EERSTE BLAD 77e JAARGANG - NUMMER 52 DONDERDAG 2 MAART 1939 De verkiezing van een nieuwen Paus. STADSNIEUWS abonnementsprijs Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agent schappen gevestigd zijn 2.20 per kwartaal of 17 cent per week. Franco per post 2.50. Voor bet buitenland neme men een abonnement op het postkantoor zijner woon plaats. Afzonderlijke nummers 5 cent per stuk. Vlissingsche Courant UITGAVE FIRMA F. VAN DE VELDE Jr., WALSTR. 58-60, VLISSINGEN - TEL. 10 - GIRO 66287 M. ADVERTENTIEPRU S Van 15 regels 1.25. tedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijs. Reclames 50 cent per regel Kleine adver tenties vp- 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent (max. 10 regels). Bij driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend Alles bij vooruitbetaling. VERSCHIJNT DAGELIJKS, UITGEZONDERD OP ZONDAG EN ALG. ERKENDE CHR. FEESTDAGEN a a-N GESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLIC ITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIG IN(i „DE NEDERI ANDSCHh l)A(iBI A I) P E R S" Het conclaaf is begonnen. De beide eerste stemmingen hebben geen resultaat Het conclaaf is Dinsdagavond begonnen. Te 19 uur zijn de deuren aan den binnen kant gegrendeld door den kardinaal-camer- lingo, aan den buitenkant door prins Chigi. Tevoren had de speciaal voor dit doel aan gebrachte klok het signaal „extra omnes" laten hooren. De laatste semi-openbare plechtigheid ter voorbereiding van het conclaaf werd in de Sixtijnsche kapel gehouden. Aan deze plechtigheid werd door 58 kardinalen deel genomen. Alleen Selvaggiani, Boggiani en Dolgi waren wegens gezondheidsredenen af wezig, terwijl O'Connell, de aartsbisschop van Boston, van zijn lange reis vermoeid was en daarom in zijn cel bleef. De kardinalen moesten zich onder het gingen van „Veni Creator Spiritus" naar de Sixtijnsche kapel begeven om den eed af te leggen. Zekere personen werden daar bij toegelaten. Maar na deze plechtigheid gingen de wachten rond in de zóne van het conclaaf, roepende „extra omnes" het geen wil zeggen, dat ieder zich moet ver wijderen. De onvoorzichtige, die niet zóu gehoor zamen, zou, volgens Roomsch Katholieke opvattingen, in eeuwigheid verdoemd zijn. Terwijl de kardinalen den eed aflegden In de Sixtijnsche kapel, werden de concla- visten eveneens op het Evangelie beëedigd jr. de Paulinische kapel. Zij moesten belo ven het stilzwijgen te bewaren over alles, wat er in het conclaaf gebeurt. Mgr. Res- pighi, de ceremoniemeester, las de eeds formule voor. Na de eedsaflegging verlie ten de kardinalen een voor een de kapel, terwijl de ceremoniemeester luide de na men riep. De kardinalen werden daarna door hun eerewachters naar de cellen bege leid. Nadat de prinses van Piëmont, de leden van het diplomatieke corps en den Romein- schen adel, die de eedsaflegging door de kardinalen hadden bijgewoond, zich had den teruggetrokken, gingen de maarschalk van het conclaaf en de gouverneur over tot het sluiten der uitgangen en de controle op alle maatregelen tot isoleering van het conclaaf. Aan den binnenkant deden de kardinaal- camerlingo en eenige andere hoogwaardig- heidsbekleeders de ronde om te constatee- ren, dat alle toegangen gesloten waren. Daarvan werd proces-verbaal opge maakt. De kardinalen zijn thans van de wereld afgesloten. In de kringen der kardinalen en kerke lijke hoogwaardigheidsbekleders was men van meening, dat de nieuwe Paus voor Zondag gekozen zou zijn. In een toespraak, die de secretaris van de Breven, mgr. Bacci, gisteren nog tijdens een mis van den Heiligen Geest gericht heeft tot de leden van het heilige college, heeft hij in het bijzonder gewezen op het groote belang van de taak, die de kardina len op zich gaan nemen. Sprekende over den huidigen toestand, zei mgr. Bacci in bittere bewoordingen, dat de waarheid verstikt wordt door de dwa ling en dat de jeugd wordt opgevoed in sommige landen in verachting jegens het licht van het Christendom en gericht wordt naar dwalingen van het verleden. Het is noodig terug te keeren tot de begin selen van het Evangelie en tot den Chris tus, die alleen de menschen kan terugbren gen op den rechten weg en die de naties kan vernieuwen en haar gemoederen tot rust kan brengen. „Zoo zal de uiterst zwa re taak zijn, die voorbehouden is aan den Paus, dien grj zult aanwijzen. Gij ziet der halve hoe hij zal moeten zijn en hoe groot de wijsheid en heiligheid zijn moet van dengene, die in staat zal moeten zijn zich te kwijten van een zoo belangrijke taak met de hulp des Heeren". De beide eerste stemmingen hebben geen resultaat. De zwarte rook, welke vanmorgen op steeg uit den schoorsteen van het Vati- caan, duidde erop, dat de eerste stemming, welke de kardinalen hedenmorgen voor de Pauskeuze gehouden hebben, geen resultaat heeft opgeleverd. Ook de tweede stemming voor de Paus keuze heeft hedenochtend geen resultaat opgeleverd. Vanochtend zijn de eerste levensmiddelen Vo°r de deelnemers aan het conclaaf door huddel van een der tourniquetten afgele gd. Deze levensmiddelen bestonden uit lQod, visch uit de Adriatische Zee, Kaas en groente uit de tuinen van Castel Gan- dolfo. Vanochtend te acht uur werden twee an- re tourniquetten geopend in tegenwoor digheid van prelaten en den maarschalk van het conclaaf, die de voor de kardinalen be stemde correspondentie controleerde. Uitzendingen door de K.R.O. Gedurende het conclaaf zal de K.R.O. in samenwerking en in verbinding met de Vaticaansche radio de korte mededeelingen, die te Rome voor de radio worden gegeven, ook in het Nederlandsch uitzenden op alle dagen, waarop de K.R.O. in den aether is. Afhankelijk van de mededeelingen te Rome zullen 's-morgens omstreeks half elf, en 's-middags omstreeks half vijf deze korte uitzendingen in het gewone programma worden ingelascht. Wanneer de beslissing gevallen is, zal xoor de microfoon worden meegedeeld, over hoeveel tijd de plechtige afkondiging en de naam van den nieuwen Paus door den kardi naal-deken wordt bekend gemaakt. De re portage daarvan te Rome, alsmede de plechtige zegen Urbi et Orbi van de buiten loggia worden eveneens uitgezonden. Van de kroningsplechtigheid zal de K.R.O.-reportagedienst een eigen verslag verzorgen. Een verkeersongeval dat nog goed afliep. Gistermorgen reed een driewielig mo- tormelkwagentje bij heb te kort nemen van een draai aan de achterzijde van de hui zen aan den Boulevard Evertsen van den weg naar beneden. Halverwege kwam het wagentje tegen een boomstronk terecht. De melkbussen vielen van den wagen, rolden naar beneden en bleven op den op rit liggen. Zij waren echter zoo goed ge sloten dat geen melk verloren ging. Ook werden de eieren die in een mand lagen, niet beschadigd. Wonder boven wonder is het ongeluk goed afgeloopen. Met behulp van een auto is het wagentje op den be- ganen grond getrokken. Wielrijders gebruikt geen drank In den afgeloopen nacht zag een agent van politie in de Scheldestraat een tweetal mannen op een rijwiel rijden. Een van hen was blijkbaar dronken, wat hij slingerde over den weg en op een oogenblik kwam hij in de fiets «van zijn maat terecht. De politieagent greep in en om verdere onge lukken be voorkomen, ging hij tot arresta tie van den dronken man over. Deze begon zich te verzetten, daarbij gesteund door zijn kameraad, die zooals later is gebleken zijn broer was. Deze laatste liep op een oogenblik achteruit en trapte tegen éen spiegelruit van een winkel ter plaatse, waardoor daarin een „ster" ontstond. Klap pen vielen aan beide zijden ook de politie man kreeg verwondingen aan het gezicht. Tenslotte is de dronken man naar het bu reau van politie overgebracht, terwijl een inspecteur van politie later in den nacht den anderen man in zijn woning heeft aan gehouden en naar het bureau geleid. He denmorgen zijn de broers verhoord, waarna zij door den commissaris van politie in vrijheid zijn gesteld. Propaganda-avond van de Vlissingsche Padvindsters en Pioniers. Een goede propaganda-avond met vol doende afwisseling organiseeren is nu niet zoo bepaald eenvoudig. Maar de leden van het Vliss. Padvindstersgilde hebben laten zien dit wel te kunnen. Dat hebben zij gis teravond op hun propaganda-bijeenkomst in „Britannia" getoond. Een zeer mooie prestatie hebben ze geleverd door alles met eigen krachten voor elkaar te brengen en alle benoodigde costuums en attributen zelf te vervaardigen. Te even 8 uur heeft de presidente, mevr. Nienieyer de bq eenkomst met een woord van welkom geopend. In het bijzonder be groette zij de eere-presidente, mevr. Van WoelderenSprenger, benevens de afge vaardigden van de „broeder"- en „zuster"- vereenigingen. Vervolgens heeft de districts-commissa- resse, mej. A. C. der Kinderen uit Goes in korte trekken het doel en de beteekenis van de padvinderij uiteengezet. Baden Powell is de man geweest, die deze voor treffelijke instelling, welke thans over de geheele wereld verspreid is, in het leven heeft geroepen. De padvinderij wil handige flinke kinde ren en jonge vrouwen kweeken. Iemand, die padvindster is geweest zal zich door de moeilijkheden van het leven heen weten te slaan. Het is belachelijk als men zegt, dat de padvinderij „soldaatje spelen" is. Orde en discipline zijn noodig, maar alleen om alles een goed verloop te doen hebben. Spr. zette de aantrekkelijkheid van het kampleven uiteen. Het slagen van een ge zellige kampperiode hangt van ieder per soonlijk af. Iemand, die nog nooit gekam peerd heeft, kent de genoegens van het kampleven niet. Tenslotte wees spr. op het belangrijke aandeel dat de padvinderij heeft in de vre desbeweging. Hierna werd een goed verzorgd program ma afgewerkt. De vlaggenparade, waarbij alle kabouters, padvindsters en pioniers ten tooneele kwamen, vormde de algemeene opening. Dit werd door „cereóionie" gevolgd. Iedere padvindster ontstak haar licht aan de padvinderswet om alzoo mede te helpen elke schakel in de keten van liefde en plicht hecht en sterk te maken. In het ?-nummertje zagen wij dat een padvindster ook wel ondeugende streken uit durft te halen. „En dat leert zij nu bij de padvinderij" aldus de vertoornde leerares der kostschool. Later blijkt echter dat de „ondeugd" toch, dank zij haar kwiek en vlug optreden, een pluimpje verdiend heeft. Een ernstige afwisseling vormde „Wat wij zoeken", een levensvraag voor allen, die geen volle bevrediging vinden in film of dans, noch in sport, studie of muziek. De gedachte van het goede, het licht dat overal is, moet ieder doen streven naar een hoop volle toekomst van vrede en harmonie, waar dienen een lust is. Tusschen deze nummers door heeft de Cowboy-band van de C.J.M.V.-padvinders eenige liedjes doen hooren. Vooral hun op treden als „The Far West Stringers" had veel succes. Na de pauze, die wel wat lang duurde, doordat de verloting veel tijd in beslag nam, ging de hoofdschotel van den avond „Ons Chalet", het vacantiehuis te Adel- boden in Zwitserland, waar padvindsters van alle werelddeelen elkaar ontmoeten. Op voortreffelijke en vaak leuke wijze werden de voornaamste merkwaardigheden van 11 landen uitgebeeld. Vele malen oogstte de keurige typeering een daverend applaus. Het is zeker een groote voldoening voor de leden, die dit geheele stuk zelf hebben uitgedacht en in elkaar gezet, dat het met zooveel succes ontvangen is. Nadat de presidente allen medewerkenden had dank gebracht voor hun arbeid en op offering om dezen avond te doen slagen, werd de bijeenkomst met het zingen van het Wilhelmus besloten. Opgepast Voor een paar weken werkte hier, in het bijzonder op scholen, een man, die zei als reiziger van Dobbelman op te treden om zeep te verkoopen. Hij verkocht hier en daar doozen van 12 stuks voor den prijs van 2. Toen de politie dit ter oore kwam, stelde zij een onderzoek in, daar reeds in andere gemeenten tegen de practijken van dezen verkooper was gewaarschuwd. Gebleken is, dat hij niet in dienst is van de N.V. Zeepfabrieken Dobbelman te Nij megen, terwijl hij, hetgeen wel het ergste is, de zeep veel te duur verkoopt. De ver koopwaarde van zijn doozen van 12 stuks is 1.20. Opheffing rijwielpad Badhuisstraat. Wij verwijzen naar de in dit nummer voorkomende bekendmaking van Burge meester en Wethouders, waarbij ter open bare kennis gebracht wordt, dat met in gang van 5 Maart a.s. het rijwielpad in de Badhuisstraat wordt opgeheven. Dit heeft tot gevolg,, dat het aan de Noordzijde van die straat liggende klinkerpad door de wielrijders niet meer bereden mag worden in de richting van het Bet je Wolffplein, doch dat de wielrijders, die zich in deze richting willen begeven, de Badhuisstraat moeten berijden aan de zijde van de aldaar liggende tramrails. De St. Jacobuskerk verdwijnt. Wij hebben reeds verschillende malen over het afbreken van de St. Jacobuskerk geschreven. Vonden de werkzaamheden tot voor eenigen tijd „binnenskamers" plaats, sinds enkele weken viel ook uitwendig te bespeuren dat het kerkgebouw ging ver dwijnen. Het dak kwam open te liggen en daardoor kwam een groote verandering in het stadsbeeld. O.m. uit de Walstraat (ko mend van het Betje Wolffplein) gezien, beheerschte het bovenstuk van. de kerk het stadsbeeld in deze omgeving in sterke mate. Langzaam maar zeker verdwqnt de St. Jacobuskerk en gisteren hebben de sloo- pers onder leiding van den heer J. B. van Hecke een mooi stukje werk geleverd, door zonder ongelukken te maken de spits van den toren te doen vallen. Men was aan vankelijk van plan dit hedenochtend te doen met het oog op den storm die gis termorgen woedde, maar 's middags be sloot men toch door te zetten. Het weer was beter geworden, de verschillende voor bereidingen waren gemaakt en het had dus geen zin, langer te wachten dan noodig was. Omstreeks, drie uur kregen wij een seintje dat het zoover was, maar het is heel wat later geworden vóór de spits met flink lawaai omlaag stortte. Want de to ren bleek stevig in elkaar te zitten en de sloopers moesten tot driemaal toe, na ver- geefsche pogingen tot omtrekken, omhoog klimmen om de verbindingen tusschen spits en onderstuk te verzwakken. Eindelijk had den de pogingen succes en kwam de to renspits met het groote kruis omlaag. Een vrij talrijk publiek heeft er eenige uren wachten voor over gehad, om dit in onze stad zeldzame gebeuren gade te slaan, Vlissingsch scheepvaartnieuws. Aangekomen: „Mecklenburg" van Harwich (verwacht) Nederlandsche m.s. „Democraat" en „Remi" van Antwerpen „Argus" van Gent„Sumatra" van Lon den naar Cleef„Antares" van Londen „Pinguin" van Gent naar IJmuiden. Vertrokken: „Prinses Juliana" naar Harwich „Argus" naar Truro „De mocraat" naar Exeter. VEREENIGING „ZEEVAARTSCHOOL". De „De Ruyterschool" in 1938. Mr. Jan Smit tot eere-voorzitter benoemd. Het dezer dagen verschenen verslag over 1938 vangt aan met te vermelden, hoe op den lsten Mei 1938 kon worden herdacht, dat de school 35 jaren voordien werd ge opend. Bijzondere beteekenis kreeg dit lustrum door het feit, dat een comité van oud-leerlingen daarin aanleiding gevonden heeft aan de school een borstbeeld te schenken van wijlen Z.K.H. Prins Hendrik, vanaf 1909 tot 1934 Beschermheer der in stelling en bovenal, doordat het Hare Ma; jesteit de Koningin behaagd heeft op 2 Mei d.a.v. dit borstbeeld aan den gevel van het gebouw te willen onthullen, na welke plechtigheid H.M. de school heeft bezocht en het bestuur en enkele leden van bet personeel aan zich heeft doen voorstellen. Door dit bezcek van Hare Majesteit blijft bedoelde datum onvergetelijk in de ge schiedenis der instelling. Met ingang van 16 April werd aan den heer F. P. Roest eervol ontslag verleend uit zijn betrekking van leer aar in de ra- diotelegrafie, wegens benoeming tot leeraar aan de Zeevaartschool te Rotterdam. Een reorganisatie van het radio-onderwijs had tot gevolg, dat voor het geven van onder wijs in radiotelegrafie werd benoemd de heer D. J. Oepkes en voor het onderwijs in radioseinen en -opnemen de heer C. Glerum. Beide heeren werden voor één jaar tijdelijk benoemd. De heer ir. J. W. Th. M. A. Cramer ver kreeg eveneens op zijn verzoek eervol ont slag, wegens benoeming tot leeraar aan de M. T. S. te Heerlen. In zijn plaats werd met ingang van 1 October voor één jaar tijdelijk benoemd de heer C. J. Noorlander, electrotechnisch ingenieur. De tijdelijke leeraren ir. C. A. P. Del- leart en O. O. Schuurmans werden per 1 September vast aangesteld, terwijl de heer A. de Brurjn met ingang van genoemden datum voor één jaar tijdelijk werd herbe noemd. Wegens uitbreiding van het aantal les uren in de machinist-afdeelingen werden voor één jaar tijdelijk benoemd de heeren ir. B. E. van Bruggen en drs. D. van de Schaft. De tweejarige cursus voor Stuurmans leerling telde in den aanvang van het jaar 23 leerlingen in de laagste en 11 in de hoogste klasse. Aan 8 leerlingen kon het getuigschrift B. S. worden uitgereikt en aan 1 het ge tuigschrift A. S. Aan den leerling H. Nykamp werd voor betoonde vlijt en vorderingen een kijker uitgereikt, namens de Vereeniging tot be vordering van het Zeevaartonderwijs. Van de 22 leerlingen der laagste klasse, d: aan het examen deelnamen, konden na afgelegd overgangsexamen 14 definitief cn 3 voorwaardelijk worden bevorderd tot de hoogste klasse. Niet bevorderd werden 5 leerlingen, van wie 3 de lessen opnieuw blijven volgen. De cursus begon in September met 28 leerlingen in de laagste en 17 in de hoog ste klasse. 1 leerling der eerste klasse werd toegelaten door bemiddeling van de Com missie tot heropleiding van werklooze on derwijzers. Met het instructievaartuig „Prinses Ju liana", van het Onderwijsfonds voor de Scheepvaart, werd door de leerlingen van het eerste cursusjaar onder leiding van den leeraar J. A. Jasperse van 9 tot en met 14 Mei een oefentocht gemaakt en door de leerlingen van het tweede cursusjaar onder leiding van den leeraar J. F. Gugelot van 16 tot en met 21 Mei. Het aantal leerlingen van de Stuurlie dencursussen bedroeg op 1 Januari en 31 December resp. 20 en 22. Op 1 Januari bedroeg het aantal leer lingen in de eerste klassen van den twee jarigen cursus voor Machinistleerling Ko ninklijke Paketvaart Maatschappij 46 met vooropleiding A. B. S. en 30 met voorop leiding H. B. S. en Mulo B. Van deze leer lingen namen er 74 deel aan het over gangsexamen. 72 leerlingen konden worden Dit nummer bestaat uit 2 bladen QeliCMrfciiisscw «aw Jew dsac]| Het conclaaf voor de Paus-keuze is begonnen de beide eerste stemmingen hebben geen resultaat. (Pag. 1, eerste blad); Commissie geïnstalleerd in verband met de financiering der invaliditeits- en ouderdomsvoorziening. (Binnenland), Opnieuw een bomaanslag in Engeland. (Gemengd nieuws). Verwoede gevechten in China. (Buitenland), Arabische tegenvoorstellen inzake Pa lestina ingediend. (Buitenland); ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN" bevorderd, terwijl 2 leerlingen werden af gewezen. 1 van hen mocht de lessen op nieuw volgen. In de tweede klasse bedroeg het aantal leerlingen op 1 Januari 31. 29 namen deel aan het eindexamen. Aan 26 leerlingen kon het getuigschrift B. M. en aan 2 het ge tuigschrift A, M. worden uitgereikt. Aan de leerlingen H. Th. Veldkamp en H. C. van Vugt werd voor betoonde vlijt en vorderingen een passerdoos uitgereikt, na mens de Vereeniging ter bevordering van het Zeevaartonderwijs. Met Mei werden 35 leerlingen met voor opleiding A. B. S. gezonden en met Sep tember 17 leerlingen met vooropleiding H* B. S. of Mulo B. Op 31 December waren in totaal 123 leerlingen aanwezig, van wie 52 in de eer ste klassen en 71 in de tweede klassen. Deze opleiding leed een groot verlies door het overlijden op 16 December van den heer C. Sorgedrager, in leven chef van de werkplaatsen van de Koninklijke Paket- vaartmaatschappij en de Java-China-Japan Lijn. Op 1 Januari bedroeg het aantal leerlin gen van den tweejarigen cursus voor ma chinist-leerling in de eerste klasse 25. Na gehouden overgangsexamen konden van de 24 leerlingen, die aan het examen deelna men, 23 worden bevorderd tot de tweede klasse. Een leerling, afkomstig van een andere school en voor rekening van de Ne- derl. Indische Tankstoomboot Maatschap pij studeerende, werd rechtstreeks tot de tweede klasse toegelaten. In September werden tot de le klasse toegelaten 29 leerlingen, waarvan 10 voor rekening van de Java-China-Japan Lijn, 18 voor rekening van de NederL Indische Tankstoomboot Maatschappij en 1 voor eigen rekening studeerend. Op 31 December waren in de le klasse aanwezig 29 leerlingen en in de 2e klasse 24 leerlingen. Op 1 Januari bedroeg het aantal leerlin gen in de verschillende afdeelingen van de machinistencursussen in totaal 32 en op 31 December 30. Het geheele jaar door bleef het aantal leerlingen vrijwel gelijk. Het aantal leerlingen van de cursussen radio-telegrafist bedroeg op 1 Januari en 31 December resp. 20 en 27. Aan het Onderwijsfonds voor de Scheep vaart te Amsterdam werden weder locali- teit en leermiddelen ter beschikking ge steld tot het houden van cursussen voor binnenschippers, motordrijvers en visschers. De school werd in totaal bezocht door 411 leerlingen tw.in de stuurlieden-af- deelingen 101, in de machinisten-afdeelin- gen 274, in de radio-cursussen 36. Het grootste getal leerlingen, dat tege lijkertijd de school bezocht, was 302. In totaal bedroeg het aantal geëxami neerde candidaten 112, waarvan 101 slaag den. Aan het einde des jaars bleven hun stu diën vervolgen67 leerlingen in de stuur- lieden-afdeelingen, 206 leerlingen in de ma chinisten-af deelingen, 27 leerlingen in de radiocursussen. Behalve 'de reeds vermelde oefentocht met het instructieschip „Prinses Juliana" hadden meerdere excursies plaats nl. 35 naar de bedrijven van de N.V. Kon. Mij. „de Schelde" 1 naar het bedrijf van de P.Z.E.M. Van eenige schepen werden de kompas sen gesteld, waarbij leerlingen van den cur sus voor len stuurman aanwezig waren. Op 27 Januari werd b\j notarieele acte in het leven geroepen h®t „Louis en Fran- Qois de GrooMonds", ten doel hebbende

Vlissingse Courant | 1939 | | pagina 1