Feestelijkheden bij de Kustartilierie Langs de kruislijnen der Europeesche Imperia EERSTE BLAD 77e JAARGANG - NUMMER 8 DINSDAG 10 JANUARI 1939 EEN BELANGWEKKENDE SERIE REISBRIEVEN STADSNIEUWS Dit nummer bestaat uit 2 bladen abonnementsprijs Voor alle gemeenten op Walcheren en wsiar agent schappen gevestigd zijn 2.20 per kwartaal of 17 cent per week. Franco per post ƒ2.50. Voor het buitenland neme men een abonnement op het postkantoor zijner woon plaats. Afzonderlijke nummers 5 cent per stuk. Vlissing scfie Courant UITGAVEFIRMA F. VAN DE VELDE Jr., WALSTR. 58-60, VLISSINGEN - TEL. 10 GIRO 66287 m AD'VERTENTIEPRIJ S Van X5 regels 1.25, iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijs. Reclames 50 cent per regel. Kleine adver tenties van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent (max. 10 regels). Bij driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Alles bij vooruitbetaling. VERSCHIJNT DAGELIJKS, UITGEZONDERD OP ZONDAG EN ALG.ERKENDE CHR.FEESTDAGEN "nOESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSff AARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE N E D E R L A N D S C H E DAGBLADPERS" IV Een onzer eigen medewerkers naar Corsika, Rome, Tunis, Lybië, Egypte, Palestina, Balkan- en Donaulanden. Hit ftjaccso - Corsika Om 8 uur hedenmorgen 2 Januari zou Daladier, de Fransche minister-presi dent, op den kruiser „Maarschalk Foch" in de haven van Ajaccio, de hoofdstad van Corsica, aankomen. Ik was er reeds twee dagen eerder aanwezig, per doodgewo- nen stoomer. Ik hoop voor Daladier, dat de overtocht hem beter is bekomen dan het geval was met 99 der passagiers van „mijn" boot, de „Pascal Paoli", die er in Nice zoo vastberaden uitzag, toen-ie er in de kleine, veilige haven lag gemeerd. Het schijnt, dat de zee aan de Cóte d'Azur even nukkig en onbetrouwbaar als mooi is. In d&t opzicht heeft ze iets van sommi ge vrouwen. We waren nog geen kwar tier buitengaats, of alle passagiers hadden de conversatiesalons aan boord verlaten en zich teruggetrokken in de cabines, waar zich een langen avond en nog langeren nacht drama's in successie afspeelden. De koffers schoven van voren naar achteren, van links naar rechts, hoeden vlogen van de haken, jassen zwaaiden tegen de bedden aan. Bij een overslaand „zeetje" werd de patrijspoort van mijn cabine op de proef gesteld, de gevolgen waren fataal. Het ding bleek niet goed gesloten, gaf zich gewonnen voor den drang van buiten enmijn bed werd aldus zeer rijkelijk van zeewater voorzien. Overigens heb ik me natuurlijk als een waren vaderland- schen zeeheld gedragen, nochtans was ik min of meer verheugd, toen de „Pascal Paoli" tegen zes uur 's morgens de baai van Ajaccio binnenvoer en daarmee in kal mer water terecht kwam. De indruk, welke de Corsicaansche kust wekt, is overweldigend. Heel het eiland, dat een vierde der grootte van Nederland heeft (en slechts een/vijf en twintigste van de bevolkingssterkte) bestaat enkel uit hooggebergte, meerendeels onvruchtbare en onbewoonde granietrotsen, grillig van vorm hier en daar ver in de wolken reiken de, tot eeuwig besneeuwde, onbegaanbare hoogten. Machtige wolkenformaties, waar doorheen de zon sijpelend zijn stralen giet op het berggraniet, de grillige bochten van de kust, het diepe blauw der zee, leveren tesamen aspecten van een zeldzame schoonheid. Daarbij komt, dat het klimaat van een bijzondere mildheid is, op Nieuwjaars dag en heden zijn de open café-terrassen in Ajaccio boordevol bezoekers er is af wisselend wat zon en malsche regen, een temperatuur buiten van 65 k 66 graden. Ik wil het in dezen brief hebben over het bezoek van Daladier, dat de gelegenheid heeft moeten scheppen voor een massale betooging der eensgezindheid van de Cor- sicanen met het Fransche vaderland. Tot goed begrip van zaken dien ik echter eerst iets van de bevolking hier te vertellen. De Corsicanen zijn voor meer dan 90 van Italiaanschen oorsprong zij spreken een sterk verbasterd Italiaansch. Over het algemeen verstaan ze ook Fransch her haaldelijk heb ik gesprekken beluisterd, waarbij de eene partij zich in het Itali aansch uitte, de andere in het Fransch. Onwillekeurig gaat men soms van het Ita liaansch in het Fransch, of omgekeerd, over. Er wordt Italiaansche en fascistische propaganda onder de bevolking gemaakt over al deze dingen in een volgenden brief méér maar mijn indruk is toch wel, dat de groote meerderheid der Corsi canen zich Franschen voelt. "Vooral anti fascistisch. Want in de Corsicanen leeft zeer sterk de vrijheidszin. Naar wetten en geboden kunnen ze zich moeilijk schikken; ze zijn hartstochtelijk, ruw hoewel ze in hun wisselende stemmingen ook bijzonder teer kunnen zijn en ze zijnlui. De kinderen loopen den heelen dag rond met knalpistolen en luchtdrukgewerenje hoort hier permanent knallen. Terwijl ik dezen brief schrijf en door mijn open staande balcondeuren uitzie op den ach terkant van havelooze en smerige volks woningen, ligt een viertal knapen, ieder met een glimmend luchtdrukgeweer, op alles te schieten, wat hun buren van den overkant op hun balcons hebben hangen of staan. Wat de oudere Corsicanen onder hun hel blauwe of -roode buiksjerpen dragen, daar kan men slechts naar raden. En toch geen onsympathiek volk, het is dom, althans weinig ontwikkeld, op bruisend, maar ook weer vriendelijk en -gastvrij. De meesten lijken me voor 90 procent écht, diep-voelend menschelijk, maar daarnevens zijn ze ongetwijfeld voor 10 in hun gevoel en karakter, bandie ten. Moord en doodslag zijn geen zeldzaam heden op het eiland nog altijd woedt er de bloedwraak (vendetta). Het toerisme in de bergen is hier en daar niet zonder gevaar. Nu iets over het bezoek van Daladier aan Ajaccio. De autoriteiten hebben braaf hun best gedaan om de bevolking voor de zaak te animeeren. De huizen en vooral de openbare gebouwen waren rijkelijk van nationale vlaggen voorzien. Daartoe was in de locale bladen door den prefect op gewekt. Ook de kathedrale kerk van Ajac cio was geheel versierd met palmtakken en binnen waren alle kolommen met het nationale dundoek behangen. Op de muren waren proclamaties aangeplakt. Aan de havenkade was een eenvoudige versiering aangebracht. De bevolking scheen dat alles heel gezel lig te vinden, maar raakte er niet door in vervoering. Er waren van het vasteland veel militairen en gendarmes aangevoerd. Toen de „Maréchal Foch", begeleid door nog een kruiser en drie torpedojagers in zicht kwamen, stegen drie watervliegtui gen op uit de baai en ronkten zwaar, laag over de huizen der nog maffende bewo ners van Ajaccio, eenmaal en andermaal, telkens opnieuw, totdat de laatste man en vrouw besloten om dan toch óók maar eens te gaan kijken. Ja, in Parijs schijnt men de Corsicanen te kennen Om 8 uur zou Daladier aan land komen en om prompt 7 uur liep in Ajaccio de wekker af Ik moet zeggenhet was inderdaad een indrukwekkende massa, welke zich-aan de havenkade had verzameld. De vijf oor logsbodems deden het goed als machts betoon. Om 8 uur precies snelde een aan tal stoombarkassen op de kade aan en op den begeleidenden kruiser vuurden de scheepskanonnen, zwaar echoden de doffe slagen door en terug vanuit de bergen. Daladier zag er monter uit, toen hij onder hartelijk handgeklap der Corsikanen aan land stapte en er door de autoriteiten werd begroet. Zijn eerste gang was naar het plein, waar een kunstvol monument de nagedachtenis levendig houdt aan de in den jongsten oorlog voor Frankrijk geval len Corsicanen. Hij legde een bloemstuk aan den voet en weer klapten de Corsica nen in hun handen. De minister-president onderhield zich hier nog even met een aantal oud-strijders, die met hun vaandels aanwezig waren, en toen ging de stoet op de prefectuur aan. Recht tegenover dit groote gebouw lag mijn hotel, zoodat ik me er een gratès daaldersplaatsje kon verwei-ven op een der balcons. De weg was afgezet door militairen, die het ge weer presenteerden, toen Daladier steeds maar lachende en wuivende met de hand passeerde, maar onmiddellijk achter den hoogen gast, sloot de massa zich aan en drong zij de soldaten met opgeheven geweren doodeenvoudig opzij. De Corsica nen hadden het leger op vreedzame Wijze verslagen, de heele boel lag door en uit elkaar. Op de prefectuur werd even gespeecht, daarop stond de minister-presi dent al weer buiten. Handgeklap. De afzet ting der straat was intusschen hersteld door een paar honderd gendarmes, die hand in hand geklemd, een dubbele keten vorm den. Het mocht wat Nauwelijks was Da ladier gepasseerd of het volk drong de gendarmes op zij en nam ze, stuk voor stuk, temidden van zich op. Maar de stemming steeg nu toch van minuut tot minuut. Van de prefectuur ging het naar het stadhuis. Ook daar werd ge speecht en toen de Fransche regeerings- leider er op het balcon verscheen, was er niet enkel handgeklap, maar werd er ook gejuicht. Er vormden zich spreekkoren „Vive Ia France Combattons Een schel maar zeer individueel gefluit, klonk nu en dan door de juichkreten heen. In een drafje ging het eindelijk weer naar de kade de stoombarkassen kwamen voor. De Marseil laise klonk, de geweren werden gepresen teerd, Daladier voer af, handgeklap, ge juich. Uit Anderhalf uur had het bezoek van den minister-president geduurd. Zoo'n zelfden tijd zal Daladier in den namiddag nog in Bastia, de naar Italië gekeerde havenstad van Corsica, de gast zijn. En dan gaat hij naar Tunis. Corsica is maar even „en passant" aangedaan. En dit schijnen de Corsicanen min of meer als een veronacht zaming te voelen. 'Er werd met nationale cocardes gecol porteerd en de prefect had de bevolking ook opgewekt om deze te dragen, aldus uiting gevende aan den zin van eenheid met het Fransche vasteland en zoo stond er in de proclamatie om den man te eeren, die met zulk een vaste hand het land in den bewogen tijd van heden be stuurd maar er werden noch cocardes ge kocht, noch gedragen. Er waren wat span doeken met „France et la Corse sont un", doeken, welke ijverig werden gekiekt door de persfotografen, maar bepaalde geest drift, waartoe de Corsicanen anders ge makkelijk vervallen heb ik niet opge merkt. Dat zegt op zichzelf niets tegen de ver bondenheid der Corsicanen met Frankrijk. Ik zie deze menschen zóó ze zijn in de eerste en voornaamste plaats Corsicanen (met een ontembaren vrijheidszin), op de tweede plaats Franschen, op de derde plaats in hun levenshouding zijn ze Italianen. Hun helden zijn een aantal groote ban dieten en een aantal groote generaals, die het volk in vrijheidsoorlogen aanvoerden. Maar het zijn uitsluitend Corsicanen, zij, die de helden der Corsicanen zijn. Groot, héél groot is hier de eerbied voor Napoleon, voor wien overal op het eiland maar vooral in Ajaccio, standbeelden zijn opgericht. Omdat Napoleon een Corsicaan was. En misschien ook, omdat hij niet enkel de grootste der generaals maar de edelste derbandieten was. Excuseer me ik geloof, dat de Corsicanen hem zóó bezien. Over zeden en gewoonten van dit inte ressante volk iets meer in den volgenden brief. M. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal. Ter gelegenheid van den tweeden ver jaardag van het huwelijk van het Prinse lijk paar, werden Zaterdag diverse bloem stukken aan het paleis bezorgd, waaron der een van de Nederlandsche schooljeugd. Zaterdagavond sprak jhr. mr.' G. Bee- laerts van Blokland, die als passagier met de „Reiger" mee naar Zuid-Afrika is ge weest, voor de Amsterdamsche padvinders. Zaterdag werd te Amersfoort het 125- jarig bestaan van het eerste regiment hu zaren herdacht. Rake voetbalschoten Een geslaagde serenade Veel jolijt op den feestavond De in het teeken van het jubileum van de kustartilierie gespeelde voetbalwedstrijd tusschen een elftal van de Kust en een elftal van de Marine, is een aardige ont moeting geworden. In beide elftallen kwa men voor onze omgeving bekende spelers uit, zooals van R.C.S. en Vlissingen, wat de aantrekkelijkheid vcor de nog vele bur- ger-kijklustigen niet weinig verhoogde. Vanzelfsprekend bestond het publiek meerendeels uit militairen van land- en zeemacht en het heeft den spelers zeker niet aan medeleven ontbroken. De wijze waarop dit geschiedde ver hoogde niet weinig' de stemming op het terrein. Het elftal van de „Kust" heeft zich de meerdere getoond van de matrozen, die met 30 werdenverslagen. De overwin ning was volkomen verdiend, al hadden de matrozen wel een tegenpuntje mogen hebben. Het oefenterrein van de V.C. Vlissingen was, hoewel niet prima, toch goed bespeel baar. Kapitein van der Slikke deed den aftrap. De rust kwam met 10 voor de jubi larissen. In de tweede helft kon de Kust den stand nog tot 30 opvoeren. Hoe de Marine ook zwoegde om de eer te redden, dit mocht niet gelukken, zoodat toen scheidsrechter Van Nimwegen, die rustig leidde en geen moeilijke taak had, het einde aankondigde, de Kust den fraai- en, door kapitein van der Slikke beschik baar gestelden beker, had gewonnen. De wedstrijd werd gevolgd door majoor Haarman en vele officieren van l'and- en zeemacht, terwijl ook ds. Hartjes, voorzit ter van het Chr. Militair Tehuis, blijk gaf in de voetbalsport belang te stellen. Na afloop hebben allen zich voor het kleedlokaal verzameld. Kapitein van der Slikke heeft dan met een korte toespraak den zilveren beker aan den aanvoerder van zijn ploeg uitgereikt. Hij dankte de spelers voor hun prettige faire spel en was vanzelfsprekend dubbel verheugd dat de Kust de overwinning had behaald. De hulde van de burgerij. Het was jammer dat toen de besturen van de verschillende buurtvereenigingen met de buurtvlaggen en voorafgegaan door de Harmonie „St. Oaecilia" gisteravond tegen zeven uur van de voormalige Wil lem III kazerne vertrekken voor het brengen van een hulde aan het jubilee- rende garnizoen, een flinke regen neerviel. Toch was dit voor velen geen reden om binnen te blijven, want geleidelijk nam de belangstelling toe, zoodat nabij de Kazer nestraat reeds een groot aantal personen aanwezig was. Op de binnenplaats van de kazerne stonden de soldaten en de Harmonie „Ons Genoegen" reeds in den striemenden re gen opgesteld. Twee zoeklichten zorgden voor de verlichting, terwijl de Bomvrije, die hierdoor in een zee van licht baadde, een typischen aanblik opleverde. Nadat de buurtvereenigingen een plaatsje hadden gekregen en de autoriteiten, wij merkten o.m. op het college van B. en W. en den gemeentesecretaris zich in het midden hadden verzameld, trad de waar nemend voorzitter van den bond van buurtvereenigingen „Oranje en Vlissin gen", de heer A. Schout naar voren om in de plaats van den heer Lemmers, die door ziekte verhinderd was, een enkel woord, te spreken. Na majoor Haarman namens de geheele Vlissingsche bevolking te hebben gelukgewenscht en te hebben medegedeeld dat de bond het op prijs stelde dat ook B. en W. aanwezig waren, wees spr. er op dat er steeds een goede verstandhouding tusschen het garnizoen en de bevolking is geweest. Dit is nog ge bleken bij de Septemberfeesten toen de kustartilierie haar medewerking verleende. Spr. deelde daarop mede dat als dank van de bevolking een moderne klok voor het nieuwe kazernegebouw zal worden aangeboden. Het uurwerk dat behalve de uren ook de dagen, maanden en jaren aangeeft, was nog niet aangekomen, zoo dat met een toezegging moest worden vol staan. De muziek bracht daarop het Wilhelmus ten gehoore dat eerbiedig werd aange hoord de militairen stram salueerend, de burgers met ontbloote hoofden. Majoor Haarman dankte daarop voor de vriendelijke woorden. Daar de hartelijke verstandhouding die hier tot stand is gebracht, het werk is van kapitein van der Slikke bracht hij een „Leve kapitein van der Slikke" uit, waarmee allen instemden. Daarop verkreeg de reserve-kapitein J. H. M. DE KONINGIN OOK NAAR MIDDELBURG. Niet alleen Vlissingen, doch ook Mid delburg zal Zaterdag a.s. met een kort bezoek van H.M. de Koningin vereerd worden. Na de te waterlating van de motor mailboot „Koningin Emma" van de werf der Koninklijke Maatschappij „De Schel de", zal de Koningin een bezoek brengen aan den Commissaris der Koningin in' Zeeland in diens ambtswoning te Middel burg, teneinde met hem een onderhoud te hebben over verschillende provinciale aan gelegenheden. Qelieurlewtssen iiaw jen eSofj Bomaanslag op kerk te Johannesburg. (Buitenland) Britseh schip met 286 passagiers in brand geraakt. (Scheepvaart) Verschillende ernstige vudtersongeval- len. (Gemengd nieuws) Visschersschuit met 2 opvarenden ver mist. (Scheepvaart) ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN. J. Lo-uwerse het woord. Deze bood namens de reserve-officieren de twee voor Vlissin gen bestemde klaroenen met fanions aan. Spr. richtte hierbij eenige hartelijke per soonlijke woorden tot kapitein van der Slikke, die de reserve-officieren steeds met raad en daad terzijde heeft gestaan. Kapitein van der Slikke bracht voor een en ander dank. Hiermede was deze plechtigheid te on geveer kwart over zeven ten einde. De muziekkorpsen, buurtvereenigingen en manschappen stelden zich op, waarna dooi' een deel der stad naar Britannia werd ge marcheerd waar in de groote zaal een feestavond werd gegeven. De muziekkorp sen zijn daarop spelend en met „gevolg" naar de stad teruggekeerd. Een feestavond. Het laatste nummer op het program der feestelijkheden, nl. de feestavond, is zeker niet het minst geslaagde geworden. Het groote aantal genoodigden en de man schappen hebben zich kostelijk geamu seerd. Er heerschte een echt prettige feeststemming. Al werd eerst te midder nacht met het tweede deel van het pro gramma begonnen, waren het toch slechts enkele die niet meer in de zaal terugkeer-

Vlissingse Courant | 1939 | | pagina 1