- NOOTJES UIT DE PROVINCIE Y veer w nv ir nr FIETSIiICHT KERK- EN 5CH90LNIEUWS MARINE EN LEGER SPORT BINNENLAND OpqepoAtqrtep! ASPIRIN Heden Is bij de algemeene landsdrukkerij Verschenen een rapport betreffende over neming der landbouw-crisis-maatregelen door de bedrijfsgenooten. Blijkens de Staatscourant is bij vonnis van den Raad van Justitie te Medan d.d. SO December 1938, failliet verklaard de too- neelspeler Cor Ruys, die in Nederlandsch- Indië een tooneelbedrijf geëxploiteerd heeft en thans te Parijs woonachtig is. Vannacht is de Belgische minister van staat Henri Jaspar plotseling overgebracht naar een ziekenhuis, waar hij onmiddellijk werd geopereerd aan een ingewandsver stopping. Hoewel ernstig, was vanochtend de toestand van den zieke bevredigend, Te Montreal wordt medegedeeld, dat Duitschland de geheele opbrengst der Cana- deesche zeeprovincies aan gedroogde appe len van dit seizoen voor onmiddellijke leve ring heeft opgekocht. Te Breslau is een inwoner gearresteerd, die erin geslaagd was groote hoeveelheden boter en eieren te hamsteren, welke hij in twee winkels had gekocht. Ook de beide winkeliers bevinden zich in hechtenis. Zoo- als bekend is in het geheele Duitsche rijk de boter gerantsoeneerd. De leider van de Duitsche nationaal so cialisten in de Vereenigde Staten, Kuhn, is niet toegelaten als lid van een jury om zijn anti-semietische gevoelens. Kuhn wordt be schuldigd nauw te hebben samengewerkt met Griebl, die zich door de vlucht heeft onttrokken aan een proces wegens spion- nage. Voor de politierechtbank van Bowstreet hebben Dinsdag negentien mannen en een achttienjarig meisje terecht gestaan in verband met recente bomaanslagen. Zij waren gearresteerd te Cardiff, Liverpool, Manchester en Londen. Zij zullen in verze kerde bewaring blijven tot 16 dezer. De Poolsche politie heeft een honderdtal personen gearresteerd wegens onwettige agitatie. Het schijnt, dat de arrestanten voornamelijk Trotskisten zijn, 47 arrestan ten worden vastgehouden. De werkloosheid in onze omgeving. Op 31 Januari luidde de stand der werk loosheid in het district Middelburg Vlissingen 443, Middelburg 827, Aagte- kerke 17, Arnemuiden 199, Baarland 59, Biggekerke 22, Borssele 95, Brouwersha ven 66, Bruinisse 146, Burgh 7, Colijns- plaat 93, Domburg 71, Driewegen 17, Drei- schor 7, Duivendijke 9, Eikerzee 2, Elle- meet 2, Ellewoutsdijk 20, Goes 191, 's-Gra- venpolder 50, Grijpskerke 20, Haamstede 9, 's-Heer-Abtskerke 9, 's-Heer-Arendsker- ke 195, 's-Heerenhoek 94, Heinkenszand 71, Hoedekenskerke 96, Yerseke 112, Ka- pelle 92, Kats 44, Kattendijke 18, Kerk- werve 23, Klcetinge 54, Kortgene 34, Kou- dekerke 78, Krabbendijke 51, Kruiningen 132, Meliskerke 19, Nieuwerkerk 75, Nieuwland 44, Nisse 10, Noordgouwe 46, Noordwelle 13, Oosterland 120, Oostkapelle 33, Oudelande 57, Ouwerkerk 53, Ovezand 103, Renesse 6, Rilland-Bath 93, Ritthem 15, Schore 46, Serooskerke (W.) 50, Se- rooskerke (S.) 7, St. Laurens 17, Souburg (O. en W.) 129, Veere 26, Vrouwenpolder 27, Waarde 60, Wemeldinge 77, Westka- pelle 168, Wissenkerke 106, Wolphaarts- dijk 95, Zierikzee 243, Zonnemaire 6, Zou- telande 44. Totaal stonden per 31 Januari 1939 5263 personen als werkzoekenden ingeschreven. Dakpannen voor de oester cultuur. Voor eenigen tijd geleden werd uit het Landbouw-Crisisfonds een bedrag van 10.000 beschikbaar gesteld voor aankoop van dakpannen, bestemd om oesterbroed op te vangen. Sindsdien zijn zoowel uit binnen- en buitenland groote partijen pannen aan gevoerd, die door de zorgen van de Vis- scherij-controleurs onder de geïnteresseer den werden verdeeld. Het beschikbaar ge stelde bedrag is thans uitgeput. De meeste kweekers hebben ongeveer 10 12.000 pannen ontvangen. De vraag rijst nu, of er wel genoeg pannen zullen zijn om zóóveel broed op te vangen, dat de oesterbanken weer goed bevolkt kunnen worden. Deze vraag moet ontkennend worden be antwoord, schrijft de Tel. De Zeeuwsche kweekers moeten in staat zijn, zelf zaaioesters te kweeken of eigen zaaigoed te kunnen koopen, dus om zelf broed te vangen. En dan beteekenen de on geveer zes million pannen, die thans in Yerseke worden gelegd, nog zeer weinig. De resultaten, vorig jaar met de pannen verkregen, waren niet zeer gunstig. Nie mand kan hieraan iets veranderen, tempe ratuur van het water en weersomstandig heden spelen hierin een groote rol. Vele kweekers hadden hun geld in pannen be legd en het spreekt vanzelf, dat de teleur stelling over het minder goede resultaat groot was. Daarom werd het besluit van den minister om een bedrag van 10.000 beschikbaar te stellen voor den aankoop van pannen met vreugde begroet. Men werd hierdoor aangemoedigd om voort te gaan met de pannencultuur en met meer opti misme zien de kweekers dan ook dit jaar weer tegemoet. Algemeen wordt de hoop uitgesproken, Öat de regeering zal doorgaan met het ver- Aanbesteding. De hoofdingenieur-directeur van den Rijkswaterstaat in Zeeland heeft heden te Middelburg aanbesteed het onderhouden van den Rijksweg op Walcheren en op den Sloedam en den Rijksweg BreskensBel gische grens gedurende 1939, twee percee- len en in massa. Raming perceel 1 3650, perceel 2 9600. Massa 13.250. Inschrijvers eerste perceelJ. Verheijke, Ellewoutsdijk 3810 J. H. van de Ven, Vlissingen 3780 P. J. van de Sande, Breskens 3750; L. van Boven, Ellewouts dijk 3692 J. en H. Geldof, Serooskerke 3650 J. Haringman, Colijnsplaat 3645 M. Hoogesteger, Wemeldinge 3580 L. G. J. van de Ven, Koudekerke en M. Wandel, Schoondijke 3570 C. Wisse, Nieuwdorp 3546 M. W. Knuist, Goes en J. Knuist, 's Heer-Arendskerke 3440. Tweede perceel P. Cornelis, Hoofdplaat 9800; J. H. van dï Ven, Vlissingen ƒ9490; M. W. Knuist, Goes en J. Knuist, 's Heer- Arendskerke 9460 L. G. J. van de Ven, Koudekerke en M. Wandel, Schoondijke 9416 J. Haringman, Colijnsplaat 8950 L. Zoetemeijer, Brielle 8830 P. J. van de Sande, Breskens 8767 A. J. Cambier, Breskens 8663. Massa P. Cornelis 13.800 W. W. Knuist en J. Knuist 12.860 L. Zoetemeijer 12.190. Jhr. ir. C. C. T. Six. De afgetreden intendant van het Konink lijk Paleis te Amsterdam, jhr. ir. Cornelis Charles Thsophilus Six, was o.m. 10 jaren ingenieur bij den Provincialen Waterstaat in Zeeland, met standplaats Zierikzee, waar hij ook lid van den gemeenteraad was. MIDDELBURG. Onteigening Abdü. Bij Kon. besluit van 11 Februari is be paald, dat in het publiek belang en ten na me van het Rijk ter uitvoering van de wet van 22 December 1938 (Staatsblad no. 1302), voor en ten behoeve van het uit breiden van de bureelruimten der provin ciale griffie van Zeeland en van de gele genheid tot bewaring van archivalia in het Rijksarchiefdepót in Zeeland, te Middel burg, ten algemeene nutte onteigend kun nen worden de perceelen, aangeduid op de grondteekeni'ng, welke ingevolge artikel 12 der onteigeningswet op de secretarie der gemeente Middelburg ter inzage van een ieder heeft gelegen. De BOSCH fieislamp -'n juweel tje van hedendaagsche techniek- voldoet aan de hoogste eischen. Geen storingen, mooi helder, vèr- stralend licht. Steeds betrouwbaar. Prijzen: 6 Volt, 1,8 Watt F. 6.25 6 Volt, 3 Watt met Alni- magneetstaal F. 7.50. let op het merk Rotodyn. Verkrijgbaar bij den Erkenden Rijwielhandel. v N.V. WILLEM VAN RUN Hamsterdam (c.) - keizersgracht izi telefoon 31308 (4 lijnen] strekken van pannen, omdat het voor de kweekers een dankbaar aanvaarde steun is, waardoor zij in de gelgenheid komen de Zeeuwsche cultuur weer op te bouwen. Ook de Staat heeft bij een bloeiend oes- sterbedrijf zeer veel belang, daar de gron den in de Ooster-Schelde weer hun volle pachtsommen kunnen opbrengen. Voor eenige jaren geleden had de „Zeeuw sche oester" een eerste plaats op de we reldmarkt, werd zij, vooral in Engeland, het meest gevraagd. Thans is zij nagenoeg geheel daarvan verdrongen door de buiten- landsche oesters. Het is echter mogelijk, dat Zeeland zich weer die plaats kan veroveren, doch alleen als de kweekers in staat zijn, weer een be hoorlijk Zeeuwsch product aan te bieden. Met een goede, flinke pannencultuur en door de schitterende en gewaardeerde voor lichting van den bacteriologischen dienst, zal dit mogelijk zijn. De bestrijding van de aantasting der schelp bevindt zich in een vergevorderd stadium en geeft alle hoop voor de toekomst. Het doel van de oesterkweekers is een Zeeuwsche oester te kweeken van voortref felijke kwaliteit, die met eere haar plaats op de wereldmarkt kan heroveren. Benoeming p.t.t. Benoemd met ingang van 18 Februari a.s. tot besteller bij den post-, telegraaf- en telefoondienst te Middelburg B. M. Schoenmakers, thans adsp. besteller aldaar. REISBUREAU „VLISSINGEN" LISSONE-LINDEMAN ROTTERD. LLOYD Boulevard de Ruyter 40, Telef. 38 V.j Het gebouw der Kath. Militairenvereen. Door de uitbreiding van het garnizoen der S.D.O.A. is ook het contingent der ka tholieke militairen zeer vergroot en be draagt ten naastenbij honderd, meldt het Bbld. v. N. B. en Z. Daardoor is het ge bouw der Kath. militairen-vereeniging in de Bogardstraat te klein geworden. Pastoor Voorham heeft nu plannen laten ontwerpen waardoor aanzienlijk meer ruim te zal worden verkregen. Zoodra de toestemming van de kerkelijke autoriteiten is bekomen zal met de uitvoe ring een begin worden gemaakt. RITTHEM Jaarvergadering Z.L.M. De afdeeling Ritthem van de Z.L.M. hield Maandagavond haar jaarvergadering. De voorzitter, de heer J. Cevaal, verwel komde de heeren Inkink, directeur en Jan- se, assistent der Coöperatie „Eiland Wal cheren" en den heer M. Kleinepier, secre taris van den kring Walcheren der Z.L.M. De heer Inkink, die voor het eerst met de afdeeling kennis maakte, besprak vrij uit voerig den aankoop door en van de coöpe ratie en beantwoordde de gestelde vragen. De ontvangsten over 1938 bedroegen 5920.06. De heeren W. Boogaard en Joh. de Visser werden als bestuursleden herko zen. De volgende subsidies werden toege zegd. Aan de geitenfokvereeniging 2.50, voor een te houden geitenkeuring 5, voor de veekeuring 5 en voor de ploegwed- strrjd voor geheel Walcheren 2,50. De heer Drost, secretaris van de Z.L.M., zal voor een lezing of praitavond met de film der laatst te Goes gehouden landbouw tentoonstelling worden uitgenocdigd. Bevestiging en intrede. Zondag 12 Maart a.s. zal de cand. J. J. de Vries, die door de classis Middelburg peremptoir is geëxamineerd en laatstelijk hulpprediker bij de Geref. Kerk te Almelo was, zijn intrede doen bij de Geref. Kerk van Vrouwenpolder. Bevestiger ds. J. J. Wielenga van Alblasserdam. Ds. Ten Kate te Brussel gehuwd. Dinsdag werd in de Ned. Hërv. kerk te Brussel door ds. W. A. B. ten Kate uit Wassenaar het huwelijk ingezegend van ds. A. G. B. ten Kate, predikant in deze ge meente en mejuffrouw J. v. d. Broek. Bij de plechtigheid was o.m. de Neder- landsche gezant, baron van Harinxma thoe Slooten aanwezig. Dr. A. Kuyper gaat met emeritaat. Dr. A. Kuyper, Geref, predikant te Rot terdamCentrum, zal 1 October a.s. met emeritaat gaan. Dr. Kuyper, zoon van den grooten staatsman, werd 14 November 1872 gebo ren en werd in 1897 candidaat. Op 30 April 1899 werd hij te Makkum in het ambt be vestigd. Zeven jaar later nam hij een be roep naar Vlissingen aan waar hij 26 Augustus 1906 zijn intrede deed. In 1910 vertrok hij naar Rotterdam waar hij 18 September werd bevestigd. Ds. N. W. Posthumus f In den leeftijd van ruim 65 jaar is ds. N. W. Posthumus, Ned. Herv. predikant te Hilvarenbeek, plotseling overleden. Ds. Posthumus werd in 1901 candidaat en deed op 1 December van datzelfde jaar zijn intrede te Ottoland. Hierna diende hij nog de gemeente van Hem en Eijsden tot dat hij in 1912 een beroep naar Schoondijke aannam. Hier is hij tot 1 Mei 1918 werk zaam geweest, toen ziekte hem noodzaakte zijn ambt neer te leggen. Op 8 April 1923 trad hij weer in actieven dienst en verbond zich aan zijn tegenwoordige gemeente. De luitenant ter zee der 2e klasse H. F. Koppen zal 15 Febrauri ter beschikking worden gesteld. Den lsten Maart 1939 zullen per m.s. „Chr. Huygens" naar Oost-Indië worden uitgezonden schipper P. van de Koppel, majoor-torpedomaker L. Harpe en ser geant-monteur J. Klaassens. Groot verlof dienstplichtigeu. De Minister van Defensie heeft thans de data vastgesteld, waarop de verschillende categorieën dienstplichtigen, behoorend tot het verhoogde contingent der lichting 1938 met groot verlof zullen vertrekken. Deze data zijn voor de officiersopleiding der infanterie 18 Maart en voor die der regimenten genietroepen 30 September. Voor de opleiding tot onderofficier-admi nistrateur bij de infanterie en de regimen ten luchtdoelartillerie 3 Juni. Voor de overigen, behoorend tot de in fanterie, de korporaals en soldaten 24 Fe bruari, de onderofficieren 30 Maart be- hoorende tot het regiment wielrijders d.e korpoi'aals en soldaten 25 dezer, de onder officieren 30 Maartbehoorende tot het korps motordienst de korporaals en solda ten 9 September, de onderofficieren 7 Oc tober behoorende tot de regimenten lucht- doelartillerie de korporaals en. soldaten 2 Juni, de onderofficieren 16 Decemberbe hoorende tot het le regiment genietroepen de korporaals en soldaten 2 September, de onderofficieren 30 Septemberbehoorende tot het korps pontonniers en torpedisten, de onderofficieren 20 Mei, de onderofficie ren 20 Mei, de onderofficieren 17 Juni be hoorende tot de zeemacht 27 April 1940. De reserve-sergeant M. g. Kooperberg van het 3e regiment infanterie te Bergen op Zoom is aangesteld tot vaandrig en overgeplaatst bij het le regiment infante rie. Aan den reserve le luitenant A. f. f. g. E. Hoffman van het 14e regiment infante rie is toestemming verleend voor onbepaal- den tijd vrijwillig in werkelijken dienst te komen. VOETBAL: Wyziging wedstrijdprogramma Z.V.B. In het reeds gepubliceerde wedstrijdpro gramma van den Z.V.B. voor Zondag a.s., zijn nog verschillende wijzigingen gekomen. Uitgesteld zijn de ontmoetingen Axel 2 B.K.V.V. 1, Tern. Boys 2—Ria 1, Terneu- zen 3S.V.O. 1, Axel 3—B.K.V.V. 2, Hon- tenisse 3S.V.O. 2, Sluiskil 3Ria 2. In- gelascht zijn Ria 1S.V.O. 1, Axel 2 Tern. Boys 2, Ria 2S.V.O. 2, Hontenis- se 3Axel 3, Sluiskil 3Temeuzen 4, TURNEN: nederlandsche kampioen schappen turnen. Verschillende Zeeuwsche turners (sters) nemen hieraan deel. Zondag a.s. worden te Leeuwarden de Nederlandsche kampioenschappen turnen gehouden, waarvoor 30 heeren en 19 dames hebben ingeschreven. Hieraan zullen ook verschillende Zeeuwsche turners (sters) deelnemen. De volgende leden van de Vlissingsche Turnvereeniging zullen in dezen vreedza- men strijd hun krachten meten met de bes te turners uit den landeJ. van Aalten (heerenkeurkorps), Ko Sinke (jeugdcorps) Nellie Peeman en Leni Compeer (dames keurkorps) en Rie Kemeling (jeugdkeur- corps). De heer Melkman, eveneens van V.T.V., die reeds 12 jaar deel uitmaakt van het heerënkeurcorps, kan ditmaal wegens ongesteldheid niet van de partij zijn. Niet temin zal hij hoogstwaarschijnlijk wel weer zonder meer in het keurcorps worden op genomen. Hoewel omtrent den uitslag nog geener lei voorspelling kan worden gedaan, daar soms door een klein foutje de kans op het kampioenschap verloren kan gaan, behoort het niet tot de onmogelijkheden dat dit maal Zeeuwsche turnt z op de kampioen schappen beslag zullen leggen. Bij de hee ren maakt de heer J. de Keïjzer, Volharding Goes, een goede kans, terwijl bij de dames mej. Nellie Peeman een hartig woordje zal meespreken. Wat betreft de verdere deelname kan nog worden medegedeeld dat mej. Paezens, die in 1938 kampioene bij de dames werd, haar titel zal verdedigen, en Wiesje Rietveld- Wolzak, de oud-kampioene, na een afwe zigheid van drie jaar, ook weer onder de deelneemsters is. De wedstrijden staan onder leiding van den heer G. J. W. Brand, technisch be stuurder van het K.N.G.V. ZWEMMEN: Het wereldrecord 100 yards rugslag verbeterd. De Amerikaansche zwemmer Adolf Kie- fer heeft te Austin (Texas) zijn eigen we reldrecord op de 100 yards rugslag met 1 sec. verbeterd, door den afsand in 58,8 sec. af te leggen. Het oude record .stond op 59,8 sec. gevestigd op 2 Maart 1935 te Evanston (Illinois) HET BEZOEK VAN MINISTER PATIJN AAN LONDEN. Beleefdheidsbezoek aan lord Halifax. De Nederlandsche Minister van Buiten- landsche Zaken, Z.Exc. mr. J. A. N. Patijn, die thans te Londen vertoeft, waar hij van daag de onthulling zou bijwonen van het monument voor Grotius, heeft gisteravond een bezoek gebracht aan lord Halifax in diens werkkamer in het Hoogerhuis. Het gold hier een beleefdheidsbezoek, daar lord Halifax vandaag eveneens aan wezig zou zijn bij de onthulling van het monument in de Hollandsche kerk. waarschuwing voor automobilisten, die naar frankrijk gaan. De vraag, of wit dan wel geel licht voor koplampen minder verblinding veroorzaakt, is in verschillende landen verschillend be antwoord. Terwijl men in Nederland na wetenschappelijke proefnemingen tot de conclusie is gekomen, dat de minder ver- iDlinuende werking van geel licht slechts schijn is, heeft men in Frankrijk het gele licht voor koplampen van auto's verplicht gesteld. De invoering daarvan is geleide lijk geschied en nu sinds eenigen tijd vol- Nu is het opletten en on. middellijk ingrijpen, düs bij de eerste teekenen direct Aspirin nemen! HET BEPROEFDS GENEESMIDDEL BIJ GRlgp) tooid, zoodat iedere Fransche auto thang met geel licht rijdt. Ingevolge het interna* ticnale verdrag van Parijs van 1926, be* treffende het verkeer met motorrijtuigen, waarbij zoowel Frankrijk als Nederland zijn aangesloten, geldt het voorschrift voor het gele licht niet voor buitenlandsche auto's, zoodat Nederlandsche auto's die Frankrijk bezoeken, geen wijzigingen in hun verlichting behoeven aan te breneen, Het blijkt echter in de praktijk, dat bij den gemiddelden Franschen automobilist de meening* heeft postgevat, dat iedera koplamp met wit licht verblindend werkt en het gevolg is, dat menig Fransch auto rijder, in het bijzender de vrachtautobe-i stuurder, zijn ontstemming over het tegen komen van witte koplichten te kennen geeft, hetzij door met de „groote" lichten t blijven rijden, hetzij door met zijn wa gen recht op de naar zijn meening zoo storende witte lichten aan te rijden. De vele Nederlanders, die ter gelegenheid van de Rallye de Monte Carlo kort geleden in Frankrijk waren, weten van een en ander mee te praten. Inmiddels heeft de K.N.A.C. zich tot de Fransche Automobiel Club gewend met het verzoek door publicatie den Franschen weggebruiker er op attent te maken, dat de buitenlandsche auto-toerist het recht heeft met witte koplichten te rgden en dat de gesignaleerde „bedreigingen" der halve verdeden dienen te worden. De K.N.A.C. raadt diegenen, die elk be zwaar willen ontgaan, aan om bij een be zoek aan Frankrijk hetzij eveneens gele lichten te monteeren (die ook in Neder land mogen worden gebruikt), hetzij een los geel filter voor het glas van de kop- lamp te bevestigen. het honderdjarig bestaan der nederlandsche spoorwegen. Toch een jubileum-smalfilm van „Visio". Naar wij vernemen zal de Nederland sche film-associatie „Visie" in opdracht van de Nederlandsche Spoorwegen ter ge legenheid van het honderdjarig bestaan daarvan een smalgeluidsfilm van ongeveer een half uur vertooningsduur vervaardigen. Men zal zich herinneren, dat reeds ver leden jaar de film-associatie „Visie" de opdracht kreeg tot het maken van een ju bileumfilm. Het lag in de bedoeling dat de film door een filmverhuurkantoor hier te lande op normale wijze zou worden uitge bracht, zoodat alle theaters, die geduren de o- na het spoorwegjubileum belangstel ling ervoor hadden, haar konden vertoo- nen. De Nederlandsche Bioscoopbond was echter van meening, dat het hier geen cul- tureel-documentair filmwerk betrof, maar aangezien de film beoogde de aandacht van het publiek in gunstigen zin op een bepaalde onderneming te vestigen, deze als een reclamefilm moest worden be schouwd. Hierdoor werd de vertooning der film op normale wijze in de bioscoopthea ters onmogelijk aangezien de spoorwegen niet wenschten te voldoen aan de voor waarden, welke door den Bioscoopbond voor het vertoonen van reclamefilms wor den gesteld. Hierbij werd gewezen op de tegenstel ling tot het buitenland, waar bij het eeuwfeest der spoorwegen eveneens jubi leumfilms zijn gemaakt, die als cultureele films op gewone wijze in de theaters wer den vertoond. De Nederlandsche Spoorwegen hebben tengevolge hiervan van het eerste plan afgezien en thans den heer Max de Haas opdracht gegeven tot het maken van een geluidssmalfilm, die in groote trekken de zelfde inhoud zal hebben als de voorgeno men normaalfilm. vrijwillige luchtafweer in en kond rotterdam. Onder leiding van den burgemeester mr. P. J. Oud, is gisteren een bespreking ge houden van vertegenwoordigers van het geheele bedrijfsleven te Rotterdam, Schie dam, Vlaardingen en omgeving, waarin luitenant-generaal H. a. F. g. van Ermel Scherer uitvoerige inlichtingen verstrekte over de mogelijkheid van een vrijwillige luchtafweer in dat rayon,

Vlissingse Courant | 1939 | | pagina 2