i De Kustartillerie jubileert EERSTE BLAD 77e JAARGANG - NUMMER 3 WOENSDAG 4 JANUARI 1939 Een causerie van den commandant 1-ll-R.K.A. §el»eMrlewïsse«! «iww Jen dag Bijzoo'n verouderde tl!< f H hoest Uil DE PROVINCIE ABONNEMENTSPRIJS Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agent schappen gevestigd zijn 2.20 per kwartaal of 17 cent per week. Franco per post 2.50. Voor het buitenland neme men een abonnement op het postkantoor zijner woon plaats. Afzonderlijke nummers 5 cent per stuk. VJissingsche Courant UITGAVE FIRMA F. VAN DE VELDE Jr., WALSTR. 58-60, VLISSINGEN - TEL. 10 - GIRO 66287 JU ADVERTENTIEPRU S Van 15 regels 1.25, iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijs. Reclames 50 cent per regel. Kleine adver tenties van 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent (max. 10 regels). Bij driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Alles bij vooruitbetaling. VERSCHIJNT DAGELIJKS, UITGEZONDERD OP ZONDAG EN ALG.ERKENDE CHR. FEESTDAGEN AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBL1C1TE1TSWA ARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Het Regiment Kustartillerie bestaat op 9 dezer 125 jaar, een feit, dat te Vlissin- gen op velerlei wijze zal worden herdacht en naar aanleiding waarvan vandaag, mor gen en overmorgen onder deskundige lei ding bezoeken worden georganiseerd aan de tentoonstelling die het regiment te Vlissingen houdt. Tot de autoriteiten die de tentoonstelling vandaag bezochten behoorden de Generaal- Majoor J. Harberts, Inspecteur der Artil lerie, Generaal-Majoor A. A. van Nynat- ten, Bevelhebber in de 3e Militaire afdee- ling, de commandant van het Regiment Kustartillerie, majoor G. Fabius van den Staf te 's-Gravenhage, Burgemeester en Wethouders van Vlissingen, de Comman dant der Maritieme Middelen te Vlissingen met zijn adjudant, de griffier van de Sta ten van Zeeland, de griffier van de Mid- delburgsche Arrondissementsrechtbank. Alvorens de tentoonstelling bezichtigd werd, hield kapitein P. M. W. J. van der Slikke, commandant van het le Regiment He Bataljon Kust Artillerie een inleiding over taak en werkwyze der Kustartillerie. Spreker wees er op, dat de Kustartillerie tot taak heeftde bescherming en verde diging van de toegangen tot ons grondge bied en dientengevolge het onder vuur ne men van vaartuigen die met kennelijk vij andelijke bedoelingen ons grondgebied trachten binnen te dringen. Hierbij wordt nauw samengewerkt met de Koninklijke Marine en met de Brigade Genietroepen, die de benoodigde zoeklichten levert. Voor het uitoefenen van haar taak beschikt de Kustartillerie over middelbaar geschut (kaliber 12—15 cm, dracht ongeveer 12 K.M.) en Echt geschut (kaliber 7 cm, dracht ongeveer 8 K.M.) De voornaamste taak van de kustartil lerie bestaat uit het beschermen van de mijnversperrmgen die de Mijnendienst der Koninklijke Marine legt. In samenwerking met de Koninklijke Marine moet de kust artillerie beletten dat een vijand deze mijn- versperringen opruimt en zich daardoor toegang tot ons grondgebied verschaft. Voorts zal de kustartillerie, in samenwer king met de Marine-strijdkrachten, sche pen onder vuur moeten nemen die de mijnversperrmgen hebben weten te passee- ren. En ten slotte moet de kustartillerie vuur leveren om landingen op onze kust af te slaan. Spr. zette vervolgens uiteen op welke wijze de waarneming van de toegangs wegen plaats vindt, vertelde het een en ander van de instructies en bevoegdheden van de commandanten der kustwachtbat- tergen, om vervolgens bij het lichten stil te staan. De batterijen van de kustartil lerie zijn namelijk op verschillende manie ren opgesteld, en wel zoodanig, dat bij den vuurmond aan de kust op het doel kan worden gericht, öf op eenige K.M. achter de kust, waarbij dan indirect moet worden gericht. De direct richtende kanonnen van middelbaar kaliber zijn meestal voorzien van de noodige hulpmiddelen om ook in direct te kunnen richten, hetgeen noodza kelijk is, wanneer een vijand er bijv. in slaagt de batterg in te nevelen, waardoor het direct richten onmogelijk wordt. De direct richtende batterijen zijn, door hun opstelling in de kustlijn, nogal kwetsbaar voor vijandelijk vuur. De meer achter waarts opgesteld indirect richtende batte rijen verkeeren in dit opzicht in een gun stiger positie, doch tengevolge van de lig ging op eenigen afstand van de kust, gaat een deel van de dracht verloren. Kapitein van der Slikke besprak vervol gens uitvoerig de samenstelling van de batterijen kustartillerie, waarbij behalve de kanonnen, 2 mitrailleurs tegen luchtdoelen en eenige zoeklichten zijn opgesteld, om vervolgens een uiteenzetting te geven van de werkwijze van de batterijen met directe en met indirecte richting. De zeer talrgke en veelal buitengewoon ingewikkelde toe stellen die- hierbij worden toegepast en de vele factoren waarmede bg het schieten rekening moet worden gehouden, passeer den achtereenvolgens de revue. De deskundige spreker maakte vervol gens duidelijk, dat het schieten bij de Kustartillerie in den regel uiteenvalt in inschieten en uitwerkingsvuur. Bij het in schieten worden door het schieten de juiste gegevens voor richting en afstand van het doel verkregen. Bij het schieten met indirecte richting met 2 meetposten vindt het inschieten niet plaats en wordt direct begonnen met het uitwerkingsvuur waarbij met zoo groot mogelgke vuursnel- heid, het doel onder vuur wordt genomen. Verschillende schietmethoden. JDe kustartillerie kent verschillende schietmethoden, nl. met directe richting, al dan niet met afstandmeting en voorts met indirecte richting le) met 2 meet posten (le methode), 2e) met commando post (2e methode) en 3e) met commando post en een meetpost (3e methode). Spreker besprak elk dezer methoden af zonderlek, waarbij bleek, dat bij het schie ten bij directe richting met afstandmeting, ongeveer 3 seconden na het doorgeven der benoodigde gegevens kan worden ge vuurd. Bij indirect richten met twee meet posten is die 24 seconden na de meting mogelijk. Bij de tweede en 3e methode (indirect met uitsluitend commandopost of met commandopost èn een meetpost) wordt op drie afstanden geschoten nl. met tus- schenruimten van 12 seconden op afstan den die' onderling 200 Meter verschillen hierdoor kan sneller de juiste afstand worden bepaald. Het gebruik van de voor de verschillende schietmethoden benoodig de toestellen, werd hierbij uiteengezet. Spr. wees er op, dat alle vuren met di recte richting, als regel in „lagenvuur" geschoten wordt, d.w.z. dat de schoten der drie vuurmonden met tusschenruimten van een kwart seconde worden afgevuurd. Bij het vuren met indirecte richting wordt in „salvovuur dcorloopend" geschoten, d.w.z. dat de drie vuurmonden onmiddellijk na iedere belslag en zonder op elkaar te wachten, afvuren. Kanonnen en personeel. Alle kanonnen der kustartillerie zijn van schilden voorzien, teneinde het personeel tegen vuur te beschermèn. De vuurmon den zijn op betonnen beddingen opgesteld (die van 15 en 12 cm), dan wel op een verplaatsbare ijzeren bedding (de 7 cm) Alleen de laatste vuurmonden kunnen dus binnen betrekkelijk korten tijd van stelling veranderen, terwijl de overige mede door de inrichting van de toestellen voor indirecte richting aan een vaste plaats gebonden zijn. De bediening van een kanon bestaat uit: bij de 15 cm-ers 1 sergeant stukcom mandant, 1 telefonist en 9 manschappen, bij 12 cm dezelfde bezetting doch mét 8 manschappen en bij de 7 cm-ers dezelfde bezetting, doch met 6 bedieningsmanschappen. Bij de kustartillerie wordt uitsluitend met brisantgranaten geschoten, die ent- ploffen zoodra het projectiel het water oppervlak of eenig weers'tandbiedend doel treft. Voor het aanwijzen van het personeel dat voor eerste oefening bij het regiment kustartillerie onder de wapenen kcmt, wordt geen selectie toegepast. De eerste oefentijd duurt elf maanden en reeds na 6 weken begint de specialistische oplei ding. Gedurende de eerste 5 maanden wordt opgeleid voor vuren met directe richting en gedurende de resteerende 6 maanden voor indirecte richting. De be diening van alle toestellen geschiedt door dienstplichtig personeel. Openbare Leeszaal en Bibliotheek. In de maand December was de Lees- en studiezaal gedurende 26 dagen geopend zij werd bezocht door 1121 personen 52 vrouwen en 1069 mannen gemiddeld per dag dus 43 bezoekers. In de Uitleenbibliotheek werden aan 1508 lezers, 1864 banden uitgeleend 1249 ro mans 62 buitenlandsche romans 251 kin derboeken 302 populair wetenschappelijke werken en tijdschriften. 20 nieuwe leden werden ingeschreven. Nieuwe aanwinsten. Romans: Bordewgk Karakter. Praag, v. Minnares in ongenade. Rheenen Man en een tjalk. Slauerhoff Schuim en asch. Populair wetenschappe- lgke werken: Groot, de Scientia, Dl. 2. Scharroo Heden, toekomst en wij. Zwerftochten door ons land 3. Noord- Holland. David-NeelPelgrims, roovers en demo nen. Blixen Op een farm in Afrika. Spaander Staathuishoudkunde. Glinther Leven der insecten. Josselin de Jong Artis. Kruif, de Dienaren der menschheid. Borsten Zwemsport. Vines Tennis voor iedereen. TielrooyPanorama de la litterature hollandaise contemporaine. Ritter Zwerver met de tooverfluit. (H. C. Andersen). Mannen7 grondwerkers, 1 loodgieter, 1 mastieker, 19 .metselaars, 13 opperlieden, 39 schilders, 7 stucadoors, 16 timmerlie den, 1 verver, 2 vlechters, 1 opzichter, 1 mandenmaker, 1 machinaal houtbewerker, 1 meubelmaker, 2 stoffeerders, 9 kleerma kers, 3 schoenmakers, 28 metaalbewerkers, 12 brood/banketbakkers, 1 kok, 8 slagers, 2 tuinlieden, 3 magazijnbedienden, 10 reizi gers/agenten, 6 winkelbedienden, 8 chauf feurs, 12 kellners, 17 loopers, 2 portiers, 2 sleepers, 49 transportarbeiders, 21 kantoor bedienden, 1 musicus, 3 onderwijzers, 35 varensgezellen (w.o. stuurlieden, machinis ten, stokers, matrozen, enz.) en 154 losse arbeiders. Vrouwen 1 kleermaakster, 4 kantoorbe dienden, 2 huishoudsters, 1 dienstbode en 7 werksters. Totaal 513 ingeschrevenen, vorige week 577, waarvan 243 in steun te weten 41 in de werkverschaffing, 29 in de plantsoe nen, 126 crisissteuntrekkers en 47 gesteun- den vanwege Maatschappelijk Hulpbetoon. Alzoo een vermindering van 64 werkzoe kenden. De werkloosheid in onze gemeente. Bij den Gemeentelijken Dienst der Ar beidsbemiddeling alhier stonden gisteren als werkzoekenden ingeschreven Vlissingsch scheepvaartnieuws. Aangekomen: „Mecklenburg" van Harwich (ver -acht) Nederlandsche m.s. „Heron" van Terneuzen naar Middel- harnis „Trio" en „Irene" van Antwerpen; „Coeta" van Londen. Om te bunkeren: Russisch s.s. „Lena" van BrusselNederlandsch m.s. „De Ruyter" van Danzig. Vertrokken: „Oranje Nassau" naar Harwich„Irene" naar Londen „Pascholl" naar '"'ent„Wocana" naar Middelharnis „Zeemeeuw" naar Spijk „Lena" naar Murmansk„De Ruyter" naar Pennlyn. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal. Maandag heeft H. M. de Koningin de gezanten van vreemde mogendheden in Nieuwjaarsreceptie ten valeize Noordeinde te Den Haag ontvangen. De postboot „Von Geusau" heeft Maan dag getracht zich een weg door het ijs te banen om zoodoende Urk te bereiken, het geen echter niet gelukte vanwege den grooten weerstand van het ijs in het IJsel- meer. In verschillende garnizoensplaatsen van ons land zal op 9 Januari a.s. het 125-jarig bestaan der betreffende regimenten gevierd worden. In het Nederlandsche legermuseum te Doorwerth worden nog de uniformen van 1813 tentoongesteld. Een wonder trio. In het Concertgebouw kon men zich gisteravond verbazen over de verbluffende staaltjes van telepathie, helderziendheid en fakirisme, welke het geheimzinnig drietal, Miss HamidaJean JaninRamah, ten beste gaf. De vrouwelijke telepaat, Miss Hamida, voerde verschillende experimenten uit, ge baseerd op zuivere gedachtenoverbrenging, waarbij zijzelf passief pleef en de bevelen van haar geleider, welke deze van te vo ren schriftelijk had opgesteld, zoodat alleen het publiek er kennis van kon nemen, met persoonlijke aanraking deel voor deel over bracht op vreemde personen en voorwer pen. Meerdere experimenten slaagden vol komen in record-tijd een enkeling kwam minder tot zijn recht, doordat de geleider gebieder zich niet absoluut tenvolle con centreerde op het geval en zijn gezag en wil niet sterk genoeg deed gelden. Ver schillende vroolijke, grappige tooneeltjes speelden zich hierbij af. Het publiek kan hier veel af en toe doen, door de humor niet te laten ontbreken. Zij, die de tweede en laatste voorstelling hedenavond willen bijwonen, zullen er wgs en goed aan doen van te voren eenige leuke opdrachten samen te stellen en zich in de uitvoering zoo vast mogelijk in te leven. Succes zal dan gewis niet uitblijven. Ontbrak in deze reeks de lollige nooit geenszins, de tweede afdeeling van Miss Hamida, waarin het publiek passief was en zij haar wil op de „slachtoffers" overbracht, wekte uitbun dige vroolrjkheid. Een staaltje van massa suggestie werd gevolgd door hypnose. In dezen kunstmatigen slaap wist zij haar mediums individueel diverse toestanden te suggereeren om daarna een door niets af geleid groepje in gedachten naar de bios coop te verplaatsen, waar het uiting gaf aan zgn wrevel over een vervelende film alsmede aan zijn groote pret over het op treden van den oolijken Charley Chaplin. Dat dit experiment geweldig insloeg zal men begrijpen. Vervolgens verscheen de telepathische tenor Jean Janin ten tooneele. Zonder eenig materieel contact werd eerst van uit de zaal door gedachten-overbrenging den naam van een zanger of titel van een lied, op een bord geschreven door een der aan wezigen, aan den tenor bekend gemaakt. Tusschen Jean Janin en Miss Hamida bleek hierbij een feilloos contact te be staan. Daarna zong de tenor met wellui dende stem eenige liederen van Jozef Schmidt, Jan Kiepura en Tino Rossi, bene vens het Smartlied uit Paljas, daarbij be geleid door den pianist Corns, van Beers. Het derde lid uit het wonder trio, de fakir Ramah, zorgde daarop voor de sen satie. Ongetwijfeld is Ramah, die het pu bliek doet rillen, huiveren en ijzen bij de uitvoering van zijn toeren, een meester in zijn vak. In staat van catalepsie bestggt hij een ladder, waarvan de treden bestaan uit haarscherpe sabelklingen danst hij op glasscherven ligt hij op vlijmscherpe zei sen met slechts twee steunpunten, laat hij zijn gansche lichaamsgewicht torsen door een scherpe sabel, waarop zijn kin rust neemt hij een spijkerplaat tot rustplaats, terwijl zes volwassen personen hem terneer drukken. In dezen staat van totale ge voelloosheid laat Ramah zich ten slotte in een afgesloten kist onder zaagsel be graven, waarna Miss Hamida op interes sante wijze de toekomst van de landen van Europa en van verscheidene personen onthult. De tenor Jean Janin geeft dan nog een indrukwekkende vertolking van „The Holy City" van Stephen Adams en dan zijn wij sinds Ramah's „heengaan" 20 minuten ouder geworden. Dan is er aan Ramah's „ingetogen leven" een einde en de wonderman verlaat zijn luguber ver blijf. Inderdaad een mysterie. En een won derlijk beroep. Ramah heeft nog meer pij len op zijn boog hypnotiseeren van ko nijnen en kippen. Deze huisdieren waren echter niet aanwezig, doch hij houdt zich voor den tweeden avond aanbevolen. Het publiek volgde met groote belang stelling het programma, waaraan het zelf ook kan medewerken, en beloonde dit wonder-trio met daverend applaus. Gevonden voorwerpen. De Commissaris van Politie te Vlissin gen, maakt bekend, dat aan. zijn bureau als gevonden is gedeponeerd drie huis sleutels een kraansleutel; twee dames rijwielen blauwe damesportemonnaie met inhoud snoer witte parels zwart lede ren portemonnaie met ritssluiting bruine dameshandschoen gummi popje enve loppe met 4 ansichtkaarten; en dat in lichtingen zgn te bekomen omtrent paar grijze heerenhandschoenen bij H. C. Min derhout, Tulpenlaan 2 sjaal bij Hame- linck, Dijkstraat 9 ring met 5 sleutels bij Luitwieler, Arsenaalstraat 4 astrakan kinderhandschoen bij F. Wallenaar, Sotte- gemstraat 68 vulpen en potlood (merk onbekend) bij Zietse, Kasteelstraat 57 nikkelen heerenhorloge bij J. Stroo, Koii- dekerkscheweg (O) 24 rood lederen kin derschoentje met riempje bij Schoenenma gazijn „Bata", Walstraat 64 diktepasser bij F. Lavooij, Irislaan 15 grijs jongens jasje (werkjacje) bij Geldof, Gravenstraat 16 grijs slangenleder (imitatie) porte monnaie bij K. W. Koningstem, Schuit- vaartgracht 53 lipssleutel, merk „Vilka" bij concierge kantoor Kon. Maatsch. „De Schelde" bruin lederen handschoen bij Amadio, Breestraat 1 wollen das (ge breid) bij Marijs, "°r.ardenstraat 29 kin derhandschoen bij Heinsen, Glacisstraat 24 bruine gummi arzen bij Beeki-xan, Bellamypark 8 blauw wollen kndermuts bij Bouman, Verk. Quakkelaarstraat 72 zakkammetje in bruin étui bij v. Looclre, Groote Markt 24 bruine sportportemon- naie t. n. v. J. Uiterlinde bij J. Beeker, Singelweg 188 gebreide blauwe kinder handschoen bij Van de Bergen, Schuit- vaartgracht 92 beige wollen handschoen bg van Sluijs, Verkuijl Quakkelaarstraat 82; bruin lederen kinderportemonnaie met inhoud bij mej. Louwerse, Primulalaan 14; rood wollen dameshandschoen bij P. van Urk, Hobeinstraat 36a; glacé heerenhand schoen bij Meerman, Bellamypark 1 rij- wielbelastingmerk, waaraan een broekveer is gesoldeerd bij van Belzen, Meidoornlaan 1; zilveren(?) armbandje bij C. Buis, Ho beinstraat 38; armbandje (Zeeuwsche knoopjes) bij Scherpentier, Kasteelstraat 71; speldje (E.H.B.O.)bij Paulisse, Lamps- sinstraat 7; wollen beige kinderhandschoen bij J. Nederlof, Paul Krugerstraat 1; grijze wollen handschoen bij A. Bernhard, Bree- waterstraat 15; grijze heerenhandschoen bij Adriaanse, Scheldestraat 32; paar heeren handschoen bij Bok, Noordstr. 54 vulpen merk „Swan", voorzien van een gouden band met opschrift bij P. G. Swennen, Spuistraat 65 (2 x bellen) paar bruine wollen kinderhandschoenen bij Jansen, Coosje Buskenstraat 66; rijwielbelasting- merk in étui bij Bark, Van Hoorn van Burgstraat 11; damesportemonnaie met inhoud bij van Hiele, Oude Middelburgsche weg 4. De Nutsspaarbank in 1938. In de Nutsspaarbank Coosje Busken straat werden in het jaar 1938 13.911 in- Dit nummer bestaat uit 2 bladen De kustartillerie jubileert. (Stadsnieuws), De verbouwing van het paleis Soest* dijk is gereed. Binnenland)j Hevige strijd in Spanje. Buitenland X, Er hebben weer verschillende ernstige verkeersongevallen plaats gehad. (Gemengd nieuws)4 Daladier in TunisTunis betuigt trouw aan Frankrijk. (Buitenland)d ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN" is oppassen gebo den. Bestrijdt heti chronisch worden, gebruik de beste' samenstelling, die vereenigd is in de thans verstèrkte Akker's Abdijsiroop. Abdijsiroop bevat van ouds beproef de slymoplossende en borstver- sterkende geneeskruiden en boven dien de „codeïne" de krachtigste, hoestbedwingende stof. Abdijsiroop lost daardoor de slijm op, zuivert de luchtwegen, doet daardoor ge. makkelijker ademhalen en vermin- dert de pijn en de drukking op Uw borst. De hoeststillende stof „codeïne" maakt dat U aan het eind van den dag niet uitgeput en ver moeid zijt van 't langdurig hoesten. Door Abdijsiroop te nemen be vrijdt U zich hiervan en dan kunt U ook weer vrij en diep ademhalen. Benige der 20 kruiden tegen hoest, griep, bronchitis, asthma Flacon 90 ct.. f 1.50, f 2.40. f 4.20. Alom verkrijgbaar lagen gedaan tot een bedrag van. 1.797.759.13 en 8600 terugbetalingen tot een bedrag van 1.642.303.95. Er werden in dat jaar 903 nieuwe boek jes uitgegeven en 419 geheel afbetaald, waardoor het aar**i spaarders steeg tot 8666. Aan rente werd bijgeschreven 77.809.93. Het totaal tegoed der inleg gers op 1 Januari 1939 3.227.756.06. PARKEERPLAATSEN LANGS DE WEGEN. Stoppen op de snelverkeersbaan gevaarlgk. Naar aanleiding van het feit, dat dezer dagen voor het Rrjksweggedeelte Kruinin- genGoes o.m. den aanleg van een aantal parkeerplaatsen wordt aanbesteed, schrijft de A.N.W.B. ons het volgende. Deze parkeerplaatsen zijn van groot be lang voor de verkeersveiligheid. Zij komen reeds langs vele wegen voor doorgaand verkeer voor, maar helaas parkeeren toch nog tal van automobilisten op den rijweg, soms zelfs in de onmiddellijke nabijheid van een parkeerplaats Het aantal ernsti ge ongevallen, waarbij op den rijweg stil staande auto's worden aangereden, is dan ook helaas nog groot. De A.N.W.B. vestigt daarom de aan dacht op het groote gevaar ook overdag is verbonden aan het stilstaan op den rijweg voor snelverkeer en op de noodzaak hiertoe van de parkeerplaatsen gebruik te maken. Aanbesteding. De hoofdingenieur-directeur van den Rijkswaterstaat in Zeeland heeft heden morgen aanbesteed het onderhoud van het havenkanaal van Philippine met bgbehoo- ■HBÉi

Vlissingse Courant | 1939 | | pagina 1