Slechts een wonder kan Barcelona redden EERSTE BLAD 77e JAARGANG - NUMMER 21 WOENSDAG 25 JANUARI 1939 STADSNIEUWS A abonnementspru s Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agent schappen gevestigd zijn 2.20 per kwartaal of 17 cent per week. Franco per post ƒ2.50. Voor het buitenland neme men een abonnement op het postkantoor zijner woon plaats. Afzonderlijke nummers 5 cent per stuk. Vlissingsche Courant UITGAVEFIRMA F. VAN DE VELDE Jr., WALSTR. 58-60, VLISSINGEN TEL. 10 GIRO 66287 ADVERTENTIEPRU S Van 1—5 regels 1.25, iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijs. Reclames 50 cent per regeL Kleine adver tenties van 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent (max. 10 regels). Bij driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Alles bij vooruitbetaling. VERSCHIJNT DAGELIJKS, UITGEZONDERD OP ZONDAG EN ALG.ERKENDE CHR.FEESTDAGEN AANGESLOTEN BIJ HET 'BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" CATALONIË IS BIJ VERRASSING GENOMEN. De speciale correspondent van Reuter, die tot Maandag in Barcelona vertoefd heeft en Dinsdagavond in Perpignan (Frankrijk) is aangekomen, telefoneert, dat slechts een wonder Barcelona kan redden. Catalonië, zoo zegt hij verder, is bij ver rassing genomen. Toen het offensief op 23 December begon, verwachtten de regee- ringstroepen niet een zoo overweldigenden aanval en hadden zij een zeer redelijk vertrouwen in hun kracht van hun nieuwe modelleger om weerstand te bieden aan den vijand, gelijk geschiedde in Maart en April. Er werd dan ook geen algemeene mobilisatie afgekondigd, noch werden groote reserves geoefend en geen poging werd gedaan om forten te bouwen of doelmatige defensielinies aan te leggen nabij Barcelona. Eerst toen de rechtschen de stad nader den werd de algemeene mobilisatie afge kondigd en een begin gemaakt met het aanleggen van versterkingen. Thans mar- cheeren zelfs jonge vrouwen naar het front, gekleed in nauwsluitende jumpers en broeken om zandzakken te vullen, de ravitailleeringsdiensten te leiden en op andere manieren te helpen om den vijand op een afstand te houden. Op het oogen- blik echter ziet het er naar uit, dat al deze pogingen de rechtschen slechts kun nen vertragen tot de militaire voorraden en de zaken van waarde geëvacueerd zul len zrjn. Een paniek onder de versche troepen, die niet gewend waren aan het voortdu rende geschutvuur en de bombardementen, stelde de rechtschen in staat om de vitale stellingen 'heen te trekken, die den weg naar Montblanch en Tarragona verdedig den. Vervolgens stelde een gebrekkige ver binding tusschen Listor's vijfde legercorps en Taguena's vijftiende legercorps, van het „Ebroleger" van kolonel Modesto, de Italianen in staat een wig te drijven, oos telijk van Montblanch, door de bergen naar Villafranca en den gordel van open terrein binnen te rukken, die tot Mororell loopt. Op deze wijze trokken de rechtschen om de beide defensielinies heen en moesten de regeeringstroepen op de derde linie terug trekken. Dit was echter slechts een verde digingslinie op papier. Zij was in werkelijk heid niet voorbereid en er waren geen ver sche reserves om de linie te houden, zij. werd bezet door dezelfde troepen, die dag aan dag, een maand lang, weerstand had den geboden aan het verschrikkelijke beu ken van het moderne rechtsche geschut dat van overweldigend veel betere kwa liteit is dan de verouderde kanonnen van de regeering aan de uit de lucht neer- regenende bommen en het machinegeweer vuur der vliegtuigen, zooals dat zijn weer ga waarschijnlijk niet heeft in de geschie denis. Toch is het regeeringsleger nog niet gebroken en zal het waarschijnlijk opnieuw stand houden op de berglinie, die op on geveer 63 mijl loopt van Solosona naar even ten zuiden van Vich en vervolgens naar Arenys de Mar aan de kust op 25 mijl van Barcelona. Van af Dinsdagmorgen 6 uur is Barce lona zoo vaak gebombardeerd, dat de stad voortdurend in staat van alarm verkeerde. Tot dusverre hebben de aanvallende pilo ten slechts de havenzone gebombardeerd, die tot een onherkenbaren puinhoop her schapen is, een hel van vlammen en rook en stof, waardoor de scheepvaart ver ward werd. Het lijdt geen twijfel, dat de rechtschen thans Barcelona sparen, omdat zij de stad, die waarschijnlijk spoedig in hun handen zal zijn, niet willen vernielen. Het voort durend ronken der vliegtuigen, het ge dreun der ontploffende bommen en het oorverdoovende geratel van de luchtaf- weerkanonnen is bijna ondraaglijk voor de bevolking, die nu al maanden lang op de grens van verhongeren leeft. Afgescheiden echter van den slag voor haar prestige, zou in sommige opzichten het verlies van Barcelona voor de regee- ringspartrj een voordeel vormen, aangezien het haar bevrijden zou van het zeer groo te probleem cm ruim een millioen niet- strrjders te voeden. Uit mededeelingen van andere personen die van Barcelona komen, blijkt, dat thans in bepaalde wijken van de Catalaansche hoofdstad gebrek aan water begint te heerschen. Op den weg, die naar het noor den van Catalonië leidt, ziet men onaf zienbare rijen wagens, welke ambtenaren met hun gezinnen vervoeren. In enkele plaatsen zou groot gebrek heerschen en zou sinds twintig dagen geen brood meer verkrijgbaar zijn. Dinsdagochtend zijn de eerste burgerar beiders begonnen met het aanleggen van loopgraven buiten Barcelona om te pogen de troepen van Franco buiten de muren der stad te houden. Alle mannen tusschen 43 en 55 en vrou welijke vrijwilligers tusschen 18 en 40 jaar kregen gisterochtend op hun gewone werkplaatsen bevel naar de versterkingen te gaan om te werken. De overigen deen thans niets, aangezien alle niet militaire werkzaamheden zijn gestaakt. De correspondent van Reuter berichtte gisteren, dat de stad des ochtends een gewapend kamp leek. Slechts weinigen hadden des nachts geslapen. Velen hadden zich gedurende den nacht gereed gemaakt om uit de stad te vertrekken, anderen maakten zich op om te helpen de stad te verdedigen. Ook maakten de herhaalde bombarde menten slapen niet gemakkelijk, terwijl de nachtelijke stilte evenmin werd bevorderd door de door de straten rijdende militaire auto's, ambulance wagens en de motoren der ordonnancen. Den geheelen nacht bleef het electrisch licht branden, behalve onderbrekingen tij dens de bombardementen. Van een paniek was niets merkbaar. De rechtschen voor Barcelona. De laatste weerstandslinie van Barcelona, zoo werd gisteravond door het rechtsche hoofdkwartier verklaard, is Dinsdag on herstelbaar ineengestort. Een rechtsch leger van 100.000 man is gisteravond over de rivier Llobregat getrokken, die langs de westelijke buitenwijken van Barcelona stroomt en dan in noordwestelijke richting naar Manresa vloeit. Volgens gisteravond in het rechtscLe hoofdkwartier ontvangen berichten is Maandag een der verwoedste veldslagen van den burgeroorlog geleverd om het bezit van Manresa. De rechtschen stieten op de verdedigers, die bevel hadden tot den dood weerstand te bieden. Den ge heelen dag spuwden de machinegeweren hun doodelijke ladingen langs de hellin gen van het amphitheater, waarin Man resa gelegen is. Uit de batterijen achter de voorste linies werden tachtig granaten per minuut afgeschoten om de defensie van Manresa murw te beuken. Bij het vallen van het duister baanden de recht sche eenheden een weg rondom de stad, optrekkende achter tanks. De rechtschen hebben Dinsdag een punt bereikt op één mijl afstand van de buiten wijken van Barcelona. De opmarsch werd ten uitvoer gelegd door Marokkanen, die langs den kustweg waren opgerukt. De rechtsche batterijen vuurden gister avond op de havens van Barcelona. De regeeringstroepen trekken zich in Barcelona terug. De rechtsche strijdkrach ten zullen op den Oostelijken oever van de Llobregat de slagorde herstellen in af wachting van het bevel tot bestorming van Barcelona. In het communiqué van het ministerie van landsverdediging wordt medegedeeld, dat in alle sectoren van Catalonië een zeer hevige slag wordt voortgezet. De regeeringstroepen hebben zeer hevige aanvallen van den vijand kunnen bedwin gen. Regeering zou Barcelona verlaten hebben. Van een gisteravond te Perpignan aan gekomen Amerikaansche ambtenaar werd vernomen, dat de regeering Barcelona verlaten heeft. De archieven der regeering zouden naar Gerona zijn overgebracht. Uit Burgos wordt gemeld dat zilver geld aan den omloop wordt onttrokken. Het geraas van geschut op Fransch gebied hoorbaar. Vannacht om half twee hebben twee Fransche tolbeambten, die patrouilleerden op den Rijksweg bij Formigueres, dat op ongeveer 25 K.M. van de Spaansche grens is gelegen, het geronk der motoren van twee vliegtuigen en kort daarna ook het geknetter van machinegeweren gehoord. Zij zagen vlammen bij Formigueres en namen hevige ontploffingen waar. De gendarmen hebben zes granaattrech ters, elk van 5 tot 6 M. middellijn ter diepte van bijna twee meter, waargenomen, ver oorzaakt door vliegtuigbommen. Twee bommen zijn in de weide en in het bosch op 500 M. van Formigueres in de buurt van het hotel teruggevonden. Er zal geen wraak worden geoefend. Dë Britsche regeering heeft van beide partijen in Spanje de verzekering gewaagd en verkregen, dat geen daden van wraak zullen worden gepleegd jegens, noch slecht- offers worden gemaakt onder politieke ge vangenen. HET NIEUWE MAILSCHIP VAN DEN ROTTERDAMSCHEN LLOYD. Hedenmorgen is de kiel gelegd. Zooals bekend is, heeft de N.V. Rotter- damsche Lloyd bij de N.V. Kon. Mij. „De Schelde" een snelvarend passagiersschip besteld, dat 21.000 ton zal meten en- over de reis naar Nederlandsch-Indië 4 dagen korter zal doen, dan met de thans in de vaart zijnde schepen het geval is. De nieu we mailboot wordt een dubbelschroef-mo torschip met machines van 27.000 P.K., welke het schip een dienstsnelheid van 21 mijl zullen geven. Hedenochtend is op een der hellingen van „De Schelde" de kiel van dezen oceaanreus gelegd. Hiertoe waren uit Rotterdam drie directieleden'van den Rotterdamschen Lloyd overgekomen, nl. de heeren B. E. Ruys Sr. (tevens president-commissaris van „De Schelde"), B. E. Ruys Jr. en de heer H. A. Crommelin, zoomede de ingenieurs D. T. Ruys en B. Bart. Voor de N.V. Kon.Mij. „De Schelde" waren de directeuren ir. H. C. Wesseling en A. Smit aanwezig en even eens verschillende ingenieurs. Op de werf heerschte groote bedrijvig heid. Alom ratelden de klinkhamers groote kranen reden heen en weer en op de ver schillende groote schepen die hun vol tooiing naderen („Bantam", „Koningin Emma", „Prinses Beatrix") was het een gekrioel van arbeiders in volle actie. Te midden van dit alles vereenigden zij, die van de plechtigheid getuige wilden zijn, zich hedenmorgen op de helling, die in Decem ber is vrijgekomen, toen het, eveneens voor rekening van den Rotterdamschen Lloyd gebouwde motorvrachtschip „Bantam", te- water werd gelaten. Twee groote kranen brachten een samen stel van platen ,met een gezamenlijke leng te van ca, 40 kil-,ei eö; eon gewacht van ruim 22.000 K.G. als eerste constructie-on derdeel op de kielblokken. De onderdeelen waren tevoren in de werkplaatsen elec trisch aan elkaar gelascht. Direct daarna te circa 10 over half elf voerden de kranen (die elk een hefvermogen van 12.000 K.G. hebben) een tweede constructiestuk op zijn plaats de lengte van dit stuk bedroeg 22 meter en het gewicht 12.000 K.G. en voor de toeschouwers leek het, alsof reuzen met een geweldige Meccano-doos aan het spelen waren. Werd vroeger bij een kiellegging dikwijls als symbolisch gebaar de eerste klinknagel geslagen als teeken dat de bouw een aan vang had genomen, ditmaai werd deze symbolische handeling vervangen door het electrisch aaneen lasschen van de beide constructiedeelen, die op de kielblokken wa ren aangebracht. De heer B. E. Ruys Jr. verrichtte deze handeling en demonstreerde onder groote belangstelling zijn kundighe den als Iasscher. Te circa 11 uur was de kiellegging een feit en werd met den ver deren bouw van dit grootste schip dat ooit op de hellingen van „De Schelde" werd ver vaardigd, een aanvang gemaakt. Bond van Buurtvereenigingen „Oranje en Vlissingen". De verjaardag va/ti Prinses Beatrix. Bovengenoemde Bond hield gisteravond in het Concertgebouw een vergadering, on der voorzitterschap van den tweeden voor zitter, den heer A. Schout, die de talrijke aanwezigen welkom heette. Spr. wees er op, dat de voorzitter, de heer F. G, Lem mers, door ziekte verhinderd was aanwezig te zijn. Eveneens was dit het geval met den lsten secretaris, den heer J- Louwerse. Spr. sprak den wensch uit, dat beiden spoedig hersteld mogen zijn. Verder herin nerde de voorzitter aan het feest van de Kustartillerie, dat bijgewoond werd door debuurtvereenigingen en het bezoek van H. M. de Koningin. Na lezing en goedkeuring der notulen van de vorige vergadering, deelde de voor zitter mede, dat voor de nieuwe kazerne der Kustartillerie een mooie, electrische klok zal worden aangeboden. De militaire autoriteiten zijn met dit cadeau van den Bond zeer ingenomen, daar zij hierin een bewijs van sympathie der Vlissingsche be volking met het .hier ter stede gevestigde garnizoen zien. Vervolgens kwam de eventueele viering van den eersten verjaardag van Prinses Beatrix in bespreking. Feestviering zal op zeer beperkte schaal moeten geschieden, gezien de geringe fi nanciën waarover men beschikt. Het hoofdbestuur stelt voor op Dinsdag 31 Januari om ongeveer 7 uur 's avond? voor de kinderen een lampionoptocht te doen houden door een gedeelte der stad, vergezeld van de beide muziekkorpsen en de padvindersband. Het staat den buurtvereenigingen natuur lijk vrij, in de middaguren afzonderlijk met de kinderen feest te vieren. Moest het dien avond zeer ongunstig weer zijn, dan gaat de optocht niet door. De lampions moeten door de buurtveree nigingen geleverd worden. Het voorstel van het hoofdbestuur werd met overgroote meerderheid van stemmen aangenomen. (Twintig buurtvereenigingen waren aanwezig). Aan den optocht kunnen alle kinderen der buurtvereenigingen, die de lagere- en Mulo-scholen bezoeken, deelnemen. De vaandels der buurtvereenigingen zul len in den stoet worden meegedragen. Indien onverhoopt door ongunstig weer de optocht niet door kan gaan, zal dit aan het bureau der „Vlissingsche Courant" te 6 uur 's avonds bekend worden gemaakt. Alle begeleiders der kinderen zullen voorzien moeten zijn van den gebruikelij- ken armband. De kinderen worden om kwart voor ze ven bij 'de voormalige Willem III-kazerne verwacht. Er werd op aangedrongen, dat de pen ningmeesters bij verhuizing van leden naar een andere buurt hiervan bij het betreffen de bestuur kennis zullen geven. Ook zal het zeer op prijs worden gesteld, dat bij eventueele verhindering van het da- gelijksch bestuur eener buurtvereeniging, de vergaderingen van den Bond dan door andere bestuursleden zullen worden bijge woond. De pennningmeester, de heer A. van de Sande, drong er op aan dat de penning meesters der buurtvereenigingen hun ver slag vóór 15 Februari a.s. bij hem zullen indienen, en dan tevens opgave zullen doen van het aantal aangesloten leden, daar het hoofdbestuur nog altijd niet precies weet hoeveel leden de Bond van Buurtvereeni gingen nu feitelijk telt. Hierna sloot de voorzitter met een woord van dank deze opgewekte vergadering. Departement Vlissingen Maatschappij tot Nut van het Algemeen. Vergeleken bij eenige jaren geleden, valt er in onze stad op muzikaal gebied niet heel veel meer te genieten. Daarom stemt het tot groote verheugenis, dat er nog eenige vereenigingen gevonden worden, welke in haar winterprogramma een mu zikale soirée opnemen en aldus aan het verlies en gemis tegemoet komen. Naast A. G. O. bedoelen wij „Het Nut", dat gisteravond niet alleen zijn leden, doch ook muriekminnenden uit wijderen kring door introductie in de gelegenheid stelde kennis te maken met het Gooisch sym- phonieorkest onder leiding van Kees Hart- velt. Waar dit ensemble van beroepsmusici, werklooze kunstbroeders in zich opneemt, wordt behalve cultureelen ook socialen ar beid verricht en vanzelf droeg „Het Nut", door het engageeren van dit orkest, een steentje aan dit sympathieke doel bij. De Nuts-voorzitter, notaris J. C. Paap, leidde met een kort woord orkest en diri gent bij de tamelijk goed bezette Britan- nia-zaal in (gezien de royale voorwaarden had de opkomst toch zeker grooter moeten wezen waarna het Gooisch Symphonie- orkest zijn aan 18e eeuwsche componisten gewijd program aanving met de vertolking van het Concerto Grosso No. 6 in g-moll van Handel (16851759), welken muzi- kalen kunstvorm deze grootmeester met voorliefde bezigde voor zijn pompeuze in strumentale muziek. Reeds bij dit eerste nummer troffen de voortreffelijke homoge niteit en de kerngezonde muzikaliteit van het ensemble, terwijl het „concertino" (mej. L. Stoof du Bois, M. Veltman en C. Legro) mooi contrasteerde met het „tutti". Was dit werk bij de Vlissingsche mu- ziekvrienden geen onbekende, daarna volg den eenige composities, welke niet tot het gewone repertoire behooren. Allereerst de Suite voor fluit en strijkorkest van den genialen tijdgenoot en vriend van den grooten Bach, Telemann (16811767). De strijkers waren hierin zeer goed op dreef en de soliste, mej. Van Stolp, (C. Have- laar, die ziek was, vervangende) wekte met haar fluit-spel terecht bewondering. Van Johann Sebastiaan Bach (1685 1750) werd daarna het concert voor twee violen met begeleiding ten gehoore ge bracht. De orkest-medewerking getuigde van Kees Hartvelt's knappe leidingde solisten, mej. L. Stoof du Bois en P. Ap- pelius van Hoboken, vestigden den indruk zeker van hun zaak te zijn. Men genoot van dit heerlijk musiceeren, al was de kleur op den duur wellicht te eenvormig om steeds interessant te blijven. Het tweede programma-deel werd ge opend met een vlot uitgevoerd, bekoorlijk symphonietje van William Boyce (1710 1779). Voor de kennismaking met dezen Londenaar zijn wij werkelijk dankbaar. Daarna klonk oude muziek van Rameau (16831764), welke echter nog steeds friscb is en bekoort. Van rijk melodisch talent en voorname élégance getuigde deze Dit nummer bestaat uit 2 bladen SctiBMrlewissen van den Jog Groote spanning in Barcelona. (Pag. 1, eerste blad)] Hedenmorgen is de kiel gelegd van het nieuwe mailschip voor den Rotterdam schen Lloyd. (Stadsnieuws)] Dr. Seipel cn dr. Dollfuss naar een an dere laatste rustplaats gebracht. (Buitenland^ Doodelyk ongeluk aan boord van des „Meliskerk". (Gemengd Nieuws); ZIE VERDER EVENTUEEIi LAATSTE BERICHTEN. balletmuziek uit de opera „Castor et Pol* lux" (1737). Tot besluit werd Mozart's (17561791) ongeëvenaarde subtiele sere nade „Eine kleine Nachmusik" bijzonder fijnzinnig en transparant voorgedragen. De als uit een droomland komende sna- renzang deed de gratie en de warmte dezer intieme muziek van het Zonnekind ten volle ondergaan. De leiding van Kees Hartvelt onder scheidde zich door energie, helderheid en muzikaliteit en het dankbare applaus na elk nummer, benevens de staande hulde aan het slot, welke hij zeer sympathiek 1 op zijn flink getraind ensemble overbracht, I bewees wel, dat het auditorium de vertol king van dit interessante programma met belangstelling had gevolgd en ook hooge- lijkst waardeerde. in den spelwijzer Kwamen enkele on«< juistheden voor, welke wij in deze recensie hebben verbeterd. o. Vlissingsch scheepvaartnïeuws. Aangekomen: „Oranje Nassau'* van Harwich (vernacht) Nederlandsche m.s. „Irene", „Wocana", „Vledderveen H", „Atlantic", „Aldebaran", „Novatie", „Sa- turnus" en „Hebe", alle van Antwerpen. Om te bunkeren: Italiaanscb s.s. „Caterine Madre" van Bremen Noorsch s.s. „Spica" van Londen; Engelsch s.s. „Lady Gertrud Cochrane" van Londen Deenscn s.s. „Pia" van Kopenhagen. V ert rokken: „Prinses Juliana'* naar Harwich„Caterine Madre" naar Genua „Spica" naar Bergen „Lady Ger trud Cochrane" naar Antwerpen„Pia'* naar Belfast„Wocana" en „Atlantic" naar Londen „Vledderveen II" naar Mist- ley„Aldebaran" en „Novatie" naar Lon den „Wim" naar Middlesbrough; uitgaan de vastgemaakt Nederlandsche m.s. „Ge- ziena", „Magrietha", „Antares", „Anna" en „Noordzee", Het nieuws van den dag in beeld. Maandag werd het stadhuis te Axel of« ficieel geopend. Er komt thans teekening in de fundee ring voor de tezijnertijd af te breken Delftsehe Poort te Rotterdam, welke ver plaatst zal worden. Gevonden voorwerpen. De Commissaris van Politie te Vlissin gen, maakt bekend, dat aan zijn bureau als gevonden is gedeponeerd een zwart© damesportemonnaie met inhoudgrijs wollen handschoenring" met 8 sleutels en rijwielbelastingmerk en dat inlichtin gen zijn te bekomen omtrentpaai; bruine dameshandschoenen bij Van Bel- zen, Beursstraat 35bruine astrakan heerenhandschoen bij Timmerman, Wal- straat 58 zwarte handbeschermer bij M« Pierens, Onderstraat IIgrijze glacé da meshandschoen bij De Regt, Verk. Quak- kelaarstraat 43 broche {model hart) bij A. Roedema, Badhuisstraat 98 groote sleutel (pakhuis?) bij A. Meerholz, Kou- dekerkscheweg 49 wollen kindermuts bij Roedoe, Achter de Kerk 1vulpen, merk. onbekend, bij Pijpers, Noordstraat 56 rii wielbelastingmerk in étui, bij Verschure Koudekerkscheweg B 320 te Koudekerke blauwe garen handschoen bij Bosselaar„ Droogdok W.Z. 1paar blauwachtig© glacé handschoenen bij Van der Ent, Cal- lenfelsstraat 26 rijwielbelastingmerk aaa een touwtje bij K. Marijs, Oranjestraat 17hondenpenning no. 859 bij ds. Hiet- kamp, Paul Krugerstraat 43 regenkapje bij Marcé, Walstraat 100rechter glacé dameshandschoen bij J. W. Suurland, Noordstraat 35 (2 x bellen) glacé hand schoen met bontrand bij Crucq, Tulpen-

Vlissingse Courant | 1939 | | pagina 1