Kerstdiner KALZAN 76e JAARGANG - NUMMER 299 DINSDAG 20 DECEMBER 1938 De slem van het recht. STADSNIEUWS VflHT^H«gDEH Hotel Noordzeeboulevard UIT DE PROVINCIE EERSTE BLAD ABONNEMENTSPRIJS Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agent schappen gevestigd zijn 2.20 per kwartaal of 17 cent per week. Franco per post 2.50. Voor het buitenland neme men een abonnement op het postkantoor zijner woon plaats. Afzonderlijke nummers 5 cent per stuk. Vlissingsche Courant UITGAVEFIRMA F. VAN DE VELDE Jr., WALSTR. 58-60, VLISSINGEN - TEL. 10 - GIRO 66287 AD VERTENTIEPRU S Van 15 regels 1.25, iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijs. Reclames 50 cent per regel. Kleine adver tenties van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent (max. 10 regels). Bij driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Alles bij vooruitbetaling. VERSCHIJNT DAGELIJKS, UITGEZONDERD OP ZONDAG EN ALG. ERKENDE CHR. FEESTDAGEN AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREEN IQINü „DE NEDERL A N DSCH F DAGBLADPERS" De rechtswetenschap der wereld protesteert. Een beroep op het geweten der menschheid. De juridische faculteiten van de Uni- yersiteiten hieronder vermeld, met droefheid en ontsteltenis constatee- rende, dat in sommige landen talloozen worden vervolgd en gekweld om reden van geloof, ras of overtuiging, en met name in de zoogenaamde con centratiekampen onschuldig, zonder eenige veroordeeling, zijn onderworpen aan een onmensehelijke behandeling, overwegende, dat hierdoor de grondbe ginselen van bet recht op onduldbare wij ze worden geschonden, protesteeren steunende op hun roeping de jeugd op te voeden en de menschheid voor te gaan in eerbied voor het recht tegen deze rechtsschennis, doen een beroep op het geweten der menschheid ter ondersteuning van dit protest* en besluiten deze resolutie openbaar te maken en ter kennis te brengen van hare regeeringen. 1. Aabo (Finland), 2. Aberdeen, 3. Am sterdam (gemeentelijke Universiteit), 4. Amsterdam (Vrije Universiteit), 5. Angers ,(R. K. faculteit), 6. Arizona (Universiteit van Arizona) Tuoson, 7. Auckland (Nieuw Zeeland), 8. Austin (Main-University Texas), 9. Batavia (rechtshoogeschool), 10. Besangon, 11. Bombay (Universiteit van Bombay te Poona), 12. Brussel, 13. Buffalo, 14, Calcutta, 15, Californië (Uni versiteit van Californië te Berkeley), 16. Californië (Universiteit van Zuid-CaL te Los Angelos), 17. Carolina (Universiteit van Noord-Carol. te Chapel Hill), 18. Ca rolina (Universiteit van Zuid-Carol. to Columbia), 19. Catholieke Universiteit van Amerika, Washington, 20. Chicago, 21. Cleveland (Ohio), 22. Colorado (Boulder), 23. Columbia Universiteit New York, 4. Cork (Ierland), 25. Cornell Universiteit te Ithaca (N.Y.), 26. Dacca (Bengalen), 27. Dakota (Universiteit van Noord-Dakota Gr. Forks), 28. Detroit, 29. Drake, Univer siteit te Des Moines (Iowa), 30. Dublin, 31. Duke Universiteit te Durham (N.Car.), 32. Emory Universiteit (Georgia), 33. Exeter (Z.W. Engeland), 34. Gent, 35. Georgetown Universiteit, Washington, 36. Georgia Universiteit Athens (Georgia), 37. Grahamstown Z.A. (Rhodes-Universiteit), 38. Grenoble, 39. Groningen, 40. Hull, 41. Idaho (Universiteit van Idaho te Moscow, Idaho), 42. Indiana (Universiteit van In diana, te Bloomington), 43. Iowa-City, 44. Johannesburg (Transvaal), 45. Kentucky (Universiteit van Kentucky, Lexington), 46. Liverpool (Engeland), 47. Louisiana (Universiteit van Louisiana te Baton- Rouge), 48. Lucknow (Br. Indië), 49. Lyon (R.K. faculteit), 50. Malta, 51. Manila (Philippijnen) Universiteit van den H. Thomas, 52. Michigan (Universiteit van Michigan te Ann-Arbor), 53. Minnesota (Universiteit van Minnesota te Minneapo lis), 54. Missisippi (Universiteit van Mis- sisippi), 55. Missouri (Universiteit van Missouri te Columbia), 56. Montpellier, 57. Natal (Universiteit van Natal te Durban, Z.A.), 58. Nebraska (Universiteit van Ne braska te Lincoln), 59. New-York (Uni versiteit van New York), 60. Oklahama (Universiteit van Oklahama te Norman), 61. Oregon (Universiteit van Oregon, te Eugene), 62. Parijs (R. K. Universiteit), 63. Patna (Britsch Indië), 64. Pittsburgh, 65. Petroria (Z.A.), 66. Rijssel (R. K. Uni versiteit), 67. Saint Louis (Mississippi), 68. Saskatchewan (Universteit van Sas katchewan te Saskatoon, (Canada),, 69, Stanford Unversiteit Californië 70, Straatsburg, 71. Sydney (Australi), 72. Tulane Universiteit New-Orleans 73. Utah Universiteit van Utah te Salt Lake City 74. Vanderbilt Universiteit te Nashville (Tenn.), 75. Virginië (Universi teit van West Virginië te Morgantown), 76. Washington Universiteit te Sain Louis (Miss.), 77. Washington Universiteit van Washington te Seattle), 78. Wyoming (Universiteit van Wyoming te Laramie), 79. Yale Universiteit te New Haven (Conn.) De faculteiten der navolgende Universiteiten kunnen, om redenen van formeelen aard, deze resolu tie niet als collectiviteit ondertee kenen, maar bare individueele le den sluiten zich, hetzij allen, hety In meerderheid, van ganscher har te bjj de resolutie aan. 80. Agra (Britsch Indië), 81. Aix-en- Province, 82. Alberta (Universiteit van Alberta, Edmonton, Canada), 83. Algiers, 84. Belfast, 85. Birmingham, 86. Boston (Massachusetts) 87. Cambridge (Enge land), 88. Harvard Universiteit te Cam bridge (Mass.), 89. Cincinnati (Ohio), 90. Leiden, 91. Londen, 92. Londen (School of Economics), 93. Melbourne (Australië), 94. Montreal (Mc. Gill Universiteit—Canada), 95. Noord-Westelijke Universiteit Evan- stonChicago (111.), 96. Parijs. 97. Tou louse, 98. Virginië (Universiteit van Vir ginië te Charlottesville), 99. Wisconsin (Unversiteit van Wisconsin te Madison), 100. Illinois (Universiteit van Illinois, te Urbana). Jeanne d'Arc. De afdeeling Vlissingen van de Neder- landsche Vereeniging van Huisvrouwen heeft haren leden en derzelver deze maal ook uitgenoodigden heeren-echtgenooten Dinsdag in de in smaakvollen Kersttooi prijkende kurzaal van het Grand Hotel Britannia een genotvollen kunstavond vol klare schoonheid bezorgd. Zij toch engageerde de declamatrice Nel Oosthout, die fragmenten voordroeg uit het drama Jeanne d'Arc (St. Joan) van den vooral door zijn tooneelstukken, gericht tegen misstanden in het .maatschappelijk leven, bekenden Engelschen schrijver Ber nard Shaw, die in 1925 den Nobelprijs ver wierf en wiens „Pygmalion" ieder zich hier, ook van de film, nog wel herinnert. Jeanne d'Arc. alias La Pucelle d'Orléans (De Maagd van Orleans), 6 Januari 1412 te Domrémy in Lotharingen uit den wel varenden boerenstand geboren, gevoelde zich ten tijde van den honderdjarigen oor log tusschen Frankrijk en Engeland (1339 1453), waarbij Albion trachtte een deel van Frankrijk in bezit te nemen (de Normandi- sche eilanden zijn nog steeds Engelsch be zit) door bovenaardsche stemmen en open baring door visioenen geroepen het geliefde vaderland, met welks rampzaligheid God deernis had, te redden. Na onderzoek door hof en geestelijkheid werd haar boven natuurlijke zending erkend en 22 April 1429 stelde de koning haar aan het hoofd van het leger. Eerst zou zij Orléans ontzet ten. Zij nam daadwerkelijk aan den heiligen strijd deel, zij was de beschermheilige, haar vaandel zag men op de meest bedreigde punten. Het leger geloofde in haar, doch ook de Engelschen geloofden in haar en waanden haar door demonische krachten bezeten. In Mei verschijnt zij voor de stad en wordt zelfs de eerste en eenige maal aan den schouder gewond. Den 6en Mei wordt Orléans ontzet en onder klokgelui doet de Maagd haar intocht in de stad, waarnaar zij sedert haar naam draagt. Jeanne's eerste taak was dus volbracht. De tweede werd onmiddellijk aangevat. De dauphin moest in werkelijkheid koning worden door plechtige kroning en zalving te Reims. Reeds den 16 Juli 1429 deed Karei in, vergezeld van de Maagd, zijn plechtige intrede in Reims, waar den vol genden dag de kroning en zalving plaats had. In weinige weken had Jeanne haar roeping vervuld Frankrijk was gered. Na haar overweldigend succes blijkt minder kracht van de Maagd uit te gaan. Wat zij nog onderneemt, mislukt haar. Haar too- verkracht is gebroken, het geloof in haar almacht krijgt een knak. Den 23en Mei 1430 doet de Maagd een aanval op de En gelschen en Bourgondiërs, zij wordt in den steek gelaten en valt in handen van de Bourgondiërs. Deze verkoopen haar voor een hoogen bloedprijs aan Bedford. Jeanne wordt naar Rouen gevoerd, waar een gees telijke vierschaar over haar zal worden ge spannen. Het einde was, dat zy 30 Mei 1431 op de gewone plechtige wijze in het openbaar wegens verstokte ketterij op de markt te Rouen werd verbrand haar asch werd in de Seine gestrooid. Het proces van de Maagd is later officieel herzien, hetgeen op een volledige vrijspraak is uitgeloopen. De Maagd werd door de Kerk onschuldig en in 1920 zelfs Heilig verklaard. Dit is in korte trekken de geschiedenis van Jeanne d'Arc, welks voornaamste dee- len Nel Oosthout aan de hand van Shaw's werk op voortreffelijke, suggestieve wijze in het juiste licht wist te plaatsen. Er be staat wellicht geen moeilijker kunst dan voordragen. Nel Oosthout is wel een bege nadigde kunstenares. Uitstekend verstaat zij de kunst de emotie van den schrijver op haar gehoor over te dragen en dit te ont roeren. Welk een rijkdom van gevoelens, in fijne nuances, uit Jeanne's korte, rijke level wist zij op te wekken. Hoe prachtig kwamen het vaste geloofsvertrouwen, de heldenmoed, de reinheid van ziel, de blank heid van bedoelingen, de zuiverheid van karakter tot uitdrukking. Ei. hoe uitmun tend slaagde zij er in ons te doen mede leven in het droevig lot, de pijnlijke onder vragingen, de geestelijke marteling en den wreeden, smadelijken dood van Jeanne d'Arc, de heldin van een aangrijpende tra gedie. Ook de bijfiguren wist Nel Oosthout Winterhanden zijn ken merkend voor een gebrek aan mineralen in het lichaam. Met 4-6 Kalzan- tabletten per dag kan men dit hinderlijke kwaaltje op een eenvoudige doch af doende wijze bestrijden. Dan voert gij aan Uw lichaam die mineralen toe, waaraan het behoefte heeft, waardoor de jeuk verdwijnt en de kloven zich vanzelf sluiten. Verstandig doet gij, door reeds vandaag met Kalzan te begin nen, daar U morgen reeds winterhanden kunt bebben. Ge bruik Kalzan eenige weken achter elkaar en gij zult dit jaar geen winterhanden en -voeten hebben, hoe scherp ook de koude mag worden Het Calcium-Natrium Voedsel Verkrijgbaar bij alle Apotheken en Drogisterijen in tablet- en poedervorm a II. 1.25 en (I. 2.25 per verpakking. door haar talentvolle dictie ten voeten uit te teekenen, zoodat het geheel opmerkelijke typen, prachtige tempi en kleuren te be wonderen gaf. Albert van Doorn, die de regie voerde, zorgde, mede door licht-eiiecten, mysterieus of van een bovennatuurlijke klaarte, voor een passende sfeer, welke hij verhoogde, door als entracte deelen uit de cello-suites van J. S. Bach voor te dragen, muziek on getwijfeld passend in dit complex, daar zij de onwereldsche taal zingt van de eeuwige Goddelijke schoonheid en de groote Leip- ziger cantor alle problemen, welke in zijn geest door de leer van zijn geloof worden opgewekt, voor zich in tonen tot oplos sing brengt. De w.n. voorzitster, mevr. M. C. Quist Quist was wel de tolk van de aanwezigen, toen zij na afloop het was inmiddels half twaalf geworden beiden kunstenaars voor hun boeiende kunst dank betuigde, vergezeld van een tuil roode anjers met groen-wit lint (de vereenigingskleuren) voor Nel Oosthout en handdruk voor Albert van Doorn. Het gehoor beloonde hen met enthousiasten bijval, welke terecht in een staande hulde culmineerde. O. Vlissingsch scheepvaartnieuws. Aangekomen: „Prinses Juliana" van Harwich (verwacht) Nederlandsch m.s. „Jola" van Antwerpen naar Harlingen. Om te bunkeren: Hongaarsch s.s. „Chikos" van Huil. Vertrokken: „Mecklenburg" naar Harwich „Hilda" naar Newcastle „Trui- da" naar Plymouth „Vledderveen" en „Da- costa" naar Londen„Wilbo" naar Londen. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal. Vrijdagmiddag hield de Zuid-Afrikaan- sche gezant een receptie te zijnen huize ter gelegenheid van Dingaansdag. De schepen die Zaterdagavond en Zon dagmorgen van een tocht op het IJselmeer terugkeerden, arriveerden als ware pool- vaarders op het IJ. Nederlandsche beeldhouwers openden Za terdag in het Stedelijk Muèeum te Amster dam een tentoonstelling van hun werken. Alvorens naar Noorwegen te vertrekken, waar hij zich voor de Europeesche kam pioenschappen schaatsen zal voorbereiden, traint Sien Heiden op de Nenrjto ijsbaan te Rotterdam. Te Amsterdam werd Zondag de voetbal wedstrijd Blauw-WitD.W.S. gespeeld. In de ateliers van den heer Cerfontaine te Deurne wordt ieder jaar tegen Kerstmis een groot aantal religieuse beelden ge maakt, waaronder vooral beelden, noodig voor het samenstellen van Kerstkribben. Reserveerde U reeds een tafel voor het in Ijsvermaak. Al heeft het ook vannacht en vandaag weer flink gevroren er werd hier een temperatuursminimum van 13 gr. gecon stateerd Joch kunnen de schaatsliefheb bers nog niet veel van de rjspret genieten. Wel wordt er hier en daar reeds op plasjes gereden, doch de Spuiboezem en de water gang, waar anders duizenden de beenen uit slaan over het rjsdek, zijn nog steeds niet goedgekeurd. Vanmorgen heeft de politie een onderzoek ingesteld naar het ijs op de „Kom". De ijslaag was nog slechts 3 c.M., zoodat het niet verantwoord is om het pu bliek hierop toe te laten. Wel hebben er enkelen op gereden, doch de politie heeft de menschen er van verwijderd. De oorzaak dat het ijs nog steeds onbetrouwbaar is, moet gezocht worden in het feit, dat in den Spuiboezem en den Watergang brak water is. Voor de leden van de Vlissingsche IJsclub, die zooals gemeld van hun baan nabjj de Keersluis geen gebruik kunnen maken, is een andere oplossing gevonden. De gemeen te heeft thans den vijver bij Zwanenburg ter beschikking van deze vereeniging gesteld. Het ijs heeft een dikte van 10 c.M., dus wel geschikt om bereden te worden. Men is nu druk bezig om de verlichting en de accommodatie rond dezen 8000 M2. groo- ten vijver in gereedhe 1 te brengen, zoodat de leden van 'Ie ijsclub morgenmiddag en ook 's avonds van de baan gebruik zullen kunnen maken. PROEFROTINGEN IN ST. JANSTEEN. Naast de tot nu toe gevolgde warmwa- terroting van vlas is bij particulieren te St. Janssteen een proef genomen met een nieuwe methode volgens de uitvinding van den heer Delen. Vanwege de buitenge woon slechte weersomstandigheden was het nog niet mogelijk het gerote vlas te zwingelen. Met een klein gedeelte van beide rotingswijzen werd reeds een proef genomen en volgens deskundigen werd een beter rendement en een aanmerkelijk hoogeren prijs verkregen met toepassing van het procedé-Delen, De meerwaarde van 100 kg. vezel werd getaxeerd op 20 k 25. Het gemeentebestuur van St. Jans steen heeft zich gewend tot den Minister van Economische Zaken met het verzoek om de regeering te doen vertegenwoordigen bij bet bepalen van rendement en prijzen van het bewerkte vlas. De resultaten der proeven zullen thans door de vlasstudie-commissie onderzocht worden. Benoeming kapitein Prov. Stoombootdienst. Gedeputeerde Staten van Zeeland heb ben met ingang van 1 Januari 1939 be noemd tot kapitein bij den Provincialen Stoombootdienst op de Westerschelde, A. Provoost te Terneuzen, thans stuurman bij dien dienst. MIDDELBURG. De Burgerwacht. Een onderscheiding uitgereikt. Gisteravond had in het oefeningslokaal van de Middelburgsche burgerwacht, een bijzondere samenkomst plaats. De voorzit ter, mr. W. F. E. baron van der Feltz, deelde hierin mede, dat het hoofdbestuur der Nederlandsche Vereeniging van Bur gerwachten, heeft gemeend den secretaris den heer I. S. Blokpoel, te begiftigen met de medaille voor bijzondere toewijding. Het is vooral ook dank zij zijn werken, dat de Middelburgsche burgerwacht eind Septem ber paraat was. Spr. meent in de onder scheiding van den secretaris er een te zien voor de geheele burgerwacht. Spr. spelde daarna de medaille op het uniform van den heer Blokpoel. De heer Blokpoel zei, dat het hem een groot genoegen was uit den mond van com mandant Voorthuijzen zijn onderscheiding het eerst te hebben vernomen. Spr. heeft altijd groote liefde voor het instituut Bur gerwacht gehad. De heer Van der Feltz zei, nog tegen de leden, dat zij goed zullen doen het voor beeld van den secretaris te volgen. De commandant, de heer J. H. Voort huijzen, wenschte namens alle leden van de Middelburgsche burgerwacht te spre ken, den heer Blokpoel geluk met de hem verleende onderscheiding. Spr. wees er op, dat de burgerwacht o.a. bij de .lucht bescherming haar bestaansrecht heeft be wezen. Daartoe is een voortdurend con tact met de leiding van de politie ge- wenscht. Spr. hoopte, dat hier altijd een goed contact met de politie zal blijven bestaan in de wetenschap dat de bur gerwacht geen militair, ook geen semi- militair, doch een burgerlijk plaatselijk karakter draagt. Dit nummer bestaat uit 2 bladen uan demi «log De stem van het recht. (Pag. 1eerste blad)' De strijd tegen het ijs schip op hef IJsselmeer tusschen het ijs bekneld. (Pag. 3 eerste blad)1 Verschillende branden richten groote schade aan. (Gemengd nieuws)', Ernstige treinramp in Brazilië. (Gemengd nieuws)' ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN. De commissaris van politie, de heer J. Fontijne, wenscht ook namens zijn korps den heer Blokpoel geluk. Hij is steeds overal waar hij wezen moet en zijn onderscheiding is dan ook ten volle verdiend. Na dit officieele samenzijn hebben verschillende leden van de Burgerwacht hun kunnen op het gebied van schermen met stok of degen op zeer verdienste lijke wijze gedemonstreerd. Een Kerstboom op de Markt De buurtcommissie va* de Markt heeft op initiatief van haar secretaris besloten van Zaterdag a,s. tot 2 Januari midden op het plein nabij de lantaarn een Kerst boom van ongeveer 10 meter hoogte te plaatsen, waarin des avonds vele ge kleurde lichtjes ontstoken zullen worden om zoo doende dit centrum van Middel burg in de passende stemming te bren gen. Naar wij verder vernemen moet het in het voornemen van het Leger des Heils liggen om zoowel Zaterdagavond als op den avond van den Tweeden Kerstdag bij den boom een samenkomst te houden. Ijsvermaak. Verschillenden hebben gisteren op de ijsbanen op den beide tennisbanen in den tuin van St. Joris gereden en daardoor een voorproefje gekregen van het ijsver maak, dat hier bij doorgaande vorst op zal kunnen volgen. Luchtbescherming. Gisteravond had in de bovenzaal van het Nederlandsch Koffiehuis de vierde cursus plaats van de Vereeniging voor luchtbescherming, waaraan ook velen van buiten de gemeente hebben deelge nomen. Zij hadden voor het grootste deel de hevige koude getrotseerd en hebben daardoor kunnen genieten van de vele lichtbeelden, alsmede de verschillende on- derdeelen der algemeene, maar ook der individueele luchtbescherming, zooals die op de vorige avonden was behandeld. De voorzitter, de heer H. Bierman, heeft op onderhoudende wijze een toelichting tot de beelden gegeven en zoo wel hij als de heer A. J. W. Matthijssen hebben ver schillende vragen beantwoord en daar mede verschillende onderdeelen alsnog verduidelijkt. De heer Bierman heeft met een krach tige opwekking te blijven werken voor een goede zelfbescherming door de bevol king en voor aansluiting bij de vereeni ging, de bijeenkomst gesloten. Een der aanwezigen heeft namens alle cursisten dank gebracht voor hetgeen men heeft geleerd. OOST- EN WEST-SOUBURG. Danswedstrijd Souburg IIMiddelburg II. Maandagavond werd een damwedstrijd gespeeld tusschen bovengenoemde vereeni- gingen, waarvan de uitslag als volgt is C. FleeuwenJ. L. P. Freekenhorst 20 J. JagtJ. Strooband 02 F. van EenennaamJ. Bliek 02 J. L. WalravenJ. van Wijde 11 M. J. PluijmersH. Louwerse 11 W. JanseJ. v. Gemert 02 A. de PagterW. Imanse 20 B. van EenennaamH. Over 't Veld 11 P. van SorgeA. Walraven 20 H. RoelseW. Sinke 20 Einduitslag 119 in het voordeel van Souburg,.

Vlissingse Courant | 1938 | | pagina 1