Een kiesche zaak 77e JAARGANG - NUMMER 43 MAANDAG 20 FEBRUARI 1939 Dc Vlissingsche Courant en A.G.0. iïxih. ^onnementsprij s Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agent schappen gevestigd zijn f 2 20 per kwartaal of 17 cent per week. Franco per post ƒ2.50. Voor het buitenland neme men een abonnement op het postkantoor zijner woon plaats. Afzonderlijke nummers 5 cent per stuk. YHssingsche Courant UITGAVEFIRMA F. VAN DE VELDE Jr., WALSTR. 58-60, VLISSINGEN - TEL. 10 - GIRO 66287 advertentieprijs Van 15 regels 1.25, tedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijs. Reclames 50 cent per regel. Kleine adver tenties va- 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent (max. 10 regels). Bij driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend Alles bij vooruitbetaling. VERSCHIJNT DAGELIJKS, UITGEZONDERD OP ZONDAG EN ALG.ERKENDE CHR.FEESTDAGEN AA NGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLIC 1TEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDS C HE DAGBLADPERS" Alle goede Nederlanders verheugen zich oprecht over de mededeeling, welke hun in delicaten vorm werd gedaan over een blijde gebeurtenis, welke zich nogmaals in heb prinselijk gezin, bij genade Gods, in afzien- bareu tijd zal kunnen voltrekken. Moge deze mededeeling niet wederom het sein zijn geweest van' een opdringerige nieuws gierigheid en smakelooze vóórpret. Dat ft-as vóór de geboorte van Prinses Beatrix wel héél erg. Niet alleen dat de stilte, wel ke aan een verwachting eigen behoort te zijn, zoo deugdelijk mogelijk werd ver stoord door een lawaaierige voorbereiding van het geboortefeest, ook alle schroom en terughoudendheid was volkomen zoek deze werden zelfs niet meer tegenover kin deren betracht. In radio-kinderuurtjes waarlijk hoorden wij de komende ge beurtenis bezingen en werden de kinderen geïnteresseerd voor een antwoord op de vraag, of het straks een prinsje zou zijn, dat zijn intrede op de wereld zou doen, dan wel een prinsesje. Een andere uitwas «van de blijde-verwach- tings-hypnose was de vorming van een uit gebreid en schunnig „moppen-repertoire", waarmee men zich in trein en café en ove rigens „onder mekaar" vermaakte. Het is toch eigenlijk een beschaafd volk onwaardig, het intieme huwelijksleven van anderen tot onderwerp te maken van der gelijke dingen. Wij meenen liet altijd niet zóó slecht als wij ons ui' ten wij zijn of worden soms grof, wanneer wij uiting willen geven aan gevoelens, dis ons eigenlijk diep tref fen. Dan maskeeren wij onze bewogenheid achter een mom van onverschilligheid en erger. Laten wij dat niet weer doen. Een blijde verwachting is eigenlijk énkel een zaak om er over te denken in reine gedach ten en om te bidden voor hare vervulling. Moge ons volk in groote bescheidenheid en terughoudendheid het oogenblik verbei den, waarop het innige geheim der geboor te van een menschenkind in het gezin eener jonge moeder onze toekomstige Landsvrouwe weder zal worden voltrok ken. VLISSINGEN Binnénbrandje. Vanmorgen vroeg ontstond een brand in het perceel Slijkstraat 13, waar de slang van een gasinofoor in brand was gevlogen. De achterliggende wand alsmede het pla fond waren hierdoor gaan schroeien. De bewoners hebben het brandje gebluscht. Het oude liedje. Zaterdagnacht om kwart voor één moest de politie weer voor een der automaten alhier, handelend optreden, daar mannen door schreeuwen de nachtrust verstoor den. Men vraagt zich af waarom het toch hoodig is dat vaak voor deze automaten en dan liefst midden in den nacht, zoo ge schreeuwd en getierd wordt. Naar wy van de politie vernamen, ge beurt dit meestal na het sluitingsuur der café's door menschen, die onder drankin vloed verkeeren en zich voordat zij gaan slapen, eenigszins willen „restaureeren". Ontverantwoordelyke diefstallen. Op den Marinedam bevindt zich ook een van de bekende kastjes van de Vlissingsche Reddingsbrigade, waarin zich o.m. eenige verbandstaffen bevinden. Hoewel ook in verschillende andere deelen der stad der gelijke kastjes zijn aangebracht, is het op merkelijk dat het telkens voorkomt dat uit 't kastje op den Marinedam verbandstoffen worden gestolen na verbreking van het ruitje. Zulks is ook in den nacht van Za terdag op Zondag weer geschied. Voor den zooveelsten keer werden verbandmiddelen en een fleschje ammoniak weggenomen, nadat het ruitje was vernield. Heeft men bier nu steeds te doen met werkelijke diefstallen of is het louter baldadigheid die brooddronken menschen er toe brengt zich te vergrijpen aan materiaal dat uitslui tend dient om in tijd van nood hulp te bie den aan een medemensch, die in levens gevaar verkeert? biljartwedstrijden. Om het kampioenschap van Zeeland 3e klasse cadre. Van Oorschot werd kampioen en promoveert naar de 2e klasse. Vele biljartliefhebbers zijn Zaterdag ge tuige geweest van de wedstrijden om het kampioenschap van Zeeland 3e klasse, ge speeld in het clublokaal van A.B.C. Reeds Zaterdagmiddag werd begonnen. Labruyère, die nog slechts één partij had verloren, moest het opnemen tegen v. Och- ten, die eveneens npg slechts één verlies- partij had. Labruyère toonde zich echter de sterkste en won met f linken voorsprong. Dezelfde speler moest het toen opnemen tegen Smit van V.E.V. en dit werd een fraaie partij. Geruimen tijd ging het gelijk op, doch Labruyère gaf toch zuiverder spel te zien, hetgeen tenslotte tot winst voerde. Met het voor deze klasse zeer goede ge middelde van 3.33, wist hij ook deze zesde partij te winnen, daarmede een fraaie kans op den titel behoudende. Daarna kwam de volgende candidaat, v. Oorschot, die ook nog slechts één verlies- partij had, aan de beurt tegen Korteweg. Deze laatste stelt in dit kampioenschap wel heel erg teleur, daar hij beter kan. Ook hu was hij er finaal uit, waardoor v. Oorschot, die zelf prima op stoot was, met groot verschil won. Ook de volgende partij van v. Oorschot tegen Smit, eindigde in een overwinning voor eerstgenoemde, doch hier ondervond hij meer tegenstand, zoodat de uitslag lan gen tijd onzeker was. Slechts met 7 pun ten verschil ging Smit ten onder. Door deze uitslagen was de spanning ge weldig gestegen. Deze nam nog toe toen de Vries daarna in een goede partij won van Korteweg en v. Ochten van de Bruijn. Opvallend zijn ditmaal de hooge gemid delden, die zeer gunstig afsteken tegen die van het vorige jaar. De uitslagen van Zaterdag waren Labruyère 100 36 16 2.77 v. Ochten 73 36 7 2.02 Labruyère 100 30 13 3.33 Smit 85 30 13 2.83 v. Oorschot 100 28 11 3.57 Korteweg 53 28 13 1.89 v. Oorschot 100 36 11 2.77 Smit 93 36 9 2.58 De Vries 100 35 9 2.85 Korteweg 65 35 7 1.85 v. Ochten 100 40 14 2.50 de Bruijn 90 40 15 2.25 Se ie Se Zondagmiddag werd de wedstrijd voort gezet met de partij v. OchtenSmit. v. Ochten moest deze partij winnen om zijn karn- te behouden, doch hoewel Smit slecht begon, wist hij, nadat hij bij 50 den stand gelijk had weten te maken, van de inzin king van zijn tegenstander gebruik te ma ken en tenslotte met 16 punten voorsprong te winnen, v. Ochten was daardoor uitge schakeld voor den titel.. De volgende parti) tusschen de Vries en Sohier, was alleen voor de Vries van be lang. Sohier, een speler die zeer zeker in deze klasse behoort, doch het geluk niet aan zijn zijde heeft, gaf goed partij, maar moest tenslotte de overwinning aan de Vries laten. Daarmede bleef de spanning to' het laatst béWaard. De partij tusschen Smit en Sohier, die daarna volgde, was van geen invloed meer voor den titel. Sohier bewees hier zijn kun nen door zijn tweede partij te winnen. Het werd een aardige, gelijkopgaandé strijd, waarbij een zeer bevredigend gemiddelde werd bereikt. De Zondagmiddagpartijen hadden den volgenden uitslag Smit 100 45 14 2.22 v. Ochten 84 45 8 1.86 De Vries 100 35 11 2.85 Sohier 87 35 14 2.48 Sohier 100 32 9 3.12 Smit 91 32 11 2.8 4 s s a De avondpartijen vingen aan met de BruijnKorteweg, waarin Korteweg weer faalde. De Bruijn won deze partij onbe dreigd. De volgende partij tusschen v. Oorschot en de Bruijn was vóór eerstgenoemde van groot belang, v. Oorschot bleek echter niet de minste last van wedstrijdzenuwen te hebben en won met groot verschil. Onder groote spanning bonden daarna Labruère en de Vries den strijd aan. Na eeri gelijk begin, nam eerst Labruyère de leiding, doch de Vries wist deze spoedig over te nemen. Toen raakte Labruyère er uit en verloor deze 'party. De laatste partij ging tusschen v. Oor- schot en v. Ochten. Zou v. Oorschot ver liezen, dan zouden er drie spelers eindigén met een gelijk aantal gewonnen partijen. Won v. Oorschot, dan was hij kampioen, terwijl hij dan zoo goed als zeker tevens zou promoveeren naar .de 2e klasse. Daar voor was noódig de partij uit te spelen binnen de 38 beurten. Het geleek er in den beginne niet op dat v. Oorschot dit succes zou bereiken, daar v. Ochten geen krimp gaf. Na 25 beurten was de stand 62 gelijk, doch daarna nam v. Oorschot de leiding, om tenslotte deze partij te winnen in 36 beurten, waardoor hij dus niet alleen kampioen van Zeeland 3e klasse wan geworden, doch tevens naar de 2e klasse is gepromoveerd. De uitslagen van de avondpartijen waren: De Bruijn 100 31 12 3.22 Korteweg 79 31 11 2.54 v. Oorschot 100 31 14 3.22 De Bruijn 38 31 8 1.22 De Vries 100 36 13 2.77 Labruyère 68 36 8 1.88 v. Oorschot 100 36 13 2.77 v. Ochten 88 36 11 2.44 De totale uitslag luidt Gew. p. b. h.s. a.g. h.g.p. 1. C. v. Oorschot (A.B.C.) 6 693 229 16 3.02 3.57 2. Th. de Vries (A.B.C.) 5 627 234 24 3.67 4.16 3. L. Labruyère (A.B.C.) 5 655 248 19 2.64 3.33 4. C. v. Ochten (O.K.K.) 3 604 257 14 2.35 3.03 5. A. D. de Bruijn (A.B.C.) 3 546 235 15 2.32 3.22 6. J. Smit (V.E.V.) 3 655 258 14 2.15 2.84 7. J. Sohier (O.K.K.) 2 578 242 21 2.38 3.12 8. L. Korteweg (A.B.C.) 1 513 263 14 1.95 2.56 Na afloop heeft de voorzitter van A.B. C., tevens consul van den N.B.B., de heer A. Suurmond, de prijzen uitgereikt en er daarbij zijn voldoening over uitgesproken dat dit kampioenschap zoo'n groot succes is geworden. Alle spelers hebben bewezen in dit cadre-kampioenschap thuis te be- hooren. Dit jaar zijn er hoogere gemiddel den gemaakt dan het vorige jaar, een be wijs, volgens spr., dat het biljartspel voor uitgaat. De heer v. Oorschot ontving tevens de medaille van den N.B.B., terwijl de overige prijzen bestonden uit kunstvoorwerpen. Spr. deelde mede dat over twee weken zal begonnen worden met het kampioen schap van Zeeland 2e klasse, eveneens in het clublokaal van A.B.C. Vergadering gemeenteraad. A.s. Vrijdag, des namiddags 2 uur, komt de Raad in openbare vergadering bijeen ter behandeling van onderstaande agenda I. Mededeelingen. II. Over te leggen stukken. in. Te verleenen ontslag. 1. Aan den heer H. B. Woltering, als lid' van de Commissie van toezicht op het la ger onderwijs. 2. Aan den heer L. D. Hertstein, als lid van de Commissie tot wering van school verzuim. 3. Aan den heer L. de Visser, als les- raar aan de Avondschool voor Nijverheids onderwijs, afdeeling Westkapelle. 4. Aan den heer H. von Brücken Fock, als bezoldigd ambtenaar van den burger lijken stand. IV. Benoemingen. 1. Van voorzitters, leden en plaatsver vangende leden van de hoofdstembureaux voor de verkiezing van leden van den Raad. 2. Van voorzitters, leden en plaatsver vangende leden der stembureaux. 3. Van een lid in de Commissie van Ge meentewerken en idem van het Badbedrijf, (vacature Nieuwschepen), De aanbeveling luidtde heer J. L. de Wit. V. Te behandelen punten. 1. Onderzoek van den geloofsbrief van den heer H. van Rooijsn, als lid van den Raad. 2. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot den verbouw van het stalge- gebouw, naast het stadhuis, tot brandvrije archiefbewaarplaats en tot het huren van het gebouw. 3. Idem tot het wijzigen van de aandui ding der scholen voor openbaar lager on derwijs. 4. Idem tot het verleenen van voorschot ten op de exploitatievergoeding der scholen voor bijzonder lager onderwijs over 1939. 5. Idem om toestemming te verleenen tot het opheffen van de door den gemeente ontvanger gestelde zekerheid. 6. Idem tot het vaststellen van de be grootingen voor de dienstjaren 1938 en. 1939 voor het Vischmijnbedrijf. 7. Idem tot het vaststellen van wijzigin gen der gemeentebegrotingen voor 1938 en 1939. 8. Idem tot het wijzigen van de begroo ting voor 1939 wegens kosten in verband met den luchtbeschermingsdienst en tot het benoemen van een secretaris voor 1939 op arbeidscontract. 9. Idem tot het aangaan van een over eenkomst met de N.V. Waterleiding-Maat schappij „Midden Zeeland" betreffende het leveren van water aan gemeenten. 10. Idem tot het verkoopen van 92 M2. tuingrond achter de woning Badhuisstraat 105 aan den heer dr. H. de Noo Bzn. voor 415. 11. Idem tot het verleenen van toestem ming tot het verkoopen van een perceel grond aan de Lampsinsstraat door den heer H. Zeijger. 12. Idem om afwijzend te beschikken op het beroepschrift van den heer C. Meerman om vergunning voor den verbouw van de schuur aan de Kolvernierstraat 42. 13. Idem tot het verleenen van onthef fing voor het uitbreiden van de machine fabriek aan de Aagje Dekenstraat ter hoogte van 17 M. door 4e N.V. Koninklijke Maatschappij „de Schelde". Mej. Nellie Peeman turnkampioene van Nederland. Zondag is mej. Nellie Peeman, lid van de Vlissingsche Turnvereeniging, bij de te Leeuwarden gehouden wedstrijden om de turnkampioenschappen van het K.N.G.V., erin geslaagd beslag te leggen op den eeretitel bij de dames. Voor verdere bijzon derheden zie men onder de rubriek Sport. Dit nummer bestaat uit 2 bladen §cl»CMfftcwiSSCW glcsi gÜCTfg De Belgische kabinetsformatie nog steeds niet geslaagd. (Buitenland) Alicante en Madrid weer gebombar deerd. (Buitenland) Avontuurlijke vlucht van een Neder lander uit een Duitsche gevangenis. (Gemengd nieuws)' Geruchten over een militair verbond tusschen Japan, Duitschland en Italië. (Buitenland), Dronken chauffeur veroorzaakt doode- lijk ongeval. (Gemengd nieuws) De Katholiek Democratische Partij is ontbonden. (Binnenland) De heer M. Fernhout, burgemeester van Middelburg, is benoemd tofc bur gemeester van Bussum. (Pag. 1, tweede blad) In „De Scheldeklok" (het R.K. parochie blad) heeft Pastoor J. B. M. Timp ons Za terdag de eer bewezen, een uitvoerig hoofd artikel te wijden aan ons dagblad, deszelfs neutraliteit en de uitvoeringen van A.G.O. Wij namen er met waardeering kennis van, dat de zeereerw. heer pastoor over het algemeen ons standpunt deelt, wanneer wij zeggen een vijand te zijn van anonimiteit en daarom liever met open vizier strijden. Daarom heeft hij het bewuste artikel voluit met naam en functie onderteekend. Wij mogen dat wel, wanneer iemand iets op het hart heeft, zich breeduit als een ke rel achter zijn naam plaatst en dan frisch van den lever en. zonder een blaadje voor den mond te nemen, zijn meening zegt. Ook als het gemaakte verwijt onrechtvaardig is zooals in dit gevalmaar daarover straks meer doet zóó'n aanval ons toch sympathiek aan. Er zijn veel te weinig men schen uit één stuk en als een hunner dan eens met zijn vuist op tafel slaat en zegt „dit en dat heb ik tégen je dan weten wij dit op zichzelf te waardeeren. Pastoor Timp begint zijn artikel aldus „Het moet me maar eens van het hart. Ik heb me den laatsten tijd weer stevig ge- ergerd over de houding van de Vlissingsche Courant en over de handelwijze van de ver- eeniging A.G.O." En wanneer wij dan eens zien, waaruit die ergernis over en het verband tusschen ons dagblad en genoemde vereeniging bestaat, zien wij dat zijn zeer- eerwaarde meent, dat onze tooneelrecensent te neutraal is. Hierop komt tenminste de uitleg neer, dien pastoor meent te moeten geven ter verklaring van het feit, dat onze recensent twee maal in afkeurenden zin schreef over de strekking van stukken die kortelings voor A.G.O. werden opgevoerd en niettemin waardeering bleek te hebben voor het geboden spel. Volgens den geachten schrijver zou de tooneelcriticus door het duiveltje der neu traliteit bezeten zijn pastoor schrijft zelfs, het te hebben hooren grinneken en hij meent dat de recensent moet goed praten wat niet goe*ï te praten is. ...„sig naleer kort en bondig, dat A.G.O. tooneel- stujeken laat opvoeren die voor een fat soenlijk mensch een ergernis zijn. Maar ja wel Dat zou zeker niet neutraal zijn schrijft pastoor. ie ie ie Wij hebben teveel respect voor de men- schenkennis en ontwikkeling van een pries ter, dan dat wij zouden kunnen aannemen dat het den geachten schrijver met het bo venstaande ernst is. Deden wij dit wèl dan zou dit een dusdanig gebrek aan kennis met betrekking tot kunstcritiek bij den zeereerwaarden schrijver veronderstellen, dat wij er moeilijk toe kunnen besluiten. Het kan pastoor Timp toch niet onbekend zijn, dat esn tooneelcriticus naast de strekking van het opgevoerde stuk, ook de technische.prest a- t i e s der spelenden beoordeelen moet Wanneer wij dus onomwonden de strek king van een stuk afkeuren (wat dit met neutraliteit uitstaande kan hebben is ons niet recht duidelijk) zouden wij in onze taak tekort schieten, wanneer wij nalieten ook onze meening te uiten over de wijze waarop de acteurs en actrices hun rol over het voetlicht brachten. ie sK Pastoor Timp, dis de bewuste stukken zelf niet schijnt te hebben gezien, gaat blijkens zijn artikel in De Scheldeklok voor een niet onbelangrijk deel af op het- hetgeen ons dagblad over deze stukken schreef. Zich mede baseerend op de opinie van onzen tooneelrecensent, vormt de zeer- esrwaarde schrijver zich een oordeel over stuk en recensie. Op zich zelf waardeeren wij dit blijk van vertrouwen in onze voor lichting. Maar toch ware het beter, wan neer mijnheer pastoor voortaan alleen schreef over stukken, die hij zelf heeft ge zien. Hij zou zijn ergernis dan op andere wijze uiten dan thans het geval is en zich zelf behoeden voor het oordeel„ontac tisch", dat velen ongetwijfeld over dit stuk in De Scheldeklok pastoor verwachtte dit al, zooals uit zijn artikel blijkt zul len vellen. Wij hebben geen behoefte A.G.O. te ver dedigen. Als het bestuur dezer vereeniging meent, dat hiertoe aanleiding bestaat, moet het dit maar zelf doen. Maar hetgeen in ver band met deze vereeniging aan ons adres wordt gezegd, raakt kant noch wal en daarom reageeren wij er op. Pastoor Timp haalt in zijn artikel ver schillende nogal uit hun verband gerukte passages uit twee onzer tooneelcritdeken aan, waaruit onomstootelijk blijkt dat de recensent de strekking der opgevoerde stukken afkeurt. „Hij had den moed, om zelfs in een neutrale krant te schryven, dat hij nooit enthousiast is voor tooneel- stukken die op zoo oppervlakkige en lucht hartige wijze het huwelijks- en gezins vraagstuk behandelen" schrijft pastoor in dit verband, (waarom er moed voor noodig is, zooiets „zelfs" in een neutrale courant te schrijven, ontgaat ons). „Dezelfde ver slaggever vertelt ook, dat er dingen wer den gezegd, die grappig lijken, maar eigen-r lijk gruwelijk zijn", schrijft pastoor even verder. En over het tweede stuk zegt hij „Weer begint de Vlissingsche Courant te constatesren, dat de moraal van het stuk niet deugt. Prachtig zou men zeggen". Wij zouden uit de origineele critieken nog wel andere passages kunnen aanhalen, waaruit onze afkeuring over de strekking van het gebodene blijktmaar daar gaat het niet om. Als pastoor Timp aan deze citaten ech ter toevoegt, dat het geen pas geeft, dan verder over zulke stukken te schrijven, miskent hij de taak van den kunstcriticus. Ongeacht de richting van een recsnseerend dagblad, zal een recensent die zijn taak se rieus opvat, hier een oordeel over het „spel" aan toe moeten voegen. Een slecht stuk kan prachtig gespeeld worden daarom blijft het toch wat zijn inhoud betreft slecht. En een moreel hoogstaand stuk kan zóó slecht ten too- neele gebracht worden, dat men er zich stierlijk bij zit te vervelen. De inhoud van. een stuk en de wyze waarop het vertolkt wordt, zijn nu eenmaal twee grootheden. En wij kunnen niet helpen, als iemand dit niet uit elkaar kan houden. Wij willen deze genoeglijke gedachten- wisseling over een kunstzinnig onderwerp niet besluiten, zonder er onze vreugde over uit te spreken, dat pastoor Timp zooveel aandacht heeft voor den inhoud van onze courant. Uit zijn artikel blijkt wel, dat hij ons dagblad regelmatig en met belangstel ling leest. Dit te bemerken doet altijd goed ook als het via den weg van geuite critiek te onzer kennis moet komen.

Vlissingse Courant | 1939 | | pagina 1