e 'aart 77e JAARGANG - NUMMER 38 DINSDAG 14 FEBRUARI 1939 STADSNIEUWS vlissingen en de gemeentefondsbelasting. Dit nummer bestaat uit 2 bladen UIT DE PROVINCIE QdlCttflciBBSSCW MIDDELBURG. NIEUW- EN ST. JOOSLAND ARNEMUIDEN r. Roft. m. uur 9 -Mid- van ^onnembntsprijs Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agent schappen gevestigd zijn f 2 20 per hwartaal of 17 cent per week. Franco per post ƒ2.50. Voor tet buitenland neme men een abonnement op het postkantoor zijner woon plaats. Afzonderlijke nummers 5 cent per stuk. VJissingsche Courant uitgavefirma f. van de velde Jr., walstr. 58-60, vlissingen - tel. 10 giro 66287 X advertentieprij s Van 1—5 regels 1.25, iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijs. Reclames 50 cent per regeL Kleine adver tenties var 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent (max. 10 regels). Bij driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Alles bij vooruitbetaling. VERSCHIJNT DAGELIJKS, UITGEZONDERD OP ZONDAG EN ALG.ERKENDE CHR.FEESTDAGEN r?N GES LOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIOING „DE N E D ER l^A__N_D_S1CHj_D_A_GJJ:_A_D£E_R_S2 De voornaamste belasting, die de ge meentebesturen kunnen heffen van het inkomen der ingezetenen, is die der op centen. op de gemeentefondsbelasting. Deze gemeentefondsbelasting zelve is een rijksheffing van de gezamenlijke be lastingplichtigen uit het geheele land, die met enkele andere heffingen middels het gemeentefonds ten goede komt aan.de ver schillende gemeenten, zonder dat er even wel verband bestaat tusschen de bedragen, ie ten behoeve van dit fonds in een be paalde plaats worden geïnd en die, welke daaruit aan de onderhavige gemeente wor den uitgekeerd. Mét de opcenten, tot wel ker heffing de gemeente zelf besluit, is dat anders deze komen geheel ten bate yan de gemeente in. kwestie. Wel zijn de gemeentebesturen hierbij aan een limiet gebonden. Het maximum getal opcenten is voor „normale" gevallen n.1. op 55 bepaald, terwijl tot 75 mag wor den gegaan mits geen progressie wordt toegepast, mits de overige plaatselijke be lastingen tot redelijke bedragen zijn opge voerd en de begrooting op andere wijze niet sluitend is te maken. Decrisisjaren hebben ook deze normen gewijzigd van de 1056 gemeenten in ons land hebben er 735 de grens van 55 opcenten reeds moe ten overschrijden, en wat als uitzondering bedoeld was, is daarmede normaal gewor den. Maar niet alleen door de opcentenregc- ling biedt de gemeentefondsbelasting aan de gemeenten gelegenheid, de inkomens der ingezetenen te belasten, ze doet dat ook door de klasse-indeeling. Bij deze be lasting kent rrien drie klassen van gemeen, ten en. de plaatselijke overheid heeft het recht haar gemeente naar eigen believen in de' eerste of de tweede, dan wel in de derde klasse te rangschikken. Door deze rangschikking verandert natuurlijk niets aan de financieele positie van de ingeze tenen, maar de fiscus is op den originee- len inval gekomen, eenvoudig aan te ne men, dat het inkomen van iemand in een tweede-klasse-gemeente honderd gulden hocger is dan in' werkelijkheid het geval is, en bij rangschikking in de derde klasse neemt de fiscus kalmweg aan, dat elk in komen tweehonderd gulden méér bedraagt dan werkelijk het geval is, en naar dat honderd of tweehonderd gulden lioogere inkomen worden de ingezetenen dan aan geslagen. Dat daardoor de -opbrengst van de belasting zoowel als van de opcenten toeneemt, ligt voor de hand en de plaat sing in een hoogere klasse is dan ook niets anders dan een algemeene belastirig- verhooging. Van de 1056 gemeenten heb ben zich er allengs niet minder dan 991 in de derde klasse geplaatstTeneinde te zorgen, dat de financieele gevolgen van de klasse-indeeling ten volle aan de betref fende gemeenten ten goede koimen, krijgen de eerste klasse-gemeenten uit de fonds belasting 1.per aangeslagene uitge keerd, de tweede klasse gemeenten 3. en de derde klasse gemeenten 5. Een vergelijking van Vlissingen met Middelburg laat zien, dat de bedragen die langs dezen weg van de ingezetenen wor den geheven, in onze woonplaats minder drukkend zijn dan in laatstgenoemde stad. Beide steden hebben zich in de derde klasse gerangschikt en heide heffen 75 opcenten. Deze brengen in Vlissingen in het kalenderjaar 1939 129.400.— op, te genover in Middelburg 126.000. Verge makkelijken wij de vergelijking door deze bedragen per duizènd inwoners om te re kenen, dan blijken deze opcenten de be volking dus te belasten in Vlissingen 5.900. Middelburg - 6.856. Deze bedragen zullen ten onzent worden opgebracht dóór 6520 aangeslagenen, in Middelburg door 5130. Per duizend inwo ners z\jn in de beide vergeleken steden dus de volgende aanballen in de gemeente fondsbelasting aangeslagen ingezetenen Vlissingen 297 Middelburg 279 In dit opzicht steekt het Vlissingsche cijfer vrij aanzienlijk boven het Middel- burgsche uitin onze stad worden daar door de lasten over meerderen verdeeld. Ook heeft het tengevolge dat de uitkee- ring uit het gemeentefonds naar het aan tal aangeslagenen hier grooter is. Ze be draagt voor Vlissingen 32.600.— en voor Middelburg 25.660.of per duizend in woners in Vlissingen 1.486. Middelburg - 1.396. De totale belasting-opbrengst, die elk der beide steden door de eigen maatrege len, dus door klasse-indeeling en opcenten- bepaling, uit de inkomens der ingezetenen tot zich trekt,, beloopt blijkens .het boven staande in Vlissingen 162.000.en in Middelburg 151.660.Daar deze bedra gen worden opgebracht door resp. 6520 en 5130 belastingplichtigen, is de gemiddelde belasting per aangeslagene in Vlissingen 24,69 Middelburg. .- 29,56 Berekenen wij tenslotte nog de totale opbrengst per duizend inwoners, dan ko men wij tot het volgende résultaat Vlissingen 7.386. Middelburg - 8.252. Hieruit blijkt, hoe ongelijk zelfs bij eenzelfde klasse-indeeling en eenzelfde op- centenregeling ook deze belasting op de bevolking van verschillende steden drukt. In Middelburg wordt, per duizend inwo ners, en'dus ook per hoofd der bevolking, elf procent méér opgebracht dan ten on zent. „DAT HEEFT HEINTJE WEER GEDAAN". Henriëtte Davids Revue. Deze aantijging, zoo maar openlijk in de courant, aan het adres van een gevierde kunstenaresse der kleinkunst, eischt nade re toelichting. En liefst zoo spoedig moge lijk Welnu, „Wat Heintje heeft gedaan?" Een eivolle Concertgebouwzaal gisteravond gedurende eenige uren in een staat van halve bezwijming gebracht, tengevolge van sterk overprikkelde lachspieren, dat heeft Heintje weer gedaan. Als verzachtende omstandigheid moet er nog bij vermeld worden, dat zij medeplichtigen had Jan Blok, Nell Koppen en George du Bree. Maar „Jet-Hein-Henriëtte Davids" was toch de hoofdschuldige. Het begon met een gezellig babbeltje van Jan Blok, die al direct een vroolijke sfeer wist te scheppen en ook met zijn liedjes, o.a. het rake „De bittertafel-poli tiek" en .„Dé ooievaar" met het sappige refreintje, een leutige, ongedwongen' stem ming schiep.. Daarop bracht Nell Koppen met jeugdige charme en ongekunsteld haar liedjes (heel lief dat „Als ik groot ben, lieve Moe,der" en echt dat „Portiertje" waarna Jan Blok en George du Bree er met liedjes van Nederlandsch fabrikaat nog een schepje opgooiden en ook de zes Mc. Car thy Girls onder captainTruus Louman zich presenteerden. Toen ver scheen Heintje Davids, die het zóó bont maakte, dat de menigte aan den anderen kant van het voetlicht zoowat op apega pen lag, doordat' er lieel veel van de lach spieren gevergd' werd. Heintje is wérkelijk onweerstaanbaar i'n de wijze, waarop zij zichzelf introduceert en vertelt van Parijs en Maurice Chevalier, alsmede in haar creaties „Heintje en haar Puckie" en „Na Druppel". Men moet dat'zien om liet ko mische effect naa.r waarde te schatten met woorden is dat niet uit te drukken. Na de pauze werd het steeds doller. Heintje blijft dan in .het eenè geestige ta fereel na het andere de centrale figuur, die door haar slagen en zetten, typeering en originaliteit het publiek een flauwte dreigde te bezorgen. Oer-komisch en dol vermakelijk die scènes, welke Heintje de gelegenheid boden zich in allerlei vormen echt joviaal te geven. Met haar kostelijke mimiek en haar rake in- en uitvallen als kamenier, gids, loopmeisje alias „loop sjees" en dienstbare deed zij de spontane vrolijkheid aanzwellen tot het toppunt van schier onbedaarlijke uitgelatenheid. Met een dergelijke ster als middelpunt wordt van de overige medespelenden na tuurlijk zeer veel gevergd. Doch ook zij hebben in de verschillende.tafereelen even eens de aandacht op zich gevestigd weten te'houden en ruimschoots hun aandeel ge leverd in de luim, geestigheid, grappen en lachlust, waarvan deze revue van Rido met muziek van John Brookhouse Mc. Carthy een aaneenschakeling is. Ook het ballet danste in diverse genres heel aar dig John Brookhouse Mc. Carthy zorgde als pianist voor een uitstekende muzikale illustratie en hegeleiding; en, al is deze revue dan geen kijkspel, de fraaiecostu mes vormden toch een attractie. Het eerste optreden, van Henriëtte Da vids kreeg een bijzonder karakter, daar Jan Blok kwam mededeeien, dat de artiste jarig was. Namens het gezelschap compli menteerde hij Heintje en bood haar bloe men en een flacon „Soir de Paris" aan, waarna ook de directie van het Concert gebouw haar gelukwenschen met een tuil rozen liet vertolken. Het publiek stemde van harte met deze huldiging in en zong haar een ,;Lang zal ze leven" toe, waar voor de artiste op de haar eigene wijze dank bracht. Het uitverkochte huis betoonde zich bij herhaling gul. met enthousiastapplaus op dezen Heintjes-feestavond, welke bewees, dat mevr. Henriëtte Davids zich ook in de harten der Vlissingers een vaste plaats heeft veroverd.-Ook ddt heeft Heintje ge daan! O. Middenstandsvereeniging' „Gemeenschappelijk Belang". De middenstandsvereeniging „Gemeen schappelijk Belang" hield gisteravond in de kleine zaal van het Concertgebouw de eer ste algemeene ledenvergadering van' dit jaar. In zijn openingswoord drukte de voor zitter, de heer J. J. Andriessen, er zijn spijt over uit dat niet meer leden aanwezig waren. Met nadruk wees hij er op dat het vooral hij de behandeling van be langrijke vereenigingszaken, van groot be lang is dat meerdere leden hun belangstel ling toonen. Spr, wenschte den leden in hun gezin en zaken een voorspoedig jaar toe. 1938 met al zijn misère in het ver- eenigingsleven is thans achter den rug, aldus de voorzitter, en met vollen moed zijn wij 1939 ingetreden. Spr. bracht den bestuursleden dank voor het vele werk dat zij hebben verricht óm alles weer in goede hanen te leiden. De voorzitter hoopte dat critiek van opbouwenden aard zal zijn en dat de e.v. discussies zakelijk en prettig gevoerd zullen worden. In de Middenstandscentrale zullen zitting nemen de heeren J. J. Andriessen en H. Groenouwe. Een der leden sprak den voorzitter toe en hoopte dat het hem gegeven moge zijn nog vele jaren de voorzittershamer te hanteeren. Ingekomen was een overlijdensbericht van den voorzitter van het hoofdbestuur van den Kon. Nederlandsclien Midden standsbond, den heer E. G. Schlirmann. Terwijl de leden zich van hun zetels ver hieven, werd de overledene eenige oogen- blikken in stilte herdacht. De secretaris, de heer Jac. de Visser, bracht vervolgens het jaarverslag uit. Dit jaaroverzicht ving aan met de opmerking dat den secretaris niet alle gegevens ten dienste stonden om een volledig geheel te krijgen. Sinds Mei 1938 is een algemeene reorganisatie tot stand gekomen. Het ledental is in het afgeloopen jaar van 170 leden tot 136 teruggeloopen. In het verslag werd o.m. de opheffing gememoreerd van het Fonds-tot uitkee- ring aan verbruikers. Voorts werd gewe zen op het regelmatig functionnceren van het Spaarzegelfonds. Verschillende belangrijke besluiten wer den genomen, o.m. de toetreding van de vereeniging tot de Middenstandscentrale. De secretaris besloot dit overzicht met er op te wijzen dat dank zij de medewer king der leden, de vereeniging weer op een hechte basis is gebracht kunnen worden. Het jaarverslag van den penningmees ter, den heer N. W. Zandee, sloot met een batig saldo van 207.83 (v. j. 253.35). De periodiek aan de beurt van aftreding zijnde bestuursleden, de heeren A. van. de Sande en Jac. de Visser werden herkozen. Eenige leden moesten wegens wanbeta ling worden geroyeerd. Bij de rondvraag werd de vraag bespro ken of de tijd niet gekomen is, des Zater dags om 9 uur te sluiten. De voorzitter deelde mede dit onderwerp in de Midden standscentrale nader te zullen bespreken. Het nieuws van den dag in beeld. Fofo's in onze Tijdinghal. Zaterdag is een Scheveningsche botter aan boord gehesclien van het m.s. „Blom- mersdijk" van de Holland-Amerika Lijn, om naar Amerika te worden vervoerd waar de botter het „Hollandsche dorp aan de Zuiderzee", op de Wereldtentoonstelling te New York zal stcffeeren. In hotel „De Witte Brug" te Den Haag werden Zaterdag door de K.N.A.C. de prij zen, gewonnen door Nederlandsche Rallye de Monte Carlo-rijders, uitgereikt.' De werkloosheid ia onze gemeente. Bij den gemeentelijken Dienst der Ar beidsbemiddeling alhier stonden gisteren als werkzoekenden ingeschreven Mannen 5 grondwerkers, 1 loodgieter, 1 mastieker, 3 metselaars, S opperlieden, 29 schilders, 10 stueadoors, 6 timmerlieden, 2 vlechters, 1 opzichter, 1 mandenmaker, 1 machinaal houtbewerker, 1 meubelmaker, 2 stoffeerders, 5 kleermakers, 3 schoenma kers, 25 metaalbewerkers, 10 brood-banket bakkers, 3 koks, 5 slagers, 3 tuinlieden, 3 magazijnbedienden, 9 reizigers-agenten, 5 winkelbedienden, 5 chauffeurs, 11 kellners, 16 Ioopers, 3 portiers, 1 sleeper, 50 trans portarbeiders, 22 kantoorbedienden, 1 mu sicus, 3 onderwijzers, 38 varensgezellen (w.o. stuurlieden, machinisten, stokers, matrozen enz.)140 losse arbeiders. Vrouwen 1 kleermaakster, 3 kantoorbe dienden, 3 huishoudsters, 1 dienstbode, 8 wérksters. Totaal 448 ingeschrevenen, vorige week 494, waarvan 191 in zorgte weten 87 in de werkverschaffing, 27 in de plantsoenen, 29 crisissteuntrekkers en 48 gesteunden vanwege Maatschappelijk Hulpbetoon. Alzoo een vermindering van 46 werkzoe kenden!. Jaarvergadering V.A.R.A. Maandagavond heeft de af deeling Vlis singen van de V.A.R.A. haar jaarvergade ring gehouden. Uit het jaarverslag van den secretaris bleek, dat het ledental nog steeds stijgende is en zich naar de 600 beweegt. Bij de bestuursverkiezing werd tot secreta ris gekozen de heer H. de Quellerij, in de plaats van den heer Chr. Wisse, die op algemeen verzoek nog bestuurslid bleef. Voorts werd de heer A. Klaver tot be stuurslid gekozen. Besloten werd binnen kort nog een avond met V.A.R.A.-mede- werkers te beleggen. Een opsporings-geschièdenis. Zaterdag meldden wij dat de politie de opsporing had bevolen van een Belgischen kok, die van een Nederlandsch motorschip in de buitenhaven alhier een portefeuille met ca. 4000 Belgische francs, zoomede twintig gulden én een paar Engelsche pon den had ontvreemd ten nadeele van den kapitein, terwijl hij voorts van een matroos aan boord van dat schip diens portefeuille niet paspoort had meegenomen. Thans is over het verdere verloop van het onderzoek het volgende mede te deelen. Gebleken is dat een chauffeur uit deze genteen te den kok Vrijdagmorgen per auto naar Vlake heeft vervoerd, nadat deze van te voren op een bank alhier een klein ge deelte van het Belgische geld in Hollandsch had doen omzetten. De politie heeft niet nagelaten de grens posten zoomede de politie te Lier(B.) waar de kok woont, en die te - Antwerpen te waarschuwen. Het gestolen Nederlandsche paspoort is den dief noodlottig geworden. In Antwerpen had hij zich op den naam die op het paspoort voorkwam, in het nacht- register van een klein logement doen in schrijven. De Antwerpsche politie was van dien naam op de hoogte gebracht. Gistermorgen is de kok daarop door de Antwerpsche politie in zijn logement gear resteerd. Van het gestolen geld was zoo goed als niets meer over. Alles was volgens den gearresteerde, in de afgeloopen twee dagen verbrast. De man zal als Belg, aan gehouden in zijn eigen land, niet aan Ne derland kunnen worden uitgeleverd en zal voor het te Vlissingen gepleegdë misdrijf'in België terecht staan. Vlissingsch scheepvaartnieuws. Aangekomen: „Oranje Nassau" van Harwich (verwacht) Nederlandsche m.s. „Limburg" van Antwerpen „Sirius" van Londen. Om te bunkeren: Grieksch s.s. „Argolikos" van EsbjergNoorscli s.s. „Spica" van Boulogne Letsch s,s. „Si- gulda" van Antwerpen Nederl. s.s. „An na W." van Londen „Jantje" van Londen naar Duisburg „Sirius" van Londen, naar IJmuidsn. Vertrokken: „Prinses Juliana" naar Harwich; „Mount Pelion" naar Aden; „Argolikos" naar Istanboul..Limburg" en „Tempo" naar Londen „Jantina" naar South End „Moedertrouw" en „Trio" naar Londen„Hendrika Johanna" naar Ipswich „Tromp" naar Norwich „Sigul- da" naar Riga. HET VAARWATER HOOFDPLAAT. Uiteenloopende meenïngen over de verlichting. De verlichting van bovengenoemd'vaar water, het zg. Vaarwater langs den Pauli- napolder, waarover in de jaarvergadering van de schippersvereeniging „Schuttevaêr" te Breskens uitvoerig gediscussieerd is, is sedert ruim 25 jaren een wensch van de hinnenschipperij Blijkens het jaarverslag van de 88ste al gemeene vergadering van de Koninklijke Schippersvereeniging „Schuttevaêr", staat men reeds geruimen tijd in correspondentie met den directeur van het Loodswezen te Vlissingen en het departement van Defen sie over deze urgent geachte zaak. Van schipperszijde meent men met enkele gas- boeien en een kustlicht een doeltreffende oplossing te kunnen aanbevelen. De direc teur van het Loodswezen heeft echter over wegend bezwaar tegen de uitvoering van dit verzoek, daar de kosten z.i. niet opwe gen tegen het rendement voor de binnen- schipperij, terwijl volgens zijn meening de schippers, die ter plaatse goed bekend zijn, dit vaarwater ook des nachts met de be staande verlichting kunnen bevaren. Dit wordt echter door de binnenschippers ten sterkste ontkend. Verlichting met een 3-tal lichtboeien zou het Rijk f 3600 per jaar kosten. Het hoofdbestuur van „Schuttevaêr" heeft herhaaldelijk geadresseerd aan de be voegde autoriteiten en daarbij o.a, pok aan gedrongen op het uitleggen van een licht boei in de Sardrjngeul ter hoogte van het BPB g&ffis» «logf Jaspar is er niet in geslaagd een Bel gische regeering samen te stellen thans is Pierlot met deze opdracht be last. /Buitenland) Franco verbiedt alle politieke partijen van het volksfront. (Buitenland). Morgen wordt het nieuwe „reglement auto-vervoer personen" van kracht. (Binnenland) Limburg krijgt een vliegveldhet komt bij Beek, eenige k.m. van Sit- tard. (Luchtvaart) ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN. Nollehoofd, welk verzoek eveneens afge wezen is. Op het Wandelhoofd is een licht geplaatst. De visschers kunnen zich op dit licht echter niet voldoende oriënteeren, waardoor zij genoodzaakt worden in liet grootscheepsvaarwater te komen, wat ge varen en last voor de scheepvaart oplevert. Het departement van Defensie wenscht echter niet over te gaan tot het uitleggen van de gevraagde lichtboeien. Inzake het vaarwater Hoofdplaat merkt dat departe ment bovendien op, dat het aantal zeilsche pen voortdurend afneemt, terwijl men met een geringen omweg in het uitstekend ver lichte hoofd vaarwater kan komen. Hier mede is evenwel het binnenloopen bij nacht van de haven van Hoofdplaat niet opgelost. Men blijft in binnenschipperskringen, dan ook aandringen op verbetering. De postzegel-automaten. Kon men tot nu toe in onze stad op twee plaatsen postzegels uit automaten betrek ken, nL bij het postkantoor en aan het station, gisteren is het aantal tot drie uit gebreid en is de derde inrichting aange bracht naast de brievenbus in de Molstraat bij den Dam. Gascursussen. Op de Iaaste van de serie over aard en bestrijding van oorlogsgassen, was evenals op de vorige het aantal belangstellenden groot. Ook nu was het gemeentebestuur van Arnemuiden aanwezig, vertegenwoor digd door burgemeester Horninge en wet houder Schuit. De cursus werd gegeven door dokter De Weerd. Nadat op deze laatste bijeenkomst het laatste over gifgassen was medegedeeld, heeft burgemeester Harf het werken van de brandbommen verklaard. Aa.n het einde van de les werden alle aanwezigen in de gelegenheid gesteld ken nis te maken met de enorme warmte, die de brandbommen verspreiden en met het intens scherp witte licht, dat het branden van termiet verwekt. Het resultaat van de avonden kan tot tevredenheid strekken. Er zijn veel gasmaskers van de nieuwste con structie verkocht, zoodat, indien het onver hoopt noodig mocht zijn, vele ingezetenen zich bij een gasaanval kunnen beschermen. Dokter De Weerd werd hartelijk toege sproken en hem werd warmen dank ge bracht voor de duidelijke wijze, waarop hij deze materie heeft behandeld en vooral ook voor zijn belangeloos werk. Jaarvergadering zangvereenigïng. Dezer dagen hield de gemengde zang- vereeniging „Beatrix" haar eerste jaar vergadering. Uit de jaarverslagen bleek dat de vereeniging een voorspoedig jaar achter den rug had. Voor dezen avond waren uitgenoodigd de donateurs, terwijl dc leden introducées mochten mede bren gen. Den directeur, den heer P. C. van Maeisaeke, werd een mand bloemen aan geboden, als dank voor de vele moeite die h;j zich steeds voor de vereeniging ge troost. De leden brachten een aantal zangnum mers ten gehoore, afgewisseld door voor drachten, welke bijzonder in den smaak vielen van het talrijke publiek. De vertoo ning van eenige komische films besloot dezen avond. Het was eerst lang na mid dernacht. toen. men voldaan huiswaarts keerde.

Vlissingse Courant | 1939 | | pagina 1