EERSTE BLAD 77e JAARGANG - NUMMER 34 DONDERDAG 9 FEBRUARI 1939 De personeele belasting in Vlissingen. Sebcttrlewissew UIT DE PROVINCIE ^BONNEMENTSPRIJ s Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agent schappen gevestigd zijn 2.20 per kwartaal of 17 cent per week. Franco per post ƒ2.50. Voor Set buitenland neme men een abonnement op het postkantoor zijner woon plaats. Afzonderlijke nummers 5 cent per stuk. VJissingsche Courant UITGAVEFIRMA F. VAN DE VELDE Jr., WALSTR. 58-60, VLISSINGEN - TEL. 10 - GIRO 66287 AD VERTENTIEPRIJ S Van 15 regels 1.25, iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijs. Reclames 50 cent per regel. Kleine adver tenties van 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent (max. 10 regels). Bij driemaal plaatsing wordttweemaa! berekend Alles bij vooruitbetaling. VERSCHIJNT DAGELIJKS, UITGEZONDERD OP ZONDAG EN ALG. ERKENDE CHR. FEESTDAGEN AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBL1CITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREEN1G1NG „DE NEDERL ANDSCHE DAGBLADPERS" Eén van de bronnen, waaruit de gemeen ten baar geldmiddelen putten, is de perso neele belasting. De rijksbelasting-admini stratie heft deze van de ingezetenen naar een zevental grondslagen, waarop boven opcenten worden gelegd, en keert de opbrengst ervan aan de gemeentebesturen uit. Echter wordt sedert 1935 tachtig procent van de hoofdsom der eerste drie grondsla gen, t.w. huurwaarde, mobilair en dienstbo on, niet meer rechtstreeks aan de gemeen ten uitgekeerd, maar wordt dit deel der hoofdsom in het werkloosheids-subsidie- gestort, waaruit de gemeenten uit- keeringen ontvangen, die verband houden met hun kosten voor werkloozenzorg en de van hun belastingheffing. Van de hoofdsom dezer drie grondslagen ontvangt elke gemeente rechtstreeks dus slechts twintig procent. De hoofdsom naar de resteerende vier grondslagen, t.w. paarden, motorrijwielen en auto's, pleiziervaartuigen en biljarts, wordt evenals het totale bedrag der opcen ten in haar geheel rechtstreeks aan de hef fende gemeente uitgekeerd. Niet alle gemeenten putten uit deze be lastingbron in even sterke mate. Ten deele is dit een kwestie van eigen verkiezing, d.w.z. van politiek beleid van het gemeen tebestuur. Maar in niet mindere mate is een en ander ook afhankelijk van bestaande feitelijke verhoudingen en plaatselijke toe standen. Zoo bedraagt de personeele belas ting naar den eersten grondslag (d.i. de huurwaarde) in hoofdsom tien procent. Hoe hooger nu in eenige stad de huishuren zijn, en in dit opzicht zijn de verschillen in Nederland aanzienlijk des te hooger zal ook de belastingopbrengst uit dezen hoofde zijn. Eenige correctie wordt hierop wel aan gebracht door de rangschikking van alle gemeenten in negen klassen, waarbij in elke klasse een verschillend bedrag van de huur waarde van elke heffing wordt vrijgesteld, maar meer dan een gedeeltelijk en onvolko men correctief is dit toch niet. Evenmin hebben de gemeentebesturen invloed op den kinderaftrek. Hoe grooter de gemiddelde gezinssterkte in een bepaalde stad is, des te grooter is de gemiddelde kinderaftrek en 5 te kleiner is daardoor relatief de op brengst der personeele belasting. In ander opzicht, voornamelijk door de bepaling van het aantal opcenten, oefent elk gemeentebestuur echter wel terdege in vloed op de grootte der bedragen, die langs dezen weg van de gezamenlijke ingezetenen worden geheven. Een vergelijking op dit punt tusschen Wissingen en Middelburg leidt tot een op merkelijk resultaat. Het gedeelte van de hoofdsom naar de eerste drie grondslagen, waarop in 1939 kan worden gerekend, bedraagt voor onze stad ƒ10.600, voor Middelburg 11.800. Vlissin gen is daarbij ingedeeld in de 4e klasse, d.w.z. dat géén personeele belasting voor de huurwaarde verschuldigd is van woningen van ten hoogste 175 jaarhuur, terwijl voor 'e overige huizen een bedrag van 170 van de huur vrg van heffing is. Middelburg is ingedeeld in de 5e klasse. Daarbij zijn hui zen tot 150 geheel vrij en wordt op de overige 145 vrijgesteld. Het uitgangsount hierbij is dus, dat de huishuren in Middel burg over het algemeen lager zijn dan ten onzent. Schakelen wij nu, om een goede vergelij king te kunnen maken, den invloed van het verschillend zielental uit door deze belas tingopbrengsten per duizend inwoners om te rekenen, dan komen wij tot het volgende resultaat Vlissingen 483. Middelburg - 642. Krachtens deze drie grondslagen brengt tie Middelburgsche bevolking dus relatief heel wat meer op dan de Vüssingsche. Wat de overige grondslagen betreft, heft Vlis singen op paarden en motorrijtuigen 25 procent boven het z.g. normale tarief, ter wijl Middelburg voor auto's 50 procent bo ven dat tarief uitgaat, doch de paarden normaal" belast. Daardoor brengen deze grondslagen in onze stad 3.200 op tegen f 4.400 in Middelburg, hetgeen per duizend riwoners neerkomt op Vlissingen 146. Middelburg - 239. Wanneer met het verschillend tarief re kening wordt gehouden, blijkt hieruit niet temin, dat er in Middelburg verhoudingsge wijze héél wat meer auto's worden gehou den dan in Vlissingen. Van veel grooter belang dan de hierboven vermelde cijfers zijn intusschen de opcen ten. Deze brengen n.I. in onze stad niet min der dan 112.000 op, doch in Middelburg *26,800. Laatstgenoemde stad vindt dit door over cle gekeele linie 200 op centen te heffen, terwijl ten onzent progres sieve opcenten worden geheven, opklim mend van 165 tot 265. Voor de huizen bene den 500 jaarhuur heffen wij minder, voor de duurdere huizen méér dan Middelburg. Per duizend inwoners brengen, deze opcen ten op in Vlissingen 5.106. Middelburg - 6.900. Totaliseeren wij nu alle bedragen, die elk der beide steden uit de personeele belasting put, dan komen wij per duizend ingezete nen tot Vlissingen 5.736. Middelburg - 7.781. Deze bedragen wijken sterk uiteen. Per duizend inwoners, en dus ook per hoofd der bevolking drukt de personeele belas ting in Middelburg vijf en dertig procent zwaarder dan ten onzent. CHR. GYMNASTIEKVEREENIGING „ORANJE NASSAU". De eerste uitvoering. Voor een flink bezette Concertgebouw zaal gaf deze vereeniging gisteravond haar eerste uitvoering, welke, na het zin gen van Gezang 264 (Een vaste burg is onze God,) verder geopend werd door de secretaresse, mej. H. E. Lagaay, die zich in haar welkomstwoord speciaal richtte tot den wethouder van onderwijs, den heer W. P. Edelman, en de besturen der zus terverenigingen, om vervolgens mede te deelen, dat deze op 16 December 1937 aanvankelijk met 12 leden opgerichte turnvereniging thans reeds circa 100 leden telt. Spr. memoreerde de moeilijk heid, welke was ontstaan door het ver trek van de leidster, doch die echter spoe dig was opgelost door de zeer sportieve houding van de V.T.V., die mej. M. Ke- meling voor het waarnemen van deze functie beschikbaar had gesteld. Mej. La gaay bracht dank aan de V.T.V. en aan mej. Kemeling, wie voor haar bereidwil ligheid en arbeid daarop een souvenir werd aangeboden. Spr. wees vervolgens op het nut van de sport, die de spieren staalt, saamhoorigheid bevordert en zelf vertrouwen aankweekt en deelde nog mede, dat onmiddellijk na deze uitvoering een heeren-afdeeling zal worden opge richt. Het tamboers- en pijperskorps „Juliana" uit Middelburg liet daarop onder zijn kra- nigen tamboer-maïtre zijn lustig tromge roffel en trompetgeschal weerklinken, het vaandel bracht den greet. Met de op het tooneel opgestelde leden in hun geslaagde tenu's maakte dit ceremonieel als geheel een bijzonder prettigen indruk, welke de verwachtingen hoog gespannen deed zijn. Zij zijn niet teleurgesteld. In zestien nummers, benevens eenige uit fraaie stan den bestaande toegiften hebben de meis jes, jongens, dames en jongens le klasse (heeren) met en zonder werktuigen een aan afwisseling rijk programma ten beste gegeven en wel zoodanig, dat van een gelukkig debuut, dat mooie beloften in houdt voor de toekemst, gesproken kan worden. Vanzelf valt op het werk van een „jaarling" in den regel wel een en ander af te dingen. Dit was ook hier het geval. Zoo liet de gelijkheid van uitvoering te wenschen over de opening was niet al tijd in orde, waardoor de turners (sters) elkander hinderden het verband tusschen beweging en muziek (piano of piano kwartet, waarbij het met de zuiverheid treurig was gesteld), klopte niet altijd; de stof was niet steeds evenredig aan het komen, mede doerdat de verschillende leeftijden, die in een nummer tegelijk uit kwamen. de keuze bemoeilijkten en twee elementen één dat pas was begonnen en één dat reeds langer geturnd had samen moesten gaan. Niettegenstaande dit was er, zooals gezegd, veel te loven. De aardig gevonden ringoefeningen van de kleine jongens deden het best. De peuters hadden er zelf, evenals het publiek, echt plezier in De meisjes dienen voor haar lenigheidsoefeningen geprezen te worden, evenals de jongens voor hun moeilijke vrije oefeningen. Knap gedaan, jongens I De da mes vergastten op brugoefeningen met verrassend kranige staaltjes van persoon lijk vrij werk in climax, alsmede op een combinatie van knots- en staafosfeningen, welke, hoe goed ook bedoeld, het juiste karakter der knotsoefeningen echter niet volledig tot zijn recht deed komen. Spring- rietoefeningen waren natuurlijk den meis jes uit het hart gegrepen, terwijl cok de jongens le klasse aan de brug een goede beurt gaven. Rliythmisch, onder de aan duiding „Slavinnen", brachten de dames op muziek van Ketèlbey een fijn nummer, dat het hunkeren naar vrijheid en lotsbe- rusting treffend uitdrukte. In trampolin- paardspringeh bleken zelfs de kleinste hummels alle vrees overwonnen te hebben (de beugels leverden voor de kleinen bg het uitvoeren van den spreidsprong op het „beest" echter wel een gevaar op) en lief was het eenvoudige vlinderdansje van de meisjes. De aanwezigen hebben onverholen hun instemming en waardeering voer het ge- bodene door middel van daverend applaus geuit, en bewezen tevens accoord te gaan met de woorden van dank, die mej. La gaay, onder het aanbieden van bloemen en souvenirs, tot den leider, den heer D. J. Jans- n, zijn assistenten en den pianist, den heer W. Baars, na ^de afwerking van het programma sprak. Daarna heeft wethouder Edelman „Oranje Nassau" gelukgewenscht met de prestaties op deze eerste uitvoering, welke tevens een. viering was van het 1-jarig bestaan, verricht, onder opmerking, dat deze „baby" wel buitengewoon voorspoe dig is. Spr. wees de ouders er op, dat sport voor de kinderen bijzonder gezond is en daar 's lands kas het helaas noodig maakt, dat op de lichamelijke opvoeding op de scholen bezuinigd wordt, wekte de heer Edelman hen op hun spruiten toe te vertrouwen aan de spertvereenigingen, voor welker bestaan wij nu zeer zeker dankbaar moeten zijn. Met een spontaan gezongen eerste cou plet van het „Wilhelmus" besloot „Oranje Nassau" haar eerste uitvoering. Anti-revolutionaire kiesvereeniging. Gisteravond hield de anti-revolutionaire kiesvereeniging alhier in het Militair Te- hus haar jaarvergadering, onder voorzit terschap van den heer B. H. Ligteringen. In zijn openingswoord herinnerde de voor zitter aan de kort geleden gehouden rede van H. M. de Koningin en aan de te ver wachten blijde gebeurtenis in het Prinse lijk gezin. Verder werd medegedeeld, dat op 24 Februari mr. G. A. Diepenhorst en op Woensdag 12 April de heer C. Smeenk voor de kiesvereeniging zullen cptreoden. De jaarverslagen van secretaris en pen ningmeester werden uitgebracht. Het le dental bedraagt 200. Als bestuurslid werd de heer J. Baar- schers herkozen en tot afgevaardigden naai de centrale Vlissingen de b^ren B. H. Lig teringen en C. de Zwart. Tenslotte werd gestemd over de groslijst voor de Statenkring Vlissingen voor de a.s. verkiezingen voor de Provinciale Sta ten. Nutsspaarbank. In de Nutsspaarbank, Coosje Busken- straat, werden in de maand Januari 2192 inlagen gedaan tot een bedrag van 208.721.09 en 1157 terugbetalingen tot een bedrag van 169.818.02. Er werden in die maand 129 nieuwe boekjes uitgegeven. Het aantal spaarders steeg tot 8999 en hun tegoed tot 3.387.082.58. Ter lediging werden 178 spaarbusjes aangeboden inhoudende 2366.50 en met 2962 spaarzegels werd bespaarS 148.10, welke bedragen op de spaarboekjes werden bijgeschreven. Jaarvergadering Kath, Volksbond. Gisteravond kwam de Kath. Volksbond afdeeling Vlissingen, in jaarvergadering bijeen in gebouw Beursstraat 3. De voor zitter, de heer E. Andriessen sprak een welkomstwoord, waarin hij met voldoening de uitbreiding van arbeidsgelegenheid in onze gemeente memoreerde en tevens den vooruitgang van het ledencal der afdeeling. Hij besloot met de hoop dat het pas be gonnen jaar een in alle opzichten vrucht dragend jaar mag zijn. Het jaarverslag van den secretaris, den heer F. Schets, getuigde van een opgewekt vereenigingsleven wat m. bleek in de vooruitgang van het ledental, dat op 31 December jl. 270 bedroeg. Het afgeloopen jaar kenmerkte zich door tal van groote gebeurtenissen op velerlei terrein, waar door ook de Volksbond meer werkzaam heden te verrichten kreeg. De secretaris eindigde zijn verslag met een opwekking allen daadwerkelijk mede te werken aan de actie voor de nieuwe gemeenschap. Het financieel verslag van den penning meester, den heer P. J. ten Hacken, sluit voor wat de afdeeling betreft in ontvang sten en uitgaven' met een bedrag van 1604.75, en een goed slot van 6.03. Aan de vereeniging voor t.b.c.-bestrij- ding Herwonnen Levenskracht werd een bedrag van 321.72 overgemaakt. De exploitatie van het vereenigingsge- bouw gaf een eindbedrag te zien van 1188.68 en een goed slot van 328.91. De verslagen werden onder dankzegging goedgekeurd. Staande de vergadering werden 20 nieu we leden geïnstalleerd. Bij de bestuursverkiezing werden de af tredende heeren F. Schets, J. Borgs, F. Delnad, P. J. van Dierendonck en P. Tiele- man herkozen. Van de rondvraag werd door meerdere leden gebruik gemaakt, waarna de voor zitter met dankzegging de vergadering sloot. Druk werk in „Eethesda". Hét aantal griepgevallen in de Bom vrije kazerne heeft zich na Dinsdag nog eenigszins uitgebreid. Verschillende sol daten zijn daarop nog in een ziekenhuis opgenomen mceten worden. Mede tenge volge hiervan is het thans in het zieken huis „Bethesda" zoo druk, dat hulp van een aantal gediplomeerde verpleegsters van elders noodig is gebleken. N.S.B.-vergadering. De aandachtige lezer zal bemerkt heb ben dat in het verslag tver de vergade ring van de N.S.B., opgenomen in ons nummer van gisteren een zetfout is ge slopen. De spreker ontkende niet dat Mus solini, doch dat Mussert in geregeld tele fonisch contact zou staan met Hitier. Bij het passeeren van de Fransche grens moeten de republikeinsche regimenten hun wapenen afgeven. In stapels liggen zij langs den wegkant. Vele miliciens kunnen het niet over hun hart verkrijgen hun wapens af te staanzij gooien ze vóór de grens in de ravijnen van het gebergtedie zich vullen met allerlei materiaal Dit nummer bestaat uit 2 bladen m>€Mi et<E«i Jog De behandeling van het voorstel tot bebouwing van het Amsterdamsche midden Dam-terrein is op verzoek der regeering aangehouden. (Binnenland.)' Tegenstand in de Tweede Kamer tegen het wetsontwerp inzake het recht van vereeniging en vergadering. (Binnenland.) Er hebben eenige scheepsrampen plaats gehad. (Scheepvaart.) ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN. Vlissingsch scheepvaartnieuws. Aangekomen: „Prinses Juliana" van Harwich (verwacht) Nederlandsch m.s. „Tubo" van Breskens „Da Costa" van Londen „Saturnus" van Ipswich „We- gro", „Marie", „Broedertrouw" en „Oud- Beijerland" van Antwerpen „Maartje" van Brest. Om te bunkeren: Grieksch s.s. „Livanos" van Duinkerken Amerikaansch s.s. „Azalea City" van Rotterdam; Neder landsch m.s. „Jenny" van Antwerpen. Vertrokken: „Oranje Nassau" naar Harwich „Azalea City" naar Mobile s.s. „Livanos" naar Rou&an„Jenny" naar Hamburg „Herlis" naar Göteborg „Tubo" en „Saturnus" naar Antwerpen „Oud-Beijerland", „Broedertrouw" en „Ma ria" naar Londen „Maartje" naar Bremen. Heden had de candidaatstelling plaats van een commissaris van den Polder Wal cheren voor het ongebouwd, in de vacature ontstaan door het bedanken van den heer C. Jasperse Hzn. te Ritthem, die in 1942 aan de beurt van aftreding was. De eenige gestelde candidaat was de heer P. Cevaal Wzn. te Ritthem, die dus gekozen kon worden verklaard. Besmettelijke ziekten. In de week van 29 Januari tot en met 4 Februari kwamen in onze provincie zes gevallen van roodvonk voor, nl. 3 te Sou burg, 2 te Groede en 1 te Middelburg. MIDDELBURG. De vorming van eigen bedrijfsbrandweren. Een oproep van den brandweer- commandant. De commandant der Middelburgsche vrij willige brandweer, luitenant-kolonel b.d. H. Bierman, heeft den leiders van groote be drijven en dergelijke instellingen ook ziekenhuizen b.v. er op willen wijzen, dat zij, in geval van nood, bij luchtaanvallen niet op zijn brandweer staat kunnen maken, aangezien die met haar materieel, hoe voortreffelijk dat thans ook moge zijn, nim mer op veertig plaatsen tegelijk kan zijn. Derhalve heeft overste Bierman een cir culaire aan de betroffenen doen uitgaan, waarin hij er op wijst, dat in geval van een luchtaanval met brandbommen de brand weer zich zal moeten beperken tot het blus- schen van de meest gevaarlijke objecten, en dat de overige branden aan de zorg van bewoners en omwonenden overgelaten zul len moeten worden. Derhalve geeft overste Bierman den raad, in het algemeen belang, dat de bewoners van elk gebouw, en in elk geval het personeel van grootere inrichtin gen, eigen brandweren vormen. Deze bedrjjfsbrandweren zullen by voor keur moeten bestaan uit steeds aanwezig' en beschikbaar personeel, hetwelk met eeni ge bluschmiddelen uitgerust dient te zrjn. Bovenal, zoo merkt de brandweercomman dant op, moet die eigen brandweer goed on derricht en geoefend zijn, opdat zij in geval va.n brand onmiddellijk en deskundig han delend kunnen optreden. De Middelburgsche brandweer stelt zich gaarne beschikbaar voor het geven van inlichtingen, van onder richt en het leiden van oefeningen. Door het oefenen en het houden van be sprekingen over brandweerkennis wordt niet alleen de noodzakelijke paraatheid bij luchtgevaar bereikt, maar een groot voor deel is tevens, dat van zulk een eigen

Vlissingse Courant | 1939 | | pagina 1