C Suez-kanaal drukwerk SCHEEPVAARTBERICHTEN BUITENLAND Drukkerij Vari de Velde LAATSTE BFRICHTEN WISSELKOERSEN MARKTBERICHTEN Ag enda. D HOOGWATER TE VLISSINGEN Het prof. mr. f. g. scheltema overleden. Hedenmiddag ia in zijn woning te Am sterdam op 47-jarigen leeftijd overleden prof. dr. F. G. Scheltema, hoogleeraar in het staats- en administratiefrecht aan de gemeente-universiteit te Amsterdam. de strijd tegen de wilde bussen Haagsche politie maakt processen- verbaal op. Bussen blyven evenwel doorreden. Het gewijzigde R.A.P., dat heden in werking is getreden, heeft vandaag de ex ploitatie van de wilde bussen nog niet ge stuit. Daar de verschillende ondernemingen te Den Haag nog geen aanzeging van de politie hadden gekregen haar bedrijven stop te zetten, zijn de bussen vanochtend op de gewone tijden uitgereden. Aanvankelijk was aan niets te bemer ken, dat het nieuwe R.A.P. zijn werking was begonnen, doch later op den dag wer den enkele bussen door de Haagsche politie aangehouden en werd er proces-verbaal opgemaakt. De bussen konden na het op maken van deze processen-verbaal weer gewoon doorrijden. Ook heeft de politie zich ertoe bepaald, tegen slechts één bus van elke onderneming proces-verbaal op te maken, zoodat de an dere bussen van eenzelfde maatschappij hun tocht ongestoord konden voortzetten. Scheepsbotsing nabij San Francisco. De Amerikaansche kustwacht heeft me degedeeld, dat het Amerikaansche tank schip „Solana" bij Kaap Montara, 20 Km. ten zuiden van San Francisco, in botsing is gekomen met het Amerikaansche vracht schip „Virginian". De „Virginian" welke een bemanning van 40 koppen telt, zou ernstig beschadigd zijn. De „Solana" aan boord waarvan zich 35 personen bevinden, schijnt slechts licht beschadigd. DE ERKENNING VAN FRANCO DOOR ENGELAND. Het vraagstuk van de erkenning van Franco zou vandaag in de gewone weke- Jijksche zitting van het Britsche kabinet worden behandeld. De minister-president zal spoedig gele genheid hebben het besluit bekend te ma ken, aangezien hem in het vragenuurtje in het Lagerhuis vragen dienaangaande zul len worden gesteld. DE ONTHULLING VAN EEN GEDENK STEEN VOOR HUGO DE GROOT TE LONDEN. Plechtigheid in de Hollandsche kerk in Austin Friars. Onder groote belangstelling is hedenmid dag in de Nederlandsche Hervormde kerk in Austin Friars te Londen op initiatief van de Grotius-society in 1915 door lord Reay opgericht, een gedenksteen onthuld voor den grooten Nederlandschen rechtsgeleerde en grondlegger van het internationaal recht Hugo de Groot. Een vooraanstaand gezelschap staatslie den, rechtskundigen en andere autoriteiten woonden de plechtigheid bij, o.a. de Brit sche minister van buitenlandsche zaken lord Halifax, de Nederlandsche minister van buitenlandsche zaken, mr. J. A. N. Patijn. De steen werd op plechtige wijze onthuld door lord Athlone, kanselier der Londen- VI issingen is Ingericht voor alle soorten Zoowel hetgoedkoopstevi8itekeartje als de meest luxueuss folder en de fijnste vierkleurendruk worden met dezelfde zorg en accuratesse door ons behandeld Uitgebreide letterkeuze Vakkundig personeel Zeer billijke prijsberekening Vlugge levering sche universiteit en verwant, zoowel aan het Engelsche als aan het Nederlandsche koningshuis. Na de onthulling sprak de voorganger der Nederlandsche gemeente te Londen, ds. J. van Dorp een rede uit. Voorts voerde MacMillan, president van de International Law Association, nog het woord. Na afloop der plechtigheid zaten de aan wezige autoriteiten aan bij een lunch, die werd aangeboden door de Draper Society. Hier hield de Nederlandsche minister van buitenlandsche zaken, mr. J. A. N. Patijn, een rede. Verder heeft ook de Britsche mi nister van buitenlandsche zaken, lord Ha lifax een toespraak gehouden. JURY-LEDEN IN AMERIKA. Ten hemel schreiende toestanden in het rechtswezen. Een jaar geleden werd in de „Philadel phia Record" een aantal artikelen gepubli ceerd, waarin de Amerikaansche justitie aan een zeer scherpe critiek werd onder worpen. Daarop benoemde de gouverneur van den staat Pennsylvanië een commissie, die onder voorzitterschap van den beken den senator Frank W. Ruth de taak kreeg, te onderzoeken in hoeverre de ernstige be schuldigingen, die vooral tegen de jury-le den waren gericht, juist genoemd konden worden. De commissie Ruth heeft haar rapport nu overgelegd. Het overtreft de meest pes simistische verwachtingen. „De jury-leden schijnen er in de eerste plaats een heilige vrees voor te hebben, een ongunstig oordeel over personen uit te spreken, die een of ander officieel ambt bekleeden", met deze vaststelling leidt se nator Ruth zijn rapport in. „Zij wagen het bijv. bijna nooit een bur gemeester te veroordeelen, al zou de man ook nog zooveel op zijn kerfstok hebben. Ook de heeren commissarissen van politie zijn voor onze jury-leden klaarblijkelijk hei lige wezens. In ieder geval zijn mij talrijke gevallen bekend geworden, dat dergelijke ambtenaren in alle mogelijke zaken verwik keld waren die het daglicht niet mochten aanschouwen, zonder dat hun later voor de rechtbank een haar gekrenkt werd, hoewel hun schuld vaststond". Senator Ruth komt dan met een voor beeld, dat niet uit den duim gezogen is, maar zich werkelijk zoo toegedragen heeft. De truc met de munt. De man zou wegens bedrog bij herhaling gepleegd veroordeeld worden. De behande ling van de zaak was ten einde en nu had den dus de heeren jury-leden het woord. Gedurende de beraadslagingen achter ge sloten deuren stond nu plotseling de voor zitter van de jury op en hield de volgende toespraak „Mijne heeren Ik neem aan, dat u van het proces denzelfden indruk ge kregen hebt, als ik, namelijk dat de zaak zeer ingewikkeld is. Op grond daarvan wil ik u een voorstel doen Laat het lot be slissen Deze munt hier (bij deze woorden nam de voorzitter een munt uit zijn zak) zal de beslissing brengen. Komt de beelde naar boven te liggen, dan besluiten wij tot vrijspraak". Daar niemand tegensprak, wierp de voorzitter de munt op tafelde beelde naar lag boven. Dus werd de verdachte door de jury vrijgesproken. Eerst later bleek toen, dat men met een geprepareer de munt te doen had gehad en dat de voorzitter met den man, die veroordeeld had moeten worden, onder één hoedje ge speeld had Zeer in zwang schijnt volgens het rap port van de commissie-Ruth in geheel Amerika het instituut van het z.g. „jury lid-plaatsvervanger" te zijn. Dat wil zeg gen, menschen, die weinig tijd hebben, ko men hun plichten als volksrechter niet na en sturen in hun plaats lieden, die zich daarvoor laten betalen. In vele Amerikaan sche steden heeft zich daaruit cm zoo te zeggen een nieuw beroep ontwikkeld. Deze „plaatsvervangers" spreken dan natuurlijk recht in naam van degenen, die zrj ver vangen. In Philadelphia heeft dit systeem on langs tot een meer dan dwaas incident ge leid. De vrouw van een gevaarlijk misda diger wist zich een plaats als jurylid te verschaffen en voerde nu zoolang obstruc tie (in Amerika is eenstemmigheid der juryleden volgens de wet noodzakelijk), tot de rechter er na de derde zitting den buik vol van had en den man vrijsprak Tenslotte wordt in het rapport van. de commissie nog het geval genoemd van een man, die minstens 10 jaren tuchthuisstraf verdiend zou hebben, maar desondanks vrijgesproken werd. „Waarom heeft U den man eigenlijk vrijgesproken vroeg senator Ruth aan de jury-leden. „Onze voorzitter heeft hec ons aangeraden", luidde het antwoord. Toen dan tenslotte deze in een kruisver hoor genomen werd, legde hij de volgende verklaring af „Ik zelf heb eens in het tuchthuis gezetenweet dus, wat het zeggen wil, gevangeniskleeren te moeten dragen en derhalve kon ik het niet over mijn hart verkrijgen, een ander mensch daarheen te sturen Zooiets is inderdaad in Amerika moge lijk. Slechts in eenige staten wordt van de jury-leden geëischt, dat zij een blanco strafregister bezitten. In de meeste staten kan men reeds jury-lid worden, wanneer men algemeen als een „netten kerel" be kend staat. Trie staten verlangen van hun jury-Iedén slechts, dat zij niet krankzinnig zijn Aldus komt de commissie van senator Ruth op grond van het onderzoek van honderden gevallen tot de conclusie, dat in het Amerikaansche jury-wezen onge looflijke toestanden heerschen en. dat men aan de corruptie en leugenachtigheid van bepaalde lieden onmiddellijk een einde moet maken. Samengesteld door het Kon. Meteorologisch Instituut te De Bilt. De weerstoestand van hedenmorgen 7.20 uur Vlissingen Den Helder Weer s betrokken betrokken Wind Z.Z.W., matig W.Z.W., matig Temperatuur5 gr. 5 gr. Min. hedennacht i 4 gr. 5 gr. Neersl. afg. etmaal0 m.m. 0 m.m. Verwachting geldig van hedenavond tot morgenavond ongeveer 19 uur Voor het geheele landMeest matige Zuidelijke tot Westelijke wind, half tot zwaar bewolkt of betrokken, weinig of g-een regen, weinig verandering in tempe ratuur, Bultenlandsch' Weerbericht. Hedenmorgen uit 'vj ficieele gegevens samengesteld door het Kon. Met. Instituut. De weerstoestand is thans stabieler ge worden. Een machtig gebied van hoogen luchtdruk breidt zich uit over den Oceaan en reikt tot ver in Centraal-Europa en het Middellandsche Zee-gebied. In de Pool- zee trekken diepe depressies van West naar Oost, doch deze blijven op grooten afstand en beïnvloeden het weer alleen op de Noorsche kust en in Noord-Scandinavië. Terwijl het in Centraal-Europa en in Zuid en Midden-Frankrijk neg matig vriest bij helder en windstil weer, beweegt zich Noordelijk van den vijftigsten breedte graad een breede strooming van warme oceanische lucht van. West naar Oost, die tot in het hooge Noorden de winterkoude verdrijft en de temperatuur in de binnen landen van Zweden tot 16 graden boven normaal doet stijgen. De vochtige lucht veroorzaakt in onze omgeving en in Noord-Duitschland en het Oostzeegebied somber en betrokken weer zonder regen van beteekenis. In het Westen van IJsland en in het Westelijk deel der Poolzee waaien arctische winden en werd het weer kouder. Op den geheelen Oceaan melden de sche pen zacht weer. De hooge stations in de Alpen melden nog lage temperaturen. In de Duitsche middelgebergten is de tempe ratuur eveneens nog laag en lager dan in de vrije atmospheer in het Oostzeegebied en boven ons land. Het is te voorzien, dat het zachte weer met Westelijke winden voorloopig zal aanhouden. WEERBERICHT VOOR BELGIË. Matige tot vrij sterke Z.W. tot W. wind* over het algemeen betrokken, enkele opkla ringen, plaatselijk lichte regen of motre gen, matige temperatuur met een nachte lijk minimum van 5 gr. in Laag en Midden België en 0 gr. in Hoog België. UIT DE STAATSCOURANT. Bij K. B. van 7 Februari 1939 is aan den electrotechnisch hoofdambtenaar der T. en T. J. W. Romijn, aangewezen als hoofd van het telefoondistrict te Vlissin gen met ingang van 1 Juni 1939 op zijn verzoek eervol ontslag verleend, met dank betuiging voor de door hem aan den lande bewzen diensten. Noteering van heden, 15 Februari, 14.45 uur (officieel) Londen 8.72% Berlijn 74.72% J Pfl/- rijs 4.93% Brussel 31.40 Zwitserland 42.27% New York 1.86 3/16. GROENTENVEIUNG MIDDELBURG. 14 Februari 1939. Veldsla 1.071.14, spruiten 2139 ct., witlof 1927 ct., schorseneeren 17 18 ct., koolrapen 1%4 ct., peeën 411 ct., uien 1%6 ct., kroten 4%6 ct., sa ve,ye kool 8 ct., roode kool 38 ct., rapen 34 ct., prei 822 ct., alles per K.G. Azalea's 17 ct. per pot. VAN PUBLIEKE VERMAKELIJKHEDEN, VERGADERINGEN, ENZ. „Aihambra"-Theater. Van Vrijdag 10 tot en met Donderdag 16 Februari 5 „Jezebel" en „de Snelheidsduivels", Donderdag 16 Februari. Uitvoering Zang ver. „Looft den Heer", Concertgebouw^ 8.15 uur. Zaterdag 18 Februari. Uitvoering /liss. Cabaret- en Tooneelvereen. „Ons Doel", Concertgebouw, 8 uur. SOUBURG. Woensdag 15 Februari Feestsoirée H. O.S. in café „Marnix". Februari Woensdag 15 11.17 23.42 Donderdag 16 12.11 Vrijdag 17 0.27 12.49 Zaterdag 18 1.03 13.20 Plotseling staat het Suez-kanaal in het middelpunt der publieke belangstelling. De oorzaak hiervan is o.m. de Italiaansch- Fransche spanning, verhalen en persuitla tingen omtrent allerlei door Italië gekoes terde wenschen. Er is dus reden te over, hier het een en ander omtrent de lotgevallen van dat ka naal. en dan wel in de eerste plaats om trent zijn hoogst merkwaardige wordings geschiedenis te vertellen. Als men de historie van het Suez-kanaal in groote trekken wil schetsen, moet men eigenlijk beginnen een tijdstip, dat ruim !300 jaar voor Christus viel Van het mid den van de 15e eeuw af doken er telkens plannen op, waarbij het er niet om ging den loop van den Nijl te gebruiken, maar °ni het doorsteken van de landengte van Suez. Tijdens de Fransche Revolutie kreeg in gevolge een besluit van het Directoire van 12 April 1798 Generaal Bonaparte, die toen met zijn beroemde Egyptische expeditie be zig was, opdracht de landengte van Suez te laten doorsteken en om alle maatregelen te treffer., teneinde aan de Fransche republiek bet vrije en uitsluitende bezit van de Roode Zee te verzekeren. Na door een commissie van technici ter plaatse een onderzoek te hebben laten instellen, gaf Bonaparte aan ingenieur, Lepère geheeten, opdracht een rapport op te stellen. Deze kwam tot de conclusie, dat een direct kanaal dwars door de landengte onmogelijk kon (volgens hem lagen Roode Zee en Middellandsche zee op verschillend peil) en dat men het oude kanaal van de oude Pharao's dat van den Njjl gebruik had gemaakt, in het leven moest roepen. Het bleef bij dit rapport. Weer ontstonden er diverse plannen in 1841 was er zelfs een Nederlandsche maat schappij, die zich aanbood voor het graven van een kanaal totdat op 15 November 1854 Ferdinand de Lesseps, vroeger consul van Frankrijk, met een memorandum op de proppen kwam, dat hij den Egyptischen onder-koning Mohammed Said Pacha (Egypte stond onder souvereiniteit van den Sultan van Turkije) aanbood. Hierop kreeg hij veertien dagen later bij decreet het uit sluitend recht toegewezen tot het oprichten en leiden van een onderneming voor de doorboring van den Isthmus van Suez en voor de exploitatie van een kanaal tusschen de beide zeeën. Nog als leerling-consul, te Alexandrië, in 1832, had de Lesseps zijn plan al ontworpen, doch vergeefs had hij voor de verwezenlijking ervan bij den toen- maligen onder-koning en bij diens suzerein te Constantinopel moeite gedaan. Zijn vriendschap met Mohammed Said, bezorgde hem bij dezen binnen 14 dagen het jawoord. Het jaar daarop noodigde de Lesseps een internationale commissie van 13 ingenieurs uit, waarvan onze landgenoot Conrad zich met het voorzitterschap vereerd zag, om te rapporteeren over de uitvoerbaarheid van zijn plan en over de wijze van uitvoering. Voorzitter Conrad begaf zich met vier van de leden naar Egypte, vertoefde daar een tweetal maanden, waarna zij een gunstig rapport uitbrachten. Het denkbeeld om het kanaal te Alexandrië te doen aanvangen, verwierpen zij, terwijl zij beslist aanrieden om den kortsten weg te volgen. Volgens hen zouden er aan het werk, waarvan zij de kosten op 200 millioen francs raamden, geen buitengewone bezwaren verbonden zyn. En nu ontstond er een geduchte kink in den kabel. De Engelschen wilden namelijk van heel het Suez-kanaal niets weten. Toen de Lesseps in Engeland verscheen om te trachten de Britsche regeering en de open bare meening in Engeland ervan te over tuigen, hoe juist zij, bij het ontstaan van dien verkeersweg het grootste belang zou den hebben, stiet hij op geweldigen tegen stand. Lord Palmerstone, die in die dagen Engeland's buitenlandsche politiek leidde, vond, dat op die manier de Fransche vloot akelig dicht in de buurt van... Indië zou komen en vreesde voorts, dat Frankrijk waarmee toen nog niet bepaald een entente cordiale bestond ten koste van Enge land zijn invloed in Egypte nog zou zien toenemen. In financieele kringen beweerde men, dat het kanaal onevenredig veel zou kosten in verhouding tot het vrij schaarsch geachte 'gebruik, dat er van gemaakt zou worden, want alleen stoomschepen, welke op dat tijdstip nog verre in de minderheid waren, zouden er gebruik van kunnen ma ken l Kortom, het ontbrak den hier ge noemden groepen (ook den ingenieurs, die het plan onuitvoerbaar noemden) ten eene male aan een vooruitzienden blik en de Les seps kwam van een koude kennis thuis Maar niet alleen dat hij de gezaghebben de personen in Engeland niet had kunnen overtuigen van de groote waarde welke het kanaal ook juist voor Engeland zou heb ben men ging nog veel verder. De Engel sche regeering beijverde zich om het gan- sche plan te doen mislukken. Eerst pro beerde zij den Egyptischen onder-koning van een voor de Lesseps gunstige beslissing af te houden. Toen dat niet lukte, zocht zij het hooger op, te weten bö de Verheven Porte in Constantinopel, welke zij o.m. be ducht trachtte te maken voor het verleenen van de uiteindelijke toestemming, door het schrikbeeld op te voeren van een, dank z\j het kanaal, veel belangrijker wordend Egypte, dat zich dan van zijn positie van vazalstaat van Turkije zou gaan bevrijden. Ofschoon dus nog lang niet alles in kan nen en kruiken was, maakte de Lesseps een aanvang met het stichten van de maat schappij. Van het kapitaal van 200 millioen francs, verdeeld in 400.000 aandeelen van 500 francs, werd liefst 110 millioen in Frankrijk geplaatst, de Khedive van Egypte nam voor 88.821.000 francs aandeelen, en alleen het weinige dat er nog overbleef werd door buitenlanders genomen in En geland bedroeg het totaal der inschrijvin gen nog geen 50 duizend francs Aldus de toestand begin 1859, waarop den 25sten April van dat jaar de eerste spade in den grond werd gezet. Echter louter voor zgn. voorbereidende werkzaamheden, aan gezien immers de Turksche toestemming, nooaig om den arbeid definitief te kunnen beginnen, nog altijd achterwege bleef. Dit in hoofdzaak tengevolge van de Engelsche tegenwerking, die in Constantinopel genoeg succes bereikte om het fiat van den sultan te doen uitblijven. Het zou te ver voeren hier nader de di verse verwikkelingen te schetsen, die zich in de eerstvolgende jaren nog voordeden en die een minder volhardend man dan de Lesseps vermoedelijk den strijd zouden heb ben doen opgeven. Er zij volstaan met aan te stippen, dat nog in het bijzonder weer ernstige moeilijkheden ontstonden in 1863, toen de opvolger van den op 18 Januari van dat jaar overleden, met de Lesseps zoo zeer bevrienden, Khedive, Ismail Pacha, zich verplicht achtte in sterkere mate dan tevo ren het geval was geweest, acht te slaan op de wenschen en bezwaren opgeworpen door den Suzerein te Constantinopel, die op zijn beurt handelde op aanstichten van En geland. Er moest zelfs een arbitrage door Napoleon III, tusschen den onder-koning en de Suez-maatschappij bij te pas komen. Eindelijk op 19 Maart 1866, gaf de Ver heven Porie haar ja-woord. Nu kon ook de arbeid voor aanleg van het kanaal met alle kracht worden aangepakt, met het gevolg, dat ruim drie jaar later het plechtige oogenblilc van de opening van het kanaal aanbrak. Dit geschiedde op 17 November 1869 met veel luister, want Ismail Pacha had liefst alle vorsten van Europa uitgenoodigd bij de plechtigheid tegenwoordig te zijn, aan gezien hij ten volle doordrongen was van de beteekenis, die deze verbindingsweg, zoowel voor Egypte zelf als voor de inter nationale samenleving zou hebben. Keizerin Eugenie, de gemalin van Napo leon III, tevens nicht van de Lesseps, de keizer van Oostenrijk, en o.m. Prins Hen drik der Nederlanden, broeder van Koning Willem III, woonden het feestelijk gebeuren bij. Ook de Lesseps, die met eerbewijzen werd overladen moest zelfs gelukwenschen van de Engelsche regeering welke even als de Russische regeering door haar am bassadeur te Constantinopel vertegenwoor digd was in ontvangst te nemen. Hij had met zijn onverwoestbaar doorzet tingsvermogen de overwinning behaald. En dank zij hem was de wereld een kanaal rijker geworden, dat op de verdere ontwik keling van internationalen handel en scheepvaart een ontzaggelijken invloed heeft uitgeoefend. Op internationaal terrein heeft heel de positie van het kanaal in den loop der ja ren, nog heel wat tongen losgemaakt, heel wat documenten doen verwisselen, onder handelingen laten voeren. Toen de Lesseps Mohammed Said Pacha voorstelde de doorgraving van de landengte van Suez te bevorderen, zei hij tot den Khedive „Uw naam zal nog leven als de namen der Koningen die Pyramiden lieten bouwen* vergeten zullen zijn"'.

Vlissingse Courant | 1939 | | pagina 3