Opruiming EERSTE BLAD 77e JAARGANG - NUMMER 17 VRIJDAG 20 JANUARI 1939 De StJacobuskerk verdwijnt STADSNIEUWS Tweed en Gabardine Regenjassen I UIT DE PROVINCIE abonnementsprijs Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agent schappen gevestigd zijn 2.20 per kwartaal of 17 cent per week. Franco per post 2.50. Voor het buitenland neme men een abonnement op het postkantoor zijner woon plaats. Afzonderlijke nummers 5 cent per stuk. Ylissingsche Courant UITGAVE FIRMA F. VAN DE VELDE Jr., WALSTR. 58-60, VLISSINGEN - TEL. 10 - GIRO 66287 m ADVERTENTIEPRIJ S Van 1—5 regels 1.25, iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijs. Reclames 50 cent per regel. Kleine adver tenties van 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent (max. 10 regels). Bij driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Alles bij vooruitbetaling. VERSCHIJNT DAGELIJKS, UITGEZONDERD OP ZONDAG EN ALG. ERKENDE CHR. FEESTDAGEN A A N G ESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLIC1TE1TS WA ARDE, INGESTELD DOOR DE VEREEN l G ING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Herinneringen aan den godsdienststrijd Bovengenoemde kerk, welke zal worden afgebroken, was niet het eerste Roomsch- Katholiek bedehuis in Vlissingen, zooals wellicht door velen gedacht wordt. Na tuurlijk laten wij hierbij buiten beschou wing de Roomsche kerkgebouwen vóór de Hervorming; want de tegenwoordige Her vormde St. Jacabskerk was voor 1572 ook Roomsch. Ten tijde van de Republiek was de Her vormde kerk de staatskerk. Allen, die in de regeering van stad en land een betrek king bekleedden, moesten tot die kerk behooren. Er waren nog andere kerken, zooals de Lutkersche en de Doopsgezinde, die haar openbare godsdienstoefeningen mochten houden, doch aan de Roomsch-Katholieken was dit verboden. Toch waren in de meeste steden van ons land Roomsche kerkjes, zoogenaamde schuilkerkjes. Deze mochten zich niet on derscheiden van gewone woonhuizen. Zoo is er te Middelburg altijd een ge weest. De laatste heeft gestaan aan den Blauwen Dijk. Te Vlissingen was er geen. De Roomschen gingen naar Middelburg ter kerk. Toch hebben zij in den loop der 18e eeuw meer dan eens getracht te Vlissin gen een eigen kerk te stichten. Zij vroegen en verkregen in 1757 hiertoe toestemming van de regeering der stad. Later trok de magistraat de vergun ning in. Toen in 1763 te Vlissingen een batallon Waalsche bezetting kwam, moest de stad volgens conventie of verdrag een gebouw beschikbaar stellen voor het uitoefenen van den Roomschen godsdienst der Walen. Als zoogenaamde garnizoenskerk werd aangewezen het voormalig Taanhuis bij de Rammekenspoort. Natuurlijk gingen hier ook de Vlissing- sche Roomschen ter kerke, die anders langs den tegenwoordigen ouden weg over Souburg naar Middelburg moesten loopen. Toen na een paar jaar de Waalsche be zetting vertrok, vroegen de Roomschen verlof de kerk te micigen overnemen. De vroedschap was hiervoor te vinden, doch door het protesteeren van de kerkeraden der Hervormde, Waalsche en Engelsche kerken, gesteund door vele ingezetenen, kwam er niets van. Door de vestiging van eenige kooplieden uit Duinkerken in 1778 was het aantal Roomsch-Katholieken te Vlissingen uitge breid. c De magistraat, ook ziende op de finan- cieele voordeelen welke genoemde kooplie den in de stad brachten, stond aan de Roomschen toe een eigen kerk te bouwen. Voorloopig werd hun het oude Taanhuis toegezegd, waar op Zondag 23 Augustus 1778 de eerste mis werd gehouden. De magistraat had ook besloten alle requesten te weigeren. In dien tijd was een groot deel der Wal- chersche boeren in beroering o.a. over de invoering der nieuwe psalmberijming. Zij spanden met de Vlissingers, die tegenstan ders der Roomsche kerk waren, samen om den verderen voortgang van den Room schen eeredienst te stuiten. Het stadsbe stuur besloot echter niet toe te geven. Daarom gingen eenige afgevaardigden uit de ontevredenen naar den Stadhouder om hun zin te krijgen. Deze beloofde de zaak te onderzoeken en zou na bevinding antwiciord zenden. In plaats van nu rustig af te wachten, wisten de ontevredenen de stad zoodanig in rep en roer te brengen, dat de magi straat, vreezende voor oproer, toegaf en het verlof tot uitoefenen van den Room schen godsdienst introk. Ook elders, zooals te Westkapelle, doch over andere zaken, kregen de opstandige boeren hun zin. Nu grepen de Staten van Zeeland in. In Vlissingen en in Westkapelle kwam een extra bezetting militairen tot handhaving der rust. De Stadhouder gaf aan de Room schen verlof tot het houden hunner gods dienstoefeningen. Om verdere moeilijkhe den te voorkomen zagen deze er vanaf en wachtten hun tijd af. Deze kwam in 1795, toen kerk en staat gescheiden werden en overal in de Republiek vrijheid van gods dienst kwam. Een woonhuis in de Koestraat werd als bedehuis ingericht, waarin op Zondag 3 Mei 1795 de eerste mis werd gehouden. Op 29 Maart 1805 werd het nieuwe kerkgebomv op de Pottekade ingewijd. Daar de parochie zich uitbreidde, werd de kerk in 1818 vergroot. In 1857 werd een daarnaast gelegen woonhuis aangekocht. Op 2 Maart 1857 werd de afbraak van het o.ude gebouw en de opbouw van een nieu we kerk voor 48.000 aanbesteed. In het volgende jaar werd het kerkgebouw in gebruik genomen. Daar de kerkelijke gemeente zich uit breidde, werd in 1910 aan den Singel een tweede kerk gebouwd en in 1911 ingewijd. Door de pas uitgevoerde vergrooting is de oude kerk op de voormalige Pottekade overbodig geworden en zij zal dus ver dwijnen. Niet alleen zullen de Roomsch- Katholieken in dit gedeelte der stad het gebouw missen, maar ook de andere be woners, want op het kerktorentje staat een uurwerk. Toen in 1911 de St. Jacobstoren af brandde, was de stad van een officieele aanwijzing van den tijd verstoken. In de Waïstraat hing de horlogemaker Van Dal- sum de bekende klok. Het gemeentebe stuur kreeg van het Roomsch-Katholiek kerkbestuur toestemming om in het toren tje der Roomsche kerk een uurwerk met 'aanwijzing te plaatsen. Toen de St. Jacobstoren met het uur werk hersteld was, heeft het kerkbestuur het uurwerk op den toren van de kerk op de voormalige Pottekade van de gemeente overgenom- Met de kerk zal -his ook de tijdsaanwijzing in deze omgeving ver dwijnen. De garnalenvisscherij ligt vrywel stil. Het is de laatste weken met de Zeeuw sche garnalenvisscherij in mineur gesteld. Sedert 16 December zijn de vïsschersschepen te Veere, Arnemuiden en Vlissingen niet meer uitgevaren, behoudens een hoogst en kele uitzondering, terwijl de garnalenvis scherij te Breskens alleen nog wordt uitge oefend door de groote schepen. De voornaamste oorzaak van de passivi teit der visschers is, dat de vangsten op de Zeeuwsche wateren buitengewoon schraal zijn, zooals nog nimmer is voorgekomen. De meeste schippers worden hierdoor weer houden om zelfs maar een poging te wagen. Een van de Vlissingsche garnalenvisschers is eenige weken geleden uitgevaren en kwam te Breskèns binnen met een vangst van 7 K.G. garnalen, die 63 cent per K.G. opbrachten. De meerdere activiteit van de Breskensche visschers is voornamelijk toe te schrijven aan de hooge prijzen die aldaar gemaakt worden. Naar wij vernamen kwa men te Breskens zelfs prijzen voor van 74 cent per K.G. De vangplaatsen van de gar nalen liggen thans zeer ver in zee, waar door lange vaardagen gemaakt moeten wor den, Deze verre vangplaatsen brengen voor de kleinere schepen te groote risico's mede in verband met de weersgesteldheid. De export van garnalen naar Engeland, die elk jaar om dezen tijd van vrij grooten omvang is, ligt thans geheel stil. Indien er al garnalen aangebracht worden, betalen de binnenlandsche handel en de exporteurs naar België zulke prijzen, dat er aan export van consignatiezendingen naar Londen niet gedacht kan worden. Tengevolge van bovengenoemde redenen heeft het Verkoopkantoor voor Garnalen te 's-Gravenhage besloten wederom den mini mumprijs te verhoogen tot 18 cent per K.G. voor consumptiegarnalen, zulks met ingang van 19 Januari. Bovendien is ook dë zeef- wijdte reeds verkleind, zoodat ook kleinere garnalen mogen worden geleverd. De aanvoer van versche zeevisch is prac- tisch eveneens van weinig beteekenis, aan gezien de huidige weersomstandigheden voor de vischbotters te onzeker zijn. De vischhandel werkt dan ook nagenoeg uit sluitend met aangevoerde visch van bestel lingen en consignatiezendingen uit IJmui- den, waardoor de handel te Arnemuiden en Vlissingen nog óver voldoende visch van alle soorten beschikt. Vlissingsch scheepvaartnieuws. Aangekomen: Mecklenburg" van Harwich (verwacht) Nederlandsehe m.s. „Gees", „Henrica" en „Atlantic" alle van Antwerpen „Maria" van Londen „Hebe" van Groningen „Wilja" van Londen naar Beverwijk Poolsch s.s. „Wilja" van Gdy nia. Om te bunkeren; Grieksch s.s. „Anna Bulgaris" van Emden Ned. m.s. „Tiba" van Antwerpen en de Grieksehe s.s. „Tamesis" van Constanza „Zinovia" van Novorossisk „Vassos" van Batoem. Vertrokken: „Oranj e Nassau" naar Harwich „Gees" naar Penrhyn „Atlantic" naar Londen „Henrica" naar Waterford „Maria" naar Brussel„Jan- tina" naar Rupelmonde; „Hebe" naar Ant werpen „Anna Bulgaris" naar Rio de Janeiro. In onze Seizoen- nog enkele zeer voordeelige Ziet onze Etalage! .«o cm 5 o co c: BESCHERMING VAN KUNSTWERKEN TEGEN OORLOGSGEVAREN. Moeten in Middelburg en Veere militaire inrichtingen zijn gevestigd? De rijkscommissie voor de monumenten zorg. In zijn rapport bespreekt dr. Kalf uit voerig de maatregelen van uiteenlocpenden aard, welke ter besche2"mmg van ons na tionaal kunstbezit reeds in vredestijd die nen te worden genonïe«. Daar zijn eerst de „administratieve en diplomatieke voorzorgen", waarbij in de eerste plaats dient gedacht te worden aan de opvoeding van het volk tot liefde voor de kunst. Tevens is noodzakelijk, dat lijsten wor den opgesteld van gebouwen, die vrij zul len blijven van inkwartiering of bezetting, alsook van die oude gebouwen, die om hun zeer groote waarde tot eiken prijs be houden moeten blijven en daartoe „bijzon dere bescherming" genieten. Voorts zou het overweging verdienen, enkele onzer mooiste oude steden en stadjes in hun ge heel aan elk militair gebruik te onttrek ken. Het is volgens den schrijver, de taak van de regeering, te beslissen, of er inder daad „militaire noodzaak" bestaat om on vervangbare kostbaarbeden als daar zrjn Veere, Middelburg, Delft, Leiden, prijs te geven aan verwoesting door er, reeds in vredestijd, militaire inrichtingen te vesti gen. Van het grootste belang acht het rap port den aanleg in vredestijd van stijg- buizen en ringleidingen, in verbinding met waterreservoirs en pompen, geheel onaf hankelijk van de brandweer, de gemeente lijke watervoorziening en de electriciteits- centrales, waarop in oorlogstijd niet on voorwaardelijk gerekend kan worden. Liberale candidatenlysfc voor de Prov. Staten. Naar de N.R.Ct. meldt, is door de onder centrale van West Zeeuwsch-Vlaanderen de volgende candidatenlijst voor de Provin ciale Staten samengesteld. 1. P. Erasmus te Oostburg. 2. A. I. Leenhouts te Retranchement. 3. A. J. Oambier te Breskens. 4. A. A. Risseeuw te Groede. 5. P. J. M. Beelaerts van Emmichoven te Oostburg. G. F. A. van Rcsevelt te Schoondijke. 7. J. van Bortel te Uzendijke. 8. Iz. Brevet te Sluis. Zeeuwsche Landbouw Maat schappij. Maandag jl. vergaderde het dagelijksch bestuur der Zeeuwsche Landbouw Maat schappij in liet Landbouwhuis te Goes. De vergadering werd geleid door den heer A. I. Leenhouts, die in zijn openings woord de beste wenschen voor 1939 uit sprak voor de leden, zoowel voor hunne gezinnen als voor hun bedrijf. Spreker wenschte den voorzitter en vice-voorzitter, die wegens ziekte niet aanwezig konden zijn, een spoedig herstel toe. O.m. kwamen de volgende onderwerpen in bespreking Een der zusterorganisaties heeft de vraag onder oogen gezien, of wel steeds alle mogelijkheden uitgebuit worden om door middel van zgn. gcederenruiltrans- acties den export van onze landbouwpro ducten en wel speciaal naar Duitschland te DR. SCHACHT ONTHEVEN VAN ZIJN FUNCTIE VAN PRESIDENT DER DUITSCHE RIJKSBANK. De vervulling van de aan het bedrijfs leven voor den herbouw van Groot- Duitschland te stellen extra-taken ver- eisclit een uniforme leiding der economi sche geld- en kapitaalmarktpolitiek, aldus het D.N.B. Om deze reden heeft de Fülirer bepaald, dat de leiding van het rijksministerie van economische zaken en der rijksbank weer wordt vereenigd. De Führer heeft dienten gevolge den president van het directorium der rijksbank, dr. Schacht, van zijn functie ontheven, en den rijksminister van econo mische zaken, Walther Funk, met behoud van zijn functie van rijksminister van eco nomische zaken, voor den duur van vier jaren benoemd tot president van het direc torium der rijksbank. Dr. Schacht zal in zijn hoedanigheid van rijksminister ook verder lid blijven van de rijksregeering. Hij is bestemd voor de ver vulling van bijzondere taken. verruimen. Bedoelde organisatie heeft het landbouw-comité verzocht zich met de an dere landbouworganisaties in verbinding te stellen, teneinde deze aangelegenheid zelf permanent in studie te nemen. Het dagelijksch bestuur besloot dit ver zoek te steunen. 3 Teneinde zoo spoedig mogelijk een op trekken van de prijzen voor de schapen in geheel Nederland te verkrijgen acht het dagelijksch bestuur het gewenscht, dat de regeering op een nader vast te stellen tijdstip een aantal schapen tegen redelijke prijzen uit de markt zal nemen. Voorts is er bij het landbouw-comité op aangedrongen de regeering te verzoeken een toeslag per ooi te verleenen aan alle houders van kuddeschapen. Nu bij de Staten-Generaal het wetsont werp voor een kind erbijslagverzekering is ingediend, geeft het dagelijksch bestuur van de Groninger Mij. voor Landbouw in overweging het oordeel van den landbouw aan de Kamerleden bekend te maken. Het dagelijksch bestuur is van meening, dat de richtprijzen der landbouwproducten zoodanig dienen te worden vastgesteld, dat de bedrijven de grootere lasten welke uit genoemde sociale maatregel voort vloeien kunnen betalen. Een der zusterorganisaties heeft bij het landbouw-comité de wenschelijkheid be pleit, dat iedere toekomstige landbouwer verplicht wordt landbouwonderwijs te vol gen. Alhoewel het dagelijksch bestuur van oordeel is, dat een verplichting tot het volgen van landbouwonderwijs wat te ver gaat werd het zeer wenschelijk geacht, dat een commissie in het leven zou wor den geroepen welke tot taak heeft na te gaan op welke wijze liet volgen van land bouwonderwijs kan worden bevorderd. Besloten werd het bestuur van het fonds Landbouw-exportbureau te verzoeken uit sluitend gelden beschikbaar te steilen voor onderzoekingen, welke van beteekenis zijn voor de tegenwoordige omstandigheden. Het dagelijksch bestuur sprak als zijn meening uit dat de aardappelregeling in de eerste plaats, zoo niet uitsluitend, een prijsregelende werking behoort te hebben. Dit geldt zoowel voor de klei- als voor de zandaardappelen, onafhankelijk of deze voor binnenlandsche consumptie, dan wel voor export worden verbouwd. Bij de bestaande aardappelregeling is men hiervan echter in hooge mate afge weken. Voorts acht het dagelijksch bestuur een beperking van het met aardappelen beteel- de areaal noodzakelijk, wanneer de regee ring niet bereid zou blijken te zijn alsnog prijsverhoogende maatregelen voor aard appelen te nemen. Dit nummer bestaat uit 2 bladen Scl»e«rlewi8»e8i cnn Jen Jnq Dr. Schacht ontheven van zijn functie van president der Dnifcsche Rijksbank. (Pag. 1, eerste blad.)] Scherpe rede van Lloyd George tegen Chamberlain's politiek. (Buitenland^ Groote luchtbeschermingsoefeningen in Zuid-Holland, (Binnenland.)] Japan stuurt versterkingen naar China. (Buitenland.)] Het motorverkeer neemt toe. (Binnenland.)] ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN. De drie centrale landbouworganisaties hebben den Minister van Economische Za ken een schrijven gezonden, waarin wordt medegedeeld, dat omtrent de praktijk der verplichte arbitrage in Icongeschillen bif den boerenstand in verschillende deelen des lands groote ontevredenheid bestaat, De arbiters houden bij het bepalen der arbeidsvoorwaarden te weinig rekening met de uitkomsten der bedrijven. Loons- verhooging behoort te worden gecompen seerd door richtprijsverhooging. De drie centrale landbouw organisaties hebben den Minister verzocht de arbiters op te dragen de uitspraken uitvoerig te motiveeren. e Besloten werd de directie van den land bouw, afdeeling buitenlandsche landbouw voorlichting te verzoeken pogingen in het werk te stellen opdat de Belgische regee ring toestemming zal verleenen tot den invoer van land- en tuinbouwproducten via; bet douanekantoor te Selzaete. Voor Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen kan de invoer van deze producten per vrachtauto in België thans uitsluitend via Kapellebrug plaats vinden, wat groote kosten en ongerief medebrengt. O 9 Medegedeeld werd dat een commissie uit het bestuur van den lering Tholen en St, Philipsland der Z. L. M. een onderhoud! met het college van Gedeputeerde Staten van Zeeland heeft gehad betreffende af schaffing der heffing van bruggelden voor de Thoolsche brug. Voorts is besloten te dezer zake tevens een audiëntie bij den Minister van Water staat aan te vragen. Werkkamp voor jeugdige werkloozen. Het Prov. Comité in Zeeland van de Centrale voor werkloozenzorg deed aan de plaatselijke coriiité's een circulaire toeko men, waarin medegedeeld werd, dat het nieuwe werkkamp te Chaam 6 Februari zal aanvangen. Aan dit kamp mogen die jeugdige werkloozen deelnemen welke 16. Jaren zijn en den leeftijd van 25 jaar nog niet hebben bereikt. In verband met de nieuwe regeling van het departement van Sociale Zaken mag iedere deelnemer maar één kamp mede maken in één kalender jaar. Het kamp zal 9 weken duren. Da deelnemers ontvangen een vergoeding van 1.75 per week. Aanmelding voor deelname moet vóór 28 Januari geschieden bij den secretaris van het Prov. Comité, den heer J. Lorier te Middelburg. Cursussen vlasbewerking opgericht. Dezer dagen werd in hotel Lievens te IJzendijke op initiatief van het algemeen comité voor jeugd-werkloozenzorg in W.Z. Vlaanderen onder leiding van den burgemeester van IJzendijke een verga dering gehouden van dat comité met het bestuur van den bona van vlasbewerkers in W.Z. Vlaanderen, met het doel om te komen tot oprichting van cursussen in vlasbewerking. Men is volkomen geslaagd, daar geble ken is, dat voor de gemeenten Schoon dijke, IJzendijke en Biervliet bereids on geveer 50 leerlingen zgn aangeworven, die onder deskundige leiding in twee gemeen ten gedurende twee dagen per week on derwijs zullen genieten in vlasbewerking. De cursussen, die ongeveer drie maan den zullen duren, worden gegeven in werkplaatsen, die door de vlassers be schikbaar gesteld worden. Deze verschaf fen ook het benoodigde vlas 'voor het onderwijs.

Vlissingse Courant | 1939 | | pagina 1