De coloradokever verïovlngs- kaartjes INGEZONDEN STUKKEN Eenheid naast verscheidenheid dr. Een bedreiging voor land- en tuinbouw Aller medewerking vereischt Het Insect, waarover in het afgeloopen jaar het meest geschreven en gesproken is, is ongetwijfeld de colorado-kever. Daarvoor bestaan zeer goede redenen, want zijn aan wezigheid brengt voor onzen land- en tuin bouw zeer ernstige gevaren mede. Op dit oogenblik zit de colorado-kever j verscholen in den grond, waarin hij voor overwintering is weggekropen. Het zal eenige maanden duren, alvorens hij deze j oVerwinteringsplaats verlaat en zich naar liet nieuwe aardappelgewas begeeft, waar mede hij zich voedt en waarop hij zich ver meerdert. De colorado-kever is gevaarlijk voor onze aardappelteelt en voor onzen uitvoerhandel. Het gevaar schuilt in het zeer groote voortplantingsvermogen van het insect. Als geen krachtige maatregelen genomen wor den, om de eerste kevers, die ons land bin nendringen, te dooden, zullen deze zich in Ijorten tijd zoo sterk vermeerderen, dat zij merkbare schade gaan doen door het op vreten van het aardappelblad. In 1938 is de coloradokever op 606 plaat sen in 161 gemeenten opgetreden verdeeld over Zeeland, Noord-Brabant en Limburg de Zuid-Hollandsche eilanden ten zuiden van de Oude Maas en op een plaats in de Vijfheerenlanden en in Gelderland. Getracht is het insect uit te roeien door het instellen van een zoekdienst over 15.000 H.A. aardappelen, waaraan 2200 jonge boeren hebben deelgenomen. het volkomen vernietigen van het insect zoowel op het gewas als in den grond, op de plaatsen, waar larven (en poppen) aan wezig waren (zg. haarden), en het bespui ten van het gewas in de omgeving van deze haarden het doen bespuiten van het geheele aard appelgewas, zoowel op groote perceelen als in kleine tuinen, tweemaal met 0.6 lood- arsenaat 30.000 H.A.). Het resultaat van deze bestrijding moet dit jaar worden afgewacht. En nu de bestrijding in 1939. Ten einde alles te doen om eventueel in den grond overgebleven kevers te vangen en te dooden, en daardoor de vorming van nieuwe haarden te voorkomen, wordt het verbouwen van aardappelen in 1939 op de besmette perceelen verboden, maar worden rondom de haarden een beperkt aantal aard appelplanten als zgn. vangplanten uitgezet, die zoolang de mogelijkheid bestaat, dat daar ter plaatse nog kevers uit den grond kunnen komen, dagelijks zullen worden af gezocht. Hiermede kan een volledige aan vulling van de bestrijding van 1938 en dus een volkomen uitroeiing ter plaatse verkre gen wordendaarnaar zal met alle midde len gestreefd worden. Daar het van zeer groot belang is, dat deze aanvullende bestrijding van de haarden van 1938 buitengewoon zorgvuldig wordt uitgevoerd, zal zij in 1939 geheel van over heidswege en op kosten van het Rijk wor den uitgevoerd. Er bestaan echter nog twee mogelijk heden voor het opnieuw optreden van den coloradokever in 1939 in ons land en wel door de kevers, die overgebleven zijn op plaatsen, waar de aanwezige haard niet ontdekt is (wat vooral op perceelen, waar aardappelopslag gestaan heeft, maar ook in aardappelperceelen van 1938 het geval kan zijn), en door een nieuwe vlucht van uit het Zuiden aangevlogen kevers. In het algemeen belang zal, indien ergens een coloradokever of. een haard van dit insect gevonden wordt, de bestrijding op dezelfde wijze van rijkswege worden ter hand genomen, als dit in 1938 is geschied. Aan de volledige uitroeiing op alle vind plaatsen zijn voor de geheele aardappel cultuur en voor onzen uitvoerhandel van land- en tuinbouwproducten zoo groote be langen verbonden, dat financiering van de uitgaven voor deze maatregelen door het Rijk volkomen verantwoord is. Ook om on middellijk en met zeer groote nauwkeurig heid alle noodige maatregelen te kunnen uitvoeren, is het gewenscht, dat dit van rijkswege geschiedt. Voor schade, die daar bij aan het gewas wordt 'toegebracht (de vernietiging der aangetaste en de daarom heen staande planten), kan een vergoeding Worden toegekend. Naast deze, van rijkswege uit te voeren, bestrijdingsmaatregelen moet echter ook door de aardappelverbouwers het noodige gedaan worden om de verbreiding en ver meerdering van den coloradokever tegen te gaan. Als de verbouwers krachtig mede werken, is het in elk geval mogelijk de ver meerdering van het insect sterk te rem men en wellicht kan het verspreidingsge bied zelfs ingekrompen worden. Er wordt dan ook op vertrouwd, dat deze medewer king volledig verleend zal worden. Elke aardappelverbouwer moet er van doordrongen zijn, dat zooals hierboven reeds meermalen is geschreven, de bestrij ding van den coloradokever voorloopig nog op volkomen uitroeiing moet zijn gericht. Het voorkomen van nieuwe besmettingen moet gevonden worden in de bespuiting van het geheele aardappelgewas in het gebied, waar het optreden van den kever verwacht kan worden met een maaggif, waardoor kever en larven gedood worden als ze van het bespoten loof eten. Daarvoor is een arsenicumhoudend middel het bruikbaars, daar dit zyn becshermende werking gedu rende eenigen tijd 2 a 3 weken) uitoefent. De oppervlakte, die thans op deze wijze behandeld moet worden, is zoo groot, dat deze behandeling niet meer door of met be hulp van de overheid zal kunnen plaats vin den. Daarom zullen de aardappelverbouwers in het geheele gebied zich er op moeten instellen, dat zij hun aardappelgewas op de daarvoor aan te geven wijze en op nader aan te geven tijdstippen (waarschijnlijk driemaal) kunnen bespuiten en zal dus zoowel de aankoop van het meest geschikte bestrijdingsmiddel als de aanschaffing van sproeimachines (motorsproeimachines, paar- densproeimachines en rugpulverisateurs) in de komende maanden krachtig moeten wor den georganiseerd. Wat als het meest geschikte bestrijdings middel moet worden beschouwd, zal spoedig worden bekend gemaakt. Zeer waarschijn lijk zaï dit jaar het goedkoopere kalkarse naat gebruikt kunnen worden, maar tegen het gebruik van loodarsenaat, waarmede in 1938 alle bespuitingen zijn uitgevoerd, be staat geen bezwaar. Wellicht zal het mogelijk zijn aan de aardappelverbouwers eenige tegemoetko ming te verleenen bij de aanschaffing van het bespuitingsmiddel. Dit zal nader wor den bekend gemaakt. Gevaren zijn aan de bespuiting met deze giftige stoffen (die trouwens ook in de fruitteelt op groote schaal gebruikt worden) niet verbonden, zooals uit de ervaringen van het vorige jaar blijkt. De in het vorige jaar verspoten 300.000 K.G. loodarsenaat hebben geen aanleiding gegeven tot vergif- ging. Voor de bespuiting der kleine perceelen, die even noodzakelijk is als die van de groote, omdat daarin even goed haarden van den kever kunnen optreden, moeten in de verschillende gemeenten speciale organi saties gemaakt worden, die deze zullen ver zorgen tegen vergoeding der kosten. In vele gevallen zal dit van gemeentewege ge daan kunnen worden, zooals dit ook in 1938 met succes is gedaan, maar ook ver- eenigingen kunnen zich hieraan wijden. Van overheidswege zal op de goede uit voering der bespuiting toezicht worden uit geoefend, door onderzoek op arsenicum van aardappelloof, dat in de gevallen, waarin verdenking bestaat, dat niet of niet vol doende is gespoten, verzameld en scheikun- onderzocht zal worden. Het vorige jaar zijn nalatige verbouwers op grond van dit schei kundig onderzoek tot boeten veroordeeld. Op de volledige medewerking der aard appelverbouwers wordt echter gerekend. Onder de omstandigheden, waarin de be strijding hier te lande voorloopig nog moet worden gevoerd, mag echter niet volledig op de preventieve werking van de arseni- cumbespuiting worden afgegaan. Er moet wel degelijk getracht worden elk optreden van den coloradokever onmiddellijk te her kennen om dan nog krachtiger maatregelen voor uitroeiing te nemen. Daarom is het ook de plicht van de aard appelverbouwers om aan hun aardappel gewas voortdurend aandacht te schenken en, zooals dat o.a. ook in Duitschland ge schiedt, regelmatig hun velden langzaam af te zoeken naar kevers, larven of sporen van vreterij en onmiddellijk van elke waarne ming mededeeling te doen. Dit is ook de plicht van ieder ander, die, waar ook, een spoor van het insect, in welk stadium van ontwikkeling ook, waarneemt. De door den plantfenziektenkundigen Dienst verspreide, gekleurde kaarten met modellen van kever en larve, zoomede het vlugschrift no. 47 met, gekleurde afbeeldingen zullen voor de opsporing en herkenning van het insect van groot nut zijn. Het opsporingswerk is zeer belangrijk en als het met zorg gedaan wordt, kan de be strijding daarin zeer veel steun vinden, door dat de vorming van haarden daardoor kan worden voorkomen. Indien ieder zijn volledige medewerking verleent, kan by de bestrijding van den coloradokever, en daardoor ook ter voor koming van moeilijkheden bij den uitvoer van land- en tuinbouwproducten, veel be reikt worden. Daarom wordt door den Plan- tenziektenkundigen Dienst op aller mede werking gerekend. dir. Jong. Boeren- en Tuindersbond. Zaterdag vergaderde te Goes de af dee ling Zeeland van den Chr. Jong. Boeren- en Tuindersbond onder leiding van den heer A. Louws uit Oostkapelle, die in zyn ope ningswoord wees op het bestaansrecht van e Chr. maatschappelijke organisatie. Ee heer Ton uit Middelburg sprak over j>Onze fruitteelt". In de plaats van den heer J. W. de Vrieze werd tot secretaris gekozen de heer J* A. Geelhoed te Nieuwdorp. Ee heer Dees gaf enkele indrukken weer van de bondconferentie op de Ernst Sil- lemhoeve. Ee fa. de Schrijver uit Middelburg ver toonde daarna een landbouwfilm. Ee middag en avond werden verder ge vuld door voordrachten en andere bij dragen. MIDDELBURG. De verjaardag van Prinses Beatrix. Toen, morgen een jaar geleden, het ver blijdend bericht als een loopend vuurtje door Nederland ging „Er is een Prinses geboren" ontplooide te Middelburg byna ieder de driekleur, ieder tooide zich met Oranje. Morgen wordt ons Prinsesje een jaar, Morgenavond te 9 uur zal een fakkelop tocht van de Markt vertrekken, waaraan zullen deelnemenhet Middelburgsch Mu ziekkorps en de signaalafdeeling van Achil- Tegen Slapeloosheid, Overspanning, Onrust en Zenuwachiigheid, gebruike men de Zenuwstiliende en Zenuwsterkende Mijnhardt's Zenuwtabletten Buisje 75 et. les, terwijl niet alleen de bestuursleden van Uit het Volk—Voor het Volk, doch ook alle leden der buurtcommissies welkom zijn. De tocht zal gaan langs de volgende route Markt, Lange- en Korte Noord straat, Heerengracht, Kromme Weele, Bed- dewijkstraat, Langeviele, Markt, Gort straat, Varkensmarkt, Vlissingsche straat, Teerpakhuizenstraat, Blauwendyk, Stati onsstraat, Houtkade, Segeerstraat, Lange en Korte Delft, Dam N.Z., Schuitvlot- straat, Singelstraat, Spanjaardstraat, Ba lans, Abdij, Balans, Korte en Lange Burg, Markt, Schuttevaer. In de vergadering van de afdeeling Mid delburg van de Kon. Schippersvereeniging „Schuttevaer" heeft de voorzitter, de heer P. de Vos, het overlijden herdacht van deen heer L. Hortensius, in leven vice-voorzitter van het hoofdbestuura Met hem is een man van groote bekwaamheid heengegaan, iemand, die steeds voor de belangen van Schuttevaer op de bres stond. Zijn nage dachtenis zal dan ook zoowel by het hoofdbestuur als bij de afdeeling in dank bare herinnering blijven voortleven. Deze woorden werden door de leden staande aangehoord. Bij afwezigheid van den secretaris, bracht de heer Joh. Vermbeulen verslag uit van de verrichte werkzaamheden ten dienste der schipperij en de algemeenee vaart in het afgeloopen jaar en als pen ningmeester over den stand der kas. Het jaar sloot met een batig saldo. De heer W. van Ouwerkerk werd als be stuurslid herkozen Voorstellen voor de algemeene vergade ring werden besproken en zullen door het bestuur worden doorgezonden Tot afge vaardigde naar de algemeene vergadering werd de heer Joh. Vermeulen gekozen en tot zijn plaatsvervanger de heer W. van Ouwerkerk. OOST- EN WEST-SOUBURG. Een muzikale wandeling. Bij gunstig weder zal het Souburgsche fanfarecorps „Vlijt en Volharding" a.s. Dinsdagavond om 8 uur een muzikale wan deling door de geeneente maken ter gele genheid van den eersten jaardag van Prin ses Beatrix. Vertrek van het repetitielokaal De Deckerestraat. Gevonden voorwerpen. Belastingplaatje bij J. de Exter, Braam- straat 59; autostep bij de Grave, Nieuwe Vliss. weg 353.0 KOUDEKERKE. Ds. J. W. van Kooten neemt afscheid van zijn gemeente. Zondag heeft ds. J. W. van Kooten, af scheid genomen van de Ned. Herv. ge meente te Koudekerke, in verband met zijn vertrek naar de Ned. Herv. gemeente te Hengelo. In den ochtenddienst op het Zand heeft een der kerkvoogden, de heer Dekker, na mens den kerkeraad en de gemeente ds. Van Kcoten toegesproken. By den middagdienst in het kerkgebouw op het Dorpsplein waren mede aanwezig het voltallig gemeentebestuur, predikanten uit de omliggende gemeenten en vele vrienden en belangstellenden van elders. Het kerkgebouw was tot de laatste plaats toe bezet, zoodat velen zich met een staanplaats tevreden moesten stellen. Tot tekstwoord voor zijn afscheidspre- dikatie, zoowel voor den ochtend- als mid dagdienst, had ds. Van Kooten gekozen Matth. 16 26 „Want wat baat het een mensch, zoo hij de geheele wereld gewint en schade lijdt aan zijn ziel? Of wat zal een mensch geven tot lossing van zijn ziel?" Ds. Van Kooten zei bij dit afscheid nogmaals te willen wijzen op Hem die het è,l volbracht heeft en besloot zijn predi katie met de woorden „God zij gebracht alle lef, alle eer en alle aanbidding". Vervolgens gaf spreker uiting aan zijn groote dankbaarheid voor bet vele goede, dat hij en zijn gezin in Koudekerke heeft mogen genieten. In de eerste plaats richtte spreker zich tot den burgemeester, den heer J. L. Dregmans en bracht hem als hoofd der gemeente dank voor den steun, welke hij tijdens zijn ambtsperiode ter plaatse mocht ontvangen, vooral als het er om ging an deren te helpen. Bij zijn afscheidswoorden tot den ring van predikanten richtte spreker zich in het bijzonder tot ds. C. de Ru van Biggekerke, die als consulent zal optreden. In een hartelijke toespraak 'nam spreker verder afscheid van kerkvoogden en nota belen, die liy dankte voor hun aangenamen omgang en tegemoetkoming, den bejaarden koster Van der Heyden, den organist der kerk, de jeugdleiders, (spreker betrok hierin ook hen, die aan de bijzondere en openbare school verbonden zijn), ouder lingen en diakenen en gemeenteleden, waarna ds. Van Kooten met dankgebed eindigde. Hierna sprak burgemeester Dregmans den scheidenden predikant toe. Met waar deering memoreerde spreker het werk dat ds. Van Kooten verricht heeft voor den Chr. Werkmansbond, het Groene Kruis en het Crisiscomité, benevens zijn uitstekende leiding in het jeugdwerk. Namens den ring van Ned. Herv. predi kanten heeft ds. De Ru van Biggekerke gewezen op de zeer gewaardeerde plaats welke ds. Van Kooten in den ring innam. In de gemeente zal ieder zijn eigen her inneringen hebben aan den scheidenden leeraar, want een arbeid van 5 jaren met zooveel liefde en plichtsbetrachting ver richt zal stellig tot heil en zegen zijn ge weest. Tot slot heeft ouderling Roelse namens de gemeente en kerkeraad den Evangelie dienaar dank gebracht voor zijn onver- rruceibaren arbeid en voor zijn liefde aan allen geschonken. Ook mevr. Van Kooten zei spreker dank voor haar optreden als leidster der Meisjesvereeniging en voor de hartelijke ontvangst, welke men steeds in de pastorie mocht ontvangen. De gemeente heeft ver volgens ds. Van Kooten den zegenbede uit Psalm 121 4 toegezongen. Tijdens den dienst werd gezongenGez. 2 1—5, Gez. 3 3, Ps. 115 1—5—6, Gez. 203 2 en Ps. 48 6. Van de gelegenheid om nog persoonlijk afscheid te nemen werd door zeer velen gebruik gemaakt. Vrijdagavond hebben verschillende ver- eenigingen in de consistorie van hun voor zitter, ds. Van Kooten, afscheid genomen. Burgemeester Dregmans heeft hierbij na mens allen het woord gevoerd en een schil derstuk aangeboden. ARNEMUIDEN De loop der bevolking. Op 31 December 1938 bedroeg het aantal inwoners der gemeente Arnemuiden 2450, waarvan 1214 mannen en 1236 vrouwen. Het inwonertal vermeerderde door de ge boorte van 61 kinderen (20 m., 41 vr.) en door vestiging van 55 personen (22 m. en 33 vr.). Er overelden 17 personen (10 m. en 7 vr.) en vertrokken 100 personen (53 m. en 47 vr.) Op 1 Januari 1938 telde de gemeente 2451 personen (1235 m. en 1216 vr.) Alzoo een vermindering van één per soon. In het afgeloopen jaar werden 24 huwelijken gesloten. Vergadering A. R. Kiesvereeniging 1 AJ&.J.A, club. Onder leiding van den heer J. J. C. van der Graaff vergaderde Zaterdag de A. R. kiesvereeniging „Nederland en Oranje" en de A.R.J.A. club „Idenburg". Gestemd werd voor de groslijst der Provinciale Staten. Hierbij verkregen de heeden J. Bosselaar en J. W. van 't Hof het hoogst aantal stemmen.é De heer A. Schuit, wethouder, refereer de over „Gemeentepolitiek". De heer J. K. Krucq Hz.n van Nieuw- en St. Joosland bracht het jaarverslag van de A.R.J.A.-.club uit, terwijl ds. H. Scholing het financieel overzicht van deze club gaf. GOES Het havenpeil wordt tijdelijk verlaagd. De haven van Goes zal op 3, 4 en 5 Fe bruari 1939 voor schepen met een diepgang van meer dan 1.70 m. niet bevaarbaar zijn, daar het havenpeil dan verlaagd zal wezen tot 0.70 N.A.P. Ook zal op genoemde dagen niet geschut worden, als het buitenwater booger is dan 0.70 N-A.P. RECHTSZAKEN Beslag persen Nationale Dagblad opgeheven. De Haagsche rechtbank heeft in haar beschikking op het bezwaarschrift, dat door mr. van Vessem voor de N.V. Boek drukkerij voorheen L. van Niftrik Azn. op 26 Januari tegen de inbeslagneming van de persen van het Nationale Dagblad was in gediend, de opheffing van het beslag en de onverwijlde teruggave der inktbakken, wel ke van. de persen waren genomen, bevolen. LUCHTVAART Duitsche ballon geland. Zondagochtend omstreeks 12 uur is te Maasbree bij Venlo een luchtballon, ge naamd „Stadt Velbert", welke te 10.20 uur te Dusseldorf was opgestegen, geland. In het schuitje zaten een dame en vier heeren. De vier heeren bleken lid te zijn van een burger-luchtvaartvereeniging, zij droegen evenwel de uniform der Duitsche lucht macht. Bij het dalen is het schuitje omgeslagen, met het gevolg, dat de inzittenden over den grond rolden, zonder evenwel ernstig letsel op te loopen. Nadat de burgemeester een onderzoek had ingesteld, werd de ballon vrijgegeven en met een vrachtauto naar Duitschland teruggebracht. De copie wordt niet teruggegeven. Buiten verantwoordels -heid der redactie. NIET DE JUISTE MANIER. Mijnheer de Redacteur. Het feit dat twee jongens Zaterdagmid dag enkele jaffa's wegnamen van een bak fiets is niet goed te keuren. Zijn optreden, doet mij naar de pen grij pen. Twee jongens leeftijd 79 jaar, zoo te trappen, en over de straat te sleuren, met de noodige uitbarstingen en de ant woorden aan de menschen die er zich mee bemoeidenen dit alles om enkele luttele centen Jaffa's 8 voor een kwartje i De jeugdige daders smeekten om ver lost te worden uit de handen van den heer L. Enkele omstanders zorgden hiervoor. Ouders van de jeugdige daders, onder zoek dit eens Tientallen menschen zullen g'aarne ge tuigen. Wat u dan verder te doen staat, laat ik geheel aan u over. Met dank voor de plaatsing, E. KRUIJSSE, Wie zijn radiotoestel (en wie is tegen- woording nog zonder dit wonder-apparaat)! niet uitsluitend op één station afstemt, maar luistert naar de vele verschillende stemmen die uit den aether tot hem door dringen, die zal, wanneer goed geluisterd wordt, uit dat veelstemmig koor en do:or al die verscheidenheid heen, de klacht ver nemen van een zuchtende menschheid, reeds eeuwen geleden vertolkt door den Joodschen dichter en zanger toen hij vroeg „Wie zal ons liet goede doen zien?" Het vernemen van dien roep te midden van de vele zorgen en spanningen van on zen tijd, stemt tot blijdschap en hoop, want waar deze vraag allerwege en uit alle kringen opstijgt, is zij het bewijs van het ontwakend bewustzijn dat de mensch by brood alleen niet leven kan en het groote centrale punt waar wij als men schen, zonder ecnig onderscheid van gods dienst, rang of stand, elkaar benaderen kunnen en waarin onze eenheid wortelt, als een lichtend baken over een woedenden golvenzee, in het oc;g is gevat. O ja, het is nog maar een zoeken en tasten en de antwoorden die op die vraag naar waarheid en naar den zin van het leven gegeven worden, zijn nog verwarrend en uiteenloopend, maar zij beginnen er toch toe mede te werken dat de verschil lende geestestroomingen die onder de menschen zijn, elkaar beter gaan begrijpen en waardeeren doordat de ontdekking wordt gedaan dat in al die verschillende stroomingen een kem van waarheid ver scholen ligt, een waarheid, niet berustend op den wankelen bodem van een geijkt dogma, maar die in de ooren klinkt als een cri du coeur, als die van een dorstig hert naar de lessende waterstroomen. Dit te ervaren en te doorvoelen brengt de zoo wanhopig verdeelde menschheid dichter tot elkaar en opent een perspec tief voor de mogelijkheid van een hervin den op elk terrein van het leven. Dan be ginnen we te erkennen dat het samenbin dend element niet bestaat in een eenheid van denken en gevoelen, zoodat er geen onderlinge verschillen meer zouden zijn of geen problemen meer zouden rijn op te lossen, maar uitsluitend in de rotsvaste wetenschap dat we allen rijn van Gods geslacht en dus kinderen van één Vader, die, als een wijze opvoeder, Zijn kinderen langs verschillende wegen en door verschil lende middelen, heenvoert naar het doel dac Hij met hen heeft. Dat wekt hoop Dat is als een lichtbun del in de duisternis van dezen tijd. Nu de menschheid met haar kunnen op alle ter reinen is- vastgelopen en er een wereld- catastrophe dreigt lies te barsten, nu wordt de menschheid vatbaar voor den roep die opstijgt ver boven het veelstem mig koor van die velen die zoeken en tasten, de roep van Hem die noodigt Komt tot Mij, want ik ben de weg en de Waarheid en het Leven, niemand komt tot den Vader dan door Mij. M. J. V, o® gO r-l £a <a ÏH Een mooi kaartje met een bijzonder aardige tekstgroepeering maakt hk ertj de Velde ook gaarne voor Komt onze modellen eens zien.

Vlissingse Courant | 1939 | | pagina 3