TRIUMPH Boekenweek ?5 Fek-4 Maait 77e JAARGANG - NUMMER 48 ZATERDAG 25 FEBRUARI 1939 STADSNIEUWS Raadsoverzicht van Vlissingen 1 CENT VIRGINIA 'N TOPPRESTATIE VOOR DEN P\ PRIJS «en Boekhandel F. Landsman, -'N TRIOMF VAN SMAAK EERSTE BLAD QclwcMrlcMisscrt «inn Jew Jag abonnementsprijs Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agent schappen gevestigd zijn 2.20 per kwartaal of 17 cent per week. Franco per post 2.50. Voor het buitenland neme men een abonnement op het postkantoor zijner woon plaats. Afzonderlijke nummers 5 cent per stuk. Vlissingsclie Courant UITGAVE FIRMA F. VAN DE VELDE Jr., WALSTR. 58-60, VLISSINGEN - TEL. 10 - GIRO 66287 m advertentieprijs Van 15 regels 1.25, tedere regel meer 25 cent. Bg abonnement speciale prijs. Reclames 50 cent per regeh Kleine adver tenties VP" 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent (max. 10 regels). Br) driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend Alles bij vooruitbetaling VERSCHIJNT DAGELIJKS, UITGEZONDERD OP ZONDAG EN ALG. ERKENDE CHR. FEESTDAGEN A A NGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLIC ITEITS WAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGINü „O E NEDER I.ANI1SCHE DAGBLADPERS" EEN UITGEBREIDE AGENDA. In sneltrein-tempo behandeld. In de Vrijdagmiddag gehouden vergade ring van den Vlissingschen gemeenteraad bleef de zetel van het overleden lid, den beer Cappon ledigoverigens was de Raad voltallig, terwijl in deze zitting de ge loofsbrief van den heer H. van Rooyen, den opvolger van den heer Cappon, werd goedgekeurd. Diverse ambtenarenbonden hebben den raad gezamenlijk een adres doen toeko men, waarin op kindertoelage aan gemeen- tepersoneel wordt aangedrongenB. en W. zullen hierover prae-advies uitbrengen. Een hertenkamp-puzzle. In de vorige zitting heeft de Raad het voorstel tot stichting van een hertenkamp goedgekeurd. Inmiddels hebben enkele in gezetenen een adres tot Gedeputeerde Sta ten gericht, waarin verzocht wordt goed keuring aan het raadsbesluit te onthouden, althans niet goed te keuren dat aanleg tusschen de behuizingen zal plaats vinden. De adressanten hebben bezwaren uit een oogpunt van volksgezondheid, zijn bang voor modderpoelen, vliegenplagen, ratten, hertenluizen waarvan de mannetjes ook kunnen vliegen en den mensch steken en meer van dit fraais. En dan moet men weten dat het hier om5 of 6 herten gaatWaar menschen zich in een adres al niet druk om maken. Intusschen hebben Gedeputeerde Staten reeds vóór het ontvangen van dit bezwaar schrift, hun goedkeuring aan het raadsbe sluit onthouden met. het oog op dén finan- cieelen toestand der gemeente. Men dient in dit verband te weten, dat de lasten voer de gemeente slechts 2100 zouden bedra gen, te verdeelen over 5 jaar. Voor 420 per jaar gedurende slechts 5 jaren, kan de gemeente een aardige attractie rijker wor den, die bovendien een behoorlijk werk- object beteekent. Er kan 4500 aan ver- loond worden en het Rijk heeft zich in middels bereid verklaard deze gelden te fourneeren. Hiervan heeft de Minister Ged. Staten van Zeeland kennis gegeven, maar dezehebben deze ministerieele goed keuring niet willen doorzenden aan Vlis singen. Zoodat de gemeente dus eventueel haar werkloozen maar in den steun moet houden (het aantal voor werkverschaffing geschikte objecten raakt uitgeput) dit ter wijl het Rijk bereid is voor dit aardige object 4500 te laten verloonen B. en W. zullen thans overwegen wat alsnog gedaan kan worden. Zooals reeds gemeld, heeft de R.K. wo- ningbouwvereeniging „St. Willebrord" groote plannen op woningbouwgebied B. en W. zullen er prae-advies over uitbren gen. Op verzoek van de betrokkenen heeft de Raad verschillende eervolle ontslagen toegestaan en vervolgens de voorzitters, leden en plaatsvervangende leden voor de hoofdstembureaux en stembureaux be noemd. Het lid de Wit werd in de gemeen telijke commissies van gemeentewerken en het badbedrijf benoemd als opvolger van den heer Nieuwschepen. Een voorstel waar Ged. Staten tegen zijn. Vervolgens heeft de Raad met algemee- ne stemmen het voorstel van B. en W. aangenomen om het gemeente-archief naar het stalgebouw naast het raadhuis over te brengen en dit gebouw in te richten als brandvrij archief. Dit ondanks het feit, dat Gedeputeerde Staten tegen een en ander bezwaren van financieelen aard hebben. B. en W. zijn echter overtuigd dat op goedkoopere wijze geen brandvrij archief verkregen kan worden. Verschillende raads fracties hebben de noodzakelijkheid van een brandvrij archief, juist in onzen tijd en in een gemeente in de eerste gevaren- hlasse, met nadruk onderstreeptVlissin gen heeft reeds een stadhuisbrand gekend Be voorzitter heeft dank gezegd voor den principiëelen steun van den Raad en sprak de hoep uit (de wethouder van Sociale Zaken verwachtte dit zelfs) dat Ged. Sta ten alsnog hun goedkeuring aan dit besluit zullen geven. Verschillende scholen kregen vervolgens een andere letter-aanduiding, de voorschot ten voor de exploitatie-vergoedingen der bijzondere scholen werden vastgesteld de zekerheidsstelling van den gemeente-ont vanger werd opgeheven en de begrootin- gen voor het vischmijnbedrijf vastgesteld. Uit de gediachtenwisseling over het laatste onderwerp bleek, dat de Vischmijn nog niet gebouwd is hoewel het raadsbesluit niertoe reeds van 1937 dateert omdat visschershaven in slechten toestand verkeert. Binnenkort zal een commissie TaPporteeren of de haven al dan niet her- steld kan wordenin het laatste geval wordt zij gedempt en anders zal met be kwamen spoed de vischmijn gebouwd wor den. De luchtbescherming. Het voorstel van B. en W, inzake de luchtbescherming en tot aanstelling van een secretaris voor den luchtbeschermings dienst gedurende één jaar en op arbeids contract werd met algemeene stemmen aangenomen, doch ontlokte nogal wat cri- tiek. De aanstelling van den secretaris werd nl. zóó dringend geacht, dat B. en W. den functionaris reeds per 1 Februari voorloopig hebben aangesteld. Verschillen de leden zagen hierin een aantasting van het benoemingsrecht van den Raad, al on derschreven zij achteraf de wenschelrjkheid van snelle aanstelling in dit geval. De voorzitter wees er op, dat Walcheren straks een voorbeeld voor het geheele land moet worden de regeering stelt hier veel prijs op. De Raad ging accoord met de voorge stelde waterleverings-overeenkomst met de „Midden-Zeeland" de raadsleden zullen t.z.t. in de gelegenheid worden gesteld, de groote werken aan den Sloedam en den nieuwen watertoren tebezichtigen. De overige agenda-punten werden alle afgehamerd. Aan het slot der zitting, wekte de voorzitter op, zich beschikbaar te stel len voor den luchtbeschermingsdienst er moeten mag tal van functies bezet worden. Uit de rondvraag stippen wij aan, dat overwogen zal worden een openbaar uur werk in het postkantoorgeplaatst te krij gen, nu de St. Jacobuskerk afgebroken wordtwaarschijnlijk komt ook op het Bet je Wolff plein een klok. Om 10 over drie was de uitvoerige agen da geheel afgehandeld en de zitting ten einde. De Raad had kans gezien in dien korten tijd tal van onderwerpen te behan delen en er vrij veel over te praten in zeer hoog tempo. Mooi werk...... maar als men er in dezelfde sneltreinvaart een persklaar verslag voor de courant van denzelfden dag van moet zien te miaken, bekoelt de waardeering voor dat hooge tempo wel een beetje. Maar dat is de andere kant van de medaille en daar heeft de Raad niet mee te makenzoodat wij er verder dus het zwijgen toe doen met de vriende lijke groeten van Het Twintigste Raadslid. OPENBARE VERGADERING ANTI-REV. KJESVEREENIGING. De Anti-Rev. kiesvereeniging alhier hield gisteravond in het Militair Tehuis een openbare vergadering, waarin als spreker optrad de heer mr. G. A. Diepenhorst, lid van de Tweede Kamer. De voorzitter, de heer B. H. LAgteringen, opende de goed bezochte bijeenkomst na gemeenschappelijk zingen van „Een vaste burgt is onze God" met gebed en het lezen van Efeze 6 1020. Na een kort welkomstwoord gaf de voorzitter het woord aan mr. Diepenhorst, die tot onderwerp van zijn rede had geko zen i „De verkiezingsstrijd" De heer Diepenhorst begon met te her inneren aan de groote winst, welke de anti-rev. partij bij de laatste Kamerverkie zingen had behaald. Hieruit bleek dat' er nog een breede groep kiezers buiten het eigenlijke partij verband was, die vertrouwen bleek te stel len in de anti-rev. partij. Duidelijk is toen gebleken, dat een groot deel van ons volk zich uitsprak voor een krachtig en vast beleid, verpersoonlijkt in den leider der partij, dr. Colijn. Vervolgens wees spr. op het groote fiasco van de N.S.B. in dezen verkiezingsstrijd de partij van den „man, zonder wien Ne derland geen toekomst meer heeft". Ook de liberale partij heeft in 1937 een groote nederlaag geleden, ondanks de waarschuwingen tegen dr. Colijn. Spr. waarschuwde er voor, dat de be haalde zege in 1937 niet tot gevolg zal hebben, dat de actie voor de a.s. Staten verkiezingen zal verslappen. Door tal van gevaren zijn wij nog omringd en de nuch tere werkelijkheid moet onder het oog worden gezien. De internationale spanningen vragen van de schatkist enorme bedragen de finan- cieele basis van de sociale verzekerings wetten is nog steeds niet geregeld. In de naaste toekomst zullen van het rijk nog verschillende nieuwe uitgaven gevraagd worden. Nieuwe belastingen kunnen dan ook niet uitblijven. Aan den anderen kant zullen ook de lasten verlaagd dienen te worden, in het bijzonder voor de groote gezinnen. De rijksbegrooting sluit nog met groote tekorten en een gezonde politiek eischt dat zoo spoedig mogelijk een sluitende begroo ting wordt verkregen. Het is onzen duren plicht op te komen tegen het steeds meer leenen voor uitga ven voor improductieve werken. Spreker kwam nu tot het werklo oz-envraagstuk en zette uiteen wat dc. regeering in dit Dp- zicht heeft gedaan en zich in de toekomst voorstelt te doen. Spr. becritiseerde de plannen van soc.-dem. en chr.-dem., die het wel heel gemakkelijk hebben, doch den ernst van den toestand totaal miskennen. Deze plannenmakers verliezen totaal uit het oog, de eenige positie welke ons kleine land temidden van een ontredderde wereld inneemt en. den grooten achteruitgang van handel en verkeer, doordat wij op uitvoer en scheepvaart zijn aangewezen. Vervolgens besprak mr. Diepenhorst Óen internationalen toestand. Wij mogen God danken, dat de over Europa dreigende oor log in September is afgewend. Spr. wees op de houding der soc.-dem. leiders in die dagen, die z.i. ons land toen in een oorlog zouden hebben meegesleept. Gelukkig, dat wij aan het. hoofd der regeering een man hebben, die rustig Kgft te midden der woedende golven, Hoe is de gedaante der wereld in de laatste 25 jaar veranderd. In vele landen zijn de groote soc.-dem. partgen als het ware van den aardbodem weggevaagd. Machtige keizers en koningen hebben wij van hun groote hoogte zien vallen parle menten en volksvertegenwoordigingen zijn verdwenen. Onder al deze beroeringen staat het anti-rev. beginsel rustig en baanbrekend. Ook vele politieke tegenstanders erkennen thans de juistheid en de kracht van dit beginsel, o.a. in de handhaving van het gezag en ten opzichte van de weermacht In de laatste jaren zijn vele afgoden ge vallen alleen Gods Woord kan steun en richting geven in dezen wankelenden tijd. Helaas wordt hiervan misbruik gemaakt, o.a. door de Chr.-dem. partg, wier pro gram volgens spr. 'n hersenschim is. Ook de Staatk. Geref. partij hitst de menschen op en lastert er z.i. maar op los. Eveneens is dit het geval met de partij van prof. De Visscher. Tegenover al deze partijen stelde spr. de beginselen der anti-rev. partg. Onze plicht is om in getrouwheid en gehoorzaamheid aan Gods Woord, ons land en volk te be hoeden voor de machten van ongeloof en revolutie en laten wij ook bij de a.s. Sta tenverkiezingen aan het anti-rev. beginsel getrouw zijn, aldus eindigde spr. onder ap- Tijdens de ontvemgt U bij aankoop van een Nederlandsch boek van tenminste 2.50 een gebonden bundel met 3 novellen. St. JACOBSSTRAAT 16. TELEFOON lit plaus zijn niet groote aandacht aange hoorde rede. Na. de pauze werden nog enkele vragen gesteld, o.a. over de zaakOss, waarop mr. Diepenhorst antwoordde dat naar zijn mee ning minister Goseling in deze zaak ge handeld heeft in het algemeen landsbelang. De zaakOss wordt thans door een com missie uit de Kamer in alle details onder- zocht. Aan de marechaussée's is in alle opzichten recht geschied. De N.S.B. en de Liberale Staatspartij grijpen nu gretig de kwestieOss aan om de groote Christelijk politieke partijen afbreuk te kunnen doen. Mr. Diepenhorst sloot hierna de verga dering met dankgebed. „AIhambra"-theater0 Zeer suggestief is deze week het „We reldnieuws". Daar zijn de overstroomin gen in het Zuiden van Engeland met de geschapen verwarring en het ongemak, doch ook de hulp. Daar is de eindelooze stroom armelijke vluchtelingen," die zich na den val van Barcelona over de Fransche grens dringt Welk een ellende Gelukkig spreken een allerliefste demonstratie van elegante badpakjes en bekoorlijke presta ties van kunstrijden op de schaats van een zonniger zgde van het leven. Daarnaast mooie opnamen van de voortschrijdende techniek van Amerikaansche watervliegtui gen. Zigeunerbende Vooral het laatste deel van den titel is bij deze film zeer ongelukkig gekozen. Van een bende heeft de aardige troep vlotte acteurs, waaronder knappe, innemende meisjes, waarlijk niet veel. Op een roman tische plek, waar wilde dansen worden uit gevoerd en liefdesliederen gezongen, komt een, al bijzonder schoon, meisje in dit mi lieu verdwaald. Later blijkt zij haar geheu gen te hebben verloren, doch door haar groote aantrekkelijkheid en charme uitste kend te kunnen optreden als waarzegster. Zij blijkt een opgedrongen huwelijk ontloo- pen te zijn. Wanneer de troep op een origineele wijze een gevaarlijke operatie heeft gefinan cierd, zal ze voor de tweede maal dit on gewilde pad moeten betreden. Dan voeren de gitanos het dolzinnige plan uit haar op het laatste moment te ontvoeren en te brengen tot den werkelijken geliefde. Een prettige voorfilm met tal van vroo- lijke momenten om gezellig bij te lachen. Er aefceeren prachtkomieken vol dwaze in vallen en de muziek is voorwaar niet het slechtste deel. De. Pauskeuze nadert. In liet Vaticaan worden de noodige voorbereidingen getvojfeu? ppdat straks de kardinalen in de meest volstrekte afzondering hun keuze kunnen Dit nummer bestaat uit 3 bladen en een kindercourant Raadsoverzicht van Vlissingen, (Stadsnieuws)] Nieuw offensief van Franco verwacht* (Buitenland)j De Belgische regeering Pierlot staat zwak. (Buitenland)] ZIE VERDER EVENTUEEL I/AATSTE BERICHTEN. aftreden van azana na erkenning van franco door PARUS en londen. In Spaansche republikeinsche krin gen te Parijs wordt verklaard, dat op den dag, waarop de Fransche en Britsche regeeringen zullen overgaan tot erkenning van de regeeringen van Burgos, presidet Azana zal af treden en uit Parijs zal vertrekken, Alexander's Ragtime Band Een groot en grootsch filmwerk is de ze verfilmde historie over moderne muziek* Ontroerend ook vaak door de goedgespeel- de levensgeschiedenis der drie hoofdper sonen, die door temperament en levens- rhythme uit elkaar drijven, doch door hun kunst en zuiverheid van gevoelens', gepaard aan moed, elkaar weer terug vinden. Om gelouterd voor goed één te blijven. „Alexander's Ragtime Ban", is de titel van een melodie, die haar gang door de wereld maakte. Irving Berlin, die den polsslag van den nieuwen tijd volgde, com poneerde haar. Een gansche reeks levende* pittige melodieën volgde met stijgend suc ces. In deze groote speelfilm worden tal rijke van de liefste en beste ten gehoore gebracht. En dit op nooit vervelende, steeds gevarieerde, vindingrijke manier.. Wanneer de muziek weerklinkt, dan herinneren wij ons weer. En wat weet de film ons dan telkens ook te grijpen. Dit brok muzikale evolutie, dat gaat van „Ragtime" tot „Swing", wordt via de levensgeschiedenis van drie jonge men schen, die zich een weg door het leven slaan, nooit versagen, en tot roem komen, op schitterende wijze weergegeven. Wij we zen reeds op den overvloed van de meeste verschillende en ongedachte milieux, waar bij ook de camera haar plicht uitstekend vervult. Wij noemen hier o.a. den zwerftocht van Stella, waarin zij in den trein op een plaat zich zelf hoort zingen. Dan is er het vertrek van de militairen rechtstreeks van het tooneel naar het front in Frankrgk. De muzikale show in Pargs, En ten slotte. Het triomfantelijke succes in een daverende eind-opvoering, waarbij voor de enthousiaste aanwezigen het oude lied „Alexander's Ragtime Band" opnieuw wordt gezongen. „Luxor'VTheater. Polygoon opent het programma met bin-, nenlandsch nieuws, waarin opnamen van het natuurwonder, dat rijp heet, van oefe ningen der vrouwelijke brandweer in Den Haag en uit de kleuterbewaarplaats „Bea trix" te Rotterdam, alsmede een in memo- riam Sir Henry Deterding de aandacht trekken. Na eenige flitsen uit de Fransche film „De groote schaduw", welke verwacht wordt, is het woord verder aan Warner Bros en wel met Het geheim van den vuurtoren, een interessant detective-verhaal, dat zich* zooals de titel bereids doet vermoeden, vol trekt in een ouden vuurtoren, welken de kunstschilder Paul Morgan (John Eldred- ge) van de Amerikaansche regeering heeft gekocht, teneinde daarin rustig te kunnen werken. Hij komt hierin echter bedrogen uit, daar de omgeving onveilig wordt ge maakt door een misdadiger, bekend onder den naam Octopus. Dit achtarmig monster oefent een ware terreur uit, terwijl nie mand weet wie of wat het eigenlijk is. De geschiedenis, welke zich, ter oplossing van het mysterie ontwikkelt is even opwindend als komisch en verwarrend. Het zijn de de tectives Kelly (Hugh Herbert) en Dempsey (Allen Jenkins), die met den voormaligen vuurtorenwachter captain Hook (George Rosener) onder de noodige spanning en sen-

Vlissingse Courant | 1939 | | pagina 1