Vereniging voor Beroepskeuze BRIEVEN UIT DE HOFSTAD Ruwe schrale huid genoemde families waren niet, de familie Verschoor was wel verzekerd. De heer van der Heym, die de stad was ingegaan, arriveerde enkele uren later op het terrein van den brand, waar de politie hem een verhoor heeft afgenomen. In ver band met het verdere onderzoek zijn de heer van der Hey,m en een employé van de firma nog op een politiebureau ontboden. De iefstal aan boord van de Elisabethviile. Om trent den diefstal aan boord van het Belgi sche stoomschip „Elisabethviile" wordt nader gemeld, dat de buit bestond uit 12 pakken met uitgezochte, ruwe Congolee- sche nijverheidsdiamanten, met een totaal gewicht van 16.147,30 gram, verder 4 sta ven geel goud, elk wegende 9 tot 10 kilo gram. De dieven hebben waarschijnlijk veron dersteld, dat een grootere hoeveelheid goud aan boord was. Uit telegrammen, welke zijn gewisseld met de afzenders is evenwel gebleken, dat deze grootere hoeveelheid is verzonden met een Britsch schip. Misdadigersbenden roeien elkaar uit. In deernis- wekkenden toestand, met een vrijwel af ge- kapten rechterarm en nog vijf andere vree- Selijke kapwonden over hoofd en lichaam, door zwaar bloedverlies zwevende tus- schen leven en dood, doch nog in staat do namen van twee zijner aanvallers te noe men, troffen hedenmorgen rechercheurs in kampong Sawab, Djembatan-Lima, een be rucht individu uit de onderwereld aan, die in een ongelijken strijd tegen vier ledeu eener concurreerende „gang" het onderspit had moeten delven, echter niet, voordat hi] een zijner belagers zoodanig met zijn kap mes had bewerkt, dat deze eenige meters verder buiten gevecht gesteld, eveneens in een grooten bloedplas, op den grond lag. zoo vertelt het Bat. Nwsb. van 16 Dec. De aangevallene is naar de C.B.Z. ver voerd, de aanvaller naar het militair hospi taal, daar voor hem sterkere bewaking noodzakelijk geacht werd. De vier zware jongens hebben met den man, willen afrekenen. En dat wegens éen vorige slachting, twee maanden terug, op haar beurt de afrekening voor een weer eenigen tijd tevoren plaats gehad hebbende vechtpartij naar aanleiding van de buitver- deeling na de berooving van een Chinee- sche passagiere, die te Priok, vlak voor haar ambarkement aan boord van een J.C.J.L.-boot waarmede zij naar China zou gaan, van haar goud beroofd werd. De huidige C.B.Z.-patiënt maakte tijdens de „massacre" van twee maanden terug deel uit van de winnende ploeg aan den anderen kant vloeide toen het meeste bloed. Thans hebben de overlevenden, aange vuld met nieuwe krachten, wraak geno men. Drie hunner, die zeker niet bevredigd zijn door dezen afloop, zijn er vandoor kun nen gaan. Mochten zij zich korter of langer uit de handen van de politie weten te houden, dan zal het vervolg van deze bloedige reeks vechtpartijen zeker niet uitblijven. Dronken oud-militair door woedende bevolking gedood. Dinsdagmiddag 13 Dec. j.l. ongeveer half een heeft zich te Sepandjang (N.O.I.), voor de woning van den admini strateur van de sf. „Ketegan" een bloedig tafereel afgespeeld, waarbij de hoofdper soon van het drama, de gepensionneerde militair W., den dood heeft gevonden, meldt het „Soer. Hbl." W., die bekend stond als een dronkaard en ruzie-zoeker, woonde met zijn vrouw in een klein straatje, gelegen tegenover de Besaran van Ketegan. Hij had dien dag weer veel gedronken, maakte ruzie met Zijn vrouw, greep plotse ling zijn sabel uit den diensttijd en rende hiermede de straat op, een ieder bedreigend die in zijn nabijheid kwam. De buren konden zich voor den waanzin nigen woesteling uit de voeten maken, niet echter Djojo, een tahoeverkooper, die bezig was zijn koopwaar te bereiden. Deze man kreeg met de sabel een houw over het lichaam en werd zwaar verwond in een taxi naar de C.B.Z. te Soerabaja vervoerd. W. rende voort, attaqueerde vervolgens een warong, waarin hij alles kort en klein sloeg en keerde zich tegen een tweede warong. De bevolking, die zag dat er meer slachtoffers zouden vallen, liep tegen den amokmaker te hoop, bekogelde hem met steenen en ranselde hem af met een stuk hout, afkomstig van de vernielde warong. Een der eersten die bij den zwaar aan het hoofd bloedenden man kwam, was de ad ministrateur van Sepandjang, de heer Loopuyt, die assistentie van zijn personeel had ingeroepen. In een half uur was het drama afgeloopen. W. werd in de auto van den heer Loopuyt naar de C.B.Z. vervoerd voor zijn aan komst aldaar had hij reeds den geest ge geven. Hij werd Woensdag 14 Dec. begraven. Het slachtoffer Djojo is naar werd gemeld, eveneens overleden. De amokpartij gebeurde terwijl de wedo- no en ass.-wedono van Sepandjang op tour nee waren. De opgeroepen veldpolitie van Sidhoardjo was echter snel ter plaatse en stelde een onderzoek in. 1813—1938. Scheveningen is met de viering van het Onafhankeiijklieidsicest uit zijn slof ge schoten. Wel heeft dit dorp om het dien eeretitel nog eens te geven meermalen getoond dat het heel goed volksfeesten kan organiseeren, maar daarin was in de laatste jaren soms wel eens de klad geko men. Er bestaan nogal veel antitheses in dit beperkte maatschappelijke complex en deze beïnvloeden de eendracht niet altijd in gunstigen zin. Zelfs met de organisatie van oranjefeesten hep het niet vlot meer, totdat nog betrekkelijk kort geleden een nieuwe organisatie is verrezen, die jeug dige kracht blijkt te bezitten. De viering van de 125-jarige onafhanke lijkheid is waarlijk een staaltje van goed volksfeest geweest. Het verloop ervan is in alle opzichten goed geweest en zelfs het in December grillige weer had ditmaal een zeer goede bui. Wat ons vooral getroffen heeft is de medewerking der bevolking ten aanzien van de costumeering uit den ouden tyd. Ken heeft zich geen moeite ontzien om nog eens de oude en fleurige drachten voor den dag te halen of weer met naald en draad te voorschijn te too- veren. Inderdaad valt dan toch wel een achteruitgang sedert 1813 te constateeren. De oude dracht heeft den invloed van de modernere costuums niet kunnen ontgaan en markante onderdeelen zijn verdwenen. Grappig was vooral de antieke hooge hoed, die op menig verweerd schippers-gezicht wel wat grappig stond maar toch even markant was. Pe oude retten en „kasjak- ken" waren weer voor den dag gehaald en de veelkleurige japonnetjes der meisjes deden het heel goed in het vriendelijke zonnelicht, waarmede de 14e December werd verrast. De ensceneering van de landing van den souvereinen vorst was uitstekend. Het was voor de feestvierenden natuurlijk een bij K van handen en gelaat, schrale lippen, gesprongen Ijra handen genezen snel met f PUROL1T Ooos 30-60ct. Bij Apoth.en Drogisten WMKrW MIJNHARD! BI,"Wil M zondere vreugde dat H. M. de Koningin daarbij tegenwoordig was. De stemming was uitmuntend en door dat het feest tot Scheveningen beperkt bleef, was het niet overvol, zoodat het op treden van de politie wel eens overbodig uitvoerig was. Doch alle is in beste har monie verloopen en in de annalen van Scheveningen zal dit feest weer een goede bladzijde vullen. ™Wie in de gelegenheid mocht zijn de bioscoop-opnamen van deze feesten te gaan zien, verzuime dit niet, want hier werd een typisch historisch tafereel ten tooneele gebracht, beter dan de film zelf het wel licht zou weten te ensceneeren. In 1913 heeft ook wel een bijzondere viering plaats gehad, maar ditmaal was de opzet breeder en beter en meer „natuurgetrouw". Sedert 1898 heeft Scheveningen niet meer op deze schaal een oranjefeest gevierd. Voor de leiders past dan ook een hartelijk compli ment met dit succes. Vermelden wij ten slotte nog even hoe juist het is geweest dit feest iets uit te stellen waardoor bijna de geheele visschers-bevolking aan wal was en aan het feest kon deelnemen. Daar door zal voor velen de vreugde des te grooter zijn geweest en zal de indruk van deze viering in nog veel breeder kring be waard blijven, nu er geen hiaten waren tengevolge van de afwezigheid van vele vaders en zoons die nog op zee zouden hebben rondgezwalkt. Er is in de 1% eeuw wel ontzaggelijk veel in Scheveningen veranderd. Eigenlijk is van het dorpje uit dien tijd niets meer over dan het oude kerkje en hier en daar nog een stukje straat, waarin echter weer van de huizen niet veel is staan gebleven. Het oude Kolenwagenslag waar het too- neel van den 30en November 1813 zich af speelde is totaal verdwenenalleen de naam is overgebleven. Typisch is dat de eenige herinnering aan den Franschen tijd nog is, dat de hoofdstraat van het dorp de Keizerstraat is, die haar naam aan den Franschen keizer heeft moeten ontleenen. Van het oude gemoedelijke dorp is het meest typische altegader verdwenen. De meeste huizen waren uit den aard niet zoo soliede gebouwd dat zij tegen 1],4 eeuw knagen van „den tand des tijds" bestand waren, maar de groote opruiming der ver vallen huizen dateert toch pas van de laatste l:wart-eeu\v. Het oude huis waar de uit Engeland teruggekeerde stadhou der het eerst werd ontvangen, is er nog wel maar heeft reeds een andere bestem ming. Voor de viering verleden week heeft men de voorkamer weer een zoo goed mo gelijk gelijkend beeld van 1813 gegeven. De Scheveningscbe bevolking is ook veel veranderd. Een groot deel beeft zich ge leidelijk aangepast bij de meer steedsche gewoonten, waartoe de nabijheid van Den Haag natuurlijk alle aanleiding gaf. Men moet er eigenlijk nog verstomd van staan, dat er zooveel eigenaardigs is overgeble ven, want die Haagsche invloed is allicht heel sterk geweest. De geleidelijke vermen ging van de dorpsbevolking met de stad- sche heeft niet kunnen maken dat alle oude gewoonten en gebruiken zijn verdwe nen. Het Scheveningsche dialect is geble ven en dat typeert wel den hardnekkigen tegenstand tegen de assimilatie met de stad en haar invloed. Wat vooral In dit dialect opvalt is de gebrekkige woorden schat, het gemis van voorzetsels bijvoor beeld. En dat leelijke weglaten van de h waar die boort en bet plaatsen waar die niet thuis behoort. Dit is een dialect-ver- schijnsel, dat zich veel voordoet maar dat in Scheveningen heel sterk is en heel on aangenaam pleegt aan te doen. Wat de kleeding betreft, men kan zich wel eens afvragen hoe die toch eigenlijk is ontstaan. Er moet tcch een zekere artis tieke draai in de menschen aanwezig ge weest zijn dat zij deze kleedij kozen, een draai die er nu klaarblijkelijk uit is, want zij zien het mooie ervan niet meer en gaan zelfs zóó ver dat zij het leelijk vinden. Of er omtrent het ontstaan van kleederdrach ten een wetenschap bestaat is ons niet oe- kend. Misschien verdwijnt hier alles in ■'en dichten nevel der oudheid, maar het zou toch interessant zijn daaromtrent eenige opheldering te verkrijgen. Praktisch is de kleeding dikwijls heelemaal niet, dus daar ligt de oorsprong niet. Van de artisticiteit is men zich niet bewust Wie zou hierover eenig licht kunnen verspreiden? In ieder geval hebben wij ditmaal van het uiterst kleurige tafereel genoten en eenige terugkeer tot die tijden zou heusch zeer te waardeeren zijn. EIBER. BINNENLAND VERTRAGING IN DE POST- BESTEIXHNG. Tengevolge van de vertraging by de spoorwegen. Het hoofdbestuur der P.T.T. deelt me de, dat tengevolge van de treinvertragin- gen bij de spoorwegen ook het postvervoer in zooverre eenige vertraging kan onder vinden, dat door het missen van aanslui tingen de mogelijkheid bestaat dat post stukken een of twee bestellingen later worden bezorgd. In verband met de aan het einde van de week .veelvuldig verschijnende periodieke bladen, o.a. de radiogidsen, moet er reke ning mede worden gehouden, dat deze wellicht niet overal des Zaterdags zullen kunnen worden besteld. Echter zal overal in het land op den tweeden Kerstdag een bestelling plaats vin den, waardoor eventueel ongerief in dit opzicht zooveel mogelijk wordt wegge nomen. SCHEEPVAARTBERICHTEN Rritsch schip op den Stillen Oceaan in nood. Te Tokio zijn noodseinen opgevangen van het Britsche schip „Darcoila" dat me dedeelde in een gevaarlijke positie te ver- keeren tengevolge van een storm op den Stillen Oceaan. De positie werd opggege- ven als vier mijlen ten zuiden van den vuurtoren Katsoera in de prefectuur Tsjiba. Opvarenden van de „Smaragd" gered. Het Noorsche s- ip „Smaragd" is gis teren zinkend op 600 mijl ten Oosten van New York aangetroffen. Twintig perso nen, waaronder de echtgenoote en de doch ter van den kapitein, zqn door het Ameri- kaansche schip „Schodack" gered. Nog steeds woedde de storm, zoodat de redding met groote moeilijkheden gepaard ging. De „Smaragd" was met een lading olie op weg naar Nederland. PREDIKBEURTEN ZONDAQ 25 DECEMBER 1938. (Eerste Kerstdag Ned. Herv. Kerk. BRESKENS. 0.30 uur t Ds. GOUDZWAARD. 5.30 uur Ds. GOUDZWAARD. C ADZ AND. 9.30 uur j Ds. VISSER. HOOFDPLAAT. 9.30 uur Ds. PLIESTER. NIEUW VLIET. 2 uur Ds. DERKSEN. OOSTBURO. 9.30 uur Ds. PABER. SCHOOND1JKE. 9.30 uur Ds. SWART. ZUIUZANDE. ZATERDAG 24 DECEMBER 7 6 uur Kerstwijdingsdienst met zang en muziek* ZONDAG 25 DECEMBER 9.30 uur Ds. STEüENUA. GROEDE. 9.30 uur Ds. DERKSEN. MAANDAG 26 DECEMBER 1938. (Tweede Kerstdag). ZU1DZANDE. 9.30 uur Ds. DERKSEN. GROEDE. 9.30 uur Ds. STEGENGA. STOOMVAARTLIJNEN „Bengkalis" 21 Dec. van Vancouver naar Calcutta „Breda" (thuisr.) 20 Dec. van Liverpool „Boschfontein" (uitr.) 23 Decc. v. Kaapstad „Boskoop" (thuisr.) 21 Dec. van Callao „Bodegraven" (uitr.)p. 23 Dec. San Miguel „Grootekerk" (uitr.) 23 Dec. te Vlissingen „Heemskerk" 23 Dec. te Amst. v. Hamburg „Kedöe" (uitr.) 23 Dec. van Port Said „Leerdam" (thuisr.) 20 Dec. van Houston „Maasdam" (thuisr.) p. 22 Dec. Dover „Meerkerk" (thuisr.22 Dec. van Penang „Meliskerk" (thuisr.) 23 Dec. van Port Soedan „Nijkerk" (thuisr.) 21 Dec. v. P. Soedan „Poelau Tello" (thuisr.) 23 Dee. te Genua „Randfontein" (thuisr.) 22 Dec. te Loren zo Maiques „Rotterdam" (uitr.) 23 Dec. v. Southamp ton „Sibajak" (uitr.) 23 Dec. van Marseille „Simon Bolivar" (uitr.) 21 Dec. te Kin- ston J. „Serooskerk" (thuisr.) 21 Dec. van Otaru „Statendam" 22 Dec. te New York v. Rott. „Talissee" 21 Dec. van Sabang, Batavia naar New York „Volendam" (thmtr.) 26 Dec. 17 li. 20 te Plymouth verwacht APOTHEEK GEOPEND Zondag 25 en Maandag 26 December (Tweeden Kerstdag) zal de apotheek ge opend zijn van de fa. A. J. VAN OCKEN- BURG, Singelweg 5. alhier Maak bij het kiezen van een beroep voor Uw zoon ot dochter gebruik van de gegevens, waarover ons bureau beschikt. Zitting Dinsdag a.s. 7.30—9 uur in het Voormalig Burgei weeshuis aan de Bad huisstraat. inlichtingen kosteloos. IS „SNEEUWWITJE" EEN FILM VOOR DE KINDEREN? Toen de filmkeuring in ons land zich moest uitspreken over Walt Disney's groo te teekenfilm „Sneeuwwitje en de zeven dwergen" besloot zij, zooals bekend, om de film alleen vrij te geven voor vertooning aan personen boven de 14 jaar. Een der redactieleden van het officieel orgaan van de Nederlandsche vereeniging voor cultureele films, Lichtbeeld en Cul tuur, zette in een uitvoerig artikel zijn per soonlijke bezwaren uiteen tegen „Sneeuw witje" als sprookjes-teekenfilm voor k i n- deren. Wij ontleenen hieraan het volgende Wij kunnen en willen over het voor en tegen van de uitspraak hier niet schrijven. In principe is een teekenfilm door het onwezenlijke, door het alles-mogelijke, óoot het karikaturale, door het niet-natuurge- trouwe hèt middel om een sprookje uit te beelden. Maar b(j nadere beschouwing is het toch niet altqd zoo, althans niet voor de kinderen, voor wie de sprookjes tocli eigenlijk bestemd zijn. Volwassenen kunnen van zoo'n sprook jes-teekenfilm heel erg genieten. Zij zien en herkennen het karikaturale, zij amusee ren zich met de geestige voorstellingen, zij genieten van de phenomenale teekenkunst, van de enorme filmtechnische mogelijkhe den, kortom van alles wat zoo'n kunstwerk (Sneeuwwitje is een kunstwerk) te bieden heeft. Kinderen zien van dit alles weinig of niets. Kinderen zien het geheel, het ver haal de meeste onderdeelen en al die nc- venverschijnselen als teekening, filmkunst, e.d. ontgaan hun zoo goed als geheel. Kin deren ondergaan een film nu eenmaal ge heel anders dan volwassenen. Wij zien een film en het kind beleeft een film. Een sprookje moet eigenlijk voor kinde ren liefst niet uitgebeeld worden. Zeker niet in al zijn onderdeelen. En hoe realisti scher het gebeurt, hoe slechter. Een sprook je moet bij voorkeur verteld of. gelezen worden, 't liefst nog maar verteld. Dan gaat de kinder-phantasie aan het werk met de wonderlijkste figuren, menschen, dieren, kleuren en geluiden. Dan is alles mogelijk. Ze denken niet door, ze vragen niet hoe toch al die gekke dingen wel gebeuren kon den. Er gebeuren voor hen nu eenmaal ir een sprookje geen gekke dingen. Misschien begrijpt de lezer nu reeds, wat mijn bezwaar is tegen een film als Sneeuw witje voor de kinderen. Zoo'n film doet iets voor het kind, dat het zoo graag zelf wiJ doen en wat binnen redelijke perken ge houden zoo goed is voor het kind het phantaseeren. Gelukkig is het kind, dat ouders, dat vooral een moeder heeft, die met het kin derzieltje kan meevoelen, die sprookjes kent, ze liefst zelf kan verzinnen en ze dan, zonder griezelige bijmengsels, aan de van-genot-roode oortjes kan vertellen. Doen veel moeders dat nog tegenwoor dig? We hopen het zoo van harte. Maar we twijfelen, want we hebben het allemaal zoo druk vandaag met ons werk, met onze vereenigingen en clubs, met onze vermaken ook. Zijn onze kindertjes niet vaak wat eenzaam? Maar er is zulk prachtig speel goed. Ja zeker, speelgoed is ook heel goed voor de kinder-phantasie, als het tenmin steniet al te mooi en te volmaakt is. Hoe duurder, hoe slechter. Maar niets gaat er boven sprookjes-ver tellen. En dan moet dat vertellen heel voor zichtig gebeuren, want kinderen hebben gauw verdriet en pijn. Over ziek-zijn en dood-gaan moet heel luchtig heengegleden worden. En wil men dan een sprookje uitbeelden, dan vooral niet te echt en niet te compleet. Wij zagen eens met onze toen nog zeer jonge kinderen en nichtjes in een open luchttheater een kinder-uitvoering van Roodkapje. De wolf was duidelijk een ver- kleede man onder een phantastische dieren huid. Zijn broekspijpen en .zijn rood en wit gestreepte sokken (later trad hij als clown op) kwamen er zichtbaar onder uit. En toch zagen de kinderen er de wolf in en ze griezelden luidkeels. Een echte wolf, die zich bovendien even wild zou gedragen hebben als zijn imitatie deed, zou de kinde ren de stuipen op het lijf gejaagd en hun genot bedorven hebben. En de opvoering zou lang zoo mooi niet geweest zijn, als z* nu, bij de naar onze opvattingen abomina bele uitbeelding, voor de kinderen ge weest is. En nu dan de sprookjesfilms Nog eens. ze halen naar onze opvattingen niet in vormende waarde bij de vertelde sprookjes. Maar ze maken het ons gemakkelijk en de meeste kinderen gaan zoo graag naar de bioscoop Vroeger waren er van die Duitsche sprookjesfilms. Op zichzelf waren ze voor hun tijd niet onverdienstelijk, doch ze wa ren naar onze meening te echt, te natuur lijk. Veel fijner, veel artistieker en veel meer in de echte sprookjessfeer waren de silhouettenfilms van Lotte Reiniger. De jeugd genoot ervan door het waarlijk sprookjesachtige effect. Ten slotte dan de geteekende sprookjes- film. Wij zagen eens een heel mooie, die ons nog in jaren niet uit 't geheugen zat gaan „Poor Cinderella" van Max Flei scher. Die film was kort, maar één acte. In tien minuten afgeloopen. Boeiend voor oud èn voor jong. een echt sprookje van begin tot eind. Er bleef nog het noodige voor de phantasie over. En griezelig of ake lig was er voor de kinderen niets in. Door den korten duur was alles vluchtig, frag mentarisch, even aangeduid en dan weer weg. Het mooie was onwezenlijk mooi, net zooals het zijn moest. Het nare was vooral niet te „eng". Ziehier nu, naar mijn opvatting, het re cept voor een geteekende sprookjesfilm voor de kinderen. Walt Disney, hoe een groot kunstenaar hij dan ook is, heeft dit recept niet gekend of hij heeft niet den opzet gehad zijn Sneeuwwitje vooral voor de kinderen te maken. Het geheele procédé een teekenfilm van bij de 2500 meter, lijkt ons niet juist. Voor jonge kinderen is zoo'n heel lange teeken film te druk en te vermoeiend en daarom niet aanbevelenswaardig. Die lengte van Sneeuwwitje heeft mee gebracht. dat velen eraan gewerkt bebben en hun invallen erin opgenomen zagen, vaak zonder dat het sprookje dit vereischte of, juister uitgedrukt, ten nadeele soms van de sfeer van het sprookje Tal van dingen zijn bovendien dermate in het lugubere getrokken, dat men wel moet aannemen aan kinderen als toe schouwers is daarbij niet gedacht. O, er is ook zooveel moois en echt-kin derlijk-liefs in Sneeuwwitje. Overal, waar de dieren aan de handeling deelnemen, is de poëzie er en het sprookje is dan op zijn best. Ook de kabouters zijn bijna altijd prach tig, juist zooals ze voor "e kinderen zijn moeten. Een paar dingen zijn ^r weer voor de grooten in gezet. Zoo bijv. die Grumpie, die zoo'n hekel aan de vrouwen heeft, om dat ze „streken" hebben en dan moet beken nen niet te weten, wat „streken" zijn. Dat is een aardig mopje voor ons. De booze koningin, zoolang ze nog geen (voor kinderen wat al te gechargeerde) heks is, is geen sprookjesfiguur maar een prentje, zooals wij ze in onze jeugd in ouderwetsche prentenboekjes zagen. En Sneeuwwitje en de prins zijn geteekende honneponnige filmsterren, waar niets sprookjesachtigs aan is. Ztj kwelen eenige achttien karaats filmoperetteliedjes. Bij sommige scènes staat goede illustra tieve muziek. De eigenlijke „nummers" zjjn melodieuze, soms erg goedkoope, soms wel aardige stukjes, geschikt voor een show film, een band bij de radio of in een lunch room. Meer niet. Doch ze z(jn absoluut in strijd met het karakter van een teeken- film, van een sprookjes-teekenfilm in het bijzonder. HOLLYWOOD IN CONFLICT. Wegens de opneming van spionnagefilm. Binnenkort zal een film over de activi teit van nat'onaal-socialistische spionnen in de Vereenigde Staten worden gedraald. De handeling van deze film is geïnspireerd op de onthullingen in het jongste proces tegen de Duitsche spionnen te New York. Verscheidene malen verschijnt Hitier op het doek. De consul ran Duitschland te Los Ange los heeft bij de bioscoopcontrölecommissie geprotesteerd en de Vereenigde Staten ge dreigd met vergeldingsmaatregelen in Duitschland op de geheele Amerikaansche filmproductie. Deze stap is zonder uitwer king gebleven.

Vlissingse Courant | 1938 | | pagina 7