V OUDEJAARSAVOND EERSTE BLAD 76e JAARGANG - NUMMER 306 DONDERDAG 29 DECEMBER 1938 STADSNIEUWS UIT DE PROVINCIE SPECKENS' Brood-&Bankefbakkerij Z ei ooota onze eta aaes itan Qsbaft en Koefeiet Wie niet adverteert wordt vergeten §cl»cufftcwi§sc« »emw dew «trogg KERK- EN SCH00LNIEUWS LUCHTVAART SCHEEP V AARTBERICHTEN MARINE EN LEGER ABONNEMENTSPRIJS Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agent schappen gevestigd zijn 2.20 per kwartaal of 17 cent per week. Franco per post 2.50. Voor het buitenland neme men een abonnement op het postkantoor zijner woon plaats. Afzonderlijke nummers 5 cent per stuk. Vllssingsche Courant UITGAVE FIRMA F. VAN DE VELDE Jr., WALSTR. 58-60, VLISSINGEN - TEL. 10 - GIRO 66287 Jt AD VERTENTIEPRIJ S Van 1—5 regels 1.25, iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijs. Reclames 50 cent per regel. Kleine adver tenties van 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent (max. 10 regels). Bij driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Alles bij vooruitbetaling. VERSCHIJNT DAGELIJKS, UITGEZONDERD OP ZONDAG EN ALG.ERKENDE CHR.FEESTDAGEN AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLIC1TEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIOINU „DE NEDERLAND SCHF DAGBLADPERS" TWEE OPVARENDEN VAN HET NEDERLANDSCHE MOTORSCHIP „COEN" DOOD GEVONDEN. Vermoedelijk heeft zich een geval van kolendampvergiftiging voorgedaan. Aan boord van het Nederland- sche motorschip „Coen", afkomstig uit Delfzijl, dat sedert eenige dagen aan den steiger aan de Ka naalstraat hier ter stede ligt, zijn hedenochtend twee jongemannen dood in hun kooi gevonden. Het schip was vóór Kerstmis hier binnen gekomen. De kapitein, de heer Vermolen, is toen met verlof gegaan, terwijl de ca. 28 jarige Duitsche machinist W. Houthuis, do micilie onbekend en de 22 jarige matroos kok J. van Elswijk uit Lemmer, aan boord hieven van de „Coen", waarop ook nog eenige reparaties verricht moesten worden. Gisteravond waren de mannen nog aan wal gegaan en keerden tegen twaalven naar hun schip terug. Het bevreemdde vanochtend den monteur die hier aan het werk was, dat hij omstreeks kwart over elf nog geen van de beide man nen had gezien. Toen hij zich in het voor onder begaf, vond hij hen levenloos in hun kooi liggen. Twee ontboden geneesheeren, een marinearts en dokter Grippeling kon den slechts den dobd constateeren. De politie, die de lijken van de slacht offers naar het lijkenhuis heeft overge bracht, stelt thans een onderzoek in naar de doodsoorzaak. Naar wij vernemen moet dit zeer vermoedelijk kolendampvergifti ging zijn. De werkloosheid in onze gemeente. Bij den Gemeentelijken Dienst der Ar- heidsbemiddelmg alhier stonden Woensdag als werkzoekenden i -geschreven Mannen 20 grondwerkers, 1 loodgie ter, 1 mastieker, 28 metselaars, 25 opper lieden, 49 schilders, 9 stucadoors, 27 tim merlieden, 1 verver, 3 vlechters, 1 opzich ter, 2 machinaal-houtbewerkers, 1 meu belmaker, 1 politoerder, 2 stoffeerders, 7 kleermakers, 3 schoenmakers, 26 metaal bewerkers, 12 brood/banketbakkers, 1 kok, 8 slagers, 2 tuinlieden, 3 magazijnbedien den, 10 reizigers/agenten, 6 winkelbedien den, 7 chauffeurs, 12 kellners, 14 loopers, 2 portiers, 2 sleepers, 51 transportarbei ders, 20 kantoorbedienden, 1 musicus, 3 onderwijzers, 40 varensgezellen (w.o. stuurlieden, machinisten, stokers, matro zen enz.) en 161 losse arbeiders. Vrouwen 1 kleermaakster, 4 kantoor bedienden, 2 huishoudsters, 1 dienstbode, 7 v.-erksters. Totaal 577 ingeschrevenen, vorige week 567, waarvan 249 in ~teun te weten 66 in de werkverschaffing, 29 in de plantsoe nen, 110 crisissteuntrekkers, en 44 ge- steunden vanwege Maatschappelijk Hulp betoon. Alzoo een vermeerdering van 10 werk zoekenden. Miss Hamlda komt In het „Concertgebouw". Dinsdag en Woensdag, 3 en 4 Januari a.s. zal in het „Concertgebouw" een bij zonder gezelschap optreden. De vrouwe lijke telepaat en helderziende Miss Hamida zal hier twee voorstellingen geven. Zij wordt by gestaan door den telepathischen te nor, Jean Janin en den fakir Ramah. Blij kens recensies laten deze artisten aardige staaltjes van hun kunnen zien. Voor verdere bijzonderheden verwijzen wij naar de in dit nummer voorkomende ad vertentie. Inkoopen op Oudejaarsavond. Aangezien Oudejaarsavond dit jaar op een Zaterdagavond valt, mogen de win kels tot 10 uur geopend blijven. Vanzelf sprekend zouden zoowel winkeliers als winkelpersoneel het zeer op prijs stellen, indien zij dezen voor het gezinsleven be langrijken avotnd, zoo eenigszins mogelijk, in den familiekring zouden kunnen door brengen. De Koninklijke Nederlandsche Midden standsbond dringt er dan ook in verband hiermede by het publiek op aan de inkoo pen zooveel mogelijk overdag te doen, opdat de winkeliers, voorzoover de be drijfsomstandigheden zulks toelaten, hun personeel vroeger naar huis kunnen laten gaan en ook eerder kunnen sluiten. Ook den winkeliers wordt verzocht in deze hun medewerking te willen verlee- nen, door zoover zulks mogelijk is, zoo vroegtijdig mogelijk te sluiten. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal. Donderdag zijn, ondanks den dooi, op de banen van de Kralingsche ijsclub, de wed strijden op de schaats om het provinciaal kampioenschap van Zuid-Holland verreden. Ter gelegenheid van de 100ste viering van Dingaansdag, hebben de posterijen van de Unie van Zuid-Afrika speciale herinne ringspostzegels uitgegeven. Vlissingsch scheepvaartnieuws. Aangekomen: „Mecklenburg" van Harwich (verwacht) Nederlandsche m.s. „Antilope" van Londen naar Bever wijk „Mudo" en „Wega" van Antwerpen. Om te bunkeren: Engelsch s.s „Gryfevale" van Chili; Duitsch s.s. „Cas- sel" van Hamburg; Noorsch s.s. „Ruth I" van Trapani; Duitsch s.s. „Hanschusto- phersen" van Temeuzen; Grieksch s.s. „Marathon" van AntwerpenBelgiscn m.s. „Nellie" van Rotterdam. Vertrokken: „Oranje Nassau" naar Harwich; „Tinda" naar Hamburg; „Gryfevale" naar Malmö; „Hanschusto- phersen" naar San Juan;; „Mudo" en „Wega" naar Londen; „Marathon" naar West-Harlepool; „Nellie" naar Quimper; „Cassel" naar Sydney. Mist belemmert de scheepvaart. Wegens den dikken mist moest vanoch tend vroeg te half zes de scheepvaart op de Westerschelde gestremd worden. Om streeks 11 uur klaarde het weer op zoodat de schepen geleidelijk aan hun reis weer konden voortzetten. Tentoonstelling van postduiven. Op 25 en 26 December j.l. hield de Post- duivenvereeniging „De Vriendenkring haar jaarlijkscne tentoonstelling. Ais keur meester fungeerde de heer C. i^nappers uit Roosendaal, die zien goed van Zyn taak heeft gekweten. De uitsiag was als volgt Mooiste vogel der tentoonstelling D. Lu de Koster. Het hoogst aantal punten voor de 4 aan gewezen vogels werd gewonnen door M. van Leizen. De tentoonstelling was ver deeld in zes klassen. De prijzen werden als volgt behaald Klasse 1oude doffers. W. F. de Ruiter le pr. M. van Leizen 2e pr. K. Marys 3e, 8e pr. en 2 Z.E.V.H. Mos 4e pr., 1 Z.E.V. en 1 E.V. C. Bosschaart 5e pr en 1 E.V. J. van Loenen 6e pr.G. Jacobs '7e pr. en 2 Z.E.V.H. Peters 9e, 10e en 11e pr. H. van Hoorn 1 E.V. J. J. Baak 3 E.V. M. "Vveug 1 E.V. en Gebrs. Wisse 1 E.V. Klasse 2f oude duivinnen. B. J. Peters le pr.J. van Loenen 2e pr. C. Bos schaart 3e pr., 1 Z.E.V. en 2 E.V. G. Ja cobs 4e, 5e pr. en 1 Z.E.V. J. J. Baak 6e pr. en 2 E.V. H. Peters 7e pr. M. van Belzen 8e pr. en 1 Z.E.V. Gebrs. Wisse 9e pr. en 1 E.V. K. Marijs 10e pr. en 1 Z.E. V. H. Mos 1 Z.E.V. en 1 E.V. W. F. de Ruiter 1 Z.E.V.J. Roelse 1 Z.E.V. A. Jonckman 1 Z.E.V. en 1 E.V. J. Antonis- sen 2 E.V.F. Temmerman 1 E.V. Klasse Sjarige doffers. D. L. de Koster le en 2e pr.J. J. Baak 3e pr.H. Peters 4e pr.J. Roelse 5e pr., 1 Z.E.V. en 1 E.V. B. J. Peters 1 Z.E.V.F. Temmerman 1 Z.E.V.W. F. de Ruiter 1 Z.E.V. J. Go- vers 1 E.V. Gebrs. Wisse 1 E.V.H. van Hoorn 1 E.V. Klasse Jt» jarige duivinnen. M. van Belzen le pr. W. F. de Ruiter 2e pr.B. J. Pe ters 3e pr. en 1 Z.E.V. G. Jacobs 4e pr. D. L. de Koster 5e pr.H. Peters 6e pr. en 1 Z.E.V. H. van Hoorn 1 Z.E.V. en 1 E.V.A. Jonckman 1 Z.E.V.J. J. Baak 1 Z.E.V.Gebrs. Wisse 1 E.V. Klasse 5, jonge doffers. J. van Loenen le en 6e pr. M. van Belzen 2e, 3e, 4e pr. en 1 Z.E.V. Gebrs. Wisse 5e en 10 pr. A. Jonckman 7e pr.J. Go vers 8e pr.J. J. Baak 9e pr. en 1 Z.E.V. D. L. de Koster 1 Z.E.V. en 1 E.V.H. van Hoorn 1 E.V. W. F. de Ruiter 2 E.V. Klasse 6, jonge duivinnen. M. van Belzen le pr. en 1 E.V. H. Peters 2e pr.D. L. de Koster 3e pr. J. Govers 4e pr. J. van Loenen 5e pr.H. Mos 6e pr.A. Jonck man 1 Z.E.V.F. Temmerman 1 Z.E.V. J. J. Baak 2 Z.E.V. M. Weug 1 Z.E.V. W. F. de Ruiter 1 E.V. Gebrs. Wisse 1 E.V. Het handeldreven met een vaartuig of vlot. De Minister van Waterstaat heeft goed gevonden als rivieren, kanalen of havens, dan wel gedeelten daarvan, waar het zon der vergunning, verleend door of vanwege den Minister, verboden is a. zich met een vaartuig of vlot op te houden tot het dra ven van handel, b. met een vaartuig koop waren voor de huishouding of scheepsbe- noodigdheden aan vaartuigen ?.f te leveren, o.m.f aan wijzenhet kanaal door Zuid- Ouwejaartjes, Ragout-, Saucijsen- en Palingbroodjes, Berlinerbollen met room ot slagroom, Appelbeignets, Appelflappen, Appelbollen, Abricolets, Sneeuwballen met slagroom, enz. enz. Telefoon 73. Beveland met de daartoe behoorende ha vens en sluizen, het kanaal door Walcheren met den zijtak naar Arnemuiden en Nieuw en St. Joosland en de daartoe behoorende havens en sluizen het kanaal van Terneu- zen met de tot dat kanaal behoorende zij- kanalen naar de Axelsche Sassing en de Passluis,de kanaalhavens en de buitenha vens en sluizen, de Stadshaven te Veere, de haven te Breskens, de vluchthaven te Bruinisse. Geen doorvoerbewijs voor bedrijfsauto's meer. De A.N.W.B. vestigt de aandacht van houders van bedrijfsauto's (taxi's, auto cars, vrachtwagens, bestelwagens, ver huiswagens, enz.) in de grensstrook op het Belgische ministerieeie besluit van 12 December jL, waarbij bepaald is, dat de Belgische ontvangers geen „acquits de transit" (doorvoerbewijs zonder borgstel ling) voor deze categorie wagens meer kunnen verstrekken. De neg loopende acquits dienen te worden ingeleverd, waar na grenspassage alleen kan plaats vinden op grond van een gewoon Belgisch trip tiek. De A.N.W.B. is gaarne bereid betrok kenen op aanvraag nader advies te ver strekken. Verkeersstremmingen, Normaal varen Anna JacobaZijpe H&nsweertWalsoorden f Hoeaekenskerke Terneuzen VeereKamperland Vlis- singenBreskens VlissingenBorsselen Terneuzen. Onregelmatig varen Numansdorp Zype (1 maal per dag) Wolphaartsdijk Kortgene, alleen overdag normaal, daarna onregelmatig ZierikzeeKatscheveer, ge durende het daglicht normaal, daarna on regelmatig. Benoeming inspecteur van de volksgezondheid. Bij Koninklijk besluit van 27 December is met ingang van 1 Januari 1939 be noemd tot inspecteur van de volksgezond heid, bij den dienst, welke in het bijzonder is belast met de handhaving van de wette lijke bepalingen betreffende de volkshuis vesting, jhr. ir. J. de Ranitz, te 's-Graven- hage, thans als zoodanig werkzaam op arbeidsovereenkomst en is als zijn ambts gebied aangewezen de provincie Zeeland en het westelijk deel van Noord-Brabant tot en met de gemeenten Hooge- en Lage- Zwaluwe, Zevenbergen, Hoeven, Rucphen en Zundert. MIDDELBURG. De M.T.V. verloting. Gisteravond had in café „de Eendracht" onder groote belangstelling de verloting plaats, verbenden aan de tentoonstelling van konijnen enz., uitgaande van de M.T..V Alvorens hiertoe werd overgegaan heeft de voorzitter, de heer J. C. van der Boudt, de fokkers verzocht geen gebruik te maken van de onbekendheid met de dieren bij leeken, die eventueel een pry's winnen en deze willen verkooper. Dit schijnt wel eens gebeurd te zijn, wat spr. afkeurt. Spreker stelt zich gaarne beschikbaar voor de lee ken om hen ter zake van advies te dienen. OOST- EN WEST-SOUBURG. Vacature gemeenteraad. De heer J. van Soelen te Souburg is be noemd tot vrij gestelde van den Ned. Centr. Bond van Chr. Arbeiders in de bedrijven van Voedings- en Genotmiddelen en zal binnenkort de gemeente verlaten. Door zijn vertrek ontstaat tevens een vacature voor de chr.-hist. partij in den gemeenteraad. Zijn opvolger is de heer S. de Pagter.. GOES Gemeenteraad. Het Schuttershof blijft eigendom der gemeente. In de gisteravond gehouden vergadering van den Raad dei* gemeente Goes werd besloten over te gaan tot conversie van een leening groot 33.867.81 a 4 in een ZVz leening met betaling van 1 boete. De instructie van den directeur van den keuringsdienst van vee en vleesch werd in dien zin gewijzigd dat vervallen is de toe stemming om veeartsenijkundige practijk uit te oefenen. Besloten werd tot het aanvaarden van een voorschot groot 70.000 van het werkfonds voor het aanbrengen van ver anderingen in het Gasthuis (afd. zieken huis en ouden van dagen). Een uitgebreide discussie werd gevoerd over het voorstel van B. en W. om het gemeentelijk gebouw „Het Schuttershof" niet te verkoopen maar onder de bestaan de voorwaarden weer voor vijf jaar aan den tegenwoordigen pachter te verhuren. De meerderheid van de financieels com missie was van een geheel andere mee ning en stelde voor in principe te beslui ten tot verkoop. Mocht deze verkoop niet tijdig vóór 1 Augustus 1939 tot stand kunnen komen dan zou de huur nog met één jaar verlengd kunnen worden. De voorzitter en weth. de Roo verde digden krachtig het behoud van het Schuttershof. Zij zouden het onverstandig vinden dit gebouw, zoo gunstig gelegen nu een deel der schuld is afgelost, te gaan verkoopen. Goes heeft gunstige perspectieven en kan een inrichting als deze voor vergaderingen, tooneelvoorstel- lingen en tentoonstellingen niet missen. Weth. de Roo kwam in het ongunstig ste geval tot een jaarlijksch tekort op de expolitatie van 570. Natuurlijk heeft het gebouw veel gekost, maar dit bedrag is men, voor zooveel afgelost, kwijt of men verkoopt, ja dan neen, terwij) ook de rest van de leening moet worden afgelost, ver minderd met de opbrengst, terwijl men dan niets meer heeft. De financieele commissie (meerder heid) kwam tot een verlies van 73.000 dat reeds is geleden in 14 jaar en bere kende dat verkoop (aangenomen dat men er 30.000 voor zou krijgen) in totaal een voordeel zou opleveren van 40.000. Zij achtte het niet verantwoord dit bedrag uit te geven terwijl er zoovele andere ver- gadergelegenheder. zijn. Nadat verschillende leden hadden ver klaard bezwaar te hebben tegen verkoop, die alleen tot gevolg zou hebben dat de gemeente met een schuld zou blijven zit ten waar niets tegen over stond, waarte genover de financieele commissie aanvoer de dat een particulier zoo niet zou rede neeren, werd het voorstel van B. en W. aangenomen met 11 tegen 2 stemmen. Nadat de Raad eerst over dit punt in besloten zitting is geweest, stellen B. en W. voor, volgens vooorstel van Ged. Sta ten, een overeenkomst aan te gaan met de andere Zuid-Bevelandsche gemeenten tot instelling van een gemeenschappelijk bouw- en woningtoezicht. De andere ge meenten zullen hiertoe met 10 ct. per in woner bijdragen. Zetel van den dienst zal Goes zijn. Na eenige ^'scussie wordt het voorstel met algemeene stemmen aangenomen. Bij de rondvraag informeerde de heer Laport of de functies onder de wethouders eenigszins verdeeld zijn. De voorzitter merkte op, dat niemand ooit teruggewezen wordt. De heer De Roo heeft reeds bepaalde uren gesteld waarop hij te spreken is. De heer Laporte zag gaarne kennisge ving van bepaalde uren, en voor welke takken van dienst men een bepaald wet houder kan opreken. De voorzitter zal dit overwegen. De heer Reedijk meende, dat het ge- wenscht is, dat de bewoners van panden verplicht zijn hun stoep van sneeuw schoon te houden. De voorzitt r merkt op, dat men dit volgens de verordening verplicht is. De heer Visschfir wees op de ongeluk kige bestrating in de Korte Nieuwstraat. De voorzitter zal er aandacht aan schen ken. Met de beste wenschen in verband met de jaarswisselmg over en weer werd deze zitting besloten. Dit nummer bestaat uit 2 bladen Het jaar 1938 in het buitenland. (Pag. 1tweede blad); Twee jongemannen aan boord van eeni te Vlissingen 1 ggend motorschip ver moedelijk door kolendampvergiftiging om het leven gekomen. (Stad)J Acht wetsontwerpen inzake volks* huishouding, landsverdediging In bui* tengewone omstandigheden, inge diend. (Binnenland)] Haagsche hof stelt eveneens de auto* bussen in het gelijk. (Rechtszaken)] ZIE VERDER. EVENTUEEIJ LAATSTE BERIC HTEN. Bijbelgenootschap Hamburg ontbonden. Op grond van paragraaf 1 van de ver* ordening van den rijkspresident tot be scherming /an volk en staat van 28 Fe bruari 1933 is het Bijbelgenootschap Ham* burg ontbonden en verboden. ZJL de Paus verleent audiëntie. Z.H. de Paus heeft Woensdag een aan tal diplomatieke vertegenwoordigers ont vangen, die hem hun Nieuwjaarswenschen kwamen aanbieden. Na nog een aantal particuliere audiënties te hebben ver leend, begaf de Heilige Vader zich naai? de groote audiëntiezaal, waar eenige hon derden pelgrims vereenigd waren. De terugreis van de „Reiger". De „Reiger", die op de terugreis vaif Zuid-Afrika naar Nederland is, vertrok om 5.25 uur G.M.T. uit Karthoem. Men hoopt om 7.45 uur G.M.T. te Wadihalfa aan te komen. Rotterdam en het natuurlijke achterland, Op de vragen van het Eerste Kamerlid van Vessem betreffende behartiging der belangen van de Rotterdamsche haven ter zake van het behoud van het aandeel van Rotterdam in het verkeer met zyn natuur lijke achterland, wc irin o.m. wordt ge vraagd Zijn de Ministers niet van mee ning, dat tegenover de Belgische activi teit tot bevordering der belangen van de Antwerpsche haven door versterking, door. middel van een samenwerking der Belgi sche en Duitsche regeeringsinstanties, van de banden, met de havens van Rijn- en Roergebied, een krachtige activiteit der Nederlandsche instanties van ijk en ge meente behoort te worden gesteld om het aandeel van Rotterdam in het verkeer met zijn natuurlijke achterland te behou den? luidt het antwoord van de Ministers Colijn, Patijn en Steenberghe De belangen vc- P otterdam en van de Nederlandsche havens in het algemeen bij het vereer met hun natuurlijk achterland zijn onderwerp van regelmatige bemoei.* ing der regeering, waarbij nauw contact onderhouden wordt met Duitsche regee ringsinstanties. Zweedsch schip aan den grond geïooperu, Het Zweedsche stoomschip „Britannia", metende 4216 ton, is vanochtend in dichten mist voor Southend aan den grond geloo- pen. De negentig passagiers konden aan land gezet worden en men verwacht, dat het schip met hoog water vlot zal komen. Bij Kon. besluit zijn met ingang van X Januari 1939 benoemd en aangesteld tot reserve 2e luitenant bij hun tegenwoordig regiment, de vaandrigs W. K. Walstra, van het 3e reg. infanterie en B. R. Jongebreur: van het reg. kustartillerie,

Vlissingse Courant | 1938 | | pagina 1