EERSTE BLAD 77e JAARGANG - NUMMER 32 DINSDAG 7 FEBRUARI 1939 de schrijfwijze der nederlandsche taal de bomaanslagen in engeland. STADSNIEUWS Nederlandsche ijshockey-spelers krijgen les in Zwitserland UIT DE PROVINCIE abonnementsprijs voor alle gemeenten op Walcheren en waar agent schappen gevestigd zijn 2.20 per kwartaal of 17 cent per week. Franco per post 2.50. Voor het buitenland neme men een abonnement op het postkantoor zijner woon plaats. Afzonderlijke nummers 5 cent per stuk. Vlissingsche Courant UITGAVEFIRMA F. VAN DE VELDE Jr., WALSTR. 58-60, VLISSINGEN - TEL. 10 GIRO 66287 3fc ADVERTENTIEPRIJ S Van 15 regels 1.25, iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijs. Reclames 50 cent per regeL Kleine adver tenties van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent (max. 10 regels). Bij driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend Alles bij vooruitbetaling. VERSCHIJNT DAGELIJKS, UITGEZONDERD OP ZONDAG EN ALG.ERKENDE CHR.FEESTDAGEN AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR P U B L 1 C IT E ITS W A A.R D E, INGESTELD DOOR DE VEREENIGINÜ „DE N E.I1ER1. A W DSC H E_D A_Gj_L_A_D_PE_RS^ Een wetsontwerp is gereed. De regeering is tegen de spelling-1934. Alvorens in te gaan op de bijzondere vragen, die zich inzake de spellingkwestie voordoen, legt de minister van onderwijs ft de memorie van antwoord aan de Eer- 6te Kamer over de onderwijsbegrooting den vinger bij de verzekering van verschil lende leden, dat onrust en agitatie op het punt van de schrijfwijze der Nederlandsche ftal zullen blijven voortduren, totdat de spelling 1934 algemeen is ingevoerd. De Minister merkt hiertegenover op, dat even- tueele onru9t en agitatie voor de regeering uiteraard geen gegevens zijn, waarnaar zij haar beleid regelt. Het betoog, dat de spelling 1934 dient te worden gehandhaafd en algemeen inge voerd, wordt in het voorloopig verslag met name gesteund door een viertal argu menten. Ten eerste zou deze spelling een voor uitgang beteekenen en mag de klok niet worden teruggezet. De Minister is over tuigd, dat met betrekking tot geslacht en voornaamwoord de spelling-1934 voor de taal een achteruitgang beteekent. Hij neemt haar dus niet voor zijn rekening, gezwegen nog van de noodzakelijkheid, dat te dezer zake een nauwe samenwerking met België wordt verkregen en in stand gehouden. Ten tweede zouden de kinderen volgens de regels 1934 onderwezenzijn en is een wijziging daarin uit onderwijs-oogpunt on verdedigbaar. Dit argument mist kracht. Ook vroeger hebben wijzigingen plaats ge had, die teen dus wel mogelijk waren. Vooral is de stelling onjuist, dat de kin deren sinds 1934 den naamvalsuitgang niet meer hebben leeren gebruiken. Immers wordt in regel 5 van het in dat jaar tot stand gekomen Koninklijk besluit voorge schreven, dat de buigingsuitgang n ge bruikt wordt „bij het lidwoord, het voor naamwoord en het bijvoeglijk naamwoord, in het enkelvoud, bij de hamen van man nelijke personen en van dieren, die uitslui tend een mannelijk individu aanduiden". Alle kinderen hebben dus geleerd, den invloed van het geslacht op lidwoord, voornaamwoord, en bijvoeglijk naamwoord te kennen en toe te passen. Ten derde zouden de onderwijskrachten voorstander zijn van de spelling 1934. Deze bewering is in haar algemeenheid onjuistzoowel onder de onderwijzers als ander de leeraren wordt ook een andere overtuiging aangetroffen en bij hun eigen «hriftelijken arbeid toegepast. Aangezien de regels 1 tot 3 ruimte lie ten voor twijfel, heeft de minister aan de commissie-Fockema-Andreae verzocht hem op dit terrein van voorlichting te dienen. Het rapport, dat reeds ontvangen is en in het algemeen duidelijke lijnen trekt, liet intusschen nog enkele vragen open, waaromtrent de minister spoedig een nader rapport verwacht. Alsdan zal een wijziging van het Koninklijk besluit bevorderd worden in den geest, als reeds Wj de Memorie van antwoord aan de Eerste Kamer op 9 April 1938 is kenbaar gemaakt. Een wetsontwerp met betrekking tot de schrijfwijze der Nederlandsche taal is gereed en wordt thans, aangezien het ook voor het rijk over zee zal gelden, toegezonden aan de daartoe aangewezen instanties in Nederlandsch-Oost-Indië, Su riname en Curagao. Het plan van het lersche republikeinsche leger. De ambtenaar van het O.M. bij de po litierechtbank in Bowstreet te Londen heeft Woensdag in de zaak tegen twaalf mannen, die beschuldigd worden van sa menzwering, naar aanleiding van de jong ste bomaanslagen, gerefereerd aan een geheimzinnig „plan". -ij noemde het plan veelomvattend en zei, dat het bijna het geheele terrein der publieke activiteit betreft. Hij deelde mede, <lat nog twee personen waren gearresteerd, van wie een van aanzienlijk belang voor do organisatie was. Politiebeambten in uniform stonden voor (le deuren op post, terwijl agenten in bur ger in de straten bij het gebouw surveil leerden. De openbare aanklager verklaarde dat het „s-plan" op een der beschuldigden is bevonden. Het is gebleken, dat er een vereeniging bestaat, welke bekend is on der den naam lersche republikeinsche le ger, die verantwoordelijk is voor -iet plan en uit het document blijkt duidelijk, dat deze organisatie in Engeland zeer actief is. Het document begint als volgt„Ten einde een maximum effect op de wereld te maken, moet de beweging niet werden ten uitvoer gelegd, wanneer er een groote oorlog of een wereldcrisis gaande is.doch indier zij wordt ten uitvoer gelegd, wan neer er ontrust is, is te verwachten dat zenuwachtigheid en de zenuwachtige ge voelens der regeering, evenals de zenuw achtige stemming bij het volk ten volle kunnen worden geëxploiteerd. Het document spreekt van een ultima tum, dat tot Engeland zal worden gericht en waarin de volledige ontruiming van Iersch gebied zal worden geëischt. Het document spreekt ook over sabotage in vliegtuigfabrieken, warenhuizen, open bare diensten, zooals sleutelindustrieën, handel, bankwezen, scheepvaart, gewone industrieën, katoenspinnerijen, graan, ta bak. en drankwinkels, opslagplaatsen van autobanden en houtzagerijen. De groote verspreiding der Engelsche pers wordt „het laatste mikpunt" ge noemd. Voorts wordt in het document ge sproken over het telefoon- en telegraafnet, de radio en radiobakens en de watervoor ziening. Wat de regeeringsambtenaren betreft, verklaart het document, dat waar een sympathiseerend regeeringsambtenaar ter beschikking staat niets eenvoudiger is dan een ontvlambaar vocrwerp te plaatsen in kasten of ergens anders. Alle beschuldigden zijn in bewaring ge houden. Brandstichting door terroristen? Maandagavond is in Skegness, Lincoln shire, in het daar gevestigde groote va- cantiekamp met amusenientsgelegenheden, een uitgebreide brand uitgebroken, naar men vermoedt tengevolge van brandstich ting. Het vuur werd na twee uur werken door de brandweer gestuit. Er werd schade aangericht aan de concertzaal en in den „biergarten", voorts aan 't orgel en aan den grooten voorraad bedden enz., die in de hall lagen opgeslagen. De brandweer slaagde er in uitbreiding van het vuur naar de 2000 zomerhuisjes en andere in de nabijheid gelegen gebouwen te voor komen. Dagblad ontvangt bedreiging. De directie van het blad South Wales Echo heeft van iemand, die zei lid te zijn van het lersche republikeinsche leger, te lefonisch meaedeelingen ontvangen, waarin gedreigd werd met verwoesting van de bu reaux van het blad. De coöperatieve Who lesale Society, een der belangrijkste En gelsche handelsinstelirgen, heeft eveneens een bericht ontvangen, dat de bedreiging met een aanslag inhield. Hertog van Kent stelt bezoek aan lerand uit. Officieel werd gisteren te Londen mede gedeeld, dat de hertog en hertogin van Kent hun bezoek aan Noord-Ierland heb ben uitgesteld. Oorspronkelijk was het de bedoeling, dat het bezoek de volgende maand zou werden gebracht. Het uitstel van het bezoek is, naar ver nomen wordt, een voorzorgsmaatregel. Het hertogelijk paar hoopt zijn bezoek later te brengen, wanneer de toestand rustiger is. De zwembadplannen van de baan? Wij hebben enkele malen geschreven over de voornemens, hier ter stede een overdekte zwem-inrichting te doen ver rijzen. Bij informatie deelden de organisatoren ons dezer dagen mede, sinds eènige maan den niets meer van „De Overdekte Haar lem" te hebben vernomen. Het ziet er dus naar uit, dathet niet tot verwezenlijking der plannen zal komen. Van andere zijde vernemen wij, dat „De Overdekte Haarlem" in zeer nauwe relatie staat tot den architect A. Koster te Haarlem, die kort geleden surséance van betaling hëeft aangevraagd. Het schijnt dat verschillende der zgn. „Koster-baden" die in den lande werden gesticht, in finan- cieele moeilijkheden verkeeren. Volgens het „Goudsch Volksblad" werd het kapitaal van al deze baden gedeeltelijk bijeenge bracht docr het aan te stellen personeel, dat, naar de mate zijner financieele krach ten, aandeelen moest nemen. Volgens be doeld blad, zou bij de aanstelling minder gelet zijn op de vraag, of de betrokkenen wel de capaciteiten hadden om in een zweminrichting werkzaam te zijn, maar het aantal guldens dat zij in de zaak kon- dc steken, zou den doorslag hebben ge geven. De moeilijkheden met de zgn. Kcs- terbaden staan echter slechts in betrekke lijk verwijderd verband met de surséance van dezen architect, die met de eigenlijke exploitatie niets te maken had. Hij genoot echter honorarium voor den bouw en had er uic dien hoofde natuurlijk belang bij, dat in zooveel mogelijk plaatsen zulke baden verrezen. Geen inzameling voor een gave in natura. Het bestuur van de Niéuwe Algemeene Volkspartij deelt ons 'mede, in de radio rede van H. M. de Koningin aanleiding te hebben gevonden, zich tot den Burgemees ter te wenden met het verzoek een oproep tot de burgerij te richten teneinde een comité voor het inzamelen, van gelden te vormen. Deze gelden zouden moeten dienen voor het verstrekken van een gave in na- tura aan armlastigen, werkloozen en an dere daarvoor in aanmerking komende ge zinnen. De Burgemeester heeft hierop geant woord, dat voor hem geen aanleiding be staat om aan dit verzoek te voldoen. VUssingsch scheepvaartnieuws. Aangekomen: „Prinses Juliana" van Harwich (verwacht) Nederlandsche motorschepen „Sirius" van Antwerpen „Oascade" van Bert BrüléeNed. m.s. „Huendich" van Antwerpen „Palles" van Londen „Antilope" van Londen naar Be verwijk. Om te bunkeren: Noorsch motorschip „G. C. Bröng" van Hamburg „Gichrek Estaria Marie" van Odessa Noorsch tankschip „Mirla" van Port Ar thur. Vertrokken „Oranje Nassau" naar Harwich „Sirieus" en „Jantje" naar Londen „Cascade" naar Drammon „G. C. Bröng" naar Corperschust„Stickel- stad" naar Havre; „Hoendiep" naar Lon den „Pallas" naar Antwerpen. De griep heerscht in de „Bomvrije" De griep heeft een groot deel van de manschappen van de kustartillerie flink te pakken. Meer dan 30 van de 90 alhier ge legerde soldaten zijn door deze ziekte aan getast en zijn naar de ziekenhuizen alhier overgebracht, alwaar zij ter verpleging zijn opgenomen. Voor het meerendeel heeft men met gevallen van lichten aard te doen. Voor de soldaten die nog dienst doen, zijn verschillende voorzorgsmaatregelen getrof fen. De dienst is tijdelijk lichter, terwijl avondoefeningen zijn afgelast. Voorts moe ten allen regelmatig gorgelen en hun tem peratuur laten opnemen. Vooral dit laatste is een goede maatregel daar verschillende jongens die een te hooge temperatuur had den, stiek im bleven rondloopen om Zaterdag verlof, althans meer bewegings vrijheid, te kunnen krijgen. De werkloosheid in onze gemeente. Bij den Gemeentelijken Dienst der Ar beidsbemiddeling alhier stonden gisteren als werkzoekenden ingeschreven Mannen 11 grondwerkers, 1 loodgieter, 1 mastieker, 20 metselaars, 15 opperlieden, 3o schilders, 10 stucadcors, 11 timmer lieden, 2 vlechters, 1 voeger, 1 opzichter, 1 machinaal-houtbewerker, 1mandenma ker, 1 meubelmaker, 2 stoffeerders, 6 kleermakers, 3 schoenmakers, 28 metaal bewerkers, 12 brod-banketbakkers, 2 koks, 5 slagers, 3 tuinlieden, 3 magazijn bedienden, 9 reizigers-agent.n, .5 winkelbe dienden, 7 chauffeurs, 11 kellners, 16 loo- pers, 3 portiers, 2 sleepers, 50 transport arbeiders, 22 kantoorbedienden, 1 musicus, 3 onderwijzers, 34 varensgezellen (w.o. stuurlieden, machinisten, stokers, matro zen enz.), 144 losse arbeiders. Vrouwen1 kleermaakster, 3 kantoor bedienden, 3 huishoudsters, 2 dienstboden, 8 werksters. Totaal 494 ingeschrevenen, vorige week 443, waarvan 216 in steun te weten 101 in de werkverschaffing, 29 in de plant soenen, 35 crisissteuntrekkers en 51 ge- steunden vanwege Maatschppelijk Hulpbe toon. Alzoo een vermeerdering van 51 werk zoekenden. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal. Zaterdag werd te Middelburg de school voor dienstplichtige onderofficieren-admi nistrateur geopend. Luitenant-kolonel G. Berghuys hield een openingsrede, waarna mevrouw G. Berghuys de officieele opening verrichtte. Zaterdagavond heeft de installatie plaats gehad van burgemeester mr. P. J. Oud tot beschermheer van de Kon. Ned. Bond van oud-onderofficieren, afd. Rotterdam, ter ge legenheid van het 50-jarig bestaan van de zen bond. In het theater Carré te Amsterdam was Zaterdagavond de première van het optre den van 's wereld grootsten clown, Crock. Nieuwe vuilnisauto gearriveerd. Eenigen tijd geleden hechtte de gemeen teraad zijn goedkeuring aan een voorstel tot den aankoop van twee nieuwe vuilnis auto's. Hedenochtend is nu een der wa gens, die werd vervaardigd door de N.V. De Alkmaarsche IJzer- en Metaalgieterij, gearriveerd. De Nederlandsche ijshockey-ploegdie deelgenomen heeft aan de wereldkampioenschappen in Zwitserlandhad geen schijn van kans in de enkele wedstrijdenwaaraan zij kon deelnemen. De score van de tegenstanders eerst Canada, daarna Polen was resp80 en 90. Hierboven een Poolsche aanval op het Nederlandsche doel. Dit nummer bestaat uit 2 bladen ^cllCMfftcWlSSCW «gaai nies* «Scan Een wetsontwerp inzake de schrijf wijze der Nederlandsche taal is ge reed de regeering is tegen de spelling-1934. (Pag 1, eerste blad. Nog steeds daden van terreur in En geland. (Pag. 1, eerste blad). Engeland verklaart Frankrijk te allen tijde te zullen bijstaan. (Buitenland.) Spoorwegougeval bij Maarn veroor zaakt vry groote materieele schade één gewonde. (Gemengd Nieuws.) Scheepsbotsing op de Nieuwe Maas kost een menschenleven. (Scheepvaart.); ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN. Zoowel wat het uiterlijk als wat de wijze van laden enz. betreft, wijkt deze nieuwe wagen geheel af van het thans in gebruik zijnde type. De laadruimte voor het vuilnis bestaat uit een draaiende trommel met schoepen. Wanneer aan de achterzijde het vuilnis in den trechter wordt gestort, wordt het door middel van de schoepen direct tot achter in de trommel gevoerd. Het groote voordeel van dit systeem is, dat continu geladen kan werden, zonder dat het vuil nis van tijd tot tijd gestuwd behoeft te worden. Is de trommel, die 10M3 vuil kan bevatten, geheel vol, dan wordt op de stortplaats de trommel in tegengestelde richting gedraaid, zoodat het vuil er langs denzelfden weg weer uitgaat. Voor het grof vuil, zooals doozen enz., is achter de bestuurderscabine een bergplaats die 2*A M3 kan bevatten. Het geheel is op een Studebaker-chassis gebouwd. In tegenstelling met de tegen woordige wagens, is de nieuwe autc van een benzinemotor voorzien, die in de be stuurderscabine is geplaatst. De wagen heeft hierdoor van voren het aanzien van een moderne autobus gekregen. Voorts is de wagen, die zeker een aan winst voor den reinigingsdienst genoemd mag worden, van vele gemakken voor zien. De wagen kan geheel van buiten bediend worden, waartoe aan de rechter zijde een stuur, rem enz. zijn aangebracht verder zijn er onder de trommel bergkas- ten voor de kleeding en de gereedschappen, terwijl aan de achterzijde twee opstappen zijn gemaakt voor het personeel, wanneer de auto een eind moet doorrijden. Om daar toe het sein aan den chauffeur te geven, bevindt zich aan de achterzijde een druk- krucpje voor een schel, die in de cabine is aangebracht. Teneinde het nemen van korte bochten te vergemakkelijken, is de vooras een meter teruggeplaatst. Wat de trommel betreft, kan nog wor den verteld, dat deze door een enkelen trap op een hefboom kan worden stil gezet, zoodat het niet kan voorkomen dat wanneer er per ongeluk bijv. een vuilnis bak in den trechter valt, deze geheel in dc trommel verdwijnt. Ter voorkoming van het wegwaaien van vuil is de opening van een leeren afsluiting voorzien. De wagen die er keurig uitziet, heeft een lengte van ca. 6.50 M. en een hoogte van ongeveer 3 M. Het gewicht bedraagt 5.500 kg. en geladen 9.800 k.g. Bij ons bezoek aan de garage van den reinigingsdienst troffen wjj nog twee nieuwe wagens aan. Er zijn n.I. twee brkfietsen aangekomen, die gebruikt zul len worden bij het verzamelen van straat- vuil. Tot op heden geschiedde dit met handwagens. Daar echter dikwijls groote afstanden afgelegd moeten worden, narn dit werk te veel tijd in beslag. Vereenigmg voor Ziekenhuisverpleging op Zuid- en Noord-Beveland. Deze vereenigiiig is ook in 1938 weer belangrijk in ledental gegroeid. Bedroeg het aantal leden op 31 December 1937 36052 (waarvan 32521 betalend), op 31 December 1938 was dit gestegen tot 37284 (waarvan 33938 betalend). Het aantal in geschrevenen is dus gestegen met 1232 en dat der betalende met 1417. In 1938 werden 1003 leden in een zieken huis opgenomen (in 1937 1045)

Vlissingse Courant | 1939 | | pagina 1