Kerst ICoep een Kerstboom Zwitsersche kunstturnavond Kerstlectuur EERSTE BLAD SelteurleMisseii «nn Jew Jag rm 76e JAARGANG - NUMMER 296 VRIJDAG 16 DECEMBER 1938 STADSNIEUWS BOEKHANDEL D.G0ETHEER Boek- en kantooiboekhandel D. GQETHEER UIT DE PROVINCIE abonnementsprijs Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agent schappen gevestigd zijn 2,20 per kwartaal of 17 cent per week. Franco per post 2.50. Voor het buitenland neme men een abonnement op het postkantoor zijner woon plaats. Afzonderlijke nummers 5 cent per stuk. Viissingsche Courant UITGAVEFIRMA F. VAN DE VELDE Jr., WALSTR. 58-60, VLIS5INGEN - TEL. 10 - GIRO 66287 advertentieprijs Van 15 regels 1.25, iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijs. Reclames 50 cent per regeL Kleine adver tenties van 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent (max. 10 regels). Bij driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Alles bij vooruitbetaling. VERSCHIJNT DAGELIJKS, UITGEZONDERD OP ZONDAG EN ALG.ERKENDE CHR.FEESTDAGEN AANGESLOTEN BIJ HET BU R E A U VOO R PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREE NIGINO „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Altijd zal een Ster blijven lichten in de herinnering van hen, die dolen en zoeken. Wij zijn nog ruim een week van Kerst mis verwijderd en dus gaan wij straks on zen Kerstboom koopen. Of nietWant er zijn ook vele onver schilligen, die aan zulke dingen niet doen. Flauwe boel, zeggen ze. En, op de keper beschouwd, hebben zij eigenlijk gelijk. Die Kerstboomgeschiedenis is eigenlijk een on christelijk gedoente, stammende uit den heidenschen tijd, toen men nog aan „le vensboom" en dergelijke dingen dacht. Maar het is verkeerd om alle dingen óp de keper te willen beschouwen. Als het straks Kerstmis is, dan vinden óók de onverschilligen het wel „knus", als ergens, waar ze kiemen, een Kerstboom straalt in zijn schittering van klatergoud en lichtgeflikker. En wanneer dan het „gewone" licht gedoofd is en men ziet de kaarsjesgloed kaatsen op de blije kinder gezichtjes, waarin open mondjes Kerst liederen galmen, dan worden wij, óók de onverschilligen, stil en ontroerd. Wij wor den warm en opziende naar de ster, die boven in den boom schittert, worden de ge dachten op het goede pad geleid de her innering gaat terug naai* de eigen kinder jaren, naar het tehuis, waar vader en moeder en het kind of de kinderen vereenigd waren. Misschien óók in armoe de, zooals het Gezin in Bethlehem, maar in liefde. Wij herinneren ons de diepe vreugde, de reine gedachten, die wij op zoo'n Kerstavond konden smaken. Er is herinnering aan vermaan en aan beloften; er is heimwee naar wat goed was en mooi. We noemden een Kerstboom, maar er is veel. méér en veel Anders, waarmee men stemming kan wekken in Kersttijd. Ieder betrachtte dit naar aard, inzicht, traditie en godsdienstige overtuiging. Daar is voor zeer velen bijv. het stal letje met de kribbe de beeldjes zijn er voor hen van het Kindeke, van Jozef en Maria, de koningen, den os en den ezel, de schaapjes en het hooi voor deze En ook boven dit alles gloeit de Ster! En klinken de Kerstliedjes. Reeds de voorbereiding van al deze dingen, van boom en kribbe, is zoo mooi. Het spreken van de verwachting, van de hoop van den vrede, welke komen zal en eindelijk zal wonen in de harten der men- schen. De voorbereiding verlengt den Kersttijd en brengt eerder de Kerstgedach te in ons. Daaromkoop een Kerstboom of een Kribbe. Werkt mee om in uw huis die echte Kerstsfeer te scheppen, welker herinnering in den loop van jaren kan vervagen, maar nimmer zal worden uitgewischt. De kinderen groeien, zullen groot wor den, uit het ouderlijk huis trekken en zich verspreiden over het land, misschien over de wereld. Den een zal het goed gaan, den ander slecht. De een houdt het rechte^ pad, de ander verliest zich op een zijweg. Maar wdar zij ook gaan of staan, als het Kerstmis is, zullen ze in hun herinne ring weer de Ster zien, die ééns glansde in het ouderlijke huis, waar de kinderen met vader en moeder in liefde en in ge- locven, in de hope des levens vereenigd waren. Die ster zal hen den weg wijzen naar huis. In werkelijkheid of in gedach ten. De hope des levens zal in hen worden herwekt, zóó, dat velen terugkeeren van den zijweg en het rechte pad weer zullen betreden. Daarom wees niet onverschillig, maar koop een Kerstboom, een kribbe, of doe althans al hetgene, wat een echte Kerst stemming kan brengen in het tehuis uwer kinderen, want daarmee geeft ge hen een ster mee in het leven, welke in latere jaren op Kerstdag, telkens opnieuw, haar licht zal stralen en de kinderen den weg zal herwijzen naar het hart der ouders, naar liefde en plicht'; door de herinnering aan vermaan en belofte door de herinne ring aan u w liefde, en vooral aan de groote, de oneindige liefde van God. „De Groote Trek". Ter gelegenheid van de herdenking van den „Grooten Trek" van onze stamgenoo- ten in Zuid-Afrika, waait heden de vlag van het gebouw der Rijks H.B.S, Benoeming by P.T.T. By K. B. van 13 December 193S is met ingang van 1 Maart 1939 benoemd tot re ferendaris der P.T.T., j. Duns Wzn., thans referendaris 2e klasse der P.T.T. aangewe zen als adjunct-hoofd van het telefoondis trict te Vlissingem. Prachtig turnen dat bewondering afdwong Niet alleen turnend Zeeland heeft het bezoek, dat de in ons land op tournee zijn de Zwitsersche kuhstturners gisteren aan onze Scheldestad brachten, gewaardeerd, ook onze Brabantsche naburen gaven van hun belangstelling blijk, zoodat de gansche Zeeuwsch Brabantsche Turnkring (Zebra) ja zelfs nog meer, want er waren nog een paar Tilburgsche gymnasten ook on der wiens auspiciën 's avonds een uitvoe ring in het Grand Hotel Britannia plaats vond, in de kurzaal vertegenwoordigd was. Daarenboven mocht de avond zich verheu gen in het medeleven dier autoriteiten en het turnminnend publiek. Zoo waren aan wezig de burgemeester van Vlissingen, de heer C. A. van Woelderen, de heeren wet houders, A. Rorije en W. P. Edelman, de gemeente-secretaris, de heer F. Bisschop, de Commandant maritieme middelen te Vlissingen, kapitein ter zee H. J. van der Stad met zijn adjudant, de voorzitter van het K.N.G.V., de heer W. de Graaff, de w.n. Garnizoens-commandant, le luitenant Haanstra en het dagelijksch bestuur van den Zebra, de heeren J. J. Th. Bakker, F. G. Lemmers en Van Roo. Ruim een kwartier na het vastgestelde tijdstip van aanvang ontsloot zich de voor hang, waarboven de Zwitsersche vlag prijk te. Ter weerszijden van het tooneel stonden turnsters en turners van L.O. en V.T.V. ge schaard. De Zwitsersche kunstturngroep, geleid door den heer Bernhard Huser uit Thurgau, marcheerde, voorafgegaan door het Zwitsersch dundoek, het tooneel op. De huiskapel onder Jan Pot zette het Zwitser sche Bondslied in. Als één man rees de eivolle zaal en verwelkomde de Zwitsers, na beëindiging van het Bondslied, met een daverend applaus. Daarna klonk het „Wil helmus", waaraan de stemmen zich op echt-Hollandsche manier slechts schuchter durfden te paren. Toespraak van den burgemeester. Vervolgens riep Vlissing's burgemeester den Zwitserschen kunstturners een harte lijk welkom toe in Zeeland en inzonderheid in Vlissingen, waarbij deze magistraat ver zekerde er een eer in te stellen deze turners te mogen ontvangen en hun bezoek zeer hoog te schatten. Spr. vond het zeer goed gezien van het K.N.G.V. om thans voor de derde maal een tournée van deze beste tur ners mogelijk te doen zijn, waardoor geheel Holland van hun prestaties kan genieten, temeer waar de Zwitsers en de Hollanders sinds een lange reeks van jaren goede vrinden zijn, hetgeen zich ook op interna tionale congressen demonstreert. Dat deze vriendschap tusschen deze twee kleine lan den ook in de gymnastenwereld bestaat, daar is de Bui'gemeester den Zwitserschen Turnbond, de „Eidgenössische Turnverein", bijzonder dankbaar voor, terwijl het geza menlijk voorstellen van de Zwitsers met de V.T.V. en L.O. wel symboliseert, dat ook het turnen internationaal is. Gezien de goe de resultaten van het turnen zijn de Zwit sers in de geheele wereld bekend als een gedisciplineerd volk, zeide de Burgemees ter, die met een herhaald hartelyk welkom zijn toespraak besloot, waarop de aanwezi gen .met een daverend applaus hun instem ming met het gesprokene betuigden en de huiskapel het „Turnlied" deed weerklinken. Na dit officieele gedeelte werd met de afwerking van het programma een aan vang gemaakt. Zooals bekend, verleenden onze plaatselijke gymnastiekverenigingen L.O. en V.T.V. haar medewerking aan de zen Zwitserschen avond. V.T.V. trad het eerst voor het voetlicht, onder leiding van den heer E. Melkman, met „paaloefenin- gen" voor heeren, een reeds eerder uitge voerd nummer, dat zeer goed voldeed, even als de daarop volgende „lenigheids-oefe ning" van de L.O.-dames, geleid door mej. M. van Bemmel, welke door het gebruik van nationale vlaggetjes van beide landen een alleraardigst effect sorteerde. De voorzitter van het K.N.G.Vspreekt. Daarop maakte het Zwitsersche achttal onder den heer Bernard Huser zyn rentrée op het podium, waar thans de K.N.G.V.- voorzitter, de heer de Graaff, na dank te hebben gebracht namens het verbond aan burgemeester Van Woelderen, de Zwitser sche turnmakkers welkom heette in Hol land, daarbij de verzekering gevende, dat de Nederlandsche turners veel van de Zwit sersche hebben geleerd en dat hechte ban den Zwitserland aan Holland snoeren en de hoop uitsprekende, dat deze banden steeds sterker zullen worden en dat de turnery in Zwitserland steeds moge groeien en bloeien. Na een „Heil" op den Zwitserschen Turn bond te hebben uitgebracht, waarmede de aanwezigen gaarne instemden, deelde de heer De Graaff nog mede, dat de aanwezige acht Zwitsersche turners nog wel met een 200-tal van hetzelfde gehalte kunnen wor den uitgebreid, doordat er in Zwitserland geweldig geturnd wordt en dit land vele keur- en kransturners telt. Doordat na de Olympische spelen in 1928 te Amsterdam in Nederland cursussen zijn gegeven door Zwitsers geleid, hebben de Hollanders ook iets van het kunstturnen te pakken gekre gen, doch onze keurturners zullen erken nen, dat het Zwitsersche peil nog niet be reikt is. Door voortdurend contact zal ech ter het doel van het K.N.G.V., verhooging van de volkskracht naar lichaam en geest, steeds meer benaderd worden. De turners aan het werk. De heer Melkman stelde de Zwitsersche turnmakkers daarop by name voor, waarna deze hun „paard voltige" ten beste gaven. Wat zij aan dit toestel presteerden was werkelijk fameus. Dergelijke prestaties hadden we in onze omgeving nog niet aan schouwd. De wijze waarop de heeren dit beestje, het .moeilijkste werktuig, „bereden" (hooge school), bewees onomstootelijk hun superieure kwaliteiten. Hiervan, legden zij ook getuigenis af aan de brug, nadat de V.T.V .-dames eerst eenige aardige oefenin gen „aan den ring" ten beste hadden gege ven. Het brugwerk liet enkele top-presta- ties bewonderen, doch wat ons den gehee- len avond bij het werk van de Zwitsers frappeerde, dat was de „finishing touch". Het is in één woord „af". De L.O .-dames eischten vervolgens de aandacht op voor haar bevallig „spel met de ballen", waarna de Zwitsers weer kwamen, thans met per soonlijke vrije oefeningen, waarbij eenige typische evenwichtstoestanden terécht op rechte bewondering wekten. Onder leiding van den heer A. Jansens toonden de meisjes 5e klasse V.T.V. baar kunnen op rhythraisch gebied met fijne be weginkjes op het „Engellied" van Braga, waarna het bfavour-nummer van den avond kwamhet hoogrek. Zeldzaam sterke, krasse staaltjes werden aan dit toestel ge leverd en andermaal bewezen de Zwitsers welk een voorbeeldige kunstturners, welk een all-round gymnasten zij zyn. Een staande hulde en een luid gejuich hadden de Zwitsersche gasten voor deze apotheose in ontvangst te nemen. De voorzitter van den Zebra, de heer Bakker, dankte de Zwitsersche makkers, alsmede burgemeester Van Woelderen en bonds-voorzitter De Graaff, zoomede de verdere aanwezigen voor de groote belang stelling, welke de zaak van de lichamelijke opvoeding heeft mogen ondervinden en wel ke zrj zóó zeer van noode heeft. Spr. zeide, dat de Nederlandsche turners in bun Zwit sersche .makkers hun leeraren erkennen en bood allen namens den Zebra een souvenir aan. De leider van den Zwitserschen kunst- keurtroep bracht de groeten van zyn va derland over, dankte voor de spontane ont vangst en hoopte, dat de vriendschapsban den met Holland door dit hernieuwde be zoek nog nauwer aangehaald zullen zijn. De huiskapel zette nogmaals het Zwit sersche Bondslied in, een „Leve de Zwit serschen Turnbond daverde door de zaal, beantwoord met een „Hoog Holland het „Wilhelmus" weerklonk en een pracht- turnavond met toppen en dalen verzorgd door makkers uit het imposante bergland en uit de lage landen aan de zee was weliswaar geschiedenis geworden, doch zal er zeker toe bijdragen om het Nederland sche tumpeil op te voeren en de kameraad schap te verstevigen. Dat tot dit laatste ook het gezellig samenzijn, dat volgde, me dewerken zal, behoeft geen betoog. Jaarvergadering „De Broederband". In de jaarvergadering van de Coöpera tie „De Broederband", werden, naar bet Volksblad meldt, de aftredende bestuurs leden A. de Bart, H. B. Woltering en L. P. van Oorschot herkozen, evenals de aftre dende commissarissen Jansen en Peskens. Volgens het jaarverslag, dat na eenige opmerkingen werd goedgekeurd, is er in totaal door de gezamenlijke afdeelingen om gezet een bedrag van 330.086.86 of bijna 14 duizend gulden meer dan verleden jaar. Het bestuur kreeg machtiging om tot den koop over te gaan van de gemeente Vlis singen van een stuk bouwgrond van rond 160 vierkante meter aan de Bloemenlaan voor den bouw van een nieuw filiaal, waar van de kosten worden geraamd op ongeveer 15.000 gulden. Aan het einde van de vergadering gaf de heer Van Oorschot nog een beknopte uiteenzetting van de propaganda-plannen. ln onze December-' aanbieding nog eenige zeer voor- deelige prijzen in Winter jassen en Sport-Ulsters. Denkt U aan onze spe ciale Hoedenreclame Prima vilthoeden, nieuwe modellen, 1.95—2.95—3.95 Echt haarvilt, modelhou dend, speciale prijs 4.90 (Morgen laatste dag). Heerenmodehuis Walstraat 32 Gemiddelde uurverdiensten van industrie arbeiders. Als vervolg op het in de 10e aflevering van het maandschrift van het Centraal bureau voor de statistiek gepubliceerde overzicht van het gemiddeld uurinkomen over het tweede halfjaar 1937 van man nelijke industrie-arbeiders van 21 jaar en ouder in een 12-tal groote gemeenten, be vat de thans verschenen 11e aflevering een overeenkomstig overzicht betreffende 24 andere gemeenten. Uit de cijfers voor Vlissingen die betrek king hebben op 2246 meerderjarige arbei ders, blijkt dat het gemiddeld uurinkomen in ets. bedraagt voor geschoolden 53.5, geoefenden48.4 en ongeschoolden 42,4. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal. Ter gelegenheid van het 125-jarig be staan van Neerlands onafhankelijkheid werd Woensdag te Scheveningen het feit herdacht, dat op 30 November 1813 Prins Willem VI de latere koning Willem I, na bijna 19-jarige afwezigheid, zijn vaderland betrad. H. M. de Koningin heeft deze plechtigheid bijgewoond. Postzegelloket voor verzamelaars. Op morgen is 's middags van 3 uur tot half 5 een loket voor postzegelverzame laars geopend op het post- en telegraaf kantoor alhier. Daar zullen verkrijgbaar zijn naast de diverse Nederlandsche zegels de post- en portzegels van Neöerlandsch- Indië, Guragao en Suriname benevens het nieuwe zegel voor bijzondere vluchten 12% cent en de kinderzegels van Neder- landsch-Indië. Deze laatste komen voor in de waarden 2 ct., 3 y2 ct., 7% ct., 10 ct. en 20 ct. tot een totaal bedrag van 55% ct. Vlissingsch scheepvaarfcnieuws. Aangekomen; „Prinses Juliana" van Harwich (verwacht) Nederlandsche m.s. „Corona" van Londen naar Rotter dam „Insulinde" van Londen. Om te bunkeren; Nederlandsche m.s. „Kieldiep" en „Pallas" van Antwer pen Duitsch s.s. „Magdalena Reith" van Antwerpen Italiaansch s.s. „Santa Eula- lia" van IJmuidenNederlandsch m.s. „Tysa" van Rott«"dam. Vertrokken: „Mecklenburg" naar Harwich„Kieldiep" en „Pallas" naar Londen „Magdalena Reith" naar Huelva; „Santa Eulalia" naar Genua; „Tysa" naar Tampico. Paul Krugersiraat 41, Tel. 373 Oudercommissiën en ouderraad. Onder leiding van den heer W. P. Edel man, Wethouder van Onderwijs, had op 14 December j.l. ten Gemeentehuize de ver kiezing plaats van leden van den ouder raad door de leden van de oudercommis siën der openbare scholen in deze ge meente. Gekozen werden de heerenC. H. Bou- ma, A. J. van Dierendonck, J. Geertse, L. Goedbloed Jr., I. de Jonge, C. Kooger en I. M. de Waal. De ouderraad koos uit zijn midden respectievelijk tot voorzitter en secretaris de heeren L. Goedbloed Jr. en I. de Jonge. Dit nummer bestaat u!t 2 bladen Geslaagd optreden van de. Zwitsersche kunstturners. (Stadsnieuw^» De regeering zal geen Kerstmzameling organiseeren. (Binnenland). Tal van daden van terreur in Palestina. (Buitenland) Koning Alfonso van Spanje in zyn burgerrechten hersteld, althans door de rechtsche regeering. (Buiten! M); ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN. Servetten Tafelloopers Tafelkleeden Versiering PAUL KRUGERSTRAAT 41 - TEL. 573 PRINS BERNHARD LUNCHT OP BUCKINGHAM PALACE. Prins Bernhard heeft Donderdag met den Koning en de Koningin van Engeland op Buckingham Palace het noenmaal gebruikt. Desmorgens had de Prins een be zoek gebracht aan den Nederland- schen gezant bij het Engelsche hof, mr. J. P. graaf van Limburg Stirum. In den namiddag werd Prins Bern- hard ontvangen door Koningin Mary, bij wie hij de thee gebruikte. Verkeer vlotbrug gestremd. In verband met de tewaterlating en het zwaaien van het voor rekening van den Rotterdamschen LLoyd in aanbouw zijnde motorschip „Bantam" zal het verkeer over de vlotbrug morgen van 10 tot 14.30 uur zyn gestremd. Radio-uitzending kerkdienst. De ochtend-kerkdienst op Zondag a.s. van de Ned. Herv. Kerk, welke gehouden wordt in de Groote Kerk, en waar als voor ganger zal optreden ds. D. J. Vossers, zal per radio worden uitgezonden over den zender Hilversum I, golflengte 1875 M. en 415.5 M. Wijziging van het Polderambtenaren reglement Zeeland. By de behandeling in de afdeelingen der Prov. Staten van het voorstel van Ged. Staten tot wijziging van het Polderambte narenreglement Zeeland 1931, kwam mede op advies van de zijde van Ged. Staten het eerst in bespreking de motie-de Paauw, om te bepalen, dat als iemand, met wien een arbeidsovereenkomst naar burgerlijk recht is aangegaan, gedurende eeii tijdsverloop van drie achtereenvolgende jaren en ge durende ten minste 275 werkdagen per jaar in dienst van den polder of water schap is geweest, hem een aanstelling in tijdelijken dienst wordt uitgereikt, met in gang van den dag, volgende op het ge noemd tijdsverloop van drie jaren. Het werd ontkend, dat dit, zooals Ged. Staten meenen, de financieele lasten door den polder zwaarder zal doen worden. Men maakte ook opmerkingen over bevoorrech ting van arbeiders in de beschutte bedrij ven boven die in de onbeschutte. Er werd in twee afdeelingen gevraagd of Ged. Sta ten een nader onderzoek willen instellen naar de financieele gevolgen by aanne ming van de motie. Ook werd de vrees geuit, dat zulk een bepaling een spoediger verbreken van den band tusschen werk gevers en werknemer tengevolge zou kun nen hebben. Het bleek de bedoeling te zijn de motie alleen te doen gelden voor niet aan te stellen personeel. Een lid zou een algemeene regeling wenschen voor .den

Vlissingse Courant | 1938 | | pagina 1