Staat van oorlog in het republikeinsche Spanje afgekondigd EERSTE BLAD 77e JAARGANG - NUMMER 20 DINSDAG 24 JANUARI 1939 Generaal Miaja thans de groote man Bomaanslagen sinds lang voorbereid HET NIEUWE STADHUIS TE AXEL STADSNIEUWS ^elicurlcnissew «ctot icn Jnq abonnementsprijs Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agent schappen gevestigd zijn 2.20 per kwartaal of 17 cent per week. Franco per post 2.50. Voor het buitenland neme men een abonnement op het postkantoor zijner woon plaats. Afzonderlijke nummers 5 cent per stuk. VJissingsche Courant UITGAVEFIRMA F. VAN DE VELDE Jr., WALSTR. 58-60, VLISSINGEN TEL. 10 - GIRO 66287 AD VERTENTIEPRIJ S Van 15 regels 1.25, iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijs. Reclames 50 cent per regeL Kleine adver tenties van 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent (max. 10 regels). Bij driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Alles bij vooruitbetaling. VERSCHIJNT DAGELIJKS, UITGEZONDERD OP ZONDAG EN ALG.ERKENDE CHR. FEESTDAGEN AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Generaal Miaja. De regeering van het republikeinsche Spanje heeft gisteren besloten den staat van beleg af te kondigen in het geheele, door haar bezette gebied. Alle macht is hiermede, in handen gekomen van den mi nister van landsverdediging en de mili taire autoriteiten. De proclamatie is op de belangrijkste punten der stad aangeplakt. De procla matie houdt in, dat hethoogste gezag wordt opgedragen, aan generaal Miaja. Sedert het uitbreken der vijandelijkhe den heeft het republikeinsche Spanje ge leefd onder den aliarmtoestand, die iedere maand door het parlement moest worden goedgekeurd. Deze alarmtoestand is de tweede faze in het kader van- de- voor zorgsmaatregelen en biedt de mogelijkheid, dat het burgerlijke gezag toonaangevend blijft voor ieder gebied, dat niet noodzake lijk door het leger beheerscht moet wer den. De staat van oorlog is de laatste faze, waarin de grondwet voorziet. Hij maakt het mogelijk, dat alle diensten, in het bijzonder die van burgerlijke en mili taire voorraden, oorlogsindustrie enz. on der één leiding gebracht worden. Barcelona wordt versterkt. Barcelona bood Maandag dezelfde aan blik als Madrid, toen de vijanden de poor ten der stad naderden. Met koortsachtige haast werd gewerkt aan de militaire ver sterking der stad. Het zakenleven ligt ge heel stil en burgers van alle leeftijden ar beidden aan de verdedigingswerken. Alleen een officieel nieuwsblad is gis terochtend verschenen, hierin werd een communiqué gepubliceerd, waarin de regee ring verklaarde besloten te hebben in Bar celona te blijven en de stad te verdedigen, hoewel een aantal ondergeschikte departe menten naar elders zijn vervoerd en de burgers systematisch worden geëvacueerd. Alle bars, oafé's en restaurants zijn ge sloten terwijl de hotels slechts officieele personen, militairen en vluchtelingen op doortocht onderdak mogen verschaffen. In middels duren de aanvallen uit de lucht, welke Zaterdag zijn begonnen, nog voort. Bijna voortdurend werd de stad gebombar deerd. Alle vergaderingen en bijeenkomsten zijn verboden, evenals bioscoop- en tooneel- voorstellingen. In het geheel zijn Maandag 25 menschen gedood en een honderdtal gewond. Volgens de verklaringen van de aan de Fransche grens aangekomen Spaan- sche vluchtelingen is de economische toe stand te Barcelona zeer verslechterd. Se dert drie dagen is in het geheel geen brood rondgedeeld, terwijl men het ook zcaider electriciteit moet stellen. De bui tenwijken der stad zijn ontruimd en de be volking is over de binnenstad verdeeld. De bevolking zou niet naar het noorden van Catalonië worden geëvacueerd. Britsche schepen door bommen getroffen. Opnieuw zijn gisteren te Barcelona Brit sche schepen getroffen door bommen, wel ke werden geworpen door rechtsche vlieg tuigen. Het schip „Dover Abbey", werd door een voltreffer geraakt en ernstig be schadigd, de „Thorpe Bay" is eveneens getroffen, van dit schip is de halve brug weggeslagen. De „African Mariner" is vermoedelijk gezonken en de „Huntress" heeft veertien gaten in den steven. Een ander Britsch schip, do „Stanbrook" is zeven mijl uit de kust aangevallen en schijnt ook getroffen te zijn. De rechtschen naderen Barcelona. Gemeld wordt, dat Marterell, op nog geen 14 mijl afstand ten noordwesten van Barcelona, gisteren door de rechtschen is ingenomen. Wanneer dat juist Is, beteekent het, dat de rechtschen de Llobregat vallei, die naar Barcelona leidt, hebben ingenomen. In een officieel rechtsch communiqué wordt gemeld, dat de rechtschen gisteren over gemiddeld zeven kilometer gevorderd zijn. De troepen staan in de nabijheid van Manresa. Overal werd de tegenstand der regeeringstroepen gebroken. Verbitterde strijd. In den geheelen sector van Catalonië wordt verbitterd gestreden. De troepen van Franco hebben volgens een bericht van de lihkschen gisteren geen vorderingen van beteekenis gemaakt en de republikein sche verdedigingslinie is niet aangetast. Felle aanvallen zijn ondernomen ten noor den'van Sitges, waiar de rechtschen vas ten voet op de hellingen van hét Garaf- gebergte trachtten te krijgen. Indien dit 1ste VERDEDIGINGSUNIE 2de o o RAVITAIL LEERINGSWEGEN I OVERZEE OPMARSCH DER NATJONALEN+m KM. STRALEN VAN UIT HET CENTRUM VAN RARCFI (INA gebergte door de rechtschen veroverd zou worden zou zich op hun weg langs de zee naar Barcelona geen enkele natuur lijke moeilijkheid meer voordoen. Volgens te Perpignan (Frankrijk) ont vangen inlichtingen zijn de rechtsche troe pen voor de laatste verdedigingslinie van Barcelona aangekomen. Zij beschikken over ongeveer twintig welbewapende divisies. De regeeringstroepen, die in goede orde terugtrekken, hebben blijkbaar gebrek aan wapenen, doch niettemin zijn zij tot een zekeren tegenstand in staat. Het gaat ér nu om, of de troepen van Franco nog kracht genoeg hebben om de laatste linies te nemen of dat zij een rustpoos moeten invoegen en zich moeten voorbereiden op een beleg van Barcelona. De ministerraad te Burgos heeft beslo ten, reeds thans het toekomstige stadsbe stuur van Barcelona te benoemen. Tot burgemeester is de oud-afgevaardigde Mateu benoemd. De houding van Frankryk. De „Temps": schrijft„Hoeveel bitter heid het vraagstuk der Italiaansche in menging ook terecht bij ons moge wekken, het lijkt toch weinig wenschelijk, dat Frankrijk zou afwijken van de niet-inmen- gingspolitiek, waaraan Engeland, naar het betuigd heeft, trouwens trouw blijft. Indien in geval van een definitieve over winning der nationalisten zou blijken, dat er in Spanje buitenlandsche vestigingen zouden blyven, in strijd met de beloften van Mussolini en Franco, dan zou het de gebieder Ie plicht van Frankrijk zijn, zich een positie te verschaffen, waarin com pensatie ligt." Roept Rome 200.000 man onder de wapenen? Te Rome verluidt, dat militaire stappen worden genomen om het hoofd te bieden aan een crisis, welke zich zou kunnen voordoen aan het einde van de campagne in Catalonië. Er zouden o.m. bijna 200.000 reservisten onder de wapenen worden ge roepen, aldus de „Daily Herald". In 'officieele kringen in Rome verklaart men echter niets te weten van een op groote schaal onder de wapenen roepen van reservisten, waarover in het buiten land een bericht was gepubliceerd, en dat indien reservisten onder de wapenen wer den geroepen slechts sprake kan zijn voor normale oproepingen voor herhalingsoefe ningen. De drukte, welk© in de kazernes te Rome heerscht, komt althans ten deele voort uit de aanwezigheid van 20.000 fas cistische miliciens, die te Rome zijn ge concentreerd om deel te nemen aan den jaarlijkschen schouw ter gelegenheid van den verjaardag der stichting van de mi litie, 1 Februari. Scotland Yard was gewaarschuwd. Verdere daden van terreur te verwachten. Aan de talrijke bomaanslagen, die in de laatste dagen in verschillende Engelsche industriecentra werden gepleegd, schijnt voorlocpig een einde gekomen te zijn. Maar de opwinding en de onrust, die deze daden in Engeland hebben verwekt, houden ver der aan. Er ligt op het o ogenblik een don kere schaduw over het leven van Enge land. Scotland Yard heeft in de laatste dagen een aantal verdachte persoonlijk heden gearresteerd, zonder dat echter de daders en vooral de dieper liggende rede nen der bomaanslagen ontdekt konden worden. Het staat thans vast, dat de bomaan slagen volgens een zorgvuldig voorbereid plan gepleegd werden en een duidelijk politiek karakter droegen. De I. R. A. (Iersch Republikeinsch Leger), die gedu rende den wereldoorlog en den Ierschen vrijheidsstrijd van 1932 een zoo belangrijke rol speelde en sinds zrj'n ontbinding als illegale geheime organisatie voortbestaat, wordt thans zonder omwegen als den da der der aanslagen aangewezen. Het doel van de geheele actie is klaarblijkelijk, de Iersche vrijheidsbeweging eén nieuwen prikkel te geven en in Engeland en No'ord- Ierland een zoo onrustige atmosfeer te scheppen, dat de vereeniging van de beide deelen van Ierland tot een onafhankelijken staat den eenigen uitweg schijnt. Reeds in November gewaarschuwd. Thans is bek bevestigd, dat de regeering van Ulster reeds in November, op grond van in haar bezit .zijnd geheim materiaal, de Dondensche regeering gewaarschuwd h'ad, dat daden vanterreur te wachten zouden staan. De Noord-Iersche regeering moet Scotland Yard reeds weken geleden bepaald materiaal over de plannen der ge heime terreurgroepen ter beschikking ge steld hebben. Het door Scotland Yard ge leide politioneele onderzoek richt zich vooral op de industriecentra, waar veel Iersche arbeiders werken. Op het hoofd kwartier van de Yard ontvangt men voortdurend vertrouwelijke mededeelingen over verschillende Ieren, die in de laatste weken naar Engeland gekomen zijn. Tus- schen de Engelsche en Noord-Iersche poli tie wordt nauw samengewerkt en ook de Iersche regeering heeft te kennen gege ven, dat zij al het mogelijke zal doen om de samenzwering in de kiem te verstik ken. Daardoor komen De Valera en de I.R.A., die overigens hetzelfde wenschen, maar ten aanzien vah de toe te passen middelen van meening verschillen, in een zekere tegenstelling te staan. De bomaanslag op het hot^l, waar Chamberlain's zoon logeerde, is thans eeni- germate opgehelderd. De regeering van Noord-Ierland heeft niet minder dian 15.000 man politie gemobiliseerd. In Bel fast zijn buitengewoon scherpe controle maatregelen genomen. Alle ministers van de Ulster-regeering worden dag en nacht streng bewaakt. De huizen van bekende republikeinen staan onder bijzonder stren ge controle. In de industriestad Birming ham, waar ongeveer 4000 Iersche arbeiders werken, heeft de politie alle café's geslo ten. Naar beweerd wordt heeft de politie bericht gekregen, dat nieuwe aanslagen te wachten zouden zijn. Waar komt het geld vandaan? Scotland Yard moet zich op het oogen- blik sterk bezig houden met de vraag, uit welke bronnen de geldmiddelen stammen, waarover de aanstichters der bomaansla gen beschikken. Men spreekt het vermoe den uit, dat hierbij buitenlandsche geldge vers in het spel zijn. De minister-president van Noord-Ierland, lord Craigavon, die zich op het oogenblik in Londen bevindt, verklaarde zoojuist aan de pers, dat Ulster besloten zou zijn, onder geen omstandigheden toe te geven. Een compromis zou niet in aanmerking kunnen komen. Ulster wijst iedere vereeni ging met Zuid-Ierland van de hand. Men houdt overigens in Belfast ernstig reke ning met verdere onlusten, maar men is bereid met alle mogelijke middelen een nieuw opvlammen van de Iersche vrijheids beweging tegen te gaan. In ieder geval wil men voorkomen, dat ditmaal een catastrofe als in het jaar 1922, toen in Ulster door een geheime Iersche organi satie 240 moorden werden gepleegd en een schade van 3 millioen werd aangericht, zich herhaalt. Gistermiddag is het nieuwe stadhuis offi cieel geopend. Deze plechtigheid geschiedde door den Commissaris der Koningin in Zee land, jhr. mr. J. W. Quarles van Ufford, die vergezeld was van de leden van Ged. Sta ten van Rompu en Vogelaar, en den griffier der Staten, mr. Tellegen. Tegen twee uur hadden zich in de raads zaal ongeveer tweehonderd genoodigden verzameld, waaronder de burgemeesters van verschillende naburige gemeenten. De burgemeester van Axel, de heer F. Blok, heette allen hartelijk welkom en gaf vervolgens het woord aan den Commissa ris der Koningin. In een uitvoerige rede liet jhr. mr. Quarles van Ufford de geschiedenis van Axel de revue passeeren. Burgemeester Blok richtte zich daarna tot de aanwezigen met een rede, waarin hij o.m. wees op de eerste plannen om het oude stadhuis dat in 1661 werd gebouwd, door een nieuw te vervangen. Thans, nu het nieuwe gebouw gereed is, meende spr. niet te veel te zeggen wanneer hij beweer de, dat het een aanwinst is voor de ge meente. Foto Terueuzensclie Crt. Hierna werd een heildronk gewijd aan het Koninklijk Huis en staande werd het Wilhelmus gezongen, meldt de N.R.Ct. Ook werd namens het gemeentebestuur een te legram van hulde aan de Koningin gezon den, Dc heer J. A. v. Rompu, lid van Ged. Staten, heeft daarna het woord gevoerd. Vervolgens sprak o.m, de heer A. v. 't Hof als oudste raadslid namens den raad en de heer J. M. Oggel als eerste wethou der. Namens het gemeente- en secretarie- personeel heeft het woord gevoerd de ge meentesecretaris, de heer J. L. J. Maris mr. P. H. Tellegen, burgemeester van Ter- neuzen, namens de Zeeuwsch-Vlaamsche burgemeesters en de heer J. den Hamer, voorzitter van den kring Axel der Zeeuw- sche Landbouw Mij., namens de 22 Axel- sche vereenigingen, die glas in lood ramen voor de raadszaal hebben geschonken, Een jongen en een meisje in Axelsche hoerendracht boden den Commissaris twee tegeltjes aan, voorstellende het oude en het nieuwe stadhuis te Axel. Bouw van nieuwe kazerne en bijkomende werken aanbesteed. Hedenmorgen heeft de genie in het bu reel der genie alhier aanbesteed het uitbrei den van en het doen van voorzieningen aan de Bomvrije kazerne alhier. Inschrijvers waren v. d. Sande Ha ringman, Colijnsplaat 120.000; L. F. Groos- man, Middelburg 107.000 J. en H. Oort, Vriezeveen 105.000 J. W. Nieuwelink, Terneuzen 103.000 S. J. Mielen, Terneu- zen 102.800 P. Daanse Wzn., Oostburg ƒ102.000 P. F. Voet, Hontenisse ƒ100.870; Gebr. v. d. Poel, Terneuzen ƒ99.000; Aan- nemersbedr. v. Wijnen, Dordrecht 98.282 A. M. Kuiper, Middelburg 96.000 G. Hol- lema, Middelburg 95.840 I. la Gasse Zoon, Koudekerke 95.200 C. v. d. Klippe, Vlissingen 89.888 E. G. Lindenbergh, Vlissingen 89.380. Het nieuws van den dag in beeld. De wedstrijd om het Nederlandsch kam pioenschap groot biljart cadre 45-2 in „Du bois" te Amsterdam, eindigde Zondag met een overwinning van den Hagenaar van Vliet. Een zonderlinge kijkdag is te beleven in het politiebureau Raampoort te Amster dam, alwaar ettelijke fietsen en onderdee- len tentoongesteld zijn om door de eige naars te worden herkend. Deze zijn afkom stig van de party, die de vorige week in een fietsenstalling in de Keucheniusstraat zijn ontdekt. Dit nummer bestaat uit 2 bladen Groote .spanning in republikeinsch Spanje de oorlogstoestand afgekon digd. Alle macht thans in handen van generaal Miaja. (Pag, 1, eerste blad) Het rookverbod in vliegtuigen ten dee le opgeheven. (Luchtvaart), Wederom verschillende ernstige ver keersongevallen. (Gemengd nieuws) De storm brengt op den Atlantischen Oceaan vele schepen in moeilijkheden. (Scheepvaart) ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN. VHSSingscu ocneepvaartnieuws. Aangekomen „Prinses Juliana" van Harwich (verwacht) Om te bunkeren: Nederl. motorschip „Wim" van Duinkerken. V ertrokken: „Oranje Nassau" naai' Harwich„Monte Santo" naar Italië.'

Vlissingse Courant | 1939 | | pagina 1