Kranige overwinning van het Nederlandsche elftal EERSTE BLAD 77e JAARGANG - NUMMER 49 MAANDAG 27 FEBRUARI 1939 ff. M. DE KONINGIN IN H0NDRICH AANGEKOMEN DANKBETUIGING VAN DE f KONINGIN Hongarije in het Feyenoord stadion met 3-2 verslagen §elieMrle«i»se« van den ^onnementsprus y00r alle gemeenten op Walcheren en waar agent schappen gevestigd ztfn 2.2" per kwartaal ol 17 cent per week. Franco per post ƒ2.50. Voor jet buitenland neme men eeJj abonnement op het postkantoor zijner woon plaats. Afzonderlijke nummers 5 cent per stuk. Ylissinasche Courant UITGAVEFIRMA F. VAN DE VELDE Jr., WALSTR. 58-60, VLISSINGEN - TEL. 10 - GIRO 66287 AD VER TENTIEPRUS Van 15 regels 1.25, tedere regel meer 25 cent- By abonnement speciale prijs. Reclames 50 cent per regel. Kleine adver tenties vu" 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent (max. 10 regels). Bij driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend Alles bij vooruitbetaling. VERSCHIJNT DAGELIJKS, UITGEZONDERD OP ZONDAG EN ALG. ERKENDE CHR. FEESTDAGEN AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITE1TS WAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDS C HE DAGBLADPERS" Met den gewonen D-trein, welke om 1.25 uur van het station Staatsspoor in Den Haag naar Bentheim vertrekt, is H.M. de Koningin Zaterdagmiddag voor een verblijf van enkele weken in Zwitserland afge reisd. In dezen trein was een slaapwagen van de Mitropa voor de Koningin en haar gevolg gereserveerd. Om 1.20 uur kwam de Koningin voor bet station in de Rijnstraat aan. Zij hield zich niet lang op in de eerste klasse wachtkamer, doch H.M. begaf zich oogen- blikkelijk in het gereserveerde rijtuig. Precies op tijd zette de trein zich in be weging, waarna H.M. de Koningin, staan de voor een raam van het rijtuig de huldi ging van het publiek in ontvangst maan. In verband met het feit, dat het vertrek van de Koningin niet tevoren was hekend ge maakt, waren er slechts weinige menschen op het perron aanwezig, H.M. de Koningin is gisteren, met haar gevolg, in Hondrich aangekomen. Hondrich is een mooi dorpje aan het Meer van Thun. De Koningin zal hier twee of drie weken doorbrengen. Van officieele zijde meldt men het navolgende 0 Waar het Hare Majesteit de Ko- ningin niet mogelijk is voor de tal- J looze adressen en brieven, welke Haar naar aanleiding van Haar op 27 Januari jl. gehouden radiorede van allerwegen 'bereikten, zoowel uit het Moederland als uit Neder land onder de keerkringen, elk af zonderlijk van Hare erkentelijkheid te doen blijken, wenscht Hare Ma jesteit daarvoor op deze wijze Haren dank te betuigen. J Met belangstelling heeft Hare Majesteit kennis genomen van de gedachten door zoovelen op schrift 1 gesteld. Hare Majesteit verheugt zich over den weerklank, weiken de denkbeelden in Hare radiorede neergelegd, in wijden kring hebben gevonden en waardeert de bereid willigheid tot verwezenlijking van de geestelijke en moreele herbe wapening, welke zich alom ge openbaard heeft. Doelpunten van Vente en de Harder Het Nederlandsche voetbalelftal heeft, alle min of meer sombere verwachtingen ten spijt, Zondagmiddag in het Feijenoord- stadion te Rotterdam een kranige overwin ning op de gevreesde Hongaarsche profes- sionalsploeg behaald. Het was een zware wedstrijd op een zwaar terrein en het eene Nederlandsche doelpunt méér, dat de be slissing bracht, was ongetwijfeld verdiend. Het nationale elftal heeft in een frisschen en moedigen stijl gespeeld, en de zege had zelfs grooter kunnen zijn, als de voorhoede in sommige perioden meer van de kansen gebruik had gemaakt. De belangstelling voor dezen wedstrijd was wel zeer matigmet 30.000 is het aantal toeschouwers al aan den hoogen kant geschat. Het veld was, zooals gezegd, zwaar niet alleen, dat het arm aan gras is, maar het bleek ook vrij glad te zijn. Even voor half drie betraden de beide elftallen en de Engelsche scheidsrechter Dale het strijdperk het plechtige Hon gaarsche volkslied en het statige Wilhelmus klonken over het veld. Wim Anderiesen, die als opvolger van Van Heel aanvoerder was, won den opgooi en daarna stelden zich de volgende elftallen op Nederland. Van Male. Blomvliet, Caldenhove Stam, Anderiesen, Schubert, Draeger, v. d. Veen, Vente, Smit, De Hardér Jr. Gyetvay, Sarosi, Zsengeller, Cseh, Beki Dudas Turai Lazar Biro, Karanyi Szabo. Ho n g a r ij e. De Hongaren nemen den bal van den af trap mede en reeds bij den eersten aanval wordt tegen Caldenhove een vrije schop gegeven. Het gevaar wordt echter bezwo ren en dan blijkt al dadelijk, dat de Neder landers niet door hun groots tegenstan ders geïntimideerd wordenDe Harder en Smit zetten een goeden aanval op, die geestdrift ontketent. Even later komt De Harder in duel met den Hongaarschen doelverdediger. Nadat een Hongaarsche aanval op buitenspel gestrand is, krijgt Vente den bal in goede positie hij schiet echter recht op dosl in plaats van over te geven. Bij een volgende gelegenheid schiet hiji op een pass van Smit naast. Hongarije neemt de leiding. De esrste minuten, zyn niet ontmoedigend geweestzelfs waren de onzen wat in de meerderheid. Maar na acht minuten komt onverwacht het doelpunt, dat den Honga ren de leiding geeft. Stam heeft al eens bij een vijandelijken aanval redding gebracht. Dan krijgt Zsengeller, ver naar voren ge- loopen, den bal, volgens velen in buiten spelpositie Caldenhove kan hem niet ge noeg hinderen en de Hongaar kogelt het leer in den hoek van het Nederlandsche doel, onhoudbaar voor Van Male (01). Het Nederlandsche elftal voor de eere-tribune. Dit doslpunt tegen ons in een periode van minstens gelijke kansen is wat teleur stellend voor het publiek. Zijn ook de spe lers wat terneer geslagen? De Hongaren worden sterker en onze verdediging moet alle krachten inspannen om het geraffi neerde samenspel der professionals onscha delijk te maken. Met kleine tikjes gaat de bal van man tot man er ontstaan ook wel kansen, maar gelukkig voor Nederland wordt dit mathematische spel te ver door gezet, zoodat Van Male niet voor gevaar lijke schoten behoeft op te treden. Intusschen is het lichte overwicht der Hongaren weer verdwenen en de Neder landsche ploeg gaat goede aanvallen opzet ten. Een schot van Draeger, die zeer actief is, kan Szabo nog juist tot hoekschop ver werken. Dan stormen Smit en De Harder ten aanval en opnieuw is een hoekschop het resultaat. Smit, als „swerver" werkt voor drie, maar misschien houdt hij af en toe den bal wat lang bij zich. Ds Hongaar sche verdediging laat onze vleugelspelers nog al wat vrijheid, en daarvan maken de onzen een goed gebruik door veel op Drae ger en De Harder te spelen. Szabo in het Hongaarsche doel heeft het druk en we mogen-van een Nederlandsch overwicht spreken, dat na ongeveer een half uur spelen wordt onderbroken door een serie Hongaarsche aanvallen die Van Male en Caldenhove tot snel en resoluut cp- tre&en nopen.- Een spannend oogenblik be leven wij, als Van Male den bal uit een vrijen schop vangt, maar laat vallenook dit gevaar wordt bezworen. Het spel golft sn-el heen en weer Smit krijgt een kans, maar zijn schot faalt, en aan den anderen kant trapt Van Male den bal van den voet van Sarosi weg*. Nederland maakt gelijk. Draeger, die zeer veel vrijheid geniet en zich die anders wel verschaft, lost een schot, dat nog door den Hongaarschen doelman vallend wordt gehouden, maar even later smaakt de D.W.S.-er toch het genoegen aan een Nederlandsch doelpunt te hebben medegewerkt. Goed met Van der Veen combineerend brengt hij den bal op en plaatst hem in een kluwen van spelers Vente heeft er goed het oog op en de bal ligt achter Szabo (11). Het publiek springt op en juichtHol land heeft gelijk gemaakt. Er zijn nog vijf minuten in de eerste helft te spelen en beide doelen komen nog in gevaar. Het rustsignaal onderbreekt een Hon gaarschen aanval. Vente's tweede doelpunt. Spelers en toeschouwers kunnen reeds tevreden zijn, nu bij de rust een gelijke stand tegen de sterke Hongaren bereikt is. Maar onze rijkdom zal nog grooter worden en weer is het Vente, die het stadion doet jubelen. Nauwelijks is er een minuut in de tweede helft gespeeld, als hij den bal op den rand van het strafschopgebied krijgt.. Hij raakt in duel met Biro, die zich om draait en het leer half raakt. Ook Vente heeft den draai moeten meemaken en tot zijn verrassing vindt hij den bal voor zijn voeten hij schiet hard en zuiver en over het hoofd van den volkomen verbluften Szabo suist de bal in. den linkerhoek van hst Hongaarsche doel (21). Een prachtig doelpunt, waardoor ook de toeschouwer min of meer beduusd is. Maar op het veld wordt de vostbaldans al weer voortgezet. Draeger snelt ten aanval en een hoekschop is het gevolg. Die levert niets op, maar Holland komt terug een nieuwe hoekschop. Smit springt naar voren en lost een formidabel schot, dat den bo venkant van de lat raakt. Bij een volgen den aanval kopt hij op een voorzet van Draeger juist naast. Er is een spel te zien, dat het Hollandsche hart goed doethet heeft iets van een „Nederlandsch kwar tiertje". De Hongaarsche verdediging schijnt er werkelijk even haar kalmte bij kwijt tera ken en keer op keer zorgen Smit en Vente, voor openingen in de vijandelijke achter hoede. Draeger schiet in en Szabo stopt, maar valt en raakt den bal kwijt. De Har der stormt toe, doch. schiet juist tegen den op den grond liggenden doelverdediger. Wij hadden reeds een derde doelpunt geteld. Langzamerhand herstellen de Hongaren zich en dan kan men bij hun aanvallen de groote techniek bewonderen. Tegenover die techniek stellen onze voetballers snelheid en geestdrift en zoo blijft het spel uiterst spannend en spectaculair. Caldenhove staat als een rots in de branding en hij geniet thans veel steun van Blomvliet, Szabo heeft nog steeds niet over gebrek aan werk te klagen. Het meeste gevaar komt voor hem van onzen rechtervleugel, waar Draeger nog altijd niet voldoende be waakt wordt. AI stellen de Hongaren wel wat teleur, toch geven zij blijk nog wel te weten, wat voetbal is en menige aanval houdt gevaren voor onze verdediging in. De stand opnieuw gelijk. Dat wordt dertien minuten voor het ein de bewezen bij een snellen Hongaarschen aanval. De rechtervleugel zot voor en van vrij dichtbij maakt Gyetvay den gelijkma ker (2—2). Zullen we dus toch het genoegen van een Nederlandsche overwinning niet mogen smaken? Het heeft er allen schijn van de Hongaren trekken opnieuw naar voren, fel en vinnig, en wij houden ons hart vast, dat het oranje-elftal misschien nog aan het kortste eind zal trekken. Het beslissende doelpunt. Maar onze mannen denken er anders over. De verdediging houdt stoer stand, het Hollandsche doel wordt van den druk be vrijd en de eerste aanval van onze zijde brengt al weer succes, Draeger plaatst weer een van zijn voorzetten goed voor het doel, De Harder springt toe en doelpunt (32). Twee minuten na het Hongaarsche doelpunt heeft Nederland de leiding her kregen. - En het wordt nu een taaien strijd voor het Nederlandsche elftal, een strijd om den zoo fraai bevochten voorsprong te behou den. Er moet hard voor gewerkt worden, want de Hongaren kunnen tot de laatste seconde gevaarlijk zijn. Maar het gaat. Cal denhove en Blomvliet blijven meester in ons doelgebied en de middenlinie zorgt voor opluchting. Wij zien zelfs nog een reeks Hollandsche aanvallen, waarbij hst lijkt, of de Hongaarsche verdediging van dit speltype geen kaas heeft gegeten, zoo dat men zich er nog over verwondert, dat niet nog meer doelpunten gemaakt worden. Eens trapt Vênte den bal in het Hongaar sche doel, maar er is reeds voor buitenspel gefloten. In groote spanning verstrijken de laatste minuten. Nog heeft Van Male een keer in te grijpen en dan is het einde gekomen. Een fraaie overwinning heeft het Neder landsche elftal behaald. NABESCHOUWINGEN. De finalisten van de wereld kampioenschappen geslagen» De oorzaken van de overwinning van het Nederlandsche elftal op de finalisten der wereldkampioenschappen 1938 zijn niet zoo moeilijk op te sporen. Er kwam een gedeeltelijk verjongde oranjeploeg in het veld, wier meest geduchte wapenen snelheid, initiatief en energie waren, wa penen, welke wel in de eerste plaats moes ten worden gebruikt tegen een gerenom meerd elftal als dat der Hongaren, om ten slotte een kans op een behoorlijk resultaat te verkrygen. Tijdens den wedstrijd vestig de zich bij de spelers de overtuiging, dat het kon, het vertrouwen in eigen capacitei ten groeide en juist het feit, dat alle spe lers dit gevoelden, maakte, dat er een saamhorigheid ontstond, welke weldadig aandeed en tot succes leidde. In verdedigend opzicht werd den tegen standers geen kans gegeven, hetgeen des te gemakkelijker ging, omdat de gasten volhardden in het short-passing. Daar stel de de oranjeploeg het typisch Hollandsch spel met verre passes door het midden en het bliksemsnel opengooien naar de vleu gels tegenover, waardoor telkenmale ver- Dit nummer bestaat uit 2 bladen Het Nederlandsche elftal wint met 32 yan Hongarije. (Pag. 1, eerste blad). Verschillende ernstige verkeersongeval len. (Gemengd nieuws),' Anti-Duitsche betoogïngen in Polen. Buitenland)] Een burgemeester ontslagen wegens! anti-nationale uitlatingen. (Binnenland)] ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN. warring in de Hongaarsche gelederen onti stond. En uit het vertrouwen in eigen kunde groeide langzamerhand de wil om te winnen, volgde in enkele perioden de eene explosie op de andere enwat belang« rijker was, kwamen de kansen, met een drietal doelpunten van goede kwaliteit als uiteindelijk resultaat. Maar in onze ploeg zat nog meer. Vier debutanten waren opgesteld, waarvan ei* één, Draeger, speelde, of hij al jaren in het Nederlandsch elftal had gezeten. Maar naast deze nieuwelingen stonden enkele ge routineerde krachten, die door hun tacti sche kwaliteiten de ploeg dirigeerden naar de zege. Deze factoren, gevoegd aan het feit, dat alle spelers over een meer dan behoorlijke techniek beschikten en over een enorm uithoudingsvermogen op het zeer zware veld hebben er toe geleid, dat de Hongaren, toch meesters in hun vak, vol komen verdiend geslagen werden. Het is geen toevallige overwinning geweest van het Nederlandsche elftal, maar de zege is op regelmatige wijze behaald, zonder dat hier van geluk of wat de Hongaren betreft, van pech, sprake kan en mag zijn. Tegenover dit spel van de oranjeploeg hebben de Hongaren een systeem gedemon streerd, dat hoofdzakelijk op het korte spel was gebaseerd. Af en toe werd dit in de perfectie uitgevoerd, kwam het ongeëve naarde positiekiezen weer tot uiting, maar toch lag er te weinig bezieling in het ge heel, te weinig overtuiging om dit spel als buitengewoon gevaarlijk te kunnen bestem pelen. In de tweede helft kwam er wat meer variatie in de uitvoering, werden de aanvallen ook meer over de vleugels geleid en ontstonden er meer gevaarlijke situaties voor het Hollandsche doel. Maar dit alles was toch eigenlijk meer de reactie op het „niet willen verliezen van Nederland", want in die perioden stond Hongarije ach ter. Dit Hongaarsche elftal bestond voorts meerendeels uit geroutineerde krachten, De Harder 'heeft het winnende doelpunt ge maakt. Szabo kijkt ont hutst de wereld in, ter wijl het publiek en de Oranjehemden buiten zichzelf zijn van vreugde

Vlissingse Courant | 1939 | | pagina 1