TRIUMPH Hoe de nieuwe Paus gekozen zal worden •N TRIOMF VAN SMAAK Henshaw komt te Gravesend aan EERSTE BLAD D.K.W. 77e JAARGANG - NUMMER 36 ZATERDAG 11 FEBRUARI 1939 STADSNIEUWS §cl»cur{cfiïssef» van den «lag C. DE LEEUW ABONNEMENTSPRIJS Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agent schappen gevestigd zijn 2.20 per kwartaal of 17 cent per week. Franco per post ƒ2.50. Voor het buitenland neme men een abonnement op het postkantoor zijner woon plaats. Afzonderlijke nummers 5 cent per stuk. Vlissingsche Courant UITGAVEFIRMA F. VAN DE VELDE Jr., WALSTR. 58-60, VLISSINGEN - TEL. 10 - GIRO 66287 Ji •m ADVERTENTIEPRIJS Van 1—5 regels 1.25, iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijs. Reclames 50 cent per regeL Kleins adver tenties van 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent (max. 10 regels). Bij driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend Alles bfl vooruitbetaling. VERSCHIJNT DAGELIJKS, UITGEZONDERD OP ZONDAG EN ALG.ERKENDE CHR.FEESTDAGEN AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR P U B L IC IT El TS W A ARDE, INGESTELD -DOOR DE VEREEN IG1NU E NEDERLAND SC HE DAGBLADPERS" Vandaag wordt het stoffelijk overschot van Paus Pius XI naar den St. Pieter overgebracht Volgens het geldende kanonieke recht vindt de verkiezing van een nieuwen Paus uitsluitend plaats door de Kardinalen en wel in een Conclave. De verordeningen, die voor de eerste maal door Paus Gregorius X in het jaar 1274 ter regeling van de ver kiezing van een Paus over de Conclave wérden afgekondigd, gelden nog heden. De Conclave moet worden gehouden op de plaats, waar de Paus. gestorven is. Met twee uitsonderingen was dat sinds 1303 steeds het Vaticaansche paleis. Op den vijftienden dag na den dood van den Paus verzamelt zich het Kardinaa.lscolIegïum in de St. Pieterskerk om de mis aan te hoo- ren en trekt dan in plechtige processie naar de Sixtijnsche kapel, waar de op de ver kiezing betrekking hebbende bepalingen worden voorgelezen. Daarna worden op de eerste verdieping van het Vaticaan gelegen, voor de Kardinalen bestemde en door hou ten wanden van elkaar gescheiden vertrek ken, steeds drie of vier voor een Kardinaal, betrokken. Iedere Kardinaal mag twee of drie leden van zijn gevolg mede nemen. Zij zijn, evenals de Kardinaal zelf, tot de strengste geheimhouding verplicht. Van den morgen van den tweeden dag af mogen de Kardinalen en hun gevolg de Conclave niet meer verlaten. Het geheele door de •Conclave ingenomen deel van het Vaticaan wordt verzegeld. Ieder schriftelijk of mondeling verkeer onder elkaar of met de buitenwereld is den Conclavisten tot het einde van de Conclave verboden. De verkiezing geschiedt volgens de re gels in schriftelijke stemming op verzegel de, met veranderd handschrift geschreven stembriefjes. Voor een geldige verkiezing is een meerderheid van twee derden noodig. Pe stemming vindt twee maal dagelijks plaats, in den morgen en in den namiddag, in de daartoe ingerichte kapel en wordt net zoolang Voortgezet tot de vereischte meer derheid bereikt is. Is de verkiezing niet tot stand gekomen, dan worden de met wat vochtig hooi vermengde stembriefjes verbrand. Zij geven dan een blauwen rook (sfumata), die de op het plein voor de St. Pieterskerk wachtende menigte duidelijk maakt, dat de verkiezing nog niet het ge- wenschte resultaat heeft gehad. Na een succesvolle verkiezing worden de briefjes zonder bijmenging van hooi vei-brand en dan stijgt een witte rook op. De gekozene moet onmiddellijk verklaren of hij zijn hooge waardigheid aanvaardt en den naam, aan geven, dien hij als Paus zal dragen. Hij ontvangt in de verkiezingskapel, gekleed in het Pauselijk ornaat, voet- en handkus der Kardinalen, vertoont zich dan in de Loggia della Benedizione aan het volk en schenkt zijn zegen, laat zich in de Sixtijnsche kapel voor de tweede, maal huldigen en begeeft zich dan naar de St. Pieterskerk, waar de derde huldiging plaats vindt, waartoe ook de bisschoppen en prelaten, de buitenland- sche gezanten en personen van adel toege laten zijn. De plechtige kroning van den Paus heeft dan op den eerstvolgenden Zon dag plaats.. Voorbereidingen voor het conclaaf. De technische afdeelingen van het Vati caan zijn reeds begonnen met de noodige voorbereidingen voor het Conclaaf, waar van de juiste datum nog niet schijnt vast te staan, doch 'dat, naar men aanneemt, over circa twee weken zal beginnen. (Reuter noemde den datum van 3 Maart, later werd echter bericht, dat het Conclaaf op of voor 28 dezer wordt gehouden). Men is reeds bezig met de tronen op te stel len voor de 62 kardinalen, die zullen ver gaderen om den nieuwen Paus te kiezen. Dp den dag na de plechtige opening van het Conclaaf in de Sixtijnsche kapel, be ginnen de stemmingen, die viermaal daags gehouden worden, twee des morgens en twee des middags. De kardinaa.l, die tot Pa.us gekozen wordt, moet tweederde van de stemmen behalen. Amerïkaansche kardinalen naar Rome. Kardinaal Mundelein, die met vacantie in Florida vertoefde, heeft den trein naar New York genomen, waar hij zich morgen waarschijnlijk zal inschepen met bestem ming Rome. Kardinaal Dougherty, de aartsbisschop van Philadelphia, bereidt zich eveneens voor op een reis naar Rome. Men twijfelt er echter aan of kardinaal O'Connell, de aartsbisschop van Boston, die zich thans wegens gezondheidsredenen °P de Bahama-eilandeii ophoudt, de reis haar Rome zal kunnen maken. De pauselijke internuntiatuur te 's-Gra.- venha.ge maakt bekend, da.t zoowel de ker kelijke plechtigheden als de receptie, welke ^°hdag a.s., 12 Februari, gehouden zouden worden ter gelegenheid van den verjaardag van de kroning van Z.H. Paus Pius XI, zijn vervallen. Het stoffelijk overschot vandaag naar den St. Pieter. Gekleed in volledig Pauselijk ornaat, zal het gebalsemde stoffelijke overschot van daag naar den Sint Pieter worden ge bracht. Vannacht lag het opgebaard in de Sixtijnsche kapel, waarheen het werd over gebracht onder het gebeier der klokken va.n de 400 kerken in Rcme. In het eerst werden a-lleen de hoogwaardigheidsbekleders der kerk, kardinalen, bisschoppen en geprivile gieerde personen der Romeinsche aristocra tie in de kapel toegelaten voor een laatste huldebetoon, doch later stond men ook het publiek toe de kapel te betreden. Het stoffelijk overschot stond vannacht op een catafalk, waaromheen twaalf kaar sen branden. Twee edelgarden, met helmen op het hoofd en ontbloote zwaarden, de bandelieren omfloersd, hielden de wacht in gezelschap van twee geheim-kamerheeren in zwarten toog. De Paus was gekleed in een rooden schoudermantel, het hoofd ge dekt met een rooden muts met hermelijnen rand. Het gelaat van den ontslapene heeft de gewone uitdrukking van groote gemoeds rust. De penitentiers, die b\j het lijk waak ten. baden in stilte aan den- voet van den baar. Op het hoofdaltaar flakkerden twee groote gele waskaarsen ten teeken van rouw. Buiten, in den kouden nacht, stond een onafzienbare menigte, waartusschen zich talrijke geestelijken bevinden, rustig te wachten op het oogenblik, waarop zij toe gelaten kon worden voor de laatste hulde aan den Paus. DB ZEEPOSTKANTOREN VLISSINGEN—HARWICH V.V. WORDEN OPGEHEVEN. Toeneming luchtverkeer de oorzaak. Naar wjj vernemen zullen de zeepost kantoren VlissingenHarwich v.v. met ingang van den datum van invoering van de zomerdienstregeling op de Neder- landsche Spoorwegen, worden opgeheven. De ontwikkeling van het luc'ntpostver- voer tusschen ons land en Groot-Brittan- nië is wel als een der voornaamste oor zaken te beschouwen, die tot de voorge nomen opheffing hebben geleid. Deze ontwikkeling toch heeft als ge volg gehad, dat het aantal brieven en briefkaarten dat „ter sorteering" in de aan boord van de schepen der Maat schappij „Zeeland" ingerichte zeepost kantoren wordt ontvangen, gestadig is afgenomen, waardoor het belang van den postdienst bij het voortbestaan dezer kan toren aanmerkelijk is verminderd, aange zien de sorteering tijdens de reis vooral met het oog op de vlugge overkomst der brieven en briefkaarten is ingesteld. Het aantal dezer stukken is thans in die mate gedaald, dat op het voortbe staan der gelegenheid, tot sorteering geen prijs meer wordt gesteld. Voor zoover dit nog noodig is, zal de verwerking van de correspondentie in de op de booten aansluitende posttreinen plaats vinden zoodat aangenomen mag worden, dat het publiek belang door deze opheffing niet wordt geschaad. Door de aansluiting op het nachtpostnet kan men er, naar men ons in bevoegde P.T.T.- kringen mededeelde, overigens van ver zekerd zijn, dat alle met de boot uit En geland aangebrachte correspondentie, evenals nu, den volgenden morgen in het geheele land in de le bestelling zal wor den opgenomen. Het gebruik dat thans van de „Zee- land"-booten wordt gemaakt voor post vervoer ook wat het transito-vervoer betreft ondergaat feitelijk geen ver andering, met dien verstande, dat het zich zal bepalen tot het vervoer van zoo genaamd „gesloten" zendingen, zulks op de wijze, waarop het postvervoertus schen Hoek van HollandHarwich v.v. plaats vindt, derhalve door tusschen- komst van het personeel van de betrok ken Scheepvaartmaatschappij. Voor een vulpen naar den vakman BONGERS' VULPENHUIS PAUL KRUGERSTRAAT 68^ VUSSINGEN Voor het thans te Vlissingen geplaatste personeel der Posterijen, dienstdoende op het zeepostkantoor, zal de opheffing ver moedelijk met overplaatsing gepaard gaan. Hieromtrent konden ons nog geen defi nitieve mededeelingen worden gedaan. Voor wie van geschiedenis houdt moge nog dienen, dat het zecpostkantoor, dat thans aan de vorderingen der techniek ten offer zal vallen, in zijn huidigen vorm voor het eerst werd ingesteld op 1 Mei 1894 op den toenmaligen nachtboot. Op 1 Maart 1909 werd aan boerd van de dagbooten een zeepostkantoor inge richt. Van 23 Januari 1915 tot 24 October 1920 werd het wegens mijn en-gevaar op geheven. Daarna bleef het onafgebroken in dienst. Brj de opheffing zal het zeepostkantoor dus op een 40-jarige trouwe dienstver vulling kunnen bogen. „Dat heeft Heintje weer gedaan". De liefhebbers van een vroolijken avond kunnen Maandag a.s. hun hart ophalen. De bekende cabaretartiste Henriëtte Davids zal dien avond met haar medewerkers in het Concertgebouw de revue „Dat heeft Heintje weer gedaan" opvoeren. John Brookhouse Mac Carthy verleent zijn me dewerking aan het muzikale gedeelte van het programma. Voor verdere bijzonderheden verwijzen wij naar de in dit nummer voorkomende advertentie. Storing electrisch licht. Door een defect aan het electrisch licht- net zijn de bewoners van een complex wo ningen in de Bonedijkestraat-Sottegem- straat in „Goed Wonen" gisteravond van licht verstoken geweest. Het euvel, wat on geveer drie kwartier duurde en om ruim half negen begon, veroorzaakte natuurlijk veel ongerief, en men moest zich gedu rende dien tijd béhèlpen met petroleum lampen en kaarsen. Filmavond Vlissingsche Zeevaartschool- vereeniging. 'Men schrijft ons o.m. Vrijdagavond hield de Vlissingsche Zee- vaartschoolvereeniging in hotel „Britan nia" een filmavond voor genoodigden. do natrices/donateurs en leden. De voorzitter, de heer Kramer; sprak een welkomstwoord. '.In het bijzonder begroette hij den heer 'Lihck, die de aanwezigen zou vergasten op 'een' film over de Stoomvaart Mij. „Neder land". Hierna hield de heer Linck een klei ne inleiding, waarin hij verhaalde van het wel en wee der maatschappij, waarop met de vertooning van de film een aanvang werd gemaakt. Met de „Marnix van Sti Aldegonde" gingen we, na de voorbereiden de maatregelen genomen te hebben, op weg naar Genua. We maakten het afscheid en het laden van bagage en mail mede, we zagen de bedieningsinstallatie van de IJmuider sluizen, we bemerkten de bedrij vigheid op de commandobrug en in de ma chinekamer. In Engeland werd een trip naar Beaulieu Abbey, Stonehenge, Londen en Wight gemaakt. We wierpen een blik in het marconistation en deden mee aan de sportspelletjes aan dek etc. Gibraltar kwam in zicht. De aanwezigen genoten hier van de schitterende natuuropnamen en van het verdere boordleven. In Algiers werd de plantentuin bezocht, verder kwamen we op de drukke Arabische markt en in de oude binnenstad. We staken over naar Ville Franche en bezochten Cannes, Nice, Monte Carlo.. Tenslotte moesten we ons kleeden voor het „Captain's diner". In een rij van Henshaw, de jonge Engelsche piloot, is in recordtijd van Engeland naar Zuid-Afrika en terug gevlogen. Men ziet hem op onze foto, doodelijk vermoeid, niet in staat zelf uit het vliegtuig te klimmen. De vermoeienissen zijn hoofdzakelijk ontstaan door het slechte weer tusschen Noord-Afrika en Gravesend. De bumpings waren zoo hevig dat Henshaw in zijn kleine cockpit heen en weer geslingerd werd. Tijdens een van die zware bumpings heeft de vlieger zijn gezicht tegen de voor hem liggende instrumenten bezeerd. Hij had toen de keus öf laag te blijven vliegen met- gevaarlijke bumpingsöf tot een zeer groote hoogte te stijgen met alle kans, dat de neusbloe dingen door de ijle lucht niet zouden ophouden. Hij verkoos het laatste en steeg tot 6.000 meter hoogte. Geen kleinigheid, wanneer men bedenkt, dat Henshaw niet over een zuurstofapparaat beschikte. Hier vloog hij in zijn houten sporttoestel betrekkelijk rustig, ook al reikten af en toe de wolken kammen toch nog over hem heen. Het resultaat was, dat hij met bloed bespat in Gravesend daalde, bijna niet in stmt vóór de geestdriftige ontvangst te bedankeiu Dit nummer bestaat uit 3 bladen en een kindercourant Hoe de nieuwe Paus gekozen zal wor den. (Pag. 1, eerste blad) Belangwekkende Nieuwjaarsrede van den burgemeester van Souburg. Pr ovincieni eu ws Het vermiste lid van den Indischen Volksraad is terecht. (Binnenland) Ook in Zwitserland heerscht in ernstige mate de griep. (Gemengd nieuws) ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN" MODEL 1939 f 245-. Wij garandeeren: 1 Liter benzine op 50 60 k.m. Snelheid 70 80 k.m. D.K.W. is niet te evenaren. MIDDELBURG TELEFOON 699 VLISS. STRAAT 39 41 „close-ups" werd de bewerking van een schotel van koelkast tot eetzaal getoond. Na nog een bezoek aan Genua en eenige toeristenoorden in de Rivièra te hebben ge bracht, moesten we afscheid nemen van den kapitein. Een hartelijk applaus beloonde den heer Linck voor deze interessante, rijk van mooie natuuropnamen voorziene film en voor zijn korte verklaringen. Na de pauze volgde nog een wintersport film, die ons mocie natuurtafereelen en aar dige sportprestaties liet zien. Veel te gauw naar onzen zin was deze avond voorbij. De heer Kramer dankte den heer Linck voor het gebodene en met een opwekkend woord voor de vereeniging eindigde hij dezen zeer geslaagden filmavozid. Eeïi kok met lange vingers. Een kok van een der Nederlandsche mo torschepen die op Engeland varen, heeft zich gisteren terwijl het schip in de haven alhier lag, heimelijk van boord begeven. Na eenige uren bleek dat van den kapitein een portefeuille met een belangrijk bedrag aan Belgisch geld was gestolen, zoomede uit een portemonnaie nog Hollandsch geld en voorts identiteitspapieren van een anderen schepeling. De politie die een ondeizoek instelde, heeft dadelijk telefonisch contact gezocht met de Belgische politie, mede omdat de verdwenen kok een Belg is. Dit onderzoek bracht aan het licht dat de verdachte zich vroeger in België reeds aan diefstallen heeft schuldig gemaakt en daarvoor reeds meermalen gestraft is geworden. Hij is neg niet gevonden. Zijn opsporing en aanhou ding is bevolen. Luxor-Theater. Nation. Het is werkelijk een groot genot de vroolijke Ufa operette-film „Nanon" te aanschouwen en te hooren. Het oude Pa rijs en omgeving uit den tijd van Lode- wijk IX zijn een schilderachtige achter grond voor een aardig gegeven met een leuke intrige, waarin de fenomenale co loratuur-zangeres Erna Sack en onze landgenoot Johan Heesters de hoofd attractie vormen. Deze heeft n.l. een minnarijtje met de schoone waarin' Na-

Vlissingse Courant | 1939 | | pagina 1