GRATIS! 125 JAAR KUST-ARTILLERIE EERSTE BLAD 76e JAARGANG - NUMMER 297 ZATERDAG 17 DECEMBER 1938 De internationale toestand, de Jodenvervolging en het anti-semitisme Nieuwe kwartaal abonné's GRATIS «aw Jen <Sog ABONNEMENTSPRIJS Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agent schappen gevestigd zijn 2.20 per kwartaal of 17 cent per week. Franco per post 2.50. Voor het buitenland neme men een abonnement op het postkantoor zijner woon plaats. Afzonderlijke nummers 5 cent per stuk. Ylissingsche Courant UITGAVE FIRMA F. VAN DE VELDE Jr., WALSTR. 58-60, VLISSINGEN - TEL. 10 - GIRO 66287 1Ü ilPl AD VERTENTIEPRLJ S Van 15 regels 1.25, iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijs. Reclames 50 cent per regel. Kleine adver tenties van 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent (max. 10 regels). Bij driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Alles bij vooruitbetaling. VERSCHIJNT DAGELIJKS, UITGEZONDERD OP ZONDAG EN ALG. ERKENDE CHR. FEESTDAGEN AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGINü „DE NEDERLAND S'C HF. DAGBLADPERS" Op 9 Januari a.s. zal het Regiment Kustartillerie zijn 125-jarig jubileum vieren. In tegenstelling tot vele an dere onderdeelen van de Nederland- sche weermacht, i$ de Kustartillerie bij ons volk vrijwel onbekend. Er is dus zeker aanleiding om, ter gelegen heid van het 125-jarig bestaan van dit belangrijke wapen, hierover het een en ander te vertellen. „Een Marine-vaartuig dat men ziet va ren, een vliegtuig dat men in de lucht ziet, een bespannen stuk geschut, cavallerie enz. zijn dingen die op de fantasie van het pu bliek werken. Maar wij gaan meer in het verborgene onzen gang en daardoor weet het publiek niet veel van ons af, vraagt hoogstens wat doen die kerels toch eigen lijk met al die ingewikkelde instrumenten die zij beweren noodig te heben?" Zoo ongeveer sprak kapitein mr. P. M. W. J. van der Slikke, commandant van de le compagnie He bataljon Kustartillerie, tevens waarnemend bataljonscommandant, toen wij hem dezer dagen nadere bijzonder heden vroegen over het jubileerende regi ment. Aan hetgeen kapitein van der Slikke ons mededeelde, ontleenen wij de volgende bij zonderheden uit de geschiedenis van de Kustartillerie. Het regiment is ontstaan uit de samen voeging en reorganisatie van verschillende regimenten artillerie. Hoewel het regiment dat thans „Regiment Kust Artillerie" heet, eerst sedert 26 Mei 1922 bestaat, dateert de oprichting dus van 9 Januari 1814. Op dien datum werd bepaald dat tot de Neder- landsche weermacht 4 bataljons artillerie te voet zouden behooren. Prins Willem Frederik Karei werd op 4 Maart 1814 tot Grootmeester der Artillerie benoemd en de latere Koning Willem II Prins Willem Frederik George Lodewijk, werd belast met de samenstelling van het leger. De artillerie te voet waarvan, zooals ge zegd, het Regiment Kust Artillerie af stamt, heeft o.m. aan den slag bij Waterloo deelgenomen. Aan dezen, voor het lot van Europa beslissenden veldslag die een einde maakte aan Napoleon's macht, werd van Nederlandsche zijde deelgenomen door 36 stukken geschut, bestaande uit batterijen van de bataljons artillerie te voet en van het Korps Rijdende Artillerie. Ook bij de gebeurtenissen na Waterloo heeft de artil lerie een belangrijke rol gespeeld. Toen Noord- en Zuid-Nederland ver- eenigd werden, werd Nederland verdeeld in zes directiën voor de artillerie en de genie, onder commando van een directeur die be last was met het beheer van het materieel in zijn directie. In 1818 ontstond de vol gende organisatie der artillerie Een corps rijdende artillerie, 4 batterijen veldartillerie en 6 batal jons vestingartillerie. Ieder batal jon vestingartillerie bestond uit 6 compagnieën (één der !jataljons uit 8 compagnieën). In 1829 werden twee inspecties voor de artillerie ingesteld elk der beide inspec teurs kreeg een deel van de bestaande ar tillerie onder zijn bevelen. De Belgische opstatid. Gedurende den Belgischen opstand die 25 Augustus 1830 uitbrak, heeft de vesting artillerie een zeer belangrijke rol gespeeld, o.m. bij de verdediging van de Citadel van Antwerpen tegen het Fransche leger onder maarschalk Gérard. Men kon van 19 No vember tot 23 December 1932 volhouden en onder majoor der artillerie Seelig heb ben het 3e en 6e bataljon vestingartillerie op roemrijke wijze aan de verdediging me degewerkt. Naar aanleiding van het moedige optre den van de artillerie bij deze gelegenheid, verscheen een Koninklijk Besluit van 7 Augustus 1896, waarbij aan het thans niet meer bestaande le, 2e en 3e Regi ment Vestingartillerie een „eereblijk" werd geschonken, bestaande uit een bronzen leeuw met vaandel en een stuk geschut op een eiken voetstuk met een bronzen plaat die het opschrift „Citadel van Antwerpen 1832" vertoont. Het le, 2e en 3e Regiment Vestingartil lerie werd in 1841 gevormd uit de bestaan de bataljons artillerie te voet en in 1870 werden deze drie regimenten vervangen door 8 afdeelingen. Elf jaar later, in 1881 keerde men weder tot de indeeling in regi- mentsverband terug en toen werd uit de Ve en Vie af deeling artillerie (die zelf in 1870 gevormd waren uit deelen van het le en 3e regiment Ves tingartillerie) het 4e .Regiment Vestingartillerie gevormd, dat hoofdzakelijk werd belast met de verde diging van de kusten en de binnenwateren. In den beginne bestond het regiment uit 10 compagnieën. Na een reorganisatie op 1 Mei 1913 bestond het uit 3 bataljons die in garnizoen lagen te den Helder, Hellevoet- sluis en Willemstad van het bataljon Wil lemstad lag een compagnie te Terneuzen. Pantserfort-artïllerie. Op 1 April 1893 ontstond het Korps Pant- serfortartillerie, dat aanvankelijk uit 3, sinds 1 Mei 1893 uit 4 en sinds 1 Mei 1913 uit 5 compagnieën bestond. De pantserfor ten (fort Harssens, IJmuiden, Hoek van Holland, Pampus te Muiden) en Panner- den (Arnhem) dienden voor de afsluiting van den voornaamsten toegangsweg te wa ter en vuurden uit pantserkoepels en ge pantserde batterijen. In een pantserkoepel stonden twee kanonnen die de koepelcom mandant zelf door draaiing van den koepel moest richten en afvuren. Om verschillende redenen hebben deze pantserkoepels thans weinig beteekénis meer. Er werden kanon nen gebruikt van 15,24 en 30 cm. kaliber. Het 4e Regiment Vestingartillerie werkte mede aan de verdediging der kust en wei door vuur uit z.g. open batterijen (15 en 12 cm.) of met vuurmonden op permanente verdedigingswerken zooals nabij Hellevoet- sluis in de stelling Den Helder met kust- vuurmonden met een kaliber van 24 cm. Het is begrijpelijk dat evenals de an dere onderdeelen van de Nederlandsche weermacht, ook de Pantserfortartillerie en het 4e Regiment Vestingartillerie geduren de de mobilisatiejaren een belangrijke taak hadden. Reorganisatie. Na de mobilisatie is in de Nederlandsche weermacht heel wat veranderd, niet in de laatste plaats om de kosten zooveel moge lijk te beperken. Op 26 Mei 1922 werden het 4e Regiment Vestingartillerie en het Korps Pantserfortartillerie samengevoegd tot het Regiment Kustartillerie. Het regiment bestond toen uit 5 compag nieën die in garnizoen lagen te Den Helder (le en 2e), IJmuiden (3e), Ho<ek van Hol land (4e) en Vlissingen (5e). Van de Pant serfortartillerie werd als onderscheidings- teeken de „twee gekruiste projectielen" overgenomen. Verder heeft de Kust Artil lerie de voor de artillerie vastgestelde uit monstering (scharlakenroode biezen) met een leeuw op den kepi of kwartiermuts. In 1927 volgde een nieuwe reorganisatie. Het aantal compagnieën werd terugge bracht tot 2. De le Schoolcompagnie was in Den Helder, de 2e Schoolcompagnie te Vlissingen in garnizoen. De staf van het regiment was in Den Helder gevestigd ter wijl een luitenant-kolonel aan het hoofd stond. Van zeer recenten datum is de reorgani satie van 1 November 1938. Sedertdien be staat het Regiment Kustartillerie uit de Staf die in 's-Gravenhage zetelt en twee ba taljons die elk uit twee compagnieën be staan. Het Ie Bataljon heeft zijn staf te Den Helder w?ar ook de le compagnie van dat bataljon in garnizoen is de 2e compagnie ligt in IJmuiden. De staf en de le compagnie van het lie bataljon bevinden zich te Vlissingen, terwijl te Hoek van Holland de 2e compagnie van het lie Bataljon in garnizoen ligt. De bewapening sterk gewijzigd. Sinds 1922 is in de bewapening van het Regiment Kustartillerie heel wat veran derd. Weliswaar zijn de kanonnen in de pantserkoepels en de gepantserde batterijen te Hoek van Holland en IJmuiden niet ge heel buiten gebruik gesteld, maar zij ver vullen een slechts ondergeschikte rol bij de verdediging der betrokken zeegaten. De oude vuurmonden van 24 \jzer, 24 1.35 en 24 1.25 worden niet meer gebruikt. Het Regiment Kustartillerie bezit thans, modern snelvuurgeschut van 15,12 en 7 cM., ge deeltelijk zóó opgesteld dat rechtstreeks op het doel kan worden gevuurd. Voor een an der deel staat het geschut voornamelijk de zwaardere batterijen achter de bui tenste duinenrij opgesteld (opstelling met indirecte richting), zoodat door meting en berekening gebaseerd op de gegevens van in de voorste duinenrij opgestelde posten, richting op het doel moet worden verkre gen. Kapitein W. H. Doorman is de ontwer per en constructeur van verschillende toe stellen die noodig zijn bij deze schietmetho- de (aan welker volmaking nog steeds ge arbeid wordt) en tevens van verschillende methoden van vuren. De taak der Kustartillerie. De voornaamste taak van de Kust Artil lerie bestaat in de bescherming van de mijnversperringen die onze zeegaten afslui ten. Het ligt dus voor de hand dat de kust artillerie nauw samenwerkt met de Konink lijke Marine zoodat ook in vredestijd beide weermachts-onderdeelen aan eikaars oefe ningen deelnemen. In den wereldoorlog is gebleken dat de kustartillerie bij de bescherming van wa terwegen een rol van groote beteekenis kan spelen. Men denke aan de verdediging van de Belgische kust door de Duitschers en aan de mislukte aanvallen op de toegangen van de Dardanellen, hoewel de Turken toen slechts over verouderd geschut de be schikking hadden. Wij behoeven niet uiteen te zetten, dat Nederland met zijn vele belangrijke en kwetsbare waterwegen groot belang heeft bij een afdoende verdediging hiervan. En daarom is er alleszins aanleiding op de beteekenis der Kustartillerie te wijzen nu dit Regiment de volgende maand bet 125- jarig bestaan gaat vieren, Voor de afdeeling Vlissingen van de S.D.A.P. sprak gisteravond in het Con certgebouw de heer J. van der Kieft uit Bussum, lid van het partijbestuur der S.D.A.P. over het onderwerp „De inter nationale toestand, de Jodenvervolging en het anti-semietisme". De plaatselijke afdeelingsvoorzitter, de heer L. P. van Oorschot opende de bijeen komst. In zijn openingswoord zeide de heer Van Oorschot gemeend te hebben, dat meerderen deze vergadering zouden be zoeken, hoewel de opkomst bevredigend genoemd mag worden. Wij leven in een vreemd tijdperk en hadden nooit kunnen denken, dat er volkeren zouden zijn, die 3 h 400 jaar in de beschavingsgeschiedenis terug zouden vallen. Wat de laatste weken in een naburig land is gebeurd heeft velen met droefheid vervuld. Maar als wij het protest zien dat in ons eigen land wordt aangeteekend, kunnen wij met trotsch con- stateeren, dat de vrijheidsgeest nog vaar dig is over het Nederlandsche volk. Deze vrijheid zal ons behoeden voor toestanden als in Duitschland en Oostenrijk voorko men. De heer Van der Kieft aan het woord. Hierna verkreeg de heer Van der Kieft het woord voor het uitspreken van zijn rede over het reeds eerder genoemde on derwerp. De heer Van der Kieft wil vooropstel len dat de binnenlandsche politieke ver houdingen meer en meer beheerscnt wor den door onzen kijk op de buitenlandsche politiek. De buitenlandsche gebeurtenissen slaan scherp terug op ons land, dat zijn buitenlandsche politiek hierop steeds meer moet instellen. Als voorbeeld noemde spr. een gedeelte uit het tooneelstuk „Allerzie len" van He-man Heijermans, waarin de pastoor tracht een goed christen te zijn en daardoor alle mogelijke tegenwerking krijgt. Wanneer hij dan heel erg in de put zit, gaat hij naar een globe en ziet dat het plaatsje waar hij woont, niet meer dan een speldeknop is. Dan begrijpt hij hoe ontzaggelijk 'veel er op de wereld samen hangt en hoeveel er in de wereld omgaat. Hij begrijpt ook dat men een ruimer standpunt krijgt wanneer men zich «in de wereld en haar gebeurtenissen verdiept. De waarheid hiervan zien wij als wij ons in herinnering brengen de behandeling van het Joodsche volk in het buitenland, maar ook de behandeling, welke de ver drevenen aan onze grenzen mochten on dervinden. Het heeft niet veel zin te protesteeren tegen de houding van autoriteiten in een vreemd land, want men heeft betrekkelijk weinig invloed en daarom wilde spreker wijzen op den terugslag in ons land. De terugslag van de buitenlandsche gebeurtenissen in ons land. In het naburige land, dat groot gaat op zijn helden, is een aantal gewapende jonge menscben de steden doorgetrokken om have en. goed van weerlooze menschen te vernielen en los te beuken op volkomen weerlooze vrouwen, kinderen en grijsaards. Spr. heeft zich afgevraagd hoe menschen tot een dergelijke laffe daad kunnen ver zinken. Van het heldhaftige hierin blijft maar een droevig beetje over. Nederland heeft ruim 4 ton ter leniging van den nood der vluchtelingen bijeenge bracht. Nu keert zich echter een bepaalde groep tegen het volk, omdat het zijn barmhartigheid verstaat, omdat het uitge plunderde en afgebeukte mannen uit den vreemde bijstaat. Een bepaalde groep wil hier munt uitslaan en betoogt dat wij voor eigen volk niets over hebben. De leugen campagne, die hierop wordt gebouwd, is nergens anders voor dan om bij de werk- loozen een driftige woede te ontketenen. In den breede zette spreker uiteen dat het alles leugen is. Wij getroosten ons vele geldelijke offers, omdat wij weten dat er millioenen noodig zijn om onze werklooze makkers in het leven te houden. Spreker weet wel dat er nog leemten zijn en dat werk belangrijker is dan steun. De regee ring is hier hopeloos in verzuim, maar toch volgen wij de genomen maatregelen om de werkloozen te helpen. Als wij dus de stakkerds uit een ander land bijspringen, zien wij dadelijk den weerslag in eigen land. Spreker ging na hoe wij de vrije per soonlijkheid zullen behouden. Dan dienen wij ons af te vragen hoe de ziekte van het nationaal-socialisme zich verspreidt. Spr. herinnerde aan het sprookje van Multatuli „Hassan verkocht dadels". Hiervan is de moraal dat een leugen door herhaling waarheid wordt. Dit is ook de kern van de nationaal-socialistische propaganda. „De dadels van Hassan (Mussert) zijn driemaal grooter dan ze rijn, men ver gaapt zich er aan en kan ze bijna niet meer slikken". Men kan zich het beste inenten tegen de ziekte door zich even in den arm te knijpen en dan te denken aan de dadels van Hassan. Een tweede terugslag is ook de veront waardiging in ons eigen land over de maatregelen van de regeering bij het hel pen der Joodsche vluchtelingen en tevens over de behandeling, welke de verdrevenen aan de grenzen ondervinden. De regeering heeft zoo weinig begrip van barmhartig heid, dat zij de stakkerds weert. Er groeit een steeds sterker wordende weerzin te gen den minister van justitie, waarvan men, aldus spr., het gevoel heeft dat „hij ons in. de luren legt", als hem gevraagd wordt, hoevelen er in ons land binnen mo gen komen en waarom geen gebruik wordt gemaakt van de verschillende sympathieke aanbiedingen om huizen ter beschikking te stellen. Het is volgens spreker geble ken, dat degenen die hem de juiste toe dracht over de behandeling der vluchte lingen aan de grens mededeelden, niet meer in het grensgebied mogen vertoeven. Men zou in verzet komen tegen een re- geering, die zoo in tegenspraak is met de gevoelens van het Nederlandsche volk. De collectieve veiligheid. Vervolgens besprak de heer Van der Kieft het wegzinken der collectieve veilig heidsgedachte als reëele factor in de bui tenlandsche politiek. Het systeem van den heer Chamberlain om met de totalitaire staten verdragen af te sluiten heeft volkomen gefaald. Iemand, die zoo volkomen op de hoogte is van het bedrog van Italië met Abessinië moet toch wel heel érg naïef zijn, nog te den ken met dergelijke gehaaide knapen ver dragen af te kunnen sluiten. In dit ver band bezag spreker ook het Italiaanseh- Engelsche verdrag over de Spaansche kwestie. Het stelsel van de collectieve veiligheid is, èn in den oorlog in Abessinië èn bij de bedreiging van Tsjecho-Slowakije, oprij gezet. Verdragen van bijstand werden als een vodje papier verscheurd. Niet alleen door de fascistische staten, maar ook En geland en Frankrijk deden het met plezier. De Tsjecho-Slowaaksche republiek heeft men in rijn hemd laten staan en over geleverd aan een totalitairen staat. En dan zegt men te München den vrede te hebben gered. Spreker is overtuigd, dat wanneer de democratische landen voet bij stuk hadden gehouden Duitschland en Ita lië het nooit hadden gewaagd een oorlog te ontketenen. Zoodra de uitvoering plaats vond van de bepalingen uit het verdrag van München, gingen ook Polen en Hon garije hun deel opeischen. Bij het beschouwen van de situatie na het te München gesloten verdrag, zien wjj dat ook de parlementaire democratiën kapot zijn gemaakt. De parlementen had den maar te slikken wat Chamberlain en Daladier te München hadden klaar ge maakt. Een bankroetierspolitiek, zooals die in de totalitaire staten wordt gevoerd, kan niet staande blijven als men niet telkens beschikt over nieuwe bronnen van inkom sten. Duitschland nam eerst Oostenrijk, de gelden van de Oostenrijksche bank werden buitgemaakt, vervolgens het Sudeten Duitsch gebied met zijn rijken bodem, daarna werden de Joden gestraft, terwille van 1000 millioen Mark, en wanneer de Katholieken niet mee kunnen in den natio- naal-socialistischen pas, neem je ze de kerk- en kloostergoederen af, dan worden ze wat „lichter", aldus spreker. Een ander resultaat van den „geredden" vrede is ook geweest dat men in de de mocratische landen de bewapening in snel ler tempo ging opvoeren. Wanneer wij de uitlatingen van Daladier en Chamberlain combineeren, krijgen wij het sombere beeld van een ongelimiteerden bewapeningswed loop, wat de beste manier is om de hooge dividenden van het bewapeningskapitaal te beveiligen. De vraag komt bij spreker op, na het geen Tsjccho-Slowakge te zien heeft ge- ontvangen de in deze maand nog ver schijnende nummers Alle abonné's der Vlissingsche Courant in het bezit van een polis, zijn overeenkomstig de betreffende bepalingen geheel verzekerd tegen ongevallen. Dit nummer bestaat uit 3 bladen en een kindercourant 125 jaar Kustartillerie. (Hoofdartikel)] Souburg behandelt de begrooting in snel tempo. (Pag. 1, tweede blad), Ernstige stagnatie in het treinverkeer AmsterdamRotterdam. (Gemengd nieuws)] ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN. geven, of de kleine naties wel mee moeten doen aan dien bewapeningswedstrijd, om dat rij moeten betwijfelen of er iemand is, die het militaire apparaat in werking durft te stellen. Vervolgens wees spreker op het groote belang om de buitenlandsche politiek te bespreken. Wij dienen echter op den voor grond te stellen, dat ónze strijd in Ne derland ligt en de strijd om de democratie hier gevoerd moet worden, zeide de heer Van der Kieft (applaus). Het is ook een ziekte dat wij aan veel wennen. Stuk voor stuk worden de democratische vrijheden ons ontnomen, waarvan spreker eenige voorbeelden opnoemde. De strijd vóór de democratie en tegen nationaal-socialisme en fascisme maakt, dat wij dagelijks op onze hoede moeten zijn. De wereldgeschie denis heeft geleerd, dat het juist in de moeilijkste tijden noodig is, pal te blijven staan en niet te wankelen of te versagen. Het komt er op aan te blijven vechten voor de sociaal-democratie, welke alleen de wereld kan redden. Met deze woorden besloot de heer Van der Kieft rijn met groote aandacht ge bigde rede. De voorzitter onderstreepte in zijn slot woord nog eens het gesprokene en wekte allen op trouw te zijn aan het beginsel. Laksheid beteekent misdadigheid, opdat niet gebeure wat in de Oostersche landen is geschied. C. Sorgedrager f Gisteravond is na een langdurig lijden in het ziekenhuis „Eethesda" overleden de heer C. Sorgedrager, chef van de practi- sche opleiding van scheepswerktuigkundi- gen van de Koninklijke Paketvaart Maat schappij en Java-China-Japan lijn alhier. De heer Sorgedrager die den leeftijd van 58 jaar bereikt heeft, was sinds 1 Septem ber 1928 hier ter stede in genoemde functie werkzaam. Voor dien tijd was hij chef van de werkplaats van de K.P.M. in Indië* zoodat hij goed op de hoogte was met het geen van de werktuigkundigen wordt ge vraagd. Daarom was hij voor de opleiding „the right man on the right place". Door zijn prettigen omgang was hij ook een zeer geziene persoonlijkheid. De crematie zal Dinsdag om 2 uur op „Westerveld" plaats vinden. Dansclub „La Jeunesse". Men verzoekt ons even de aandacht te willen vestigen op de elders ia ons blad voorkomende advertentie, waarin wordt medegedeeld, dat de bijeenkomst van he denavond niet doorgaat.

Vlissingse Courant | 1938 | | pagina 1