GRATIS! EERSTE BLAD 76e JAARGANG - NUMMER 304 DINSDAG 27 DECEMBER 1938 Twee personentreinen k Roemenië botsen op eikaar. STADSNIEUWS Nieuwe kwartaal abonné's GRATIS ABONNEMENTSPRIJS Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agent schappen gevestigd zijn 2.20 per kwartaal of 17 cent per week. Franco per post 2.50. Voor het buitenland neme men een abonnement op het postkantoor zijner woon plaats. Afzonderlijke nummers 5 cent per stuk. Viissingsche Courant UITGAVE FIRMA F. VAN DE VELDE Jr., WALSTR. 58-60, VLISSINGEN - TEL. 10 - GIRO 66287 M AD VERTENTIEPRIJ S Van 1—5 regels 1.25, iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijs. Reclames 50 cent per regel. Kleine adver tenties van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent (max. 10 regels). Bij driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend Alles bij vooruitbetaling. VERSCHIJNT DAGELIJKS, UITGEZONDERD OP ZONDAG EN ALG.ERKENDE CHR.FEESTDAGEN AANGESLOTEN B IJ HET BUREAU VOOR PUBL I C I T El TS W A A R D E, INGESTELD DOOR DE VEREENIGINU „DE NEDER I. AND SCHF O A (i B I Al) PERS" Ernstige ramp in den Kerstnacht. Meer dan 80 dooden 325 gewonden. In den Kerstnacht is een personentrein, die van Galatz op weg was naar Chisirfku, nabij het station Vaicaitzei in Zuid-Bess- arabië in botsing gekomen met een van den tegenovergestelden kant komenden personentrein. Uit de puinhoopen heeft men meer dan 80 dooden geborgen, alsmede 325 gewon den, waarvan er vele in zorgwekkenden toestand verkeeren. Het reddingswerk werd ernstig bemoei lijkt doordat tengevolge van het slechte weer het verkeer groote vertraging onder vond en de telefoonleidingen waren ver broken. Niettemin heeft men uit Galatz twee treinen met dokters en verplegend personeel kunnen zenden. De twee locomotieven waren volkomen vernield. Zeven wagens waren totaal ver brijzeld en alle overige min of meer be schadigd. In den loop van Zondagnacht hebben de minister van verkeer en volks gezondheid zich naar de plaats van de ramp begeven. Uit het voorloopig onderzoek is gebleken dat de stationschef te Galatz den machi nist schriftelijke opdracht had gegeven, niet zooals gewoonlijk op het enkelsporige traject te Frecttai op den trein uit tegen overgestelde richting te wachten, doch eerst op het volgende station, Etulea, om dat de andere trein vertraging had. Deze tweede trein wachtte echter niet te Etu lea. De stationschefs van Galatz en Fre- catai zijn in hechtenis genomen. BRUK WERK VOOR DE BRANDWEER. Zaterdag moest tweemaal worden uitgerukt. De Vlissingsche brandweer heeft Zater dag druk werk gehad. Tweemaal werd zij gealarmeerd voor branden resp. in de Kol- nenierstraat en de Walstraat. Bij den eer sten brand werd een eenverdiepingshuisje grootendeels door het vuur vernield, terwijl in de Walstraat een kleine kamer uit brandde. De brand in de Kolvenierstraat. Zaterdagmiddag omstreeks half drie brak brand uit in de woning Kolvenierstraat no. 18, bewoond door mej. B. Toen mej. B. den brand ontdekte, grepen de vlammen in het achterste gedeelte van het huis reeds fel om zich heen. De vrouw was genoodzaakt met haar twee kleine kin deren en haar vader in allerijl de woning te verlaten. Een buurman, die op haar hulpgeroep da delijk toesnelde, kon het huis niet meer betreden, daar de vlammen hem in de gang al tegemoet sloegen. In de tusschenkamer was een kachel aan gemaakt, waaruit vermoedelijk vuur is ge vallen. Op het alarm rukte de politie direct met de polxtiespuit uit. Ook de brandweer werd gewaarschuwd. Te 10 over half 3 ontving de commandant, de heer W. J. Agterberg, het alarmbericht. De brandweer rukte uit met de nieuwe autospuit, den bagagewagen en de magirus- ladder. Tien minuten nadat de brandweer gealar meerd was, werd met één straal water ge geven. De spuit was in de Noordstraat op de waterleiding aangesloten. Nadat eerst het vuur aan de voorzijde gebluscht was werden de slangen door een zijgang aan de rechterzijde van het huis naar het achterste gedeelte geleid, waar de brand het felst woedde. Zoodra de brandweer water op het vuur stortte, minderde het zienderoogen en reeds spoedig had men het onder de knie. Het achtergedeelte van de woning is echter geheel uitgebrand, terwijl ook de gang en het dak grootendeels zijn vernield. Alleen de voorkamer is er vrijwel zonder brandschade afgekomen, hoewel het blusch- water ernstige schade aan het huisraad heeft aangericht. Het meubilair stond netjes op zijn plaats en zelfs de haardkachel brandde nog. Een schrijnende tegenstelling met de verwoes ting, welke alom was aangericht vormde een aardig getooide Kerstboom in een hoek van de kamer. Ongetwijfeld zijn het voor de bewoonster, wier man momenteel in Indië vertoeft, droeve Kerstdagen geweest. Tot ongeveer 4 uur is de brandweer nog met nablussching en het opruimen bezig geweest. Doordat het uitgebrande perceel een be trekkelijk laag eenverdiepingshuisje was, bekwam het belendende perceel no. 20 hoe genaamd geen schade. Zoodra echter de brand was uitgebroken, had men terstond verschillende goederen uit dit huis in veilig heid gebracht. Op het terrein van den brand waren o.m. aanwezig de wethouders W. Edelman en A. Rorije. Een lid van het Rooöe Kruis heeft een brandweerman, die een kleine ver wonding aan de hand had opgeloopen, ver bonden. De politie had voor een uitstekende af zetting gezorgd. De straat was aan beide zijden afgesloten, zoodat men zonder nood zaak de straat niet mocht betreden. De brandweer kon hierdoor rustig haar werk verrichten. Verzekering dekt de schade. Bijkamer uitgebrand. Nauwelijks hadden de brandweerlieden zich naar huis begeven, toen te tien minu ten over half vijf wederom werd gealar meerd voor een vrij ernstigen binnenbrand. Omwonenden hadden bemerkt dat uit de woning boven Müller's City magazijn in het perceel Walstraat 61 aan de achterzijde rook opsteeg. De bewoners, de familie K., waren afwezig. De politie was reeds uitgerukt met de politiespuit, doch deze behoefde geen dienst meer te doen, daar de brandweer reeds spoedig met de autospuit, den bagagewa gen en de magirusladder op het terrein van den brand verscheen. Door de Lange Zelke kon men den achter kant van het huis bereiken. Voordat de spuit, die op de waterleiding op den hoek van de Kolvenierstraat werd aangesloten, water gaf, was nog een minimax leeggespo- ten. Toen eenmaal een straal van de auto spuit door een stukgeslagen ruit op het vuur werd gericht, was het vlug met den brand, die in een bijkamertje bleek te woe den, gedaan. Slechts eenige oogenblikken werd gespoten. Er ontwikkelde zich veel rook, zoodat van rookmaskers gebruik ge maakt moest worden bij het binnendringen van de kamer tot het instellen van een on derzoek. Naar het schijnt is de brand ont staan door het. gloeiend worden van een kachelbuis van de benedenverdieping, die door Ziet kamertje liep, tengevolge waardoor het behang heeft vlamgevat. Het bovenhuis zoowel als de winkel lie pen nogal waterschade op. Het talrijke publiek werd door de politie op voldoenden afstand gehouden. Schoorsteenbrandjes. Doordat in de afgeloopen koude dagèn de kachels extra werden opgestookt, zijn er ook weer enkele kleine brandjes voorge komen. Zondagmorgen waarschuwden omwoners van de ijzergieterij van „De Schelde", dat daar een schoorsteenbrand woedde. Toen de politie ter plaatse verscheen, bleek haar, dat het gewaarschuwde personeel van „De Schelde" een pijp, die gloeiend geworden was, reeds had verwijderd. Van brand was hier eigenlijk geen sprake. Maandagmiddag moest de politie een schoorsteenbrandje blusschen in dè Clijver- straat. Roetaanlading was oorzaak. Vanmorgen omstreeks halftien werd po- litiehulp ingeroepen in de Boschjeslaan. Men vermoedde dat daar eveneens een schoorsteenbrand woedde, daar een kamer vol rook stond. Bij onderzoek bleek echter dat in den schoorsteen cement en steen waren losgeraakt, zoodat de rook gemak kelijk in de kamer kon doordringen. s Maandagavond bemerkte een bewoner van een perceel op de Groote Markt, dat zijn jas, die aan den kapstok in de gang hing, in brand was geraakt. Door het bran dende kleedingstuk op straat te gooien, kon het vuur worden gedoofd. Omtrent de oor zaak kon men geen opheldering geven. Oostenrijksche Joden schepen zich in. Zondagmiddag zijn wederom 42 Jood- sche landverhuizers en vier toeristen op de reede alhier aan boord gegaan van het s.s. „Pennland" van de Red Star Line met be stemming naar New-York. De meesten van hen waren uit Weenen afkomstig. De salonboot „Koningin Wilhelmina" heeft hen van de haven uit naar de „Penn- lanc"' overgebracht. V.C. „Vlissingen". De V.C. „Vlissingen" heeft haar leden, donateurs en supporters Zaterdag weder om een gezelligen avond in het Concertge bouw bezorgd. Bij afwezigheid van den voorzitter, den heer R. A, Brijsse, mocht de 2e voorzitter, de heer C. Schot, een flink bezette zaal het welkom toeroepen, waarbij hij zich speciaal wendde tot den wethouder van financiën en sociale zaken, den heer A. Rorije, en de af gevaardigden der zusterverenigingen, om daarna te wijzen op het heengaan van den voorzitter van den Z.V.B., den heer J. P. van Bel, wiens nagedachtenis daarop met eenige oogenblikken stilte werd geëerd, waarbij alle aanwezigen zich van hun zit plaatsen verhieven. De heer Schot wensch- te allen een genoeglijken avond, om vervol gens de leiding over te geven aan den lei der van de cabaretclub, den heer J. Kool wijk, die nu met zijn ensemble, vooraf ge gaan door de clubvlag, ten tooneele ver scheen, om het clublied te zingen, welks refrein vanzelf de noodige „instemming" van het publiek verwierf. In verband met het Kerstfeest werd het twintig nummers tellende cabaret-program ma gecpen met 'n pakkend tableau, waar bij mej. J. de B. het prachtige lied van Gru- ber „Stille Nacht" bijzonder mooi ten ge- hoore bracht. Het vervolgens door haar ge zongen „Ave Maria" van Schubert werd een teleurstelling, doch in „Moederlied" van Herre de Vos, was zij rustig en nam schitterend revanche. Verder op den avond hebben wij haar nog bijzonder kunnen waardeeren in het mooie „Het lied van den zeeman" (Des Seemanns Ende) van C. Weijdert. Verleende mej. J. de B. als gast. haar welwillende medewerking, uit het verdere programma bleek wel, dat ook onder de leden der cabaretclub goede krachten schui len. Een der dames zong zeer verdienstelijk de stemmingwekkende liedjes „Kleine Trommelaar"- van Ferry en „Het schooier tje" van Willy Derby, terwijl een der hee- ren spoedig het gewenschte contact met de zaal load met het sappige refreintje van „Gooi alles maar over je schouder" van Jack Bess, daarbij geassisteerd door acht dames, de V.C.V.-girls, in snoezige cos- tuumpjes. Dezelfde zanger bracht later nog het gevoelige „De planter" van Tummers en in travesti het lollige „Ik zou zoo graag" van Jack Bess, benevens met. „Ko" het transformatie-duet la Solser en Hesse „Bet en Kees op de huwelijksreis" van Ja cob de Zomer. Een aardig nummertje was voorts het bekende „Ti-Pi-Tin" van Maria Gr ever, waarbij de V.C.V.-girls met rumba attributen in actie waren, terwijl dit leuke clubje voorts op een revue-dansje vergast te. Extra vermelding verdient wel het op treden van „Jacoba Meijer" met haar hond, kat en kanariepietvoorts gingen „Oh, Mama" van Jaap de B-?° en „Eusie" van John Brookhaus er natuurlijk als koek in, evenals het „Zwerven op zee" van J. van Laar, door den leider met twee dames ge lanceerd. Resten ons nog een drietal schets jes van Louis Davids (Het groote lot) en Gerard Nielen (Theevisite, juister gezegd „roddelvisite", en Schrikkeljaar), die, het eene meer het andere minder, tot hun recht kwamen, benevens het ensemble- nummer „1, 2, 3, 4, Ober een bier" van Wilh. Meiser, dat groote vroolijkheid wek te. Alle nummers oogstten een daverend applaus, wel een bewijs, dat het publiek zich kostelijk amuseerde. De heer Schot richtte na afloop een woord van dank tot het bestuur en de leden van de cabaretclub, inzonderheid tot den leider, den heer Koolwijk, en mej. J. de Boer, die weder bereid was gevonden als gast op te treden. Daarna ving het gezellig samenzijn aan, dat dezen geslaagden avond besloot en waarop Corns, van Beers c.s. zich, evenals bij het cabaretprogramma, naar wensch van hun muzikale taak kwe ten. GEMEENTERAAD VAN VLISSINGEN. A.s. Vrijdag komt de gemeenteraad in vergadering bijeen ter behandeling van de volgende agenda I. Mededeelingen. II. Over te leggen stukken. HL Benoemingen. 1. Van een regentes en een regent van het Gasthuis. 2. Van een regentes van het Burger Weeshuis. 3. Van een lid van de commissie voor de Zeemans- en Visschersbeurs. 4. Van leden van de commissie van toe zicht op het lager onderwijs. 5. Van leden van het bestuur van de in stelling voor Maatschappelijk Hulpbetoon. 6. Van leden van de commissie van toe zicht op den dienst der Arbeidsbemiddeling en W erkloosheidsverzekering. IV Te behandelen punten 1. Onderzoek van den geloofsbrief van het benoemd verklaarde lid van den raad, den heer J. L. de Wit. 2. Voorstel van Burgemeester en Wethou ders naar aanleiding van het verzoek van den heer G. J. Fros, onbezoldigd ambte naar van den burgerlijken stand. 3. Idem tot het beschikbaar stellen van de benoodigde gelden voor het aanbrengen van clectrische verlichting in de R.K. Meisjes school. 4. ïdun tot het vaststellen van een wijzi ging van de gemeentebegrooting voor 1938. 5. Idem tot het weder verhuren aan het Burger Weeshuis van het perceel Groote markt no. 24. 6. Idem tot het geven van namen aan straten enz. 7. Idem tot het kwijtschelden van de pachtsom ad 100 gedurende den winter 1938/1939, voor het ijsbaanterrein, aan de IJsclub Vlissingen, 8. Idem om ontheffing te verleenen voor den bouw van een logies-gebouw bij de Bomvrije Kazerne aan de Weststraat, ter hoogte van 9.20 M. 9. Idem tot den verkoop van bouwterrein. a. aan. Th. J. Verhoef 146 M2. aan de Anjelierenlaan voor 667.50 b. aan de Coöperatie „De Broederband" aan de Bloemenlaan 160 M2. voor ƒ1162. 10. Idem tot den aankoop van 170 M2. aan den West-Souburgscheweg van het Rijk voor ƒ42.50. 11. Idem tot de overdracht van het erf- pachtsrecht op het terrein met helling aan de Visschershaven van H. Zeijger op de firma Constructie- en reparatiewerkplaats „Walcheria" v.h. H. Zeijger. Uitvoering „Kunst naar Kracht". De revue- en cabaretclub „Kunst naar Kracht" gaf gisteravond in het Concert gebouw een uitvoering. Het programma bestond uit 24 num mers, van zeer varieerend gehalte Ernst en luim, voordrachten, schetsen en liedjes wisselden elkaar in goed gekozen verschei denheid af. Het programma ving aan met een prachtig tableau „Kerststemming" het orkest speelde de eerste strofen van het Stille Nacht, Heilige Nacht", en 7 in het wit gekleede meisjes zongen een Kerstlied voor soli en koor. Dit keurige nummertje verwierf veel bijval. Het volgende nummer „Neem het niet zoo nauw in 't leven", werd door het ge- heele gezelschap uitgevoerd. „De huiselijke barometer" was een hu moristisch liedje" gevolgd door „Diogenes de .wijze", met zijn ton. Een suggestief, goed gezongen nummertje. De wijze ge leerde uit de oudheid „heeft wat hrj onder de zon zocht, op aarde niet gevorden". „Hou je mondje toch eens dicht, Caro- lientje", werd door de geheele zaal mee gezongen. Hierna volgde de leuke schets „Wonder olie". Een soldaat, die zich voor drie vrienden opofferde- om voor den dokter te verschijnen, en voor de verschillende kwa len telkens werd getracteerd op 2 lepels wonderolie". „Zing een vroolijk liedje als je opstaat" werd. gevolgd door het goed voorgedragen duo „Lief Visschersvrouwtje". Bijzonder lief was het nummertje „Kleine trommelaar". Helaas konden meer deren ook tijdens het zingen van dit liedje niet nalaten te praten. Onbedaarlijk werd gelachen om „Je moet me niet zoo krie belen", op zgn bekende wijze voorgedra gen door den leider van het gezelschap, den heer Kees de Ruiter. Het laatste nummer voor de pauze was: „Weekend te Scheveningen", hetwelk zeer geschikt was om heimwee op te wekken naar de dagen van zonnewarmte en heer lijk strandleven. Hét tweede deel van het programma werd even vlot afgewerkt als het eerste gedeelte. In het bijzonder vermeldden wij hieruithet levenslustige „Lied van de straat" „Het hart van de vrouwen" een „tap-dance" „Oome Kootje in zijn motor bootje" het teere, gevoelvol gezongen „Schooiertje" (tijdens het zingen was het achter in de zaal erg rumoerig) de leuke schets „Bij den tandarts", en het slotnum mer „Lach lederen dag". Het publiek was gul met applaus. Het huisorkest onder leiding van den heer Corns, van Beers, verzorgde het muzikale gedeelte. Badhuis aan Bonedftkestraat. Gedurende de W3ek an 19 tot 24 De cember werden in het badhuis 429 baden genomen en wel ?50 door heeren, 59 door dames en 20 door kinderen. Vlissingsche IJsclub. Het was Zaterdag en de daarop volgende Kerstdagen gezellig druk op de IJsbaan nabij het Nollebosch. De nieuwe verlichting deed het uitste kend Zaterdagavond. De eerste Kerstdag was de ijsbaan des avonds gesloten. Den tweeden Kerstdag vooral bood de ijsbaan een levendige aanblik, door de honderden schaatsers, jong en oud, die in bonte men geling over het ijsoppervlak zwierden, ter wijl van de toeschouwers zich velen te goed deden aan de traditioneele warme chocola demelk. Gisteravond was het weer van dien aard. dat van de ijssport niet veel kon komen, zoodat het bestuur besloot de baan te 8.30 uur te sluiten. Eens te meer is overtuigend gebleken, dat voor de Vlissingers de ijssport een groote aantrekkingskracht heeft en dat een IJsclub alhier niet-alleen reden van bestaan heeft, maar onontbeerlijk is. Dat allen thans moge inzien, dat een groote, finan cieel. krachtige vereeniging het middel is om de gelegenheid tot schaatsenrijden te vergrooten. Dit nummer bestaat uit 2 bladen ontvangen de in deze maand nog ver schijnende nummers Alle abonné's der Vlissingscha Courant in het bezit van een polis, zijn overeenkomstig ds betreffende bepalingen geheet verzekerd tegen ongevallen, gebeurtenissen «on Jen Jag Ernstige treinramp in Roemenië eischt meer dan 80 dooden en S25 gewonden* (Pag. 1eerste blad) De Vlissingsche brandweer moet twee-» maal op één dag uitrukken. Stadsnieuws) i De vorst en bet verkeer. (Pag. 3 eerste blad), ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal4 De postboot „Von Geusau", die bij den tocht naar Urk in het ijs bleef steken in den Ketelmond, heeft zich toch weder door het ijs weten te werken in de richting Kampen, en ligt thans in de Vossenwaard bij Kampen. Vrijdag werden op de Amsterdamsche IJsclub invitatie-wedstrijden in het hard rijden gehouden, die werden bijgewoond door Z.K.H. Prins Bernhard. Vrijdag werd in et gebouw van het Provinciaal Genootschap te Den Bosch een tentoonstelling geopend van oud en mo dern handsmeedwerk, ter propageering en herleving van handsmeedkunst. Zaterdagavond gaf het gezelschap van Fritz Hirsch in den Princesseschouwburg te Den Haag de première van de nieuwe operette „Es war einmal ein Walzer". Voor de eerste maal heeft de -'rectie van den Maastunnelbouw te Rotterdam de werken moeten stilliggen, wegens den enormen sneeuwval der laatste dagen. Nu het ijs voldoende sterk is geworden, nemen de Monnikendammers, die vrachten hebben weg te brengen, den naasten weg, die over het ijs loopt. Nu het eenige .ge flink heeft ge sneeuwd, heeft men de oude arreslede van den zolder gehaald, om er een heerlijk tochtje mee te maken. Van een politieagent die voor inbreker werd aangezien. Het gebeurde vannacht om kwart voor drie. Een op den Singelweg surveilleerend agent van politie bemerkte dat van een woning het rolluik niet geheel was neerge laten. Niets bijzonders zal men zeggen. Het was echter aan de politie bekend, dat de bewoners tijdelijk met Kerstverlof uitstedig waren. Bovendien hadden zij den huissleu tel op het bureau in bewaring gegeven. De politieman ging dus verder op onderzoek uit en deed de ontdekking dat het raam gemakkelijk kon worden opengeschoven. Wat nu te doen Ging hij eerst naar het bureau om den sleutel te halen, dan zou d< inbreker, zoo die er zich mocht bevin den, misschien reeds het hazenpad hebben gekozen. Dus nam de agent maar het zekere voor het onzekere en klom door het raam naar binnen om een onderzoek in te stellen. Hij kon echter niets bijzonders constateeren. Intusschen had op het politiebureau de telefoon gerinkeld en was den agent die de wacht had, medegedeeld, dat een man op den Singelweg door het raam een woning was binnengedrongen, en zooals bleek, juist in het huis waarvan de sleutel zich in pp-

Vlissingse Courant | 1938 | | pagina 1