"Pietje 'Pluis en Jantje Joppe beleven nieuwe avonturen BINNENLAND Advertentie in couranten verkoopt 70 haarden BURGERLIJKE STAND m H. M. DE KONINGIN NAAR DEN HAAG H. M. de Koningin is Dinsdagmiddag omstreeks kwart over drie per auto van Soestdjjk vertrokken. De reis ging over Utrecht naar de resi dentie terug. H.M. DE KONINGIN NAAR VOLKSCONCERT. H.M. de Koningin is voornemens heden avond het volksconcert van het Residentie orkest, in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te Den Haag, bij te wonen. PLEIDOOIEN VOOR VERLAGING DER LEERLINGENSCHAAL. De Eerste Kamer is Dinsdag na de her denking van Paus Pius XI bezig geweest met de behandeling van de begrooting van onderwijs, waarbij prof. Barge (r.k.) een pleidooi hield voor de instelling van een lectoraat ten behoeve van de opleiding tot notaris aan de rijksuniversiteit te Leiden en voor verruiming van het onderwijs in de Nederlandsche taal aan de gymnasia, lycea en hoogere burgerscholen. De heer de Jong (r.k.) drong aan op verbetering van het onderwijs in gymnas tiek en in het algemeen op verbreiding van de lichamelijke opvoeding op de lagere scholen, zoomede op verlaging van de leer- lingenschaal. Prof. de Zwaan (c.h.) sloot zich ten op zichte van het taai-onderwijs bij het plei dooi van zijn ambtgenoot prof. Barge aan en wenschte meer vrijheid voor het onder wijs in de keuze zijner leermiddelen. Op verlaging van de leerlingenschaal werd voorts door den heer Wiardi Beek man (s.d.) aangedrongen, hoewel spreker moest erkennen, dat deze hopeloos schijnt. Verder bepleitte spr. meer overheidsbelang stelling voor de filmcultuur. De heer Heldring (lib.) zou eveneens den achterstand, dien het onderwijs in het ge bruik onzer taal vertoont, met spoed inge haald willen zien. De heer de Rijke (n.s.b.) diende een motie in, waarbij de Kamer verlaging van de leerlingenschaal verlangt, doch de heer de Savornin Lohman (c.h.) zei al dadelijk, dat hrj tegen die motie zou stemmen, aan gezien hij de regeering niet in moeilijkhe den wilde brengen. Het debat wordt vandaag voortgezet. DE BOEKENWEEK 1939. Onze Amsterdamsche correspondent schrijft In eender zalen van het Carltonhotel had Maandagmiddag, op uitnoodiging van de boekencommissie, ingesteld door de Ver- eeniging ter bevordering van de belangen des Boekhandels, een persconferentie plaats, waarin een uiteenzetting werd gegeven van het doel der a.s, boekenweek en de midde len, welke de commissie zich voorstelt tot het welslagen daarvan aan te wenden. De voorzitter dezer commissie, de heer J. Zeistra, legde in zijn uitvoerige rede den nadruk op het cultureele doel van een boe kenweek vooral hierin bestaande het goe de Nederlandsche boek nader te brengen tot ons volk. De offreieele medew-srking, verleden jaar reeds verkregen, ontbreekt ook thans niet, want onder eere-voorzitterschap van mi nister Slotemaker de Bruine, heeft zich een eere-commissie gevormd, waarvan vele ver- eenigingen en vooraanstaande personen op cultureel gebied zitting hebben genomen. Het voornemen bestaat de boekenweek te openen met een gala-avond in den Am- sterdamschen Stadsschouwburg, de om- roepvereenigingen zullen aan het boek spe- cialen zendtijd wijden en in tal van plaat sen zal door feestetalages, tentoonstellin gen (te Arnhem onder den titel „Wat la zen onze voorouders?"), versieringen e.d., en voorts zal door de opvoering van het fantastisch tooneelspel „Het Visioen", de aandacht op de boekenweek gevestigd wor den. En dan de premie. Allen die in deze boe kenweek voor minimum 2.50 aan Neder landsche boeken koopen, ontvangen als ca deau een drietal novellen in fraaien band. De commissie van letterkundigen koos hiervoor novellen van Anton Coolen, Augusta de Wit (de dezer dagen overleden, talentvolle schrijfster) en Joh. van der Woude. Met genoegen constateerde de commissie dat in vele plaatsen, hier te lande een groote belangstelling voor de komende boe kenweek bestaat, waarvan spr. een uitvoe rig overzicht gaf. Amsterdam bijv. organi seert reciteerwedstrijden met prijzen, waar aan verschillende onderwijsinstellingen zul len deelnemen. Voorts zullen er boeken week- en reclametrams door de stad rij den, etalagewedstrijden worden gehouden, fietsvlaggen worden uitgedeeld, terwijl o.m. een literaire koffietafel wordt aangericht, waar een 40-tal schrijvers van naam met de autoriteiten, pers enz. zal aanzitten. In de zendingskapel houdt Anne de Vries een boekenweeklezing over zijn nieuwe boek „Hilde". Van de vele andere plaatsen dienen nog genoemd Vlissingen en Goes.. Daar zal het tooneelgezelschap van Joh. Doorn het spe ciaal voor de boekenweek geschreven too- neelwerk „Het Visioen" opvoeren. Ook uit Zeeuwsch-Vlaanderen kwam be richt van deelname. Te Terneuzen o.a. heeft op initiatief van de firma Littooy en collega's in de boekenweek een letter kundige lezing plaats, waarvoor de beken de schrijver A. den Doolaard zijn medewer king heeft toegezegd. Dank zij de, vooral dit jaar, betoonde medewerking, twijfelt de commissie er dan ook niet aan, of ook de boekenweek-1939 zal weder schitterend slagen. Heden vernamen wij nog dat een aantal fietsjongens van Amsterdamsche boekhan delaren het eigenaardige plan heeft opge vat, aan het einde der boekenweek onder linge fietswedstrijden te houden met ver sierde rijwielen en om fraaie prijzen na tuurlijk boekwerken. Een der wedstrijden zal in de omgeving der stad en een onder Schiphol verreden worden. WETSONTWERP INZAKE WIJZIGING OP HET RECHT VAN VEREENIGEING EN VERGADERING AANGENOMEN. De Tweede Kamer heeft Dinsdagmiddag het wetsontwerp tot wijziging van de wet van 1855 op het recht van vereeniging en vergadering" aangenomen met 50 tegen 38 stemmen. De voorstemmers waren de r.k., de a.r. en de c.h. Te voren had Minister Goseling een amendement van den heer Donker (s.d.), waardoor in 1944 ten deele de wetswijzi ging zal vervallen, ten deele door een nieuwe wijziging zal worden aangevuld en ten deele zal worden gehandhaafd, over genomen, nadat ook de Christelijk-histori- sche fractie zich bij monde van den heer de Geer voor het amendement had ver klaard. In 1944 zullen nu natuurlijk behoudens voorafgaande wetswijziging de bepalingen vervallen betreffende de ac tiviteit van vreemdelingen en betreffende de werkzaamheid van Nederlandsche poli tieke vereenigingen in het buitenland, als mede eenige andere bepalingen, welke door de voorstellers van het amendement als „cri9isbepalingen" worden beschouwd. Een amendement-Donker om de bepa ling betreffende de bevoegdheid van de po litie tot het betreden van niet openbare vergaderingen uit het ontwerp te schrap pen is in een stemming rechts tegen links verworpen. Eveneens een amendement- Donker om den Minister de beslissing te geven over het al of niet mogen spreken van vreemdelingen op vergaderingen, waar de Nederlandsche politiek wordt behan deld. Door verwerping van dit amendement zal het spreken van vreemdelingen op der gelijke vergaderingen dus steeds verboden zijn. De Kamer is na aanneming van het wetsontwerp begonnen aan de Surinaam- éche begrooting. AFWEERGESCHUT VOOR LEEUWARDEN. Voorstel van Ged. Staten van Friesland aangenomen. In de namiddagzitting van Dinsdag heb ben de Provinciale Staten van Friesland zich bezig gehouden met het voorstel van Gedeputeerde Staten dier provincie, om zestigduizend gulden uit te trekken, ten einde daarvoor afweergeschut aan te schaf fen en dit te plaatsen op de centrale van het provinciaal electriciteitsbedrijf te Leeuwarden. Bij de behandeling van dit punt kwam de heer Sikkema (s.d.a.p.) met het voor stel van Gedeputeerde Staten aan te hou den tot een volgende vergadering. Dit werd verworpen met 37 tegen 12 stemmen. Het voorstel van Gedeputeerde Staten werd hierna aangenomen met 32 tegen 15 stemmen. Tegen stemden de leden der christelijk democratische unie, de s.d.a.p., uitgezonderd Gedeputeerden Geerts en me vrouw BesuyenLindeboom, mevrouw de Jong (v.d.) en Roorda (communist). GEESTELIJKE HERBEWAPENING IN GRONINGEN. De plannen tot uitwerking van de ge dachte der geestelijke herbewapening zijn dank zij het krachtige initiatief van den Commissaris der Koningin in de provincie Groningen in deze provincie thans zoover gevorderd, dat zij bekend gemaakt zullen worden in een vergadering, die op Woens dag 22 Februari a,s. des namiddags te 2 uur zal worden gehouden in de groote zaal van „de Harmonie" te Groningen. Er is voor het verwezenlijken der plan nen een nieuwe stichting gevormd onder leiding van den Commissaris der Koningin, mr. J. Linthorst Homan, die in zijn ope ningsrede mededeelingen over de plannen zal doen, waarna de leden van het dage- Üjksch bestuur der stichting korte toespra ken zullen houden. De leiding der stichting die den naam draagt „de Groninger Gemeenschap", be rust bij een bestuur van zeven leden. Ook weerklank te Breda. Naar wij vernemen ia te Breda op initia tief van burgemeester B. W. T. Slobbe een comité opgericht, dat' tot doel heeft te overwegen, op welke wijze ter plaatse het beste aan den oproep van H. M. de Konin gin tot geestelijke en moreele herbewape ning kan worden beantwoord. Het comité wil trachten zoowel in gees telijk als in stoffelijk opzicht voor een pas senden weerklank van het Koninklijke woord te zorgen. HET ONDERZOEK NAAR DE ERFPACHTUITGIFTE TE AMSTERDAM Werkzaamheden der commissie duren voort. Het onderzoek van de raadscommissie van onderzoek inzake erfpacht te Amster dam wordt naar wij vernemen met kracht voortgezet. De commissie vergadert gewoonlijk 3 a 4 maal per week, telkens gedurende ruim drie uren. In de tot nu toe gehouden vergaderingen zijn reeds zeer vele personen gehoord. Uit den aard der zaak vorderen de besprekingen met hen en de daaruit voortvloeiende onderzoekingen veel tijd. Het stemt de commissie tot vol doening, te kunnen mededeelen, dat zoo wel de personen, die eigener beweging aan haar geschreven hebben, als zij die op ini tiatief der commissie zelf tot een bespre king werden uitgenoodigd, met zeer groote bereidwilligheid aan haar verzoek tot een bespreking hebben voldaan. Het ligt in het voornemen, ook verder met de werkzaam heden den grootst mogelijken spoed te be trachten. Het is thans nog niet mogelijk, omtrent den stand van het onderzoek of omtrent den duur, nadere mededeelingen te doen. DE OOGARTS VAN ATJEH. Naar de „Deli Crt." vernam, heeft dr. J. Tijssen, de welbekende oogarts, die op het oogenblik zijn zegenrijken arbeid onder de Atjehsche bevolking verricht, jl. Vrij dag Langsa verlaten om zich naar de Westkust van de residentie Atjeh te bege ven. Enkele maanden heeft dr. Tijssen in Langsar, de havenplaats van Langsa, door gebracht om daar oogheelkundige hulp te verleenen en tevens te controleeren welke resultaten verkregen waren bij patiënten, die enkele jaren geleden geholpen waren. Op de Westkust van Atjeh werkte de oogarts eveneens reeds voor vi-sr jaren. Het ligt in zijn bedoeling daar in het bijzonder Tjalang Meulaboh, Kote Goenoeng, Tapa- toean en Simeloer te bezoeken. DE LUCHTBESCHERMING IN BANTAM. Moeilijkheden met de bevolking. De Bantamsche correspondent van Het Nieuws schrijft Ook in Bantam is een begin gemaakt met de voorbereiding van maatregelen te gen. eventueel gevaar uit de lucht, waarbij men echter, zooals bij deze godsdienstig fa natieke en meerendeels zeer onontwikkelde bevolking te verwachten was, zich ter voorkoming van moeilijkheden genoodzaakt heeft gezien, een bijzondere voorzichtigheid in acht te nemen. Door het ontbreken van gemeentelijk be stuur, berust het initiatief bij het agent schap. Om nu de bevolking geleidelijk met de luchtbeschermingsgedachte vertrouwd te maken, heeft men de hulp ingeroepen van „prijaji's", zoodat, de eenvoudige dessaman niet door plotselinge maatregelen zal wor den overrompeld. Men is nl. bij de invoe ring van nieuwigheden, zooals bij volkscre- dietbanken, volksonderwijs, bestrijding der mijnwormziekte, enz. vaak op te'genstand gestuit, doordat de bevolking, het nut niet inziend, de nieuwe instelling strijdig achtte met den Islam. Op voorzichtige wijze heeft men nu, na voorlichting in dessa-bijeenkomsten een be gin gemaakt met de doorvoering van maat regelen als het graven van schuilloopgra- ven, het uitvoeren van verduisteringsproe ven enz., zoodat het ontstaan van angst gevoel bij de bevolking zal worden, verme den en ook Bantam, dank zij tactvol be stuursbeleid, met de ten dienste staande middelen zal kunnen worden beschermd bij een onverhoopte bedreiging vanuit de lucht. RECHTSZAKEN Uitspraak Politierechter. De Politierechter te Middelburg behan delde gisteren de volgende zaken J. H., 22 jaar, en R. J. H., 18 jaar, land bouwers te Graauw, verdacht van diefstal van steenen buizen en een keldertrap, te Vogelwaarde op 16 December jl. ten na- deele van J. Scheele. Voor ieder 20 of 10 dhts. L. v. d. P., 24 jaar, arbeider te Haam stede, verdacht van mishandeling van J. Wandel te Burgh op 29 December jl. 10 of 5 dhts. C. R., 34 jaar, koopman te .Zierikzee, verdacht van beleediging van M. W. v. d. Berge te Zierikzee op 2 Januari jl. 20 of 10 dhts. L. A. v. S., 24 jaar, arbeider te Vogel waarde, verdacht van het doen van een valsche aangifte te Hontenisse op 3 Janu ari jl. 1 week gevangenisstraf voorw. en 15 of 10 dhts. J. C. N., 40 jaar, landbouwersknecht te Kattendijke, verdacht van mishandeling van een kat te Kattendijke op 30 Dec. jl. 20 of 10 dhts. A. V., 34 jaar, fabrieksarbeider en C. S., 48 jaar, grafdelver te IJzendijke, verdacht van mishandeling van elkander te IJzen dijke op 1 Januari 1939. Voor ieder 20 of 10 dhts. en civiele vordering van 40. V. H. v. H., 44 jaar, te Philippine, ver dacht van beleediging van E. M. d. Dekker te Philippine op 5 Januari jl. 10 of 5 dhts. Kantongerecht te Middelburg. De kantonrechter te Middelburg heeft veroordeeld wegens verkeersovertredingen A. Ch. de V. te Vlissingen 50 b. s. 20 d. h. K. v. E. te Vlissingen 5 b. s. 5 d. h. G. J. v. H. te Middelburg 7.50 b. s. 5 d. h. J. B. te Middelburg 2 b. s. 2 d. h. J. S. te Vlissingen 1 b. s. 1 d. h K F. B. te Vlissingen, vrijspraak F P. B. te Goes 25 b. s. 10 d. b. H. L. te Kou- dekerke 3 b. s. 3 d. h. P. J. W. te Goes 5 b. s. 5 d. h. met toewijzing der civiele vordering ad 24.90 van N. H. L. P, B. v. d. R. te Goes lb. s, 1 d. h. In een localiteit, waarvoor een verlof A is verleend, sterken drank aanwezig heb ben, bij herhaling gepleegd J. H. C. v. G. te Vlissingen 35 b. s. 10 d. h., met ver beurdverklaring van de in beslag genomen flesch met drank. Dronkenschap op den openbaren weg J. L. te Vlissingen 15 b. s. 15 d. h. Overtreding reglement op de wegen en\ voetpaden A. P. te Sint Laurens fib. a. 1 week tuchtschool. Te Domburg een tapperij voor het pu bliek geopend hebben na het vastgestelde sluitingsuur P. A. M. te Domburg 1 b. s. 1 d. h. GEDETINEERDE GING REGENT VAN DE GEVANGENIS MET EEN MES TE LIJF. Reeds eerder voor een dergelijk feit veroordeeld. De 32-jarige P. van H., gedetineerd in de strafgevangenis te Scheveningen, is op 21 October van het vorig jaar den regent van deze gevangenis, die hem kwam bezoeken, met een mes te lijf gegaan. Dank zij de hulp van een anderen gevangene en een gevangenbewaarder, die den aangevallene te hulp snelden, zijn de gevolgen betrek kelijk onschuldig gebleven. Toch kreeg de regent bloedende wonden aan hoofd en handen. De regent maakte dien dag als maand-commissaris een inspectie door de gevangenis en kwam daarbij in de cel van Van H. Hij stelde dezen eenige vragen, waarop Van H. plotseling een mes greep, dat diende om brood mee te snijden. Hij kwam in aanvallende houding op den regent af eh bracht hem eenige steken toe, welke de regent in. zooverre kon afweren, dat hij niet levensgevaarlijk werd getrof fen. Door den toesnellenden mede-gevangene en den gevangenbewaarder, die in de buurt Nadruk verboden 67 Na een half uurtje op het zeil uitge rust te hebben, vervolgden onze vrienden de terugreis naar huis. Diep in de nacht kwamen zij aan. Zó blij waren hun ouders, dat hun lieve zoontjes boven water kwamen, dat ze niet eens een standje kregen l Twee dagen later liepen ze al weer samen te wandelen. Nog steeds had den ze 't reizen niet uit hun hoofd gezet. „We moeten éérst reisgeld zien te verdienen zei Pietje. door G. TH RM'MAN 68 Juist had hij 't gezegd, toen ze een kruidenierswinkel passeerden, waar een bordje voor 't raam stond met het opschrift„Twee nette loopjon gens gevraagd". Zij naar binnen. „Nou jullie lykt ,me nog wel een beetje klein 1" zei de winkelier. „Dat lykt maar zo", zei Jantje, „omdat we allebei de Engelse ziekte gehad hebben. Maar we zijn geweldig flink Nu, dan zou de winkelier 't maar eens proberen. Een winkelier in een onzer groote steden plaatste onlangs in daar ter plaatse verschij nende dagbladen één adver tentie van bescheiden formaat. Als direct gevolg van deze pnnonce kon deze winkelier 70 haarden verkoopen. Nu beperkt deze adverteerder zich niet tot sporadische re clame hij adverteert gere geld in couranten en daardoor wist hij het vertrouwen van liet publiek te winnen. waren, was Van H. spoedig overmeesterd, Gisteren heeft Van H. zich wegens po. ging tot doodslag voor de Haagsche recht bank te verantwoorden gehad. De feiten, waar het om ging, gaf hij grootendeels toe. Hij .had den regent niet willen dooden, doch enkel verwonden. De officier van justitie, mr. P. R. Blok wilde alvorens te requireeren een psychia trisch rapport over verdachte hebben. Dit is vroeger al eens gebeurd, doch de officier zou gaarne opnieuw een rapport laten uit brengen. Tevens vorderde do officier on- middellijke gevangenneming van verdachte, daar hij voor dit feit niet was gedetineerd. De officier herinnerde er nog aan, dat verdachte in Arnhem ook al eens een der gelijk feit heeft gepleegd, toen hij een ge- vangenbewaarder te lijf was gegaan. Na in raadkamer te zijn gegaan, besliste de rechtbank, dat over verdachte een nieuw reclasseeringsrapport zal worden uitge bracht en beval diens onmiddellijke gevan genneming. MARINE EN LEGER Het Nederlandsch legermuseum „Generaal Hoefer". Ter eering van de nagedachtenis van den overleden stichter van het Neder landsch legermuseum, generaal-majoor b.d, F. A. Hoefer, werd door het bestuur dezer stichting besloten, den naam van generaal Hoefer aan dien van zijn levenswerk, het Nederlandsch legermuseum, te verbinden. Hiertoe werd de goedkeuring van den mi nister van defensie verkregen. Bij tCon. Besluit van 11 Februari zijn benoemd en aangesteld tot reserve kapitein resp. te rekenen van 1 November 1938 en 22 December 1938 de res. eerste luitenants mr. R. P. J. Derksema van het reg. kust- artillérie én H. P. Hendriksvan het 3e reg. infanterie. LUCHTVAART Groote Fransche order op vliegtuigen. De Fransche ambassade ts Washington heeft medegedeeld, dat de Fransche mili taire missie in de Vereenigde Staten 500 nieuwe vliegtuigen heeft besteld, buiten de 100, die reeds verleden jaar waren besteld. De bestelde toestellen zijn verdeeld over de Douglas Company Curtiss, Glen Mar tin cn de North American Aviation Cor* poration. STOOMVAARTLIJNEN Uit' en thuisvarende schepen „Aagtekerk" (thuisr.) 14 Febr. van Mel bourne „Amstelland" (thuisr.) 14 Febr. v. Santos „Alcyone" (thuisr.) 12 Febr. v. Montevideo „Aflphacca" 14 Febr. te Rott. van Buenos Ayres „Blitar" (uitr.) 14 Febr. van Djeddah „Bloemfontein" (uitr.) 11 Febr. van Dakar „Edam" 12 Febr. te New Orleans v. Rott. „Gaasterkerk" (uitr.) 14 Febr. van Aden „Hebe" 14 Febr. te Gdynia „Hoogkerk" (thuisr.) 14 Febr. te Antw. „Johan de Witt" (uitr.) 14 Febr. te Sabang „Kedoe" (thuisr.) p. 14 Febr. Perim „Kota Baroe" (uitr.) p. 14 Febr. Dover „Kota Gede" (thuisr.) 13 Febr. te Belawan ,,Meliskerk"(uitr.) 14 Febr. v. Port Soedan „Palembang" (thuisr.) p. 13 Febr. SagreS „Sibajak" (thuisr.) 14 Febr. v. Marseille „Tabian" 13 Febr. te Halifax van Java „Tawali" (uitr.) p. 12 Febr. Gibraltar MIDDELBURG. B E V AL L E N t M. Heijboer, geb. Pieterse, z. N. Gel- jon, geb. Marinissen, z. G. Steffelaar, geb. Pfeiffer, «d. (M.C.), WESTKAPELLB. GETROUWD! A. Lievense, 27 j. en J. Hengst, 23 j. BEVALLEN: P. Brasser, geb. Verhage, d. nat* rail dige v. bet eer station van de loopen. Onm men oi trein i het cei D i n d middag te An welke lieeft i Het de fa: spoedii gen va De eenigea aanweq werk werden: vlammi gedeeltf De alle een lek door g* bus va op denl penhui: autobus reden, f persom De cl terwijl j| verwon de busl zittend glasscb] den zijl vervoe: is er i De -ïl W e el influertl tijd is sen, da) der Jol mede van 1(1 honder tie heq van commi; z\j inl terug ll den „TT artsen, leden fcondeil omdat j heden I helpen; Nadl influeïl len, hl heeft i echterl hulp een o heid ii geroep bij bij| Dit r hen van dl s t a heeft boel, worde! tegen f melijkl ^aardf (ien. zijn O i s t van j Overt! dat den S. versclj is in 1 Eed GOES. BEVALLEN A. Florusse, geb. Touw, z. (M.C.),

Vlissingse Courant | 1939 | | pagina 6