Vrede op aarde DOUWE^EGBERTS In den greep van het ijs TWEEDE BLAD VLISSINGSCHE COURANT GEMEENTEBESTUUR VAN AiSTEL EN IJ 't Geluk van de huiselijke haard BUITENLAND Uit de Vlissingsche Courant van vóór 50 jaar. VAN ZATERDAG 24 DECEMBER 1938 NUMMER 303 der dat pple- Ikena ^nige dat leden Ij heer veel klem om pheid ulent pende de "Izake lituut toom. lituut Jsoor- wat der nnen Itrale j deze [Je in- 1 vlug ook den |antie l heer neest nog spr, [pmer- Ibkend girvan I voelt der vaar- Kt dit dat een op ia ts taf |n ter heer It het 'rij te bollen j naar |f zou uit- ko- reeds on- zijn [rantie van nvoer hg der fsaties, min- wor- j~ towers fbevol- wer- pacht- eerd, jiiterst fer dan |>r uit- ieeland Het leven is kort, zoo kort als een droom, die nacht'lijken slaap komt verstoren een ster in 't heelal een drop in de zee, zóó komt het en gaat het verloren. Die droom in den slaap den „eeuwigen slaap",, kan heerlijk, vol majesteit zijn Een bloempje gelijk, vol kleur en vol geur zoo edel zoo fijn en zoo rein. Die droom in den slaap den „eeuwigen slaap**, die drop in het midden der zee, kan ook wel een angstige nachtmerrie zijn een stonde vol „ach" en vol „wee". Het leven is kort wat maakt men ervan een droom van ontzaglijk genot, een vredig verblijf, waarvan men geniet een „daarzijn" ter eere van God Zoo schuwe men oorlog zoo schuwe men strijd, die d'arbeid des Schepper's vernielt. Zoo zie men verrukt naar 't werk van Hem, die alles wat leeft heeft bezield. Zoo hoore men zingen den vogel des wouds, zoo zie men het sterrengeflonk, Zoo hoore men ook het wolkengeruisch waar eenmaal de eng'lenzang klonk. Zoo vi.ere men Kerstfeest in heilige vree, een vrede ter eere van Hem, Die 't „Vrede op Aard'" in d'Heiligen nacht gebood met een Godd'lijke stem. Haveewee. DIENSTPLICHT. Vrijstellingen. De Burgemeester van Vlissingen brengt, ingevolge artikel 30 2e lid van het Dienst plichtbesluit ter openbare kennis, dat door. den Minister van Defensie, bij beschikking van 20 Deember 1938, 7 afd. No. 378 V, met ingang van 30 December 1938 voor goed van den dienstplicht is vrijgesteld wegens aanwezigheid van een bijzonder geval, de ingeschrevene voor den dienst plicht dezer gemeente, lichting 1934 Bob Theo Matzinger. Tegen deze uitspraak kunnen uiterlijk den tienden dag na "den dag, waarop de uitspraak ter algemeene kennis is ge bracht in beroep kómen de ingeschre vene wien de uitspraak geldt, elk der ove rige voor deze gemeente voor dezelfde lichting ingeschreven personen of hun wettelijke vertegenwoordiger. Het verzoekschrift, aan de Koningin te richten, moet met redenen omkleed en worden ingediend bij den Burgemeester, waar de persoon, wien de uitspraak geldt, voor den dienstplicht is ingeschreven. De Burgemeester zendt het verzoek schrift aan de Kroon door. Vlissingen, 24 December 1938. De Burgemeester voornoemd, W. P. EDELMAN, L.B. Winter-varia. Aan den voor avond v<m het Kerstfeest. Vier ton Amsterdamsche kerstgaven. Mode doet concessies aan den winterBits-exploitanten be treuren stationsbrand „Het wintert fel, het wintert langs de stroomen". Deze plotseling ingetreden strenge win ter is ons wel op een geheel ongedachte manier kernen verrassen en bewijst eens te meer hoe onberekenbaar de natuur ten slotte is. De wijsheid der meteorologen, die ons eerst een strengen winter voor spelden, en kort daarna verkondigden dat het vermoedelijk zulk een vaart niet loo- pen zou en het winterseizoen nog wel kon meevallen, deze wijsheid heeft jammer lijk gefaald. Ook zij, die beweerden dat strenge winters voor altijd hadden afge daan, krijgen ongelijk. Wie thans ons IJ en de binnenwateren overziet, om niet te spreken van de ijs massa bij de eilanden in het IJselmeer, zal zich terstemd een beeld kunnen vormen van de moeilijkheden die zich voor de scheepvaart opdoen en van hoe weinig be- teekenia 4e kunstmatig opengehouden vaargedeelten voor die scheepvaart zijn. Het drijf ijs zal zelfs bij een onverwacht ingetreden dooi nog geruimen tijd een hinderpaal blijken voor veilig scheepsver keer. Ook de winkelstand ondervindt groot nadeel en dat nu juist tegen Kersttijd van deze in jaren niet beleefde strenge koude, 's Middags maakt het publiek zich zoo spoedig mogelijk van de boodschappen in de binnenstad af en 's avonds is het daar in straten en café's als uitgestorven. Men vreesde zelfs voor den handel in kerstboomen, doch het blijkt daarmede re delijk goed te zijn gegaan, misschien ook wel omdat dit jaar iedere buurt haar kerstmarkten heeft. De kerstcollecten zijn, op een uitzonde ring na, gelukkig juist nog de ergste kou de gepasseerd. Met de opbrengst der pot ten en kerstspeldjes zal het Leger des Heils over ongeveer 10.000 gulden voor zijn „Kerstfeest der armen" kunnen beschik ken, dat is belangrijk meer dan verleden jaar (terwijl een week te voren reeds 50.000 voor de vluchtelingen gecollec teerd was Het Helden der zee-fonds collecteerde twee dagen. Men vreesde een terugslag door de geweldige koude en op den eer sten dag scheen dit ook zoo, want het leger van collectanten vond 's avonds slechts400 gulden in de busjes. Maar de tweede dag, toen er meer publiek op straat kwam, maakte dit met ruim 5000 alles weer goed. Men rekent met de nog na te komen giften op een totaalbedrag van ver boven de 10.000 gulden een record dus in vergelijking met voorgaande jaren. Met de voedselvoorziening voor de armen is de gemeente dit jaar onverklaarbaar laat geweest, doch in ieder geval kunnen beiioeftigen nu sedert Dinsdag in de meeste schoollokalen 'n warm middagmaal 5 cent komen nuttigen. Uit het voorgaande kan reeds blijken dat Amsterdam ongeacht nog de extra giften uit bank- en handelskringen voor de vluchtelingen de straatcollecten royaal bedacht heeft. Maar er is ook nog in zéér ruime mate bijgedragen aan de kerkelijke kerstinzamelingen. Een onzer stadgenooten, die zich de moeite heeft ge geven de verantwoordingen in de weekbla den van zes protestantsche gemeenten en een aantal parochiebladen der katholieken alhier geregeld bij te houden, vertelde cms dat hjj Dinsdag als eindcijfer een bedrag van tusschen 3 V2 en 4 ton boekte, hoewel Vrijdag en heden nog vele verantwoordin gen moeten volgen. Rekent men daarbij voorts de speciale kerstinzamelingen voor de blinden, zieken huizen, krankzinnigen, 's Zondagsscholen enz., dan moet erkend worden, dat Am sterdam haar van oudsher geroemde wel dadigheidszin dit jaar al schitterend heeft doen blijken. Zoo gaan weer velen dit Kerstfeest on bezorgd en blijde tegemoet er is voor hen gezorgd. De met kerstpakketten welgevulde auto's van het élite-damescomité „Heeren- en Keizersgracht-godinnen" noemde Vondel de weldoende jonkvrouwelijke voorzaten van deze dames werden ook reeds menig avond in de volkswijken gezien. Wanneer men nu weet dat elk dezer pakketten, be halve bons voor kleeding, schoeisel en le vensmiddelen, versnaperingen en lectuur, ook een bankbiljet van 10 bevat, dan kan men zich wel voorstellen met hoeveel dankbaarheid de komst dezer stille werk sters uit de eerste kringen, in de gezinnen wordt begroet. Wie dus in Amsterdam met Kerstmis geen enkele kerstgave ontvangt heeft dit aan zich zelf te wijten, want iedere, gegadigde kan zich vooraf bij een der vele kerkelijke of neutrale comité's aanmelden enontvangt. Dit te weten is wel een schoone gedachte. Een onzer dagbladen be schikt zelfs over een intiem potje (bijdra gen van de lezers) waaruit, zoo noodig. afgewezenen, zwervers e.d. zij zijn toch óók menschen op het laatste moment nog geholpen kunnen worden. Doe wel en zie niet om. Het rijke Kerstfeest mint ook het offer der ver beurde gave. De strenge winter moge voor den kolen- en schaatsenhandel een uitkomst zijn, voor de publieke vermakelijkheden is hij het stellig niet, ook niet voor het meerendeel der winkeliers. Een December-end met lichte sneeuwval of licht-vriezende dagen blijft het ideaal. Wanneer men zich 's avonds noodge dwongen op straat begeeft, ziet men de meeste winkelramen sterk bevroren. Het publiek dat in versnelden pas passeert, heeft trouwens niet veel oog voor etala ges, zelfs niet wanneer ze zichtbaar zijn. Men verlangt slechts naar huis, naar haard of kachel desnoods een petroleum kachel en tracht in een zoo snel moge lijk tempo zijn aangelegenheden af te doen. Het sedert eenige dagen in de R.A.L gevestigd internationaal circus en de nieuwe non-stop-Diesel-revue in Carré (120 tafereelen) waren de laatste avenden dan ook vrij slecht bezocht, hetgeen voor deze kostbare ondernemingen die de re cette van geen enkelen avond kunnen mis sen, een belangrijk verlies beteekent. Ook het ijsvermaak doet afbreuk. De Amsterdamsche IJsclub (geheel nieuw aangelegd onder Sloten) is in perfecte conditie en wordt druk bezocht, terwijl de vrij voldoende hanen in parken en grach ten meer den kleinen man lokken. Zoo ziet men, koude en wind trotseerend, des avonds duizenden op het ijs die anders schouwburgzaal en bioscoop vullen. De koude tart ook het modieuze. Vele jonge en oudere dames hebben noofd en ooren afgedekt met een wollen omslag doek of dragen wollen sokken, en gemo derniseerde klompschoenen op tien mi nuten afstands reeds hoorbaar. Niet be paald ccquet maar praktisch. Een dezer ochtend deed in de Handels vereniging het verhaal de ronde van een hyper-elegante typiste uit de omgeving, meer bekend als „de nimf", die op de Vijzelgrachtbrug twee wollen rokken zou hebben verloren. Daarop opmerkzaam ge maakt door een vriendin, snauwde de mo dieuze jongedame haar tce „Zwijg wicht, ik heb er nog drie zoo aan". Het simpele geval bleek historisch, hoewel iets over dreven. Heeren van „standing" dragen evengoed de zwarte tiencents-oorkleppen als de op perman, en de veelgesmade kleppet komt weer vrij algemeen in eere. Dat doet een barre winter. Op de ijsbaan heeft de klep pet nog onafgebroken dienst gedaan, doch dan in sportieve kleuren. Een echte win- terpet, die hoofd, hals en ooren op voor beeldige manier beschermt. Men vindt hier en daar plotseling ook een nog weinig gekend winterartikel aan geboden, een praktisch mcuwvest van ste vig grijs papier. Papier is een slechte warmtegeleider naar men weet. Men gebruikt daarom ook wel courantenpapier om rug en borst tegen felle koude te be schermen, hetgeen inderdaad zeer aanbe velenswaardig is. Waarschijnlijk wachten ons wel meer dere noviteiten van dién aard, totdat de reeds begonnen mildere sneeuwbuien plot seling weer een einde maken aan dit, eer lijk gezegd, ook wel wat te forsch ingezet winterseizoen. Strenge heeren regeeren in den regel niet lang. OSS „Wraak is zoet" dachten eenige Am sterdamsche autobushouders, en zij zonden de directie der Nederlandsche spoorwegen een telegram van innige deelneming naar t aanleiding van den brand in het stations gebouw te Utrr^ht. Sedert ze-' men ons zijn zoowel te Utrecht als biï den dienst te Amsterdam nog talrijke telegrammen en brieven van dien aard ontvangen, zelfs condolaties in rouwomslag, welke sterk doen twijfelen aan den ernst der afzenders. Kwalificaties als „het verlies van een majesteitelijk gebouw als het C.S. te Utrecht, meesterwerk van onvergelijkelijke schoonheid, heeft in onze garage diepe ontroering gewekt" en „een om zijn ruim te, comfort en bouwstijl wereldberoemd gebouw zal, internationaal gezien een on herstelbaar verlies blijken" enz. kunnen niet ernstig gemeend zijr Zóó mooi nu was het Utrechtsche sta tion, zelfs na zijn gedeeltelijke vernieuwing waarlijk niet. De heer Goudriaan zal de donkere schaduw, die dit verlies op zijn Kerstvacantie zal werpen", dan ook wel manmoedig weten te dragen zelfs zon der de hem door een aantal Amsterdam sche bus-exploitanten toegewenschte man moedigheid. Corres Pondent. Urk heeft gebrek aan gist. De heeren Ockers en Van der Wiel, die gisterochtend per motorfiets over het tjs naar Kampen zijn vertrokken, hebben hun voertuig wegens een defect op den kop van den dijk, ongeveer zeven Km. van Urk, neergezet, waarna zg te voet den tocht voortzetten. Zij zijn inmiddels te Kampen aangekomen. Vrijdag hebben enkele bakkers wegens gistgebrek niet kunnen bakken en hebben de meeste andere bakkers hun laatste gist verbruikt. Vandaag konden dan ook slechts een paar bakkers brood bakken. Een en ander is het gevolg van het feit, dat men erop gerekend had, dat de gist per vliegtuig zou worden aangevoerd. Het toestel, dat voor den tocht naar Urk door de K.L.M. was gereed gehouden, de P.H.- O.T.O., kon echter tengevolge van den mist om Urk en op Schiphol niet vertrek ken. Men hoopte nu, dat dit vandaag mo- was niet volkomen, zonder een Gouwenaar met geurige Oud Hollandsche Pijptabak. Die heerlijke melange uit de gouden eeuw kunt U nu ook nog genieten, als U Schout ot Coopvaert neemt van Douwe Egberts. A21753 K 62 gelijk zou zijn. Het spreekt vanzelf, dat de K.L.M. geen enkel risico neemt. De vlucht zou alleen worden uitgevoerd, indien de weersomstandigheden van dien aard waren, dat het toestel nog denzelfden dag naar Schiphol kon terugkeeren, aan gezien niet op het eilland kan worden overnacht, omdat dan de motcren zouden bevriezen. Op Urk wordt men thans ongeduldig. Men eischt, dat in elk geval maatregelen zullen worden genomen voor het overbren gen van gist en de post, hetzij per ijsvlet of auto, temeer daar het ijs tusschen Kampen en Urk sterk genoeg blijkt te zijn. Vrijdag zijn zelfs sleden met 500 Kg. levensmiddelen aangekomen. Torpedoboot kon Ameland niet bereiken* De torpedoboot, die gistermorgen met ongeveer veertig passagiers en een ton post uit Den Helder naar Ameland is ver trokken, is gistermiddag te ongeveer twee uur tot op ongeveer 150 meter van de Amelander kust genaderd, doch kon door den geweldigen ijsgang geen communicatie krijgen. Een sloep kon het vaartuig niet bena deren. Een nader bericht meldt, dat de torpe- doboot in den afgeloopen nacht in de na bijheid van het eiland zou blijven kruisen om vanochtend een tweede poging te on dernemen, wanneer volgens deskundigen de landingsplaats in het Amelandergat ten Z.W. van Ameland hoogstwaarschijnlijk geheel ijsvrij zou zijn. Er is ten noord westen op het strand van Ameland een zeer goed landingsterrein. Toen gisteren bekend werd dat de oor logsbodem zou komen, zijn o.a. door win keliers, bakkers en de beide zuivelfabrie ken vrij omvangrijke b~~4-°imgen gedaan met het gevolg, dat een groot aantal vrachtauto's aan de haven te Nieuwediep arriveerde. Aangezien evenwel slechts een vracht van duizend kilogram kon worden meegenomen, moest het grootste deel der goederen achterblijven. WEENSCHE JODEN UIT CONCENTRATIEKAMP ONTSLAGEN. Blijkbaar als uitvloeisel van de aange kondigde Kerstamnestie zijn gisteren 900 Weensche Joden, na den moord op von Rath gearresteerd waren, uit het concen tratiekamp D'.char ontslagen. Na* ver luidt, zal de amnestie echter niet voor po litieke gevangenen gelden. Schussnigg zal de Kerstdagen alleen doorbrengen in zijn kamer in het hoofdkwartier der geheime staatspolitie. VERKORTING VAN DEN STUDIETIJD IN DUITSCHLAND. Gebrek aan technici de oorzaak. De Duitsche minister-president Hermann Goering heeft, als gevolmachtigde voor het vierjarenplan op voorstel van den minister van economische zaken, den studietijd aan de technische hoogeseholen en mijnbouw- kundige hoogeseholen tot drie jaar ver kort en den studietijd aan de technische vakscholen tot twee jaar De reden is het steeds meer merkbare gebrek aan technici en ingenieurs. Verder is de mogelijkheid geschapen voor kosteloos studeeren tot een aantal studenten van 30 pet. van de beschikbare HOOGWATER TE VLISSINGEN December Zaterdag 24 2.40 15.00 Zondag 25 3.12 15.35 Maandag 26 3.45 16.12 52e week 1888 Door de directie der Stoomvaart Mij. „Zeeland" en der Mij. tot Exploitatie van Staatsspoorwegen zijn regelingen getroffen met de firma Donald, Currie Co., ree- ders der bekende „Castle Line" te Lon* den, betreffende een directe stoomvaart-* verbinding tusschen Vlissingen en Zuid* Afrika (Kaap de Goede Hoop, Port-Natal en Delagoabaai), in verbinding met de mailbooten der maatschappij „Zeeland". De eerste boot, zijnde het stoomschip; „Warwick Castle", metende 2957 tonnen, zal 24 Januari e.k. van hier naar Zuid* Afrika vertrekken. Van 15 tot 21 December vervoerden de mailböoten der S.M. „Zeeland" 1337 pas sagiers, nl., 677 van Queenboro en 660 van Vlissingen, Met de mailboot der Mij. „Zeeland" ia onder behoorlijk geleide van hier naar Londen vervoerd een belangrijke hoeveel* heid goudgeld, komende van Rusland. De waarde van deze geldzending bedraagt bij na acht millioen gulden. e Aan den machinist der le kl. van het vaste corps J. G. Geijsen, gedetacheerd op het lichtschip „Schouwenbank", is eervol ontslag verleend met toekenning van pen sioen. Hij wordt vervangen door den ma chinist der le kl. Boon. se® Aan den heer 3. Hakker, sergeant-ma* joor bij de dd. schutterij alhier, is eervol ontslag verleend. Bevorderd tot sergeant majoor de sergeant B. van Eesteren, tot sergeant-majoor-titulair de sergeant H, da Munck, ©sa Aan de Hoogeschool te Utrecht is tot doctor in de geneeskunde bevorderd dé heer B. Rienstra te Veere, SS® Te Terneuzen worden ook door den raad der gemeente pogingen bij Gedeputeerde Staten van Zeeland aangewend tot het ver* krijgen van een betere dienstregeling in den stoombootdienst tusschen die gemeen te en het eiland Walcheren, van allerlei aard verdrijft U snel en zeker mef Koker 12 stuks 50 ct. Proefdoosje 2 stuks 10 ct LUCHTVAART Amerikaanse!! legervliegtuig brandend neergestort. Zeven dooden Een groote Amerikaansche bommenwer-i per welke een vlucht ondernam van San Francisco naar New York, is te Union- Town, op ongeveer 150 kilometer van Bir mingham in Alabama, gisteravond bran dend neergestort. Naar verluidt heeft aan boord van het vliegtuig, toen het zich nog in de lucht bevond, een ontploffing plaats gehad. Het ongeluk geschiedde tijdens een zwaren storm en regen. Zeven personen "'erden bü dit ongeluk gedood.

Vlissingse Courant | 1938 | | pagina 3