Middagjaponnen in eenvoudige doch elegante ontwerpen KOUDE VOORJAARSDAGEN KNIPPATROON Practisch huisschortje wmm- De vrouw met smaak zal haar kleeding steeds zoo weten te kie zen, dat deze in overeen stem ming is met haar uiter lijk en haar wezen Niet alleen mate riaal en ontwerp moeten op harmo nische wijze sa menwerken, doch van zeer groot be lang is ook de keu ze van de kleu ren, die voor ver schillende typen weer anders zal zijn. In vele Pa- rijsche modesalons schenkt men veel aandacht aan de kleuren die de ver koopsters dragen; zij zijn echter vrij in de keuze der modellen en in de toepassing der garneering, mits deze een beschei den vorm aan neemt. Van uni formiteit behoeft dus geen sprake te zijn, daar ieder haar persoonlijke smaak tot uitdruk king kan doen ko men. Molineux heeft grisperle sa lons, terwijl de verkoopsters ge kleed gaan in gris- clair, in tegenstel ling met de veel donkerder kleur van Rochat, die marineblauw voorschrijft, Alex prefereert marron violine en Jeanne Lanvin zwart, het geen men trouwens in de meeste salons ziet dragen. Slechts enkele bevoorrechte vrouwen, die een zeer uitgebreide garderobe hebben, zullen de kleuren op haar interieurs kun nen afstemmen. Hierin ligt echter nog geenszins opgesloten, dat men met een be perkt aantal japonnen minder goed ge kleed behoeft te gaan, doch iedere vrouw moet weten aan te voelen, welke kleur het meest in overeenstemming is met haar type Verder draagt de keuze der weefsels er in hooge mate toe bij, een bepaald model te doen slagen en steeds zullen de beste kwaliteiten op den duur het goedkoopst blijken te zijn. Niet alleen, dat het betere genre kleeding zijn pasvorm tot het laatst toe houdt, doch het heeft een veel langeren levensduur. Men kan dan ook veel beter enkele japonnen hebben, die den toets der critiek kunnen doorstaan, dan verschillen de waaraan onmiddellijk opvalt, dat de coupe vormeloos en het weefsel van een GEKLEEDE JAPON. Succespatroon 3414. Prijs 0.30 en 0,05 voor porto en omz. bel. Van enkele kleine lapjes, hetzij effen of bedrukte katoen wordt dit kleine schortje gemaakt, dat vlug even voorgebonden wordt bij verschillende werkjes. Bij het ophangen van de huiswasch zijn iemme- tjes onmisbaar en aangezien men niet al tijd iets bij de hand heeft om ze neer te i.w-an, zoo'n schort uitstekende diensten. Ook is het buitengewoon ge schikt om voor te binden bij het stoppen van kousen, omdat het alle stopwerk en de kaartjes stopmateriaal kan bevatten. Wordt men onverwachts van het werk geroepen, dan vindt alles berging in de zak en men heeft later nie te zoeken waar dit of dat gebleven is. Zoo'n schort bestaat uit drie deelen, die bovenaan zijn weergegeven. De ronde kanten van het bovenste deel (bovenaan) worden gezoomd of afgebiesd, daarna op de onderzijde geregen in het midden boven en langs de zijkanten en het ondergedeelte. Afwerking bovenaan met rechte band en langs omtrek met schui ne bies. mindere kwaliteit is. Een belangrijke fac tor is tevens, dat de kleuren van de betere kwaliteit weefsels oneindig veel mooier en warmer van toon zijn en weinig of geen garneering vragen. Soms werkt zelfs een ceintuur in een bepaalde tint reeds apart, of wel een goudleeren kraagje, een fijne kanten abot en soortgelijke details, die men gemakkelijk kan verwisselen, waar door telkens een ander aspect aan een mid dagjapon kan worden verleend. Wij geven op onze schets een drietal mid dagjaponnen weer, die weinig of geen gar neering vragen, doch waarbij de nadruk is gelegd op een mooien pasvorm, en met zorg gekozen materiaal. Zwart zoowel als stemmige kleuren zullen het gewenschte effect doen verkrijgen o.a. purper, auber gine, prune, wijn- en granaatrood en niet te vergeten een goedgekozen kleur blauw. Schiaparelli brengt het middelste ontwerp, een zeer gedistingeerde deux-pièces met pas en boord in geribd breipatroon uitge voerd in metaaldraad. Rechts een ontwerp, dat vanaf den hals tot over de heupen op gelijke afstanden is ingehaald en links een aansluitende japon met geplisseerde strook. Een mooi sieraad of een kleine touffe bloe men zullen verdere garneering overbodig maken, zoowel op fijne wollen als zijden weefsels Voorname eenvoud kenmerkt een goeden smaak. (G. C. M.—S.) Een gekleed model van effen zijde of dunne wollen georgette. Lange, doorloo- pende banen. Lange mouwen en smalle kraag. Patronen verkrijgbaar in de maten 40 42, 44, .46, 48, 50 en 52. Besteladres: „Het Practisch Modeblad", postbus 36, Den Haag, giro 203203. Bij be stelling het verschuldigde bpdrag in post zegels bijsluiten of opzenden per post wis sel of per giro. VóóR DE SCHOONMAAK GEREED ZIJN Als de schoonmaak begint, is het lente. U zit dan tot over de ooren in het werk en misschien ook nog in de winterkleeren. U ou dan wel graag Uw voorjaarskleeding maken, maar U hebt geen tijd. Zorgt ervoor, dat U op tijd, vóórdat de lente er is, Uw voorjaarskleeding gereed hebt. April kan al warme dagen geven. Maakt dus tijdig uw voorjaarskleeding met behulp van onze modepremie, welke U op aanvraag gaarne wordt toegezonden door de Moderedactrice, Postbus 115, Den Haag. Tien cents aan postzegels bijsluiten s.v.pl. of gireeren op postrekening 191919 van den Knippatronendienst te Den Haag. IETS OVER PORSELEIN Tot de geschenken, die men veelal geeft en ontvangt behoprt behalve mooi glas werk, zeker ook wel porselein, indien de voorwerpen althans met zorg en smaak gekozen zijn Men heeft thans allerlei mooie voorwerpen, die volstrekt niet kostbaar zijn en zoowel wat ontwerp, vorm en kleur be treft aan de meest verfijnde smaak tege moet komen. Het koopen van mooi porse lein is een kunst en zeker is het noodig, dat men zich vergewist of de artikelen geen barstje vertoonen. Men kan dit on middellijk constateeren door er met de vin ger tegen te kloppen, het geluid mag dan niet dof klinken, doch moet helder zijn. In porselein heeft men verschillende kwaliteiten en de beste hebben het voor deel, dat het materiaal harder is en er niet met het minste stootje stukies afvliegen. Voor alledaagse?) gebruik in de huishouding zal men echter vanzelfsnrekend niet de duurste kwaliteiten kiezen, doch evenmin is wenscheliik de minste soorten aan te schaffen, die tevens verschillende misbak sels kunnen hebben. Goed porselein is sterk in het gebruik, -'och men moet sterke temperatuurswisse lingen trachten te voorkomen; vuurvast porselein moet langzaam verhit worden en niet rechtstreeks met de vlam in aanraking komen. Gebruiksvoorwerpen van dit por selein kan men gerust wasscben in heet sodawater, hetgeen vooral bij vuurvaste schotels wel eens noodig kan zijn en in warm water naspoelen. KARAKTER EN AANLEG UITEN ZICH IN DE KLEEDING. Persoonlijke stijl. G. C. Meyer-Schwencke, Indien men de vraag stelt, hoe een vrouw zich zal moeten kleeden, zal ieder deze van een eigen gezichtspunt belichten. Men kan iets, dat zoozeer met de persoonlijk heid en smaak der betrokkene verband houdt, dan ook niet in een vasten vorm gie ten en moet met verschillende factoren re kening houden. De moderne kleeding der vrouw werkt in hooge mate een jeugdige verschijning in de hand en wijkt volkomen af van die, welke een veertig jaar geleden gedragen werd. Wij mogen wel zeggen, dat wij in den zin van vroeger nagenoeg geen „oude" dames meer aantreffen, slechts „oudere"! Ondanks de vele details, die èn als garnee- ringen èn als accessoires thans vrijwel als eisch gesteld worden is de lijn, de silhouet- te, veel vereenvoudigd. We laten buiten beschouwing het zeer gekleede genre ja ponnen, dat wij als groot avondtoilet be schouwen en dat slechts in bepaalde geval len voorgeschreven wordt. Hoe velen zijn er niet onder ons, die in afwijking met onze buitenlandsche sexe-genooten fei telijk nooit in gala uitgaan. Overdadige sieraden worden niet meer gedragen, zoo als b.v, in het Rococo tijdperk in Frankrijk het geval was of tijdens de Italiaansche Re naissance. De hedendaagsche vrouw stelt andere eischen aan hare kleeding, die trouwens verband houden met veelal bescheiden kleedgeld. In de meeste gezinnen komen man en kinderen eerst aan de beurt en daarna zal de moeder voor zichzelf gaan zorgen. Hoe eenvoudig de kleeding eener vrouw ook zijn moge, een eerste vereischte zal steeds zijn, dat men weefsels, kleur en Fluweelen tasch- mof van antiloop die meer uit ele gante, dan wel utilileitsoverwe- ginqen, ook in de komende maan den de aandacht vraagt. Bit soepe le materiaal is op modieuze wijze verschillende ma len ingerimpeld aan zijkanten en doorgestikt op den overslag maaksel in verband met persoonlijkheid, leeftijd en uiterlijk kiest. Door alle eeuwen heen heeft men vrou wen aangetroffen, die zich met bijzondere smaak wisten te kleeden, die er onberispe lijk uitzagen en niet opvielen, andere ty pen daarentegen stelden alles in het werk om de aandacht op haar persoon en klee ding te doen vestigen. Veel meer dan men denkt wordt de wij ze, waarop men zich kleedt door psycholo gische oorzaken beheerscht. Afgezien van een goeden smaak die als het ware aange boren is, die doet gevoelen wat bij ons past en wat we niet moeten dragen, stelt de mensch zich wat zijn kleeding betreft op zijn omgeving in. Uiterlijkheden kenmer ken karakter en aanleg en in de kleeding kan een meerwaardigheidsgevoel zich uiten in schrille kleuren en opvallende details Een vrouw die zich buitengewoon voelt, zich meer waant dan hare familie en ken nissen, zal dit in hare kleeding tot uitdruk king doen komen en deze niet alleen min of meer opvallend, doch menigmaal zelfs weinig in onderlinge overeenstemming kie zen. Een vrouw, die gaarne een of ander li chaamsgebrek verdoezelt zal de aandacht hiervan .schijnbaar" trachten af te leiden door ietwat opvallende kleeding, waardoor zij echter juist het tegendeel bereikt An dere uitersten vindt men vaak bij zeer in- tellectueele vrouwen, die niet aan uiter lijkheden denken en hare kleeding meer malen verwaarloozen, althans er zeer wei nig aan besteden. Wij moeten noch in het eene, noch in het andere uiterste vervallen, doch ons steeds bewust zijn, dat de zorg voor het uiter lijk en de behoefte aan harmonie en schoonheid, geenszins buitensporig, doch het goed recht eener vrouw zijn. De beste oplossing om zich goed te klee den zal gevonden worden door de vrouw, die evenwichtig is en zich niet alleen te genover hare omgeving, doch ook tegen over zichzelf verplicht gevoelt steeds met smaak en verzorgd voor den dag te komen Goed materiaal en een goede snit zijn de eerste voorwaarden om een geheel te doen slagen. Echte steenen met hun fonkelen den gloed zal men onmiddellijk weten te onderscheiden van smakelooze imitatie! Iedere vrouw, die over een zeker gevoel De koude voorjaars dagen maken, dat een wollen shawl nog geenszins misplaatst is, doch dat we voorloopig nog dankbaar gebruik maken van zoo'n warm stuk. Wij geven enkele aparte, nieuwe shawls weer en noemen in de eerste plaats het prac- tische model links, dat van Schotsche wollen geruite stof gemaakt is. Zeer geschikt is deze shawl met aangestikte capuchon om op auto tochten gedragen te worden. De groote omslagdoek verschijnt eveneens weer ten tooneele en herinnert aan die, wel ke groot- en overgroot moeders van zwarte wol gehaakt droegen. Alleen werkt dit model kleuiiger, omdat als materiaal een wol ge ruit weefsel is gekozen. Men kan b.v. 1.30 M. breede stof koopen en deze aan vier kanten uitrafelen. Noodig de zelfde lengte. Onderaan midden. Zwart zijden ensemble met gouddraad bewerkt bestaande uit mutsje en driekantig doekje. van eigenwaarde beschikt zal zich niet al leen buitenshuis, doch ook binnen hare vier muren goed, zij het dan eenvoudig kleeden. Het getuigt van weinig goeden smaak, noch van égards tegenover de omgeving, indien men een japon met vlekken draagt, afge- loopen pantoffels of een onverzorgd kap sel. Wij hebben plichten tegenover onze omgeving en de wetenschap deze naar be- hooren te vervullen, geeft een rustige ze kerheid, een bezonnenheid, die aangenaam en verkwikkend werkt. In hare kleeding zal de vrouw dan ook niet alleen hare persoonlijkheid en bepaal de karakter-eigenschappen tot uiting moe ten brengen, doch tevens respect voor an deren en zichzelf. HET HUISHOUDBOEK WERKT BEZUINIGING IN DE HAND. Iedere huisvrouw zal gaarne toegeven, dat orde de ziel is van hare huishouding en een levensvoorwaarde voor een goede gang van zaken. Evenzeer als een goede indee ling van de verschillende werkzaamheden niet alleen gewenscht, doch zelfs een ge biedende eisch is, zal zulks met betrekking tot de indeeling van het huishoudgeld noo dig zijn. Een huishoudboek is een onmis baar hulpmiddel, waar men niet meej bui ten kan, nadat men zich hieraan gewend heeft. Hoe eenvoudig het ook aangelegd moge zijn, moet het een overzicht geven van de uitgaven. Menige huisvrouw troost zich met de gedachte, dat zij geen geld uitgeeft aan noodelooze dingen en meent ten onrechte, dat zij wel buiten een huis houdboek kan. Natuurlijk zal geen enkele verstandige huisvrouw onnoodige uitga ven doen, doch zal begrijpen, dat het we- kelijksche of maandelijksche bedrag, dat zij ontvangt, over verschillende posten ver deeld dient te worden. Er zijn natuurlijk vaste bedragen, als huur, belasting, water- 'eiding, schoolgeld, contributies, e.a., doch laarnaast heeft men die, waaronder huis- )oud- en kleedgeld, wasch, diversen e.a vallen en niet steeds gelijk zijn, alhoewel ze een vastgesteld bedrag niet mogen over schrijden. Getracht moet worden, er zelfs onder te blijven en dat is slechts mogelijk, indien men b.v. de kosten voor de huishou ding dagelijks gespecificeerd opschrijft en door vergelijking weer nagaat of een of an der onderdeel niet bezuinigd kan worden. Het gemakkelijkst is om dagelijks een bepaald bedrag te nemen en alle uitgaven onmiddellijk op een bloc-nota te schrijven, 's avonds de kas op te maken en tevens al les in een huishoudboekje over te nemen, liefst gespecificeerd. Zoolang een eventu eel verschil enkele centen bedraagt, zal men zich natuurlijk het hoofd niet behoe ven te breken, waaraan deze zijn uitge geven, doch waar het grootere bedragen be treft, is nadenken zeker wel noodig. Indien men zich gewent om alles op te schrijven, dan zal meerdere nauwkeurig heid een tweede gewoonte worden en zal het een gevoel van onbevrediging geven, wanneer men in dit opzicht te kor', is ge schoten. Op welke wijze men zijn huishoudelijke boekhouding voert, is vrijwel hetzelfde. Sommigen zullen de voorkeur geven aan gedrukte huishoudboeken, terwijl anderen een of meer boekjes verkiezen met geldko- lom. Noodig is echter om alle verschillen de levensmiddelen onder de desbetreffen de rubrieken in te deelen, om na te kunnen gaan, of deze posten in een goede onderlin ge verhouding staan. Hoofdzaak is, dat al les opgeschreven wordt om een basis te vormen voor een eventueele betere verdee ling van het inkomen. Het is natuurlijk niet mogelijk om een universeel voorschrift te geven over de verdeeling van een inkomen, aangezien dit met verschillende factoren verband houdt, o.a. met de plaats waar men woont en de persoonlijke eischen. Naarmate het inkomen lager is, zal het oercentage dat noodig L voor voeding (het huishoudgeld dus hooger zijn. Op de post ..kleeding" kan veel bespaard worden, in- dien de huisvrouw zelf naait en op een zui nige manier hare materialen weet te koo- oen. Steeds moet voor een post „Onvoor zien" gezorgd worden, om ingeval van ziekte, aangesoroken te worden, aangezien W^nit steeds bijzondere uitga ven voortvloeien. I

Vlissingse Courant | 1939 | | pagina 10