Buffalo 77e JAARGANG - NUMMER 41 VRIJDAG 17 FEBRUARI 1939 DE ZELFBEVEILIGING VAN KOOPVAARDIJSCHEPEN IN OORLOGSTIJD. STADSNIEUWS - een kraan van een Amerikaan! EERSTE BLAD UIT DE PROVINCIE abonnementsprijs voor alle gemeenten op Walcheren en waar agent schappen gevestigd zijn 2.20 per kwartaal of 17 cent per week. Franco per post f 2.50. Voor het buitenland neme men een abonnement op het postkantoor zijner woon plaats. Afzonderlijke nummers 5 cent per stuk. YJissIngsche Courant UITGAVEFIRMA F. VAN DE VELDE Jr., WALSTR. 58-60, VLISSINGEN - TEL. 10 - GIRO 66287 m ADVERTENTIEPRIJ S Van 15 regels 1.25, iedere regel meer 25 cent. Bij oonnement speciale prija Reclames 50 cent per regeL Kleine adver tenties va" 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent (max. 10 regels). Bij driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend Alles bij vooruitbetaling VERSCHIJNT DAGELIJKS, UITGEZONDERD OP ZONDAG EN ALG. ERKENDE ,CHR. FEESTDAGEN AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLIC 1TEITS WAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREEN1GINU „DE NE DERI. AN DSC HE DAGBLADPERS" Stuurlieden en machinisten zullen o.m. fe Vlissingen „cursussen handels- bescherming" kunnen volgen. Zooals wij reeds berichtten, heeft de re geering besloten hier te lande „cursussen handelsbescherming" in het leven te roe pen. Ds regeering is tot dit besluit gekomen uit overweging, dat het ter bevordering van de veilige «vaart van de Nederland- sche koopvaardijschepen in tijd van oorlog of oorlogsgevaar noodig is gezagvoerders, stuurlieden en machinisten reeds in vredes tijd op de hoogte te brengen van hetgeen ter zelfbeveiliging door de schepen kan worden gedaan. Tot dit doel worden twee series cursus sen gegeven, en wel een voor hen, die geen examen voor hoogeren rang meer hebben af te leggen en een tweede voor hen, die jn het bezit zijn van het diploma 2e of 3e stuurman of machinist diploma A of B. Voor de eerste categorie zullen de cur sussen, waaraan de deelname vrijwillig is, worden gehouden in de kweekschool voor de zeevaart te Amsterdam en in de zee vaartschool te Rotterdam. Elke cursus duurt «vijf dagen van Maan dags tot en met Vrijdags), doch. de cur sussen kunnen ook in gedeelten worden gevolgd. Hierbij zullen oud-hoofdofficieren der Koninklijke marine onderricht geven over de volgende onderwerpen algemeene grondslagen handelsbescherming, convooi- vaarfc, beveiliging tegen duikbooten, bevei liging tegen mijnen, luchtbescherming en artillerie. Voorts is bepaald, dat gezagvoerders en stuurlieden aan al deze vakken zullen deel nemen en de machinisten aan de vakken convooivaart en luchtbescherming. Het door den marinestaf jaarlijks op te maken programma van de onderwerpen, welke op de verschillends dagen worden gedoceerd, zal door tusschenkomst van de reederijen ter kennis van de belanghebben den worden gebracht. Ds aanvang van deze cursussen, die het geheele jaar, behalve in de maand Augus tus en in de weken voor en na Paschen en Kerstmis zullen worden gehouden, is ge steld op 3 April. Verder kan worden gemeld, dat alle aan vragen voor de cursussen in deze rubriek moeten worden ingediend bij den marine- - staf (hoofdbureau zeeverkeer) ts Den Haag, waar de centrale leiding der cursus sen berust en dat zulks dient te geschieden op speciaal daarvoor bestemde formulie ren, welke verkrijgbaar zullen zijn bij de reederijen en bij de scheepvaartinspectie. Bepaald is tenslotte, dat aan deelnemers, die buiten de cursusplaatsen wonen, door het rijk de reiskosten (2e klasse trein) en bijbehoorende verblijfkosten vergoed zullen worden. Wat vervolgens de cursussen van de tweede categorie die voor 2e of 3e stuurlieden en machinisten diploma A of B betreft, in welke cursussen onderricht wordt gegeven in dezelfde vakken als bo vengenoemd, moet op den voorgrond wor den gesteld, dat de deelname hieraan wet telijk verplicht is gesteld. Deze cursussen worden als regel gegeven in de maanden Februari (c.q. Maart), Juni en October en vangen dit jaar aan op 1 Maart. Met het onderricht zullen naast oud-hoofdofficieren ook officieren der Ko ninklijke marine worden belast. Wat de stuurlieden van deze categorie aangaat, zullen de cursussen, waarvan voor hen de duur is bepaald op ongeveer 30 uren, worden gevestigd aan de zeevaart scholen te Amsterdam, Rotterdam, Scheve- ïïingen, Vlissingen, Den Helder en Terschelling. De cursussen voor de machinisten, welke slechts ongeveer 7 uren duren, zullen wor den gevestigd in de kweekschool voor ma chinisten ts Amsterdam, de machinisten- scholen te Rotterdam en Utrecht en in de De Ruyterschool te Vlis- s 1 h g e n, terwijl tevens is bepaald, dat de cursussen voor stuurlieden te Scheve- hingen, Den Helder en Terschelling ook door machinisten kunnen worden gevolgd. Voorts wordt aan deze cursussen ook deelgenomen door hen, dis buiten de ge noemde scholen om, zich bekwamen voor een hoogeren rang, voor welke deelname zd &cn schriftelijk verzoek mosten indienen hij bovengenoemd hoofdbureau zeeverkeer van den marinestaf. Aan laatstbedoelde Personen worden door het rijk, indien zij huiten de cursusplaatsen wonen, vergoed de reiskosten 3e klasse trein, zoomede bij behoorende verblijfkosten. Ten slotte kan worden opgemerkt, dat Êfczaghebbenden met diploma le stuurman of machinist C van de stoomvaartmaat schappij „Zeeland" te Vlissingen, in aan merking komen voor den in deze plaats in te stellen cursus van de tweede categorie. Beide categorieën cursussen zijn ook toe gankelijk gesteld voor de betrokkenen uit Indië, die hier te lande met verlof vertoe ven. De sportvliegers van Vlissingen vertrokken. De sportvliegers Heymans en Rous, die op weg naar Indie, gisteren op het vlieg veld alhier moesten landen in verband met de slechte weersomstandigheden, zijn van morgen te 7.35 gestart, hoewel de weerbe richten nog niet heelemaal ideaal waren. Het lag in de bedoeling vandaag naar Turijn te vliegen. Het sloopwerk van de St. Jacobus kerk zal voortgang vinden. Eenige weken geleden berichtten wy dat het sloopen van de St. Jacobuskerk aan de Wilhelminastraat was stopgezet, omdat het gebouw zou zijn geplaatst op de lijst van de Rijkscommissie voor Monumentenzorg. Naar wij thans vernemen zal het sloop werk in den loop der volgende week wor den hervat. Gisteren heeft men de klok uit den toren verwijderd en opgeborgen, totdat de tijd zal zijn gekomen dat het uurwerk in de toren van de O.L. Vrouwekerk aan den Singel zal kunnen worden geplaatst. Zangvereeniging „Looft den Heer". Paulus. Mendelssohn's oratorium „Elias" moge rijper van bouw en dramatischer van in houd zijn, ook de „Paulus" van dezen wereldberoemden meester, gemalen zoon van het oer-muzikale Oude Volk, is een voortreffelijk werk, dat het vooral om zijn koren verdient, dat het ook in onzen tijd nog gezongen wordt. Helaas is de tekst actueel in onze dagen „De heidenen ma ken zich op Heer tegen U en Uwen Christus I" De geschiedenis herhaalt zich en kan slechts door moreels en geestelijke herbewapening gekeerd worden, waarbij het „Christus vóór alles", vernomen uit den mond van onze Koninklijke Landsvrouwe, richtsnoer zij in ons leven, en wel zoodanig, dat de Bergrede onze grondwet vormt. Dit moest toch even uit de pen, temeer waar voor z.g. volbloed Ariërs, die Mendels sohn's kunst onder de verboden vruchten rangschikken, het gevaar van decadentie niet denkbeeldig is. Keeren wij terug tot „Paulus", welk oratorium op 22 Mei 1836 te Dusseldorf voor het eerst werd uitgevoerd en dat thans door de zangvereeniging „Looft den Heer" gekozen was ter herdenking van haar 65- jarig bestaan op gisteravond in het Con certgebouw. De vertolking van het dank bare oratorium, welke zich onder Jan Kuilers muzikale leiding kenmerkte door vlotheid en soepele rhythmiek, heeft ons van begin tot einde geboeid. Het koor, dat blijk gaf van groote liefde voor den koor zang, had zeer mooie momenten van zui ver geestelijke expressie en sfeer. De on- derdeelen van deze melodieuze Mendels- sohn-partituur waren prachtig verzorgd en wij bewaren dan ook de beste herinneringen aan koren als „Siehe wir preisen selig, die erduldet" met de cello-inleiding, „Mache dich auf werde Licht", „Der Herr wird die Thranen", en „O welch eine Tiefe des Reichtums, der Weisheit", ofschoon wij de dynamiek in „Wie lieblich sind die Boten" en „Herr, der Du bist der Gott", nóg rijker geschakeerd hadden gewild. Overigens werd er voortreffelijk gefraseerd en met mooie klankverhouding gezongen. Het klonk helder en zuiver, de volkskoren echt realistisch. De Vlissingsche Orkestvereeniging met mevr. S. HÖfelein-Bekker als concertmees teres mej. Annie Meijer aan den vleugel en de op den voorgrond tredende instrumenten (cello-solo in de Cavatine en het koper volbrachten hun lang niet gemakkelijke taak op beslist zeer lofwaardige wijze. Bij het eerste recitatief kwam ons de begelei ding wel wat „zwaar" voor, doch daarna had men spoedig den juisten sterktegraad bereikt. De solisten waren wel met bijzondere zorg gekozen. In de sopraan José Candel ontmoetten wij een zangeres met buitenge wone gaven, die over een zeer fraaie stem beschikt, welke frappeert en bekoort. Met adel en muzikale intelligentie heeft zij haar partij vertolkt. Van gewijde schoon heid getuigde haar aria „Jerusalem, die du tötest die Propheten". Ook de bas, Willem Ravelli, met zijn nobele voordracht, en sympathieke geluid heeft zich als een echte kunstenaar onder scheiden. Wist hij aan zijn aria's o.a. „Gott, sei mir gnadig nach Deiner Güte" en „Ich danke dir, Herr, mein Gott" sterk karakter te geven, met den tenor, Corns, van Munster, die in de cavatine „Sei getreu bis in den Tod" door stijl en timbre uit nemende indrukken vestigde, vergastte hij op de verrukkelijk weergegeven duetten „So sind wir nun Botschafter in Christi Statt" en „Denn also hat uns der Herr ge bot en". De alt, mevr. Heidoorn, had een kleine taak, waarvan zij zich prijzenswaardig kweet. De solo-kwartetten klonken zeer verdienstelijk. De zeer vele aanwezigen ontvingen Men delssohn's „Paulus" met buitengewoon groote waardeering, dat bleek ondubbel zinnig uit him applaus en staande hulde, dirigent Jan Kuiler en allen uitvoerenden aan het slot gebracht. De in dit verslag genoemde dames hadden bloemen. „Looft den Heer" kan over de herdenking van haar 65-jarig bestaan zeer tevreden zijn. De eere-voorzitter, ds. J. S. Hartjes, opende met gebed en hoopte, dat dit feest- concert, waarop een 'oratorium gehoord zou worden, dat Hem bezingt, Die Oost en West heeft verbonden, een goede, heerlijke avond zou worden, en dat wij Westerlingen zouden mogen luisteren naar de muziek van den Oosterling Mendelssohn, die in zijn werk „Paulus" diens leven, werk en gansche zijn heeft weergegeven. In zijn dankwoord wees ds. Hartjes op het mooie, ontroerende en fijne van het gehoorde, het geen moed en vertrouwen geeft om den ons opgelegden strijd te voeren, tot de kracht en de heerlijkheid van het Jerusalem, dat boven ons is, verworven zal zrjn. Voorts vestigde de eere-voorzitter daarna de aan dacht op het bijzondere van deze f eest uitvoering ter gelegenheid van dit 65-jarig bestaan, gelegen in het één geworden zijn van de twee vereenigingen „Looft den Heer" en de „Gemengde Zangvereeniging", welke beide koren op een uitstekenden staat van dienst in het verleden mogen terugzien. Deze uitvoering belooft alles voor de toekomst, zeide spr. Wij mogen ons verheugen over de eminente leiding van de saamgesmolteu koren daarvoor levert de prestatie op dezen avond het bewijs. O. Loket voor postzegelverzamelaars. Aan het post- en telegraafkantoor alhier is Zaterdag 18 Februari van 3 uur tot half 5 een loket geopend, waar voor de verzamelaars verkrijgbaar zullen zijn di verse perforaties van Nederlandsche zegels benevens de post- en portzegels van Neder- landsch-Indië, Curasao en Suriname. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal. Woensdag heeft in de Nijmeegsche ma nége de districtscommandant der Kon. marechaussee, kapitein jhr. G. A. Bowier afscheid genomen van zijn manschappen, wegens zijn overplaatsing naar Groningen. Woensdag heeft het 2e regiment huza ren-motorrijders bij zijn intocht te 's-Her- togenboseh voor de autoriteiten gedefileerd. Daar de K.L.M. ee tekort heeft aan er varen piloten, is men er tijdelijk toe over moeten gaan tot in dienst nemen van Ame- rikaansche vliegtuigbestuurders, waarvan er reeds twee in den Europeeschen dienst werkzaam zijn. Vlissingsch scheepvaartnieuws. Aangekomen „Prinses Ju liana" van Harwich (verwacht) Nederl. motorschip „Wolanda" van Sboreham naar Duisburg „Geziena" van Duinkerken naar Stuaften „Tempo" van Londen Zweedsch s.s. „Hamal" van Manchester (lossen). Om te bunkeren: Ibaliaansch s.s. „Zeffiro" van Stettin; Yoegoslaaf s.s. „Dubrovnik" van SchiedamNederland sche motorschepen „San Antonio" van Antwerpen„Catharina" van Antwerpen. Vertrokken: „Oranje Nassau" naar Harwich„Antje" naar Londen „Antares" en „Tempo" naar Antwerpen „Zeffiro" naar Genua „Dubrovnik" naar Casablanca„San Antonio" naar Water ford „Catharina" naar Keadby, BILJARTWEDSTRIJDEN. Om het kampioenschap van Zeeland 3e klasse. Gisteravond werden de wedstrijden voor het kampioenschap van Zeeland 3e klasse in het clublokaal van A.B.C. voortgezet. Begonnen werd met de partij de Vries (A.B.C.)Smit (V.E.V.). De Vries, hoewel een goed speler, bleek wedstrijd-zenuwen te hebben, waardoor Smit met constant spel deze party wist te winnen. In de volgende partij moest Smit echter het onderspit delven tegen de Bruijn van A.B.C. Beiden behaalden een behoorlijk ge middelde. De derde partij begon sensationeel. So- hier (O.K.K.), die in de vorige partijen nog niets bijzonders had laten zien, ver- rastte een ieder door tegen v. Oorschot (A.B.C.) in zijn eerste beurt een serie van 21 te maken. Hoewel v. Oorschot zich daardoor niet liet deprimeeren, bleek So- hier ditmaal toch zoo sterk te spelen, dat hij zijn eerste winstpartij mocht noteeren. Het geheel was een goede partij in deze klasse. De laatste partij tusschen de Vries en v. Ochten (O.ïCK.) was wel de beste. Vooral de Vries toonde hier zijn kunnen. Met regelmatige serietjes, waaronder er één van 19, wist .hij spoedig zijn tegen stander te passeeren, om tenslotte onbe dreigd te winnen. Hij behaalde daarbij het hoogste gemiddelde in dit kampioenschap, n.l. 4.16. Hoewel v. Ochten dus met groot verschil verloor, was tcch ook zijn gemid delde zeker voldoende. Tenslotte de uitslagen J. Smit 100 37 10 2.70 Th. de Vries 80 37 17 2.16 A. de Bruijn 100 33 13 3.03 J. Smit 86 33 12 2.60 J. Sohier 100 33 21 3.03 C. v. Oorschot 93 33 11 2.81 Th. de Vries 100 24 19 4.16 Chr. v. Ochten 59 24 12 2.45 De wedstrijd wordt hedenavond voort gezet. In vorige verslagen werd bij den naam Korteweg de voorletter „A" vermeld, dit moet zijn „L". DE ZAALDRIEKAMP VOOR DAMES. „Marathon" wint op overtuigende w(jze. De Marathon-dames hebben niet voor hun lieeren-clubgenooten ondergedaan. In den zaaldriekamp die gisteravond in de Marinesportzaal plaats vond, hebben ook zij een sprekende overwinning behaald. Op alle nummers bezetten zij de eerste plaat sen. De wedstrijden die een prettig verloop hadden, zijn echter niet zoo spannend ge weest als Woensdag bij de heeren het ge val was, daar Marathon reeds bij het eer ste onderdeel een flinken voorsprong had en deze bij het kogelstooten nog aanmer kelijk vergrootte. Het was jammer dat „de Sprinkhanen" uit Middelburg niet met een ploeg uit kwam, terwijl van E.M.M. slechts twee dames van de partij waren. Twee dames van Marathon hebben toen de E.M.M.- ploeg gecompleteerd, zocdat nog drie ploe gen den strijd aanbonden, nl. A.V. '35, Ma rathon en E.M.M./Marathon. Na een kort welkomstwoord van den heer L. Kampman werd met verspringen begonnen. Hier toonde zich Marathon verre de meerdere. De vier eerste plaatsen wer den door deze ploeg bezet, terwijl de Vlis singsche dames die in de E.M.M.-ploeg uit kwamen no. 5 en 6 werden. De punten wer den als volgt verdeeld Marathon 42 pt., E.M.M./Marathon 20 pt., A.V. '35 16 pt. Bij het kogelstooten was het van het zelfde laken een pak.Weer legden de Ma rathon-dames beslag op de vier eerste plaatsen. Een bijzondere vermelding ver dient wel de prestatie van mej. R. van Oorschot met een worp van 8.70 M. De staind was hier Marathon 42 pt., A.V. '35 20 pt., E.M.M./Marathon 16 pt. Bij het hoogspringen was het verschil niet zóó grootMarathon 37 pt., A.V. '35 27 pt. en E.M.M./Marathon 14 pt. De da mes van A.V. '35 kwamen hier ook goed voor den dag". De eindstand van den kamp werd 1. Marathon 121 pt., 2. A.V. '35 63 pt., 3. E.M.M./Marathon 50 pt. Dit nummer bestaat uit 3 bladen iibw tlew Jnfl Nadere bijzonderheden over de zelf beveiliging van koopvaardijschepen ook cursussen te Vlissingen. (pag. 1, eerste blad), Het wil met de regeeringsvorming iit België niet erg vlotten. (Buitenland), De heer F. Daniëlse geïnstalleerd alsr burgemeester van Ritthem. Pr ovincienieuws)] De begrooting van Binnenlandsche Za ken in de Eerste Kamer goedgekeurd. (Binnenland)] Madrid wederom gebombardeerd. (Buitenland)] Een Japansche persuitval aan het adres van Nederland. (Buitenland) Vreeseiijke hongersnood in Bodjonegoro* (Gemengd nieuws), ZEE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN] Nadat de uitslag bekend was gemaakt, heeft de heer Kampman o.m. den comman dant der maritieme middelen te Vlissingen en den marinesportleider Ettiger dank ge bracht, voor hun medewerking, terwijl de heer R. van Roo, namens het district Zee land van de K.N.A.U., Marathon dank zegde voor het organisqeren van dezen kamp en de athleten een tot weerziens in het veldseizoen toeriep. De individueele prestaties der deelne mers zijn als volgt(A A.V. '35, M Marathon, E E.M.M., M/E lid van Marathon dat deelnam met de E.M.M.- ploeg), Verspringen1. G. Boogaard (M.) 4.59m., 2. M. van Frayenhoven (M.) 4.49% m.,,3. J. Wielemaker (M.) 4.27% m., 4. P. Parent (M.) 4.06 m., 5. S. van Frayenhoven (E./M.) 3.98% m., 6. D. Hen- ning (E./M.) 3.98% m., 7. F. Kuijper (A.) 3.86 m., 8. M. Louwerens (A.) 3.77% m., 9. A. Bijsterveld (A.) 3.74% m., 10. D< Maartense (E.) 3.69% m., 11 en 12. M. Beukert (E.) en J. C. Kolijn (A.) 3.64 m. Kogelstooten 1. R. van Oorschot (M.) 8.70 m., 2. F. Auer (M.) 8.67 m., 3. J< Wielemaker (M.) 8.22 m., 4. C. Tavenier (M.) 7.99 m., 5. N. de Pagter (A.) 7.80 m., 6. T. Kuijper (A.) 7.68 m., 7. D. Hen- ning (M./E.) 7.62 m., 8. M. Beukert (E.) 7.19 m., 9. S. v. Frayenhove (M./E.) 7.05 m., 10. T. v. d. Heijden (A.) 6.81 m., 11. C. MaartenseMoes (A.) 6.80 m., 12. D. Maartense (E.) 5.17 m. Hoogspringen1. F. Parent (M.) 1.40 m., 2. R. v. Oorschot (M.) 1.35 m., 3. tot en met 6. N. de Pagter (A.), C. S. Bran denburg (A.), A. Bijsterveld (A.), G. Boo gaard (M.), alles 1.30 m., 7. en 8. M. Beu kert (E.) en L. Donze (M.) 1.25 m., 9. en 10. D. Henning (M./E.), S. v. Fraayenhove (M./E.) 1.20 m., 11. en 12. T. v. d. Heijden (A.), D. Maartense (E.) 1.15 m Jaarvergadering „Patrimonium". De afdeeling Vlissingen van „Patrimo nium" hield gisteravond in het Militair Tehuis haar 57ste jaarvergadering, onder voorzitterschap van den heer J. de Bruijne, De gebruikelijke jaarverslagen werden uitgebracht. Het ledental bleef stationnair, nl. 75. De ontvangsten der afdeelingskas bedroegen met het batig saldo van het vorig jaar 828.10, de uitgaven 462.15, goed slot 365.95. Uit het fonds voor werkloozensteun werd in het afgeloopen jaar slechts 11.72 uitgekeerder was onder de leden der af deeling hoegenaamd geen werkloosheid. Het bezit van het fonds bedraagt thans 1144.53. Het ziekenfonds keerde uit 240, liet saldo bedraagt 1936. Het aantal boeken der bibliotheek steeg tot 585. Tot bestuursleden werden herkozen de heeren J. A. Huser en C. Mommaas. Een magere buit. Te St. Laurens is in den nacht van Woensdag op Donderdag ingebroken in de Geref. Kerk. De bezoeker heeft zich met een bedrag van 3 tevreden moeten stel len. De politie zet het onderzoek naar den dader voort,

Vlissingse Courant | 1939 | | pagina 1