SÜ| is Nèt heeft de cliënt z'n pijpje opgestoken uit een versch pakje en hij is er wèg van! Zelfs kenners op het gebied van tabak zijn wèg van zulk een weergaloos geurig en smakelijk rooken: Niemeijer's Roode Ster Tabak! H NIEMEIJER'S nnnnv1 6,10 en 13 ct. I 3" 3" KvUlJRi 39) Jl Iia per half one *1 V.1 llMfi00DtsTtB,| UIT DE PROVINCIE NOOTJES Naar aanleiding van de radiorede van H. M. de Koningin heeft mr. S. J. R. de Monchy, burgemeester van 's-Gravenhage, zich met een oproep tot de burgerij gericht om gelden in te zamelen teneinde in de be hoefte aan ledikanten, matrassen, bedde- goed, dekens te voorzien. a Te 's-Gravenhage is gisteren te zijnen huize in den ouderdom van 76 jaar overle den mr. R. H. A. M. Romme, oud-lid van den Raad van State. Op 31 December j.l. bedroeg het aantal aangegeven radio-ontvanginrichtingen in Nederland 722.017. Het aantal aangeslotenen op radio-distri- "butie-inrfchtingen bedroeg op dien datum 386.608. De Belgische regeering heeft den heer Polatn consul-generaal en oud-zaakgelastig de van België in Siam benoemd tot Bel gisch agent bij de regeering van Franco. «99 Duitschland heeft Tsjecho-Slowakije de gemeente Chwalkovice teruggegeven. 9 9 9 Bij een botsing tusschen een personen auto en een vrachtauto te Osnabrueck (Duitschland) zijn gisteren vijf personen gedood en twee zwaar gewond. 9 9 9 Het observatorium te Sienna (Italië) heeft vannacht tegen half vier een zeer he- vigen aardschok geregistreerd, waarvan het epicentrum gelegen was op ongeveer 8000 K.M. Vannacht is te Puigcerda een kleine po ging der extremisten een putsch te ontkete nen direct onderdrukt. 9 9 Aangezien het verzoek om gratie voor No wak, den moordenaar van den geestelijke Streich, door den president der Poolsche republiek verworpen was, is Nowak Zater dag in de gevangenis door ophanging ter dood gebracht. 9 9 9 Naar aanleiding van op de groote boule vards te Parijs gehouden betoogingen voor opening van de FranschSpaansche grens, zijn Zaterdag driehonderd personen gear resteerd. De meesten zijn weer in vrijheid gesteld. Verscheidene personen werden in hechtenis genomen wegens beleediging van agenten of het dragen van verboden wape nen. 9 9 9 Naar de Lidove Noviny meldt, heeft de politie het jeugdweekblad der Tsjechische arbeiderspartij „Hlas Mladych" tot nader order verboden. De tot dusverre verschenen beide nummers zouden Marxistische en pro» Benesj getinte propaganda hebben gevoerd, O O 9 De links-georiënteerde Britsch-ïndische leider Bose is onverwacht als voorzitter van het congres herkozen. Dit wordt als een nederlaag voor Gandhi beschouwd. 9 0 9 In den leeftijd van 74 jaar is Zondag de Iersche dichter en tooneelschrijver William Butler Yeats te Menton overleden. Yeats had in 1923 den nobelprijs voor letterkunde verworven. 9 9* Een woonhuis van vier verdiepingen te Cairo (Egypte), waarin zich 71 personen bevonden is Zaterdag ingestort.' 12 bewo ners vonden den dood en velen werden ge wond. V.A.R.A., afdeeling Vlissingen. 1928—1938. Nadat 's middags in het Concertgebouw een leuke kindervoorstelling was gegeven, waarvoor de belangstelling echter grooter had kunnen zijn, vond Zaterdagavond voor een stampvolle zaal de eerste feestavond plaats ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan der afdeeling Vlissingen van de V.A.R.A., welke Zondagavond, wegens overgrooten toeloop, nog eens werd her haald. Omringd van zijn medebestuurders en sectiehoofden opende de voorzitter, de heer J. van Leeuwen, een dik kwartier later dan was aangekondigd, de bijeen komst met een hartelijk welkom tot de feestgangers, inzonderheid tot de Souburg- sche vrienden, benevens het gezelschap Albert de Booy, om vervolgens, zocals dit bij een jubileum de gewoonte is, even in herinnering te leven en het vele werk te memoreeren, dat de eerste bestuurders onder voorzitter Bakker hadden moeten verzetten. De juiste oprichtingsdatum der afdeeling is 9 October 1928. Sedertdien is de afdeeling gestadig gegroeid, zocdat zij thans op weg is naar de 600 leden, hetgeen een mooi succes beteekent. Gewagen de eerste notulen van ruilen van radio-onder- deelen onder de leden en het beleggen van een avond om den accu te bespreken, is er bij dit primitieve begin veel strijd ge voerd moeten worden, zelfs tegen eigen menschen, aldus de heer Van Leeuwen, thans is de V.A.R.A. uitgegroeid tot een vereeniging, welke wat de verzorging van haar programma's betreft, voor geen en kele omroepvereeniging uit den weg be hoeft te gaan. Dit bezit zouden wij vooral in deze dagen, nu wij zoozeer, gezien de toestanden in het buitenland, voor onze vrijheid op de bres moeten staan, niet gaarne prijs geven en in dit verband wees spr. op het parool „naast den man ook de vrouw in de V.A.R.A.", opdat zij gezamen lijk pal kunnen staan voor de vrijheid. Al hebben de werkers aan ledentaluitbreiding ten volle voldaan, nog is het veld niet af gegraasd en spr, wekte dan ook op onver flauwd op dezen weg voort te gaan. Vervolgens bracht de heer Van Leeuwen dank aan de ziel van de Vlissingsche or ganisatie, den secretaris, den heer Chr. Wisse, die tien jaar lang de vraagbaak is geweest en met de afdeeling jubileert, als mede aan den heer L. J. Florusse, die ook tien jaar onafgebroken in het bestuur zit ting heeft. Spr. is dankbaar voor alles wat deze heeren voor de V.A.R.A. in het al gemeen en de afdeeling Vlissingen in het bijzonder hebben gedaan. De jubileum commissie bood daarna namens alle leden beiden jubilarissen een stoffelijk blijk van waardeering aan de heer Wisse ontving een schemerlamp, de heer Florusse een boekenkast. De heer Van Leeuwen deed de aanbieding van een geestig speechje vergezeld gaan en wendde zich daarop tot den derden jubilaris, den heer A. Klaver, (he zijn 10-jarig sectiehoofdschap herdenkt. Met een humoristisch woord overhandigde de voorzitter den heer Klaver een pijp in étui. Nog deed de voorzitter voorlezing van een. brief van den heer C. Janse, te Oost en West-Souburg, die zijn gelukwenschen schriftelijk deed geworden, daar hij pas, na een zeer gevaarlijke operatie, welke nog gelukkiger is afgeloopen, dan aanvankelijk vermeed werd, uit het ziekenhuis is ont slagen. Van de gelegenheid tot complimenteeren werd gebruik gemaakt door den heer P. Tienpond uit Oost- en West-Souburg, die wees op de prettige verstandhouding tus schen beide V.A.R.A.-afdeelingen en een fraai bloemstuk namens de zuster-afdee- ling offreerde. Voorzitter van Leeuwen dankte „Sou burg" voor dit bewijs van kameraadschap, bracht dank aan alle bestuursleden, met wie hij thans drie jaar genoeglijk en vriend schappelijk samenwerkt, alsmede aan de trouwe sectiehoofden, op wie de geheele zaak feitelijk drijft. De heer Wisse dankte daarop, mede na mens zijn bestuurscollega Florusse, voor het hun aangeboden geschenk, onder ver klaring, dat zij altijd hun werk met veel pleizier hebben verricht. Ook tot zijn me debestuurders en tot de sectiehoofden richtte de heer Wisse zijn dankwoord. Nogmaals wekte de heer van Leeuwen daarna op tot ledenwerving, opdat de af deeling Vlissingen, die reeds driemaal den eerepenning heeft gewonnen, dezen over drie maanden in blijvend bezit zal krijgen. Hiermede was het officieele gedeelte ten einde en daarmede de beurt aan het ge zelschap Albert de Booy van het Variété Gerzee. Met deze artisten heeft men een uitste kende keus gedaan. „The Cavelli's", echte harmonica-virtuczen, brachten er met hun vroolijke potpourri's van bekende wijsjes en liedjes dra de stemming in, terwijl zij met de ouverture van de operette .Orphée aux enfers" van Jacques Offen bach duidelijk bewezen meesters op hun fraaie instrumenten te zijn. Hun succes was, ook na hun dans-speel-nummer, zóó groot dat een toegift niet kon uitblijven, waarvoor zij een „galop" kozen met piano—accompagnement. Bij hun tweede optreden viel vooral de potpourri met de film-journaal opening en sluiting la Polygoon bijzonder in den smaak en de volle zaal zong dan ook uit volle borst de vele Schlagers mede. En weer moest een toegift volgen. Een heel aardig nummer bracht daarop een niet in het programma vermeld artist, die personen, dieren en instrumenten tref fend, alleen met de keel, wist te imitee- ren en na de pauze met zijn ondeugende, sprekende pop Bobby de lachspieren danig in beweging bracht. Ook hij had den wel verdienden diaaik van het publiek te in- casseeren. Het glansnummer van het program vormde de universal artist Rodi Roeters, niet alleen in Vlissingen, doch zoowat in de geheele wereld bekend, daar bij kunst reizen maakte in Amerika, N.O.-Indië, Europa en Zuid-Afrika, waar uit hij on langs is weergekeerd. Wij hebben dezen all-round kunstenaar reeds verschillende malen medegemaakt en steeds weer mogen zijn trucs, zonder eenige overdrijving, ver bluffend heeten. Ook nu weer stelde hij, onder een geestig babbeltje, het publiek voor raadselen, die nog steeds op een op lossing wachten. Zoo bracht hij met zijn buitengewone experimenten, o.a. met een ring, die op wonderbaarlijke wijze ver huisde van zijn rechterhand naar zijn linker „pantalon"-zak, met kaarten en allerlei voorwerpen, welke de aanwezigen te zijner beschikking stelden, de toeschou wers op humoristische wijze in spanning zijn experiment, blind-lezen, slaagde vol komen. Dat hij het publiek liet medewerken, verhoogde vanzelf de raadselachtigheid van zijn suggestief repertoire. In de tweede programma-helft bewees hij nog steeds een aarts-lijntrekker te zijn. Rodi Roeters is inderdaad een phenomenaal snelteekenaar, wien geen enkele opdracht te zwaar is. Naast enkele „portretten uit de zaal", bleek dit afdoende uit zjjn slot-decoratie „Popeye en Oome Keesje,, die gezeten op een ezel, een pijpje roo- ken". De zaal was terecht enthousiast en betuigde den kunstenaar op ondubbelzin nige wijze zijn hulde. Charles Ray ontketende met zijn exen- tric comedian act, waarin hij tevens zeld zame staaltjes van spierkracht gecombi neerd met de uiterste vaardigheid te aan schouwen gaf, een daverend applaus. Last but not leastAlbert de Booy alias „Appie". Vanzelf een hoogtepunt in het programma, het optreden van dezen populairen zanger, die vlot en prettig zijn liedjes zong uit zijn uitgebreid repertoire natuurlijk, na het stemmingsvolle REISBUREAU „VLISS NGEN LISSONE-LINDEMAN ROT I ERD. LLOYD Boulevard de Ruyter 40. Telef. 38 „Droomland" en het levensliedje „Little Pell" een deinend, uit volle borst zingend auditorium medekreeg in het sappige re freintje van „Zing ik mijn aria bij de harmonica". Na de pauze liet hij de zaal heerlijk jodelen en daadwerkelijk mede werken in het geestige „Klap eens in je handjes", terwijl hij tevens zorgde, dat de lachsalvo's niet van de lucht waren. Appie handhaafde zijn reputatie en slechts noode stond het opgetogen publiek toe, dat hij zijn nummer beëindigde. In den pianist J. de Rooy had de zanger een betrouw baren begeleider. s Der traditie getrouw voerde ook een spreker het woord. Voorzitter Van Leeu wen deelde mede, dat de heer Hof door omstandigheden niet aanwezig kon wezen, vestigde de aandacht op het mooie, van het hoofdbestuur der V.A.R.A. ontvangen bloemstuk en stelde vervolgens den heer A. Rorije, wethouder van financiën er sociale zaken, in de gelegenheid de feest rede uit te spreken. In opdracht van het V.A.R.A.-hoofdbe- stuur complimenteerde de heer Rorije de afdeelingen Vlissingen met haar jubileum en spnak de hoop uit, dat de jongste telg van de beweging hier ter stede moge groeien en bloeien. Het verheugt spr'. dat tien jaar geleden, teen hij voorzitter van den Bestuurdersbond was, de stap tot op richting van de afdeeling Vlissingen is ge daan. Al waren de eerste jaren zeer moeilijk en werden luisterbijeenkomsten belegd, omdat geen enkel lid een toestel bezat, toch is de afdeeling", trots tegen werking, gemaakt tot wat zij nu is. De heer Rorije wees er op, dat de arbeiders beweging naast eigen muziek, zang en pers ook een eigen omroep noodig heeft bij den strijd voor de vrijheid, vooral tegenwoordig, nu alles op alles gezet moet worden om de verkregen vrijheid te be houden. Naast de pers is de radio een machtig wapen daartoe. Spr. memoreerde nog de groote beteekenis van de radio, zooals deze in September j.l. aan den dag trad, uitte de vrees, dat wij weer voor een dergelijke, periode zullen werden ge steld en wekte ieder op te pogen de af deeling Vlissingen van de V.A.R.A te ver- grooten. Met een woord van dank tot het afdeelingsbestuur en de sectiehoofden en het uitspreken van de hoop, dat de leden aan den uitbouw zullen medewerken, be sloot spr, zijn met bijvalsbetuigingen onderlijnde rede,. 9 9» Het was reeds na middernacht vóór deze voortreffelijk geslaagde avond achter den rug was en aan het dessert, bal met mu ziek van „The Cavelli's" en onder leiding van Albert de Booy, begonnen kon wor den. o. Badhuis aan de Bonedijkestraat. Gedurende de week van 23 tot 28 Janu ari werden in het badhuis 567 baden geno men en wel 442 door heeren, 98 door dames en 27 door kinderen. De S.D.A.P. komt met 3 candidatenlijsten uit by de a,s. gemeenteraadsverkiezingen. Naar wij van bevoegde zijde vernemen heeft de S.D.A.P. het voornemen om bij de aanstaande gemeenteraadsverkiezingen uit te komen met drie niet gelijkluidende can didatenlijsten. Zooals bekend is hebben in de fractie der S.D.A.P. in de bijna afge loopen periode zeer veel mutaties plaats gehad door overlijden, bedanken en ver trek. Het is gebleken, dat een lijst met 11 candidaten voor een partij met 7 mandaten te weinig namen bevat. Indien er onver hoopt nogmaals een verandering in de fractie zou plaats vinden komt de vrijko mende zetel aan een andere partij, daar de lijst uitgeput is. De wet staat een grootere candidatenlijst dan met 11 namen niet toe want de Kieswet schrijft voor, dat een lijst niet meer namen mag bevatten dan het aan tal raadsleden gedeeld door het aantal kieskringen eener gemeente (Vlissingen heeft 3 kieskringen) vermeerderd met 5. In verband hiermede heeft de afdeeling der Soc. Denl. Arb. Partij besloten, nu 3 verschillende candidatenlijsten in te dienen, waarvan de 9 eerste candidaten gelijklui dend zullen zijn en waarbij alleen de 2 laatste namen voor alle 3 lijsten verschil lend zullen worden. Deze methode ver schaft de S.D.A.P. 15 candidaten. De lijs ten worden, zooals gebruikelijk, onderling verbonden. Van de thans zittende raadsleden voor de S.D.A.P. heeft mevr. A. v. d, Vlistv. d. Broeke zich niet meer herkiesbaar gesteld. Candidaatstelling Provinciale Staten. Onlangs maakten wij melding dat het af tredende lid van de Provinciale Staten, de heer W. P. Edelman, niet meer voor een nieuwe candidatuur in aanmerking wenschte te komen en dat op de laatstge houden vergadering van de afdeeling Vlis singen van de R.K. Staatspartij dan ook geen candidatuur-Edelman tot stand is ge komen. Thans vernemen wij echter dat een groep kiezers zich heeft geïnteresseerd voor het candidaatstellen van den heer Edelman en dat deze laatste alsnog op zijn eenmaal in genomen standpunt is teruggekomen, zoo dat de heer Edelman weder op de lijst van de R.K. Staatspartij voor de Statenverkie zing zal worden geplaatst. Zeldzaam zacht en Echt in de pijpt Het nieuws van den dag In beeld. Foto's in onze Tijdinghal. Het op de werf van de Kon. Mij. „De Schelde" in aanbouw zgnde mailschip Beatrix" voor de Mij. „Zeeland" moest, doordat de „Koningin Emma", welke kort geleden te water werd gelaten, op dezelfde helling stond, in twee stukken gemaakt worden. Deze beide stukken zijn zooals reeds gemeld Vrijdagmiddag aan elkaar ge plaatst. Vrijdagmiddag heeft Z. K. H. Prins Bern- hard een bezoek gebracht aan de Rijks universiteit te Leiden. Minderwaardige practijken. De politie in onze havensteden weet reeds lang, dat stow-aways maar al te vaak heimelijk aan boord van schepen wor den meegenomen door leden der beman ning of door een combinatie van schepelin gen die zich hiervoor laat betalen. Als men nu weet, dat stow-aways over het algemeen arme slobbers, paria's zijn, die uit nood hun land veriaten in de hoop elders een bestaan te vinden, dan gevoelt men het afkeurenswaardige van handelin gen van schepelingen als hierboven be doeld. Zij troggelen deze uitgeworpenen nog geld af, waarbij dan nog komt dat de schepelingen bijna de zekerheid hebben, dat de stow-aways bij aankomst in het be loofde land zooal niet dadelijk, dan toch na zeer korten tjjd, in handen der pölitie moe ten vallen die hen zonder pardon, al doet het haar leed, weer naar het land van her komst terug zendt. Voor een min of meer klein gewin berei den zulke schepelingen dezen verstekelin gen die zich aan hen toevertrouwden, een groote desillusie en voeren zij hen zonder eenigen twijfel tot groote wanhoop. In den nacht van Zaterdag op-Zondag heeft de politie te Vlissingen wederom twee stow-aways aangehouden, ditmaal van Roemeensche nationaliteit, die te Ant werpen heimelijk aan boord van het Bel gische stoomschip „Jean Jadot" waren gekomen, met bestemming naar New York, maar die ontdekt waren vóór men in volle zee was. De kapitein heeft deze verstekelingen die 45 en 30 jaar oud zijn en van beroep resp. koopman en fabrieksarbeider, te Vlissingen doen landen, waarna zij aan de politie zijn overgegeven het schip heeft de reis daarop voortgezet. Bij hun verhoor verklaarden de vreemde lingen te Antwerpen door een schepeling van de „Jean Jadot" heimelijk aan boord te zijn geleid en verstopt, waarvoor zjj de zen man 200 resp. 300 francs hebben moe ten betalen, onder voorwaarde dat beiden bij goede aankomst in Amerika nog een zeker bedrag in dollars zouden moeten afgeven. Déze stow-aways zijn vandaag door de politie naar België terug geleid, zoodat de Belgische politie nu maar moet zien hoe zij van deze ongewenschte vreemdelingen kan worden verlost. Aangenomen kan worden dat de Vlis singsche politie haar collega's te Antwer pen wel zal inlichten over het afkeurens waardig optreden van bovenbedoelden schepeling en dat de Antwerpsche politie alle moeite zal aanwenden, dezen man in handen te krijgen om hem eens en voor al tijd dergelijke practijken af te leeren. Vlissingsch scheepvaartnieuws. Aangekomen: „Prinses Juliana" van Harwich (verwacht) Nederlandscha m.s. „Argus" van Plymouth„Broeder trouw" van Londen naar Utrecht„Bran- daris" van Plymouth „Zwaluw" van Gra- velines Duitsch s.s. „Ilsenstein" van Ant werpen, embarkeeren Duitsche emigranten. Om te bunkeren: Nederlandsch m.s. „Leny" van ShorehamItaliaansch s.s. „Stonestas" van LivornöNöörsck s.s, „Saphir" van Amsterdam. Vertrokken: „Oranje Nassau" naar Harwich „Tweed" naar Casablanca „Le ny" naar Gdynia„Stonestas" naar Bre men „Saphir" naar River Plate „Argus" en „Zwaluw" naar Antwerpen „Teuna" naar Londen; „Ilsenstein" naar New York; „Brandaris" naar Antwerpen. Landverhuizers. Zaterdagavond te elf uur is het stoom schip „Ilsenstein" van de Red Star Line* uit de haven alhier naar Amerika vertrok ken met aan boord 60 transmigranten, Joodsche families voornamelijk uit Weenen afkomstig en voorts uit enkele andere ste den in Duitschland. P. C. van der Veer f Dezer dagen Is de heer P. C. van de: Veer, oud-postdirecteur van het postkan toor te 's-Hertogenboscla, overleden. De heer Van der Veer was o.m. werk zaam op het zeepostkantoor te Vlissingen. Op 1 Mei 1912 werd hij benoemd tot hoofd-commies bij de P.T.T., in welke func tie hy werkte aan het spoorwegpostkantoor 2 te Vlissingen. Op 16 September 1921 volgde zijn be noeming tot directeur van het postkantoor te Goes en op 16 Maart 1924 werd hij di recteur van het postkantoor te 's-Hertogen- bosch, in welke functie hij op 1 November 1928 referendaris werd. Op 1 December 1930 is hij op verzoek eervol uit den dienst ontslagen. Provinciale Statenverkiezing. De Chr. candidatenlijst voor de Prov. Statenverkiezing in Zeeland luidt als volgt 1. A. D. F. v. d. Wart te Goes, 2. mr. W. F. E. Baron van der Feltz te Middelburg, 3. A. H. Stemerding te Souburg, 4. C. Philipse te 's-Heer Arendskerke, 5. A. de Feijter te Zaamslag, 6. G. van Duin te Zie» rikzee, 7. M. de Looze te Goes, 8. H. M. de Looff te Kamperland, 9. H. J. Brakman te Retranchement, 10. P. Janse te Biggekerke, 11. mr. C. Kousemaker te Kloetinge, 12. C. A. Kaan te Terneuzen, 13. S. A. N. van Oeveren te Wolfaartsdijk, 14. B. C. de Mul te Kruiningen, 15. M. den Boer te Haam stede, 16. L. M. Steendam te Zierikzee, 17. A. A. Schuit te Kortgene, 18. M. Krijger te Bruinisse, 19. J. de Kruijter te Goes, 20. dl'. J. E. van Eldik te Noordgouwe. Van de 8 thans zitting hebbende C.H.- leden komen dus de heeren W. de Ridder uit Vlissingen en M. M. Schippers uit Kam perland, niet terug. De overige 6 aftreden den, de heeren v. d. Wart, baron van dei' Feltz, Philipse, de Feijter, van Duin en de Looze zijn opnieuw candidaat gesteld.

Vlissingse Courant | 1939 | | pagina 2