>AG iU! ST" EERSTE BLAD 77e JAARGANG - NUMMER 51 WOENSDAG 1 MAART 1939 Bij de Zeeuwsche garnalenvisschers In HoeJc van Holland STADSNIEUWS UIT DE PROVINCIE ^onnementsprijs Voot alle gemeenten op I Walcheren en waar agent schappen gevestigd zijn f 2.20 per kwartaal of 17 cent per week. Franco pcr post 2.50. Voor het buitenland neme men een abonnement op het postkantoor zijner woon plaats. Afzonderlijke nummers 5 cent per stuk. VJissingsche Courant UITGAVEFIRMA F. VAN DE VELDE Jr., WALSTR. 58-60, VLISSINGEN - TEL 10 - GIRO 66287 iffc tm. advertentieprijs Van 15 regels L25. iedere regel meer 25 cent. Br) abonnement speciale prgs. Reclames 50 cent per regel. Kleine adver tenties V?* 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent (max. 10 regels) Bij driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend Alles bij vooruitbetaling VERSCHIJNT DAGELIJKS, UITGEZONDERD OP ZONDAG EN ALG. ERKENDE CHR. FEESTDAGEN A A N GESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBl 1CITEITSW AARDE. INGESTELD DOOR DE VERERNIGINO „D fc N E DER I A N DSC H F I) A (i B I ADPERS" t De kleine middenstand ziet de Zeeuwen graag komen Hoek van Holland is tijdelijk visschers- dorp geworden. In de kleine haven van dit jn de wintermaanden zoo verlaten oord, de visschersschepen rijen dik. Kort- geleden hebben de schippers van de geeuwsche loggers den steven naar de monding van den Waterweg gericht, om de garnalen te achtervolgen, die in de vleet naar dit gedeelte van de Noordzee getrokken zijn. In den loop van den mid dag, bij gunstig tij, komen deze vierkante loggers den Waterweg opstoomen, om het kleine haventje van Hoek van Holland binnen te vallen. Dan kent Hoek van Hol land zich zelve niet meer. Wanneer de tou wen om de meerpalen zijn geworpen en de plank is uitgelegd, heerscht er op de kade groote bedrijvigheid. Op een voor deze noeste werkers vermoeienden dag, volgt een vermoeienden avond, want eenmaal in de haven beland, dient de vangst zoo spoe dig mogelijk te worden verzonden. Het is een typisch bedrijf deze garnalen- visscherij, die thans hoogtij viert nabij den mond van den Waterweg. Wij zrjn er gisteren eens een kijkje we zen nemen, om uit de monden van deze stoere Zeeuwen iets omtrent de vangst te vernemen. Er is bij de Zeeuwsche kust bijna geen diertje meer te verschalken, zoo vertelden zij ons. De garnalen hebben dieper water gezocht en zijn om de Noord getrokken. Daarom hebben wij de achtervolging in gezet. Tusschen Hoek van Holland en i Scheveningen zijn de garnalen meer naar de oppervlakte gekomen. Bg Hoek van Holland is het góed visschen, want de vangst valt geenszins tegen. Onmiddellijk na aankomst van de vloot worden de garnalen, die reeds op zee zijn gekookt, in manden op den wal geheschen. Daarna wordt de vangst „gezeefd" en voor verzending naar het binnen- en bui tenland gereed gemaakt, en wordt er onder druk gearbeid. Zoo tegen half zeven, wanneer de duis ternis is ingetreden en alleen twee roode lichten in de verte, aanduiden waar de Waterweg teneinde loopt en het ruime sop begint, keert de rust op de kade weer. De visschers gaan verpoozing zoeken in de enge maar gezellige roefjes van hun schepen. Dat oogenblik meenden wij te moeten benutten, om aan boord van een der loggers een kijkje te gaan nemen. Iet wat angstvallig stapten wij over de wan kele loopplank en even later noodigde de schipper ons uit, om „wijer te komen", zoodat wij een blik konden werpen in het schaars-verlichte, maar niettemin gezellig interieur. De schipper was direct bereid, ons het een en ander te vertellen over zijn geliefd bedrijf. Vanzelfsprekend was onze eerste vraag, of de vangst groot was? Ja, dat wist de stoere Zeeuw niet. Of liever gezegd, hij wist het wel Immers ieder en da g wordt den visschers, alvorens zij uitvaren, mede gedeeld, hoeveel kilo's zij hoogstens mogen binnenbrengen, vertelde de schipper. Dat is voor iederen visscher verschillend en hangt af van de grootte van den logger. Procentsgewijze wordt de vangst voor den volgenden dag over de loggers verdeeld. Een onverwacht groote vangst, zooals vroeger wel eens voorkwam, behoort nu dus tot het verleden. Ja, als wij over vroe ger beginnen, dan veranderen de trekken van het verweerde visschersgezicht en Plooit het zich tot een weemoedigen glim lach. Vroeger gebeurde het wel, dat de boot van onder tot boven volzat en als dan de geheele vangst grif tegen een goed Prijsje werd verkocht, dan was er ook een s-ardigen duit verdiend. In die vervlogen dagen was het ook een vriendschappelijke strijd tusschen de visschers, welke logger biet de grootste vangst zou thuisvaren. Maar die sportieve wedijver bestaat nu biet meer, Hoelang zullen de loggers hier nog blijven? Ja, daar valt nu eenmaal weinig van te zeggen. De diertjes zijn erg wispelturig. Vermoedelijk zeggen wij eind Maart Hoek iVan Holland vaarwel. Maar als de garna- en nog voor den Waterweg blijven hangen, «an het wel half April worden, voor wij l weer gaan opzoeken. En waar is de vaart dan heen? it T bangt van verschillende omstan- af, die moeilijk vooruit zijn te Overigens kunnen wij niet zonder ^eer onzen steven naar een willekeurige plaats wenden. Wij moeten ons hiervoor in verbinding stellen met de bevoegde instan ties. Eerst als de vergunning is verleend, mogen wij die plaats afvisschen. Ligt Hoek van Holland gunstig voor de garnalenvisscherij Wat dat betreft, zitten we hier nog beter als in Zeeland, vooral met het oog op den uitvoer naar Engeland. De aanleg plaats van de Harwichbooten, die de ge kookte garnalen naar de overzijde van de Noordzee vervoeren, ligt maar eenige hon derden meters van de haven verwijderd. Ook voor onzen binnenlandschen afzet ligt Hoek van Holland geenszins slecht. Wij liggen hier immers dicht bij de groote ver keerswegen, die het mogelijk maken, dat het zeebanket in korten tijd op de plaats van bestemming kan worden afgeleverd. Wanneer komen de loggers weer in Hoek van Holland terug? Naar alle waarschijnlijkheid niet voor het volgende jaar. Intusschen wijst de wekker, die op het tafeltje staat, half acht. Nog gaarne willen de visschers onder het genot van een kopje koffie, rustig een uurtje babbelen en een pijpje rooken. Dan wordt het tijd om de kooi weer op te zoeken, want... het is weer vroeg dag. Wij meenen geen misbruik te mogen maken van de Zeeuwsche gastvrijheid en nemen afscheid. Om vier uur in den vroe gen morgen zal de wekker weer afloopen en dan begint de lange dag. Neen, die Zeeuwsche visschers zijn toch niet zoo stug als de hoekige trekken van hun gebruinde gezichten voorspellen. Zoo zullen de keine neringdoenden van Hoek van Holland nog wel eenigen tgd kunnen profiteeren van dezen trjdelgken bevolkingsaanwas, want al zijn de Zeeuw sche visschers niet zoo veeleischend, nood zakelijke levensbehoeften en een pijpje ta bak moeten toch minstens te Hoek van Holland worden ingeslagen. En als de vloot weer naar elders zal zijn vertrokken, zal de rust op den uitersten hoek van den Waterweg weer terugkeeren enzal vooral de kleine middenstand weer verlangend uitzien naar het oogen blik, waarop de Zeeuwsche vloot haar an ker op den Waterweg zal neerleggen. Maar daar is nog wel een heelen tijd mee gemoeid. PATER HENRI DE GREEVE SPREEKT TE VLISSINGEN. Over „den bond zonder naam". Gisteravond heeft de R.-Kath. Vrouwen bond een vergadering belegd in het Con certgebouw, waarin de bekende radio-rede naar pater Henri de Greeve als spreker optrad. Een groot aantal vrouwen was met autobussen uit Middelburg en Goes hier heen gekomen, zoodat de zaal tot in alle hoeken was gevuld. De bijeenkomst werd geopend door de voorzitster, mevrouw Engering-Spillner, die haar vreugde over de groote opkomst uit sprak en allen hartelijk welkom heette. Pater de Greeve zei te zullen spreken over „den bond zonder naam", waarvan hg de bezielende kracht is. Eerst vertelde spreker wat de aanleiding is geweest om tot stichting van den bond te komen. Hg zocht de oorzaken van den wereldchaos waarin wij al zoo vele jaren leven, in het egoïsme het persoonlijk egoïsme, dat 'van landen en volken, dat van kapitaal en on derneming. In alle lagen van de samen leving heerscht egoïsme, dat leiden ,moet tot catastrofale excessen, en dat onbere kenbare gevolgen met zich brengt. Spr. vertelde van het succesvol en heilzaam werken van den bond, van zijn organisatie, van zijn groote kracht in d-s wereld. Hg vertelde geestige, pakkende, droevige en tragische voorvallen uit de practgk van den bond, die steeds weer tot een bevredi gende oplossing komen. Spr. behandelde het devies van den bond „Verbeter de we reld begin met je zelf". Hij besprak ook den internationalen arbeid van den bond en gaf tal van frappante voorbeelden over het organisatiebeeld van den bond in een groot aantal landen. Na de pauze verduidelijkte spreker hoe de bond werkt en vertelde hij van de mid delen, die tot een vruchtbaar resultaat kunnen leiden. Men moet niet beginnen met critiek op anderen uit te oefenen, maar met verbetering van zichzelf, door gebed en voorbeeld en liefde tegenover den naaste. Een dankbaar applaus beloonde den spre ker voor zijn lezing. Ter afwisseling gaf het Kath. Dames zangkoor onder leiding van den heer Adr. Hollaers, eenige keurig gezongen liederen ten beste. Pastoor Timp sprak een kort dank- en slotwoord. Vlissingsch scheepvaartnleuws. Aangekomen: „Prinses Ju liana" van Harwich (verwacht). Om te bunkeren: Grieksch s.s. „Zinovia" van StettinNoorsch s.s. „Dokka" van Londen. Vertrokken: „Mecklenburg" naar Harwich„Zinovia" naar Saloniki. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tydinghal. In de N.V. Strookartonfabriek en pa pierfabriek v.h. W. A. Scholten, gelegen aan het Winschoterdiep te Sappemeer, brak Zaterdagmiddag een felle brand uit. Maandagavond werd in Amsterdam- Noord een gróote luchtbeschermingsoefe ning gehouden. Reeds overdag werd een wijkpost met zandzakken scherfvrij gemaakt. De centrale werk- en magazijnplaatsen van de P.T.T. aan de Binkhorstlaan te Den Haag worden uitgebreid. Op het oogenblik is men bezig met het betonstorten. In de overdekte pruimenboomgaard te Zwaag staan bloeiende pruimenboomen. Om echter vruchten te krijgen, moeten de bloesems bestoven worden. Bij gebrek aan bijen wordt het stuifmeel door middel van een plumeau van de eene bloem op de an dere overgebracht. Bouwen op particulieren grond. Wij vestigen de aandacht op de in dit nummer voorkomende bekendmaking van Burgemeester en Wethouders inzake de door den Raad dezer gemeente vastgestel de voorschriften betrekking hebbende op het houwen van huizen e.d. op particulie ren grond. Gevonden voorwerpen. De Commissaris van Politie te Vlissin- gen maakt bekend, dat aan zijn bureau als gevonden is gedeponeerd een jubileum penhouder en mica-driehoekjebruine mantelband groote baco-sleutel no. 34 damesrijwiel en rijwielsleutel, en dat in lichtingen zijn te hekomen omtrentdon kergroene gevoerde glacé handschoen bij A. Lako, Paul Krugerstraat 23 koperen 5 Hg. gewicht bij Dommisse, Bellamypark; lederen mutsje bij W. Wijne, Boul. de Ruy- ter 42 wieldop van kinderwagen bij W. Waardenburg, Koudenhoek 34 pullover en ceintuur bij Verboom, Noordstraat 70 ring met drie sleutels bij Hak, Joost de Moorstraat 27 kosteloos rijwielbelasting- merk bij M. J. Kole, Hobeinstraat 2 wol len heerenhandschoen met geel boorsel bij Louwerse, Koestraat 2awit wollen baby sokje bij Willems, van Dishoeckstraat 25 bril in étui bij J. de Ridder, Koestraat 69 zwart kindertaschje, inhoudende een porte- monnaie met eenig geld bij H. Blauw, Verk. Quakkelaarstraat 169 blauwe wollen kin- derhandschoen bij F. de Nooijer, Waaigat 7 bruine linker heerenhandschoen en zil veren broche (Zeeuwsch knoopje) bij J. Flipse, Glacisstraat 153 vulpen in lederen étui bij van Erck, Groote Markt 6 roode mantelceintuur bij van Dijk, Boul. de Ruy- ter 72 bruin kindertaschje bij W. C. van Ham, Kleine Kerkstraat 11 bruine lederen portemonnaie met eenig geld bij P. Joziasse, Koudekerkscheweg B 398 te Koudekerke rijwielbelastingmerk met broekveer bg Theune, Gravenstraat 10; ronde damespor- temonnaie met ritssluiting inhoudende eenig geld bij D. Willeboordse, Spoorstraat 38 te Oost-Souburg paar bruine dames handschoenen, paar grgze dameshand schoenen en een reglement van krijgs tucht hij kantoor P.Z.E.M., Koningsweg grijze band van een mantel bij Buddingh, van Dishoeckstraat 39. Biljartwedstrijd St. JorisO.K.K. 05. De wedstrijden om de zilveren wissel- krans tusschen de biljartclubs St. Joris uit Middelburg en O.K.K, alhier, werden Dins dagavond in het clublokaal van St. Joris voortgezet. Wist O.K.K. de vorige week in eigen huis reeds een 41 overwinning te behalen, thans werd de overwinning nog grooter, doordat alle partijen door O.K.K. werden gewonnen. O.K.K. heeft dus nu de leiding met 91, waardoor de wisselprijs, die reeds in haar bezit is, haar ook thans niet meer kan ontgaan. De uitslagen van de Dinsdagavond ge- speelde partijen luiden als volgt C. Geenss (122) 107 34 22 3.14 L. Leijnse (88) 88 34 12 1.92 P. Vos (90) 84 40 18 2.10 J. Opbergen (77) 77 40 12 1.92 P. Geluk (74) 67 51 6 1.31 J. Klaassen (70) 70 51 8 1.37 P. Sanderse (114) 67 33 12 2.03 Th. Vergouw (104) 104 33 18 3.15 M. Maas (70) 57 47 7 1.21 Ch. Kats ,(54) 54 47 7 1.14 Een oud-Vlissinger jubileert. Vandaag was het 25 jaar geleden dat de heer Bok, agent van den stationsboekhan del te Utrecht, in dienst trad van den sta- tionsboekhandeL De jubilaris is destijds te Vlissingen zijn loopbaan begonnen. VERBETERING DER DERDE KLASSE- RIJTUIGEN OP DE SPOORLIJN VLISSINGEN—LEEUWARDEN. De houten banken krggen leeren bekleedingen. Naar wij vernemen ligt het in de bedoe ling van de directie der Nederlandsche Spoorwegen de accommodatie der derde klasse-rijtuigen aanmerkelijk te verbete ren. De houten banken zullen vervangen worden door banken met leeren bekleedin gen. In de centrale werkplaatsen der Ne derlandsche Spoorwegen te Utrecht wordt hieraon momenteel intensief gewerkt. Zoo zal vóór 15 Mei a.s. reeds een tien tal rijtuigen gereed zijn, die van eerste en tweede klasse tot derde klasse zijn ver bouwd. Het zijn vierassige rijtuigen, die 54 ruime plaatsen zullen bevatten, onderver deeld in zes coupé's voor acht en één coupé voor zes personen. De banken en rugleuningen zullen met leder bekleed zijn, terwijl in de hoeken armleuningen worden aangebracht. Ook de derde klasse-toiletten zullen belangrijke verbeteringen ondergaan. Tot 15 Mei a.s. doen eenige dezer rijtui gen dienst in de bootsneltreinen tusschen Amsterdam én Enkhuizen. Daarna zullen zij gebruikt wor den voor den sneltreindienst Vlis singenLeeuwarden v. v. over Arnhem. Naast de verbetering der derde klasse accommodatie is de behoefte aan meer vier-assige rijtuigen derde klasse aanlei ding" tot deze verbouwingen. Na aflevering der tien rijtuigen zullen er nog veertig worden veranderd in denzelfden geest als. hierboven omschreven. De maximumsnelheid in het Kanaal door Zuid-Beveland. Naar wij vernemen zal de marechaussee langs het Kanaal docr Zuid-Beveland streng letten op de toepassing van art. 8 van het Kanaalreglement. Het schijnt, dat de scheepvaart de maximum-snelheid bij de doorvaart overschrijdt. Thans zal tusschen Hansweert en Wemeldinge de snelheid worden opgenomen en bg overtreding volgt proces-verbaal. De toegestane snelheid is voor schepen met een diepgang van niet meer dan 2 M. 250 M., meer dan 2 M. tot 2.75 M. 150 M. en bij een grootere diep gang 125 meter per minuut. Belanghebben de schippers zijn dus gewaarschuwd. Benoeming volontair gemeente-secretarie. De ter gemeentesecretarie te Araemui- den werkzaam zijnde volontair W. van Be- veren, woonachtig te Vlissingen, is als zoo- d jiig benoemd ter gemeente-secretarie te Aagtekerke. MIDDELBURG Een afscheid op het stadhuis. Gisteren heeft de heer A. M. J. Daane voor het laatst dienst gedaan als controleur der bevolking, daar hem met ingang van heden eervol ontslag uit den gemeente dienst was verleend. Het afscheid heeft gisteren plaats gehad in de leeskamer op het stadhuis, waar zich alle ambtenaren van de secretarie hadden vereenigd en de gemeentesecretaris, mr. M. G. W. van der Veur, den scheidende heeft toegesproken en hem dank heeft gebracht voor de wgze waarop hij met het personeel heeft samengewerkt. Namens allen bood spr. een oorkonde aan. De heer Daane heeft 3 jaar bij de distri butie en 19 jaar op het stadhuis gearbeid. Jubileum bij de gemeentebedrijven. Hedenmorgen werd het werk bij de ge meentebedrijven, voor zoover dit mogelijk was, een korten tijd onderbroken. Op het bovenvertrek van liet kantoor op den Dam is de heer N. Riksen, opzichter bij de gas fabriek, die heden 25 jaar in dienst is, in tegenwoordigheid van het personeel gehul digd. Toen de heer Riksen, wiens echtgenoote door een ongeval verhinderd was tegen woordig te zijn, met zijn vader door den directeur, ir. B. C. Roeters van Lennep was binnengeleid, nam de wethouder der bedrij ven, de heer M. H. Boasson het woord ora den jubilaris op waardeerende wgze toe te Dit nummer bestaat uit 2 bladen §cl»eMrlew«sse« esGSEtj des» eSaaag De Tweede Kamer heeft de Indische begrooting goedgekeurd. (Binnenland) Handgemeen in de Tweede Kamer. (Binnenland)] De socialistische senator Soudan is belast met de vorming eener nieuwe Belgische regeering. (Buitenland), Weer een ongeluk op onbewaakten overweg. (Gemengd nieuws), Toenemende spanning in Palestina. (Buitenland)] In Finland zijn alle voor de Finnen beschikbare plaatsen voor de Olym- piade-1940 reeds uitverkocht. (Sportnieuws)] ZIE VERDER EVENTUEEL ïaatste berichten. spreken en de gebruikelijke enveloppe met inhoud te overhandigen. Vervolgens sprak de directeur, de heer ir. Roeters van Lennep den heer Riksen toe en bood hem namens de werklieden een groot bloemstuk en namens de ambtenaren een schemerlamp aan. De heer Riksen heeft allen dank gebracht voor de woorden en de geschenken. Kennisverpachting-, Gisteren is een tweede verpachting ge houden 'voor standplaatsen op de kermis alhier en zijn nog plaatsen toegekend aan een miniatuur-autodrome, een suiker- kraam, een vischkraam, een slagmachine, twee kijktenten, een theatertent, een kin- dercaroussel en een kunst glasblazerij. Waarom vegetarisme, waarom moderne voeding Gistermiddag sprak in een der zalen van Sint Joris voor den Nederlandschen Vege- tariersbond voor een vrij groot aantal da mes en enkele heeren, de heer B. C. Kool, lid van het hoofdbestuur van den bbnd, over „Waarom vegetarisme, waarom mo derne voeding." Spr. begon met er op te wijzen dat de bond thans 1200 leden telt, verdeeld over 20 afdeelingen en 9 correspondentschap pen, doch dat men in Zeeland alleen en kele verspreide leden heeft. Spr. zei, dat men de eerbied voor het leven ook van de dieren wil aankweeken en dit moet leiden tot de moderne voeding. Spr. meent, dat de dierlijke voeding een veel te hoog eiwit gehalte heeft. Men vreest ten onrechte dat er te weinig eiwitgehalte in andere voe dingsartikelen aanwezig is en daarom eet men vleesch en visch. Toch is het vleesch- gebruik sedert 1933 tot 1937 terug geloo- pen van gemiddeld 48 tot gemiddeld 37 kg. per jaar per persoon. Spr. wees er op, dat dit gepaard is gegaan met terugloopen van het sterftecijfer. De vegetariërs houden re kening met 35 gram per dag aan eiwit, .vat gelijk staat met het gehalte van de moedermelk. Spr., die de eerste 33 jaar van zijn leven geen vegetariër was, maar nu sedert 33 jaar wel, erkent, dat vleesch goed smaakt, maar stelde ook vast, dat geheele andere volksstammen steeds vege tarisch leven en men dus zonder dierlijk voedsel kan. Spr. behandelde uitvoerig de kwestie der vitaminen en kwam dan tot de moderne voeding, waarbij men o.a. de aardappelen moet stoomen in plaats van ze te koken ook de rauwkost passeerde de revue. Het gaat z.i. niet in de eerste plaats om de voeding, maar om de levensenergie. Tijdens de pauze hadden de aanwezigen gelegenheid kennis te maken met tal van producten, die geëtaleerd waren en die be- hooren tot de ingrediënten van de moder ne voeding. Van de gelegenheid tot het stellen van vragen werd door enkele dames gebruik gemaakt. Op de vraag waar men met het vee zal moeten blijven bij uitbreiding van het ve getarisme, zette spr. uiteen, dat men den teelt zal moeten inkrimpen, en dat thans het vee en de boter voor veel te lage prij zen de grens over gaan. Mevrouw BonthuisDhont heeft den in leider dank gebracht en zich bereid ver klaard belangstellenden in te lichten over het vegetarisme en de organisatie.

Vlissingse Courant | 1939 | | pagina 1