TRIUMPH WOENSDAG AVOND DAARBIJ BEHOORT EERSTE BLAD DE BESTE I SIGARET 77e JAARGANG - NUMMER 50 DINSDAG 28 FEBRUARI 1939 TUCHTPLICHT EN TUCHTIGINGSRECHT. I ISTRJUMPH AVOND DE REGEERING VAN PIERLOT AFGETREDEN. AZANA AFGETREDEN. STADSNIEUWS UIT DE PROVINCIE an. abonnementsprijs yoor alle gemeenten op Walcheren en waar agent schappen gevestigd zijn 2.20 per kwartaal of 17 cent per week. Franco per post 2.50. Voor het buitenland neme men een abonnement op het postkantoor zijner woon plaats. Afzonderlijke nummers 5 cent per stuk. VJissingsche Courant UITGAVE FIRMA F. VAN DE VELDE Jf„ WALSTR. 58-60, VLISSINGEN - TEL. 10 - GIRO 66287 X ADVERTENTIEPRIJS Van 15 regels 1.25. tedere regel meer 25 cent Bg abonnement speciale pr\js. Reclames 50 cent per regel. Kleine adver tenties VP" 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent (max. 10 regels). Br) driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend Alles bij vooruitbetaling. VERSCHIJNT DAGELIJKS, UITGEZONDERD OP ZONDAG EN ALG. ERKENDE CHR. FEESTDAGEN a aNGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PU BI. I C I T E I T S W A A R I) E, INGESTELD DOOR DE VEREENIÜING „DE NEDERl A NI) SC' HE DAGBLADPERS" Toen ik nog leerling der liagere school was, had ik een gedecideerde meening over bet tuchtigingsrecht van den onderwijzer ik was er n.l. beslist tegen. Maar ik heb een paar malen aan den lijve on dervonden, dat mijn onderwijzer een Ander en zelfs tegengesteld inzicht was toege daan. Eerlijk gezegd ik heb klappen altijd slecht kunnen verdragenze wekten, of ze me rechtvaardig dan. wel onrechtvaar dig werden toebedeeld, verzet in me. Den eersten keer uitte zich dat verzet door een hevig beklag thuis, aan mijn vader, over 's meesters hardhandigheid. Hoeveel klappen heb je gehad? vroeg mijn vader me. Gelukkig maar éénwas m'n be scheid. Toen ging ik over de knie en deelde m'n vader me toe, wat ik, naar zijn meening, tekort had ontvangen van den meester. Voortaan ging ik dus niet meer in be roep, maar ik vocht de zaak uit met den meester zeiven, 'n enkelen keer deed ik dat op 'n zeer rebelleerende wijze. Ik kan d'r niks aan doen ik was nu eenmaal zóó en eerlijk gezegd ik ben nog zoo. De reactie van kinderen op een licha melijke tuchtiging is zeer verschillend. Met het tuchtigingsrecht zoover men het heeft te aanvaarden moet zéér voor zichtig worden omgesprongen. Kinderen, die op een tuchtiging schijnbaar niet -reageeren, zijn er dikwijls het ergste aan toe. In hen wordt iets kapot gemaakt, dat zich nóóit meer laat herstellenze zijn hun zelfvertroiiweii en zelfrespect vaak voor goed kwijt. Wie een klap om de ociren zonder gees telijke schade kunnen verdragen, zijn de genen, die dadelijk een gróoten mond op zetten, schreeuwen alsof ze vermoord wor den en snikkend verzekeren, dat ze 't thuis welderis aan vader zullen zeggen. Hebben deze kinderen een verstandigen vader, danzeggen ze thuis niets. Ze voelen intuïtief wel, of ze aan het goede of het verkeerde adres zgn voor hun reclames. Maar hebben ze géén verstandigen vader, ja, dan komen de poppen aan het dan sen. Dan komt die vader „verhaal" zoe ken, aam school. En dan heeft meester te zorgen, dat hij de situatie blijft beheer- schen of hij verspeelt zijn gezag geheel. Meester heeft dan sterkte noodig en tact, want als hg vader niet tevreden weet te stellen, zender iets van zijn eigen positie prijs te geven, dan loopt vader mis schien naar de politie. En dan staat meester zwak. Want politie en justitie kennen wetsartikelen, maar van paedagogiek kennen ze vaak bitter weinig. Men kan als kind tegen het tuchtigings recht van den onderwijzer zijn, ouder wor dende komt toch waarlijk elk verstandig mensch, tenzij hij zich heeft vastgedacht ia de letterlijke strekking van Wettelijke rechten en plichten, tot het in zicht, dat in een klasse van kinderen met zeer uiteenloopende karakters, deugden en gebreken, $e plicht van den onder wijzer om er de tucht te handhaven, aiet is na te komen zonder dat hem het recht wordt gelaten om in bijzondere gevallen, als andere middelen moeten falen te tuchtigen. Daarbij blijvende binnen de grenzen, welke de tuchtiging vrn mishandeling gescheiden houden. Ten aanzien van de tucht op scholen moeten we niet enkel rekening houden met het verschil in de karakters der kin deren, maar mede met het feit, dat ook de onderwijzer maar een mensch is. Met on volmaaktheden. Kinderen zijn als regel lief, maar er kun nen kwelgeesten onder zgn, in staat om e&gelen hum geduld en bezinning te doen verliezen. Die kwelgeesten worden later vaak de beste menschen hum ondeugend heid als kinderen komt voort uit het stormgetg van den groeienden geest. Ik denk hier aan de onweders en bliksem schichten van de lente, die tot zomer groeit. De beste onderwijzers zijn degenen, die de tucht handhaven door hun moreele over wicht. In bepaalde omstandigheden echter Za-I het sterkste overwicht tekort schieten €n dan moet de opvoeder grijpen, in het belang van zijn gezag, in het belang van de totaliteit der klas en in het belang ook van het moeilijke kind, naaivhet uiterste middelde tuchtiging. Ik heb dat willen zeggen, nu een officier van justitie zich niet heeft ontzien, twee weken gevangenisstraf te eischen en ont zegging van het recht om het ambt uit te oefenen van onderwijzer voor den tijd van vijf jaar, tegen een onderwijzer, die een leerlinge een tik om de ooren had gege ven. Het ging hier, naar uit de verslagen blijkt en door verschillende onderwijsbladen met nadruk wordt geconstateerd, louter om een losse klap, niet meer. Van „mis handeling" in de gewone beteekenis welke we er in het maatschappelijk verkeer aam hechten, was geen sprake. Erkenden niet twee ministers (van On derwijs en Justitie), dat tot het tucht recht van den onderwijzer ook het tuchti gingsrecht behoort? Politie en justitie zijn en blijven blijk baar van een andere meening, hoewel sommige rechtbanken, die te Roermond en Den Bosch, een klap op school als niet- strafbaar hebben geoordeeld. Omdat de sodalisten niet willen mede werken aan de voorgenomen salariskorting. Het Belgische kabinet van Pierlot is af getreden. Om 4 uur gistermiddag was het kabinet onder voorzitterschap van Pierlot bijeengekomen om den toestand onder de oogen te zien, ontstaan door de weige ring der socialisten te stemmen voor de plannen van Camille Gutt, den minister van financiën, meer in het bijzonder ten aanzien van de 5 procent korting op de salaris sen e.d. Na onderhandelingen, welke twee dagen h< bben geduurd, bleven de socialisten vij andig tegenover iedere politiek van defla tie. Men achtte het daarom voor de re geering moeilijk een oplossing te vinden. De socialistische minister van arbeid, Wauters, heeft een verklaring afgelegd, waarin hij zei, dat er tusschen den minis ter van financiën en zijn socialistische col lega's onverzoenlijke verschillen van mee ning bestonden en dat het schijnt, dat de groote meerderheid van het parlement de gedachte aan deflatie om te komen tot een evenwicht der begrooting, afwijst. De socialistische linkerzijde aanvaardt geen vermindering der salarissen voor ambtena ren en personen in openbaren dienst, het geen een schending zou zijn van de con ventie tusschen den staat en zijn perso neel. Onder deze omstandigheden waren de socialistische ministers van meening, dat zij hun medewerking in het kabinet Pier lot niet kenden voortzetten. De laatste regeeringsdaad van Pierlot. De laatste regeeringsdaad van minister president Pierlot is geweest het samen stellen van een commissie, welke belast is met het onderzoek in de zaak Martens. De commissie bestaat uit drie personen de procureur van het hof Van cassatie, Gesche, de advocaat-generaal van het hof van cassatie, Hayoit de Termicourt, en de voorzitter van het hoog militair gerechts hof, Vendekelder. De Koning begint zgn besprekingen. Vanochtend heeft de Koning een aan vang gemaakt met zgn besprekingen ter oplossing van de regeeringscrisis. Hg heeft achtereenvolgens de voorzitters van Se naat en Kamer, Moyersoen en Huysmans, minister van Staat van Overbergh, den mi nister van buitenlandsche zaken in het de missionaire kabinet, Soudan, minister van Staat Devèze en verder Max en Carton de Wiart ontvangen. Bij het verlaten van het paleis zei Huys mans er van overtuigd te zijn, dat een man als Spaak „de aangelegenheid zou kunnen regelen". Hij ontkende in het bezit te zijn van het ontslag van dr. Martens. Devèze verklaarde bfl het betreden van h.sb paleis, dat de liberalen niet aan de re geering zullen kunnen deelnemen, zoolang de kwestie-Martens niet op bevredigende wijze geregeld is. Spaak werd vanmiddag te Brussel ver wacht. Als president der Spaansche republiek. Uit Collonges sous Saleve meldt Belga heden dat Azana een schrijven heeft ge richt tot den president van de Cortes, Martinez Barrio, waarin hij zijn ontslag aanbiedt als president van de Spaansche republiek. Azana schrijft, dat sedert het oogenblik, waarop de generale staf van de republi- keinsche troepen de nederlaag onvermijde lijk achtte, hij een voorstander was van het snel sluiten van een wapenstilstand. Dit was niet alleen zijn eigen meening, volgens zgn eigen geweten, doch ook de meening van de meerderheid van het Spaansche volk. Bg het verlaten van den Spaanschen bodem trad hg niet onmiddel lijk af, aangezien hij van meening was, dat een goed oogenblik was aangebroken om vredesonderhandelingen te openen. Nu evenwel Frankrijk en Groot-Britüannië de regeering van generaal Franco de jure hebben erkend, is geen mogelijkheid meer open voor onderhandelingen of actie van zijn kant. Oud en nieuw in de Boekenweek. Wanneer de boekhandelaren deze week propaganda maken, dan geschiedt dit on getwijfeld met de stille hoop, dat het pu bliek boeken van onzen tijd zal koopen. Maar wij zouden in waa-'deering toch te kort schieten, wanneer wij veronderstelden dat uitsluitend stimuleering van den ver koop, de bedoeling der Boekenweek is. Dit is niet het geval en men poogt wel degelijk belangstelling te wekken voor „het Neder- landsche boek" ook als dit niet meer in den handel verkrijgbaar is. Een aardig voorbeeld vindt men hiervan thans in den boek- en kunsthandel van de firma d'Huy in de Badhuisstraat, waar met medewerking van de Provinciale Bi bliotheek van Zeeland gedurende de boekenweek een collectie oude boeken is tentoongesteld. Veel hiervan heeft betrekking op Zeeland en scheepvaartonderwerpen dus, die hier ongetwijfeld belangstelling zullen genieten. Zoo vindt men er de bekende „Nieuwe Cronijk van Zeeland" door M. Smallegan- ge de door Nikolaes Borremans vertaalde „Historische Jaer-boecken van Holland en Zeeland" van Matthaeus Vossius van een onbekenden schrijver 8 deelen onder den titel„Eenige Zeeuwsche Oudheden" „Zeetactick of Grond Reegulen der Krijgs kunde ter Zee", voornamelijk geschreven door Graaf Bigot de Morogues, Fransch Schout brj Nacht en verzameld en vertaald door Lodewijk, Grave van Bijl, een lijvig werk waarvoor de Marine-menschen wel belangstelling zullen hebben, evenals voor het beroemde boek van Gerard Brandt „Het Leven en Bedrijf van den Heere Mi- chiel de Ruiter", dat men er eveneens zal aantreffen. De collectie bevat voorts verschillende kinderboeken „uit de oude doos", den be kenden rijmbijbel van Jacob van Maerlant (helaas niet meer in den ouden band). Er zijn, ook onder de hier niet genoemde exemplaren, heel wat zeer „gewichtige" boeken bg. Wie van boeken houdt, neme eens een kgkje. Hij vindt er o.m. tevens den volledigen catalogus van de Provin ciale Bibliotheek die een schat van te weinig bekende r- werken bezit. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghdl. In het Fegenoord-stadion te Rotterdam behaalde het Nederlandsch elftal Zondag jl. een fraaie 32 zege op de Hongaren. Wg geven een drietal foto's van dezen wedstrijd. Zaterdagmiddag heeft de Fransche mi nister van kunsten en wetenschappen Jean Zay, de tentoonstelling van Fransche kunst, welke in het Stedelijk Museum te Amsterdam wordt gehouden, geopend. M. S. F. Zaterdag a.s. zal de cabaretclub van het Marine Sanatorium Fonds een heropvoe ring geven van de cabaret-revue „Hallo Hier zijn we weer". Voor verdere bijzonderheden verwgzen wij naar de in dit nummer voorkomende advertentie. Schipper Hamel verlaat den loodsdienst. Hedenmorgen te 10 uur werd op het kantoor van het Nederlandsch Loodswezen afscheid genomen van den heer O. A. Hamel, schipper aan boord van het stoom- betonnings- en verlichtingsvaartuig „Coert- zen", die met ingang van 1 Maart a.s. wegens het bereiken van den 65-jarigen leeftijd den dienst met pensioen gaat verla ten. Voor dit afscheid van schipper Hamel, die zijn geheele leven op zee heeft doorge bracht en 1 Januari 1909 in dienst van het loodswezen kwam, hadden zich behalve de directeur, kapitein ter zee R. EL Arntze- nius, de officier M.S.D. Ie kl. J. A. Steren- berg en de commissaris van het Loods wezen, de heer G. Bakker, ook de beman ning van de „Coertzen" en schippers van andere loodsvaartuigen in het kantoorge bouw verzameld. De directeur heeft daar den heer Hamel toegesproken. Spr. wees op de prettige rei zen die hij met schipper Hamel in diens kwaliteit van kapitein van het inspectie vaartuig „Coertzen", mocht maken en op den uitstekenden staat van dienst van den scheidende. Dit was dan ook de reden dat spr. den heer Hamel had voorgedragen voor de gouden eeremedaille in de Orde van Oranje Nassau. Spr. overhandigde nem daarop deze door H.M. de Koningin ver leende onderscheiding. De heer Hamel was reeds in het bezit van de zilveren medaille. Namens de bemanning van de „Coertzen" overhandigde de directeur een rooktafel. Zichtbaar ontroerd bracht de heer Hamel voor een en ander dank. Vlissingsch scheepvaartnieuws. Aangekomen: „Mecklenburg" van Harwich (verwacht) Nederlandsch m.s. „Irene" van Antwerpen. Om te bunkeren Noorsch. s.s. „Nova" van Boulogne Duitsch tankschip „Winnetou" van Rotterdam. Vertrokken: „Prinses Juliana" naar Harwich „Noordzee" naar Londen „Winnetou" naar Tampico. De werkloosheid in onze stad. Bg den Gemeentelijken Dienst der Ar beidsbemiddeling alhier stonden gisteren als werkzoekenden ingeschreven Mannen 7 grondwerkers, 1 loodgieter, 1 mastieker, 4 metselaars, 7 opperlieden, 25 schilders, 10 stucadoors, 3 timmerlie den, 2 vlechters, 1 opzichter, 2 machinaal houtbewerkers, 1 mandenmaker, 1 meubel maker, 2 stoffeerders, 2 kleermakers, 4 schoenmakers, 28 metaalbewerkers, 10 brood/banketbakkers, 2 keks, 5 slagers, 2 tuinlieden, 3 magazijnbedienden, 8 reizi gers/agenten, 4 winkelbedienden, 4 chauf feurs, 12 kellners, 18 loopers, 3 portiers, 1 sleeper, 51 transportarbeiders, 19 kantoor bedienden, 1 musicus, 1 onderwijzer, 37 va rensgezellen (w.o. stuurlieden, machinis ten, stokers, matrozen, enz.) en 139 losse arbeiders. Vrouwen 1 winkeljuffrouw, 3 kantoor bedienden, 4 huishoudsters en 6 werksters. Totaal 434 ingeschrevenen, vorige week 433, waarvan 195 in zorg te weten 96 in de werkverschaffing, 24 in de plantsoe nen, 25 crisissteuntrekkers en 50 gesteun- den vanwege Maatschappelijk Hulpbetoon. Alzoo een vermeerdering van 1 werkzoe kende. P. Jansen f Gistermiddag is na een korte ongesteld heid op 56-jarigen leeftijd overleden de heer P. Jansen, directeur van het P.T.T.- kantoor te Alphen a. d. Rijn. De heer Jansen was o.m. te Vlissingen werkzaam. Prov. Statenverkiezing. De Anti-Rev. candidatenlijst in den kies kring Middelburg luidt als volgt1. J. W. van 't Hoff, 2. J. Bosselaar, 3. W. A. den Hollander, 4. J. W. Goedbloed, 5. J. W. Kögeler, 6 A. Geschiere, 7. P. Meliefste, 8. C. Louwerse, 3. B. J. v. d. Berg, 10. W. Pel. Overplaatsing bg P.T.T Met ingang van 1 Maart 1939 wordt de locale kracht bij den post- en telegraaf dienst S. A. van de Sande van Breskens verplaatst naar het post- en telegraafkan toor te Oostburg. Dit nummer bestaat uit 2 bladen 9et»eurtewissen Jen cSaaag De Belgische regeerïng-Pierlot reeds afgetreden. (Pag. 1, eerste blad.) De Britsche regeering en die van Frankrijk hebben Franco erkend. (Buitenland) Nog steeds daden van terreur in Pa lestina. (Buitenland)* Verschillende ernstige verkeersonge vallen. (Gemengd nieuws)* Moeilijkheden op ziekenfondsgebied. (Binnenland)* Azana afgetreden als president van de Spaaneche republiek. (Pag. 1, eerste blad), ZEE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN. Zeeuwsche Zwemkring. In het verslag over de jaarvergadering van den Zeeuwschen Zwemkring, opgeno men in ons nummer van gisteren, komt een onjuistheid voor in het gedeelte over de kampioenswedstrijden. De betreffende passage moet luiden De Zeeuwsche kampioenschappen en de kampioenschappen voor de afdeeling „Het Zuiden" zullen beide zoo goed als zeker te Breskens worden verzwommen. Schelde- stroom zal de organisatie op zich nemen. Ring van Chr. Zangvereenïgingen in Zeeland. Zaterdag vergaderde te Goes bovenge noemde ring onder voorzitterschap van den heer Woltering te Vlissingen. Speciaal de afgevaardigden uit Walcheren werden ver welkomd. Nadat de jaarverslagen waren uitge-. bracht w-erd met 21 tegen 4 stemmen be sloten op Hemelvaartsdag een concours te houden te Souburg (4 stemmen waren uit gebracht op Heinkenszand). Men maakte bezwaar tegen de bepaling, dat de op het concours te zingen liederen vrg van auteursrecht moesten zijn, daar de keus dan te beperkt was. Het bestuur meende de hooge kosten van auteursrecht niet te kunnen verantwoorden. Ten slotte werd besloten op het a.s. con cours de vereen igingen hierin vrij te laten. Inlichtingen werden gevraagd over een te houden zangersdag voor kinderkoren. Nader onderzoek werd toegezegd. Besloten werd de ringcontributie te ver- hoogen en op 15 cent per lid te brengen, In principe werd gevoeld voor een ver zoek van Oosterland om tegemoet te ko men in de reiskosten voor het concours aan ver af gelegen gemeenten. Uitbreiding van het ringbestuur met een lid uit Schouwen-Duiveland werd billijk ge acht. Rgkslandbouwconsulent in Zeeland. Naar verluidt, ligt het niet in de bedoe ling der regeering om, na het vertrek van ir Ovinge, het twee-consulentenstelsel voor Zeeland, te bestendigen, zoodat ir. Droo- gendijk met ingang van 1 Maart de ge heele provincie Zeeland als ambtsgebied zal krijgen. VERGADERING KINDERZORG. In de middagvergadering van de stich ting „Kinderzorg" te Middelburg liet de voorzitter, ds. Vossers, zingen Gez. 194 1 en 5 en heette daarna vele personen wel kom, die er des morgens niet waren. Spe ciaal richtte spr. zich tot mr. baron van der Feltz, ais officier van justitie en voor zitter van den voogdijraad en tot den Com missaris van politie, den heer Fontijne. Thans was bericht ingekomen van den se cretaris van den Armenraad, dat hij plot seling verhinderd was. Spr. deelde verder den uitslag mede van de verkiezing van 8 bestuursleden, waar voor des morgens gestemd werd door 50 afgevaardigden en waarvan tijdens de pau ze de uitslag was vastgesteld. Herkozen werden ds. J. de Vries, Wilhel- minadorp met 48 stemmen,, tegen 1 op ds.

Vlissingse Courant | 1939 | | pagina 1