KALZAN EERSTE BLAD 76e JAARGANG - NUMMER 302 .VRIJDAG 23 DECEMBER 1938 STADSNIEUWS V UIT DE PROVINCIE vanaf 65 cent Banketbakkerij - Tel. 73 ABONNEMENTSPRIJS Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agent schappen gevestigd zijn 2.20 per kwartaal of 17 cent per week. Franco per post ƒ2.50. Voor het buitenland neme men een abonnement op het postkantoor zijner woon plaats. Afzonderlijke nummers 5 cent per stuk. Ylissingsche Courant UITGAVEFIRMA F. VAN DE VELDE Jr., WALSTR. 58-60, VLISSINGEN - TEL. 10 - GIRO 66287 J> ADVERTENTIEPRIJ S Van 15 regels 1.25, iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijs. Reclames 50 cent per regel. Kleine adver tenties van 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent (max. 10 regels). Bij driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Alles bij vooruitbetaling. VERSCHIJNT DAGELIJKS, UITGEZONDERD OP ZONDAG EN ALG.ERKENDE CHR.FEESTDAGEN AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PU BLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGINü „DE NEDER 1. AN DSCHF DAGBLADPERS" EEN NIEUWE KAZERNE GAAT VERRIJZEN. Voor de Küstartillerie. Binnen afzienbaren tijd zal het te Vlissingen gelegerde eerste bataljon van het He regiment Küstartillerie de beschikking krijgen over een nieuwe kazerne, die geheel naar de eischen des tijds zal zijn ingericht. Behalve slaapzalen voor de onderofficieren zul len in dit nieuwe gebouw ook de bu- reelen en de verschillende recreatie verblijven worden ondergebracht, die tot nu toe in de Bomvrije kazerne gevestigd waren. Mede in verband met het feit, dat voor de doortrekking van den boulevard achter den Bomvrijen toren, een gedeelte van de bestaande kazerne moet verdwijnen, is de beschikbare ruimte in de „Bomvrije" niet voldoende meer om hierin naast de buree- len, cantines enz. de manschappen behoor lijk te huisvesten. Er moest hiervoor -dus een oplossing gevonden worden. Daarom is besloten op het terrein van de Bomvrije Kazerne aan de zijde van de Weststraat en den Mosselmansgang een groot gebouw te doen verrijzen. Het gebouw waarvan de ingangen op het terrein van de kazerne zullen komen, krijgt een frontbreedte van 63 M. en zal bestaan uit een groot, hoog middengedeelte met twee vleugels. Het middengedeelte dat wij het hoofdgebouw zouden kunnen noe men, wordt 27 M. lang, 15 M. breed en 9.20 M. hcog. Daar de bouwverordening van de gemeente Vlissingen bepaalt dat de hoogte slechts 6.75 M. mag bedragen, heeft de opzichter der Fortificatiën bereids een verzoek tot B. en W. gericht om ont heffing van het betreffende artikel van die verordening. In de benedenverdieping worden drie cantines gevestigd, nl. voor officieren, onderofficieren en soldaten, resp. van. 6y2 x 7 M., 8 x 11 M. en 11 x 15 M. Vocrts komt er op bet gelijkvloer^ sche gedeelte een gymnastiekzaal van 10 x 15 M. met een kleedlokaal met waschge- legenheid, W.C. en waschgelegenheid voor den instructeur en bovendien een lokaal voor het opbergen van toestellen. Op de bovenverdieping zullen zeven slaapzalen van 6y2 x 5 y2 M. worden ge bouwd voor de onderofficieren. Elke zaal zal plaats kunnen bieden aan zes perso nen. Aan deze kamers zullen twee zitka mers van 4 x 6]i M. grenzen. Ook deze zijn bestemd voor de onderofficieren. Dan zijn wij gekomen tot de twee vleu gels. Deze krijgen geen bovenverdieping en zijn slechts plm. 5 M. hoog en gemid deld 19 M. breed. In den vleugel aan de boulevard-ztjde, die 20 M. lang wordt, zullen de bataljonsbureelen worden onder gebracht. De andere vleugel grenzende aan den Mosselmansgang zal iets korter wor den, nl 16 M. Hierin komt een badinrich ting voor de soldaten van 6 x 10 M. met 12 douchebaden. Voorts wordt daar het ketelhuis voor den verwarmingsketel en de kolenbergplaats in onder gebracht. Het geheele gebouw zal van stalen ra men worden voorzien en moderner worden ingericht dan men tot nu toe in de Bom vrije Kazerne gewoon was. In de cantines wordt een lambrizeering van paneelwerk aangebracht, voorts worden er, evenals in de slaapzalen, bureelen enz. parketvloeren van zgn. vischgraatverband gelegd, die warm aandoen en aan de vertrekken een wat huiselijker sfeer geven. De gangen worden in kunstgraniet uitgevoerd met een beton-emaille bekleeding als lambri zeering. In de hal bij den ingang in het middengebouw komt een dubbele trap eveneens van kunstgraniet met treden van hardgebakken tegels. Ook aan het exterieur wordt zorg be steed. De gevel zal uit kleurige klinkers worden opgetrokken terwijl het plint ta melijk donker gekleurd zal zijn. Vermoedelijk zal de aanbeste ding van den bouw medio Januari plaats vinden, terwijl de kazerne op 1 October d.a.v. gereed zal moeten zgn. De ruimten die in de Bomvrije kazerne en in het eveneens op het terrein staande onderofficiersgebouw zullen vrijkomen, worden dan voor logieslokalen voor de sol daten ingericht. In verband met den zwa- ren bouw van de Bomvrije zal het be zwaarlijk zijn hierin veel te moderniseeren. Wanneer tot de ingebruikneming van het nieuwe gebouw zal kunnen worden overgegaan, zal het kazernecompiex een uitbreiding hebben gekregen die ongetwij- feld van veel nut zal blijken te zijn voor j het Vlissingsche garnizoen. Vlissingsch scheepvaartnieuws. Aangekomen: „Mecklenburg"van Harwich Nederlandsche m.s. „Wocana' van Londen; „Tempo" van Londen; „Prin ses Beatrix" van Londen „Elziena" van Londen „Alpha" van Fowey „Rottum" van Londen naar Duisburg. Om te bunkeren: Nederland sche m.s. „Koert" van Drogheda„Pol- perro" van Londen „Coen" van zee Grieksch s.s. „Galaxias" van Antwerpen „Svijaga" van Brussel„Randwijk" van zee „Erminia Mazella" van Stettin Duitsch s.s. „Wachtfels" van Malta Ne- derlandsch s.s. „Gaasterkerk" van Osaka. V ertrokken: „Prinses Juliana" naar Harwich; „Elziena" naar Gent„Ga laxias" naar Panama„Wachtfels" naar Antwerpen „Koert" naar Rotterdam „Svijaga" naar Londen „Eiminia Mazel la" naar Napels „Randwijk" naar zee „Gaasterkerk" naar Antwerpen. Christelijke Zangvereeniging „Hoop op Zegen". „Alzoo lief had God de wereld De sneeuw, welke door haar reine, smettelooze glinsterpracht, in den Advent reeds een Kerststemming suggereert, was gisteravond voor zeer velen geen beletsel om de tocht naar het Concertgebouw te maken, teneinde de opvoering van het Bijbelspel „Alzoo lief had God de wereld" van A. Bosdijk, door de Christelijke Zang vereeniging „Hoop op Zegen", onderafdee- ling van den Chr. Nat. Werkmansbond alhier, bij te wonen. En de nagenoeg ge heel gevulde zaal heeft er gewis g^en spijt van gehad ook. Integendeel, want het is een avond van. groote wijding geworden. De auteur, de directeur, de heer A. Bos dijk, heeft met de vervaardiging en op voering van dit leekenspel wederom het bewijs geleverd met bijzondere gaven te zijn toegerust. De toegewijde eenvoud, welke hij erin heeft betracht, maakt, dat men er met eenvoud in het hart van kan genieten. En wat hebben wij in deze zware tijden meer 'noodig, dan juist eenvoudig, rein licht, innerlijke waarheid Het eerste deel behandelt „De zonden der menschen", het tweede „Christus' komst". Een spreker, op den avond ds. I). J. Vossers, doet het Bijbelverhaal m hoofd punten, en hierbij sluiten muziek en zang (koor of soli) zich niet alleen in harmonie aan, doch ook uitstekend geslaagde, be paald artistieke tableaux (daargesteld do>r het meisjeskoor der zangvereeniging) zijn hiermede zóó prachtig in overeenstem ming, dat de cude, gewijde verhalen in woord, toon en beeld herleven. Niet mil der dan veertig van die heilige schilderin gen illustreeren het werk en vooral de speciale Kersttableaux zijn van een bui tengewone bekoring, vertolken de gedach ten en scheppen de juiste sfeer. Het koor en de solisten hebben met zeer groote toewijding, liefde en overgave ge zongen, daarbij knap begeleid door de da mes Annie Minderhoud (piano) en Anna Minderhoud (orgel), terwijl mevr. B. Bont- huijs-Dhont door eenige vioolsoli aan hec werk meerderen luister bijzette. In dit ver band zij hier gaarne gememoreerd de schoone zangsolo IVPanis Angelicus" van César Franck met medewerking van viool, piano en orgel. Bij de Goddelijke geboorte hoorden wij een korte, mooie koorbewer king van het „Eere zij God". De voorzitter, de heer C. M. Janse. opende de samenkomst met gebedüs. Vossers'eindigde met dankzegging, waarbij hij wees op de zwakheid der wenschen en op de trouw en de ontferming van God, en hoop uitsprak, dat dit Kerstfeest moge leiden naar Vrede tusschen de volken. Daarop zong het koor Grüben's heerlijk Stille nacht, heilige nacht", waarna allen, die de opvoering van het Bijbelspel in ernstige aandacht hadden medegeleefd, kennelijk onder den indruk de zaal verlie ten. o. Dikke mist belemmert de scheepvaart. Sedert vanmorgen zes uur hangt er een dikke mist, tengevolge waarvan de vaart op de Westerschelde nabij Vlissingen ge stremd is. De wind is Oost-Zuid-Oost, de zee is kalm. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal. Woensdag heeft op de Noordzee het nieuwe motor-, vracht- en passagiersschip .Zaandam", gebouwd voor rekening van de HollandAmerika lijn, zijn officieelen proeftocht gemaakt. De baan over de Gouwzee van Monniken dam naar Marken is Woensdag uitgezet, dus de verbinding van Marken met het vaste land tot stand gekomen. Een aardig sneeuwtafereeltje op den Vij verberg te Den Haag. Een tocht door het besneeuwde Amster dam bij avond. Winterhanden Van winterhanden- en voeten zult ge met KaJzan in het geheel geen last meer hebben. Kalzan sterkt het bloed en voorkomt de onderhuid- sche bloeduitstortingen, die de winterhanden veroorzaken. Het kalkhoudend versterkingspreparaat Anti-Rev. kiesvereeniging. De Anti-Rev. kiesvereeniging alhier hield gisteravond een goed bezochte ver gadering in het Militair Tehuis. Na de gebruikelijke opening door den voorzitter, den hèer B. H. Ligteringen, werd de voorloopige groslijst voor de a.s. Prov. Statenverkiezingen besproken. De heer Ph. J. Woltering, lid van den gemeenteraad, hield een inleiding over „Publieke eerbaarheid", in verband met art. 6 van het a.r. gemeen teprogram. Op deze inleiding volgde een drukke be spreking. Na rondvraag eindigde de heer Wolte ring met dankgebed. Postdienst. In verband met het feit, dat de Nieuw jaarsdag op Zondag valt. wordt het pu bliek verzocht, de correspondentie vroeg tijdig ter post te bezorgen, opdat deze reeds vóór 1 Januari zooveel mogelijk zal kunnen zgn verwerkt. Op Zendag 1 Januari a.s. is het kan toor voor den postdienst open als op andere Zondagen. Voor den zegelverkoop op Zaterdag 31 December a.s. is hét kantoor geopend tot 18 uur. STAGNATIE IN DEN TREINENLOOP. De Noord-Duitsehe trein passeerde vandaag 5 uur te laat onze grens. Overal hebben alle middelen van verkeer te kampen met de moeilijkheden veroor zaakt door sneeuw en ijs. In het bijzonder ondervinden de internationale treinen, ko mende uit Duitschland groote stagnatie. De mailtreinen uit Noord- en Zuid-Duitsch- land die aansluiting geven op de mailboot van de Mij „Zeeland" zijn reeds enkele dagen belangrijk te laat aangekomen, zoo dat de boot die om 12.50 uur moet ver trekken, bijv. Woensdag eerst te 3 uur en gisteren pas om 2 uur zee kon kiezen. Vandaag was de vertraging nog grooter. De trein uit Berlijn en Leipzig die volgens de dienstregeling hier om 11.22 uur moet arriveeren, passeerde 5 uur te laat onze grens en kan omstreeks half vijf hier ar riveeren. De Zuid-Duitsche trein was slechts ca. 50 minuten te laat en kwam om 13.36 uur aan. De mailboot „Oranje- Nassau" die vandaag naar Harwich moet, zou tot uiterlijk vijf uur wachten. Mocht de Noord-Duitsche trein dan nog niet zgn gearriveerd, dan wordt vertrokken met alleen de passagiers van den reeds ge- arriveerden mailtrein uit Keulen. Indische dienst. Met verlof is in Europa aangekomen de Oost-Indische ambtenaar J. H. Lagaay, havenmeester 2e klasse, Vlissingen, Bou levard Bankert 20. Verkeersbelemmeringen door ijs en mist. IJs en mist hebben hedenmorgen veel last bezorgd aan de Prov. Stoombootdienst op de Ooster-Schelde. De diensten Veere Kamperland, WolphaartsdijkKortgene en Zierikzee—-Katsche veer zijn daarom niet uitgevoerd. Na het optrekken van den mist zal daarin vermoedelijk wel weer ver andering komen. Ook de andere scheepvaart ondervond dooi* mist en drrjfijs veel stagnatie. Zoo lag er o.a. vanmorgen te Wolphaartsdijk een groot kolenscliip, bestemd voor Vlis singen, dat getrokken werd door 3 sleep- booten en begeleid werd door een ijsbre- ker. Ook in het kanaal door Walcheren be gint zich het ijs te doen gelden. Een beurtschipper, die hedenmorgen van Mid delburg vertrokken was, keerde in den loop van den morgen terug, omdat ter hoogte van de Arne veel ijs lag. V erkeersstremmingen. Normaal varen HansweertWalsoorden, HoedekenskerkeTerneuzen, VeereKam perland, VlissingenBreskens, Vlissingen— BorsselenTerneuzen. Onregelmatig varenWolfaartsdgk— Kortgene, alleen overdag normaal, daarna onregelmatig ZierikzeeKatsche Veer, gedurende daglicht normaal, daarna on regelmatig. Wemeldinge (Oosterschelde)veel drrjfijs. Zeeuwsche Landbouw-Maatschappij. Maandag hield het dagelijksch bestuur der Zeeuwsche Landbouw-maatschappij een vergadering in het Landbouwhuis te Goes. De vergadering werd geleid door den heer A. I. Leenliouts te Retranchement. O.m. kwam de volgende onderwerpen in bespreking Bij den aanvang der vergadering deelde de voorzitter mede, dat een dankbetuiging was ingekomen van den heer mr. P. Diele- man, algemeen voorzitter der Z.L.M., voor de blijken van belangstelling, welke hij ter gelegenheid van zijn ongesteldheid en zijn 65en j— -dag van de Z.L.M. had ontvangen. SB De stichting landverhuizing Nederland heeft zich tot de 3 centrale landbouworga nisaties gewend met het verzoek medewer king te verleenen aan het instellen van een enquête naar het aantal boerenzoons en landarbeiders voor wie emigratie aanbeve lenswaardig zou zijn, indien zich voor hen mogelijkheden bieden in andere landen. Besloten werd het Landbouw-Comité te wijzen op de wenschelijkheid deze enquête te houden met behulp van de gemeenten, opdat goede en betrouwbare gegevens wor den verkregen. 0 Het bestuur van een der zusterorganisa ties heeft het Kon. Nederl. Landbouw-Co mité verzocht met klem te blijven aandrin gen op verlaging van de teeltheffing van 50 op hoogstens 30. Naar het oordeel van het dagelijksch. be stuur zal de oplossing van de moeilijkhe den van het aardappelvraagstuk niet ge zocht moeten worden in verhooging van de teeltheffing, eerder dient een beperking van de teelt van aardappelen te worden uitge vaardigd, terwijl van overheidswege gelden, voor het uit de markt nemen van zand- aardappelen (denatureeren) dienen te wor den beschikbaar gesteld, 9 9 Opnieuw werd de wenschelijkheid be pleit het Landbouw-Comité te verzoeken een werkprogramma samen te stellen waarin de richtlijnen zijn opgenomen hoe het landbouwbeleid in Nederland in de ko mende jaren moet zijn. Naar aanleiding van een desbetreffend verzoek van den Kling Oost Zuid-Beveland zal de directie van de Nederlandsche Spoorwegen worden verzocht des Dinsdags de trein welke te 9.44 uur te Goes aankomt in Krabbendijke te doen stoppen. Hiermede zullen ongetwijfeld vele bezoekers van de markt te Goes worden gediend. 9 Naar aanleiding van klachten welke in de vergadering van het hoofdbestuur zijn geuit omtrent het afkeuren van korten tijd tevoren goedgekeurde uien deelt het Uit- voer-Contróle-Bureau mede dat het alge meen bekend mag worden geacht dat de uien dit seizoen van minder goede kwali teit zijn wegens het veelvuldig voorkomen van schimmel aan den wortel en koprot. Voornamelijk dit laatste euvel is in vele ge vallen zeer moeilijk te constateeren en wordt naar in de praktijk blijkt, meesten tijds eerst zichtbaar na verwerking en ver voer van bet product. Wat de uitvoercontróle voor Zeeland be treft, geschiedt de keuring te Vlissingen bij het afgeven van het certificaat, tenzij er vooraf een verklaring werd verstrekt. Voor uien via Vlissingen geëxporteerd, worden zeer weinig verklaringen afgege ven. Dit jaar is in afwijking met vorige jaren aan de controleurs van het U.C.E. opdracht gegeven in de pakloodsen der commission- nairs en exporteurs op de verpakking der uien toe te zien, om zooveel mogelijk te voorkomen dat afkeuringen in Vlissingen plaats vinden en dus voor de betrokkenen financieele nadeelen ontstaan. Het dagelijksch bestuur vereenigde zich geheel met het rapport uitgebracht door een daartoe door den kring Tholen en St. Dit nummer bestaat uit 2 bladen f|el»ewtganSssew wtm daag» dgggg Kazernebouw te Vlissingen. (Stadsnieuws) De tariefmachtigingswefc in de Eerste Kamer aangenomen. (Binnenland). Samenzwering tegen Iersche leiders ontdekt. (Buitenland). Franco beschuldigt Frankrijk van in menging. (Buitenland). Nog steeds troebelen in Palestina. (Buitenland)'. Scherpe Japansche persaanval op En geland. (Buitenland) ZEE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN. van zeer fijn amandelbesiag (zeer geschikt voor zieken) Speekens' Philipsland der Z.L.M. ingestelde commis sie om te komen tot tolvrijdom van de Thoolsche brug. Voor het verkrijgen van tolvrijdom zal samenwerking ook in financieel opzicht verkregen moeten worden tusschen de pol ders en gemeenten van het eiland Tholen, de provinciën Zeeland en Noord-Brabant, de gemeente Bergen op Zoom en het Rijk. Hier zal een soortgelijke vorm van samen werking kunnen worden gevolgd als bij de Noord-Bevelandsche brug. Besloten werd een exemplaar van het rapport aan het College van Ged. Staten van Zeeland te zenden en een onderhoud aan te vragen om de in het rapport ontwor pen denkbeelden nader toe te lichten, 9 9 Het verschuldigde zegelrecht, waaraan pachtcontracten thans rijn onderworpen be draagt 12 cent van iedere honderd gulden van den pachtprijs en de lasten over den geheelen pachttijd berekend, waarbij echter de duur van de overeenkomst op vijf jaar wordt gesteld als de pacht voor het leven, tot wederopzegging of op andere wijze voor onbepaalden tijd is aangegaan. Deze rege ling is niet bevorderlijk voor het aangaan van contracten, waarbij de pachtprijs om de zooveel jaren wordt herzien. Het dagelijksch bestuur heeft zich dan ook tot het Landbouw-Comité gewend met het verzoek te bevorderen dat worde be paald, dat bij tusschentijdsche herziening van den pachtprijs geen extra zegelrecht verschuldigd is boven hetgeen bij het slui ten van de pachtovereenkomst werd ge heven. Handelsregister Kamer van Koophandel voor de Zeeuwsche Eilanden (Middelburg). Wi) ziging: J. van der Klooster, Goes, loodgieters- en fittersbedrijf, handel in sanitaire arti kelen. Uitgetreden eigenaarJ. van der Klooster. Zaak omgezet in vennootschap onder firma. Handelsnaam gewijzigd in firma J. van der Klooster Zonen. Ven- nooten J. en G, van der Klooster. MIDDELBURG. -Aanrijding tusschen train en vrachtauto. Hedenmorgen vond tusschen de Lange- viele en de Markt een aanrijding plaats tusschen de electrische tram en een vracht auto. De tram liep hierbij eenige schade op, terwijl de auto er goed af kwam. Per soonlijke ongelukken vonden hierbij niet plaats.

Vlissingse Courant | 1938 | | pagina 1