Gemeenteraad van Vlissingen h.m. de koningin doet een beroep op haar volk eerste blad Opruiming 77e JAARGANG - NUMMER 23 VRIJDAG 27 JANUARI 1939 De burgemeester spreekt zijn Nieuwjaarsrede uit Denkt II er om? ABONNEMENTSPRIJ s Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agent schappen gevestigd zyn 2.20 per kwartaal of 17 cent per week. Franco per post 2.50. Voor het buitenland neme men een abonnement op het postkantoor zijner woon plaats. Afzonderlijke nummers 5 cent per stuk. YJissingsche Courant UITGAVEFIRMA F. VAN DE VELDE Jr., WALSTR. 58-60, VLISSINGEN TEL. 10 GIRO 66287 ADVERTENTIEPRIJ S Van 1—5 regels 1.25, iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijs. Reclames 50 cent per regeL Kleine adver tenties van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent (max. 10 regels). Bij driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Alles bij vooruitbetaling. VERSCHIJNT DAGELIJKS, UITGEZONDERD OP ZONDAG EN ALG. ERKENDE CHR. FEESTDAGEN AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUB L I C1T E ITS W A A RD E, INGESTELD DOOR DE VEREEN1GING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Vrees voor afbraak moet worden omgezet in wil tot opbouw „Ik hoop aan de woorden „Christus voor alles" tot aan Mijn laatsten ademtocht trouw te blijven" H. M. de Koningin heeft hedenmiddag te 12.45 u. de volgende radiorede gehouden: Waar de gedachte der geestelijke en moreeie herbewapening in het middelpunt der belangstelling is komen te staan en Mij gebleken is, dat er nog veel verschil van meening bestaat omtrent hare toepassing, wil Ik trachten U nader toe te lichten, hoe Ik haar zie. Vanzelf zal dit dan tevens een antwoord zijn op enkele- van de vele vragen, die Mij naar aanleiding daarvan langs ver schillende wegen bereikten. De innerlijke vernieuwing, die de op roepen van October voorop stellen, nopen ons tot eene geheel nieuwe instelling ten opzichte van alle nooden van den tijd, een zich daarvoor inzetten, in eigen omgeving, en eigen kring en als volk in zijn geheel. Met vreugde heb Ik de bereidwilligheid begroet van zoovelen, zoowel hier, als in Nederland onder de keerkringen, om aan deze geestelijke en zedelijke krachtsinspanning deel te nemen. De stroom van persoonlijke betuigingen van instemming, die Ik mocht ont vangen, zoowel als de gemeenschappelijke adressen, geven blijk van den ernstigen wil, als mensch en als kring, er den schouder onder te zetten. Wil die krachtsinspanning de sterke hefboom worden, die ons opheft boven zichzelf uit, boven de onderlinge verdeeldheid en den druk van den tijd, dan moet zij omgezet worden in de levenshouding van „draagt elkanders lasten" in de geheele samenleving. Laten wij in dit ernstige tijdsgewricht werkelijk eerlijk zijn tegenover ons zelf en ook als volk en de oogen niet sluiten voor onze tekortkomingen en feilen als mensch en als gemeenschap. De verdeeldheid en voortschrijdende splitsing en versnippering, die ons in het dagelijksche leven tegemoet treden met de daarmee gepaard gaande ver vreemding onderling, zijn slechte heelmeesters voor de krankheden van onzen tijd. Waar juist nu het verlangen naar samenwerking en het sluiten der gelederen bij talloos velen opkomt en de noodzaak gevoeld wordt elkander de hand te reiken, moet aller streven er in de eerste plaats op gericht zijn elkander te begrijpen en begrepen te worden. Men geve zich rekenschap hoe,het den enkeling te moede moet zijn, indien de omstandigheden nog drukkender en benauwender zouden worden en hij zich niet gedragen zoude voelen door de gemeenschapsgedachte. Ik weet het niet korter uit te drukken dan in de woorden van den'2den oproep „Vrees voor afbraak moet worden omgezet in wil tot opbouw". Wat moet er opgebouwd worden Waarop moet onze arbeid gericht zijn In de eerste plaats op een geheel gewijzigde, nieuwe geestesgesteldheid ten opzichte van de nooden die allerwege zijn ontstaan, en op een krachtig streven om, als volk in zijn geheel, daarin te voorzien. Ten tweede op het bevorderen van een nieuwe geestesgesteldheid ten opzichte van de moreeie en geestelijke moeilijkheden van dezen tijd en van den drang om ook daarin, in nationalen zin, de helpende hand te reiken. Heel bijzonder hebben Mij daarom de mededeelingen en berichten verblijd over de hier en daar aan den dag getreden pogingen van practische toepassing der gedachte van geestelijke en moreeie herbewapening in grooter verband, met wegcijfering van hetgeen dreigt te scheiden en vooropstelling van een breede gemeenschapsgedachte. Nog geheel onder den indruk van de prachtige samenwerking en eensgezind heid, geheel uit U zelf voortgekomen, bij gelegenheid van de viering van mijn 40-jarige regeering, doe Ik een beroep op U aller medewerking om deze eens gezindheid duurzaam te doen zijn en practisch in toepassing te brengen bij de bestrijding van den hooggestegen nood op geestelijk en stoffelijk gebied en de hinderpalen weg te nemen, die den opbouw tegenhouden, die noodzakelijk is om tot een betere toekomst te geraken. Als men de gedachte laat gaan over de groote vraagstukken, die voor duizen den een levensbelang zijn, denken wij in de eerste plaats aan het schrijnend leed van de werkloosheid. De bestrijding daarvan zou in hooge mate gebaat zijn door de geboden nieuwe instelling des geestes tegenover de nooden van ons volk. Mogen de in een vergevorderden staat van voorbereiding verkeerende plannen der overheid, welke eene aanzienlijke uitbreiding der werkverschaffing beoogen, aangevuld door hetgeen particulieren bereid blijken te doen, een krachtig begin van toepassing der herbewapening op groote schaal zijn. Voor onzen geest rijst op het gebrek aan brandstoffen, kleeding en dekking, dat in een zoo groot aantal gezinnen is ontstaan en dat, ondanks de mildheid van vele en onderscheidene groepen, nog steeds om leniging roept. Daaraan zal eerst ten volle kunnen worden voldaan als de geest van saamhoorigheid en helpen over ons geheele volk vaardig wordt. Ter verduidelijking herinner Ik U hier aan het vuur, dat allerwege aan den dag kwam bij het vervaardigen van wanten en bivakmutsen voor onze gemobili- seerden voor den eersten winter na het uitbreken van den oorlog. En een derge lijke algemeene belangstelling en voortvarendheid deed zich verleden jaar voor, waar het gold het maken van uitzetten voor jong geborenen ter gelegenheid van de geboorte Mijner Kleindochter. Al bestreken deze behoeften slechts een zeer bescheiden oppervlak op maat schappelijk gebied, de eenheidsgedachte, die daarbij op den voorgrond trad, geeft een helder beeld van wat hier aan de orde is. Niet minder dan aan de materieele moeilijkheden denk Ik aan het schrijnend 'eed en de gedruktheid in het hart van hen, die van werk verstoken zijn, of op andere wijze slachtoffer van de crisis zijn. Hier ontsluit zich een wijd arbeidsveld voor naastenliefde In nationalen zin, om de gevolgen te bestrijden van crisisleed, zoowel voor hen die midden in het 'even staan, als voor de jongeren, die geen kans krijgen om aan den slag te komen. De landen, die in den wereldoorlog gewikkeld waren, hebben voorzien in de nooden van de oorlogsslachtoffers. Is er niet aanleiding naar middelen te zoeken om hetzelfde te doen voor de velen, die buiten hun schuld slachtoffers zijn geworden van de huidige economische omstandigheden Ik weet, dat de wil tot opbouw, uitgaande boven alle verdeeldheid, bij zeer velen aanwezig is. Ik zou dezen allen willen vragen voor te gaan, en vooraan te staan, bij het te verrichten werk in groot verband en nationalen zin, teneinde metterdaad, en met hun bezieling- en voortvarendheid, het bewijs te leveren, dat dit moet en kan! Sedert het uitbreken van den wereldoorlog is er veel op maatschappelijk en staatkundig terrein ontwricht en zijn ons, door de omstandigheden, beperkingen van onze vrijheid opgelegd, waardoor ons geduld op menigerlei gebied op de proef is gesteld, want, al verandert onophoudelijk het beeld van den toestand en daarmede ook de aard van de offers, die van ons gevraagd worden, de onvrijheid is er niet minder om. Deze prikkelbaar makende en benauwende toestand is oorzaak, dat goede eigenschappen wel eens in het gedrang komen, terwijl minder goede soms hun vrijen loop nemen. Het is overeenkomstig de beginselen der herbewapening om dergelijke ver schijnselen van verwording niet met onverschilligheid voorbij te gaan, doch zich deze als gemeenschap en als volk aan te trekken, de handen uit de mouwen te steken, ten einde de vergroeiing uit te snijden. Alleen de overtuiging van een geheel volk van de noodzaak van den door Mij bedoelden opbouw, gevolgd door de eendrachtige poging daartoe, kan verval en ineenstorting voorkomen en een beweging in opgaande lijn doen ontstaan. Ongetwijfeld zal geen van U de hooge innerlijke waarde en de diepe beteekenis ontgaan van zoodanige vrijwillige en uit eigen overtuiging voortgekomen nationale daad van een vrij volk, dat in de grondslagen, waarop zijn staatsbestel rust, het hechte, fundament vindt, waarop het zich kan verjongen en vernieuwen. Ik zoude in Mijn taak tekort schieten, waar Ik over de moreeie en geestelijke herbewapening spreek, die zoo nauw samen hangt met de geestesgesteldheid van den enkelen mensch, indien Ik niet een enkel woord zeide over de persoonlijke zijde dezer geestelijke krachtsinspanning. In den eersten oproep lezen wij, dat Gods levende geest elk volk en elk mensch tot zijn hoogste bestemming roept. Deze geest beantwoordt ook den angstkreet, dien de mensch in zijne geestelijke ellende en verlatenheid slaakt naar Gods nabijheid. Deze begeerte naar persoonlijk contact met'God is wel nooit zoo sterk en zoo verbreid geweest als tegenwoordig, nu schier alles wegvalt waarop de mensch- heid eertijds meende te kunnen staat maken, en onzekerheid en onvastheid ons overal tegemoet treden. Die persoonlijke verhouding, zonder welke geen innerlijke vrede mogelijk is en die ver uitgaat boven de hoogste scheidsmuren, onverschillig van welken aard deze mogen zijn, kenmerkt zich bij uitstek door waarheidszin, oprechtheid en eerlijkheid. Ik zou dit met het volgende beeld willen verduidelijken. Wij weten, dat er veen spleet zoo klein is, of het zonlicht en de lucht, die wij Inademen, dringt er Uoorheen. Op gelijke wijze banen Gods liefde en Gods Geest zich een weg door de kieren van het bestaan van elkeen. Van elkeen, zonder uitzondering, onverschillig in welk werelddeel hij woont, of wat zijn overtuiging is, of welke taal hij spreekt. Staat ons allen deze ontzaglijke doch tevens zoo verblijdende en moedgevende waarheid helder voor oogen Beseffen wij, dat zij het krachtigste cement is tusschen menschen onderling en volken onderling? Op deze waarheid berust nu de gedachte der herbewapening en het „draagt elkanders lasten". Omdat velen Mij gevraagd hebben naar Mijn persoonlijk geloof en persoonlijke ervaring en Mij herinnerd werd aan de woorden „Christ avant tout", die Ik eens neerschreef, voeg Ik ten besluite het navolgende nog hier aan toe. De ervaring, die aan die woorden ten grondslag ligt, is Mijn leid-ster geweest om tot boven staand inzicht te komen. Ik hoop aan die woorden „Christus voor alles" tot aan Mijn laatsten ademtocht trouw te blijven. Daartoe geve Hij Mij de kracht. Meer welvaart Ruimere werkgelegenheid. Toe nemende bevolking. Gunstige gezondheidstoestand. Nog steedswoningtekort. Gunstige ontwik keling van het havenbedrijf. In de hedenmiddag te twee uur onder leiding van burgemeester C. A, van Woel- deren gehouden gemeenteraadsvergadering, waren bij de opening 17 leden aanwezig. De plaats van den heer Van Oorschot was niet bezet. (Later, tijdens het uit spreken van de Nieuwjaarsrede, kwam de heer Van Oorschot echter ter vergade ring). Installatie nieuw lid. De door het vertrek van den heer J. Nieuwschepen opengekiomen zetel der A.R.- fractie werd vanmiddag ingenomen door den heer J. L. de Wit die, na door den gemeentesecretaris te zijn binnengeleid, in handen van den burgemeester de voorge schreven eeden aflegde. De burgemeester heette den heer De Wit welkom, nadat deze zijn plaats had inge nomen, en hoopte dat hij de welvaart der gemeente zal helpen bevorderen. De heer DE WIT zegde hiervoor dank. De Nieuwjaarsrede De burgemeester sprak vervolgens zijn traditioneels Nieuwjaarsrede uit, waarin hij zei: In mijne nieuwjaarsrede kan ik dit jaar dankbaar vaststellen, dat de welvaart in de gemeente Vlissingen verbetert, omdat er weer ruime werkgelegenheid bestaat. Mede door deze verbeterde economische toestanden is in Vlissingen met groote be langstelling' en opgewektheid deelgenomen aan de nationale feesten, o.a, bij de ge boorte van Prinses Beatrix en bij het 40- jarig Regeeringsjubileum van H. M. de Koningin, evenals tijdens de bezoeken van H. M. de Koningin aan Vlissingen bij de onthulling der gedenkplaat voor wijlen Z.K.H. Prins Hendrik in den gevel der zeevaartschool en de tewaterlating van de „Koningin Emma", één der beide in aan bouw zijnde nieuwe schepen der Stoom vaart Maatschappij „Zeeland" aan den jongen Bond van Buurtvereenigingen „Oranje en Vlissingen" komt hulde toe voor de organisatie der feestelijkheden. De bevolking van Vlissingen bedroeg op 1 Januari jL 22.554 personen tegenover 21.932 op 1 Jauari 1938, eene toename van 622 personener hadden 382 geboorten plaats tegen 349 in 1937 en 228 sterfge vallen, waQT 36 tot de be- Dit nummer bestaat uit 3 bladen QeliCMrtcwasscCT wam Radio-rede van H. M. de Koningin. (Pag. 1, eerste blad). Nieuwjaarsrede van den burgemeester van Vlissingen. (Pag. 1, eerste blad), Ernstig verkeersongeluk te Steenrijk, (Gemengd nieuws)* Nadere bijzonderheden over de bezet» ting van Barcelona. (Buitenland)^ ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN" Morgen laatste dag onzer Seizoen- h a cvj *5 <3 O 6 S3 volking eener andere gemeente, tegen 207 in 1937 er vestigden zich 2600 en er ver trokken 2178 personen, waaronder uit en naar een Nederlandsehe gemeente buiten de provincie Zeeland resp. 1638 en 1455, uit en naar O. en W. Indië resp. 169 en 210 en uit en naar het buitenland resp. 104 en 111. Het aantal verhuizingen binnen de ge meente bedroeg niet minder dan 1086, om vattende ongeveer 3400 personen. Het aan tal kiezers nam toe tot 12.746 (12.635 in 1937). De gezondheidstoestand was in 1938 gunstig, van besmettelijke ziekten kwamen slechts 3 gevallen roodvonk voor. In de ziekenhuizen werden door tusschenkomst van den gemeentelijken geneeskundigen dienst voor rekening van de gemeente 523 personen opgenomen (472 in 1937) het aantal verpleegdagen bedroeg 11.141 in 1938 (To.622 in 1937) de totale kosten van den Gemeentelijken Geneeskundigen Dienst bedroegen 33.567.93 34.785.90 in 1937). De werkloosheid was minder dan in 1937a het gemiddeld aantal bij de arbeidsbeurs ingeschreven werkzoekenden bedroeg 514 (566 in 1937). Ingevolgde de rijkssteunregeling voor werkloozen werden 409 verschillende per sonen ondersteund (608 in 1937), gemid deld 89 per week (178 in 1937), waarvan de kosten bedroegen 40.064.5485.700.71 in 1937). Aa,n valide arbeiders, die niet in deze steunregeling konden worden opgenomen werd ongeveer 4800 uitgekeerd 3000 in 1937) kleeding, dekking, schoeisel en schoenreparatie aan armlastigen en zooge naamde B-steun werd voor een waarde van 6048.15 verstrekt 8769.80 in 1937)* Door Maatschappelijk Hulpbetoon werd in allerlei vorm van. ondersteuning 75.000 85.000 in 1937) uitgegeven. In het ge heel werd aldus uitbetaald 159.920.39 215.156.56 in 1937). In het geheele jaar 1938 hebben 265 personen (285 in 1937) in de werkver schaffing gewerkt, gemiddeld per week 114 man (8S in 1937) aan wie 83.500 loon is uitgekeerd of gemiddeld 14.09 per week (resp. 89.578.88 en 13.92 in 1937). Duidelijkheidshalve zij hier vermeld, dat zich onder de wekelijks door de arbeids beurs gepubliceerde cijfers van werkzoe kenden (gemiddeld per week 514), ge middeld bevinden 203 van overheidswege verzorgde werkloozen, nl. 89 door steun- verleening en 114 door werkverschaffing en verder 58 kastrekkenden, 25 werkzaam in de plantsoenen, 29 armlastigen, 17 vrou wen, 29 gezinsleden van gesteunde werk loozen, 151 op generlei wijze gesteunden en 2 niet-werkloozen.

Vlissingse Courant | 1939 | | pagina 1