TRIUMPH Voorstellen voor den Gemeenteraad Opruiming Kalendirs 1939 De polders staan blank! 'N TRIOMF VAN SMAAK EERSTE BLAD §cl»curlc«iïsscw can Jew iBaq 77e JAARGANG - NUMMER 18 ZATERDAG 21 JANUARI 1939 abonnementsprijs Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agent schappen gevestigd zijn 2.20 per kwartaal of 17 cent per week. Franco per post 2.50. Voor het buitenland neme men een abonnement op het postkantoor zijner woon plaats. Afzonderlijke nummers 5 cent per stuk. Vlissingsche Courant UITGAVEFIRMA F. VAN DE VELDE Jr., WALSTR. 58-60, VLISSINGEN - TEL. 10 - GIRO 66287 ADVERTENTIEPRIJS Van 15 regels 1.25, iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijs. Reclames 50 cent per regeL Kleine adver tenties van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent (max. 10 regels). Bij driemaal plaatsing wordttweemaalberekend. Alles bij vooruitbetaling. VERSCHIJNT DAGELIJKS, UITGEZONDERD OP ZONDAGEN ALG.ERKENDE CHR. FEESTDAGEN AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICiTEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIG ING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" A.s. Vrijdag komt de gemeenteraad we der in vergadering bijeen en de burge meester zal in deze eerste zitting van 1939 zijn gebruikelijke Nieuwjaarsrede uitspre ken. De agenda is overigens slechts kort. De volgende voorstellen zullen de aandacht der raadsleden vragen Samenstelling scheidsgerecht. ZooaLs uw Raad bekend is, is ingevolge ket door U vastgestelde werkliedenregle- jnent een scheidsgerecht ingesteld, be staande uit 5 leden en 5 plaatsvervan gende leden, die geen deel mogen uitma ken van het Gemeentebestuur, noch in dienst zijn van de gemeente of in bezol digden dienst van een organisatie van werklieden en den leeftijd van 30 jaar moeten hebben bereikt. Twee leden en twee plaatsvervangende leden worden benoemd door uw Raad twee leden en twee plaatsvervangende le den worden aangewezen door de daarvoor in aanmerking komende organisaties van gemeentepersoneelhet vijfde lid en diens plaatsvervanger worden door de vier eerst genoemde leden benoemd. De leden en plaatsvervangende leden worden benoemd voor den tijd van 4 jaar, treden tegelijk af en zijn terstond herkies- kiesbaar. Wegens periodieke aftreding van de hee- ren F. C. Matzinger en J. J. van der Jagt, als leden en van de heeren ir. G. de Regt en Joh. Locds Hzn., als plaatsvervangende leden van dit scheidsgerecht, die als zoo danig daartoe door uw Raad bij uw besluit van 1 Februari 1935, no. 4 zijn benoemd, hebben wij de eer U ter vervulling van deze vacatures de navolgende aanbevelin gen aan te bieden I. a. Tot lid 1. de heer F. C. Matzinger, werktuig kundig ingenieur bij de Koninklijke Maat schappij „de Schelde" (aftredend). 2. de heer B. B. Louis, werktuigkundig ingenieur bij de Koninklijke Maatschappij „de Schelde". b. Tot plaatsvervangend lid 1. de heer ir. G. de Regt, ingenieur bij de Provinciale Zeeuwsche Electriciteits Maatschappij aftredend) 2. de heer B. J, Dijkdrenth, inspecteur der Stoomvaart Maatschappij „Zeeland", II. a. Tot lid 1. de heer J. J. van der Jagt, directeur der Gasfabriek (aftredend) 2. de heer J. J. van den Broeke, inspec teur machinedienst Stoomvaart Maatschap pij „Zeeland". b. Tot plaatsvervangend lid 1. de heer Joh. Loois Hzn., timmerman en aannemer (aftredend). 2. de heer W. Anker Jr., handelaar in bouwmaterialen. Alle aanbevolenen hebben zich bereid verklaard eene eventueele herbenoeming of benoeming tot lid c.q. plaatsvervangend lid van dit scheidsgerecht te aanvaarden. Vlissingen krijgt een hertenkamp VIRGINIA Een hertenkamp aan den Koudekerkschen weg. Het behoeft wel geen betcog, dat de aanwezigheid van een hertenkamp in de nabijheid van de badplaats, de aantrekke lijkheid van onze gemeente voor de inge zetenen en voor de in den zomer alhier vertoevende vreemdelingen zou verhoogen. Aangezien het maken van een herten kamp een goed object voor werkverschaf fing vormt, hebben wij de Nederlandsche Heidemaatschappij verzocht van dat werk een begrooting van kosten op te maken. Bedoeld hertenkamp hebben wij ons ge dacht op een terrein in de nabijheid van den Koudekerkscheweg, alwaar eertijds het gaaischieten werd beoefend. Volgens de begrooting van genoemde maatschappij bedragen de kosten aan ar beidsloon 4500 en aan bijkomende kosten 2100. Onder laatstgenoemde kosten zijn onder andere begrepen die van het maken van een afscheiding, van een dag- en nachthok, toezicht en algemeene onkosten. Daar het terrein in den winter te drassig is, is het.noodig, dat het geheel minstens 0.50 M. wordt opgehoogd met zand. De teelaarde en zoden worden opgespit. Voorts zal een heuveltje worden gemaakt, het welk met natuursteenen „rotsachtig" zal worden aangekleed. Aan den voorkant wordt een platvorm gemaakt met in het midden een drinkgelegenheid. Ongeveer in het midden van het terrein zal een dagr en nachthok worden genaakt. Daar wij de totstandkoming van een hertenkamp in het belang der gemeente achten, hebben wij de eer U voor te stel len, ons te machtigen tot de uitvoering van vcrenomschreven werk#over te gaan. Wij hebben ons inmiddels tot den Mi nister van Sociale Zaken gewend met het verzoek, bovenbedoeld plan voor uitvoering in werkverschaffing goed te keuren en voor de uitvoering rijkssubsidie uit hoofde van werkverschaffing te mogen ontvan gen. De bijkomende kosten ad 2100 moeten volgens de voorschriften der regeering op den kapitaaldienst worden gebracht en in een 5-tal jaren worden afgelost. Premie voor de verbetering van een woning. Van den Minister van Binnenlandsche Zaken ontvingen wjj een circulaire, waarin hij te kennen geeft, dat het de aandacht heeft getrokken, dat in den lande vele ook kleinere woningen niet ten volle aan de eischen van bewoonbaarheid vol doen. Volgens dezen Minister moet derhalve het aanbrengen van verbeteringen aan den bestaanden woningvoorraad zeer gewenscht worden geacht. Deze verbeteringen kunnen van velerlei aard zijn. Gedacht wordt aan het verbeteren van de inrichting van ver ouderde woningen, het treffen van voor zieningen tegen vochtigheid, of brandge vaar, het verbeteren van de sanitaire in stallatie, aansluiting aan de rioleering, het restaureeren van verwaarloosde woningen, het aanbrengen van gas, water of electri- citeit, het splitsen van voor de huidige verhoudingen ondoelmatige perceelen in verschillende woningen enz. Teneinde het aanbrengen van verbeterin- De Friesche boei' strijdt tegen het water. Polderdijken bezwijken, stallen en schuren zijn bedreigd, landerijen in meeren veranderd. Hoe een auto zijn weg zocht op de route Akkrum— Terhom. gen aan genoemde woningen aan te moe digen, heeft de regeering besloten een pre mie in de kosten daarvan toe te kennen. Deze premie zal bedragen 1/3 van de kosten van verbetering met een maximum van 165 per woning in geval van zeer ingrijpende verbetering kan aan die ver betering een bedrag van ten hoogste 720 ten koste worden gelegd en kan de pre mie een dienovereenkomstige verhooging ondergaan tot maximaal 240. Van deze premie zal door het rijk 2/3 deel, derhalve subsidiair maximaal 110 en 160 en door de gemeente 1/3 deel, of ten hoogste subsidiair 55 en f 80 worden gedragen. De rijksprëmie wordt slechts verstrëkt onder voorwaarde, dat dé ge meente tegelijkertijd .fea. bijdrage van de helft daarvan uit c~ gemeentekas ver strekt. In verband met boven vermelde voor schriften, heeft J. Jansen, eigenaar van de arbeiderswoning Glacisstraat no. 26, zich tot ons college gewend met het ver zoek voor een premie in aanmerking te mogen komen en wel voor het aanleggen van de waterleiding, het maken van een meterput, waterspoeling op het privaat en aanrecht met gootsteen met aansluiting op het riool, in het voormelde pand, waar van de kosten 90 zullen bedragen. Waar genoemde woning is te rangschik ken onder die, waarop voormelde circulaire van toepassing is, hebben wij deze aan vraag aan den Minister van Binnenland sche Zaken gezonden, onder mededeeling, dat wij bereid waren uwen Raad voor te stellen om door de gemeente tegelijkertijd een bijdrage gelijk aan de helft der rijks premie te verstrekken. Blijkens de hierbij gevoegde beschikking heeft de Minister van Binnenlandsche Za ken op de daarbij gestelde voorwaarden goedgevonden, dat aan de gemeente ten behoeve van bedoelde woning een premie uit 's rijks kas wordt toegekend van ten hoogste 20, mits door haar aan J. Jansen voornoemd een premie wordt verleend ten bedrage van ten hoogste 30, .zoodat het aandeel van de gemeente ten hoogste 10 zal bedragen. Op grond van het bovenstaande hebben wij de eer U voor t stellen een premie van ten hoogste 30 (waarvan door het rijk ten hoogste 20 wordt terugbetaald) in de kosten van het aanbrengen van de waterleiding met daaraan verbonden hier- voren genoemde werken in het perceel Glacisstraat no. 26 aan J. Jansen voor noemd toe te kennen door uwe goedkeu ring te hechten aan het hierbij gevoegd ontwerp-besluit: en dit bedrag ten laste te brengen van de gemeentebegrooting, dienst 1939. Verkoop van grond. In p' hierbij overgelegde adressen wor den door de volgende heeren de achter hun namen vermelde oppervlakten grond in koop van de gemeente aangevraagd tegen de prijzen door uw Raad vastgesteld a. B. Vink te Vlissingen, 94 M2. grond aan de Paul Krugerstraat a 15 1410 b. M. Maas q.q. te Vlissingen, rond 347 M2. grond aan den Singel tegen 4047 (berekend als volgtrond 347 M2. (door de gemeente in eigendom over te dragen), vermeerderd met rond 10 M2. (de helft van het achter het perceel gelegen voet pad, hetwelk eigendom der gemeente blijft), samen rond 357 M2., tegen een prijs van 15 per M2. (248 M2.) en 3 per M2. (109 M2.) Daar tegen de inwilliging van deze ver zoeken bij ons college geen bezwaren be staan, hebben wy de eer U voor te stellen aan adressanten den verlangden grond in koop af te staan tegen de koopsommen achter hun namen vermeld, ten bate van het Grondbedrijf en voorts onder de ge bruikelijke voorwaarden. Teruggave van straatbelasting. In bijgaand adres verzoekt de N.V. Ko ninklijke Maatschappij „De Electro Tinfa- briek" te Vlissingen ontheffing en terug gaaf van het reeds betaalde bedrag aan straatbelasting over het dienstjaar 1938 tot een bedrag 'an 72, geheven van het perceel, kadastraal bekend gemeente Vlis singen, sectie B. no. 1468. Blijkens verkregen inlichtingen is be doeld perceel gedurende het geheele be lastingjaar 1938 niet verhuurd en niet op eenigerlei wijze in gebruik geweest. Op grond van artikel 6, sub e. der ge meentelijke verordening tot heffing eener straatbelasting is vocir dit perceel over het jaar 1988 geen. belasting verschuldigd. Voor het dienstjaar 1938 is de aanslag op het kohier der straatbelasting vastgesteld op 72, terwijl deze aanslag geheel is voldaan. Op grond van het vorenstaande hebben wij de eer U voor te stellen aan adres sante restitutie te verleenen van de door haar betaalde straatbelasting over het dienstjaar 1938 en wel tot een bedrag van 72. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal. De directeur der Fokkerfabrieken, de heer J. E. van Tijen, is Donderdagmorgen van het vliegveld Schiphol naar Indië ver trokken, teneinde met de militaire autori teiten. in overleg te treden voor de levering van gevechtsmachines. Donderdagavond is in het café Dubois te Amsterdam een aanvang gemaakt met het kampioenschap van Nederland groot bil jart, cadre 45/2. Voorts is Donderdag te Amsterdam een aantal deelnemers aan de Rallye naar Mon te Carlo gestart. „Alhambra"-Theater. Na het aardige Wereldnieuws draait Wie doodde Helen Stanley? Deze geslaagde detective-film is er een uit de „Inspecteur Trent"-serie. Het schran dere brein van den politie-speurder moet ditmaal uitzoeken, wie Helen Stanley, een bekende en algemeen gehate actrice, heeft vermoord. Des te ingewikkelder is het ge val, daar de misdaad plaats greep midden in het opnemen van een film-scène. De po litieman ziet zich voor de taak geplaatst tallooze personen, die min of meer bij het misdrijf betrokken kunnen zijn, nader aan den tand te voelen. Da^r is o.m. Helen's ex-echtgenoot, die bij de arrestatie bekent, en zelfmoord pleegt. Daar is de camera man, die eens met Helen in intieme relatie heeft gestaan en thans naar Helen's zuster dingt. Daar is de manager van den regis seur, daar is haar lijfwacht zelf. Doch daar is ook haar verraderlijk dagboek, dat een spoor aanwijst. Trent besluit, nadat er zelfs aanslagen op zijn leven gepleegd zijn, de geheele scène opnieuw te laten opnemen, ten einde zyn reeds gevormde opinie aan de werkelijkheid te toetsen. Wij vermoeden niet, dat iemand de oplossing of den dader had kunnen be vroeden. Daarvoor is de ontknooping te goed gevonden. Behalve deze is het spel goed en de spanning in een logischen cli max gehouden. Na de pauze gaat „Als ik Koning was Een prachtige Paramount-romance met Ronald Colman in de titelrol. Hij verbeeldt den roemruchtigen dichter-vagebond Fran cois Villon, die 't fantastische avontuur be leefde gedurende een week in Frankrijk de macht in handen te krijgen. Wie kent niet het vele malen in alle talen vertelde, opge voerde, verfilmde verhaal van dien lustigen vagebond in de bewogen dagen van Lode- wijk XI? Door een gril van dezen Fran- schen koning mag hij het land, of beter Parijs, dat door de Bourgondiërs wordt be legerd en door zijn generaals slecht verde digd, regeeren. Met bravour en flair wordt de taak volbracht, al is dan ook de wanhoop vaak nabij, zoodat Lodewijk met zijn dui- velsch lachje kan informeeren of regeeren wel zoo gemakkelijk is. Dank zij zijn trou we volgelingen, de burgers van Parijs, op wie Villon in arren moede een beroep doet, worden de belegeraars verslagen en is Pa rijs, dus Frankrijk, gered. Breed en royaal van opzet, luxueus van aankleeding is deze historische film met haar kleurige, pittoreske costuums en ensceneering. Met zijn charmante, manne- Dit nummer bestaat uit 3 bladen en een kindercourant Nieuwe Belgische regeering samenge steld. (Buitenland), Streng onderzoek naar de bomaansla gen in Engeland. (Buitenland)] Vorderingen der rechtscken in Spanje, (Buitenland), Rumoerige zitting in de Fransche Ka* mer. (Buitenland)] Nieuwe vinding op het gebied der mas sale productie van vliegtuigen. (Luchtvaart)] ZIE VERDER EVENTUEEL! LAATSTE BERICHTEN. Boekhandel D. GOETHEER, Paul Krugerstr. 41 - Telefoon 573. lijke figuur geeft Ronald Colman een voor treffelijke creatie als uitbeelder par excel* lence van romantische avonturier. Daai» naast de zachte, bekoorlijke Frances Dee, als de prinses van zijn hart. Maar in het bijzonder boeide ons ook Basil Rathbone als Lodewijk XI, dit eigen aardige mengelmoes van sluwheid en recht vaardigheid, deze gladde, gewetenlooze staatsman, die één groote liefde had het jonge Frankrijk. De omtoovering van dezen prachtigen acteur in een leelijk, gebogen dribbel-koninkje met een falset-stem en vinnige, rake opmerkingen, die van een te diepe kennis van den evenmensch getuigen, deed ons denken aan Neuman's „Der Teu- fel". En hiermede brengen wij deze film- schepping een verdiend eere-saluut. „Luxor"-Theater. Voor de pauze draait, behalve het gebrui kelijke Polygoon-nieuws en een geestige, muzikale teekenfilm, de eerste hoofdfilm, Onder Cassidy's banier een Paramount-film met William Boyd in zijn geliefde rol van Cassidy, bijgestaan door zijn vrienden Jimmy Ellison als John ny Nelson en George Hayes als Windy. In dit boeiende, spannende Wild-West-verhaal volgen wij Cassidy en zijn dappere kamera den in him strijd op leven en dood tegen d9 gewetenlooze schurken, die Cassidy willen beletten liulp te brengen aan door aanhou dende droogte in nood verkeerende farms. Een uitermate suggestief verhaal met plen ty actie, woeste ritten, komische toonee- len, hevige revolvergevechten, prachtig na tuurschoon en een „stampede" (het op hol slaan van een geweldige runderkudde)', Voor liefhebbers van, dit genre film een werk bij uitnemendheid De tweede hoofdfilm, Drie gezworen kameraden3 is een vroolijke en voortreffelijke operette film met een kostelijke intrige, verrassende vondsten, dol-vermakelrjke invallen en wel geslaagde grappen. Een rolprent vol tinte lenden humor, waaro.m vaak danig gelachen wordt. Is men bij het ten tooneele brengen van een operette gebonden aan een beperkte ruimfe, de film biedt onbegrensde mogelijk heden, waardoor het geheel vanzelf natuur lijker wordt. Dit is hier dan ook werkelijk het gevalde regisseur Karl Ritter heefti alles benut om deze oer-geestige amuse mentsfilm te maken tot een van de beste producties, welke tot nu toe in dit genre zijn verschenen. De lieftallige Lilian Harvey speelt de hoofdrol van Madelone, kleindochter van den generaal d'Estroux (Anton Imkamp), die haar verboden heeft ooit te trouwen. Na zijn dood wil haar voogd Cesaire (Paul Dahlke) haar uithuwelijken aan den leelij- ken prefect Barberousse (Aribert Wascher)* De uitwerking en gevolgen van dit plan brengen zooveel allerzotste avonturen en situaties met zich mede, die onbedaarlijke lachbuien ontketenen, dat wij op den in houd van deze film ter wille van het genoe gen der bezoekers natuurlijk niet verder vooruitloopen. Lilian Harvey krygt volop gelegenheid haar groote talenten te toonen, waarbij zij in alle opzichten te bewonderen valt. Haar

Vlissingse Courant | 1939 | | pagina 1