Kerstkransen le Kerstmis-Nieuwjaar Het Prinselijk gezin EERSTE BLAD 76e JAARGANG - NUMMER 300 WOENSDAG 21 DECEMBER 1938 STADSNIEUWS 9c8»eMrlew«ssen imw <SCOT eUtsag vanaf 65 cent reed ABONNEMENTSPRIJS Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agent schappen gevestigd zijn 2.20 per kwartaal of 17 cent per week. Franco per post 2.50. Voor het buitenland neme men een abonnement op het postkantoor zijner woon plaats. Afzonderlgke nummers 5 cent per stuk. VJissingsche Courant UITGAVEFIRMA F. VAN DE VELDE Jr, WALSTR. 58-60, VLISSINGEN - TEL. 10 GIRO 66287 ADVERTENTIEPRIJ S Van 15 regels 1.25, iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijs. Reclames 50 cent per regel. Kleine adver tenties van 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent (max. 10 regels). Bij driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Alles bij vooruitbetaling. VERSCHIJNT DAGELIJKS, UITGEZONDERD OP ZONDAG EN ALG.ERKENDE CHR.FEESTDAGEN AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITE1TSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDER LA N DSC HF I) A(iBI. A DP ER S" Hebt U niets vergeten Een goede tip! Wanneer ik bij éen winkelier de deur Uitga, dan stuit ik meestal, grijpende naar den deurknop, met hand en oog op een emaille plaatje, dat de vraag bevat „Hebt U niets vergeten?" En dan schiet het me vaak te binnen „da's wóAr ook Nu wij weer aan het einde' van het jaar staan en ons gereed maken om over den drempel van het nieuwe jaar te stappen, wil ik óók zoo'n bordje spijkeren aan de deur, welke we straks achter ons hopen te sluiten. Dus Bet nieuwe jaar stemt 'n mensch opti mistisch het stemt hem tot vergeten en tot uitstellen. We hebben iets, soms véél, wat ons hinderde, afgeschudeen zee van tijd ligt, meenen we, vóór ons, waarin we onze verplichtingen, die er zijn of komen zullen, kunnen afdoen I Zóó is het echter niet goed. Het nieuwe jaar kan niet vruchtbaar zijn, wanneer er ongedane plichten resten uit het verleden. De levensakker moet net als een bouwakker afgewerkt worden, vóór dat opnieuw kan worden ingezaaid. Ben boer, die z'n koren heeft geoogst en thans zijn land nog in de stoppels heeft staan, kan en zal straks niet redeneeren ik laat dien rommel van het vorige jaar maar liggen en strooi thans het nieuwe zaad over het veld. Neen, éérst moet de akker worden gelcuischt en geploegd, de grond moet kunnen doorvriezen, er moet worden gemestslechts het afwerken van het veld na den oogst kan den akker vruchtba ar doen zjjn in het nieuwe jaar. Laten wij 1939 niet beginnen zonder de geestelijke resten van ons leven en werken in 1938 te hebben opgeruimd. Daartoe zijn de Kerstdagen bijzonder geschikt. Zij bren gen vredessfeer ze stemmen tot verzoe ning. We hebben met de Kerstdagen tijd ge noeg tot overdenking. Laten we het eens nagaan, of we iets hebben vergeten, dat nog kan worden afgedaan, misschien moet worden afgedaan, We hebben ons in den loop van het jaar verrijkt met nieu we of opnieuw naar voren gebrachte ge dachten. Noemen we maar eens de ge dachte aan geestelijke en moreele herbewa pening, Oxford, de Bond zonder Naam. De leuzen zijn móói, de practrjk is moeilijker ènnoodiger. Hebben we, in verband met deze leuzen, niets vergeten? We snakken allemaal naar vrede, maar hebben we wel volledig ons best gedaan om tenminste den vrede in* eigen omgeving te onderhouden en, zoo noodig, te herstellen? Vooruit, laten we onzen geestelijken levens akker kuischen van den rommel, welke er achter dreigt te blijven In deze Kerstda gen met een uitgestoken hand naar dege nen, van wie we verwijderd raakten. Of U dan de minste moet zijn? Ja, ze ker Wat zegt U, u hebt in die kwestie met Dinges het gelijk aan uw zijde? Nou, juist dédrom. Wat moet het U in die posi tie niet gemakkelijk vallen om grootmoe digheid te betoonenVerbeeld je, dat U o n g e 1 ij k hadDèn zou het voor U ofschoon tóch plicht een zware gang zijn. Grootmoedigheid is veel gemakkelijker dan deemoedigheid Toe, laten we onzen levensakker eens op harken in de Kerstdagen. Dat zal de vreug de, straks, van het Nieuwjaar verhoogen. Mag ik U nog een goeden tip geven? Welnu, verzorg in de Kerstdagen ook die naamkaartjesgeschiedenis van Nieuwjaar, met wat daarbij behoort. Heusch, die bezig heid is waardevoller dan ge denkt. Kleine attenties onderhouden de vriend schap. 'n Mensch moet niet terug getrok ken op zich zelf leven, maar den kennissen kring, dien hij zich verwierf als zoodanig onderhouden. Het is een moreele steun voor ons allemaal, te weten, dat onze persoon èn onze omstandigheden de interesse hebben en behouden van velen. Als ik met Nieuw jaar iemand 'n kaartje stuur, dan kunnen de overwegingen daarbij onderscheidene wezen, maar het zegt de(n) geadresseerde altijd je beteekent iets voor me. We moeten van tijd tot tgd elkander laten blijken, dat we iets voor elkaar zijn en willen blijven dat doet het gevoel van onze levenswaarde en daarmee den graad van onze levens vreugde stijgen. In vele families is het vanouds een goed ge bruik om de middagen van Kerstmis voor een deel te besteden aan het samenstellen van de lijst dergenen, aan wie met Nieuw jaar een kaartje moet worden gezonden. Elk jaar wordt die lijst grooter de ver schillende leden van het gezin helpen haar zoo volledig mogelijk bij te werken. Natuurlijk blijkt later, dat we tóch aan „deze en gene", dikwijls niet de minsten onder onze kennissen, niet hebben gedacht. Maar ook zij zuilen zich niet gepasseerd kunnen voelen, want en dat moogt U niet vergeten ge geeft alsnog tijdig Uw Nieuwjaarsannonce voor dit blad op aan het bekende adres Walstraat 5860. Zoo'n advertentie dekt U tegen alle mogelijkhe den en ze laat tevens blijken, dat ge U niet opgesloten wilt houden in deii engen kring van kennissen, maar 'dat ge als een levend lid gerekend wilt worden van de grootere plaatselijke gemeenschap, welke zooveel lief en leed, lusten en lasten, met elkaar deelt. En ook in het Nieuwe Jaar te deelen zal krijgen. Heusch hiermee gaf ik U een goeden tipM. Kerstwijdingssamenkomst. In de Groote of St. Jacobskerk alhier had gisteravond een Kerstwijdingssamen komst plaats, waarin drie plaatselijke pre dikanten van de Ned. Herv. gemeente spraken over het onderwerp „De Kerst boodschap". Het koude weer was zeker wel de oor zaak dat de opkomst niet zoo groot was als anders het geval plasht te zijn bij der gelijke samenkomsten. Na gemeenschappelijk zingen van Ps. 138 1 en 3, opende ds. L, J. C. Visbeek de bijeenkomst met gebed en het lezen van Jes. 40 111. De gemeente zong hierna Gez. 14 1, 2 en 3 „Nu zijt wellekome", „Herders op den velde" en „Wijzen uit het Oosten". Ds.- Visbeek behandelde vervolgens de Kerstboodschap „Voor den Staat" in ver band waarmee spr. las Lucas 2 :16. Groot is de aantrekkingskracht geweest van de Kerstboodschap op haar gang door de eeuwen, aldus spr. En ook in onzen tijd gaat er van het Kerstevangelie nog altijd een wondere bekoring uit voor mil- lioenen menschen. Spr. vroeg zich af waar om dit zoo is, want het Kerstverhaal brengt niet alleen wat liefelijk is, maar bergt heel veel tragiek in zich. De achter grond van de Kèrstgeschiedenis Wordt ge vormd door de Staatswet van keizer Augustus, die onvoorwaardelijk genoor- zaamheid eischte. In het geweldig groote rijk van Caesar Augustus heerschte vrede, doch deze vrede was gevestigd ten koste van het recht en en de vrijheid. Alles werd geregeld door den Staat vanuit de stad Rome. De al macht van den Staat moest worden er kend en hieraan was alles ondergeschikt. Ook in onze dagen zijn er staten opge komen, die alles ojr^ischen voor de moder ne staatsvergoding, en het Woord Gods aan den Staat ondergeschikt willen maken. Keizer Augustus was de „molenkneiht" van God, die onbewust Zijn raadsbesluit uitvoerde. In het Kerstverhaal loopt het raadsbe sluit Gods met den Romeinschen staat uit in de kribbe van Bethlehem. Ook de zgn. almachtige Staat heeft zijn grenzen bjj het Woord Gods, en i*i het tegenwoordige we reldgebeuren voert God Zijn besluiten even zeer uit, en moet alles meewerken tot de aanbidding van het Kind te Bethlehem. Gezongen werd vervolgens Gez. 18 1 en 3 Ds. D. J. Vossers sprak hierna over „De Kerstboodschap voor het volk", naar aanleiding van Matth. 2 1618. Naast keizer Augustus komt te staan koning Herodes, onder wiens bestuur het nationale bewustzijn der Joden was verle vendigd. Spr. wees op de bewustwording der vol keren in onzen tgd. Op zichzelf is hier niets tegen te zeggen, want de verschei denheid der volkeren is door God gewild. Doch in het streven van thans schuilt veel hoogmoed. Tot al de volkeren komt ook nu de Kerstboodscap, evenals tot het Joodsche volk in de dagen van Christus' geboorte. Doch het Joodsche volk had dertig jaar later slachts één antwoord: het kruis. Bij de geboorte van Christus werd 't Joodsche volk vertegenwoordigd door Herodes den Groote. Herodes kon het Licht, schooner dan de dagen, niet verdragen en zocht daarom het Kind te dooden. Doch het zwrard mocht dreigen, God waakte over het Kind, zooals Hij nu ook nog waakt over Zgn Kerk, die klein is in het midden der onstuimige volkerenwe reld. Christus vergadert zich tot op dezen dag toe Zgn Kerk uit alle volken en ge slachten, en tot leder persoonlijk komt de uitnood'ging in het Kindeke te geloovsn. Na het zingen van Gez. 20 1, 2 en 3 sprak ds. J. J. Hietkamp ten slotte over „De Kerstboodschap voor de Kerk" naar aanliding an het Bijbelverbaal van Simeon in den tempel. Het Kerstverhaal heeft niet alleen te maken met den Staat en met het volk, maar niet minder met de Kerkdeze laatste is zelfs het centrum van den cirkel. De Bijbel geeft een schoon getuigenis van dezen ouden Simeon. Hg gehoorzaamde aan Gods roepstem en het is hem tot een eeuwigen zegen geworden. Simeon zag in het onnoozele Kindeke den Zaligmaker der wereld. Zijn oogen werden hiervoor door God geopend. Hij, op Wien de heele tempeldienst wees, was nu gekomen en juist in den tempel begon God zijn Kerk te stichten. De Kerk heeft in deze wereld geen an dere taak dan van zich af te wijzen op Christus. Evenals Simeon het Kindeke in zijn armen droeg, zoo draagt de Kerk Christus in haar armen. Alleen door het wondere Kind van Bethlehem kan de wereld tot vrede komen en de mensch in vrede leven en sterven. Hierop werd gezongen Gez. 7 :1 en 2, waarna ds. Hietkamp voorging in dank gebed. Tot slot werd staande gezongen Gez. 10 7 „O Vredevorst, Gij kunt gebieden". De gezongen liederen, onder leiding van den organist Bern. ten Cate het orgel ondervond den invloed van de temperatuur waren gekozen uit den nieuwen bundel, welke onlangs door de algemeene synode aan de Ned. Herv. Kerk is aangeboden. De werkloosheid in onze gemeente. Bij den Gemeentelijken Dienst der Ar beidsbemiddeling alhier stonden Maandag als werkzoekenden ingeschreven Mannen12 grondwerkers, 1 loodgieter, 1 mastieker, 22 metselaars, 23 opperlieden, 50 schilders, 12 stucadoors, 26 timmerlie den, 1 verver, 3 vlechters, 1 opzichter, 1 machinaal houtbewerker, 1 mandenmaker, 1 politoerder, 2 stoffeerders, 7 kleerma kers, 2 schoenmakers, 30 metaalbewer kers. 12 brood/toanketb.'kkers, 1 kok, 3 slagers, 2 tuinlieden, 3 magazijnbedienden, 10 reizigers/agenten, 6 winkelbedienden, 8 chauffeurs, 12 kellners, 16 loopers, 3 por tiers, 2 sleepers, 50 transportarbeiders, 19 kantoorbedienden, 1 musicus, 3 onderwij zers, 41 varensgezellen (w.o. stuurlieden, machinisten, stokers, matrozen enz.)' en 157 losse arbeiders. Vrouwen 1 kleermaakster, 4 kantoor bedienden, 2 huishoudsters, 2 dienstboden en 7 werksters. Totaal 567 ingeschrevenen, vorige week 480, waarvan 213 in steun, te weten 115 in de werkverschaffing, 27 in de plantsoe nen, 30 crisissteuntrekkers en 41 gesteun- den vanwege Maatschappelijk Hulpbetoon. Alzoo een vermeerdering van 87 werk zoekenden. Gevonden voorwerpen. De Commissaris van Politie te Vlissin- gen maakt bekend, dat aan zijn bureau als gevonden is gedeponeerdEen rgwielbe- lastingmerk in étui t/n van R. E. Beeltje te Apeldoorn heerenrijwielbruine da meshandschoen huissleutelbroche (bee- nen ankertje) schoolétui met inhoud en een padvindersmes en dat inlichtingen zijn te bekomen omtrentpaar zwarte glacé handschoenen bij Verstrate, Vliegveld nummerbord van auto, K14684, bij Gara- ge Schout, Onderstraatroode meisjes muts bij J. Koolwijk, Schuitvaartgracht 59; roode kinderwant bij P. Corbijn, Groo te Markt 11beige dameskous bij Schroe- vers, Smallekade 1kosteloos rijwielfcelas- tingmerk bij Roorda, Schotsenhoek 9 blauwe alpinemuts en een paar roode kin derwantjes bij But, Verkurjl Quakkelaar- straat 11 hand geweven overgordijn bij Kuipers, Boschjeslaan 32 damesparapluie (tompouce) bij J. van de Velde, Schelde- straat 28rijwielbelastingmerk bij de Noojjer, Vrouwestraat 27 emmer bij D. Peeman, Hurgronjestraat 24 rijwielbelas tingmerk bij portier Kon. Maatsch. „De Schelde" aan de Aagje Dekenstraat; hand beschermer van een rijwiel bij Luijk, Aagje Dekenstraat 161 rijwielbelastingmerk in étui bij Alberts, Houthandel, Koningsweg nikkelen vulpotlood bij du Pon, Anjelieren laan 78 wit wollen kinderwantje bij K. Meulmeester, Molenstraat 51 boven oran jekleurig vulpotlood bij Brouwer, Hobein- straat 14donker grijze kindermuts bij van der Ent, Callenfelsstraat 26 lederen rakportefeuille bij Diermanse, Sottegem- straat 62 rolletje dubbeltjes bij J. Was senaar, Kolvenierstraat 7 lot ten bate van de vacantiehuisjes bij de Meij, Lange Zel- ke 56 Kilogram-gewicht bij Huibregtse, Scheldestraat 71; bruine heerenhoed bij Saman, Boul. de Ruyter 46; bruine kinder handschoen bij Kerstein, Bellamypark 7; bruine wollen kinderhandschoen bij van Sabben, Kleine Markt 13 zwarte kinder- portemonnaie met inhoud bij Francken, Oude Markt 1bruine lederen portemon- Foto F. ZIEGLER, Den Haag naie met inhoud bij Lagaaij, Badhuisstraat 12 zakmes bij Van Houte, Dijkstraat 7 bruin-lederen actetasck bij Lucasse, Mar grietenlaan 25 gele dameshandschoen, ledige portemonnaie, vulpotlood en een bruine actetasch bij kantoor P.Z.E.M., Koningsweg een schaal van een weeg schaal bij de Jonge, Vrouwestraat 13 rij wiel-handbeschermer bij Baarschers, Bad huisstraat 41. Vereeniging tot Bevordering der Belangen van Slechthoorenden, Door de leden, en genoodigden van de afdeeling Vlissingen van deze vereeniging werd gisteren de kerstbijeenkomst gehou den in de met groen en kaarsen gezellig versierde zaal van den heer Kiviet. De voorzitster, mej. Kamp, heette de dapperen, die de koude getrotseerd had den, hartelijk welkom en sprak naar aan leiding van een woord van Tine Marcus (de „doovenmoeder") over naastenliefde. Daarna werd de gebruikelijke lipleesles gegeven, waaraan ijverig deelgenomen werd. Mevrouw Gorter en de heer Römijn, be geleid door mej. de Noo hebben door de prachtige muziek, die zij vertolkt hebben, wijding gegeven aan de bijeenkomst en de eden en genoodirden een heerlijken avond bezorgd. Met een hartelijk applaus werd hen dank gebracht. Na een opwekking om de jaarvergade ring in Januari te bezoeken werd de verga dering gesloten. Vlissingsch scheepvaartnieuws. Aangekomen: „Prinses Juliana" van Harwich (verwacht) Nederlandsche m.s. „Coeta" van Antwerpén„Atlantic" van HansweertDuitsch s.s. „Gerolstein" van Antwerpen, embarkeeren passagiers. Om te bunkeren: Amerikaansch s.s. „Libreville" van Rotterdam Neder- landsch m.s. „Heron" van AntwerpenEn- gelsch s.s. „Boyfisher" van Plymouth Estonisch s.s. „Uhti" van GentDuitsch s.s. „Inalotte Blumenthal" van Antwerpen Italiaansche s.s. „Tellaro" van Bremen. V ertrokken: „Mecklenburg" naar Harwich„Heron" naar Truro„Coeta" naar Penrhyn„Albatros" naar Londen „Gerolstein" naar New-York„Libreville" naar Tampa „Boyfisher" naar Antwerpen; „Tellaro" naar Messina„Uhti" naar New castle. Crematie C, Sorgedrager. Onder veel belangstelling is gistermid dag in het crematorium op Westerveld te Velsen de verassching geschied van 't stof felijk overschot van den heer C. Sorgedra ger, chef van de practische opleiding van scheepswerktuigkundigen van de Konink lijke Paketvaart Mij. en de Java-China- Japan Lijn, overleden alhier. Aanwezig waren de heeren C. ter Poor ten, directeur van de Kon. Paketvaart Mij. te Amsterdam, P. Vijn, directeur van de zeevaartschool De Ruyter alhier, H. van Leeuwen, leeraar aan deze school, leeraren van den machinistencursus, machinisten en oud-machinisten van de Kon. Paketvaart Mg., een aantal leerlingen der zeevaart school, M. J. Hemmekam, oud-gemeente ontvanger alhier e.a. Gesproken heeft de heer C. ter Poorten namens de directie en de directie der Ja vaChinaJapan L^n, meldt de N.R.Ct, Dit nummer bestaat uit 2 bladen Kerstmis Nieuwjaar. (Hoofdartikel) De Najaarszitting van de Provinciale Staten van Zeeland. (Pag. 2 eerste blad) Verklaring der onteigening van het hotel „de Abdjj" in de Eerste Kamer aangenomen. (Binnenland) Wederom een slachtoffer van den on- bewaakten overweg. (Gemengd nieuws} De vliegveld-kwestie in de Tweede Ka mer aan de orde. (Binnenland) ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN" (het zusje van onze bolerietlers) vulling van amandelspijs en Mei kersen geabricoleerd en belegd met vruchten en oranjesnippers* Speckens' Banketbakkerij, Telefoon 73, Hg zeide, dat de overledene een man was van groote practische kennis en van groo te toewijding, die bij allen, die met hem in aanraking kwamen, in hoog aanzien stond. Spr. dankte hem voor alles, wat hg voor de beide scheepvaartmaatschappijen was geweest. Nadat de kist was gedaald, heeft de zoon voor de belangstelling be dankt. Waterleidingbuizen door de vorst gesprongen. Door de strenge vorst zijn ook hier ver schillende buizen van de waterleiding ge sprongen. Dit vond o.a. plaats in de Kerk straat en in de Palingstraat. Door het vele water dat hierdoor over de straat stroom de en direct bevroor, was het op genoem de plaatsen zeer gevaarlijk om te passee- ren. Bovendien is in de Kerkstraat door het uitstroomende water een kelder on- dergeloopen,

Vlissingse Courant | 1938 | | pagina 1