GRATIS! EERSTE BLAD 76e JAARGANG - NUMMER 305 WOENSDAG 28 DECEMBER 1938 STADSNIEUWS UIT DE PROVINCIE Nieuwe kwartaal abonné's GRATIS ABONNEMENTSPRIJS Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agent schappen gevestigd zijn 2.20 per kwartaal of 17 cent per week. Franco per post ƒ2.50. Voor het buitenland neme men een abonnement op het postkantoor zyner woon plaats. Afzonderlijke nummers 5 cent per stuk. YJissinqsclie Courant UITGAVEFIRMA F. VAN DE VELDE Jr., WALSTR. 58-60, VLISSINGEN - TEL. 10 - GIRO 66287 ADVERTENTIEPRIJS Van 15 regels f 1.25, iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijs. Reclames 50 cent per regeL Kleine adver tenties van 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent (max. 10 regels). Bij driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Alles bij vooruitbetaling. VERSCHIJNT DAGELIJKS, UITGEZONDERD OP ZONDAG EN ALG.ERKENDE CHR. FEESTDAGEN AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, 1 NGE STELP DOOR DE VEREENIGINO „DE NEDERLANDSCHF. DAGBLADPERS" Machineschade» Het Nederlandsche stoomschip „Groote- kerk" op weg van Antwerpen naar Au stralië" is Zondagavond alhier op de reede voor anker gekomen in verband met een machinedefect. Op Tweeden Kerstdag heeft het perso neel der reparatieafdeeling van de Kon. Mij. „de Schelde" zich des nachts aan boord begeven van de „Grootekerk" om een nieuw tandwiel in de turbine-over brenging te plaatsen. Hiermee is men gisteravond gereed gekomen en nadat eenige geslaagde proeven waren genomen, heeft het schip vannacht omstreeks één uur de reis voortgezet. Denkt er om tijdig uw belastingen te betalen De ontvanger der directe belastingen te Vlissingen deelt mede dat ter voorkoming van vervolging vóór 7 Januari a.s. op de grondbelasting 1938, aanslagbiljetten ge- dagteekend Februari 1938 en op de perso- neele belasting 1938, aanslagbiljetten ge- dagteekend Maart tot en met Juli 1938 het restant betaald moet zijn. Op de in komstenbelasting 1938/1939, aanslagbiljet ten gedagteekend Juli 1938, moet vóór genoemden datum 5/9 voldaan zijn en op de inkomstenbelasting 1938/39, aanslagbil jetten gedagteekend October 1938, 1/3. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal. Een onbeschrijflijke verwoesting werd aangericht toen Zaterdagmorgen een vrachtauto van de „Noorder-transport" van de firma W. uit Oude-Pekela, nabij Meppel tegen een boom reed. Daar door den brand de centrale verwar ming in het Centraalstation te Utrecht niet meer in tact is, wordt in de weder in ge bruik genomen hal. de vulkachel flink ge stookt, wat wel huiselijk aandoet bij den opgestelden kerstboom. Maandag werden op de banen van de ijsc-lub „Volharding" nationale proefwed- strijden van het gewest Noord-Holland ge houden. Op de Gouwzee tusschen Marken en Monnikendam heerschte Maandag een groote drukte. De Markers reden schaats in him eigen haven. Tijdens de Kerstdagen werd er druk „ge- bobsleed" vanaf het bekende „Kopje" te BLoemendaal. Gevonden voorwerpen. De Commissaris van Politie te Vlissin gen maakt bekend, dat aan zijn bureau als gevonden, is gedeponeerdPaar bruine dameskousen doosje met twee zilveren kettinkjes met hangertjes grijs wollen kinderhandschcen; twee huissleutels; hee renrijwiel en zwarte damestasch inhouden de bril en zakdoek en dat inlichtingen zijn te bekomen omtrentheerenrijwiel bij Butz, Kolvenierstraat 10 ijzeren hamer bij Baart, Breewaterstraat 5 wollen kin derhandschoen bij Roelse, Nieuwstraat 35 paar glacé heerenhandschoenen bij Goet- heer, Paul Krugerstraat 41 blauw wollen handschoen bij Ratelband, Glacisstraat 82; Lipsleuteltje no. 115 bij J. Theune, Bree waterstraat 24 wollen kinderhandscboen bij Ratelband, Glacistraat 82zwarte schoenslipper bij Kort, Pluimstraat 4 jon- gensschaats bij Buijs, Anjelierenlaan 22 bruin© wollen kindermuts bij Frenks, Gla cisstraat 61 rijwielbelastingmerk in étui bij Van Vlaanderen, Badhuisstraat 113 paar bruine glacé handschoenen bij P. Brasser, Vrijdomweg 44 huissleutel bij v. d. Bulk, Ridderspoorlaan 3 huissleutel bij de Joode, Bouw°n Ewoutstraat 39 zwar te heerenportemonnaie met inhoud bij P. Bliek, Abeelscheweg 3 te West-Souburg ring met 9 sleutels en een kettinkje bij Hintzen, Scheldestraat 72; school-étui bij Nederlof, Steenhuisstraat 25; geldstukje bij Politiewacht, Breestraat IX; gekleurde damesceintuur bij Puijper, B 392 Zuidbeek, indien niet thuis te bevragen op no. 398; heerenrijwiel bij Bakker, Walstraat 75 heerenrijwiel bij de Jong, West-Souburg- scheweg bij Keersluisdameshorloge bij J. Everaars, Wilhelminastraat 25 (2 x bellen) sleutel bij F. Herman, Nijver heidsstraat 13 stekker van een fototoe stel bij W. van Ochten, Breewaterstraat 41koperen sleutel van een melkbus bij v. d. Wart, Vlissingcchestraat 42, Sou burg grijs wollen kinderhandschoen bij A. J. Osté, Hobeinstraat 71huissleutel bij v. d. Leije, Hobeinstraat 69 ring met 5 sleutels bij Luitwieler, Arsenaalstraat 4 en voorts gedeponeerd een damesrijwiel. Vlissingsch scheepvaartnieuws. Aangekomen; „Oranje Nassau"'*, yan Harwich (verwacht) Nederlandsche motorschepen „Iris" en „Meeuw" van Gravelines „Amstel" van Antwerpen „Telegraaf XV" van Antwerpen „Tele graaf VI" van Gent„Elziena" van Gent. Om te bunkeren: Italiaansjïh' s.s. „Campania" van Cantania„Valdar- no" van Piombino Firisch s.s. „Eva" van Port Brülée Grieksch s.s. „Aghios Nico las" van Cypres; Nederl. motorschip „We- ga" van Antwerpen. Vertrokken: „Mecklenburg" naar Harwich; „Kieldiep" naar Ouddorp; „Iris" naar Delfzijl„Campania" naar Bremen „Valdarnó" naar Gdynia „Traviata" naar Newcastle„Oostvlaanderen" en „Albert L. Ellsworth" naar Antwerpen „Amstei" naar Amsterdam „Telegraaf VI en XV" naar Rotterdam „Eva" naar Sundsvall „Irene" naar Londen. Verkeersstremmingen. Normaal varen Anna Jacoba-Zijpe, Hansweert-Walsoorden, Hoedekenskerke- Terneuzen, Vlissingen-Breskens, Vlissingen -Borsselen-Temeuzen. Onregelmatig varen Wolphaartsdijk- Kortgene alleen overdag normaal, daar na onregelmatig Zierikzee-Katsche veer gedurende het daglicht normaal, daarna onregelmatig. Aanbestedingen. Namens den hoofdingenieur-directeur van den Rijkswaterstaat werd hedenmorgen aanbesteed het leveren van betontegels en betonbanden ten behoeve van den aanleg van rijwielpaden langs den rijksweg Krui- ningenKloetinge, no. 58 van het rrjks- wegenplan 1938. Inschrijvers waren N.V. Kon. Rotter- damsche Beton- en Ann. Mij. v. h. Van Wa ningen Co., te Rotterdam 16952 N.V. Basalt- en Bouwstoffen Mij., Zaandam 14.395 N.V. Höllandsche Basaltine Te gelfabriek, Rotterdam 14.294,99 N.V. Zeeuwsche Beton Mij., Vlake 14.000 Beton- en Basaltine tegelfabriek C. Pieters, Middelburg 13.050 Maldensche Beton- fabriek, Nijmegen 13.032 N.V. Neuzen- sche Bouwmaterialenfabr. „De Hoop", Ter- neuzen 12.899 N.V. Beton Mij. „De Peel", Roermond 12.558,50 N.V. Band- en Te gelfabriek „Bandtegel", Maasbracht 12.438,50 Van Dijk jr. N.V., Alphen a. d. Rijn 11.974 F. P. Bos, Alphen a.d. Rijn 11.743,42 Trottoirtegelfabriek „Holland", Westervoort 11.595. Twee biljetten van onwaarde. Herbenoeming kantonrechter plaatsvervanger. Bij Kon. besluit van 22 December 1938. zijn herbenoemd tot kantonrechter-plaats- vervanger In het kanton Middelburg mr. J. H. M. Stieger, mr. C. M. Kegge. MIDDELBURG. De tram, de sneeuwval en de vorst. Zaterdagavond is de beugel van de elec- trische tram ter hoogte van het café Lom- merijk op den Nieuwen Vlissingschen weg achter een paal blijven haken. Daardoor is de paal gevallen en heeft een ruit van den motorwagen gebroken, waardoor een juffrouw, gelukkig maar licht, door het glas werd verwond. Het gevolg was na tuurlijk vertraging in den dienst. Maandagavond is een bijwagen op den Langevielesingel door den sneeuwval ge derailleerd. De motorwagen wist den wa gen weer op zijn plaats te brengen. Het liep hu zonder persoonlijke ongelukken of materieele schade af. De tentoonstelling van de M.T.V. Gisteren was het bezoek aan de tentoon stelling va.n konijnen, hoenders en duiven in de vleeschhal niet zooals men had ver wacht. Te kwart over vijf heeft de secretaris, de heer M. W. van den Driest, met woorden van dank tot inzenders, standhouders en allen, die aan het welslagen der tentoon stelling medewerkten, deze gesloten en de hoop uitgesproken, dat men een volgend maal weer op aller medewerking zal mo gen rekenen. Te waardeeren voorlichting. Toen een paar maanden geleden aan vele aangeslotenen by de waterleiding bericht werd, dat een meter te hunnen huize zou worden geplaatst en zy in het vervolg een vast bedrag per jaar van 48 zouden gaan betalen, en dan boven 160 M3 water ge bruik per jaar 30 cent per M3, kwam bij verschillende hunner de vraag op hoeveel dit per jaar goedkooper of duurder zou zijn. Het is zeker zeer te waardeeren, dat de di recteur .van gemeentebedrijven nu aan allen een nadere mededeeling heeft doen toekomen, waaruit blijkt hoe het verschil is tusschen het abonnement van vroeger en thans en met hoeveel M3 de 160 mag wor den overschreden om toch niet meer te gaan betalen dan voorheen. Ook is daaraan toegevoegd, dat indien het jaarverbruik minder bedraagt dan 160 M3 geen terugbetaling plaats vindt, doch dat het wel in de bedoeling ligt in de toekomst het bedrag van 48 geleidelijk te verlagen,, met dien verstande echter, dat alsdan ook het zonder bijbetaling toegesta ne waterverbruik, gerekend tegen 30 cent per M3, evenredig wordt verlaagd. Installatie mr. P. van Empel als ambtenaar van het O. M. De gewone wekelyksche strafzitting van lïet kantongerecht te Middelburg is heden morgen om elf uur even onderbroken voor de plechtige installatie van mr. P. van Empel als ambtenaar van het Openbaar Ministerie bij de kantongerechten in het arrondissement Middelburg. Aanwezig wa ren de ouders, de aanstaande echtgenoote, een broer en zuster van mr. van Empel, alsmede de directeur der Handelsschool, mr. P. C. de Jonge de waarnemende kan tonrechter, mr. A. J. van der Weel, en het personeel van het parket. De kantonrechter, mr. J. Moolenburgh, liet voorlezing doen van de betrok' n stukken en verklaarde mr. van Empel geïnstalleerd als ambtenaar van het O.M. Hierna richtte hij zich tot den geïnstal- leèrde en zei, dat deze benoeming een bij- zondèr karakter heeft, omdat zij iemand geldt die reeds meer dan 4 jaar waarne mend ambtenaar was en van wien men weet dat hij met grooote toewijding en nauwgezetheid zijn taak verricht. De ambtenaar van het O. M., mr. B. J. Besier, zei het op hoogen prijs te stellen de eerste te zijn, die mr. van Empel als ambtgenoot mocht toespreken. Spr. bracht zijn nieuwen ambtgenoot dank voor den groo^n. steun, dién hij hem als echte Zeeuw heeft kunnen geven op velerlei ge bied, waarbij het typisch Zeeuwsche naar voren komt. Spr. wist ook namens de drie parket-ambtenaren te spreken als hij de hoop uitsprak, dat mr. van Empel nog lang te Middelburg werkzaam zal mogen zijn. De griffier, mr. A. Tieleman, sloot zich aan bij het reeds gesprokene en zegde ook voor de toekomst gaarne medewerking *an mr. van Empel toe. De nieuwe ambtenaar heeft daarop eerst dank gebracht aan God, Die hem de kracht gaf de spannende jaren van waar neming door te maken, en aan H. M. ue Koningin voor de benoeming. Spr. dankte achtereenvolgens de ver schillende heeren voor hun waardeerende woorden. Het is voor spr. gelukkig aan hetzelfde parket te zijn benoemd, waar hij reeds bijna 5 jaar werkzaam was. Spr. vertrouwde bij de komst van mr. Besier spoedig, dat deze zich wel zou inwerken, toen hij hem toevoegde naar buiten kij kende „Zie daar heb je de vreemdelin gen". Ook tot de klerken van het parket sprak spreker waardeerende woorden. WOLFAARTSDIJK ONMENSCHELIJKE TOESTAND. Gezin in een onverwarmde schuur. Te Wolfaartsdijk heeft zich het onge hoorde feit voorgedaan dat vorige week met de vreeselijke koude een gezin be staande uit man, vrouw en drie jonge kin deren moest verblijven in een oude schuur waarin niet gestookt kon worden, en die zoo slecht was dat de vogels er in en uit konden vliegen. Des nachts sliepen de kinderen in de cabine van een auto, terwijl de ouders in de schuur bij den auto lagen. Men kan zich indenken wat een ellendê dit gezin heeft geleden. De burgemeester heeft alle mogelijke moeite gedaan om een beter onderdak te vinden voor deze men- schen, maar drie huiseigenaren die een woning leeg hadden staan, weigerden een woning te verhuren, hoewel het Burg. Armbestuur zich voor de huur garant stelde. Ook de wederzijdsche ouders weigerden hun woning voor hun kinderen en klein kinderen open te stellen, omdat ze vrees den dat „ze er dan mee zouden blijven zitten" De burgemeester vroeg in de laatste raadsvergadering den leden van den Raad om raad, maar niemand van de heeren kon dien geven BIERVLIET Een uitvoering. Maandagavond gaf de voetbalvereeni- ging „Biervliet" een uitvoering bij Van de Sande. Opgevoerd werd het blijspel „Amor en bananen". Met het rad van avontuur werd in de pauzes de kas der vereeniging weer eenigszins bijgevuld. Door het slechte weer was de opkomst niet groot. TERNEUZEN Er zal een landbouwhuishoudschool moeten komen. Dank zij de groeiende belangstelling voor de landbouwhuishoudschool te Ter- neuzen is de ruimte, welke in de open bare school C hiervoor beschikbaar kon worden gesteld niet meer toereikend. Men ziet zich gedwongen naar ruimere lokaliteiten om te zien. Een nieuw school gebouw zal moeten verrijzende kosten begroot men op twintigduizend gulden, meldt de N. R. Crt. De gemeenteraad heeft, naar aanleiding van een door de Zeeuwsche Landbouwmaatschappij tot hem gericht verzoek, de oprichting van een landbouwhuishoudschool in deze ge meente noodig geoordeeld. KERK- EN SCHOOLNIEÜWS Duitscbe aanval op het Vaticaan. De „Angriff" publiceerde gisteren een hoofdartikel, waarin een felle aanval wordt gedaan op het Vaticaan. Zonder twijfel is dit een antwoord op de jongste verkla ring van Z.H. den Paus inzake de totali taire beginselen, waarover tot nu toe in de Duitsche pers is gezwegen. Het blad schryft, dat het Vaticaan zich op het oogenblik bijna uitsluitend bezorgd maakt over het Jodenvraagstuk en verwijt het Vaticaan niet te protesteeren tegen de Britsche actie in Palestina. Het nat-soc orgaan besluit met de verklaring, dat het oude devies van de kruistochten „God wil het" moeilijk te vereenigen is met een der gelijke religieuse politiek. Duitsche aanval op den aartsbisschop van Canterbury. In de „Stürmer", het anti-Semietische orgaan van Julius Streicher, wordt de aartsbisschop van Canterbury heftig aan gevallen, omdat hij zijn sympathie heeft betuigd met de Joden in Duitschland. In het bijzonder is het blad verbolgen over den brief, welke eenigen tijd geleden door den aartsbisschop in de „Times" is ge- scherven en woorden, welke hij in een vre- desdienst in Westminster Abbey heeft ge sproken. Hij verzocht hier de geloovigen eenige oogenblikken stilte in acht te wil len nemen als teeken van sympathie met het vervolgde Joodsche volk. „De aartsbisschop is zoo een verrader van de zaak van Christus, zijn strijd en zijn leer geworden", zoo schrijft het blad. „Christus heeft nooit zijn sympathie be tuigd met de Joden en zou nooit veront schuldigingen hebben gevonden voor een Joodschen moordenaar. Christus noemde hen kinderen van den duivel, moordenaars, de verpersoonlijkte leugen en nu staat de hoogste Christelijke autoriteit in Engeland op om dit ras van moordenaars, dat twee duizend jaar geleden Christus heeft ver moord, te verdedigen. Ten behoeve van deze moordenaars schrijft hij brieven aan Britsche kranten. Voor dit met bloed be vlekte, schuldige volk van misdadigers onderbreekt hij den dienst, geeft uiting aan zijn sympathie en zijn genegenheid. Wat zou Christus zeggen, Christus, die door de Joden is vermoord, wanneer Hij dezen dienst zou hebben bijgewoond? Hij zou een toespraak houden over wolven in schaapskleederen en tegen valscbe pries ters, zooals Hij twee duizend jaar geleden heeft gedaan". UITLATINGEN VAN HET „SCHWARZK KORPS". Hervatting van den strijd tegen het „Clericalisme" Het „Schwarze Korps", het orgaan van de S.S., heeft aangekondigd, dat binnen kort een einde zal worden gemaakt aan het Jodenvraagstuk in Duitschland. In verband hiermede merkt het orgaan op, dat er een opmerkenswaardige parallel te trekken is tusschen de Joodsche taktiek en de katach tige voorzichtigheid van het clericalisme. Deze beide groepen hebben niets gemeen met den adelaar doch gelijken meer op een aal. De clericale aal is evenwel nog moeilij ker te vangen dan de Joodsche. De Jezuïten worden vervolgens „geestelijke slangen zonder ruggegraat" genoemd, welke door den staat niet kunnen worden gevoed. Deze bedreigingen schijnen een bevesti ging van geruchten, welke te Berlijn de ronde hebben gedaan over een hervatting van den strijd tegen het „clericalisme" en over de financieele maatregelen tegen de kerk. De Osservatore over den strijd tegen den godsdienst. De Osservatore Romano constateert bitter, dat zoowel in Rusland als in Duitschland aanzienlijke pogingen in het Dit nummer bestaat uit 2 bladen ontvangen de in deze madnd nog ver schijnende nummers Alle abonné's der Vlissingscha Courant in het bezit van een polis, zijn overeenkomstig dg betreffende bepalingen geheet verzekerd tegen ongevallen. §cl»cwrlcwissc» «an den dag Opzienbarend artikel In Engelsch blad Wil Duitschland de Nederland sche en Belgische kolonies? (Buitenland) Verwoede gevechten in Spanje. (Buitenland) Drama nabij Hoorn. (Gemengd nieuws) Botsingen van vrachtauto's richten groote schade aan. (Gemengd nieuws) ZEE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN. werk zijn gesteld door het militante atheïsme om het godsdienstige gevoel in het volk aan den vooravond van Kerst mis te verstikken. Het blad schryft, dat in Rusland het atheïsme geen Ersatz gevonden heeft voor den godsdienst, dien het bestrijdt, terwijl dat in Duitschland anders is. Voor de nationaal socialistische wereld, aldus het blad, wordt een niet minder hardnekkige negatie van het christelijke omgezet in dat nieuw hei- densche, pantheïstische mysticisme, dat beweert tegen het atheïsme te strijden en dat zichzelf opwerpt tot verdediger van geloof en godsdienst tegen het materia listische bolsjewisme en aldus een recht opeischt op dankbaarheid van hen, die het vervolgt. Dit werk van godsdienstvernietiging is nog gevaarlijker dan het openlijk beleden atheïsme. „Het is voldoende de nationaal socialistische pers door te nemen om het streven te zien, dat de laatste dagen in het werk gesteld wordt om het Karakter van Kerstmis te ontaarden door profane denkbeelden in de plaats te stellen van de christelijke beteekenis dezer viering". Het orgaan van het Vaticaan vergelijkt de Russische opvattingen met de natio naal socialistische en verklaart„de uitersten raken elkaar bij den afbraak van dat geloof, die moraal, die gedach ten en die onchristelijke zeden, die zich. stellen tegenover hun gemeenschappelijke doeleinden, welke er in bestaan alle glorie aan God te ontzeggen om haar aan den mensch te geven. Laten wij onze oogen keeren naar de verschillende deelen der wereld en in het bijzonder daarheen, waar men woest den Heer loochent. Er is geen vrede tusschen de volkeren, de -sen, noch in de gewe tens, want er heerscht geen vrede met rechtvaardigheid, naastenliefde en men- schelijke solidariteit. Benoeming onderwijzeres. Tot onderwijzeres aan de openbare ULO- school te Terneuzen is benoemd mej. E. M. J. van Donkelaar te Zeist. Voor het examen staatsinrichting M.O. (q) is geslaagd de heer A. v. d. Boom gaard te Wemeldinge. Voor het diploma machineschrijven (10- vingersysteem) zijn te Utrecht geslaagd met lof de damesC. A. den Hamer, Re- tranchementM. J. van Houte, Cadzand C. J. Jansen, OostburgJ. A. Leenhouts, Schoondijkeen de heeren J. A. Masclee, Cadzand en P. J. L. Verhage, Sluis*

Vlissingse Courant | 1938 | | pagina 1