n Speckens' Weihnachtstol Sneeuw en ijsveroorzaken vele moeilijkheden 1 EERSTE BLAD wnn Jet» dog 76e JAARGANG - NUMMER 301 DONDERDAG 22 DECEMBER 1938 te •6. sn STADSNIEUWS en f2.—. Selieurtewissei» ABONNEMENTSPRIJS Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agent schappen gevestigd zijn 2.20 per kwartaal of 17 cent per week. Franco per post 2.50. Voor het buitenland neme men een abonnement op het postkantoor zijner woon plaats. Afzonderlijke nummers 5 cent per stuk. YJissingsche Courant UITGAVE FIRMA F. 'VAN DE VELDE Jr., WALSTR. 58-60, VLISSINGEN - TEL. 10 - GIRO 66287 ADVERTENTIEPRU S Van 15 regels 1.25, iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijs. Reclames 50 cent per regel. Kleine adver tenties van 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent (max. 10 regels). Bij driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Alles bij vooruitbetaling. VERSCHIJNT DAGELIJKS, UITGEZONDERD OP ZONDAG EN ALG.ERKENDE CHR.FEESTDAGEN AANGESLOTEN BIJ HET B UREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE. INGESTELD DOOR DE VEREENIOINü „DE NEDERLAND SCHF DAG BI. A D PERS" Het eerste slachtoffer van het ijs is gevallen r.oo 4.25 1.50 1.00 1.50 2.75 1.25 3.25 ltu<: en :ht- DOlv ;rd. Allerwegen wordt van de hevige vorst en den sneeuwval veel hinder ondervon den. Het verkeer wordt gestremd, eilanden worden door het ijs geïsoleerd zocdat ge brek aan levensmiddelen ontstaat, het gladde wegdek veroorzaakt ongevallen enz. Helaas heeft ook het ijs reeds weer een slachtoffer geëischt. Woensdagmorgen is uit een wak in de Vischpoortgracht te Zutphen het lijk opge haald van den 12-jarigen H. L. De jongen was eergisteren op het ijs geweest. Zijn vriend ging toen naar huis en sindsdien had men van L. niets meer vernomen. Vyf volwassenen te water voor een kleinen waaghals. Gistermiddag wilde een kleine jongen het ijs in de Bickersgracht te Amsterdam eens probeeren. Zijn licht-gewicht zou het toch zeker wel houden, dacht het jog. Doch dat deed het niet. Er waren vele verraderlijke plekken en door een van deze verdween de jongen in het water. Een man, die het ongeval zag gebeuren, waagde zich onmiddellijk op het ijs om den jongen te redden. Maar ook aem hield het ijs om de zwakke plek niet. In eeü ommezien volgden nog vier andere perso nen en daar lagen nu niet minder dan zes menschen in het water. Het waren hachelijke oogenblikken. Gelukkig konden allen spoedig door hand reiking op het droge worden gebracht. Behalve de eerste redder, die veel water had binnengekregen en ter observatie naar het ziekenhuis is overgebracht, zijn de overigen er met een nat pak afgeko men. Passagiers van de „Von Geusau" trotseerden het ys.... De negentig passagiers van de postboot „Von Geusau" zijn te voet het ijs overge stoken en hebben gisteren in den vroegen middag Urk bereikt Enkelen van hen waren bij aankomst zeer vermoeid en hebben steunende op de schouders van anderen het laatste gedeelte van den tocht moeten afleggen. De „Von Geusau" tracht Kampen te bereiken. Op het postkantoor te Urk waren gis termiddag nagenceg geen postzegels meer te verkrijgen. In den ochtend waren er nog enkele soorten aanwezig, doch tegen den avond moesten velen teleurgesteld worden, Urk wil vleesch hebben. Vanochtend zou een ijsvlet bemand met tien bewoners van Urk, naar de postboot vertrekken om 2000 kg. vleesch naar Urk over te brengen. Autobotsing door het gladde wegdek. In den Gnephoek te Alphen aan den Rijn is gistermiddag tengevolge van de gladheid van den weg een personenauto, bestuurd door den heer W. uit Hazers- woude in botsing gekomen met een auto bus van de „Moda" te Alpen aan den Rijn. De personenauto werd van voren geheel in elkaar gedrukt, terwijl de beide inzitten den, de heer W. en diens 64-jarige moeder, vrij ernstig door glasscherven aan het ge laat werden gewond. De heer W., die bovendien over inwen dige pijnen klaagde en een beenbreuk had opgeloopen, moest naar het Diaconessen- huis te Leiden worden overgebracht. Mevrouw W. kon na verbonden te zijn naar haar woning te Hazerswoude worden overgebracht. Het ijs op den IJssel gaat vastzitten. De ijsgang op den IJssel neemt toe. Bij Gorssel is het ijs vast gaan zitten. Bij Kampen, Olst en Deventer vormen zich reeds ijsdammen. Op de Twentekanalen, welke dicht lig gen is het ijs aan de kanten 12 tot 13 centimeter dik. Het verkeer door sneeuwval vastgeloopen. Tengevolge van den sneeuwval en de vorst is het verkeer te Rotterdam gisteren reeds in den vroegen avond vastgeloopen. Hoewel er heel wat pekelwagens op het pad waren, kon men het tegen de steeds vallende sneeuw niet bolwerken en hoewel men steeds aan den gang is gebleven, heeft men niet kunnen voorkomen, dat op diverse drukke punten van de stad groote verkeersopstoppingen ontstonden. Uiteraard deed zich dit het sterkst voe len bij het tramverkeer. Op tal van plaatsen weigerden de automatische wis sels. Eerst tegen middernacht was het verkeer weer eenigszins normaal gewor den, Ook te Amsterdam heeft het tramver keer gisteravond groote vertraging on dervonden. Hoewel voortdurend pekel op de rails werd gestrooid, kon niet worden verhin derd, dat sporen en wissels verstopt raakten. Electrische bediening van deze laatste was in de meeste gevallen on mogelijk, zoodat ze met de hand moes ten worden omgezet. De trams konden slechts moeizaam vooruit komen en de geheele dienstregeling raakte dan ook in de war, zeer ten ongerieve van de vele passagiers, die juist nu op dit vervoer middel waren aangewezen. Echtpaar door kolendampvergifti ging om het leven gekomen. Gisterochtend stuurde de firma Hul- singa, houthandel te IJsselmonde, een loopjongen naar het huis van den heer J. Woudenberg, die bij haar in dienst is, om over een en ander inlichtingen in te winnen, daar de heer W. dien dag, om dat het werk stil ligt, niet op het kan toor werd verwacht. Toen de jongen op zijn herhaald bellen en kleppen geen ge hoor krëeg, informeerde hij bij de buren, die hem den raad gaven eens in de ga rage naar de auto van W. te gaan kij ken. Dan zou hij kunnen zien of de heer W. al of niet thuis was. De auto stond echter op zijn plaats en dit wekte onge rustheid omtrent het verblijf van den ei genaar. De politie werd van dit feit in kennis gesteld en zij begaf zich naar de woning van den heer Woudenberg, waar zij de huisdeur forceerde om zich toe gang tot de woning te verschaffen. In de slaapkamer vond men het echt paar te bed. Een onmiddellijk gewaar schuwd geneesheer kon slechts den dood bij den man en de vrouw constateeren, veroorzaakt door kolendampvergiftiging'. Voor het bed stond een emmer, waarin opgebrande briketten, zoogenaamde „slof fen" lagen. De dood moet reeds ongeveer 24 uur voordat men het echtpaar vond, zijn in getreden. Het echtpaar, dat kinderloos was en alleen in het huis woonde, was ongeveer zestig jaar. Bond van Buurtvereenigingen „Oranje en Vlissingen". Gisteravond hield bovengenoemde bond in Grand Hotel Britannia een vergadering, onder voorzitterschap van den heer F. G. Lemmers, die betreurde dat de vergadering zoo slecht bezocht was. Er bleken slechts 9 buurtvereenigingen tegenwoordig te zijn. Deze vergadering was echter noodzakelijk om enkele belangrijke zaken te bespreken. Spr. noemde twee feiten, welke de aan dacht vragen. In de eerste plaats het bezoek van H. M. de Koningin aan onze stad op 14 Januari a.s. Vervolgens het jubileum van het garnizoen der kustartil- lerie. Spr. wees op de hartelijke samenwer king tusschen het garnizoen en den Bond van Buurtvereenigingen, hetwelk nog laatst gebleken is bij de jubileumfeesten in September jl. Spr. stelde voor dat de Bond aan zijn gevoelens op den feestdag van het garnizoen. Maandag 9 Januari a.s. uiting zal geven. De dagelijksche besturen der buurtver eenigingen met het centraal bestuur zul len dan, begeleid door enkele muziekkorp sen, des avond-s den commandant met het jubileum feliciteeren in de Bomvrije Ka zerne en zullen daarna met het garnizoen naar het Grand Hotel Britannia marchee- ren. De dagelijksche besturen der buurt vereenigingen met hun dames zyn door den commandant op den feestavond aldaar uitgenoodigd. De voorzitter wees op het groote be lang dat onze stad heeft by het garnizoen en dit is een mooie gelegenheid voor de gansche burgerij om thans spontaan hier van uitdrukking te geven. Verder stelde spr. voor, aan den com mandant namens de buurtvereenigingen een blijvend aandenken aan te bieden. Dit cadeau mag de financieele draag kracht der buurtvereenigingen niet te bo ven gaan. Dit voorstel vond algemeen by val en de vergadering besloot in principe hieraan medewerking te verleenen. De niet-aanwe- zige besturen zullen van een en ander per circulaire kennis krygen, waarin om hun medewerking zal worden verzocht. Het bezoek van H.M. de Koningin. Namens den burgemeester, die door droeve familieomstandigheden uitstedig was, deelde de secretaris, de heer J. Lou- werse, mede, dat H. M. de Koningin voor nemens is op. Zaterdag 14 Januari de te waterlating van een der nieuwe mailbooten bij te wonen. Dit bezoek zal echter van korten duur zijn. Bij het laatste bezoek van H.M. bij de -onthulling van het borstbeeld van Z.K.H. Prins Hendrik aan de De Ruterschool, was de Koningin zeer getroffen door de groot- sche huldebetuiging der buurtvereenigin gen. De voorzitter stelde voor, dat ook dit maal de buurtvereenigingen met hun vlag gen langs den weg, welke de Koningin zal volgen, geschaard zullen staan om Hare Majesteit een vaandelgroet te brengen. Het bezoek zal ongeveer een uur duren, en alles dient zoo eenvoudig mogelijk te geschieden, ook met het oog op het jaar getijde. Zang enz. zal dan ook niet plaats vinden. Ook de kinderen van de leden der buurtvereenigingen zullen een goed plaats je krijgen. Ook dit voorstel werd na eenige bespre king over de regeling van een en ander met algemeene stemmen aangenomen. Besloten werd aan de algemeene verga dering, in Maart te houden, voor te stel len, dat in het vervolg ook leden van het hoofdbestuur kunnen worden gekozen uit de dagelijksche besturen der buurtvereeni gingen, tot een aantal van ten hoogste drie. Tenslotte sprak de vergadering den wensch uit, dat de burgerij op de jubi leumdag der kustartillerie op 9 Januari, op 14 Januari bij het bezoek van H. M. de Koningin en op den jaardagvan Prinses Beatrix, 31 Januari, de vlaggen zal ont plooien, zoodat de stad een feestelijk aan zien heeft. Hierna sloot de voorzitter met een woord van dank de vergadering. Advent-avond. Nu het Kerstfeest nadert en de natuur 2ich gehuld heeft in een witte winterpracht, werd gisteravond in. ca. Gereformeerde Kerk een advent-avond gehouden. Het barre winterweer was ongetwijfeld oorzaak dat de opkomst niet bijzonder groot was. Deze bijeenkomst ving aan met het zin gen van het gehang „Hoe zal ik U ontvan gen", waarna de heer F. Pijlman het schriftgedeelte Joh. 1 vers 114 voorlas en vervolgens het gebed uitsprak. De heer Pijlman heette o.m. ds. H. A. Wiersinga uit Leiden welkom. Op deze advent-bijeen- komst willen wij ons bezinnen over het on derwerp „Verwachting", aldus spr., die zich bepaalde bij het gedeelte „Wat verwachten wij", gevolgd door ds. Smeenk met het the ma „Wie verwachten wij", waarna ds.Wier- singa sprak over „Hoe verwachten wij." Vooraf zong een dameszangkoor de Kerstliederen „Uit hoogen hemel daalt Hy neer" en „Nu syt wellecome". De heer Pijlman ving zijn onderwerp aan met te wijzen op de spannende September dagen, welke thans gevolgd worden door nieuwe geschillen over gebiedsverdeeling en de vreeselyke Jodenvervolgingen. Het poli tieke leven is als het ware in diepe duister nis gehuld en de toekomst biedt weinig lichtpunten. Donker is de tijd waarin wij leven. Het probleem van de werkloosheid is nog niet uit de wereld. Stille en openbare armoede wordt ook in onze stad geleden en de ingevallen strenge koude verergert de ellende m verschillende gezinnen. Ook met het geestelijk leven is het al even droef gesteld. Velen hebben met God en zijn dienst gebroken, anderen hebben een Bijbel als traditie in huis. Het Schriftwoord moet echter aanvaard worden als het le vende woord van God Spr. wees er op dat van menschen geen heil is te verwachten, maar dat het leven eerst glans en heerlijk heid krygt, wanneer de mensch zijn be trouwen op God stelt en alles van Hem verwacht. Hierna bracht de heer S. van der Meer op het orgel een fantasie over het lied „Er ruischt langs de wolken" ten gehoore. Vervolgens behandelde ds. G. Smeenk de woorden „Wie verwachten wy". Hierin ligt reeds een belijdenis opgesloten. Deze woor den zeggen dat wij onze blijdschap van een persoon verwachten. Spr. wees zijn toe hoorders op Bethlehem. Daar heeft God zijn geschenk neergelegd „En gij zult het Kindeken vinden in doeken gewonden en liggende in de kribbe." Van deze waarach tige mensch verwachten wij het. Als dit zoo is kunnen wy zingen „Nu syt wellecome" en God danken voor dit wondere Kerstge schenk. Spr. wilde zijn thema ook omkeeren en vragen „Wie verwacht ons". Christus wil aller dienaar zijn, zoowel van ouderen als jongeren. Wanneer hierop vertrouwd wordt, zal het leven geen teleurstelling zijn. Nadat het zangkoor „Stille Nacht", „De herdertjes lagen bij nachte" en „Eere zjj God" gezongen had, sprak ds. H. A. Wier singa. „Hoe verwachten wy" is niet de min ste vraag, aldus spr. Van de wijze waarop een succes op Uw tafel op Kerstmorgen f 0.35, f 0.70, f 1f1.40, BESTELT MORGEN TELEFOON 73 wij verwachten, hangt ook het ontvangen af. Alles moet in orde zijn om God op het Kerstfeest te ontvangen. De weg die door God zelf gelegd is, moet geëffend worden, alle dalen van twijfelmoedigheid verhoogd en alle heuvelen van hoogmoedigheid ge slecht. De advent-roep is Ruimt alle be letselen op, welke Gods komst in den weg zouden kunnen staan. Alleen dan is het mo gelijk waarlijk Kerstfeest te vieren. Tot besluit werd staande gezongen Ps. 130 3 en 4, waarna ds. Wiersinga deze ad- ven t-bijeenkomst met dankgebed sloot. Het „stoomen" van het water in de Schelde. De weerkundige medewerker van het Handelsblad geeft de volgende verklaring van dit natuurverschijnsel, dat ook van het water in het LJ werd waargenomen. Vlak boven het golvende en klotsende wateroppervlak ontstond een. nevelvorming, die tengevolge van den wind, voortdurend in wolken werd verdeeld. Het verschijnsel werd veroorzaakt door het groote tempe ratuurverschil tusschen de lucht en het water. Wanneer het water dicht bij 0 gr. was, was het nog 12 gr. C. wanner dan de lucht. De onderste luchtlaag werd door het water verwarmd, nam daardoor veel wa terdamp op, doch zoodra zij in aanraking kwam met de koude lucht er boven (die slechts zeer weinig waterdamp kon bevat ten) condenseerde de damp tot nevel-drup peltjes. Dit was in het klein, hetgeen men bij de kust van New Foundland in het groot ziet, wanneer daar de beruchte mist ontstaat, als koude lucht uit het Noorden over het warme Oceaanwater strijkt. Dat wy dit dezen keer zoo frappant in Amsterdam te zien kregen en niet vaker als het vriest, is een gevolg van het bijzonder snel invallen van de vorst. Daardoor is het water nog veel warmer, dan wanneer het al een tijd lang koud weer is geweest. Zy die kwamen en gingen. Gevestigd gedurende de le helft van de maand December 1938 J. Dooms, transportarbeider, Zeilmarkt 7, van Terneuzen. A. Mol, Teekenaar, Badhuisstraat 45, van Muiden. M. Boone, zonder, Groenewoud 54, van Middelburg. L. M. F. v. d. Lande, chemicus, Boul. Ban- kert 92, van Amsterdam. K. Stek, metaalbewerker, Lampsinsstraat 6, van Beerta. J. Hoeksma, bankwerker, Badhuisstraat 36, van Hoogkerk. C. J. L. Hamel, le luit. der mariniers, Wachtschip, van Curasao. P. M. But, stuurman, Lepelstraat 4, van San Francisco. L. G. Pikkaart, voorwerker, Palingstraat 2, van Ellewoutsdyk. A. J. van het Reve, winkelbediende, St. Jacobsstraat 29, van Enschede. P. J. Nusteleijn, zonder, Glacisstraat 153, van Oost- en West-Souburg. J. F. Kasteelen, chauffeur, Glacisstraat 153, van Oost- en West-Souburg. L, J. J. Mudde, winkelbediende, Hyacïn- tenlaan 12, van Tilburg. M. van der Lee, lasscher, Breestraat 5, van Oost- en West-Souburg. A. Franso, marconist, Boulevard Ban- kert 44, van Haarlemmermeer. Th. L. Meershoek, forceur, Kasteelstraat 112, van Den Haag. A. Mutsaers, schilder, Joost de Moor straat 15, van Bergen op Zoom. J. de Nooijer, fabrieksarbeider, Emma- straat 22, van Arnemuiden. E. W. Daniels, scheepmaker, Nieuwen- dijk 25, Van Arnhem. D. R. de Hondt, bankwerker, Achter de Kerk 1, van Breskens. J. A. van Unen, bankwerker, Badhuis straat 82, van Roosendaal. Dit nummer bestaat uit 2 bladert Provinciale Staten van Zeeland. Do begrooting goedgekeurd. (Provincïenieuws)] Belangrijke diamantdiefstal aan boord van de „Elisabethville-". (Buitenland)] Groote branden te Culemborg eö 's Hertogenbosch. (Gemengd nieuws). Weer een auto op onbewaakten over weg vernield. (Gemengd nieuws)] Treinramp in Mexico eischt tientallen slachtoffers. (Gemengd nieuws) De Tweede Kamer keurt de begrooting van Sociale Zaken goed. (Binnenland)] ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN. P. F. van Dijk, Bankwerker, Clijverstraat 41, van Nijmegen. D. de Goede, landarbeider, Scheldestraatj 8, van Dordrecht. A. F. Dekkers, bankwerker, Slijkstraat 2i van Roosendaal. H. v. Gog, forceur, Kasteelstraat 112, vart Den Haag. F. E. de Koek, luitenant ter zee, Wacht schip, van Den Haag. K. v. d. Anker, smid, Hyacintenlaan 13^ van Driel. P. B. Kaseman, bankwerker, Hurgronje- straat 20, van Ede. Vertrokken personen gedurende; de le helft van de maand December 1938 t B. M. v. d. Meule, telegrafistenmaat, Hen drikstraat 14, naar Baarn. W. F. v. d. Valk Bouman, luitenant ter. zee, Wachtschip, naar Amsterdam. I. van Sonsbeek, bootsman K. M.,Verkufjl Quakkelaarstraat, naar Soerabaja. J. B. Bomer, korporaal-machinist, Kas teelstraat 107, naar Soerabaja J. A. Cl en*, electricien, Molenstraat 69, naar Ginneken. H. H. Schipperijn, bootsman K. M., Zeil markt 18, naar Soerabaja. C. P. Brakenhoff, leerl. machinist N.S^ Kanaalstraat 140, naar Amsterdam. C. van Alebeek, smid, Slijkstraat 2, naar Den Dungen. C. C. W. Mann, maj.-machinist, Badhuis straat 89, naar Soerabaja. G. Th. van Huet, schipper K. M., Paul Krugerstraat 76, naar Soerabaja. D. N. Küller, terreinchef, Boulevard dej Ruyter 66, naar Soerabaja. C. P. G. Peeters, bankwerker, Kasteel straat 118, naar Maasbree. D. van der Wekker, kolentremmer, Era- mastraat 22, naar Oost- en West-Souburg. A. Vons, bankwerker, Palingstraat 20, naar Vlaardingen. Vlissingsche IJsclub. Gistermiddag en -avond waren de werk zaamheden aan den vijver naby Zwanen burg zoover gevorderd, dat deze voor de ijssport open gesteld kon worden. Tret ys was vrij goed en bleek van zoodanige dikte dat de veiligheid volkomen verzekerd was. Het bestuur heeft gisteravond de baan nog geheel schoongemaakt, zoodat ver wacht mag worden, dat na de vorst van hedennacht Let ijs prima zal zijn. Door ve len werd dan ook van deze eenige gelegen heid een gretig gebruik gemaakt De verlichting kon door de korte span ne tijds, waarin alles in orde gebracht moest niet voll-dig aangebracht worden. Vandaag zullen de verlichtingsmasten mid den in de baan geplaatst worden, vaars door de verlichting bet:r tot haar recht zal komen, temeer daar er ook meerdere lampen ontstoken zullen worden, Vlissingsch scheepvaartnieuws. Aangekomen: „Prinses Juliana" van Harwich (verwacht). Om te bunkeren'. Nederlandsch m.t.s. „Dordrecht" van Gent; Deensch m.s. „Austrilian Reefer" van Nakskov. V ertrokken: „Mecklenburg" naar Harwich„Dordrecht" naar Houston j „Austrilian Reefer" naar Panama, J

Vlissingse Courant | 1938 | | pagina 1