EERSTE BLAD 77e JAARGANG - NUMMER 7 MAANDAG 9 JANUARI 1939 IN KRUIEND IJS BEKNELD GERAAKT! STADSNIEUWS de ge luiden waar niet terrein waar gspoor -P kan sn be- ski-lift id van trek- ïiet te zware fan de e door •v i ABONNEMENTSPRIJS Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agent schappen gevestigd zijn 2.20 per kwartaal of 17 cent per week. Franco per post 2.50. Voor het buitenland neme men een abonnement op het postkantoor zijner woon plaats. Afzonderlijke nummers 5 cent per stuk. VJissf ngsche Courani UITGAVE FIRMA F. VAN DE VELDE Jr., WALSTR. 58-60, VLISSINGEN - TEL. 10 - GIRO 66287 AD VERTENTIEPRIJ S Van 1—5 regels 1.25, iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijs. Reclames 50 cent per regel. Kleine adver tenties van 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent (max. 10 regels). Bij driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Alles bij vooruitbetaling. VERSCHIJNT DAGELIJKS, UITGEZONDERD OP ZONDAG EN ALG.ERKENDE CHR.FEESTDAGEN aanoesloten bij het bureau voor publiciteitswaarde, ingesteld door de vereenig1ng „de nederlandsche d a o b l_a d p_e_r_s^ Drie tankbooten loopen gevaar in elkaar gedrukt te worden. Drie tankbooten, t.w. de „Leonide 5", de „Leonide 1" en de „Shell 6", gesleept dooi de sleepboot „Tina" van de Gebrs. Wage- makers uit Groningen, hebben Zondag op ongeveer zes kilometer W.N.W. van Hinde- loopen op het IJsselmeer de reis moeten staken tengevolge van het kruiende ijs. Het convooi was gistermorgen om onge veer negen uur uit Stavoren vertrokken met bestemming Kornwerderzand. Het zou de reis maken via een vaargeul, welke tij dens de vorstperiode door een ijsbreker was opengehouden. Tevoren had men uit Stavo ren Kornwerderzand opgebeld om te infor- meeren of de geul nog bevaarbaar was, waarop een bevestigend antwoord was ont vangen. Veiligheidshalve echter moesten de booten op ongeveer zes kilometer W.N.W. van Hin- deloopen de reis staken. Kort nadat de schepen gestopt waren, werd de stuurhut van de „Leonide 1" door het kruiende ijs van het dek afgeschoven. Ook onder de twee andere tankbooten begon het ijs op te schuiven en het gevaar was niet denk beeldig dat de booten in elkaar gedrukt zouden worden. De bemanning verliet daar op de schepen, sprong op het ijs en begaf zich aan boord van de sleepboot. Een kwar tier nadien, om ongeveer elf uur, achtte men den toestand op de sleepboot ook niet meer veilig, zoodat men ook deze verliet. Alleen de bemanning van de „Tina" zelve bleef aan boord. De uit acht leden bestaande bemannnig van de drie tankbooten, waaronder de vrouw van den kapitein van één der booten, aanvaardde loopend over het ijs den tocht naar Hindeloopen, waar zij anderhalf uur later aankwam. Een der opvarenden, die invalide was, heeft men door middel van een geïmproviseerde slee over het ijs vervoerd. Eenige bewoners van Hindeloopen zijn dé opvarenden tegemoet geloopen, om hun een plaats aan te wijzen, waar zij goed aan land konden gaan. De „Tina" zal trachten alleen naar Sta voren terug te keeren. De drie tankers blij ven in het ijs liggen. Hun toestand is zeer critiek, vooral van de „Leonide 1", die reeds vrij diep ligt en haast niet meer te zien is. Er bestaat groot gevaar dat de booten in elkaar gedrukt zullen worden. Indien het kruien van het ijs tijdig op houdt, zal de „Tina" zich weer naar de tankers begeven om ze vlot te sleepen. De „Leonide 1", metende 99 ton, was ge laden met 80.000 liter benzine, gasolie en petroleum, de „Leonide 7", metende 181 ton, was geladen met 20.000 liter petroleum en 40.000 liter waterballast en de „Shell 6", metende 175 ton, had 30.000 liter water ballas': in. De .Leonide"-booten zijn eigendom van de firma J. Vroege te Alblasserdam en de Shellboot behoort toe aan de Koninklijke Petroleummaatschappij FEESTELIJKE HERDENKING VAN HET 125-JARIG BESTAAN VAN HET REGIMENT KUST ARTILLERIE. i Compagniesvlag aangeboden. Vandaag was de groote dag voor het regiment kustartiilarie aangebroken. Op feestelijke wijze werd het feit van het 125-jarig bestaan van dit regiment her dacht. Niet alleen heerschte er in de „Bomvrije" vreugde over dit jubileum, doch ook een deel der burgerij had door het uitsteken van de Nederlandsche driekleur blijk gegeven met het garnizoen mede te leven op dezen heugelijken dag. Jubileumrede van kapitein Van der Slikke. De festiviteiten begonnen vanmorgen reeds om half tien met het uitspreken van een jubileumrede door den commandant van de le compagnie van het 2e bataljon, kapitein mr. P. M. W. J. van der Slikke. Hiertoe verzamelden zich officieren, on derofficieren en manschappen in de groote cantine, die een feestelijk aanzien had ge kregen door de verschillende bloemstukken die waren ontvangen. Wij zagen o.a. fraaie exemplaren van Burgemeester en Wet houders van Vlissingen, den bond van oud- onderofficieren, afd. Vlissingen, de Politie* troepen, de Vlissingsche Burgerwacht, de Marinecantine en de kinderen van kapitein Van der Slikke. Verder was het dagelijksch bestuur van de buurtvereeniging Groote Markt op de bijeenkomst aanwezig. Nadat de commandant van het He batal jon, majoor W. C. T. Haarman en kapitein van der Slikke waren gearriveerd, ving laatstgenoemde zijn rede aan met in de eerste plaats majoor Haarman dank te zeggen voor zijn aanwezigheid. Vervolgens vestigde hij de aandacht op dezen voor het regiment zoo belangrijken dag. Hij lichtte het verleden en het heden nader toe en wees er op dat vrij thans de resultaten bezit ten waarvoor onze voorouders van 1568 1648 streden. Wij moeten dragers zijn van een traditie, volmaken wat voor gangers hebben gewrocht, en in onze han den gegeven o,m er verder aan te werken en het later aan onze nakomelingen over te geven. Spr. richtte zich vervolgens speciaal tot de jongeren en wees hen er op dat men moet samenwerken om te trachten het re giment kustartillerie te maken tot een sie raad naast alle andere sieraden die de overige onderdeelen van onze weermacht vormen. Tenslotte sprak kapitein Van der Slikke de hoop uit dat het gegeven moge zijn in de komende jaren met opgewektheid en blijmoedigheid voort te gaan opdat de kustartillerie een steun zal zijn wanneer dit noodig mocht zijn en dat H.M. de Koningin in de ure des gevaars een beroep op het regiment zal kunnen doen. De rede werd met een krachtig applaus onderstreept. Majoor Haarman dankte den kapitein namens allen voor zijn goed doorwrochte rede en stelde hem aan allen tot voorbeeld. Spr. hoopte en vertrouwde dat door de goeden geest in de compagnie het regiment kustartillerie een keurcorps zal worden. Met het zingen van het eerste couplet van het Wilhelmus en het uitbrengen van een driewerf hoera op de Koningin en het regiment werd de bijeenkomst officieel ge sloten. Toen een der aanwezigen daarop een „Leve de kapitein" uitbracht, stemden allen hartelijk in met deze hulde aan den zeer gezienen commandant. Compagniesvlag aangeboden. Hierop verkreeg de adjudant-onderoffi cier J. Uijtterlinde het woord. Namens onderofficieren en manschappen wenschte hij majoor Haarman en kapitein Van der Slikke geluk en zeide het op prijs te stellen mede te mogen werken aan het grootmalven van het regiment. Voorts richtte spreker eenige waar- deerende woorden tot kapitein Van der Slikke van wien men niet alleen op mili tair gebied doch ook op moreel en geestelijk terrein veel heeft mogen leeren. Tenslotte bood spr. namens allen een fraaie door den heer W. Abeleven vervaardigde com pagniesvlag aan. Met eenige hartelijke woorden bracht de kapitein voor dit geschenk dank. Hij beschouwt deze vlag als een symbool van de saamhoorigheid en eenheid. De voorzitter van de buurtvereeniging Groote Markt, de heer W. Leijnse bracht de gelukwenschen van deze vereeniging over en bood een aantal vlaggetjes aan. Ook dezen spreker bracht kapitein Van der Slikke dank. De sergeant-majoor M. de Valk heeft voorts de gelukwenschen van de politie- froepen overgebracht. Hiermede was deze bijeenkomst ten einde en gingen de manschappen zich langzamer hand gereed maken voor het Défilé voor den burgemeester en den garnizoenscommandant Tegen het tijdstip dat dit défilé zou plaats vinden hadden zich verscnillende autoriteiten in de hall van het gemeente huis verzameld. Wij merkten naast burgemeester Van Woelderen en majoor Haarman o.m. op de wethouders met den gemeentesecretaris, den commandant der maritieme middelen te Vlissingen met zijn secretaris, den dis trictscommandant der Kon. Marechaussee, den directeur van gemeentewerken, den di recteur van het waterleidingbedrijf, enkele raadsleden, leden van het dagelijksch be stuur van den bond van. buurtverenigin gen „Oranje en Vlissingen" en enkele re serve-officieren. Voorts waren verschillen de dames aanwezig, o.m. mevrouw C. C. van Woelderen-Sprenger, mevr. Van der Slakke, mevr. Losecaat-van Nouhuijs en mevr. van der Giesen. Voor het stadhuis had zich de Harmonie „St. Caecilia", onder leiding van den heer J. A. Hollaers opgesteld, terwijl een flink aantal belangstellenden zich langs den weg had geschaard. Precies te half twaalf marcheerde de troep, w.o. ook een aantal alhier ge detacheerde manschappen van de genie troepen uit Utrecht, langs het stadhuis, onder coanmando van kapitein P. M. W. J. van der Slikke, terwijl „St. Caecilia" een vroolijken marsch ten gehoore bracht. De burgemeester en majoor Haarman hadden zich op de trappen van het stadhuis opge steld. Nadat de troep daarop halt had ge maakt en het geweer presenteerde, bracht de harmonie het Wilhelmus ten gehoore. Hierna nam burgemeester van Woelde ren het woord, die uitdrukking gaf aan de groote erkentelijkheid van het gemeente bestuur voor dit défilé ter gelegenheid van het 125-jarig bestaan van het regi ment kustartillerie. Spr. wees er op dat de compagnie hedenavond door den bond van buurtvereenigingen, die de gansche bur gerij van Vlissingen vertegenwoordigt, een geschenk zal worden aangeboden, terwijl de kustartillerie een feestavond aanbiedt. Dit zijn wederzijdsche bewijzen van groote waardeering. Het kan ook niet anders, aldus spr. Het was hem een bijzonder voorrecht dit te mogen constateeren. Voorts herinnerde de burgemeester er aan dat Vlissingen sinds jaren een vestingstad en marinestation is. In 1922 verdween de infanterie uit onze gemeente, doch spoedig werd zij opgevolgd door de kustartillerie, die onmisbaar is voor een goede verdediging van den Scheldemond. Marine en kustartillerie staan in nauw verband met elkaar. Spr. eindigde met het vertrouwen uit te spre ken, dat zoolang Nederland als zelfstan dige staat zal blijven bestaan, moge het zijn tot in lengte van dagen, Vlissingen haai' kustartillerie zal behouden. Spr. ver zocht dezen wensch en dit symbool vast te leggen in het uitbrengen van een driewerf hoera op H.M. de Koningin, waaraan spon taan werd voldaan. Majoor Haarman bracht den burgemees ter daarop dank voor zijn waardeerende woorden en voor de goede samenwerking die er tusschen de gemeente en het regi ment bestaat. Speciaal dankte hij nog den burgemeester die als oud-artillerist de kustartillerie een goed hart toedraagt. Het muziekgezelschap zette daarop nog maals het Wilhelmus in, waarna werd af gemarcheerd. Den genoodigden werden hierop in de trouwzaal nog enkele verver- schingen aangeboden. Voor vanmiddag stond een voetbalwed strijd tusschen een elftal van de Konink lijke Marine en een elftal van de le com pagnie van het He bataljon van het re giment kustartillerie op het programma. Het winnende elftal bekwam een speciaal voor deze gelegenheid uitgeloofden beker. Als het nummer van deze courant ver schijnt, hebben de korporaals, manschappen en de inwonende onderofficieren zich reeds te goed gedaan aan een uitgebreid en mid dagmaaltijd met vele lekkere hapjes. De eetzaal was feestelijk versierd met groen en bloemen. Wij komen op een en ander, evenals op de feestelijkheden van hedenavond, morgen nader terug. De heer W. P. Edelman keert niet in de Staten terug. Daar de heer W. P. Edelman zich voor de komende zittingsperiode van de Provin ciale Staten niet meer beschikbaar stelt, werd op de jongste vergadering der R. K. Staatspartij af deeling Vlissingen voor de Staten van Zeeland candidaat gesteld de heer E. Andriessen, sedert 1923 lid van den gemeenteraad alhier. De heer E. Andriessen heeft deze can- didatuur aanvaard. Het was niet de eerste maal dat Kolonialen van Vlissingen scheeps gingen. Zaterdag werd gemeld, dat het Vrijdag de eerste maal was, dat Kolonialen van Vlissingen naar Indië vertrokken. Dit moge in zooverre juist zijn geweest als men doelt op de jongens van de Kolo niale reserve te Nijmegen, maar in zijn al gemeenheid is het niet waar. Het moge dan wellicht een 65 jaar ge leden geweest zijn, aldus zeide een oogge tuige uit dien tijd, maar nog zie ik het eenvoudige stoomschip zonder eenigen op bouw boven het dek te Vlissingen ge meerd liggen. Het was in den tijd toen het woord „koloniaal" in de verste verte niet zulk een goeden naam had als thans en toen het jonge mannen waren, die in Harderwijk waren aangeworven voor de Oost, en wel gezorgd hadden, dat zij met niet veel over van hun 200 op stap zou den gaan. Toch hadden vele hunner nog wat over en dit bleek, als men geld over de verschansing zag wei-pen, naar de Vlis singsche mannen, die voor het geld kruik jes met geestrijk vocht terug wierpen, want ook toen was het drankmisbruik heel groot en zeker onder degenen, waar uit toen de kolonialen werden gerequi- reerd. 5-jarig bestaan Stranclvereenïging »Vijgeneter". Menigeen zal in deze koude wintermaan den, wanneer een gure wind om huis en erf waait en sneeuw of vorst den thermo meter nabij of onder het vriespunt doet dalen, wat dichter bij zijn snorrenden haard schuiven, om met genoegen terug te denken aan heerlijke warme zomerdagen. Ongetwijfeld komt dan in herinnering (ook het clublied van S.V.V zegt dit) het naar hartelust stoeien en ravotten aan zee en strand. De dagelijksche beslommeringen werden daar een oogenblik op zij gezet. Reeds jaren zijn de duinen in de omge ving van den „Vijgeneter" een uitgezochte plaats om met volle teugen te genieten van het zonnige Zuiderstrand. Maar zij, die daar telkenjare terugkeerden, begrepen ook dat men, door zich aanéén te sluiten, het verblijf op het strand aangenamer en ge riefelijker kon maken. Zoo groeide uit deze „buitenmenschen" de Strandvereeniging „Vijgeneter". Het groote aantal leden dat zich liet inschrijven, bewees dat men op den goeden weg was. Men behoefde o.m. niet langer te zeulen met tenten en andere strandbenoodig'dheden, maar kon dit alles gratis en veilig opbergen in de opslag ruimte van de vereeniging. En zoo waren er nog vele andere dingen, die door een goede samenwerking veranderd en verbe terd werden. Het nuttige ging met het aangename gepaard de kinderen kregen hun jaarlijksche strandfeest en de ouderen een feestavond, eveneens op het strand. Maar van dit laatste is in het afgeloopen seizoen door de ongunstige weersomstan digheden niets gekomen. Daarom besloot het bestuur het 5-jarig bestaan der veree niging van den winter binnenshuis te vie ren. Zaterdagavond was dan ook een groot aantal „badgasten" en belangstellenden naar liet Concertgebouw gekomen om den feestavond ter gelegenheid van het eerste lustrum bij te wonen. Reeds dadelijk na het welkomstwoord van den voorzitter, den heer A. Bergshoeff was „de zomer gekomen, En werd dra de vlucht genomen, Met tent of huisje naar het Vlissingsche strand". Dit vroolijke uit volle borst gezongen S.V.V.-clublied vorm de een goeden inzet. Maar hierbij bleef het niet. Het feest- menue was uitstekend verzorgd. Een uit 27 nummers bestaand non-stop-caba'ret- programma rolde in vlot tempo af, steeds meer de gezellige stemming opvoerende. Het eene nummer na het andere hield de lachspieren voortdurend in beweging. De humorist „Henk" met zijn assisten ten scheen onuitputtelijk. Zijn vlot gezon gen liedjes met onmisbare refreintjes gin gen er in als koek, terwijl de komische schetsen als „Slot op m'n mond", „de Mu- ziektol", „Schotsche zuinigheid" en „Het Fluitje" vele malen door een daverend ge lach werden onderbroken. Zijn onweerstaan bare drang om als soldaat op wacht het liedje „Mijn tante Veronica" te zingen, werkte uitermate aanstekelijk. Maar ook de M.S.F.-giris hebben zich op dezen feestavond niet onbetuigd gelaten. Vele malen zijn zij voor het voetlicht ge treden. Met hun revue-dansen en zang stukjes oogstten zij veel bijval. En wat wist „zij" met haar pittig voorgedragen „Oh mama" de aanwezigen aardig mee te krijgen. Al deze leutige en guitige stukjes wer den door stemmige nummers afgewisseld. Mooie solozang viel te beluisteren in „De kleine trommelaar" en La Habanera". Ook de zangduetten „Violetta" en „Ten af scheid" zqn vermeldenswaard. „The Hill Billy's"' gaven cowboy-songs ten beste. Het fraaie slotstuk „May-time" verwierf een uitbundige instemming. Het daverende applaus was het beste bewijs, hoe zeer dit stuk in den smaak viel. Ook bij de andere nummers heeft het echter niet aan bijvols- betuigingen ontbroken. S.V.V. mag met voldoening terugzien op de viering van een vroolijk 5-jarig be staan. Na afloop voelde men zich op den dans vloer even goed thuis als op het strand en bleef men nog tot in de kleine uurtjes gezellig bijeen. Staten-Centrale Vlissingen. Men schrijft ons Zaterdagmiddag kwam de A.R. Centrale Kiesvereeniging in jaarvergadering bijeen onder leiding van den voorzitter, den heer G. v. d. Putte. Deze wenschte nu het de eerste vergadering was in 1939 alle le den Gods rijken zegen toe, welke hartelijke woorden werden beantwoord door den heer C. Polderman van Biggekerke. De heeren K. Schout en A. Schout brachten hun jaarverslag uit waaruit bleek, dat 't gezamenlijk aantal leden meer dan 600 bedroeg, terwijl de stand der kas zeer bevredigend is. De heer C. Davidse rapporteerde over het in 1939 gehouden centralen convent. Ds. Vreugdenkil zal namens de „Centra le" den tweedaagschen, in Den Haag te houden, leiderscursus bezoeken. In het gebied van de „Centrale" zal tot aan de Statenverkiezing „Nederland Waak zaam" ten getale van meer dan 9000 ex per keer huis aan huis verspreid worden. Namen voor de groslijst werden door alle kiesvereenigingen ingediend, waarna deze werd vastgesteld. Nadat in verband daar mee nog vele dingen waren besproken er geregeld, werd deze zeer druk bezochte ver gadering met dankzegging gesloten. Dit nummer bestaat uit 2 bladen «raai etesg Het regiment kustartillerie viert zyrj 125-jarig jubileum. (Stadsnieuws). Drie tankbooten op het IJselmeer in kruiend ijs bekneld geraakt. (Pag. 1, eerste blad), Zwitsersch verkeersvliegtuig neerge stort vele dooden en talrijke gewon den. (Luchtvaart)» De Spaansche regeeringstroepen ini den aanval. (Buitenland), Tom Mooney heeft na 22 jaar in de gevangenis te hebben gezeten, gratie gekregen. (Buitenland) s Nieuw incident aan de Hongaarsche grens. (Buitenland) 4 Op 18 dezer zou de nieuwe Belgische regeering zich aan de learner voor stellen. (Buitenland )s ZIE VERDER EVENTUEEB LAATSTE BERICHTEN^ Vïissingsch scheepvaartnieuws. Aangekomen: „Oranje Nassau'* van Harwich (verwacht) Nederlandsche m.s. „Gijs" van Terneuzen „Eban", „Ar gus" en „Hoendiep" van Antwerpen; „We- ga" van Londen „Aktjo" en „Jura" van Antwerpen. Om te bunkeren: Fransch m.s. „Capeautin" van Duinkerken Letsch s.s. „Esenita" van Gent. Vertrokken: Mecklenburg'* naar Harwich„Eventa" naar San Do mingo „Capeautin" naar Rouaan „Gijs'* en „Argus" naar Londen „Eban" naar Wicklew„Hoendiep" naar Grimsby „Jura" naar Londen„Aktjo" naar Great Yarmouth. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze TijdingJial. De bouw van het nieuwe Leidsche stad huis vordert snel. Vrijdag zijn vier Nederlandsche schaat senrijders voor training naar Davos ver trokken. Het ijs op het IJselmeer kruit. 7 en 9 Januari werd het 125-jarig be staan van het 4e regiment infanterie op feestelijke wijze herdacht. Als oudste reünist zou dien dag aanwezig zijn de 88- jarige J. de Zwaan, als oud-gediende van, de lichting 1871 van dit regiment, Badhuis aan de Bonedijkestraat. Gedurende de week van 2 tot 7 Januari werden in het badhuis 496 baden genomen en wel 395 door heeren, 80 door dames en 21 door kinderen. Landverhuizersellende. Zaterdag heeft het s.s. „Westernland" van de Red Star Line, komende van Ant werpen en op weg naar de Vereenigde Staten wederom een 80-tal vluchtelingen aam boord genomen. Deze reizigers, Duit- sche Joden, waren afkomstig uit Berlijn, Keulen, Frankfurt, Elberfeld, Weenen enz. Een gezin van tien personen, een Jood- sche familie uit Weenen, dat reeds een tiental dagen hier vertoefde, en eigenlijk met een vorige boot had moetep vertrek ken, kon eerst thans afreizen. De republiek San Domingo waai'been dit gezin zou transmigreeren, uitwijken, had nl. plotseling een wet aangenomen, die voorschrijft dat voor iederen transmigrant bij een bank in dien staat een waarborg som van 500 dollar moet worden gestort, terwijl de vorige wetgeving luidde dat de som 58 dollar per persoon bedroeg. De nieuwe wet is van terugwerkende kracht, zoodat het gezin van tien personen een bedrag van ca. 4500 dollar te kort kwam. De Red Star Line weigerde het gezin te vervoeren daar men bevreesd was, dat Amerika onder deze omstandigheden de landing dezer menschen niet zou toestaan, zoodat de kapitein van het schip genood zaakt zou worden hen weer naar Europa terug te vervoeren. Het algemeen Joodsch comité, directeu ren van banken, en Nederlandsche politie chefs hebben gezamenlijk getrachte een oplossing te vinden. Ook het Joodsche comité te Parijs is nog in deze zaak ge-

Vlissingse Courant | 1939 | | pagina 1