Kerstdiner De Provinciale begrooting s EERSTE BLAD 76e JAARGANG - NUMMER 295 DONDERDAG 15 DECEMBER 1938 Z 9ei»eurtewi»»e« «inn Jew «Infg Hotel „Noordzeeboulevard" STADSNIEUWS abonnementsprijs Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agent schappen gevestigd zijn 2.20 per kwartaal of 17 cent per week. Franco per post 2.50. Voor het buitenland neme men een abonnement op het postkantoor zjjner woon plaats. Afzonderlijke nummers 5 cent per stuk. Vllssingsche Courant UITGAVEFIRMA F. VAN DE VELDE Jr., WALSTR. 58-60, VLISSINGEN - TEL. 10 - GIRO 66287 ADVERTENTIEPRIJS Van 15 regels 1.25, iedere' regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijs. Reclames 50 cent per regel. Kleine adver tenties van 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent (max. 10 regels). Bij driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Alles bij vooruitbetaling. VERSCHIJNT DAGELIJKS, UITGEZONDERD OP ZONDAG EN ALG. ERKENDE CHR. FEESTDAGEN A A NGESLOTE N BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTE LP DOOR DE VEREENIGINü „DE NEDERLANDSCHF. DAGBLADPERS" Behandeling in de afdeelingen. Een kleine belastingverlaging. er er in .et en mi ,P- en op tie :rd kt* -ed .cla pn, pe, de Ed- kij hij •rK en Volgens het algemeen verslag der afdee lingen van de Provinciale Staten over het ontwerp-begrooting 1939 hebben vele leden aan Ged. Staten dank gebracht voor het zuinig en voorzichtig beheer. Belastingverlaging. De voorgestelde verlaging van 40 tot 38 opcenten op de vermogens- en de inkom stenbelastingen deed zeer vele leden daar over hun vreugde uiten en hopen, dat deze verlaging niet alleen zal kunnen gehand haafd worden, maar dat het een begin zal zijn van verdere verlaging. Andere leden sloten zich daarbij alleen met beving aan, omdat zij het sterk betwijfelen, dat deze verlaging blijvend zal zijn, terwijl weer andere leden meenen tegen de verlaging te moeten waarschuwen, ook omdat h.i. aan een gebaar moet worden gedacht. Weer anderen meenen, dat de verlaging niet juist is, in verband met de groote sommen, die de uitvoering der wegenplannen zal eischen. Ook achtte men de reserves nog heel klein en als wellicht binnenkort weer tot verhoo ging zal moeten worden besloten, dan is het beter de verlaging geheel achterwege te laten. Andere leden achten het ge- wenscht eerst verschillende sociale voor zieningen te treffen, en zijn het niet met Ged. Staten eens, dat de verkloosheids- zorg geen taak van de provincie is. Weer anderen meenen, dat de grondbelasting even goed, wellicht nog beter voor een verlaging in aanmerking komt. Men kwam er ook tegen op, dat, terwijl de begrooting zelve geen plaats laat voor de belastingverlaging, men uit de reserve toch gaat verlagen. Het is een lid bekend, dat een bepaalde gemeente haar reserve niet mocht gebruiken om de begrooting te doen sluiten. Wat hier Ged. Staten voor stellen krijgt geen enkele gemeente ge daan en spr. vindt dit wel een zeer schrij nende tegenstelling. Andere leden meenden, dat de begroo ting zeer wel toelaat de verlaging der be lasting op te vangen. Men kan den boot- dienst VlissingenNeuzen opheffen en de bijdrage aan de N.V. Haven van Vlissingen zal binnenkort vervallen. Waar de raming var. de begrooting steeds met overschot ten wordt gemaakt, ware het wellicht juister geweest, deze kleine verlaging op de begrooting zelve te doen drukken, hoe wel toegegeven wordt, dat steeds ook wel weer nieuwe eischen aan de Provinciale kas zullen gesteld worden. Vanwege Ged. Staten werd o.a. over deze beschouwingen gezegd, dat de belasting verlagingen reeds lang de aandacht zoowel van het Ged. college als van de Prov. Staten hebben. In 1931 waren er groote overschotten. Ingevolge het plan om ieder jaar 25.000 minder in te brengen, zou in 1939 de eerste begrooting worden inge diend, die weer zonder hulp van een oud batig slot kon sluiten. Men is nu op een keerpunt en is daarom het voorstel tot deze inderdaad slechts geringe verlaging toch zoo belangrijk. De provincie is wei nig draagkrachtig en elke verlichting is welkom. Ged. Staten hopen, dat de verla ging zal kunnen worden gehandhaafd. De werkloosheidszorg is rijkstaak en er is nooit aan gedacht de provincie in te scha kelen. Het zou slechts een verschuiving van lasten zijn, die aan de pro incie enorm veel geld zou kosten. Zeer wel voelen Ged. Staten den grooten nood tengevolge der werkloosheid, zij zijn tot alle medewerking tot leniging volgaarne bereid, alleen niet tot financieele. De grondbelasting is geamortiseerd, is verdisconteerd in den grondprijs. Daarom is stabilisatie zeer gewenscht. Bovendien zouden van verlaging ook vele buiten- provinciale en buitenlandsche grondbezit ters profiteeren. De verlaging zal ten slotte geheel door de begrooting zelve kunnen worden opgevangen en daarom is de re serve ook geheel naar het volgend jaar overgebracht. Alleen in geval van tegen slag wordt de reserve aangesproken. In hun antwoord op het algemeen ver slag brengen Ged. Staten dank voor de waardeering, door vele leden geuit voor het door hen gevoerde beleid. De opmerking nopens het beleed van Ged. Staten ten aanzien van het toezicht op de gemeente- begrootingen gevoerd, is volgens hen mis plaatst en onjuist. Misplaatst, wijl dat be leid niet aan het oordeel der Staten is onderworpen en den Staten de gegevens ontbreken zich daaromtrent een oordeel te vormen. Onjuist, wijl bij gelijke toestan den als zich ten aanzien van de Prov. fi nanciën voordoen, Ged. Staten zich nimmer tegen een matige verlaging der belasting verzet hebben. Toekomstige samenvoeging van P.Z.E.M. en Z.E.G.A.M.? Bij de verdere besprekingen verklaarden Ged. Staten zich bereid medewerking te verleenen in samenwerking met de pro vinciale werkverschaffings-commissie bij het oprichten van industriescholen in Zeeuwsch-Vlaanderen en op Schouwen. Naar aanleiding van een desbetreffende opmerking, zeiden Ged. Staten dat er op de griffie 6 arbeidscontractanten werken, van wie 4 op de afdeeling expeditie, wat als een soort doorgangshuis te te beschou wen. Het is niet juist, dat zooals een lid meende, de heffing op gebouwd, gekoppeld is aan de grondbelasting, deze wordt al leen maar genoemd om de kadastrale huur waarde te hebben. Aangaande de P.Z.E.M. werd o.a. ge vraagd in hoeverre het bericht waar was, meldende een mogelijke overname van de electrische tram door de N.V. Stoomtram „Walcheren". Dit bericht, dat de Stoom tram „Walcheren" de electrische zou wil len overnemen, is onjuist, zooals van de zijde van Ged. Staten werd opgemerkt. In verband met een subsidie-aanvrage brj het rijk door de Walchersche tram, heeft de regeering doen weten, dat, vóór een be sluit hiertoe kan vallen, een fusie zal moe ten plaats hebben met - de tram Middel burgVlissingen. De fusie-commissie van Ged. Staten heeft deze zaak in onderzoek. Gevraagd werd of het wel goed is, dat de provincie in het bezit is van twee in stellingen, die op hetzelfde gebied tegen strijdige belangen nastreven en of de P.Z. E.M. en de Z.E.G.A.M. wellicht te combi neeren zijn. Het blijkt, dat Ged. Staten ook reeds de vraag hebbén overwogen of op den duur samenvoeging van P.Z.E.M. en Z.E.G.A.M. niet de beste oplossing zal zijn. Aangedrongen werd nog om bij den Raad van bestuur den wensch naar tariefs- verlaging in bespreking te brengen. Op een desbetreffende vraag antwoorden Ged. Staten, dat bij den Raad van bestuur het voornemen bestaat om de aansluiting der buiten-kom-perceelen te vergemakkelijken en dateenige reserve om dat te financieren wordt gevormd. De Provinciale vloot. Een lid wees er op, dat in de stukken staat dat de Staten binnen afzienbaren tijd de noodige voorstellen zullen ontvan gen voor den bouw van een nieuwe boot, doch dat de plannen reeds in zoodanig stadium schijnen te zijn, dat in de pers reeds uitvoerig mededeeling er over is ge daan. In de afdeelingen werd gezegd, dat deze berichten noch van Ged. Staten ko men noch van de Griffie, maar in het ant woord op het algemeen verslag, staat dat Ged. Staten wel inlichtingen hebben ge geven, toen vragen ter zake werden gedaan omdat zij er voor ztjn een juiste bericht geving te bevorderen, wanneer derden daartoe het initiatief nemen. Zoolang de Staten niét zijn ingelicht nemen zij nimmer hi initiatief tot publicatie nopens onder werpen van provinciaal belang. De Z.V.T.IVI. Op een betreffende vraag antwoorden Ged. Staten, dat de fusie-pogingen rond de Z.V.T.M. nog steeds aan de orde zijn. Ge hoopt wordt dat binnen niet te langen tijd eer. oplossing wordt gevonden. De havens van het Perkpolderplan. Ged. Staten deelden oij informatie mede dat de nieuwe havens van het Perkpolder plan waarschijnlijk in 1940 in gebruik zul len kunnen worden genomen. Algemeen beleid van Ged. Staten. Bij dit punt werd spijt en zelfs misnoe gen te kennen gegeven over het feit, dat de bootdienst op Zondag is uitgebreid. Opgemerkt werd, dat de verhoudingen in de vergaderingen der Staten achteruit zijn gegaan. Men stelde de vraag of de voor zitter niet al te soepel is. Ook werd de houding van den voorzitter in sommige gevallen minder juist genoemd, omdat hij wel den aanvaller in scherpe bewoording liet spreken, doch het verweer verbood. Omdat de toon soms allerminst beschaafd is, wordt de gedachte geopperd, in het reglement van orde can bepaling op te nemen, die den voorzitter het recht geeft in voorkomende gevallen dergelijke spre kers voor een bepaalden tijd de vergade ring te ontzeggen. Andere leden meenden, dat te veel aan dacht schenken aan gezwam ook verkeerd is. Men vroeg hoe het toch mogelijk was dat een beambte van de Z.E.G.A.M. gere geld in het openbaar colporteert en als z.g. kringleider van de N.SJ3. kan optreden, waar toch de lijst van verboden vereenigin- gen, door den Ministerraad vastgesteld, door het Provinciaal bestuur in de veror deningen is opgenomen. Ged. Staten zeggen daar in het antwoord op het alg. verslag over, dat de bedoelde bepalingen niet van toepassing zijn op het personeel der N.V. Z.E.G.A.M., doch dat Ged. Staten een op treden als gesignaleerd, ook voor ambtena ren van semi-overheidsbedrijven, onjuist achten. Ged. Staten hebben daarmede ook den raad van commissarissen en de directie der Z.E.G.A.M. in kennis gesteld. Naar aanleiding van klachten over te weinig mededeelingen van Ged. Staten, verwijzen deze naar hun verslagen en de gelegenheid om bij „beleid bedrijven" nadere inlichtingen te vragen. De roeping om te zorgen voor de verdediging van Zeeuwsch- Vlaanderen is niet aan Ged. Staten maar aan de regeering en Ged. Staten hebben te dien aanzien vertrouwen in defensie. Voor vrije veren, waarop werd aangedron gen, moeten Ged. Staten eveneens naar Den Haag verwijzen. Zooiets ligt boven hun financieel vermogen. Een vliegveld in Zeeuwsch- Vlaanderen. De wensch. naar een vliegveld in Zeeuwsch-Vlaanderen lijdt onder verdeeld heid tusschen het Oostelijk en Westelijk deel. In het antwoord op het algemeen verslag komen Ged. Staten hierop nader terug en blijkt, dat reeds in 1937 de be reidverklaring is gedaan om een voorstel te doen voor het beschikbaar stellen van een renteloos voorschot van 100.000. Kort daarop is een gelijke toezegging gedaan voor twee velden, een in Oostelijk en een in. Westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen. Nader hand is bericht ontvangen, dat de afdee ling W. Z. VI. van de Zeeuwsche vereeni- ging voor de luchtvaart heeft afgezien van hare plannen tot den aanleg van een vlieg veld in West-Zeeuwsch-Vlaanderen en dat zij ten volle de plannen zal steunen om in O. Z. VI. een vliegveld te stichten en te exploiteer en. a Over de resultaten van de grondverbete ringsmaatschappij kan. wc nig worden me degedeeld wegens ziekte van het lid van Ged. Staten, dat daarmee speciaal belast is. Het optreden der werkloosheidscom missie heeft goede resultaten opgeleverd bij egaliseering van gronden op Zuid-Be veland. Het landbouwhuishoudonderwijs onder vindt stagnatie in verband met de opvattin gen van de inspectrice. Een lid vroeg wat Ged. Staten denken te doen om een einde te maken aan het schrijven van de „Middelburgsche Courant" na de laatste zomerzitting in verband waarmede een paar Statenleden op advies van mr. van Vessem een klacht bij de justitie hebben ingediend. Hierop antwoordde een lid van Ged. Staten, dat het college geen invloed heeft op de krant en dat trouwens „Volk en Vaderland" ook niet zuinig is in haar uit drukkingen. In het antwoord op het alge meen verslag zeggen Ged. Staten zich noch verplicht, noch zelfs gerechtigd te achten zich tc mengen in hetgeen in de bladen wordt geschre-'en met betrekking tot het verhandelde in de vergaderingen der Prov. Staten. Op enkele volgende vragen werd namens Ged. Staten medegedeeld, dat het te ver wachten is, dat sommige zaken op een buitengewone zitting in het voorjaar aan de orde zullen worden gesteld. Waarschijnlijk zal dan de samenvoeging der polders aan de orde worden gesteld. Overigens is dit toch wel een kwestie, die alleen Ged. Staten raakt. Wat de regeering met de R.T.M. zal doen, is Ged. Staten niet bekend. Sa menvoeging van gemeenten brengt allerlei moeilijkheden. De bewoners verzetten zich vaak, vooral die van kleinere gemeenten, dit er meestal financieel gunstiger voor staan dan de grootere. Aan den aanleg van rijwielpaden langs de tertiaire w-jgen zal de noodige aandacht worden gewijd. Het lager onderwijs is rijks zaak. Voor zoover aan Ged. Staten bekend, verkeeren de aangelegde en verbeterde wegen in goeden staat. Ged. Staten brachten bij het einde der algemeene be schouwingen dank aan de vele leden, die waardeering hadden uitgesproken voor hun beleid. Naar aanleiding van opmerkingen bij de artikelsgewijze behandeling, ontkennen Ged. Staten, dat het personeel der Prov. Griffie spoediger wordt bevorderd, dan dat van den Provincialen waterstaat. Er bestaat inzake de rangschikking geen incongruïteit tusschen beide diensten. Klachten over de Schoonheids commissie, Een lid kon zich niet aan den indruk ont trekken, dat bij de schoonheidscommissie persoonlijke belangen een rol spelen. Hij vermoedt het bestaan van een zakenge- meenschap tusschen de ziel der commissie en het bureau-Rothuijzen, hij brengt dit onder de aandacht van Ged. Staten, met verzoek, hier zoo noodig een einde aan te willen maken. Een ander lid zei, dat onder de aannemers zeer sterk de meening heerscht, dat, als men vlug wil bouwen, men met het bureau-Rothuijzen moet spre ken en het komt in orde. Weer een ander lid zei, dat, als men een bekwaam architect aanneemt, men in den regel geen moeilijkheden met de schoonheidscommissie heeftdoch veel aannemers denken zich zelf architect. Nog een ander lid merkte op, dat de schoonheidscommissie niet kan oordeelen over landelijke problemen en zij te weinig rekening houdt met de toestanden op het platteland. Van de zijde van Ged. Staten werd op gemerkt, dat zij over deze klachten nooit iets vernomen hadden, integendeel, zij hoo- ren niets dan lof over deze commissie. In hun antwoord op het algemeen ver slag zeggen Ged. Staten, dat de op de schoonheidscommissie en haren secretaris- penningmeester gelegde blaam te eenen- maie onverdiend is. Integendeel verdient de wijze, waarop deze moeilijke en delicate taak wordt vervuld, niets dan lof. Het grieft Ged. Staten, dat in een stuk, uit gaande van de Staten, de eer en goede naam van personen, zoo lichtvaardig als hier is geschied, wordt aangetast. De bootdiensten. Verschillende vragen betreffende boot diensten zijn gesteld en door leden van Ged. Staten beantwoord. Daaraan ontléenen wij, wat betreft de diensten op de Westerschelde, dat een lid van Ged. Staten erkent, dat thans een vrij regelmatige stijging in het personenvervoer is waar te nemen, maar of deze zich door zal zetten, is nog niet te zeggen. Juist is het, dat de behoefte om eerste klasse te reizen zienderoogen afneemt. Overneming door het Rijk van de boot diensten acht Ged. Staten in twee afdeelin gen niet wenschelijk, wijl hierdoor de toe stand van het verkeer niet zou verbeteren. Aan opheffing van den dienst Terneuzen Hoedekenskerke wordt nog niet gedacht, terwijl opheffing' TerneuzenVlissingen voorloopig nog wel niet zal plaats hebben. Binnen afzienbaren tijd wordt tariefsver laging voor het goederenvervoer in uitzicht gesteld. Een lid van Ged. Staten deed me dedeeling omtrent de nieuwe bootplannen. Dc nieuwe boot heeft een lengte van 74 M. en wordt zeer comfortabel. Het Rijk oefent echter bij den bouw sterke zeggenschap. Spr. vroeg reeds de instemming der leden met de plannen van Ged. Staten. Vele leden voelden daar echter voorals nog weinig voor. Inzake den Oosterscheldedienst bleken Ged. Staten veel te voelen voor een kortere verbinding SchouwenNoord-Be veland, al zijn er technische bezwaren omvaring van een zandbank naar de bin nenzijde is 'niet' al te bezwaarlijk. De ha ven van Colijnsplaat is niet geschikt, zoo dat er dus naar een andere inlocphaven omgezien zou moeten worden. Voor het vervoer van auto's kunnen de tegenwoor dige booten ook niet meer zoo goed mee. zocdat aan andere booten zou moeten worden gedacht, waarmede weer de aan legplaats te Zierikzee samenhangt.. Groote financieele offers zouden dan moeten wor den gebracht voor dit overigens Ged. Sta ten niet onsympathiek doel, waarvan de uitvoering nog wel eenigen tijd op zich zal laten wachten. De opheffing Katsche veerWolf aartsdijk en het inleggen van meer diensten op Zierikzee heeft het col lege nog niet bestudeerd. De heeie kwes tie heeft echter de belangstelling van het college. Inzake het in provinciaal beheer brengen van het veer ZijpeAnna-Jacoba worden pogingen voortgezet. De wegen. Afzonderlijk wordt ook gerapporteerd o-ver hetgeen over de wegen is opgemerkt en de antwoorden hierop. Naar aanleiding daarvan teekenen wij nog aan dat Ged. Staten het eens waren met een opmerking dat bij het vervangen van de tram Middel burgVlissingen door autobussen, de weg" daarvoor niet geschikt zou zijn. Gewezen werd op schade toegebracht door het bietenvervoer, aan den weg West- kapelleMiddelburg nu de tram is opge heven. Een lid was van meening, dat het fundament bij dien weg te wenschen over liet. Genoemd werd de slechte toestand van den weg VrouwenpolderGapingeVeere, en van den weg DpmburgOostkapelle. Van dezen laatsten werd van de zijde van Ged. Staten opgemerkt dat dit een zeer moeilijk gedeelte is, ook moet getracht worden het natuurschoon hier in het landschap te bewaren. Ged. Staten verzekerden hun volle aan dacht aan den weg DraaibrugSluis te zullen wijden. Op Duiveland zullen nog verschillende wegen op het tertiaire we genplan geplaatst worden. De wegen HulstNieuw-NamenClinge en Graauw staan op het wegenplan en belanghebbenden kunnen zich wenden tot Ged. Staten om hierover te onderhandelen. Dit nummer bestaat uit 2 bladen Behandeling der Provinciale begroo ting. (Pag. 1, eerste blad) Felle gevechten in China. .(Buitenland) De Middelburgsche gemeentebegroo- ting is aangenomen. (Provincienieuws) ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN. Maakt U plannen voor de a.s. feestdagen? Het in zal zijn een culinair genot in gezellige sfeer. Reserveert tijdig uw tafel. Telefoon 164 DE KU ST-ARTILLERIE GAAT JUBILEEREN. Een afwisselend programma* Het regiment Kustartillerie bestaat in 1939 en wel op S Januari a.s. 125 jaar. In verband met dit belangrijke jubileum organiseert het lie bataljon (waarvan de staf en de le compagnie te Vlissingen liggen) een tentoonstelling welke betrek king heeft op doel en werkwijze van de Kustartillerie. Deze tentoonstelling zal in de Bomvrije Kazerne worden gehouden en op 4, 5 en 6 Januari door een beperkt aan tal genoodigden in groepen kunnen worden bezichtigd. Tevens wordt de mogelijkheid overwogen, den leerlingen van de hoogste klasse van enkele plaatselijke onderwijs inrichtingen hiertoe gelegenheid te bieden. De bezichtiging zal worden voorafge gaan door een causerie over het onder werp „Taak en werkwijze van de kust artillerie", te houden door kapitein Mr. P. M. W. J. an der Slikke. Op 9 Januari a.s. zal de commandant van de le compagnie voor het personeel een jubileumrede uitspreken. Daarna wordt voor den burgemeester gedefileerd en een marsch door de stad gemaakt, 's Middags wordt de traditioneele voetbalwedstrijd ge speeld tusschen Kon. Landmacht en Kon, Marine. Vermoedelijk volgt dan vroeg in den avona nog een aardige feestelijkheid waarvan wij echter nog niets mogen ver klappen n tenslotte wordt dan 's avonds een feestelijke bijeenkomst gehouden, die voornamelijk door eigen krachten zal wor den opgeluisterd. Men is dus allerminst van plan dit jubi leum onopgemerkt te laten voorbijgaan, Vlissingsch scheepvaartnieuws. Aangekomen: „Prinses Juliana" van Harwich (verwacht) Nederlandsch m.s. „Novatie" van Londen „Wocana" van. Willebroek. Om te bunkeren :Italiaansch s.s. „Vesuvio" van BremenNederlandsch s.s. „Tuva" van Antwerpen. Vertrokken „Mecklenburg" naar Harwich „Immanuel" naar Delfzijl „Wocana" naar Londen„Vesuvio" naar Cantania „Jantje" naar Londen „Minnie- delarrina°:a', naar Golf van Mexico„Tu va" naar Montevideo. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal. Maandag herdacht de bekende koordiri gent Fred. Roeske het feit, dat bij 50 jaar toonkunstenaar en 40 jaar dirigent van de Kon. Mannenzangvereeniging Apollo" is* In het Concertgebouw te Amsterdam vond een jubileumuitvoering plaats. Dinsdagmiddag brak brand uit in de ka pitale boerderij van den heer M. Schoen te Schagerbrug. Op de Dinsdagsche markt te Purmerend was in verband met het naderende Kerst feest een groote aanvoer van ganzen. Hr. Ms. duikbooten O 12 en O 15 zijn

Vlissingse Courant | 1938 | | pagina 1