De rijwielbelasting m EERSTE BLAD 77e JAARGANG - NUMMER 9 WOENSDAG 11 JANUARI 1939 STADSNIEUWS UIT DE PROVINCIE van den abonnementsprijs Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agent schappen gevestigd zijn 2.20 per kwartaal of 17 cent per week. Franco per post 2.50. Voor het buitenland neme men een abonnement op het postkantoor zijner woon plaats. Afzonderlijke nummers 5 cent per stuk. VJf ssingsche Courant UITGAVEFIRMA F. VAN DE VELDE Jr., WALSTR. 58-60, VLISSINGEN - TEL. 10 - GIRO 66287 ADVERTENTIEPRLJ 8 Van 15 regels 1.25, iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijs. Reclames 50 cent per regeL Kleine adver tenties van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent (max. 10 regels). Bij driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Alles bij vooruitbetaling. VERSCHIJNT DAGELIJKS, UITGEZONDERD OP ZONDAG EN ALG.ERKEND:? CHR.FEESTDAGEN A A N G ESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PU BL1CITEITSWAARD E, I NGES.TELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Wanneer eindelijk een beter systeem Het ia, meen ik, 15 a 16 jaar geleden, dat Mussolini in Italië aan het bewind 3;wam, en pas in het komende jaar zal op hoog bevel van den Duee (zelfs hij moet van tijd tc,t tijd zijn populariteit voeden de rijwielbelasting in Italië wor- den afgeschaft. Waarmee ik maar zeg gen wil, dat dictators méér haast hebben met belastingverlagingen vóór ze aan het bewind komen, dan daarna. Nietteminhet is te hopen, dat ten onzent de rijwielbelasting nog onder het democratisch bestel van den Nederland- ischen staat moge verdwijnen, want het is niet ten onrechte, dat deze vorm van be lastingheffing zoo weinig populair is. Het rijwiel is volstrekt geen luxe, maar een levensnoodzaak voor de arbeidersbevol king. Van iederen werker wordt aangeno men, dat hij kan fietsen en een fiets heeftkarweien op een afstand van een uur of langer loopen, zijn volkomen nor maal. Ook de armste mensch moet de beschikking hebben over een fiets. Een fiets te belasten is daarom net zo onbillijk nis een belasting op het dragen van schoe nen en klompen zou zijn. Vroeger klemde nog eenigszins de opmerking, dat alle klassen der bevolking, zij het de armen in geringe mate, iets behooren bij te dragen in de kosten der staatshuishouding, maar tegenwoordig, met al die accijnzen en crisistoelagen, doet de arbeider zulks in ruim voldoende mate. DéAvom.de rijwielbelasting dient te worden afgeschaft. Dat dient te geschie den vóór de verlaging van den accijns op gedistilleerd enz., welke verlaging door de regeering in het vooruitzicht werd gesteld. Niet enkel omdat de rijwielbelasting over het algemeen de minder-draagkrach- tigen zwaar treft, is ze onpopulair. Want dat is met méér heffingen het geval. Het rijwielplaatje is gehaat om zich zelf en can alles, wat daaraan vast oflos zit. Er is altijd zorg rond dat plaatje, omdat liet gestolen kan worden of verloren, en omdat er dan opnieuw belasting moet worden betaald. Het wordt gehaat, omdat men het een keer vergeten kan mee te nemen. En dan moet de bezitter, ook al ligt 't ding thuis, opnieuw betalen. Die maatregel op zich zelf is consequent, want achteraf valt nooit te b e w ij z e n dat men de belasting reeds voldeed achteraf kan men van den een of ander even een plaatje leenen. De rijwielbelasting is gehaat, omdat haar consequenties ingaan tegen het pu blieke rechtsgevoel. Daarom vragen wij als de rijwielbe lasting thans nog niet kan worden afge schaft, waarom dan althans haar karak ter van willekeur niet veranderd? Laat men voor het gebruik van een rijwiel het persoonlijke r ij b e w ij s (afgestempeld portret op een kaart) in voeren bij de vaststelling van het tarief zou men dan rekening kunnen houden met welstand, leeftijd en misschien ook met gezinsgrootte. Een f iets-rij bewijs kan bo vendien ander- maatschappelijk nut opleve ren. Er zijn onder de wielrijders zeer vele lieden, die een- permanent gevaar opleveren voor zich zelf en andere weggebruikers (stoeien per fiets, het met velen naast el kaar rijden, verblindend licht door on juiste afstelling van lantaarn, geen rich- tingsteeken geven, links rijden enz.) Wel nu, zulken menschen ware bij een ge constateerde overtreding van min of meer ernstigen aard, voor zekeren tijd het rij bewijs te ontnemen. Afschaffing van de rijwielbelasting, in voering van een f iets-rijbewijs, ik ge loof dat zou in alle opzichten een goede zaak zijn. Voor den fiscus, voor den wiel rijder en voor veilig verkeer. M. Algemeen Geestelijke Ontwikkeling. Jaap Emner en Geza Frid, A.G.O. heeft haren leden gisteren een schoonen kamermuziekavond gebracht met een reeks van heerlijke indrukken. 't Was een genot te mogen luisteren naar de samenwerking van de twee kun- istenaars Jaap Emner en Geza Frid, die, na een knappe wedergave van Vitali's be roemde, veel gespeelde Chaconne, een ma gistrale vertolking gaven van Beethoven's Kreutzer-Sonate op. 47, die in 1803 op den dag der eerste uitvoering werd voltooid en oorspronkelijk geschreven was voor een Engelsch virtuoos, Bridgetower, met wien Beethoven haar twee maal in 't openbaar uitvoerde. Later droeg Beethoven deze Sonate op aan Kreutzer, den als opera componist vergeten, maar als viool-vir tuoos nog bekenden Franschen kunstenaar, die in 1801 te Genève stierf. Meesterlijk, vol nobel gevoel vertolkte Jaap Emner het werkvaciral het heerlijke Andante, waarover Beethoven de heerlijkste varia ties heeft geschreven, speelde hij met groote innigheid en rijpe klankschoonheid, terwijl bij Geza Frid de piano-partij van deze „Sonata per il Pianoforte ed un Violino obligato", waarin viool en piano- als het ware een vrijen bond aangaan, in uitstekende handen berustte. Door hun meesterlijke voordracht hebben beide kun stenaars deze Sonate boeiend doen zijn door een gevoelsinhoud, welke haar be grijpelijk maakte voor het publiek, dat aan het slot ópjubelde in verrukking. Na de pauze vergastte Jaap Emner zijn auditorium op de „klein-goed"-afdeeling, welke daarom echter niet minder interes sant was. Van den Zwitsersch-Ameri- kaanschen toondichter Ernest Bloch, die met" voorliefde Joodsche onderwerpen kiest, hoorden we eerst twee mystieke, Oost-Joodsche stemmingsbeelden, waarvan vooral het droefgeestige, diep-gevoelige „Nigun" ontroerde. Schoonheid van toon en rn-muzikale fraseering brachten ons in bewondering bij de vertolking van een drietal juweeltjes in den volkstoon een wiegend, pastorale „Sicilienne" van Maria Theresia van Paradis (17591824), een Weensche pianiste, zangeres en compo niste, die, in haar jeugd blind geworden, zich niettemin op de muziek toelegde en vergezeld van haar mcieder, talrijke kunst reizen maakte (zij speelde meer dan 60 pianoconcerten uit het hoofd), waarbij zij als pianiste en zangeres grooten bijval verwierf, voorts een „Sérénade espagnole", een voornaam, bekoorlijk werkje van de Parijsche componiste van salon-muziek Cécile Chaminade (1861), benevens een bevallige „Deutscher Tanz" van het zon nekind Mozart. Tot slot Béla Bartók's „Roemeensche Volksdansen" met prachtige effecten en wilde rhythmen. Jaa.p Emner gaf alles uitmuntend en Geza Frid toonde zich aan den vleugel de raskunstenaar, dien wij reeds zoo lang in hem erkennen. Zijn me dewerking deed weer afzonderlijk muzi kale vreugde belevenuitmuntend stond hij zijn eerste-rangs-kunstbroeder ter zijde. Het warme aplaus van de niet overvloe dig bezette Concertgebouwzaal na elke vertolking, steeg aan het slot tot een ovatie, welke Jaap Emner noopte tot een toegift, waarvoor hij „Melodie" van Gluck koos. In de hulde liet hij zijn vleugel partner deelen. O. De werkloosheid in onze gemeente. Bij den Gemeentelijken Dienst der Ar beidsbemiddeling" alhier stonden gisteren als werkzoekenden ingeschreven Mannen 12 grondwerkers, 1 loodgieter, 1 mastieker, 11 metselaars, 1 heier, 18 op perlieden, 32 schilders, 6 stucadoors, 14 timmerlieden, 2 vlechters, 1 opzichter, 1 machinaal-houtbewerker, 1 mandenmaker, 1 meubelmaker, 2 stoffeerders, 9 kleerma kers, 3 schoenmakers, 28 metaalbewerkers, 11 brood/banketbakkers, 1 kok, 8 slagers, 2 tuinlieden, 3 magazijnbedienden, 10 reizi gers/agenten, 5 winkelbedienden, 8 chauf feurs, 13 kellners, 15 loopers, 2 portiers, 2 sleepers, 46 transportarbeiders, 21 kan toorbedienden, 1 musicus, 3 onderwijzers, 35 varensgezellen (w.o. stuurlieden, machi nisten, stokers, matrozen enz.), 154 losse arbeiders. Vrouwen1 kleermaakster, 4 kantoor bedienden, 1 huishoudster, 6 werksters. Totaal 496 ingeschrevenen, vorige week 514, waarvan 225 in zorgj te weten 47 in de werkverschaffing, 29 in de plantsoe nen, 97 crisissteuntrekkers en 52 gesteun- den vanwege Maatschappelijk Hulpbetoon. Alzoo een vermindering van 18 werkzoe kenden. Bakkersbedrijf. Men verzoekt ons plaatsing van het on derstaande Naar aanleiding van de successen, welke de neutrale bond van personeel in dé voe dingsbedrijven bereikte met zijn vakcur sussen, heeft de afdeeling Vlissingen dezer organisatie na overleg met het hoofdbe stuur besloten opnieuw den gebruikelijken cursus te organiseeren, die reeds enkele jaren de belangstelling van het gemeente bestuur had. De cursus vangt eind Ja nuari aan. en staat onder leiding van den heer D. Rijkse. "Vlissingseli Scheepvaartnieuws. Aangekomen: „Oranje Nassau" van Harwich (verwacht) Nederlandsche motorschepen „Tromp" en „Riebo" van Brussel. Om te bunkeren.: Noorsch s.s. „Senator" van Goteborg„Listo" van Duinkerken, Vertrokken: „Mecklenburg" naar Harwich„Riebo", „Wilja", „Noordzee" naar Londen „Eemshom" naar Ham burg „Listo" naar Dakar „Senator" naar Port Arthur. Mutaties personeel Loodswezen. Den 2en matroos aan boord betonnings- en verlichtingsvaartuigen F. L. Schwarz wordt met ingang van -1 Maart a.s. eer vol ontslag verleend. Belgisch visschersvaartuig nabij Haamstede omhoog gevaren. Nabij Haamstede is een visschersvaar tuig uit Heist vastgeloopen en later door twee motorbooten vlot gesleept en giste ren te Zierikzee binnengebracht. Het blijkt, dat de opvarenden een angstige nacht hebben doorgemaakt. Wat brand baar was, hebben ze verbrand, om de aandacht te trekken. De bemanning van de reddingboot te Burghs'luis heeft zich des nachts gereed gehouden om zee te kiezen, omdat ze van meening was, dat het uit de Noordzee komende schip wel eens moeilijkheden kon krijgen, meldt het Volksblad. Het bevel tot uitvaren bleef echter achterwege. Vereeniging voor Ziekenhuisverpleging op Walcheren. De vereeniging voor ziekenhuisverple ging op Walcheren zag haar ledental van de A-verzekering, omvattende ligdagen, operatiekosten, vervoerkosten, enz., in 1938 stijgen met 802 leden en wel van 26.863 tot 27.665. Het aantal leden dat deelneemt aan de aanvullende verzekering voor klinische kosten w.o. operatiekosten, steeg van 1572 tot 1740. Ten opzichte van de aanvullende verzekering besloot het bestuur in October jl. tot een belangrijke contributieverlaging. De contributie van 8 ct. werd teruggebracht op 6 ct. en die van 14 ct. op 12 ct. Voor kinderen heneden 16 jaar werd 3 en 5. ct. gehandhaafd. Bij het bestuur is nog. in overweging het aantal ligdagen van de A-verzekering dat thans 30 bedraagt, eenigszins uit te breiden zonder contributieverhooging. Dit zal echter voornamelijk afhangen van de uitkomsten over 1938.. Provinciale Staten, De heer Moelker (Vrijheidsbond) uit Tholen zal geen nieuwe candidatuur voor de Provinciale Staten meer aanvaarden. MIDDELBURG. Het 50 jarig bestaan van de Vereeniging voor Instrumentale Muziek. Ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van de Vereeniging voor Instrumentale mu ziek wordt hedenavond, zooals bekend, een feestconcert gegeven, waaraan Marinus Flipse uit Rotterdam als pianist zijn mede werking zal verleenen. Gisteravond had de generale repetitie plaats. Deze is des middags voorafgegaan door een receptie vaii het bestuur, bestaan de uit J. L. A. baron van Ittersum, voor zitter, mej. dr. H. C. M. Ghijsen, secreta resse mevr. W. van Doornvan Lookeren Campagne, penningmeesteresse, en de hee- ren A. van de Kop, bibliothecaris en J. H. Caro, directeur. De kleine zaal van de Concert- en Ge hoorzaal, die voor deze receptie was inge richt, was versierd met verschillende bloem stukken, o.m. van de gemeente Middelburg. Aan een zijde van de zaal was een merk waardige tentoonstelling ingericht van al lerlei foto's, drukwerken enz., die een kijkje gaven op het nu afgesloten vijftigjarig tijd perk der vereeniging. Bijna alle programma's van de gewone en ook van de later gegeven populaire con certen zijn aanwezig en daarnaast verschil lende photo's van deze concerten. De receptie werd het eerst bezocht door jhr. mr, J. W. Quarles van Ufford, den Commissaris der Koningin, die daarmede getuigenis aflegde vah zijn groote belang stelling voor het muzikale leven in de hoofdstad. Van hen, die voorts hun opwach ting kwamen maken, noemen wij verder het gemeentebestuur, en wel den burge meester, wethouder Boasson en den ge meentesecretaris. De burgemeester, heeft er in zijn toe spraak o.a. op gewezen, dat het zeker een zeldzaamheid is, dat een plaats van den omvang als Middelburg, naast de zoo hoog staande zangvereeniging „Tot Oefening en Uitspanning" ook een vereeniging heeft op instrumentaal gebied, zooals de jubilaresse. Het verwondert spr. wel eens, dat men in de gemeente niet de gewoonte bestaat om aan verdienstelijke "burgers of aan verdien stelijke vereenigingen een gemeentelijke medaille uit te reiken. Was die gewoonte er wel, dan zou deze vereeniging zeker de Voor ONGEKEND lage prijzen bieden wij U BOEKEN aan in onze Balans-Opruiming. boekhandel D Huy Badhuisstraat 15 gouden medaille gekregen hebbennu moet het gemeentebestuur er mede vol staan zijn gelukwenschen met het jubileum en de beste wenschen voor de toekomst aan te bieden, In zijn antwoord heeft de voorzitter er zijn waardeering over uitgesproken, dat men is gekomen tot verlaging der belasting op de vermakelijkheden. De voorzitter der Kon. Zangvereeniging „Tot Oefening en Uitspanning", de heer M. A. van der Leijé, heeft getuigd van de groote samenwerking die er steeds met de „Instrumentale" heeft bestaan. Spr. wees er op, dat men in wijlen den heer Cleuver een gezamenlijken directeur had en na zijn dood gevoelde weer een „Johan" te moeten hebben. Dit werd de heer Caro, die nog beide vereenigingen leidt. Nog heeft jhr. W. Z. van Teijlingen wat uitvoeriger gesproken de andere personen lieten het bij gelukwenschen of een enkel vriendelijk woord. Kleeding" voor werkloozen. Zooals bekend mag worden geacht is de B-steun, die zorgde voor voorziening in de behoefte der werkloozen aan kleeding enz. ontbonden en is het werk opgedragen aan de organen der steunverleening. Het ligt in de bedoeling om te komen tot verstrekking der goederen, via de win keliers, welke te zijner tijd in het kantoor van de arbeidsbeurs zullen kunnen inschrij ven aan de hand van rijksmonsters. Uitvoering voor de werkloozen. Gisteravond waren zeer veel bij de arbeidsbeurs ingeschreven werkloozen, velen met hun vrouwen of verloofden naar het Schuttershof gekomen op uitnoo- diging van de Commissie voor ontwikkeling en ontspanning der werkloozen, die Over schotje bereid had gevonden belangeloos haar nieuwste revue ook voor deze bezoe kers ten tooneele te brengen. Aan het slot van den avond heeft de heer Wolters het woord genomen, om de dames en heeren van Overschotje hartelijk dank te brengen voor wat zij onder goede leiding hebben geboden. Het bezoek van H. M. de Koningin aan Middelburg. H. M. de Koningin zal Zaterdag bij haar kort gezoek aan Middelburg, komen de van Vlissingen, langs den Nieuwen Vlissingschen weg, Langevielesingel, Zandstraat, Langeviele, Markt, Burg en Balans naar de Abdij rijden. Na afloop van het onderhoud met den Commissaris zal H. M. langs Balans, St. Pieterstraat, Lange Giststraat, Dam, Rotterdamsche kade, Nieuwebrug, Rouaansche kade, Bier kade, Londensche kade, Koningsbrug, Sta tionsstraat, Loskade, Schipbrug en Kanaal- weg de gemeente weer verlaten. Opbrengst collecte. De collecte voor de Israëlitische armen heeft alhier 136.08 opgebracht. OOST- EN WEST-SOUBURG. Feestavond buurtvereeniging. De buurtvereeniging „Vlissingsche straat en Burchtstraat" gaf gisteravond een feest avond aan haar leden in café „De Zwaan". Het optreden van den goochelaar prof. Hassan Ben Ali en den heer J. Adriaanse aan de piano verschaften de aanwezigen volop amusement. Verder werd de avond doorgebracht met zang en voordrachten en populaire accordeon-muziek. Het was een recht gezellige avond. Jaarfeest C.J.V. „Weest Getrouw". Gisteravond hield de C.J.V. „Weest Getrouw" te Oost- en West-Souburg in „Rehoboth" haar 22e jaarfeest. Nadat de opening op de gewone wijze had plaats gehad werd een bijbelinleiding gehouden. Uit de jaarverslagen vernamen wij dat het ledental thans 27 bedraagt, terwyl de ontvangsten 296.06 en de uitgaven 269.91 bedroegen, alzoo een batig slot van 26.15. Van verschillende zusterver- eenigingen en corporaties werden geluk wenschen overgebracht. Verder werd de avond doorgebracht met zang en voordrachten. De samenspraak „Het Gelukskind", vroolijk spel in 2 be drijven, werd zeer goed vertolktde rol len zaten er goed in. De zaal was geheel gevuld met een dankbaar publiek, waar van het applaus vaak blijk gaff Dit nummer bestaat uit 2 bladen Sc^eurlenisscn 12.000 balen garnalen verduisterd, .(Gemengd nieuws)] Groote schade door de buitengewone hitte in Australië. (Gemengd nieuws)] Engelsch militair vliegtuig veronge* lukt4 dooden. (Luchtvaart)! Geringe animo voor boeren-kolonisatïe in Ned.-Indië. (Binnenland), ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN. RITTHEM Vergadering gemeenteraad. Woensdagmiddag vergaderde de raad der; gemeente Ritthem voltallig onder voorzit* terschap van burgemeester P. W. ter Haar, Onder de ingekomen stukken bevond zich een aantal goedgekeurde raadsbesluiten en een besluit van Ged. Staten van Zeeland, waarbij de beslissing over de begrooting 1939 is verdaagd, alsmede een proces-ver baal van kasopname van 13 December; 1938, waaruit blijkt dat op dien dag in kas was 8144.91. Van den Polder Walcheren was een. schrijven ontvangen, in antwoord op enkele vragen door eenige raadsleden in de vorige vergadering gesteld, inhoudende de mede- deeling dat de Zuidwateringstraat tusschen den Groeneweg en den Inlaagdijk nog dit jaar zal worden hersteld en voorts, dat ten weerszijden van den duiker in den Ba- rendsweg nabij den inlaagdijk een eenvou dige leuning zal worden aangebracht. Besloten werd aan de Nederlandsche Vereeniging voor Luchtbescherming, af deeling Ritthem, een bijdrage van 15 toe te kennen. Burgemeester en wethouders stelden voor om toe te treden als lid tot de Ver eeniging voor Bevolkingsboekhouding. Al dus werd besloten. Vervolgens werd overgegaan tot het be noemen der leden voor de stembureaus voor de verkiezingen van den Raad, Pro vinciale Staten en Tweede Kamer voor de jaren 1939, 1940, 1941 en 1942. Benoemd werden tot leden van het stembureau voor de verkiezing van de leden der Provinciale Staten de heeren J. de Visser en P. J. de Pagter, tot plaatsvervangende leden de heeren J. Cevaal en A. Tange. Tot leden van het stembureau voor de verkiezing der leden van de Tweede Kamer de heeren A. Tange en L. Osté, tot plaatsvervangende leden de heeren P. J. de Pagter en K, Louwerse en tot leden van het stembureau voor de verkiezing der leden van den raacl de heeren J. Cevaal en K. Louwerse en tot plaatsvervangende leden de heeren A, Tange en P. J. de Pagter. De heer W. Boogaard werd benoemd tot plaatsvervan gend voorzitter van alle stembureaux. Daar eenige posten op de begrooting 1938 zijn overschreden, werd zij dienover eenkomstig gewijzigd, Bij de rondvraag merkte de heer De Pag ter op, dat de Ritthemsche straatweg tegenover het perceel van den heer Suur- mond verscheidene groote putten vertoont. De voorzitter zeide toe dit euvel te laten herstellen. De heer Osté vroeg welke personen zich voor de vaceerende betrekking van ge meente-werkman hebben opgegeven. De voorzitter antwoordde, dat zich reeds enkele personen hebben opgegeven, doch dat de inschrijving nog steeds openstaat. Hierna werd de vergadering met dank gebed gesloten. BRESKENS Onderhoud havenwerken aanbesteed, De hoofd-ingenieur van den Rijkswater staat te Middelburg heeft hedenmorgen aanbesteed het onderhoud van de haven werken te Breskens, gedurende de jaren 1939 en 1940. Raming per jaar 8450. Inschrijvers J. Haringman, Colijnsplaafc 8300Iz. Lagasse en Zoon, Koudekerke 8100 N.V. Th. Smeulers Aannemersbe drijf, 's-Gravenhage 8090C. van de Klippe, Vlissingen 8000 P. J. van de Sande, Breskens 7973 L. Zoetemeijer, Brielle 7940 P. Cornelis, Hoofdplaat 7875 P. Cambier, Breskens 7842; P. Ji de Bourgraaf, Wemeldinge 7840 G. A, van der Straaten, Terneuzen 7689 N.V. A. van der Staaten's Aannemersbedrijf, Hansweert 7480 per jaar.

Vlissingse Courant | 1939 | | pagina 1