arcelona gevallen I EERSTE BLAD 77e JAARGANG - NUMMER 22 DONDERDAG 26 JANUARI 1939 STADSNIEUWS Mussolini zou conferentie van vier overwegen UIT DE PROVINCIE ^onnementsprijs x>r alle gemeenten op tcheren enwaaragent- ippen gevestigd zijn 2;20 per kwartaal of 7 cent per week. Franco p post 2.50. Voor t buitenland neme men abonnement op het „tkantoor zijner woon- iats. Afzonderlijke ners 5 cent per stuk. Vlissingsche Courant ivEFIRMA F. VAN DE VELDE Jr., WALSTR. 58-60, VLISSINGEN TEL. 10 - GIRO 66287 ADVERTENTIEPRLJ S Van 1—5 regels 1.25, iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijs. Reclames 50 cent per regeL Kleine adver tenties van 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent (max. 10 regels). Bij driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Alles bij vooruitbetaling. VERSCHIJNT DAGELIJKS, UITGEZONDERD OP ZONDAG EN ALG.ERKENDE CHR. FEESTDAGEN IgESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBL1CITE1TSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Omstreeks één uur hedenmiddag bereikte ons een bericht uit Burgos, dat de troepen van Franco Barcelona zonder tegenstand hebben bezet. middag te twaalf uur rukten de di- uit Navarra onder commando van ia! Solchaga en de Mooren onder ando van generaal Yague, met vlie- vaandels en slaande trommen als n Barcelona binnen, troepen van Franco stieten niet op itand, aangezien de meeste manschap en het regeeringsleger de stad reeds n verlaten voor de rechtschen bin kten. Navarreezen en Mooren bezetten eerst istorische fort Montjuich, dat Barce- beheerscht en den berg Tibidabo. werden gevolgd door de „Prjlen"-di- en de „Tercio", het Spaansche vreem den-legioen. Itrent de vijandelijkheden voor den val de hoofdstad der regeering wordt in officieel communiqué uit Salamanca gedeeld, dat de rechtsche troepen be- verschillende dorpen aan het front .talonië, in den noordelijken sector de n Oliana, Cardona, Freixinet en ver- mde stellingen veroverd hebben. ,en middensector werden bezet de dor- ianpeyo, Alesa de Montserrat en Vila halls. den zuidelijken sector vijf dorpen, iran verscheidene in de voorstreek Barcelona. Estramadura werden alle aanvallen len vijand in den sector van Guarda- je afgeslagen. luchtmacht heeft de havens van Gan- Barcelona en Valencia gedurende den gebombardeerd. zender van Barcelona deelde mede, ;de regeeringstroepen op heldhaftige tegenstand boden, e Depêche de Toulouse meldtTerwijl pjke Amerikaansche, Engelsche en lische oorlogsbodems ter reede van Cal- lagen voor de eventueele evacuatie .vluchtelingen, heeft een rechtsche iuiggroep een honderdtal bommen uit- >rpen, met name in de buurt van den idojager „Siroco". Geen enkel schip getroffen. t Madrid werd gisteren nog gemeld, dat het front in Estramadura vijf vliegtui- van Franco door acht jagers der re- ing zijn neergeschoten. De vijf vliegr en maakten deel uit van een eskader negentien toestellen. Rechtsche maatregelen. ieds een maand geleden zijn door de ©ring van Burgos gedetailleerde voor ngen getroffen voor de bezetting van elona. Men had besloten, dat den dag et binnenrukken van de troepen de ar beiders bevel zouden krijgen den post te be zetten, dien zij voordien innamen. De machi nerie zal in de eerste dagen langzaam weer op gang worden gebracht. Daarna zal een onderzoek worden ingesteld naar het op treden van een ieder. Wat de ravitailleering betreft, stonden sedert gisterochtend duizenden vrachtwa gens met levensmiddelen, kleeding enz. op niet grooten afstand van de stad te wach ten. De volgende cijfers worden genoemd 800.000 K.G. brood, evenveel meel, 200.000 blikken conserven, 200.000 rantsoenen vleesch etc. voor de eerste hulp. De politiedienst zal waargenomen worden door groepen Guardia Civil. Een zeer stren ge controle zal worden ingesteld, om te be letten, dat een stroom van vluchtelingen, die verdeeld zijn over de verschillende pro vincies van het rechtsche Spanje, naar Bar celona zal komen. Vluchtelingen in Frankryk aangekomen. Drie Spaansche treilers met 51 man schappen van het Spaansche regeerings leger en een vrouw aan boord, zijn gister ochtend in de Fransche haven La Nouvelle in het departement Aude aangekomen.. De mannen deelde mede, dat nog andere treilers met manschappen van het regee ringsleger aan boord op weg waren naar Fransche havens. De laatste trein uit Barcelona, die het traject tot de grens heeft.kunnen afleggen, is gisteren te Portbou aangekomen met ruim 200 gevluchte vrouwen en kinderen. De meeste vluchtelingen hadden in twee dagen niets te eten gehad. Een tweede trein heeft gistermorgen om 4 uur ge tracht uit Barcelona te vertrekken, doch de spoorlijn werd zoo zwaar gebombar- derd, dat hij moest terugkeeren. Terwijl de v'uchtelingen nog te Portbou waren, vlogen rechtsche vliegtuigen over de stad. Uit luchtafweergeschut werd op hen ge vuurd. De zenuwen van de vluchtelingen zijn geschokt door den- honger en de in spanning. Toen de vliegtuigen naderden, vluchtten zij, om beschutting te zoeken, in een donkere tunnel. Juist voordat de correspondent van Reu ter gistermorgen te Serbere aankwam, vlogen vier Savoia vliegtuigen over een hoek Fransch gebied. Er werden twee waarschuwingsschoten gelost door de Fransche luchtafweerkanonnen. Een resolutie van I.V.V. en S.A.I. In een gisteren te Londen gepubliceerde resolutie, welke in de Dinsdagavond ge houden geheime bijeenkomst van vertegen woordigers van het Internationaal Vakver bond en de Socialistische Arbeidersinterna- tionale is aangenomen, wordt geëischt, dat de FratnschSpaansche grens voor den uitvoer van wapens wiordt opengesteld en dat aan de Spaansche regeering weer het wettige recht wordt gegeven om wapens te koopen. H. M. DE KONINGIN SPREEKT VOOR DE RADIO. H. M. de Koningin zal op Vrljdaj 27 Januari om 12.45 uur voor de radio spreken, met als onderwerp „Onze taak in deze dagen, in ver band met de moreele cn geestelijke herbewapening." Vw. DE BOUW VAN DE 18 DORNIER VLIEGBOOTEN. De eerste vleugel gereedgekomen. Sedert ©enigen tijd wordt in de vliegtuig- afdeeling van de Kon. Maatschappij „De Schelde" hard gewerkt aan de vleugels voor de Dornier vliegbooten. Zooals men weet, heeft de - regeering in het begin van het vorig jaar aan de combinatie N.V. „Aviolanda" te Papendreeht en de N.V. Kon. Mij. „De Schelde" alhier, officieel opdracht gegeven tot den bouw van 18 vliegbooten van het type Do 24. De rom pen enz. worden bij „Aviolanda" gebouwd, terwijl hier ter stede de vleugels worden vervaardigd. De eerste vleugel is thans gereed geko men en zal nu naar Papendreeht worden vervoerd waar de toestellen worden gemon teerd. Gisteren zou het 27 M. lange en ca. 6 M. breede gevaarte van de montageloods aan den Singel naar de Dokkade worden gebracht. Tengevolge van den hevigen wind was het toen echter niet mogelijk. Daar het weer hedenmorgen veel gunstiger was, werd besloten het; transport thans te doen geschieden. De vleugel werd daartoe op een speciaal voor dit doel vervaardigden wagen geplaatst. De-.drie motoren, die reeds in den vleugel z\iy. bevestigd, waren van zeildoeken-hoezen voorzien. Getrokken door een vrachtauto ging de wagen met den kostbaren last in langzaam tempo langs den Singel en Koningsweg. In be trekkelijk korten tijd en gelukkig zonder ongelukken werd de' Dokkade bereikt, waar de „Schelde 3" gereed lag. Een rijdende kraan heeft daarop de on geveer 4000 k.g. wegende vleugel in de takels genomen en aan boord gezet. Daar dit ter voorkoming van beschadiging na tuurlijk met de noodige voorzichtigheid moest geschieden, nam het overladen nog ca. anderhalf uur in beslag. Rond het middaguur lag de „Schelde 3" aan den kant van de Houtkade, waar de niet alledaagsche last natuurlijk zeer de aandacht van voorbijgangers trok. De nieuwe mailboot van den Rotterdamschen Lloyd. Wij hebben in ons blad van gisteren bij zonderheden verteld van de kiellegging voor het nieuwe vlaggeschip van den Rot terdamschen Lloyd, dat bier ter stede bij „De Schelde" wordt gebouwd. In.de N. R. Crt, vinden wij nog enkele bijzonderheden van deze mailboot. Niet alleen door zijn uiterlijk zal het schip afwijken van het bekende Lloyd-type, (de huid loopt door de sloepen zullen niet meer op het bovenste dek worden aange bracht), maar ook door verdeeling der ruimte en door zijn inrichting, zal het zich van de thans in de vaart zijnde passagiers schepen van deze scheepvaartmaatschappij onderscheiden. Vermeldenswaard is, dat alle hutten aan de huid van het schip zul len grenzen, en dat zij alle kunstmatig ge-, koeld worden. De z.g. binnenhutten zal men er dus niet aantreffen. De hutten eerste klasse worden alle voorzien van een volle dig geïnstalleerde badkamer. De vierde klasse wordt beter dan de derde klasse der tegenwoordige schepen zij krijgt een eet salon en een. beschut promenade-dek. Van de kombuis naar de salons eerste en tweede klasse worden roltrappen voor de bediening aangebracht. In dit schip zal de koellading-ruimte aan merkelijk grooter worden dan tot nu toe in. passagiersschepen te doen gebruikelijk was. Dit houdt verband met het transport van druiven uit ons land naar Indië en van In dische vruchten naar Nederland. De passagiers eerste en tweede klas krij gen de beschikking over een eetsalon, een social hall, en een rooksalondie in de derde klas zullen hun tijd kunnen verdee- len over eet- en rook-salon. Voor alle klas sen worden mime promenade-dekken ge bouwd. Voorts zal het schip worden toegerust met een flink zwembad, met sportdekken en kinderspeelplaatsen, met liften, met een hospitaal-inrichting en een operatie-kamer van afmetingen, die de thans in zwang zijnde aanmerkelijk overschrijden. BIJEEN TE ROEPEN NA VAL VAN BARCELONA. De correspondent van de Daily Mail te Rome meldt aan zijn blad „Uit betrouwbare bron wordt vernomen, dat Mussolini, direct na den val van Bar celona, een conferentie-van-vier zou willen bijeenroepen. Hij zou wenschen, dat vertegenwoordi gers van Engeland, Frankrijk, Duitsch- land en Italië de volgende drie punten in zake Spanje zouden bespreken 1.) Spanje te sparen voor verder bloed vergieten 2.) de positie van het Spaansche volk te bepalen in overeenstemming met Duitschland en Italië, die Franco hebben geholpen 3.) te bewerken, dat de vier mogend heden zich verplichten de wederinstelling te verhinderen van een regeering der com munisten of van het Volksfront in Cataio- nië of bij Madrid". Belangrijke onderhandelingen aanstaande De continentale editie van de Daily Mail meldt „Men meent te weten, dat eerlang onder handelingen van het grootste belang voor de toekomst van Spanje en de positie der Italiaansche en Duitsche vrijwilligers zul len worden geopend. Franco heeft, door bemiddeling van den hertog van Alva, die zich te Londen be vindt, aan de Britsche regeering te ver staan gegeven, dat hij zelf de noodige stap pen zou ondernemen om de terugtrekking te verkrijgen van alle buitenlandsche vrij willigers uit zijn land, wanneer hij een voorloopige regeering zal kunnen ves.tigen, welke door drie vierden der bevolking zal worden aanvaard. Men denkt, dat hij deze regeering zal kunnen vestigen na de bezetting van Bar celona, dat zijn hoofdstad zal worden. De onderhandelingen er over verkeeren nog in een beginstadium, doch men geeft te verstaan, dat Engeland, op zijn beurt, zich zal moeten verplichten een zekere hoeveelheid grondstoffen te verschaffen, zooals wol, katoen en andere producten, welke onmisbaar zijn voor de Spaansche industrie, zoomede kapitaal voor de ont wikkeling van Spanje". Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdmghal. Dinsdag had de plechtige inwijding plaats van het nieuwe gedeelte van het zie kenhuis der Ned. Herv. Diaconessen-inrich ting aan den Westersingel te Rotterdam. Dinsdag werd te Naarden de eerste hei paal geslagen voor de brug over de Buiten Vesting Gracht, welke de laatste schakel vormt in de doorbraak van de vestingwal len. In het gebouw van de Handelsbeurs te Utrecht werd Dinsdag een groote nationale vakwedstrijd en vaktentoonstelling voor kleermakers geopend. Declamatie-avond C.K.W.O. Gisteravond trad voor de vereenïging C.K.W.O. in de groote zaal van het Con certgebouw als declamator op de heer Henk Schuurman uit Amsterdam. De heer Schuurman opende zijn uitge breid repertoire met het dramatische epos van Joost van den Vondel „Adam in bal lingschap". Verschillende episoden uit dit machtige werk van Neerland's grootsten dichter wer den vertolkt, o.a. het Paradys, de bruiloft tusschen Adam 'en Eva, de verleiding door de slang, den val en Adam's wanhoop. Met buitengewone zeggings- en uitbeel dingskracht boeide de voordrachtskunste naar zijn gehoor en bracht hij de aanwezi gen onder den indruk van dit ontroerende drama. Hierna declameerde de heer Schuurman drie middeleeuwsche balladen, nl. „Het da- ghet in den Oosten", „Des Soudan's doch terken" en „Heer Halewyn". Na de pauze volgde humoristische poëzie van moderne dichters, o.a. ,,'t Schrijverke" van Guido Gezelle, „de Kinderen van de Soeterwei" van Alice Nahon, „de Bruid" van Jan Prins, „de Kippen" van Joh. H. de Groot", „de Dijk" en „de Wilgèn" van Adama van Scheltema en tot slot „De ge patenteerde krokodil" van Manfred Kyber. Het publiek was - gul met applaus ën de voorzitter, de heer J. Marijs, was de tolk der aanwezigen door den heer Schuurman dank te zeggen voor dezen avond van hoog kunstgenot. Dit nummer bestaat uit 2 bladen QclieufflcwSssew van Jew Barcelona gevallen. (Pag. 1, eerste blad» Een conferentie van vier, als Barcelona gevallen is? (Pag. 1, eerste blad» Morgen spreekt H. M. de Koningin! voor de radio. (Voorpagina en Radiorubriek)] Groote inbraak te 's-Gravenhage. (Gemengd nieuws» Groote aarclbevïngsranip in Chili. (Buitenland)] Samenzwering der Roemeensche „IJze ren Garde". (Buitenland)] ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN. Vereeniging tot bevordering der belangen! van slechthoorenden. Gisteravond hield de bovengenoemde ver eeniging afdeeling Vlissingen haar jaarver* gadering in de bovenzaal van café Ver- meesch. Er waren 26 leden opgekomen. Na de gewone lipleesoefening werd het jaarverslag behandeld, waaruit blijkt, dat de vereeniging, behalve door het houden van gezellige bijeenkomsten, ook op maat schappelijk gebied in 1938 wat heeft gepres teerd. Zoo worden, onder haar bescherming er? financieele zorg drie sleclithoorende kinde ren verpleegd en. opgeleid op voor hen ge- schikste scholen, nl. één op de lagere school voor S. H. te Amsterdam, één wordt na met vrucht een dergelijke school te hebben doorloopen opgeleid voor coupeur te 's-Gra venhage, en het derde, een meisje van 4 jaar, dat doofstom blijkt te zijn, maar ove rigens intelligentie toont, is sinds 10 Ja nuari jl. geplaatst op een school voor doof stommen te Rotterdam. De houdster van de proefkist met hoor- apparaten ontving 25 bezoeken, verkocht een volledig instrument en een aantal 011- derdeelen en kon één patiënt gratis helpen; aan een gebruikt instrument. De boekhouding van den penningmeester werd door de kascommissie, die daarover; verslag uitbracht, gecontroleerd en in orde bevonden. De kas sluit met een nadeelig saldo van ƒ51.03. Iedereen werd opgewekt te trachten meer» leden te werven, hetgeen zeker wel mogelijk is, daar er te Vlissingen nog heel wat hard- hoorenden zijn.. Na sluiting der huishoudelijke vergade ring werd de avond vervolgens gezellig doorgebracht. Vlissïngsch scheepvaartnieuws. Aangekomen: „Prinses Juliana'" van Harwich (verwacht) Nederlandse lx m.s. „Mercurius" van Gravelines. Om te bunkeren: Amerikaanseh s.s. „Desoto" van Rotterdam. Vertrokken: „Oranje Nassau'1 naar Harwich „Irene" naar Londen „Al- debaran", „Novatie"-, „Geziena" en „Ma- grietha" naar Londen „Anna" naar Duin kerken „Saturnus" naar Yarmouth. Groote brand. In de buurtschap Reuzenhoek onder de gemeente Zaamslag heeft gistermorgen een felle brand gewoed. Een groote loods, eigendom van de gebroeders Verlinde al daar, is tot den grond toe afgebrand. Nader vernemen wij nog, dat de loods in twee gedeelten was verdeeld. In het eene gedeeltej bevond zich een hoeveelheid regeerings- graan van ongeveer 500.000 K.G. In het andere gedeelte was een vlasserij gevestigd* Vermoedelijk door het warmloopen van een; as is hier de brand ontstaan. De brandweer van Zaamslag slaagde er niet in het vuur te dooven, wel kon een schuur, die zich slechts op korten afstand van de loods be vond, behouden blijven. De partij graan* alsmede de vlasserij machines en een par tijtje vlas konden niet geborgen worden. Zoowel de loods als de inhoud, behalve het graan, waren niet tegen de gevolgen van brand verzekerd.

Vlissingse Courant | 1939 | | pagina 1