HEDENAVOND Oud en Nieuw Op den drempel van het nieuwe jaar EERSTE BLAD negen uur! 76e JAARGANG - NUMMER 308 ZATERDAG 31 DECEMBER 1938 L Denkt aan A. VAN DE SANDE STADSNIEUWS sluiten wij om JAN HËNNING ABONNEMENTSPRIJS Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agent schappen gevestigd zijn 2.20 per kwartaal of 17 cent per week. Franco per post 2.50. Voor het buitenland neme men een abonnement op het postkantoor zijner woon plaats. Afzonderlijke nummers 5 cent per stuk. Vlfssingsche Courant UITGAVE FIRMA F. VAN DE VELDE Jr„ WALSTR. 58-60, VLISSINGEN - TEL. 10 - GIRO 66287 AD VERTENTIEPRIJ S Van 1—5 regels f 1.25, iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijs. Reclames 50 cent per regel. Kleine adver tenties van 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent (max. 10 regels). Bij driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Alles bij vooruitbetaling. VERSCHIJNT DAGELIJKS, UITGEZONDERD OP ZONDAG EN ALG.ERKENDE CHR.FEESTDAGEN AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEIT 'S WAARDE, INGESTELD DOO R DE VEREENICilNU „DE N EPEK I. A N DSC H F I) A G B I A I) P E R S" Wanneer alles naar wensch verloopt, zal ik van Oud op Nieuw dobberen op de baren van de Middellandsche Zee, op weg naar het eiland Corsica. Dat is punt 1 van mijn program voor 1939. Ik wil het land kennen, dat op het oogenblik zoo hevig wordt be geerd en ik wil ook het land kennen, dat begeert. Vandaar dat ik van Corsica denk over te steken naar Italië. Dan naar Tunis, dat ook al voorwerp van begeerte is naar Egypte, waar alle kruislijnen der Europee- sche imperia in één raakpunt het Suez- kanaal samenkomen. Voorts naar Pa lestina, waar de menschen elkaar met bom men en dolken een bescheiden plaatsje onder de ^on bestrijden. Mijn program is voor eenige maanden in het nieuwe jaar bepaald. Ik wil mijn levens taak zoo goed mogelijk kunnen vervullen dus van voorlichting blijven dienen in za ken van groot openbaar belang. Gij lezer, hebt zeer waarschijnlijk óók uw progra. reeds ten deele gereed. Want zoo gauw een mijlpaal des leveris in het zicht komt, dan beramen wij wat wij verder zullen doen. Het leven is een werkend en strevend voorwaarts gaan van punt tot punt, van mijl tot mijl, terwijl alles zoo goed mogelijk verloopt, naar het schema, dat wij ontwierpen. Maar ergens, tusschen twee mijlpalen in, staat het eind punt. Waar en wanneer wij het zullen tref fen, weten wij niet. Ergens, altijd onver wachts, staan wij voor het doel van onze levensreis. Daar eindigt onze „tocht met onbekende bestemming", daar worden onze strafpunten getelddaar eindigen onze plannen en kunnen wij nog slechts op barmhartigheid steunen. Wij jakkeren van mijl tot mijl, van haven tot haven, van jaar op jaar, en wij ma ken ons druk, heel druk. Om het „vervolg" van de reis te leeren kennen. Misschien zal ik van Oud op Nieuw dob beren op de baren van de Middellandsche Zee. Op weg naar Corsica. Gij, lezer, zit thuis, wellicht bij een warme kachel misschien bij een kachel die niet zoo heel warm is, omdat ge zuinig moet zijn met de kolen. Ma r gij vaart met mij mee. op weg naar Corsica, Rome, Tunis, het Suez-ka- naal, Palestina. Zij het slechts in gedach ten. Want het zijn markante punten op ons aller levenszee wij dobberen er van haven tot haven, in angst en vrees, in de verwachting van wat wij er zullen vinden, goed of kwaad. Wij vreezen het laatste. Wij zien speurend de kusten af en vragen waar zal de aarde straks beven, w&ar zul len de vlammen uitslaan, hoe zullen ze zich verbreiden, langs welken weg kunnen wij ons veilig stellen? Wij maken ons vertrouwd met de ge dachte, dat wij weldra, zeer binnenkort, den gang over de wateren of over den weg des levens versperd zullen vinden door wapens en vuur wij verwachten daar het einde van èlles. Wij denken aan niets meer dan aan oorlog. Wij denken aan den wil van Mus solini, van Hitler, van Chamberlain, Dala- dier, Franco en andere heerschers. Maar zijn z ij het dan, die het Boek schrijven, waarin het doel is bepaald van onzen levensgang? Laten wij het nieuwe jaar tegemoet tre den met het geloof in de beschikkingen van de Voorzienigheid. Er is er slechts Eén die et lot van de wereld bepaalt, onzen individueelen levensgang afbakent en daarop Zijn wil als eindpunt heeft gezet. Wij mogen en moeten ons interesseeren voor wat de wereld is en wordtwij moeten naar de krachten, welke wij hebben, er toe meewerken, dat ze zich zoo gunstig moge lijk ontwikkele, maar onze levensgang mag niet beheerscht worden door vrees voor menschenwil. Ons persoonlijk lot rust in handen van Hem, die ons het leven schonk. Het besef daarvan moet ons het vermogen en den lust geven om het eigen leven am te dur ven. Niet wat de wereld ons bereidt, mag ons verontrusten. Het persoonlijk leven is een zaak van zorg tusschen God en ons zelve. Geen vrees mag ons denken vervullen ©r moet een groote plaats vrij blijven voor het geloof en het vertrouwenen een hoekje voor de hoop. Wij hebben een haven bereikt en zien den weg af naar de volgende haven. Wij doen dat met opgewektheid en vertrouwen in Hem die wind en zeeën beheerscht. Wij schouderen ons met degenen, die ons nè, staan, met onze verwanten, naar den bloede of naar 'den geest, met onze vrienden, met al degenen, die in de gemeenschap van plaats en streek tezamen de materieele zorgen des levens helpen overwinnen. Wij staan elkaar b^, met raad en daad. Uitgevers en redac ts van dit blad, vormen door middel van de krant de verbinding tusschen groe pen en individueelen in deze gemeenschap. Zij hopen die taaie ook op den weg naar Wat zal het nieuwe jaar ons brengen In 1938 is geschiedenis gemaakt. Waar blijft de tijd Dagen rijen zich tot weken, weken tot maanden en verbaasd moet men op een gegeven oogenblik con- stateeren dat een jaar voorbij is. Is het weer zoover vraagt men zichzelf ver wonderd af. Het is weer zoover en als er één jaar is geweest waarin de tijd dubbel zoo snel scheen te gaan dan anders het geval is, dan was het wel het veel bewogen 1938 waarvan wij vanavond afscheid nemen. De belangrijke gebeurtenissen hebben elkaar als het ware verdrongen en men kreeg nauwelijks gelegenheid zich te be zinnen op de beteekenis van iets dat de wereld schokte, of een nieuw feit eischte weer aller aandacht. r. x Der traditie getrouw willen wij ook dit maal, nu wij op den drempel staan van het nieuwe jaar, in vogelvlucht de belang rijkste gebeurtenissen die 1938 ons bracht, in het geheugen terugroepen. Hierbij ma ken wij slechts een uitzondering voor de gebeurtenissen in het buitenland, waaraan in eer ander overzicht aandacht is gewijd. Volstaan wij daarom met even den vinger te leggen op de Duitsche inlijving van Oos tenrijk en het uiteenvallen van Tsjecho- Slowakije na de spannende Septemberdagen, waarin het scheen of heel de wereld in vuur en vlam zou worden gezet. En over de recente Jodenvervolgingen zullen wij maar niets zeggendie zijn nog niet ver geten. Duitschland heeft de wereld dus wel in beroering gebracht. IN HET BINNENLAND begon het jaar goed, toen in Januari Prin ses Beatrix na weken van spannend wach ten geboren werd en Nederland in een dagenlangen jubel losbarstte. In Maart deed dr. Colrjn mededeeling van de maatregelen tot verlenging van den dienstplicht en in Mei trok de luisterrijke doopplechtigheid van Prinses Beatrix weder aller aandacht. In den loop van het jaar eischten ver schillende vliegtuigongevallen, aanrijdingen oj. onbewaakte overwegen en een toe nemend aantal verkeersongelukken, talrijke slachtoffers. De kwestie der Ossche marechaussee en die van de geheimzinnige ontploffing te Rotterdam kwam in het brandpunt der be langstelling, terwijl ook de plannen met be trekking tot de eventueele stichting van een centraal vliegveld bij Leiderdorp, vele pennen en tongen in beweging brachten. Van Juni tot September ving de Kari- mata 1 staafje uitgezonderd bot bij d^ pogingen om het goud van de „Lutine" aan de oppervlakte, te brengen. Verschil lende bekende Nederlanasche figuren ont sliepen, w.o. pastoor Perquin en burge meester P. Drooglever Fortuyn van Rotter dam en intusschen kwam September in zicht. Voor Nederland bracht de September maand een begrooting met een tekort van ettelijke millioenen èn tevens groote span ning en angst in verband met de gebeurte nissen, die in Duitschland haar oorsprong vonden en in len bloedigen oorlog dreigden uit te loopen. Talrijke maatregelen van militairen aard werden genomen en een zucht van verlichting ging op, toen de oor logsdreiging voorbij ging. Waarmede aller minst gezegd wil zijn, dat daarmede alle gevaar voor toekomst geweken was dit is nog steeds niet het geval en de we reld is een kwalijk walmende heksenketel, waarin niet veel goeds gebrouwen wordt. En waarom STAD EN PROVINCIE hebben over ;ebrek aan gebeurtenissen van beteekenis evenmin te klagen gehad. Niet minder dan 11 organisaties gaven ons aan leiding vrij uitvoerige artikelen te wijden aan het feit dat zij een mijlpaal in hun be staan bereikten. En men zal ons niet van onbescheidenheid beschuldigen, als wjj hier als 12e het 75-jarig bestaan van ons dag blad aan toevoegen, dat wij op 31 Januari (den dag waarop de Prinses geboren werd) onder groote belangstelling vierden. De economische omstandigheden zijn te Vlissingen beduidend verbeterd, niet in de laatste plaats als gevolg van verschillende belangrijke opdrachten, die de N.V. Kon. Mij. „De Schelde" in den loop van dit jaar de volgende haven zoo goed mogelijk te vol brengen. Wij hopen allen op een goede vaart. Ze zal het zgn. als de Voorzienigheid haar zegent. Wij hebben even gerust, ieder herneme zijn plaats en zijn werk, voorzoover het hem bestemd is. M. mocht ontvangen. Dat de middenstand en breede lagen van de bevolking hiervan de zegenrijke gevolgen mochten ondervinden (al zullen ongetwijfeld niet alle wensehen vervuld zijn) behoeft geen betoog. In het begin van het jaar gaf een ge deeltelijke bekentenis van een der arrestan ten, reden tot de verwachting dat het gru welijke misdrijf, waarvan het bejaarde echtpaar Lauwereins het slachtoffer werd, spoedig opgehelderd zou zijn. Helaas is dit niet het geval geweestmen heeft de drie verdachten zelfs in vrijheid moeten stellen, zoodat dit misdrijf verder van zijn oplos sing is dan ooit. Dat de nationale feestdag ter gelegen heid van de geboorte van Prinses Beatrix en de viering van het 40-jarig regeerings- jubileum van H. M. de Koningin ook in ons gewest allerminst onopgemerkt voorbij zijn gegaan, behoeven wij natuurlijk ook niet nader uiteen te zetten. Op 11 Maart was Prins Éernhard te Vlissingen toen hij uit Engeland terugkwam. Op 2 Mei onthulde H. M. de Koningin aan den gevel van Vlis- singens De Ruyterschool den gedenksteen voor Prins Hendrik, 17 December bezocht Prins Bernhard op doorreis onze stad we derom en al valt dit eigenlijk buiten het bestek van dezen terugblik de volgende maand kunnen de Vlissingers hoogstwaar schijnlijk wederom Koninklijk bezoek tege moet zien. Vlissingen zag het aantal arbeiders woningen aanzienlijk toenemen en de bouw is nog in vollen gang. Van groot belang voor de ontwikkeling der badplaats is ook het feit, dat de boulevards bij het haventje van Meijer en bij den Bomvrijen toren door getrokken zullen worden. De pensioen-proce^ \rsnkImperial en de hiermede verband noudende kwestie Abrahamse trokken groote aandacht, even als de gebeurtenissen rond den arts Visser, de uitbreiding van „De Schelde" op het Eiland en de gedeeltelijke vernietiging van het hiermede verband houdende werk door het op 21 November onder water loopen van het in aanbouw zijnde dok. Vlissingen zag met leede oogen de schipbrug tijdelijk naar Middelburg ver trekken en moppert nog steeds op de nood- verbinding met een vlotbrug. Souburg kreeg een R.K. kerk en krijgt een nieuw stadhuis. In de geheele provincie werden op groote schaal luchtbeschermings oefeningen gehouden en de ridders die voor het bestaan van Hotel „de Abdg" te Mid delburg een lans braken, moesten na held- haftigen strijd het onderspit delven. De gemeenteraad verloor een zijner leden door het overlijden van wijlen den heer A. C. Hildemisse, terwijl de heer Nieuwsche- pen naar elders vertrok de Raad heeft in zijn laatste zittingsjaar talrijke belangrijke besluiten genomen. Ons dagblad verloor op 14 Mei een goed vriend door het overlijden van den heer D. A. P. de Zeeuw, onzen vroegeren hoofd redacteur, wien wij zoo gaarne een blijden en onbezorgden levensavond hadden ge gund, doch wiens gezondheid dit helaas niet mogelijk heeft gemaakt. Zijn nage dachtenis zal bij ons in dankbare herinne ring blijven EN NU1939. Zoo staan wij dan weer voor een nieuw jaar. Vanavond vieren wij oud en nieuw, vanavond gaan onze gedachten terug. Vooruit durven velen onzer hun ge dachten niet te laten gaan, want wat 1938 der wereld gebracht heeft, was over het algemeen niet veel goeds. En de toekomst is om velerlei redenen niet rooskleurig. Toch zien ,vij geen aanleiding tot pessi misme, tot versagen. Onze taak is nu pre cies dezelfde als altijd het geval was en wezen zal Doen wat onze hand te doen vindt het doen met heel ons hart en naar de mate van onze krachten. Zonder in de eerste plaats te vragen naar het ge win dat dit ons brengen zal. Probeeren te leven als een waarachtig mensch, bewust van onze verantwoordelijkheid en bereid die taak te aanvaarden. Hen gelukkig maken voor wie wij verant woordelijk zijn. Geen haat en wantrou wen zaaien, geen afgunst en naijver koesteren, maar liefde schenken, ook al voelen wq ons arm. Wie zóó de toekomst durft in te gaan, vindt zegen op zijn levensweg, ook al is die toe komst nog in duister gehuld. In dien zin wensehen wij onze lezeressen en lezers van ganscher harte alle goeds voor het nieuwe jaar, dat morgen een aan vang neemt. SCHELDESTRAAT 22-26 BELLAMY PARK 56 NOORDSÏRAAI8 Daar begint a.s. Maandag de Seizoen-opruiming DAT ZEGT GENOEG. Als de drank is in den man Gisteravond laat riep de kapitein van een alhier liggend motorschip de assistentie der politie in, omdat op zijn schip wanorde heerschte en een machinist zich niet aan zijn bevelen wilde storen. Aan boord heeft de politie een 26-jarigen machinist gearresteerd, die weigerde de bevelen van den kapitein op te volgen en zich ook niet van boord wilde verwijderen. De man die onder drankinvloed verkeerde is aan het bureau van politie in bewaring gesteld. Majoor-rechercheur Prins gaat met pensioen. De majoor-rechercheur J. Prins gaat met ingang van 1 Januari a.s. den dienst bij de politie alhier verlaten, wegens het bereiken van den pensioengerechtigden leeftijd. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal. Donderdagmiddag heeft de nieuwbe noemde Italiaansche gezant Z.Ex. markies Pasquala Diana zijn geloofsbrieven aan H. M. de Koningin overhandigd. Te Gorinchem werd Donderdag de acte gepasseerd voor de ruilverkaveling in de banne Gorinchem. afdeeling De Haar en Kwakernaat. Deze acte leidt tot de vol tooiing van den rijksweg 15 (Rotterdam— Geldermalsum) en begin van den rijksweg 27 (VianenGorinchem), waarvoor deze ruilverkaveling noodig was. De groote rivieren zijn nog steeds in den greep van koning Winter, waardoor de scheepvaart, vooral de internationale, ernstigen hinder ondervindt. De Rijn is be dekt met schotser». Vlissingsch scheepvaartnieuws. Aangekomen; „Mecklenburg" van Harwich (verwacht) lichterschip „Fraternité Hl" van Zeebrugge Neder- landsche motorschepen „Polaris" en „Gijs" van Londen „Marnix" van Londen. Om te bunkeren: Duitsch s.s. „Pluto" van AntwerpenPanameesch s.s. „Atlas" van Gdynia. Vertrokken; „Oranje Nassau" naar Harwich „Maria" naar Brussel „Atlas" naar Buenos Ayres„Polaris" naar Rotterdam. „Alhambra"-Theater. Wereldnieuws en een teekenfilmpje met onzen sterken zeeman vormen de inlei ding tot De raadselachtige Mr. Moto. Mr. Moto is een schepping van den in Amerika sterk de aandacht trekkenden schrijver John. P. Marquand. Deze begon over Mr. Moto te vertellen in een week blad en zijn creatie werd een succes. Daar op verschenen deze verhalen in boekvorm. De 20th Century Fox-film kocht de film rechten voor de Moto-relazen en zoo zien wij thans deze fantasie-producten de „Charlie-Chan" films navolgen. Zeker, de onvergetelijke Warner Oland wordt nog niet geëvenaard, maar wel constateeren wij, dat deze 2e Moto-film reeds veel beter, veel reëeler, veel boeiender is dan het eer ste al te naïeve product. De 20th Century Fox-film heeft, naar thans beter blijkt, een vermoedelijk geluk kigen greep gedaan met de bezetting van de titelrol. Zij wees daartoe den Hongaar- schen acteur Peter Lorre aan. Peter Lorre is niet alleen een bijzonder knap karakter speler, niet alleen ^en acteur van talent, maar hij is ook een geheimzinnige figuur, die de rol van de: schranderen Japanschen speurder boeiend kan vertolken. Van het smokkelverhaal willen wij dit maal niet meer vertellen, dan dat het op vreemde wijze tijdens het Chineesch nieuwjaarsfeest te San Francisco aan vangt, voortgezet wordt op een Oceaan- stoomer, dat er te Honoloeloe een schoone Dit nummer bestaat uit 20 bladz. «ssam clsa» elcagij Oud en Nieuw. (Hoofdartikel); Op den drempel van het nieuwe jaarH (Pag. 1eerste blad)j Duitschland wil zijn onderzeebootvloot uitbreiden tot verdragsmaximmn on derhandelingen te Berlijn. (Buitenland); Een jaar geschiedenis. (Fotopagina)] 1938 in beeld en rijm. (Pagina 2 derde blad)] De Spaansche regeeringstroepen ont ketenen een tegenaanval. (Buitenland)] ZEE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN" Wij sluiten, om ons personeel in de gelegenheid te stéllen, dezen avond in den huiselijken kring ie vieren 2 Januari om negen uur begint onze SEIZOEN-OPRUIMING en staan wij weer tot uw dienst. Wij wen sehen U een prettigen avond en een voorspoedig 1939. Wolstraat Jjf5 Telefoon 612 ©©@@©©©©©©©(D©@ vreemdelinge aan boord komt en dat te Shanghai het groote eindavontuur op spannende wijze plaats vindt. Wij twijfelen niet, dat na deze tweede Mr. Moto-film het publiek naar een spoedige opvolgster zal verlang n. Daar waar mijn Sarie woon. In ons land dankt deze film haar titel aan het bekende Afrikaansche liedje, dat Gracie Fields zingt in voorbije tijden in een opkomende gouddelversstad temidden van een rumoerig, hardhandig doch goedhartig publiek. Er werd geld verdiend in het ein de der vorige eeuw. In alle gebieden, waar John Buil vasten voet had weten te ver krijgen, werden groote dagen beleefd. Ruw volk toog er op uit, harde werkers, stevige kerels met vierkante knuisten, die heel den dag zich afsloofden en die dan in de avonduren om vermaak riepen, dat evenals zijzelf pootig en stoer was. Voor die pioniers treedt Kit op om als vrouw-alleen haar brood te verdienen. Zij heeft wel den grooten, sterken Dobbie (Victor MacLaglen), doch met zijn eeuwig, kinderlijk geloof, dat hij zich rijk zou kun nen gokken, stopt hij haar moeizaam ver diende geldje telkens weer in allerbeden- kelijkste zwendelzaakjes. Zoo komen zij ook terecht in het Johannesburg van anno 1880, een armzalig mijnwerkersdorp, ruw, ruig en met een vrijwel verwilderde be volk* g. Dobbie raakt daar in de gevangenis en Kit moet weer alleen den kost verdienen. Op vrije voeten komt de eerste opnieuw met een reusachtig plan aanzetten cm zonder werken rijk te worden. Dan schei den zich echter de wegen. Na een reeks van bonte lotgevallen worden de twee ech ter weer door een groote, zonderlinge boks- partij vereenigd, zoodqt de reis naar huis, naar Oud-Engeland, nu werkelijk beginnen kan Qeiukkig Tlieuioiaar Fotograaf Badhuisstraat 63

Vlissingse Courant | 1938 | | pagina 1