Provinciale Staten van Zeeland NOOTJES UIT DE PROVINCIE De raad van advies van den Koninklijken Nederlandschen Middenstandsbond is uit gebreid met de heeren jhr. ir. O. C. A. van Lidth de Jeude, oud-minister van water staat en mr. P. J. Oud, oud-minister van financiën en burgemeester van Rotterdam. a Het centraal bestuur van de Friesche elf-steden-vereeniging heeft gistermiddag wederom vergaderd en besloten den elf steden-tocht op de schaats definitief vast te stellen op Zaterdag 24 December a.s. z Gisteren Is een kistje met de eerste as perges door de heeren Q. Nederpal en T. Middelburg uit Naaldwijk aan H. M. de Koningin ten paleize Noordeinde aangebo den. Deze asperges zijn in achttien dagen gekweekt met electrische verwarming. Met deze methode wordt beoogd de aspergeteelt eenige maanden te vervroegen. Op 19 dezer is een reehtstreeksche radio telegraafverbinding geopend tusschen Ne derland en de Unie van socialistische Sov jetrepublieken of over dit land te bereiken andere bestemmingen. 9 9 9 Het „Manneke" van Brussel dat dreigde verloren te gaan doordat de belendende ge bouwen zouden worden verkocht, blijft be houden. Wel zijn de huizen van eigenaar veranderd, doch thans zjjn ze in het bezit van een echtpaar in de buurt, die de huizen groep speciaal heeft aangekocht om ze voor afbraak te behoeden. 9 Koning George van Griekenland, die in cognito een bezoek aan België brengt, is gisteravond aan het Gare du Nord te Brus sel aangekomen, waar hij door koning Leo pold en Prins Karei werd ontvangen. o Het HongaarschSlowaaksche grensin cident is gisteren bijgelegd. De onderhande lingen over de grensafbakening zijn hervat. In Polen is de hevige koudegolf thans opgevolgd door zware sneeuwstormen, wel ke in het geheele land woeden en het ver keer belemmeren. Werkloozen zijn opge roepen cxm de verkeerswegen en spoorlijnen van de sneeuw te bevrijden. Op de hoofd wegen zijn sneeuwmachines in werking ge steld. De treinenloop ondervindt belangrg- ke vertraging. De koude heeft in Bohemen twee dooden geëischt. Nabij Koeninggraetz (Tsjecho- Slowakije) is een spoorwegbeambte, die vermoedelijk door een voorbij rijdenden trein is gegrepen en gewond blijven liggen, dood gevroren. Verder is een achttienjarige jon gen, die uit een opvoedingsgesticht is ont vlucht, eveneens doodgevroren. Nadat reeds in Engeland en Scandinavië Joodsche werknemers door Duitsche onder nemingen zijn ontslagen, verneemt het Joodsche Tel. Agentschap thans uit Boeka rest, dat alle in Roemenië gevestigde filia len van de Dresdner Bank op aanwijzing van Berlijn him Joodsche bedienden hebben opgezegd. Reeds einde December van dit jaar zullen zij hun betrekkingen moeten verlaten. 9 Gisterochtend zijn te Rangoon militairen gereauireerd, die in auto's door de stad pa- trouilleeren in verband met ongeregeldhe den welke gisteren plaats vonden en waar bij 72 personen werden gewond. E|j het protest der honderd juridische fa culteiten, waarin tegen de rechtsschennis in sommige landen wordt geprotesteerd en een beroep wordt gedaan op het geweten der menschheid ter ondersteuning van dit protest, heeft zich nog aangesloten de uni versiteit van Perth (Australië). De Amerikaansche onderstaatssecretaris Sayre heeft een radio-telefoon verbinding tusschen Washington en Sydney geopend. Deze verbinding is de langste ter wereld. De afstand bedraagt 15.000 K.M. 9 9 Gisteren hebben drie jeugdige negers een zestal bedienden van de Joslin Schmitt Corporation, een maatschappij voor chemi sche industrie te Lockland (V.S.), overval len en beroofd. De negers ontkwamen met loongelden ten bedrage van 3000 tot 4000 dollar. e Gisteren zftn te Leningrad twee doctoren ter dood veroordeeld. Zij werden beschul digd een samenzwering te hebben gesmeed om de Sovjet-Russische troepen ingeval van oorlog op groote schaal vergif toe te dienen. Een der veroordeelden wordt een in Rusland geboren Duitscher genoemd en de ander een Trotskist. Een aantal gedetineerden in de gevange nis te McAlester(Oklahama) heeft gepoogd uit te breken. De bewakers kwamen even wel tusschenbeide en een gevangene werd doodgeschoten en een ander gewond. Te Rio de Janeiro werd gisteren ver klaard, dat vijftig personen den dood ge vonden hebben bij het spoorwegongeluk van Maandag. De meeste lijken zijn zwaar verminkt, zoodat identificatie der slacht offers moeilijk is. *99 De Amerikaansche minister van justitie, Commings, die in Januari uit het kabinet treedt, overweegt volgens berichten in de pers, een aanbod, zich te belasten met de verdediging van Grynszpan, die te Parijs den Duitschen Jegatieraad von Rath heeft vermoord. Pullovers voor Dames en Kinderen. Japonnen voor Dames en Kinderen. Warm en heerlijk dragen. Brandje in een etalage. Gisteravond om 10 uur werd de politie gealarmeerd dat er een uitslaande brand woedde in een perceel in de Walstraat. Een paar matrozen die passeerden hadden brand gezien in een etalage van het Won der van Vlissingen. Toen de politie, die onmiddellijk was uitgerukt, ter plaatse aankwam, was van het vuur niets meer te bespeuren. Een rol flanel die in brand was geraakt, had men op straat gegooid en met een emmer water was het vuur reeds ge- bluscht. Bij onderzoek bleek dat de filiaalhouder en een etaleur bij het etaleeren een siga ret hadden gerookt. Het is mogelijk dat hierbij een vonk op de stof terecht is ge komen, waardoor deze vlam vatte. Naar wy vernemen stelt de politie een onderzoek in ten opzichte van een moge lijke onvoorzichtigheid. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal. Het IJsselmeer is tusschen Hoorn en Enkhuizen. geheel dichtgevroren en het ijs begint reeds te kruien in de richting van den IJsselmeerdijk. Maandag heeft de Minister van Sociale Zaken, mr. C. P. M. Romme, te Vierhouten het nieuwe werkkamp „De Vossenberg" van de-i Modernen Centrale voor Werkloozen- zorg officieel geopend. Maandag werden te Bolsward hardrijde rijen op schaatsen gehouden voor mannen. Geheel met ijs bedekt kwamen de loggers Maandag van de Noordzee de haven van Scheveningen binnenvallen. DE VORST HOUDT AAN Volop schaatsenrijden is echter niet mogelijk. Terwijl de vorst nog aanhoudt, werden we vannacht en ook vandaag verrast door een pak sneeuw. Het weinige deugdelijke ijs in deze omgeving, zal er door de sneeuwlaag niet op vooruitgaan. Vanochtend werd van de zijde van de politie nogmaals een onderzoek ingesteld naar de hoedanigheid van het ijs op den Spuiboezem. Het moest echter onherroe pelijk worden afgekeurd. Op sommige plaatsen was het wel 7 10 cM. dik, doch door het brak water, zoo slecht, dat men er reeds zonder boor doorging. Af en toe wordt wel getracht een baantje te rijden, maar de politie maakt daar spoedig een eind aan. Eervol ontslag verleend. By beschikking van den Minister van Justitie is aan mr. A. J. M. Conincx, op zijn verzoek eervol ontslag verleend uit zijn betrekicing van plaatsvervangend lid der kamer van toezicht over de notarissen en candidaat-notarissen te Middelburg, on der dankbetuiging voor de als zoodanig be wezen diensten. De werkloosheid in onze omgeving. De stand der werkloosheid in het district van de arbeidsbeurs te Middelburg was per 30 November jl. Middelburg 826, Vlissingen 477, Aagte- kerke 5, Arnemuiden 133, Baarland 28, Biggekerke 16, Borssele 37, Brouwershaven 13, Bruinisse 71, Burgh Colijnsplaat 102, Domburg 77, Driewegen 7, Dreischor Duivendrjke Eikerzee Ellemeet Ellewoutsdijk 22, Goes 186, 's-Graven polder 29, Grijpskerke 8, Haamstede 12, 's-Heer-Abtskerke 1, 's-Heer-Arendskerke 61, 's-Heerenhoek 63, Heinkenszand 38, Hoedekenskerke 52, Yerseke 56, Kapelle 44, Kats 26, KaUendijke 5, Kerkwerve Kloetinge 17, Kortgene 19, Koudekerke 62, Krabbendijke, 49, Kruiningen 97, Melis- kerke 8, Nieuwerkerk 7, Nieuwland 31, Nisse 11, Noordgouwe 8, Noordwelle Oosterland 29, Oostkapelle 28, Oudelande 21, Ouwerkerk 10, Ovezand 47, Renesse Rilland-Bath 22, Kitthem 13, Schore 23, Serooskerke (W.) S"*, Serooskerke (S.) St. Laurens 9, Souburg (O. en W.) 112, Veere 7, Vrouwenpolder 12, Waarde 13, Wemeldinge 44, Westkapelle 151, Wissen- kerke 62, Wolphaartsdijk 34, Zierikzee 144, Zonnemaire 8, Zoutelande 9. Totaal stonden per 30 November 3533 personen als werkzoekenden ingeschreven. MIDDELBURG. Aanryding. Maandagmiddag heeft op den hoek van den Veerschen singel en den Veerschen weg een aanrijding plaats gehad tusschen twee auto's. De eene auto, komende van den PASSAGE EN REISBUREAU „VLISSINGEN" Boulevard de Ruyier 40. Telef. 38 Veerschen weg, heeft vermoedelijk geen voorrang verleend, terwijl de andere auto, komende van den Veerschen singel en den Veerschen weg willende oprijden, zeer waar schijnlijk in de bocht te veel links heeft ge reden. Beide auto's liepen tengevolge van de botsing beschadiging aan de voorzyde op, zooaLn aan de lampen en de spatborden. De remmen van de auto's bleken in orde te zijn. De politie stelt een onderzoek in naar de schuldvraag. Teraardebestelling wijlen den heer A. de Smidt. Nadat ds. J. Koekebakker in het sterf huis aan het Hofplein een dienst had ge leid, had gistermiddag op de algemeene begraafplaats de teraardebestelling plaats van het stoffelijk overschot van wylen den heer A. de Smidt, in leven oud-leeraar der Rijks Kweekschool en de U.L.O.-school voor meisjes en van verschillende landbouw- cursussen. Op de begraafplaats wachtte een groote schare belangstellenden, onder wie ook velen uit andere dan onderwijskringen de komst van den stoet af. Nadat de baar, die door vele bloemstukken gedekt was, naar het geopende graf was gedragen en de kist daarboven was neergezet, trad als eerste spreker naar voren de heer K. Dekker, di recteur der Rijkskweekschool, die ook sprak namens het hoofd der U.L.O.-school en der Avondschool. Spr. herdacht den overledene als een nederig, stil leeraar, die aller vriend schap wist te verwerven. De leerlingen mochten hem gaarne, daarvoor getuigt het feit, dat zij na het verlaten der school hem nog gaarne kwamen opzoeken. Hy was een ijverig werker maar ook en vooral een trouw vriend. Zijn naam en de herinnering aan zijn werk gedurende meer dan 30 jaar zal blijven in school, maar vooral in de harten van hen, die met hem omgingen. De heer M. Kleinepier sprak namens den kring Walcheren der Z.L.M. Hy noemde den overledene een ijverig pionier op het gebied Najaarszitting 1938 In de gistermiddag voortgezette verga dering van de Provinciale Staten merkte de heer DOMINICUS (a.r.) bij de behande ling van het voorstel van Ged. Staten om het verzoek van het bestuur van den Krael- polder om een bijdrage in kosten van ver betering van den zeedijk van dien polder af te wijzen, op, dat het feit dat het Rijk zoo veel doet, juist een stimulans voor de pro vincie moet zijn om ook te helpen. Het ele ment van werkverschaffing is in het ant woord van Ged. Staten op den achtergrond gedrongen. Spr. is geneigd tegen te stem men. De heer HAMELINK (s.d.a.p.) erkent de bij de indijking gemaakte fout, maar moeten wij daarover blijven praten? Het gaat om het behoud van een polder, van een vry groot dorp en van een spoorweg. Daarvoor trekt het Rijk groote bedragen uit en hier ligt ook een taak voor de provincie. Ged. Staten verschuilen er zich ten onrechte achter, dat het hier om werk verschaffing gaat. Ook spr. wraakt het geen de heer Vogelaar over den welstand in bepaalde arbeidersgezinnen heeft ge zegd. D© heer MEERTENS (S.G.) wijst op het gevaar van den slechten dijk voor de omliggende polders. De heer PHILIPSE (c.h.) zegt dat de ingelanden het mogelijke hebben gedaan en daarom, nu het oude materiaal versle ten is, een geslaagd beroep op het Rijk hebben gedaan. Spr. vraagt een bijdrage uit de provinciale kas van 200 's jaars en is overtuigd dat de Minister dan verder wil gaan. De heer VIENINGS (r.k.) spreekt, doch is aan de perstafel onverstaanbaar. De heer VOGELAAR verdedigt het standpunt van Ged. Staten andermaal. De provincie kan inzake het onderhoud van den lagen binnendijk niet dwingend op treden deze is inderdaad niet afdoend zeewerend. Spr. erkent dat ook in Krabbendijke minder gunstige verhoudingen bestaan. Ged. Staten zyn in geen geval bereid deze subsidie te geven zoo lang het be sluit inzake werkverschaffingsobjecten niet is ingetrokken. Op het kleine bedrag waarover nu gesproken wordt, zal de uit voering van het werk niet afspringen. De heer DEKKER dient het voorstel in, gedurende 40 jaar 200 's jaars te geven. De heer HAMELINK deelt mede met den voorzitter van meening te zyn, dat bij ver werping het voorstel naar Ged. Staten wordt gerenvoyeerd en dan zoo mogelijk in de bijzondere zitting aan de orde zal komen. De heer DEKKER wijzigt zijn voorstel en vraagt het om advies naar Ged. Staten te zenden. De heer ONDERDIJK vraagt aanhou ding en inmiddels nader overleg met de be trokken polders. Spr. doet hiertoe een voorsteL De heer VAN T HOFF (a.r.) bepleit eveneens aanhouding en nader overleg. De heer KODDE (s.g.) zegt, dat het niet op den weg van de privincie, maar van de achterliggende polders ligt, de bijdrage te geven. Er zijn wel wegen hen daartoe te brengen. Spr. wil het voorstel van Ged. Staten verwerpen of het voorstel aan houden. De heer VOGELAAR ziet geen heil in van land- en tuinbopwonderwijs en wees op het werk, dat in Zeeuwsch-Vlaanderen door den overledene in samenwerking met wylen den heer G. A. Vorsterman van Oyen in dat deel van Zeeland is verricht. De heer de Smidt bracht zijn licht op de kandelaar en het moge de familie een troost zijn, dat hij zoo rijkelijk anderen van zijn kennis heeft meegedeeld. Ds. Koekebakker sloot met het „Onze Vader", waarna de heer W. Spinnaaij, schoonzoon van den overledene, namens de familie de aanwezigen dank bracht voor de laatste eer den overledene bewezen om te eindigen met een laatste woord van afscheid tot den overledene. TERNEUZEN Hand bekneld tusschen meerdraad en en bolder. Bij het invaren van de Westsluis te Ter- neuzen geraakte de eerste stuurman van het Fransche stoomschip „SNA 7" gisteren met de linkerhand bekneld tusschen een meerdraad en een bolder. Telefonisch ge waarschuwde geneeskundige hulp was spoedig ter plaatse. In het ziekenhuis al daar heeft men tot amputatie van een viertal vingers moeten overgaan. De „SNA 7" heeft de reis van Rouaan naar Gent voortgezet. Strenge koude. De strenge koude is oorzaak geweest dat bij vele inwoners de waterleiding be vroren is hetgeen groot ongemak oplevert. De groote koude heeft echter ook een lichtzijde, nl. dat de liefhebbers van ds schaatsensport de beenen eens kunnen uit slaan. Op de binnenvest wordt druk gere den. De baan van de plaatselijke ysclub verkeert nog in goeden staat, doch ook spoedig zal deze opengesteld worden. Ten gevolge van het feit dat het water van de Westerschelde en der kanalen warmer is dan de luchtlaag er boven ontstaat water dampvorming. Boven het water hangt een nevel, een verschijnsel dat in onze landen slechts zelden voorkomt. Al met al ver oorzaakt de strenge koude een moeilijke tijd voor hen die werkloos zijn. nieuw overleg met de polders en uitstel acht hij niet gewenscht. Het is veel beter dat het bestuur gauw weet waar het aan toe is. De heer DEKKER trekt zijn voorstel in en handhaaft zijn eerste voorstel tot sub- sidieering. Dit wordt met 2018 stemmen verworpen. Het afwijzende voorstel van Ged. Staten komt in stemming en verkrygt 1919 stemmen, zoodat in de zitting van Woens dagochtend opnieuw moet worden gestemd. Te vijf voor half twee verdaagt de voor zitter de zitting tot half drie. DE MIDDAGVERGADERING VAN DINSDAG. Te vyf ever half drie heropende de Commissaris der Koningin de najaarsver gadering der Provinciale Staten van Zee land. Aan de orde kwam het voorstel tot Overneming in beheer en onder houd door de provincie van het waterschap Schouwen van een gedeelte weg Zierikzee—Westen- Schouwen. Het voorstel wordt aangenomen. Overneming in beheer en onder houd door de provincie van we gen in de gemeente Haamstede. Aangenomen. Overneming In beheer en onder houd door de provincie van ge deelte weg Axel—de „Roode Sluis". Aangenomen. Overdracht aan gemeente Tholen van onderhoud van in die ge meente gelegen gedeelte van provinciale weg TholenOud- Vossemeer. Aangenomen. Onttrekking van wegen in Eede en Retranchement aan openbaar verkeer. Aangenomen. Verleening subsidie aan N.V. „Z.V.T.M." voor autobusdienst. De heer DEKKER (n.s.b.) toont zich over dit voorstel verwondert, omdat op de Z.V.T.M. veel critiek bestaat. Wij hebben vry groot wantrouwen tegen de directie van dit bedrijf. De goede trouw is bij de leiding van de Z.V.T.M. niet altijd aan wezig. Particulieren zullen bereid zijn deze lijn op dezelfde condities over te nemen. De heer VAN DER FELTZ (c.h.) spreekt in ongeveer gelijken aard. De Z.V. T.M. is nu eenmaal de uitvoerster van deze overeenkomst. Wij hebben in het be stuur dezer instelling geen vertrouwen De heer VAN BOMMEL VAN VLOTEN verdedigt het voorstel namens Ged. Sta ten. De autobus-verbinding lijdt een kwij nend bestaan en de vroegere ondernemer was niet bereid door te gaan. De Z.V.T.M was bereid de exploitatie over te nemen en het is in het belang der streek dat de dienst bestendigd blijft. Spr. acht het niet juist do vertrouwenskwestie In het geding te brengen en zeker is het toch niet aoo dat men wantrouwen moet hebben in de directie der Z.V.T.M. Doet de Z.V.T.M. het niet, dan zal de streek verstoken blij ven van dit verbindingsmiddel Daarom is de subsidie noodig. De heer BOUWENS (r.k.) steunt het voorstel. De heer KODDE zal tegenstem men om principieele redenen en vraagt aanteekening. Het voorstel wordt aangenomen. Verleening subsidie aan N.V. Gebr. Poppe te Graauw en Lan- gendam voor autobusdiensfc GraauwHulst. Aangenomen met den heer Kodde tegen. Verleening subsidie van het co mité inzake bestudeering en be strijding van de lepenziekte. Aangenomen. Verleening crediet voor overne ming van electriciteitsbedryf te Hontenisse. De heer VAN 'T HOFF (a.r.) heeft be zwaren. Hij acht de wijze van afschrijving van den goodwill niet juistdeze moet z.i. vlugger plaats vinden. Spr. zal echter voorstemmen. Het voorstel wordt aangenomen. Vaststelling jaarstukken Provin ciaal Wegenfonds over 1937. Aangenomen. Wijziging begrooting der Provin ciale inkomsten en uitgaven voor 1937. Aangenomen. Heffing opcenten op de hoofd sommen van de vermogens- en inkomstenbelasting. Komen aan de orde tegelijk met de provinciale begrooting. Wijziging Statenbesluit tot ver leening van een bijdrage aan de Zeeuwsche borgstellingsfondsen. - Als by het vorige voorstel, DE BEGROOTINGEN AAN DE ORDE. Begrooting 1939 Prov. Stoom- bootdienst op de Westerschelde. De heer DEKKER (n.s.b.) vraagt aan drang op de regeering om van de veeren ryksveeren te maken en kosteloos. De heer DE LOOZE (c.h.) vraagt om vervoersstatistieken. De heer ERASMUS (v.b.) meent dat de verbinding VlissingenBreskens verbeterd kan worden vooral met het oog op de treinverbindingen. De boottrein wordt des zomers nogal eens gemist. Men plege over leg met de spoorwegen nu worden velen gedupeerd. Spr. bepleit verlaging der ta rieven. De heer DE PAUW (s.d.a.p.) spreekt in gelyken zin en betrekt hierin ook de verbinding NeuzenHoedekenskerke, die na de laatste dienstregeling slechter is geworden wat de aansluitingen betreft. De heer VAN DER FELTZ (c.h..y vraagt hoelang de „Schouwen" nog zee waardig is. De heer VAN BOMMEL VAN VLOTEN zegt dat Ged. Staten het zeer moeilyk achten met het oog op de financiën van het R|jk, stappen te doen om de veeren Rijkszaak en kosteloos te maken. Dit is vcorloopig een vrome wensch. Bij volgende begrootingen zal overwo gen worden een vervoersstatistiek over te leggen. De klacht van den heer Erasmus inzake aansluiting zal by de zomerdienstregeling worden overwogen. Ook Ged. Staten zou den tariefsverlaging toejuichen als deze mogelijk ware. Hoelang de „Schouwen" kan meegaan kan spreker niet zeggen. Het schip is oud maar goed onderhouden en tot dusver steeds goedgekeurd. De heer BAUWENS bepleit tariefsver laging, zoo noodig. te bereiken door op heffing van de verliesbrengende kleine lynen. Met Hoedekenskerke doet men geen zaken. Men make een reehtstreeksche ver binding NeuzenPerkpolder met een ge subsidieerden autobusdienst, dan kan de bootdienst NeuzenHoedekenskerke ver dwijnen. De algemeene beschouwingen worden gesloten. De begrooting wordt goedgekeurd. Begrooting 1939 van Provinciale Stoombootdienst op de Ooster- schelde enz. De heer DEKKER bepleit ook ditmaal goedkoop vervoer. De heer VAN DE ZANDE (v.b.) be spreekt de verbinding met Zierikzee en zou het dwaas achten de bewoners over de nieuwe brug over de Zandkreek te laten gaan. Spr. bepleit den dienst Katscheveer- Wolphaartsdijk te laten vervallen en meer diensten te onderhouden op Ratscheveer— Zierikzee. De heer VAN DUIN (c.h.) meent dat de particuliere dienst ZierikzeeKoJijnsplaat der provincie geld kost, al zal zij in het belang van het publiek zijn. Hij vraagt Ged. Staten zulke diensten ZGovee) moge lijk te voorkomen. Spr. acht de kwestie van de R.T.M. nog niet opgehelderd. Dit punt is niet aan de orde zegt de voor zitter. De heer BAUWENS (r.k.) spreekt, doch Is niet te volgen. De heer VAN BOMMEL VAN VLOTEN spreekt eveneens zoo zacht, dat hij aan vankelijk onverstaanbaar is. Een verbin ding KatscheveerZierikzee achten ook Ged. Staten wel wenscheljjk, in leder geval heeft de zaak hun aandacht. De particuliere dienst waarover de heer Van Duin sprak, heeft Ged. Staten tot een Ingrijpend onderzoek aanleiding gegeven. Zij kunnen echter weinig doen, zelfs niet inzage der boeken vragen. Het ligt echter niet op den weg der overheid dezen dienst onnoodig te bemoeilijken. De begrooting wordt goedgekeurd

Vlissingse Courant | 1938 | | pagina 2