77e JAARGANG - NUMMER 15 WOENSDAG 18 JANUARI 1939 Moeilijkheden voor het Duitsche bedrijfsleven STADSNIEUWS UIT DE PROVINCIE eerste' blad §d»curtc«issc« «pi Jet» Jag abonnementsprijs Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agent schappen gevestigd zijn 2.20 per kwartaal of 17 cent per week. Franco per post ƒ2.50. Voor het buitenland neme men een abonnement op het postkantoor zijner woon plaats. Afzonderlijke nummers 5 cent per stuk. Vlissingsclie Courant UITGAVEFIRMA F. VAN DE VELDE Jr., WALSTR. 58-60, VLISSINGEN - TEL. 10 - GIRO 66287 ADVERTENTIEPRIJ S Van 1—5 regels L25, iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijs. Reclames 50 cent per regeL Kleine adver tenties van 15 regels 50 cent, Iedere regel meer 10 cent (max. 10 regels). Bij driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Alles bij vooruitbetaling. VERSCHIJNT DAGELIJKS, UITGEZONDERD OP ZONDAG EN ALG.ERKENDE CHR.FEESTDAGEN AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLiClTEITS WAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Veelzeggende cijfers Hoewel de statistieken, inclusief die welke zijn overgenomen uit het jongste halfjaarlij ksche verslag van de „Reichskre- diet Gesellschaft", en waarop de Duitsche propaganda sterk den nadruk heeft ge legd, aantoonen, dat het Hitler-Duitschland in 1938 vele van zijn eigen economische records heeft gebroken, geven de vooruit zichten voor 1939 aanleiding tot bezorgd heid aldus de Berlijnsche correspondent van de „Financial News". Vroeger werd het als een axioma aan genomen, dat, wanneer eenmaal een loo- nende werkkring voor eiken Duitscher zou zijn gevonden, een stijging in den levens standaard zou beginnen. Zoo lang evenwel elkeen nog geen permanenten werkkring had, moesten de loonen en prijzen stabiel blijven. Toen op 17 October 1936 de ver ordening tot het tegengaan. der prijsstij ging werd afgekondigd, stond het groot- handelsprij zen-index (1913 100) op 104.1, terwijl het tegen het eind van De cember 1938 niet verder dan 106.4 geste gen was. De inkomsten zijn in zekeren zin toegenomen, niet echter in gevolge hoogere loonen, maar omdat, in sommige gevallen, de productie grooter was. Doch hoewel over het algemeen genomen, het nationale inkomen in Duitschland met 71 milliard rrjksmark, 55 hooger is dan in 1932 met 45.2 milliard rijksmark en men ver wacht dat het in 1939 het inkomen van het recordjaar 1929 (75.9 milliard rijks mark) aanzienlijk zal overtreffen, is er nooit een tijd geweest, de oorlog uitgezon derd, waarin het publiek te lijden heeft gehad onder zulk een schaarschte aan artikelen voor het eerste levensonderhoud. De bouwnijverheid heeft geen staal. De Duitsche propaganda heeft er veel ophef van gemaakt, dat Duitschland in 1938 meer staal heeft geproduceerd dan de Vereenigde Staten en dus de grootste staalproducent ter wereld was. Doch de bouwnijverheid in geheel Duitschland wordt door gebrek aan staal ernstig be lemmerd en hoewel de staatsinkomsten die in 1932 slechts 6.647.000.000 rijksmark bedroe gen en in 1937 14.000.000.000 rijks mark, in 1938 volgens de raming zijn opgeloopen tot 17.500.000.000, heeft de rijksminister van financiën een nieu we belasting moeten aanvragen, welke volgens de berekening 400 millioen rijksmark zou moeten opbrengen. Yreezende, dat dit ontstemming onder de bevolking zou verwekken, heeft Hitier daartoe niet zijn toestemming gegeven, zoodat een tijdelijk voorschot moest worden verkregen door een be roep te doen op de financieele reserves van het Duitsche arbeidsfront. Vlissingsch scheepvaartnieuws. Aangekomen: „Mecklenburg" van Harwich (verwacht) Neüerlandsch rn.s. „Zeeland" van Antwerpen. Om te bunkeren: Fransch m.s. „San Pedro" van Antwerpen. Vertrokken: „Zeeland" naar Lon den „Oranje Nassau" naar Harwich uitgaand vastgemaakt wegens slecht weer: Nederlandsche m.s. „Anna", „Rottum", „Oostzee II", „Da Costa", „Junior" en „Tromp". de ruyterschool. Een tijdschrift van en voor de leerlingen. Toen kort geleden de Vereeniging van oud-leerlingen en leerlingen der „De Ruy- terschool" werd opgericht, kwam al gauw de behoefte aan een eigen orgaan ter sprake. De leden, voor zoover zij de school uiet meer bezoeken, ontmoeten elkaar na tuurlijk slechts zelden en een eigen blad dus hèt middel om school, leerlingen en oud-leerlingen met elkaar in contact te houden. Het blad is er nu. In den vorm van een driemaandelijks verschijnend tijdschrift dat ev typografisch welverzorgd uitziet (het verschijnt bij de firma F. van de Velde, alhier) en een gevarieerden inhoud heeft. Het orgaan begint met een in memoriam C. Sorgedrager, in leven chef van de prac- tische opleiding der K.P.M. en j.c.j.l. Verschillende schrijvers wekken (elk op hun manier) op, lid der vereeniging te worden. Een aardig stukje „voorheen" geeft een kijkje op het zeevaart-onderwijs van 60 jaar geleden. En van de verschil lende andere artikelen die dit geslaagde fierste nummer bevat, vermelden wij nog Twee los van elkaar staande getallen, zoo vervolgt de „Financial News", welke cnlangs in de Duitsche pers zijn gepubli ceerd, toonen dit onomstootelijk aan. Het eene is, dat in 1938 80 van alle bouw contracten en 50 van alle industrie orders door den staat geplaatst wérden. Daar de normale behoeften gelijk gebleven zijn, beteekent de opvallende stijging aan staatsbestellingen, dat de productie-capa citeit van het land tot het uiterste wordt gespannen. Het tweede belangwekkende getal is, dat 1939 de gemiddelde waarde van de bouwcontracten, welke reeds ge plaatst zijn, 30 millioen rijksmark bedra gen, terwijl het uiterste bedrag aan bouwcontracten, dat in een jaar met het beschikbare aantal werklieden en het ter beschikking staande materiaal kan worden uitgevoerd, slechts 12 milliard rijksmark bedraagt. Om tegemoet te komen aan een toe stand, Welke vraagstukken steeds neteliger worden, zou het voor de hand liggen, dat men het arbeidsprogramma zcu herzien en de bouwplannen zou aanpassen aan de hoeveelheden ter beschikking staande werkkrachten en materiaal. Tot op zekere hoogte hangt de uitvoering van het pro gramma der openbare werken voor 1939 af van een ruimen aanvoer van geïmpor teerde grondstoffen, derhalve van een uit- gebreiden buitenlandschen handel. In dit opzicht heeft het derde rijk geen reden om zich over de resultaten van 1938 te verheugen. In 1937 bedroeg de Duitsche export 5.911.000.000 rijksmark en de im port 5.468.000.000 rijksmark en het uit- voeroverschot 443.000.000 mark. In de 'eerste elf maanden van 1938 was het han delstekort van Duitschland alleen 210 mil lioen mark en van Groot-Duitschland. in clusief Oostenrijk en het Sudetengebied, 415 millioen mark. In plaats van het pro gramma der openbare werken te beknot ten, heeft de rijksregeering besloten een poging te doen om hierin evenwicht te brengen door de productie te verhoogen. Teneinde meer resultaat te behalen uit de ter beschikking staande arbeidskrachten, werd een wet afgekondigd, waarbij de achturige werkdag' practisch werd afge schaft, en waarbij een werkdag van 10 uren werd ingesteld, overal waar een ver- hocging der productie dringend noodzake lijk geacht werd. Duitschland, zoo besluit de „Financial News" zijn artikel, staat voor steeds grooter wordende financieele moeilijkheden, nu dr. Schacht op doeltref fende wijze de credietuitbreiding heeft stopgezet. Het vooruitzicht voor 1939 kan dan ook allesbehalve rooskleurig" genoemd worden. „Ie beau geste" een aardig en vlot ge schreven verhaal. Het omslag vertoont een wereldbol met Vlissingen als centrum. Vandaar loopen ■steeds verder uiteen deinende cirkels, als symbool van de verspreiding over heel de aardbol van de leerlingen der De Ruyter- school. „Voeding door de eeuwen heen". Gisteren heeft mevr. OomsVinckens voor de Vereeniging van Huisvrouwen, af d. Vlissingen, in Hotel Britannia een lezing gehouden over bovenstaand onderwerp. Na een welkomstwoord van de waarne mende presidente ving mevr. OomsVin ckens haar lezing aan. De voeding is niet alleen een gezins-, maar ook een maatschappelijk vraagstuk, aldus spreekster. De vrouw heeft gedu rende de laatste eeuwen in hoofdzaak den stoot gegeven tot verbetering van woning toestanden en kleeding. Het is jammer, dat vele huisvrouwen niet stilstaan bij het voe- dingsvraagstuk, terwijl dit toch zeker iets is om zich in te verdiepen. Met producten van eigen bodem is een gezonde en volle dige voeding te bereiken. Spreekster wees op onze rijke verschei denheid van land- en tuinbouwproducten en op onzen veestapel, die zeker aan de spits staan. Met enkele voorbeelden uit de oude geschiedenis lichtte spreekster het gesprokene toe. De vrouwen hebben het beheer over het grootste gedeelte van het nationale vermogen. Aan de boeren hebben wij ons bestaan te danken en wij kunnen, door meer te ge bruiken van de producten van eigen land, het economisch leven op peil brengen. Nadat eenige dames vragen hadden ge steld, dankte de waarnemende presidente mevr. OomsVinckens voor haar leerza me lezing. Jammer was het, dat vele leden door verhindering of anderszins, deze bij eenkomst niet hebben bijgewoond. Gevonden voorwerpen. De Commissaris van Politie te Vlissin gen maakt bekend, dat aan zijn bureau als gevonden is gedeponeerd een blauwe want (linker) en wollen handschoen (rechter) blauwe lederen damesportemonnaie met inhoud heerenrijwielparapluie rijwiel- belastingmerk in étuien dat inlichtingen zijn te bekomen omtrenttompouce in winkel „Broederband", Scheldestraat 14 grijze wollen das bij Kamermans, Koude- kerkscheweg (O.) 58 rijwiel-handpomp bij P. Lems, Singelweg 88 zwarte handbe schermer bij P. de Witte. Piet Heinstraat 6 rijwielbelastingmerk in St. Joseph Zie kenhuis bruine lederen damesportemon naie bij J. Blankert, Singelweg 98 glacé heerenhandschoen en bruin lederen handbe schermer bij de Rooij, Sottegemstraat 9 bruine wollen heerenhandschoeri bij L. Spaanderman, Molenstraat 42 rijwielbe lastingmerk bij T. Looise p/a „Hefa"winkel St. Jacobstraat 22 wit kinderwantje bij G. van Dijk, Gravenstraat 1 boven bruine damestasch bij E. F. Korff, Molenstraat 18; huissleutel bij T. Muller, Aagje Dekenstr. 111 broche met ooievaar bij Meulmeester, Weststraat 16 bruin kindersandaaltje bij Rouw, Gravenstraat 12 rood-bruine da- meschoed bij P. Zandee, Stationsplein 49 bril met hoornen montuur bij Louwerse, Koesti'aat 2agrijs wollen handschoen bij Bok, Noordstraat 54 doublé schakelarm band bij F. L. Ardewijn, Verk. Quakkelaar- straat 24 paar groene dameshandschoe nen met rood en blauw randje bij Vader, Molenstraat 15 paar lederen motorhand schoenen bij van Loenhout, Teerpakhuizen- straat 4 te Middelburg vulpotlood en vul pen in étui bij Pluijmgraaf, portier Kon. Maatsch. „De Schelde" groene dames handschoen, bruine dameshandschoen, groene dameshandschoen, paar groene da meshandschoenen, paar blauwe kinder-; handschoenen, paar glacé heerenhandschoe nen bij kantoor P.Z.E.M. aan de remise grijze kinderandschoen bij van Belzen, Mei doornlaan 1hèeren onderpantalon bij van de Bos, Verk. Quakkelaaipraat 76; roode damesportemonnaie bij W. van de Broek, Noordstraat 21. De beroemde detectives van Scotland Yard bestudeeren de scherven, die in massa op straat liggen. Elk spoor dat zij vinden, wordt nauwkeurig nagegaan. Men heeft o.a. in de scherven snippers gevonden, waarop zinnen stonden, die in verband met de actie der Iersche extremisten worden gebracht. Het doodelijk ongeval op den weg SchoondijkeOostburg. Naar wij vernemen treft den bestuurder van de auto, zekere B. uit Groede, die vo rige week. Woensdag op den weg Schoon dijke— Oostburg in aanrijding kwam met den wielrijder V., eveneens uit Groede, geen schuld. Zooals bekend is de wiehij der aan de bekomen verwondingen overleden. Anker met ketting verloren. Tijdens de vaart op de Westerschelde heeft het Italiaansche stoomschip „Fos- colo" ter hoogte van de gasboei van Saaf- tinge een anker met ketting verloren. Met behulp van een sleepboot wordt getracht het anker te bergen. Zeven ontploffingen op één dag hebben de Engelschen opgeschrikt. Heel Scotland Yard is op de been om de daders op te sporen, die zich vermoedelijk in de krin gen der Iersclie extremisten ophouden. In Southwark had de ontploffing plaats vlak bij een electrische centrale. Honderden ruiten in de omgeving moesten er aan gelooveu. Eenherberg vlak by de centrale was er wel heel erg aan toe. Dit nummer bestaat uit 2 bladen Moeilijkheden voor het Duitsche be drijfsleven. (Pag. 1, eerste blad). Verwoede stryd in Spanje. Buitenland) Groote Fransche vlootmanoeuvres met ca. 80 oorlogsschepen. (Buitenland) Verschillende ernstige verkeersonge vallen. (Gemengd nieuws) Steeds nieuwe pogingen tot bomaan slagen worden in Engeland ontdekt. (Gemengd nieuws). zie verder eventueel laatste berichten! Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Zeeuwsch-Vlaanderen te Terneuzen. In een onder leiding van den heer J. a, van Rompu commissoriaal gehouden ver gadering der Kamer, werd benoemd tot bestuurslid der Vereeniging van Kamers, uit de afdeeling Kleinbedrijf de heer J. M. Oggel, voorzitter der afdeeling Kleinbe drijf. In verband met het teleurstellend ant woord, dat de Kamer van Gedeputeerde Staten van Zeeland ontving, over het ver strekken van retourkaarten voor de spoor wegen op de veerbooten van den provin cialen stoombootdienst, werd besloten ge noemd college te verzoeken op de nader aangevoerde gronden liun standpunt tc willen herzien. De Kamer richtte zich tot den inspec teur der P.T.T. te Middelburg met een verzoek om verbetering in de toezending der post voor Sas van Gent voor de eerste bestelling. Door meerdere leden werd bepleit om pogingen aan te wenden om de post voor Zeeuwsch-Vlaanderen uit het vaste land over België toegezonden te krijgen, doch door het bureau moest dit worden ont raden, omdat bij vroegere pogingen over tuigend gebleken is, dat men dit vanwege het hoofdbestuur niet wenscht en dat daartoe slechts in uitersten nood zou wor den overgegaan. Besloten werd over te gaan tot het stichten van een nieuw kantoorgebouw berekend op de bestaande en in de naaste toekomst te verwachten behoeften, en voor het maken van een ontwerp een prijsvraag uit te schrijven onder de in Zeeuwsch- Vlaanderen gevestigde architecten. De begrooting. voor 1939 werd vastge steld op een eindcijfer van 12.157. De subsidies werden verleend als in 1938. Autodief. Een paar maanden geleden werd te Bres- kens een auto gestolen van den heer W. de Bois aldaar. Kort daarop vond een auto diefstal plaats op de markt te Axel, alwaar een dief de auto van den heer Kerckhaert te Hulst meenam. Thans heeft men den dief kunnen arres teeren te Waereghem (B.), zekeren Mau rice van der Moeren uit Gent. Enkele jaren geleden vertoefde v. d. M. nogal eens in de omgeving van Zuiddorpe en Sas van Gent. waar hij zich bezig hield met smokkelhan del. Later werd in Zeeuwsch-Vlaanderen bekend, dat hij gepoogd had gestolen auto's op te koopen, waarna op hem de verden king viel dat hij in contact stond met den autodief, die in Breskens en Axel zijn slag geslagen had. Toen hij wegens een anderen diefstal een tiental dagen geleden aange houden werd, bleek al spoedig dat hijzelf de beide auto's gestolen had, meldt het Dgbl. v. Zld. en N.B. De auto van den heer W. de Bois had hij te Gent verkocht en deze wa gen kon reeds opgespoord en aan den eige naar te Breskens terug gegeven worden. De auto van den heer Kerckhaert verkocht v. d. M. te Brussel. De Belgische politie stelt pogingen in het werk om ook deze auto terug te vinden. Van der Moeren werd gearresteerd onge veer tegelijkertijd met een bende autodieven te Brussel en een paar Belgische autodie ven te Amsterdam. Deze laatsten poogden een in Brussel gestolen wagen te Amster dam te verkoopen en maakten deel uit van de Brusselsche bende, waarvan ook reeds vijf leden werden aangehouden in België. De rechterlijke politie te Brussel heeft reeds 15 auto's terug gevonden, die beschilderd en veranderd waren. De meeste wagens waren verkocht aan een zekeren Lokest, een ga ragehouder uit St. Ghislain nabij Bergen (B.) die eveneens achter slot en grendel zit.

Vlissingse Courant | 1939 | | pagina 1