Hitier spreekt in den Duitsdien Rijksdag EERSTE BLAD 77e JAARGANG - NUMMER 26 DINSDAG 31 JANUARI 1939 frinses fieatrix' eerste verjaardag Bij een oorlog tegen Italië zal Duitschland Italië bijstaan abonnementsprijs Voor alle gemeenten op Walcheren enwaaragent- sehappen gevestigd zijn 2.20 per kwartaal of 17 cent per week. Franco per post ƒ2.50. Voor het buitenland neme men een abonnement op het postkantoor zijner woon plaats. Afzonderlijke nummers 5 cent per stuk. VJissingsclie Courant UITGAVEFIRMA F. VAN DE VELDE Jr., WALSTR. 58-60, VLISSINGEN - TEL. 10 - GIRO 66287 mL ADVERTENTIEPRIJ S Van 1—5 regels 1.25, iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijs. Reclames 50 cent per regel. Kleine adver tenties van 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent (max. 10 regels) Bij driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend Alles bij vooruitbetaling VERSCHIJNT DAGELIJKS, UITGEZONDERD OP ZONDAG EN ALG.ERKENDE CHR.FEESTDAGEN riNOHSLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGINO „DE NEDERLANftSCHE 11 A O Bj_A_H _P_E_R_y' Foto Ziegler In vreugde en dankbaarheid gaan onze gedachten terug naar de spannende dagen van een jaar geleden, toen heel Nederland popelend uitzag naar het oogenblik, waar op de klokken zouden uitzingen dat de hoop in de harten van onze Oranje's en van ons zelve, in vervulling was gegaan en dat de goede God een nieuwe loot had willen enten op den alouden stam van ons Vorstenhuis. We herinneren ons zoovéél op heden. Bijv. hoe de Voorzienigheid, vóór zy het nieuwe leven In Oranje als een belofte aan ons volk schonk, aan de broosheid van alle leven en bestaan heeft herinnerd in het vreeseljjke ongeval aan den Prins-gemaal overkomen. We herinneren ons onze droefheid van toen en onze blijdschap over het herstel van Prins Bemhard. Wij herinneren ons, hoe onze vrees groeide in de laatste dagen van Januari toen wij meenden, dat de vervulling der blijde verwachting zich wel bijzonder lang liet wachten. Wij herinneren ons de van ontroering baast rauwe kreet van den radio-omroeper, op dien gedenkwaardigen ochtend van den 31en Januari, toen hij kond' deed van de voorspoedige geboorte van eene kleine prinses, toen nog naamloos. Wij herinneren ons, hoe de Prins enkele na de geboorte, aan het volk mede dat het kind van hem en onze kroonprinses, Beatrix zou worden ge naamd, d.i. de „gelukkig makende". Wij proefden uit deze keuze van naam de diepte van het huwelijksgeluk, dat deze twee, ons zoo dierbare vorstenkinderen, smaakten. We herinneren ons de kreten, welke de kleine prinses slaakte toen het doopwater haar over het hoofd vloeide, kreetjes, wel ke door de radio over de wereld werden verbreid. Wy herinneren ons, ach wij herinne ren ons zóóveel uit dat eene jaar en het is alles geluk. Beangstigend veel geluk. En het is ons, als ware dat alles gisteren eerst gebeurd. Maar alles nam een vol jaar en het kleine prinsesje groeide inmiddels op tot een gezonde baby, diein haar stevige knuisjes reeds alles omvat en omklemt, wat een kind interesseert, die in het kleine hartje de liefde stapelt voor moeder en vader en grootmoeder. En reeds poogt de beentjes te verzetten, teneinde den af stand te overwinnen, dien het scheidt van wie en wat het mint. Een vreugdevol jaar ligt achter ons, een jaar, dat het huwelijksleven van onze kroonprinses en haar gemaal door het ont vangen liefdepand, heeft veredeld. Moge de kleine Prinses Beatrix op groeien tot een Oranje telg, welke haar voorgeslacht waardig is en daardoor bij dragen tot het geluk der Konlnklyke fia- milie, tot voorspoed van ons vaderland en tot ons aller vrede. Dat God haar zegene en behoede i Overbevolking oorzaak van moeilijken economischen toestand Daarom eischt Duitschland de koloniën terug In de rede, welke de Führer daar gister avond heeft gehouden, begon hij met te herinneren aan de bezorgdheid, waarmede zes jaren geleden velen in Duitschland de toekomst van een beweging tegemoet za gen, waarvan het einde nog niet te over zien scheen. De zes jaar, welke zijn voorbijgegaan zijn de gewichtigste van de Duitsche geschie denis. Op 30 Januari 1933 nam spreker zijn intrek in de Wilhelmstrasse en nu, zes jaar later, kon hij spreken voor den Rijksdag van Groot-Duitschland. Spreker vroeg zich af hoeveel millioenen Duitsche mannen in den loop der eeuwen voor het ideaal van een groot Duitschland hebben geleden en zijn gestorven. In een jaar is dit thans tot stand gekomen. Hieraan zijn twintig jaar van fanatieken strijd om een politiek idee voorafgegaan. Hitier gaf hierna een geschiedkundig overzicht van de gebeurtenissen van het gedenkwaardige jaar 1938, waarbij hij in de eerste plaats herinnerde aan de bepa ling van het zelfbestemmingsrecht der vol ken, vastgelegd in de veertien punten van Wilson. Dit beginsel kan slechts op een enkele wijze worden uitgelegd, doch het werd een zijdig toegepast. Als zoon van de Oostmark heeft spr. in Januari 1938 het besluit genomen in den loop van het jaar het recht van zelfbe stemming te geven aan de 6/2 millioen Duitschers in Oostenrijk en heeft dit be sluit in Maart d.a.v. uitgevoerd. Eenige weken later begon de campagne van internationale ophitsing in Tsjecho- Slowakije met onderdrukking van de daar wonende Duitschers, Ongeveer Z]/2 millioen Duitschers werden hier tegen hun wil vast gehouden in een staat, waarin zij meer of minder werden mishandeld. Spreker gaf op 28 Mei ten eerste bet bevel tot voorbereiding van militair optre den tegen dezen staat met den termijn van 2 Octoberten tweede het bevel tot den geweldigen en versnelden bouw van een front van verdediging in het Westen des lands. Voor het optreden tegen den heer Benesj en ter bescherming van het rijk tegen po gingen tot beïnvloeden of zelfs bedreigin gen werd besloten tot een mobiliseering van 96 divisies, terwijl op korten termijn nog èen groot aantal andere divisies zouden kunnen volgen. De ontwikkeling in den zomer ateide Duitschland in het gelijk. Wederom zijn de militaire voorbereidingen een succes ge bleken. Allen zijn gelukkig, dat, dank zij het initiatief .an sprekers vriend Benito Mussolini en door de hoog geschatte bereid willigheid van Chamberlain en Daladier voor dit moeilijke vraagstuk langs vreed- zamen weg een oplossing is gevonden. Spreker keerde zich verder tegen het „geschreeuw van voorvechters van een de mocratische moraal en van hen, die de we reld willen verbeteren". In de dagbladen van deze democraten leest men iederen dag van moeilijkheden, waaraan Duitschland bloot staat, het volk lijdt honger en Duitschland zal ten gronde gaan aan een financieele crisis of aan een productie crisis, of anders toch aan een consumptie crisis. De economische toestand is moeilijk. Ook het Duitsche volk is zich bewust, dat de economische toestand moeilyk is. De oorzaak van alle economische moeilijkhe den is de overbevolking van onze levens ruimte, 135 menschen per vierkante kilo meter, zonder hulp van buiten en zonder alle reserves van vroeger. Vijftien jaren lang door de geheele overige wereld ge plunderd, belast met ontzaglijke schulden, zonder koloniën, wordt het Duitsche volk toch gevoed en gekleed en heeft het geen werkloozen. Er rijn landen met slechts 5 tot 11 men schen per vierkanten kilometer, beschik kende over alle denkbare bodemrijkdom men, die desondanks niet in staat zijn hun eigen sociale problemen op te lossen. De vertegenwoordigers dezer staten spreken over de wonderbare eigenschappen hunner democratie. Zoolang wij echter afleggers van deze democratie in Duitschland beza ten, hadden wij zeven millioen werkloozen en een voor de revolutie staande maat- Het is ons, Duitschers, volkomen onver schillig, welken staatsvorm andere volken bezitten. Wij zien er geen voordeel in het nationaal socialisme als idee te leveren, noch hebben wij aanleiding om andere vol keren, omdat zrj democratieën vormen, bij voorbeeld te beoorlogen. De bewering, dat het nationaal-soci- alistische Duitschland binnenkort Noord- of Zuid-Amerika, Australië, China, of zelfs Nederland aan vallen of verdeelen zal, en wel omdat daar andere regeeringssystemen heer- schen, zou nog slechts aangevuld kun nen worden met de voorspelling, dat wij in aansluiting daaraan het voorne men hadden onmiddellijk de volle maan te bezetten. Het koloniale vraagstuk. Overgaande tot de bespreking van econo mische vraagstukken zei Hitier, dat het een aanmatiging zou zijn aan te nemen, dat de wereld slechts voor één of twee volke ren is geschapen. Het Duitsche volk heeft precies hetzelfde recht deel te hebben aan de ontsluiting van ócl j wereld als ieder ander volk. Toch is indertijd in Engelsche kringen de gedachte verkondigd, dat de vernietiging van Duitschland de Britsche handelswinst ontzaggelijk zou opvoeren. De wereldoorlog heeft bewezen, dat daaruit voor geen enkelen staat zichtbare winst ontstaan is. Niemand kan in ernst aannemen, dat, als in het geval Duitschland, tachtig mil lioen menschen op den duur tot paria's kunnen worden gedoemd. Worden de rijkdommen der wereld met geweld verdeeld, dan zal deze verdeeling van tijd tot tijd steeds weer met geweld gecorrigeerd worden, of wel de verdeeling geschiedt volgens het standpunt der billijk heid en van het verstand, dan moeten bil lijkheid en verstand ook werkelijk de recht vaardigheid en daarmede ten slotte de doel matigheid dienen. Voor zoover Duitschland betreft is de toestand zeer eenvoudig. Het heeft 80 millioen inwoners, zijn koloniaal be zit is geroofd tegen de verzekeringen van Wilson in. Wanneer dit koloniaal bezit geen beteekenis heeft, kan men Let gemak kelijk teruggeven. Dat teruggeven niet mogelijk is omdat Duitschland er niets meer mee zou weten te beginnen, is be lachelijk en dat het niet teruggegeven kan worden, omdat Duitschland daar mede een strategische positie zou krij gen, is een monsterlijke poging om een volk algemeene rechten te ontzeggen. Duitschland heeft zijn koloniale bezit niet noodig om daar legers op te richten, daar voor is de volksrijkdom van eigen ras vol doende, maar voor een economische ontlas ting. Duitschland heeft de waarde van zijn valuta gestabiliseerd door buitengewone opvoering van zjjn productie. Op voedings- gebied echter kan de productit niet wor den opgevoerd. Hierin kan slechts wijzi ging gebracht worden door 1. aanvullenden invoer van levensmidde len, d.w.z. een stijgenden uitvoer van Duit sche producten of 2. uitbreiding van de levensruimte van ons volk. Aangezien de tweede oplossing nog niet aanwezig is, zijn wij gedwongen ons met de eerste bezig te houden. D.w.z. wij moeten exporter ren om levens middelen te kunnen koopen en wij moeten, aangezien voor dien export voor een deel grondstoffen noodig zijn, die wij zelf niet hebben, nog meer uitvoeren om die grond stoffen te kunnen krijgen. Wanneer dan door vreemde staats lieden met ik weet niet wat voor eco nomische tegenmaatregelen gedreigd wordt, kan ik hier slechts verzekeren, dat in zulk een geval een economische wanhoopsstrijd beginnen zou, die voor ons heel gemakkelijk uit te houden is. Over de taken der Duitsche economische politiek zei de rijkskanselier, dat in de komende jaren door schifting van arbeids krachten, rationaliseering en betere organi satie der arbeidsvoorwaarden hoogere prestaties moeten worden bereikt, waar door arbeidskrachten voor nieuwe produc tie bespaard kunnen worden. - Spr. wendde zich tegen de opruiing in democratische staten tegen de totalitaire staten, waarbij hij Lloyd George, Duff Cooper, Eden, Churchill en Ickes oorlogs apostelen noemde. Duitschland zal echter op hun aanvallen antwoorden en de wapens zullen er voor zorgen, dat Duitschland een souvereine staat blijft, evenals de keuze van de vrienden van Duitschland. We derom wees Hitier er op, dat door het democratische regime in enkele maanden deze „ergste oorlogsopruiers" de leiding der regeering in hun land krijgen en dat daarom het Duitsche volk over deze man nen moet worden ingelicht. Het Duitsche volk voelt geen haat tegen Engeland, Amerika of Frankrijk, maar deze volkeren worden door hun Joodsche en niet Joodsche opruiers voortdurend tegen Duitschland en het Duitsche volk opgejaagd. Van nu af aan zullen in de Duitsche propaganda en de pers de aanvallen steeds beantwoord en ter kennis van het Duit sche volk gebracht worden. Het nationaal socialistische Duitschland wil geen vijandschap met andere volkeren en de beweringen over aanvalsvoomemens van het Duitsche volk op vreemde volke ren zijn hysterie of leugens. In verband met de opruiing tegen Duitschland noemde spr. het Jodenvraagstuk. Het is een beschamend schouwspel, dat de wereld der democratie van medelijden druipt, maar het Joodsche volk niet helpt. Duitschland echter herstelt thans, wat het Joodsche volk zelf gedaan heeft. De Joden hebben de inflatie veroorzaakt, toen de overige wereld het Duitsche volk zijn buitenlaiidsche kapitalen ontnam en de koloniën wegnam. Wij zijn door de brutale opvoeding der democratieën gedu rende vijftien jaar volkomen gehard tegen sentimenteels bevliegingen. Laat men ons met humaniteit van het lijf blijven. Wij zijn besloten een einde te maken aan het zich nestelen van een vreemd volk, dat alle leidende posities aan zich heeft weten te trekken en wij zullen dat volk afschuiven. Wanneer men spreekt over een onvervangbaar, cultureel waarde vol element, moest men ons dankbaar zijn, dat wij deze heerlijke cultuurdragers loslaten en ter beschikking stellen van de overige wereld. De kerkelijke problemen. Het volgende punt dat Hitler in zijn rede aansneed had betrekking op de kerke lijke problemen, zeggende, dat niemand in Duitschland vervolgd is of worden zal om zijn religieus standpunt. Duitschland heeft enorme, steeds grootere sommen in de laat ste jaren uit de belastingopbrengsten aan de beide kerken ter beschikking gesteld, waarbij komt, dat de kerken, na den staat, de grootste grondbezitters zijn, wier bezit meer bedraagt dan 10 millioen mark. Er is geen kerk gesloten, geen kerkdienst ver hinderd, noch invloed uitgeoefend op leer of belijdenis. Priesters, die op den nationaal socialistischen staat schelden, of op zijn instellingen en leiders, zullen tot het be wustzijn worden gebracht, dat een vernie ling van dezen staat door niemand geduld wordt en dat priesters, zoodra zij zich Dit nummer bestaat uit 2 bladen a>am deseg Prinses Beatrix 1 jaar oud. (Pag. 1, eerste blad)] Groote rede van Hitier. (Pag. 1, eerste blad)] Ernstige ongevallen als gevolg van sneeuwstorm in Chicago. (Gemengd nieuws)] Spanning tusschen Polen en Duitsch- land. (Buitenland)] ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN. buiten de wet plaatsen, door de wet juist zoo ter verantwoording geroepen worden als iedrr ander Duitsch staatsburger. Wat het inkomen der kerken betreft* zeide Hitier nog, dat wanneer de Duitsche kerken den toestand ondragelijk mochten achten, de nationaal socialistische staat te allen tijde bereid is, een duidelijke schei* ding van kerk en staat in te voeren, zooals dat in Frankrijk, Amerika en andere lan den het geval is. Er schijnt in het buitenland in zekere kringen de meening te bestaan, dat het bijzonder luid uitspreken van een sympa thie voor elementen, die in* Duitschland met de wet in conflict zijn geraakt, een ver lichting hunner toestand met zich meda zou kunnen brengen. Wij zullen in die ondersteuning in leder afzonderlijk geval slechts een dwingende aanleiding zien tot eên verscherping van o)ize maatregelen. De verhouding tot Italië en Japan, Omtrent de verhouding van Duitsch land tot Italië en Japan sprekende begon Hitler met een verwijzing naar de histori sche parallellen tusschen beide landen, waarna hij o.m. zei dat de solidariteit tus schen de beide regimes, de Duitsche en de Italiaansche, meer is dan een aangele genheid van egoistische doelmatigheid, in die solidariteit ligt de redding van Europa voor de dreigende bolsjewistische vernie tiging gemotiveerd. Toen Italië om zijn levensrecht in Abessinië streed, stond Duitschland het derhalve als vriend tér zijde. In 1938 heeft Italië die vriendschap rijkelijk vergolden. Moge niemand in de wereld zich vergissen over het besluit, dat het nat,-soc. Duitschland tegenover dezen vriend genomen heeft. Het kan den vrede slechts nuttig' zijn, wanneer daarover geen twjjfel bestaat, dat een oorlog tegen het tegenwoordige Italië, onverschillig om welke motieven ont ketend, Duitschland aan den kant van den vriend zal roepen. Het nationaal socialistische Duitschland weet welk lot het beschoren zou zijn, wanneer het ooit een internationale macht zou gelukken het fascistische Italië, onver schillig om welke motieven op de knieën te dwingen, wy erkennen de consequenties, die daaruit moesten voortvloeien en zien ze ijskoud onder het oog. Het nationaal-socialistische Duitschland er het fascistische Italië zijn sterk genoeg om tegen iedereen den vrede te verzekeren of een door onverantwoordelijke krachten lichtvaardig uitgelokt conflict vastbesloi ten en met succes te beëindigen. Onze verhouding tot Japan wordt ook bepaald door erkenning van de noodzaak en door de vastbeslotenheid aan de drei gende bolsjewiseering van een blind ge worden wereld met de uiterste vastbera denheid een halt toe te roepen. De Führer dankte nogmaals behalve Mussolini de „beide andere staatslieden", die in de kritieke uren van het afgelocpen jaar de waarde van den vrede hooger aan sloegen dan de handhaving van een on recht. Geen oorlog om koloniën. Duitschland heeft, zoo verklaarde hij, tegen Engeland en Frankrijk geen territoriale eischen behalve die tot teruggave onzer koloniën. Zoo zeer een oplossing van dit vraagstuk tot kalmeering der wereld zou bijdragen, zoo weinig gaat het hier om proble men, die alleen een gewapend conflict veronderstellen kunnen. Wanneer, aldus Hitier, op het oogenblik in Europa spanningen bestaan, dan is dit

Vlissingse Courant | 1939 | | pagina 1