EERSTE BLAD 77e JAARGANG - NUMMER 25 MAANDAG 30 JANUARI 1939 Een Koningskind verjaart Nederlandsch-Belgisch toerisme. Grand Hotel „Britannia". Groot Soirée Vansante STADSNIEUWS abonnementsprijs Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agent schappen gevestigd zijn 2.20 per kwartaal of 17 cent per week. Franco per post ƒ2.50. Voor het buitenland neme men een abonnement op het postkantoor zijner woon plaats. Afzonderlijke nummers 5 cent per stuk. Vlissingsche Courant UITGAVEFIRMA F. VAN DE VELDE Jr., WALSTR. 58-60, VLISSINGEN TEL. 10 - GIRO 66287 mi ADVERTENTIEPRIJ S Van 1—5 regels 1.25, iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijs. Reclames 50 cent per regel. Kleine adver tenties van 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent (max. 10 regels). Bij driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Alles bij vooruitbetaling. VERSCHIJNT DAGELIJKS, UITGEZONDERD OP ZONDAG EN ALG. ERKENDE CHR. FEESTDAGEN AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBL1C1TE1TSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VER.EENIGINO „DE NEDERI. ANDSCHE DAGBLADPERS" Morgen is het een jaar geleden dat Nederland, na weken van spanning, in jubel losbarstteOns was een Prinses ge- boren Voorspoedig is de klei ne Beatrix in het zoo snel verstreken eerste levensjaar opgegroeid. In blakenden welstand kijkt Zij guitig en vol levensmoed de toekomst MEER BELGEN NAAR NEDERLAND De wensch is redelijk. De bezwaren zijn het eveneens. Wanneer straks het zomerseizoen aan- breekt, schrijf ik plichtsgetrouw een arti keltje,' dat tot strekking heeft om mijn jasdgénooten te animeeren de vacantie teveel mogelijk in eigen land door te brengen. En velen mijner collega's in de journalistiek doen dat even zoo. Immers, het hemd is nader dan de rok. Onze hotel-, restaurant-, café- en pensionhou ders, alsmede de overige exploitanten van seizóenzaken hebben het niet breedze zitten op zware lasten. Waarom zouden wij ze de lusten niet gunnen? In de laat ste jaren worden er in België, naar schat ting, 5 millioen Nederlandsche guldens per zomerseizoen verteerd. Van het resultaat van enze goedbedoelde aansporingen hebben wij geen al te groote verwachting. Want als de zomer in het land is, trekken degenen, die het „even" kunnen doen, tóch weer de Zuidgrens over. Toen de regeering een oogenblik de ge dachte koesterde om van deze soort uit stapjes een kleine belasting te trekken, ging er een storm van verzet en veront waardiging op. En de regeering trok het ontwerp in. Zijn wij een vrij volk of zijn wij het niet? Inderdaad moet men ter zake niet wil len dwingen. Ons landje is nu eenmaal klein van oppervlakte en wie zich altijd maar binnen de grenzen er van houdt, beperkt wel zéér zijn gezichtsbeeld. Ia den vreemde vindt men niet enkel een andor landschapsbeeld, maar ook andere typen van menschen, met andere zeden en gewoonten. Wanneer men die leert ken nen, komt men tot het maken van ver gelijkingen. In vele gevallen groeit de waardeering voor wat anders is dan ten onzentin even velé gevallen groeit ook de waardeering voor wat bij ons is en bij anderen niet wordt gevonden. Het oordeel rijpt, het veroordeelen matigt zich, lp Er zou aan den trek naar het buiten land voor een aangename en leerzame vacantie geen enkel bezwaar zijn ver bonden, als die trek maar wederkeerig was. Daarvan is ten onzent geen sprake. Over dezen misstand is in het lokaal der Nederlandsche Kamer van koophan del van België en Luxemburg te Brussel een bespreking gehouden tusschen verte genwoordigers der Kamers, van de Ned. vereeniging voor Vreemdelingenverkeer, de A.N.W.B. en de Belgische Touringclub. Van de zijde der Kamers werd de wensch uitgesproken, onder het motto „Meer Bel gen naar Nederland", het toeristenverkeer van België naar Nederland krachtig te bevorderen. De vergadering was het er over eens dat België niet te klagen heeft over het aantal Nederlandsche bezoekers, doch daarentegen laat het toeristenverkeer van België naar Nederland veel te wenschen over. Gezocht wordt na-ar samenwerking tus schen belanghebbenden om te komen tot een gemeenschappelijke actie voor het ko mende reisseizoen. Wij vreezen, dat deze goed bedoelde actie weer niet veel zal uithalen. Wij heb ben het recht te verlangen, dat de Bel gen voor hun vacanties meer notitie zullen nemen van ons land, maar daartegenover moeten wij ook de billijkheid erkennen der geopperde bezwaren. De algemeene klacht in het buitenland is en blijft, dat Nederland te duur is voor toeristisch verkeer. Waarom gaan zooveel Nederlanders naar België Ongetwijfeld om er bijv. eens berglandschappen te zien, mooie oud- Vlaamsche bouwwerken te bewonderen en de aangenaamheden van een verblijf aan de Belgische kust te ondergaan. Maar in de eerste plaats omdat België goedkoop is Mag men dan van de Belgen verwach ten dat zij wier loonen en inkomens over het algemeen lager zijn dan de onze naar het duurdere Nederland komen ter ontspanning? Zij blijven liever in België of ze trekken naar Frankrijk, waar het le ven nog weer goedkooper is dan in België. De bezwaren tegen een vacantie (der Belgen) in ons land beginnen reeds met het verschil in de muntwaarde. Een Ne derlander krijgt 16 francs voor zijn gulden on denkt daar rjjk mee te zijn een Belg moet 16 francs neertellen om één gulden m handen te krijgen en voelt zich daarmee doodarm. Zeker, deze factcr is „slechts" van psychologische beteekenis, maar laat acb gelden l IOok het werkelijke kostenver schil is te groot. In België doet men van alles om het reizen goedkoop en aantrek kelijk te maken radio-treinen, goedkoope weekendbiljetten over alle afstanden, rond- reisbiljetten. Bij ons kost een 8-daagseh rondseisbiljet 15 gulden, in België betaalt men nog niet de helft voor een 5-daagsch; voor minder dan 15 gulden kan men in België 15 dagen van heel het spoorwegnet gebruik maken. Cafétaria's en snelbuffetten hebben het gebruik der maaltijden wat goedkooper gemaakt ten onzent, maar de kleine ver teringen maken het verblijf hier te duur. Een vreemde vacantiegast een tehuis mis sende, valt heel den dag, dan hier en dan daar, neer in café's en dergelijke gelegen heden. Wijn, de volksdrank in het Zuiden, is bij ons niet te betalen, een biertje, koffie of thee, normaal 20, vaak 25 cent. De menschen uit het Zuiden zijn gewoon, om er de helft of minder voor te betalen. Logies? Man en vrouw betalen bij ons „per persoon". In het Zuiden huren ze een kamer. Bij onsper persoon (normaal en gewoontjes) 2.50in het Zuiden per kamer, dus met zijn tweeën, nog niet, wat men ten enzent „per per soon" vraagt. Zeker, ons Hollandsch ontbijt is degelijk brood, boter, jam, kaas, ham, een ei en soms nog méér. Maar de Zuider ling wenscht zulk ontbijt niethij is het niet gewoon. Hij gebruikt 's morgens meestal op zijn kamer, zijn „petit déjeu ner", een paar croquante broodjes met niets en een kopje thee. Om zich 'te ont nuchteren. En dat wordt berekend ad 4 of 5 francs, in Frankrijk dus 20 25 .cent. En nu weet ik welde Nederlandsche hctel-, restaurant- en cafébedrijven zitten op zeer zware lasten. Hier moeten dan ook overheid èn belanghebbenden door ge zamenlijk overleg tot een oplossing zien te komen, welke Nederland voer toeris tisch verkeer ook van binnenuit open stelt. Anders .leidt alle gepraat tot niets. In de plaatsen van. ons land, welke centra zouden kunnen zijn voor toeristisch verkeer, moeten góede hotels zijn, waar men voor één gulden of daar -cmtrent kan overmachten. En daar dient voor vreemde lingen voor een paar dubbeltjes of een kwartje een sobere „petit déjeuner" ver krijgbaar te worden gesteld, waaraan ze gewoon zijn. Het „kleine verteer" moet voorts veel goedkooper worden dan het is. En tenslotte is er behoefte aan zeer voordeelige spoorbiljetten voor weekeind- reizen en voor rondreizen van een duur van. 4 5 dagen. M. WAAROM MUSSOLINI IN SPANJE TUSSCHENBEIDE GEKOMEN IS. Belangwekkend artikel in Gazetta del Popoio. Italië is in Spanje om redenen van stra- tegischen aard in Spanje tusschenbeide ge komen en niet alleen uit overwegingen van iaeologischen aard. Met het steunen van de door Franco ontketende beweging be oogde het mede te werken aan de instel ling in Spanje van een politiek regieme, dat ingeval van een Europeeschen oorlog vijandig zal staan tegenover een eventuee- len doortocht-door het Iberisch schiereiland van Afrikaansche contingenten van het Fransche leger. Dit alles blijkt uit een artikel van An- saldo in de „Gazetta del Popoio", die Frankrijk vergelijkt met het Carthago uit de Phoenicische oorlogen en uiteenzet dat Mussolini, om Rome te behoeden voor een zelfden aanval als die van Hannibal, drw.z. van overweldiging door Frankrijk met de hulp van door Spanje aangevoerde ge kleurde troepen uit Afrika, in 1936 zijn toevlucht heeft genomen tot 'n soortgelijke oplossing als die welke Scipio in 208 voor Chr. heeft gebruikt. Vandaar de ontsche ping van Italiaansche legionnaires in Span je, teneinde, naar dé officieuze publicist verklaart, den nieuwen Middellandsche Zee kringloop „Noord AfrikaSpanjeFrank rijk" waardoor zich eens zooveel bar- baarschheid over Rome verspreid heeft, te verbreken. Na betoogd te hebben, dat het doel van Frankrijk is, de Rijngrens te verdedigen en Rome bij de eerste de beste gelegenheid te verpletteren, vervolgt Ansaldo Daar om werft de Fransche generale staf op in tensieve wijze strijdkrachten in Afrika, zooals eertijds Hannibal deed, en om het vervoer dezer contingenten naar Frankrijk te verzekeren, tracht dit land Spanje aan zich dienstbaar te maken. De journalist verklaart, dat dit „imperialistische plan" van de derde republiek geslaagd zou zjjn, als er geen Italiaansche inmenging ware geweest, en dat de val van Barcelona der halve iets meer beteekent dan een aan de internationale bolsjewistische propaganda toegebrachten slag. Zaterdag 11 Februari a.s. met attracties te geven door V.T.V. Aan vang 8 uur. Entrée 50 cent plus belasting. SOIRÉE IN BRIT VAN V.T.V. Dat kan niet anders of het valt mee. Kaarten verkrijgbaar in het sigarenmaga zijn van den heer KESTELOO, Walstraat 52 en aan de zaal. Plaatsbespreking vanaf heden. Ter gedachtenis van W. M. Quist. Naar aanleiding van het overlijden van den heer W. M. Quist, leeraar aan de R.H.B.S. 5 te Vlissingen schrijft de oud directeur dier inrichting, de heer J. Cos- ter, ons Nu het mij tot mijn groote spijt onmoge lijk is dezen overleden vriend-collega de laatste eer te bewijzen, moge ik hier neer schrijven wat ik anders aan zijn graf zoo ongeveer had willen zeggen. In het midden der volgende maand zal het drie en veertig jaar geleden zyn, dat ik met Willem Quist kennis maakte hij zat toen in, en ik stond vóór de banken in één van de lokalen der Hoogere Burger school van zijn geboorteplaats. Van meet af deed hij zich kennen als een bescheiden, beleefde, eenvoudige, welwil lende jongen een - ernstig,- ijverig leerling met groot plichtsbesef en goeden aanleg. Veertien jaar later stond ji'q yoor mij als een flinke, jonge man, die door zijn dub bele middelbare bevoegdheid van uiteen loopenden aard, economisch en literarisch, bij uitstek geschikt leek voor de betrekking van leeraar aan de toenmalige H.B.S. 3 en de daarop te bouwen 2-jarige Hoogere Handelsschool hier ter stede. Na zijn benoeming bleek al gauw, dat de gedane keuze zeer goed was. Het gezegde „The child is father to the man" werd ten volle bewaarheid de karaktereigen schappen, die in het kind aanwezig waren, hadden zich in den volwassene ten volle ontplooid eenvoud en ernst, bescheiden- en welwillendheid, plichtsbetrachting en wilskracht kenmerkten dezen jongen lee raar. Daar hij de gave bezat zijn onderwijs aantrekkelijk te maken, onder alle omstan digheden steeds met opgewektheid les gaf en met zijn leerlingen door alle klassen heen tactvol wist om te gaan, hoeft het geen verwondering te wekken, dat hij mij eens door een leerling het idéaal genoemd werd. Aangenaam mensch met, prettige om gangsvormen en uitstekend docent, die zijn taak met hart en ziel vervulde, steeds be reid te helpen, wanneer onverwachte om standigheden hulp noodig maakten voor den goeden gang van zaken, was Quist na tuurlijk een collega om goed mee overweg te kunnen in de beste harmonie hebben wij dan ook twee en twintig jaar achtereen samengewerkt. Belangeloos heeft hrj al die jaren, en zeker ook na mijn aftreden, de schoolbibliotheek verzorgd met een blij moedigheid en toewijding boven ieders lof verheven. Hoewel zijn taak altijd al, maar vooral in den laatsten tijd, heel zwaar was, bleef hij die, ondanks het klimmen der jaren, met de hem eigen opgeruimdheid tot den laatsten dag vóór de Kerstvacantie vervul len. Toen kon hp niet meerhij bleek door en door ziek we mogen aannemen, dat zijn groote geestkracht hem staande ge houden had. Een geslaagde medische kunst bewerking gaf hoop hem in het leven te houden wij vertrouwden op zijn totnutoe zoo sterk lichaam, op zijn geestkracht, maar het was tevergeefs, want er traden complicaties op, die hem. vijf weken later sloopten. Wat iedereen hem zoo van harte gegund had, nl. jaren van welverdiende rust na zoo'n welbesteed leven, is hem niet ten deel gevallen. Moge zijn treurende weduwe en hun eenig kind de kracht geschonken worden het groote leed, dat zoo onverwachts over hen gekomen is, te dragen Willem Marius Quist, ik zal je nooit ver geten. Rust in vrede De O.L, Vrouwerkerk plechtig in gebruik genomen. Ofschoon de O.L. Vrouwerkerk aan den Singel reeds sinds Kerstmis in haar groo teren vorm in gebruik is, bleef er toch nog veel arbeid te verrichten, alvorens het werk als opgeleverd kon worden be schouwd. Dezer da'gen zijn de laatste resten van stellingen en schuttingen verdwenen, zoo dat hét machtige kerkgebouw thans in zijn geheele gedaante zichtbaar is. En al is het dan jammer dat de kloeke toren nog ont breekt, de katholieken mogen toch met recht trotsch zijn op hun bedehuis, dat de omgeving beheerscht. In den gevel van het gebouw is boven den ingang een beeltenis van de patrones der kerk geplaatst met daarboven de woorden „Regina smi Ro- sarii (Koningin van den Rozenkrans). De toegang tot de kerk bereikt men langs eenige royale treden en een ruim portaal. Aan den linkerkant van het por taal is een doopkapel ingericht, terwijl aan den rechterkant een kapelletje is gebouwd ter vereering van het schilderij van Maria Altijddurenden Bijstand. Deze laatste kapel zal van heden af eiken dag voor het pu bliek toegankelijk zijn hiertoe is een deur in den zijgevel aan de Brouwenaarstraat gemaakt. Aan de binnenzijde is de kapel van de kerk gescheiden door een smeed ijzeren hek, zoodat van daaruit de kerk niet kan worden betreden, dcch wel een ruimen blik in het gebouw verkregen wordt. Boven het portaal en genoemde kapellen is een plaats-ingeruimd voor het zangkoor en het orgel. Wanneer men de kerk betreedt, valt di rect de grootte van het interieur op. Zoo als men weet is het gebouw een kruiskerk en als regel treft men in dergelijke kerk gebouwen een groot aantal pilaren aan, waarop de dakgewelven steunen en die dikwijls een groote belemmering vormen voor een ruim zicht op het altaar en den preekstoel. Dit is hier niet het geval. Het geheele middengedeelte van het gebouw steunt op slechts vier stevige pilaren, die het zicht weinig belemmeren. De nieuwe preekstoel, die tegen een dezer pilaren is aangebouwd, is geheel uit steen opgetrok ken en sluit, mede door zrjn eenvoudigen vorm, goed bij het geheel aan. Liet de acoustiek vóór de vergrooting van het bedehuis veel te wenschen over, thans kan gezegd worden dat dit euvel vrijwel tot het verleden behoort; het gesproken woord is in alle hoeken van het gebouw goed te volgen. Het schip der kerk bevat plm. 800 zit plaatsen, terwijl de beide zijbeuken aan plm. 200 personen plaats bieden. Doordat het kerkgebouw niet aan andere perceelen grenst en van flinke ramen is voorzien, valt het daglicht aan alle zijden naar bin nen. De ingebruikneming werd gistermorgen ingezet met een plechtige H. Mis, opge dragen door den pastoor der parochie, den zeereerw. heer B. J. M. Timp, daarbij ge assisteerd door de weleerw heeren B. Dun selman, als diaken en W. J. J. M. Niekerk, als sub-diaken. Deze plechtigheid had een zeer eenvoudig karakter. Het hoogtepunt vormde het plechtig danklof, dat des avonds te 6 uur werd ge- celebeerd door den oud-pastoor en stichter der kerk, den Zeereerw. heer P. van der A-a. Deze werd daarbij geassisteerd door een tweetal heeren geestelijken, terwijl een aantal priesters, o.a. uit Middelburg, op het priesterkoor had plaats genomen. Dit nummer bestaat uit 2 bladen §dlCHfftc«tSSC« unw Jew «l«»g Waarom Mussolini in Spanje tusschen beide is gekomen. (Pag. 1, eerste blad) Wijzigingen in de Britsche regeering. (Buitenland) Verschillende ernstige ongevallen. (Gemengd nieuws) De aardbeving te Chili heeft duizenden menschen het leven gekost. (Gemengd nieuws) ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN Onder den dienst besteeg pastoor B. J. M. Timp den preekstoel en wees op de beteekenis van dezen dag en zette in het bijzonder uiteen waarom het kerkbestuur er toe gekemen was aan dit, thans vol tooide, kerkgebouw een Mariakapel te bouwen. Spr. is er van overtuigd dat de devotie tot Maria in zijn parochie sterk leeft en hoopte en vertrouwde dat deze devotie nog zal toenemen. Tenslotte smeek te hjj den zegen over zijn parochie af en in het bijzonder over hen die zijn afge dwaald. Hierna vormde een groot aantal verte genwoordigers van de verschillende Ka tholieke vereenigingen, zoowel godsdien stige als sociale, die werd voorafgegaan door een aantal kleine bruidjes en jeugd- vereenigmgen. De stoet werd opgefleurd door tal van vaandels, banieren en ver- eenigings-vlaggen, terwijl de deelnemers (sters) allen waren voorzien van bloemen of brandende kaarsen, die by de Maria kapel werden geofferd als een hulde van de geheele parochie. Na deze plechtige hulde besteeg deken P. van der Aa den kansel om zijn oud- Parochianen geluk te wenschen met de voltooiing van het kerkgebouw, waarvoor hij ongeveer dertig jaar geleden opdracht kreeg het te stichten, al was het dan als een hulpkerk. Spr. memoreerde de om standigheden van dien tijd en de moeilijk heden aan den bouw verbonden. Hij was dankbaar het nog te mogen beleven dat zijn arbeid door pastoor Timp thans is voltooid en verzekerde, dat onder diens leiding de toren over eenige jaren ook wel zal verrijzen. Tenslotte richtte zijn Eerw. zich tot de jeugd en waarschuwde tegen de groote dwalingen van onzen tijd. Het danklof werd besloten met het ge ven van den zegen. Denkt om de belasting. De ontvanger der directe belastingen te Vlissingen maakt bekend, dat ter voor koming van vervolging voor 4 Febr. a.s. op de aanslagbiljetten inkomstenbelasting 19381939 gedagteekend Augustus 1938, 5/8 betaald moet zijn.

Vlissingse Courant | 1939 | | pagina 1