WAT GEEFT DE RADIO? nten rden GEMENGD NIEUWS PUROL in huis! BUITENLAND LICHT OP VOOR AUTO'S, FIETSEN EN VOERTUIGEN leestere, ?ens po. "e recljt. hij ent niet n. R. Blok psychia- en. Dit officier tten uit' cier on. rdachte, ïtineerd! een besliste n nieuw uitge. gevan- lis van Neder» oor b.d, dezer eneraal "k, het •binden, len mi« zijn kapitein 938 en tenants kust- liet 3e pesteld. d over Mar« Cor« „-Twee r ij tuigen van inter nationalen trein uit de rails geloop-en. Door een ontij dige wisselbediening zijn gistermiddag op het eerste perron Oostzijde van het centraal station te Amsterdam bij het rangeeren van den trein welke om 17.47 uur naar Bazel moest vertrekken, twee rijtuigen, een spijswagen en een D-wagen, uit de rails ge- loopen. Onmiddellijk werden maatregelen geno men om de beide wagens te vervangen. De trein is met een half uur vertraging van het centraal station vertrokken. Drie arbeiderswoningen in de asch gelegd. Dinsdag middag heeft in.de buurtschap Horenkamp te Ammerzoden een felle brand gewoed, welke drie arbeiderswoningen in de asch heeft gelegd. Het vuur is ontstaan in de woning van de familie De Goey. De vlammen sloegen spoedig over naar de aangrenzende wonin gen van de families Dekkers en Van Mil. De brandweer van Ammerzoden was na eenigen tijd op de plaats van den brand aanwezig en bestreed het vuur in samen werking met enkele burgers. Niettemin werden alle drie de woningen een prooi der vlammen. De inboedels konden voor een gedeelte worden gered. De oorzaak van den brand moet naar alle waarschijnlijkheid worden gezocht in een lek in den schoorsteen. De schade wordt door verzekering gedekt. Autobus tegen een boom gereden. Gistermiddag is een auto bus van den dienst HeerenveenGroningen op den weg van Beetsterzwaag naar Lip penhuizen, bij het uitwijken voor een andere autobus, in volle vaart tegen een boom ge reden, welke afknapte. In de bus zaten 12 personen. De conductrice werd zeer ernstig gewond, terwijl twee passagiers eveneens ernstige verwondingen opliepen. De chauffeur van de bus bleef ongedeerd. Van de overige in zittenden liepen enkelen snijwonden van glasscherven op. De drie ernstig gewon den zyn naar het ziekenhuis te Heerenveen vervoerd. Vooral de conductrice van de bus is er ernstig aan toe. De autobus werd zwaar beschadigd. Influenza-epidemie te W e e n e n. Er heerscht thans een influenza-epidemie te Weenen. Tegelijker tijd is er echter een acuut tekort aan art sen, dat het gevolg is van de uitschakeling der Joodsche doktoren. In verband hier mede verneemt thans de Jewish Chronicle van 10 Februari j.l. uit Weenen, dat drie honderd „Arische" vrouwen een demonstra tie hebben georganiseerd voor het bureau van gouwleider Bürckel, den Duitschen commissaris voor Oostenrijk. Daarbij riepen zjj in koor „Breng de Joodsche artsen terug Tegelijkertijd belegerden duizen den „Ariërs" de woningen van Joodsche artsen, en vroegen hun, hun zieke familie leden te behandelen. De Joodsche artsen konden echter aan dit verzoek niet voldoen, omdat zij het onder de huidige omstandig heden niet wagen „Arische" patiënten te. helpen Nader wordt nog medegedeeld, dat de influenza-epidemie reeds 3000 sterfgeval len, hoofdzakelijk van kinderen, met zich heeft gebracht. Het gebrek aan artsen is echter zoo groot, dat voor de velen, die om hulp komen vragen, drie uur wachten in een overvolle wachtkamer geen zeldzaam heid is, terwijl wanneer een dokter wordt geroepen, vele uren voorbij gaan, voordat hij bij den patiënt verschijnt. Dit zijn toestanden, welke zelfs niet kun nen worden verzacht door de verkorting van de medische studie met twee jaar I s t a u b o e 1 een gryze stad. De gemeenteraad van Istanboël heeft beslist dat alle gebouwen te Istan boël, hi hetzelfde grijs geschilderd zullen worden, bij wijze van voorzorgsmaatregel tegen luchtaanvallen. Proeven hebben na melijk aangetoond, dat het luchtgevaar jja&.rdoor aanzienlijk verminderd zal wor den. Dekleur der gebouwen zal dezelfde zijn als die van het asphalt en plaveisel der straten. Op groote hoogte vliegende aanvallers zullen dan slechts een grijze vormelooze massa zien en zich niet kunnen oriënteeren. Ongevallen in de hoofd stad. Gistermorgen fietste de agent van politie S. in zijn vrijen tijd op den Overtoom te Amsterdam. Op het oogenblik dat hij wilde oversteken, werd hij aangere den door een hem achterop rijdende auto. S. viel en bekwam een hersenschudding en verschillende schaafwonden. Het slachtoffer is in het Binnengasthuis opgenomen. Een 26-jarige wielrijdsteiy die van de Bloemgracht naar de Marnixstraat wilde oversteken, botste tegen een van het Leid- scheplein naderende auto op. Zij smakte tegen de straat en werd met een inwendige "bloeding opgenomen. Ook dit slachtoffer is haar het Binnengasthuis vervoerd. brand in de Pieter Nieuwlandstraat te Amster dam. Nog ligt versch in het geheugen van de Amsterdammers de gevaarlijke brand, die dezer dagen uitbrak in de Pieter Nieuwlandstraat, waarbij de bewoners van de derde verdieping, de familie Peyters, zich den uitgang door het laaiende element afgesneden. Mevrouw Peyters hield zich kranig. Zij verloor geen oogenblik baar tegenwoordigheid van geest Toen zij begreep, hoe de situatie was, en de brand weerlieden als eenig en laatste redmiddel bet groot© vangzeil uitgespreid hielden, wierp zij eerst haar jongste kind in het zeil en daarop haar dochter van acht jaar naar Bij Brand- en Snijwonden, Pynlyke Kloven, Ruwe handen en Schrale huid. beneden, sprong toen zelf omlaag, waarop ten slotte haar 20 jarige dochter den sprong van twaalf meter in de diepte ondernam. Alles verliep schitterend en veilig stond enkele oogenblikken later het gezin, dat zoo angstige oogenblikken had beleefd, op straat. In de groote zaal van het Concertgebouw zijn mevrouw Peyters en haar twintigjarige dochter van dit moedige optreden, op een voudige, doch treffende wijze gehuldigd, tij dens het weldadigheidsconcert, dat Dins dagavond op initiatief van het mannenkoor G.E.W.A. ten behoeve van de vereeniging „Hulp voor Onbehuisden" is gegeven. Vrouwen, die eeuwig 16 b 1 ij v e n. Een van de meest bekende Engelsche zenuwartsen heeft zoojuist een zeker soort vrouwen van heden in een voordracht met buitengewoon scherpe woorden gebrandmerkt. Deze vrouwen, al dus verklaarde hij, wonen meestal in de voorsteden, hebben een kind, een auto en een radio en worden hun leven lang gets- telijk niet ouder dan 16 jaren. Zij verrich ten zoo weinig mogelijk werk, hun wagen, hun radio en hun schoothond nemen al hun tijd in beslag en dan verbazen zij zich, dat zij zich dikwijls niet wel voelen. In werke lijkheid zijn al hun ziekten ingebeeld, maar de dokter, die dit aan een dergelijke vrouw openlijk zou zeggen, zou daarmede slechts bereiken, dat de „patiënte" een anderen arts opzoekt. Men zou aan deze vrouwen hun wagen, hun stofzuiger en hun dienst meisje moeten afnemen en hun daarvoor in de plaats drie of vier kinderen moeten geven. Dan zouden zij in een oogenblik weer gezond en verstandig worden. De str ij d tegen de drank smokkelaars in Finland. De chef van de Finsche kustwacht heeft verklaard, dat de dranksmokkelaars het voornemen hebben hun onwettige activiteit in de Oostzee uit te breiden, en dat de ver mindering in hun activiteit slechts als tij delijk beschouwd moet worden. De twee machtige smokkelbenden zouden zich ver- eenigd hebben met het doel groote en snelle vaartuigen aan te schaffen, welke per keer honderdduizend liter kunnen vervoeren. Deze schepen zullen voor anker liggen bui ten de territoriale wateren, en snelle mo torsloepen zullen de lading naar de kust brengen. De Finsche en Zweedsche kust wachten werken in hun strijd tegen de bende nauw samen en men hoopt zulk een samenwerking ook met Estland te verkrij gen. Alcohol-verbod te Bom bay en voorsteden. In over eenstemming met een verzoek van Gandhi worden de stad Bombay en de voorsteden met ingang van Augustus a.s. een gebied, waar het verbruik en de verkoop van alco holhoudende dranken verboden is. In de gisteren by de wetgevende verga dering ingediende begrooting is dit tot uit drukking gekomen. Amerikanen en Euro peanen zal vergund worden binnenshuis al coholhoudende likeuren te gebruiken. De maatregel zal een jaarlijksche belasting derving van ongeveer 1 millioen pond ver oorzaken. De minister van financiën heeft het voornemen te kennen gegeven den be langhebbenden autoriteiten te verzoeken er in toe te stemmen de salarissen bij alle tak ken van dienst te verlagen. In de wetge vende vergadering van Bombay hebben de nationalisten de meerderheid. LICHT IN DE ZAAK VAN DEN DIAMANTENDIEFSTAL AAN BOORD VAN DE „ELIZABETHVILLE". Het Antwerpsche parket heeft zich weer te Vlissingen aan boord begeven. Een vertegenwoordiger van het parket van Antwerpen is met de „Elizabethville" teruggekeerd uit den Belgischen Congo, waar hy een onderzoek heeft ingesteld naar aanleiding van den aan boord van de „Elizabethville" gepleegden diefstal van goud en diamanten. Op de thuisreis van het mailschip heeft hij de hutten van de bemanning doorzocht eri daarbij heeft hij, verstopt in het bed van den officier L., een pakje, inhoudende een halve kilo dia manten gevonden. Bij aankomst van de boot te Vlissingen heeft het inmiddels gewaarschuwde parket zich aan boord begeven en L. aan een lang verhoor onderworpen, waarna hij ter be schikking van den procureur des konings is gesteld. PIERLOT VOERT BESPREKINGEN. De Belgische senator Pierlot, die met de vorming van een nieuw kabinet is belast, heeft Dinsdag een onderhoud gehad met Spaak en vervolgens met Jaspar. DE AAN DE DUITSCHE JODEN OPGELEGDE BOETE VAN 1 MILLIARD. De tweede betaling ten bedrage van 200 millioen mark van de den Duitschen Joden wegens den moord op Von Rath opgelegde boete van 1 milliard mark moest vandaag worden betaald. Reuter verneemt, dat zij ongeveer als de eerste betaling zal ge schieden, n.l. door het overgeven van kas middelen, gebouwen, land, juweelen, aan- deelen en andere voorwerpen van waarde. De Duitsche autoriteiten zullen er ge noegen mede nemen, wanneer de Joden dit bedrag zullen bijeenbrengen. Het zal niet noodig ztjn het door individueele Jcden te betalen percentage te vergrooten. IMREDY AFGETREDEN. Het Hongaarsche kabinet Imredy is gis teravond afgetreden. Den geheelen dag werden gisteren be sprekingen gevoerd tusschen rijksregent Horthy en minister-president Imredy. Men weigert evenwel nadere inlichtingen te ver strekken. Vandaag was te half tien een ministerraad bijeengeroepen, waarna de regeeringspartij zal vergaderen. Te 11 uur zou het parlement bijeen komen. HET TEKORT AAN ARBEIDS KRACHTEN IN DUITSCHLAND. De gevolmachtigde voor het Duitsche vierjarenplan, Goering, heeft zich in ver band met het toenemende tekort aan ar beidskrachten genoodzaakt gezien, maat regelen te nemen om den arbeider meer aan de plaats van zijn arbeid te binden. De Rijksminister van arbeid is gemach tigd uit bijzondere motieven van staatspo- litiek de beëndiging van arbeidsovereen komsten afhankelijk te maken van de toe stemming van het arbeidsbureau. BETOOGING TEGEN DE BRITSCHE REGEERING. „Verlos ons van Chamberlain". De Britsche lord-geheimzegelbewaarder Sir John Anderson heeft gisteren te Glas gow een rede gehouden, tijdens welke het tot betoogingen kwam. Enkele toehoorders zongen revolutionnaire liederen en eischten wapens voor Spanje. Zij riepen „Verlos ons van Chamberlain". In de omgeving van de zaal moesten duizenden betooigers door de bereden poli tie uiteengedreven worden. HET A.S. BEZOEK VAN DEN PRESIDENT DER FRANSCHE REPUBLIEK AAN LONDEN. Aankomst bepaald op 21 Maart. De president der Fransche republiek en mevrouw Lebrun zullen op 21 Maart a.s. in de middaguren aan het Victoria station te Londen aankomen, waar zij zullen worden verwelkomd door den koning en de konin gin. In statierijtuigen zal het hooge gezel schap zich naar het Buckingham Palace begeven. Koningin Mary zal het nieuwe gebouw van het Institut Frangais openen. Des avonds zal een galabanket worden aangericht in het Buckingham paleis. Woensdag zal een ontvangst voor het diplomatieke corps worden gehouden. Door den lord mayor van Londen zal een noen maal worden aangeboden, terwijl de Lon- densche graafschapsraad een receptie zal houden. Des avonds zullen de koning en de koningin aanzitten aan een maaltijd op de Fransche ambassade en zal een galavoor stelling worden gegeven in het Royal Ope ra House. Donderdag zal een ontvangst zijn in het parlementsgebouw. Op Windsor Castle zullen de koning en de koningin een noenmaal aanbieden, ter wijl des avonds de Fransch-Britsche veree- nigingen een receptie zullen houden. In het Foreign Office zal een maaltijd worden aangeboden. De ontvangst in het parlements gebouw. Chamberlain heeft gistermiddag in het Engelsche Lagerhuis medegedeeld verno men te hebben, dat president Lebrun het aangenaam zal vinden bij zijn a.s. officieel bezoek een bezoek aan het parlementsge bouw te kunnen brengen. Hij voegde er aan toe, dat de leden van beide Huizen van het parlement president en mevrouw Lebrun zeer zeker een hartelijke ontvangst zullen bereiden (applaus). De gasten zullen op 23 Maart des och tends om elf uur in Westminster Hall wor den ontvangen. Namens de Labour-oppositie sprak Flet cher de meening uit, dat dit nieuws het Britsche en het Fransche volk groote vol doening zal schenken, daar het niet alleen wijst op een eerbetoon aan den president, doch op een demonstratie van solidariteit der beide Westersche democratieën. DE PALESTIJNSCHE CONFERENTIE. Het Joodsche standpunt ten aanzien van de Arabische eischen. In welingelichte Joodsche kringen te Londen verneemt Reuter, dat de Joodsche reactie op de Arabische eischen vermoede lijk de volgende zal zijn De Arabische eischen van onafhankelijkheid zijn voor een groot deel van de Arabische wereld ver vuld en de beloften, welke gedurende den oorlog zijn gedaan, waarbij Palestina na- drukkleijk werd uitgesloten, zijn volledig gehouden. Ten aanzien van den Arabischen eisch van Palestina geen Joodsch nationaal tehuis te maken, wijst men van Joodsche zijde op de lange, historische verbondenheid van de Joden met Palestina, zooals ook dat de Joodsche emigratie de Arabieren zou gezegd wordt in de Balfour-verklaring en men ontkent, dat de Arabische bewering verdryven uit het zakenleven e.d. juist zou zijn. Integendeel, is door de Joodsche in dustrie de levensmogelijkheid en het levens peil van de Arabieren gestegen boven dat van de omringende Arabische staten. Ook wijst men van Joodsche zijde er op, dat uit het Peel-rapport blijkt, dat in de jaren, volgende op de Balfour-verklaring, de Ara bische bevolking meer is toegenomen dan de Joodsche terwijl voordien de Arabische bevolking gedurende vier eeuwen constant is gebleven. SLACHTOFFERS VAN DE TERREUR IN PALESTINA. Sinds de vorige week te Londen de be sprekingen zijn begonnen inzake Palestina, zyn, naar Dinsdag werd medegedeeld, veer tien Arabieren, vijf Joden en een Britsch onderdaan gedood, negentien Arabieren, DONDERDAG 16 FEBRUARI Hilversum I, 1875 M. en 301.5 M. A.V.R.O. 8.00 Gramofoonmuziek. (Om 8.15 Berichten). 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gewijde muziek. 10.30 Voor de vrouw. 10.35 Omroeporkest en solis ten. (11.30 Declamatie en 12.15 Berichten). 12.30 A.V.R.O.-Amusements orkest. 1.15 Het A.V.R.O.-Aeolin- orkest. 2.00 Voor de vrouw. 2.30 Altvioolvoordracht. 3.00 Cursussen voor de vrouw. 3.45 Gramofoonmuziek. 4.00 Voor zieken en thuis zittenden. 4.30 De Twilight Serenaders. 5.00 W?ck-Kaleidoscoop. 4.25 Gelukwenschen. 5.30 A.V.R.O. Amusements orkest. 6.10 Orgelspel. 6.25 Berichten. 6.30 Sportpraatje. 7.00 Voor de kinderen. 7.05 De A.V.R.O. Dance Band. 7.30 Engelsche les. 8.00 Berichten A.N.P., Radiojournaal, mede- deelingen. 8.20 Concertgebouw-orkest en solist. (In de pauze: Causerie over het Con certgebouw-pensioen fonds). 10.30 Disconieuws. 11.00 Berichten A.N.P., hierna Het Renova- Rwintet. 11.40 Gramofoonmuziek. Hilversum H, 415.5 M, K.R.O. 8.00 Gramofoonmuziek. (ca. 8.15 Berichten). N.C.R.V. 10.00 Gramofoonmuziek. 10.15 Morgendienst. 10.45 Gramofoonmuziek. K.R.O. tl.30 Godsdienstig half uurtje. 12.00 Berichten. 12.15 K.R.O-orkest. (1.00 Gramofoonmuziek). N.C.R.V. .00 Handwerkuurtje. .00 Gramofoonmuziek. 1.45 Bijbellezing. .45 Gramofoonmuziek. .00 Handenarbeid voor de jeugd. .30 Het Rotterdamsch Pianokwartet en gramo foonmuziek. .30 Berichten, gramofoon muziek. .45 Causerie „Zeemans herinneringen". .00 Berichten. .15 Boekbespreking. .45 Gramofoonmuziek .00 Berichten A.N.P., haling S.O.S.-Berich- ten. .15 Orgelspel. .00 Causerie „Zondig zwij gen". .30 Am sterdam sch Salon- orkest. .00 Berichten A.N.P., actueel halfuur. .30 Vervolg concert. (10.45 Gymnastiekles.) .30 Gramofoonmuziek. ca. 11.50 Schriftlezing. her- Droitwich, 1500 M. 11.40 12.05 12.50 1.20 3.35 5.05 5.20 6.20 6.40 7.00 7.50 8.35 8.50 9.20 9.45 10.20 10.40 11.35 11.50 Gramofoonmuziek. Dansmuziek. Het Philip Whiteway ensemble. B.B.C.-Welsh-orkest en soliste. Stedelijk orkest van Bournemouth en solist. Voor de vrouw. Michaeloff en zijn orkest. Causerie over school- uitzendingen. Berichten. Landbouwpraatje. B.B.C.-orkest en solis ten. Gevarieerd programma. Vroolijke voordracht. Causerie over de Sovjet- Unie en den Stillen Oceaan. Berichten. Cello en piano. Korte avondwijding. Uit Amerika Causerie „Mainly about Manhat tan". B.B.C.-Harmonie orkest. Joe Loss en zijn Band. Dansmuziek. Radio Paris, 1648 M. 9.05, 10.00 en 11.20 Gramo foonmuziek. 12.35 Zang. 1.10 Het Laurent-orkest, 2.35 Zang. 2.50 Gramofoonmuziek. 3.35 Cembalovoordracht. 4.35 Zang. 5.25 Kamermuziek. 7.25 Het Locatelli-orkest. 8.05 Gramofoonmuziek. 8.35 Pianovoordracht. S.59 Uitzending uit hef ThèStre National dfl l'Opéra-Comique. Keulen, 456 M. 5.50 Gramofoonmuziek. 6.30 Otto Fricke's orkest. 7.50 Omroepdansorkest. 9.20 Volksliederenconcert. 11.20 Militair orkest. 12.35 Augsburger Amuse mentsorkest. 1.30 Populair concert, 3.20 Omroeporkest. 4.40 Vocaal en instrumentaal concert. 5.55 Pianovoordracht. 6.30 Gramofoonmuziek. 7.30 Gevarieerd concert en carnavalsreportages. Brussel, 323 M. 22.20 Gramofoonmuziek. 1.30 Bioscooporgelconcert. 5.20 en 6.50 Gramofoon muziek. 8.20 Omroeporkest, gemengd koor en solisten. 10.30 Gramofoonmuziek. Brussel, 484 M. 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 en 1.30 Radio-orkest. 1.50, 5.20, 6.35 en 7.35 Gra mofoonmuziek. 8.20 Radio-orkest, solist en gramofoonmuziek. 9.40 Radio-orkest en solist. 10.30 Trioconcert. Deutschlandsender, 1571 M. 7.30 Literair programma. 8.00 Omroeporkest en solist. 9.20 Berichten. 9.50 Viooltrio. 10.05 Berichten. 10.20 Carnavalsprogramma. elf Joden en drie Britsche onderdanen, ge wond bij door Arabieren gepleegde daden van terreur. Dinsdag werd een Britsche militair ge dood en twee anderen gewond, toen een electrische landmijn ten noorden van den grooten weg van Akkro naar Safad een Britsche legerauto in de lucht deed vliegen. Gewapende benden blijven in het nach telijk duister Arabische dorpen in het dis trict Jeruzalem binnendringen. In de afgeloopen week zijn den dorpe lingen collectieve belastingen opgelegd tot een bedrag van 200 pond sterling. Een Jodin werd des nachts door Arabie ren doodgeschoten bij een aanval op een Joodsche kolonie ten Z.O. van Haifa. Twee Joodsche arbeiders werden gewond, toen Dinsdag een boerderij, waar jongelieden voor den landbeuw worden opgeleid, werd beschoten. ALICANTE GEBOMBARDEERD. Vijf Savoia-toestellen hebben Dinsdag te gen het middaguur de haven van Alicante en de stad gebombardeerd. Een bom heeft het Negrin-ziekenhuis getroffen. Er zijn 4 dooden en 24 gewonden. Een vijftigtal hui zen werd verwoest. Union-radio deelde gisteren officieel me de, dat „van geen enkel front iets te mel den is". Bombardement op Madrid. Gisteravond te 21.30 uur opende de artil lerie van Franco het vuur op Madrid. Dit is de derde keer sedert de regeering Ne- grin zich te Madrid heeft gevestigd, dat de stad door zwaar geschut onder vuur is ge nomen. De minister van justitie, Gonzales Pena, heeft den correspondent van Havas verze kerd, dat de regeering volkomen eensge zind is. Edouardo Barriobero, de 63-jarige presi dent van de volksrechtbank te Barcelona en Madrid is na een proces dat enkele da gen geduurd heeft, ter dood veroordeeld. Nieuwe zending van Bérard naar Burgos. In den Franschen ministerraad heeft Bonnet gisteren medegedeeld, dat Bérard zich opnieuw naar Burgos zal begeven, dit maal belast met een officieele zending, en dat hij generaal Franco zal ontmoeten. Dit besluit is met algemeene stemmen door den raad goedgekeurd. Havas wijst er op, dat het de feitelijke erkenning van de rechtsche Spaansche re geering door Frankrijk insluit. WEDEROM EEN INCIDENT AAN DE GRENS VAN MANDSJOEKWO. Er heeft zich aan de Westgrens tusschen Mandsjoekwo en de Sovjet-Unie een nieuw incident voorgedaan. De autoriteiten van Japan en van Mandsjoekwo zien thans met vergroote waakzaamheid toe. Te Chilalin aan de rivier Argoen heeft een aantal Sovjet-militairen op 12 Febru ari des avonds om zeven uur van de over zijde der rivier vuur gegeven op een Ja- pansche patrouille, terwijl zich op dezelfde plaats Maandagochtend om zeven uur een botsing heeft voorgedaan. CHINEESCH DORP NA EEN BOMBAR DEMENT VRIJWEL WEGGEVAAGD. Van Chineesche officieuze zijde wordt gemeld, dat zich thans op het eiland Hai nan 4000 Japansche militairen bevinden. Japansche vliegtuigen hebben bij de be zetting een belangrijke rol gespeeld. Maan dag hebben tientallen Japansche bombar- deurs de Chineesche linies bestookt. Zij hebben honderden bommen uitgestrooid. Een Japansch detachement is eergisteren ten Zuiden van Tsjengmai, waar de Ja- panneezen op 10 Februari aan land waren gegaan, in een hinderlaag gevallen. Bij het daarop volgend gevecht werden hon derden Japanneezen gedood. Uit wraak daardoor, aldus de mededee- )ing van Chineesche zijde, hebben Japan sche vliegers een dorp bij Tsjengmai na een meedoogenloos bombardement vrywel weggevaagd. Er zijn aanwijzingen, dat de Japanneezen niet verder landinwaarts zul len trekken, daar hun voornaamste doel schijnt te zijn Ihdo-China te bedreigen. Verscheidene Japansche oorlogsbodems zijn Maandag te Hoihau aangekomen, ter wijl voorts van het Toengsja-eiland, bij de Paracelsus eilanden, nog eenige schepen naar Umainan zijn gedirigeerd. Japanneezen bij Samah ontscheept. Volgens een van de Japansche troepen ontvangen telegram is gisterochtend om vijf uur 45 bij de Golf van Samah een de tachement Japansche landingstroepen ont scheept. Een uur later bezetten de mili tairen Samah. Tegen negen uur werd Yanglan in bezit genomen. Samah ligt op 5 K.M. ten Westen van Yoelin, de beste haven van het eiland Hai nan. Het bevindt zich op ongeveer 100 K.M. ten Zuidoosten van Aihin. Samah zelf heeft geen goede haven, zooals Yoe lin, doch het is een centrum voor de zout en vischindustrie. Tegen luchtaanvallen. Op 1 April zal in Japan een wet op het bouwen van huizen van kracht worden, waarvan het doel is de groote steden te beschermen tegen vijandelijke luchtaan vallen. Volgens de wet zullen alle houten gebouwen, die na dien datum gebouwd worden, brandvrij gemaakt moeten worden, door middel van brandvrije verf, muren e.d. Voorts zullen groote gebouwen voor zien moeten zyn van bomvrije ruimten en tegen gas beveiligde onderkomens, terwijl nieuwe gebouwen in vorm en kleur een camoufleerend uiterlijk moeten hebben. Alle olietanks zullen onder den grond moe ten worden gebouwd of voorzien moeten zijn van beveiligende apparaten. AMEKUvAANSCHE VLOOT- MANOEUVRES LOKKEN JAPANSCHE VISSCHERS. Amerikaansche marinevliegtuigen hebben te San Juan de Porto Rico do aanwezig heid van Japansche visscbersvaartuigen ge meld in de Caraibische Zee, in het alge meen in het gebied, waarin de gecombi neerde manoeuvres van de Amerikaansche vloot zullen worden gehouden. Naar men verklaart, hebben de Japan sche vaartuigen nooit eerder in deze wate ren gevischt. Februari uur Woensdag 15 5.40 fV Donderdag 16 5.41 Vrijdag 17 5.43 ai Zaterdag 18 5.45 u Zondag 19 5.47 ID

Vlissingse Courant | 1939 | | pagina 7