EERSTE BLAD 76e JAARGANG - NUMMER 292 MAANDAG 12 DECEMBER 1938 STADSNIEUWS UIT DE PROVINCIE KERK- EN SCH00LNIEUWS abonnementsprijs Voor alle gemeenten op Walcheren enwaar agent schappen gevestigd zijn 2.20 per kwartaal of 17 cent per week. Franco per post ƒ2.50. Voor het buitenland neme men een abonnement op het postkantoor zijner woon plaats. Afzonderlijke nummers 5 cent per stuk. VJissingsche Courant UITGAVE FIRMA F. VAN DE VELDE Jr., WALSTR. 58-60, VLISSINGEN - TEL. 10 - GIRO 66287 nn AD VERTENTIEPRIJ S Van 1—5 regels 1.25, iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijs. Reclames 50 cent per regel. Kleine adver tenties van 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent (max. 10 regels). Bij driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Alles bij vooruitbetaling. VERSCHIJNT DAGELIJKS, UITGEZONDERD OP ZONDAG EN ALG.ERKENDE CHR.FEESTDAGEN AANGESLOTEN BIJ HET BU REAU VOOR P U BLIC1TEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" ZESHONDERD JOODSCHE KINDEREN UIT WEENEN IN ONS LAND AANGEKOMEN. 500 reizen door naar Engeland. Zondagavond om kwart over acht is te Nijmegen de extra-trein uit Weenen aangekomen met zeshonderd Joodsche vluchtelingen, waarvan er vijf honderd bestemd zijn vo/or Engeland en honderd voor Den Haag. De trein was Zondagochtend twee uur later dan was vastgesteld uit "Weenen vertrokken. De reis had een vlot verloop. De stemming onder de kinderen was zeer opgewekt en allen waren zeer dankbaar voor de hartelijke ontvangst. Het vluch telingencomité had gezorgd voor koffie, brood en fruit, in zoo ruime mate dat men nog overhield. Volgens een indruk van den inspecteur van de volksgezondheid in Gelderland en Limburg was de gezondheidstoestand van de jeugdige vluchtelingen goed. Dames leden van het Rotterdamsche en Haagsche vluchtelingencomité waren naar Nijmegen gekomen om de kinderen naar Hoek van Holland te vergezellen. Om elf uur Zondagavond is de trein in Hoek van Holland aangekomen. Ook daar had alles een vlot en gere geld verloop. De 102 kinderen 62 jon gens van 2 tot 17 jaar en 40 meisjes van 6 tot 17 jaar voor Den Haag stapten het eerst uit den trein en begaven zich buiten het station, waar vier H.T.M.- bussen stonden te wachten om hen naar Den Haag te brengen. De kinderen, waarvan vooral de jong- sten er na de lange reis wel vermoeid uitzagen, toonden niettemin groicte be langstelling voor hun nieuwe omgeving. In de bussen werd de slaap sommigen wel wat machtig en enkelen kwamen sla pende in Den Haag aan. Nadat de H.T.M. bussen verbroken waren, verlieten de 500 anderen den trein en begaven zich aan boord van de „Prague" welke hen naar Engeland zou brengen. De voor Den Haag bestemde kinderen werden eerst naar het gemeentelijk bad huis aan de Nieuwe Haven gebracht, waar zij een korte medische inspectie ondergingen en in het bad werden ge stopt. Daarna het was reeds ver na middernacht geworden gingen de kin deren naar hun eerste tehuis hier te lan de, naar de school in de Ocpernicusstraat, waar zij na hun lange reis rustig konden gaan slapen. Twee-en-twintig kinderen, die niet tot diit transport behoorden en wier papieren niet in orde waren, moesten aan de grens blijven. Pogingen worden in het werk ge steld om vergunning tot toelating van deze groep te verkrijgen. Met de „Koningin. Wilhelmina" naar de „Westernland", Wederom zijn 42 Joodsche landverhui zers, afkomstig o.a. uit Weenen, Ham burg, Berlijn en Breslau van hier naar de Vereenigde Staten vertrokken. Zaterdag avond tegen zes uur begaven zij zich met nog een 5-tal touristen aan boord van de salonboot „Koningin Wilhelmina", die lig plaats had gencmen aan een der pontons in de buitenhaven. Dit schip zou hen naar de „Westernland" van de Red Star Line brengen, die rond half zeven op de reede werd verwacht. Nadat de witkielen de bagage aan boord hadden gebracht, werd nog eendgen tijd gewacht op een der pas sagiers die met den trein moest arrivee- ren. De meesten van de landverhuizers had den inmiddels een plaatsje opgezocht in de hutten, de jongeren big lachend, de ouderen stil voor zich uit starend. Het was rond half zeven tóen de trossen werden losgegooid en het schip de Schelde opvoer. Op het donkere water was niet veel meer te zien dan enkele lichtjes van passeerende schepen. De „Westernland" was nog niet op de reede aangekomen, doch wei werden in de verte lichten waar genomen die snel naderbij kwamen. Vele passagiers hadden zich langs de railing geschaard en tuurden in de duister nis op de brug gaf men lichtseinen die spoedig werden beantwoord. Het was dus de „Westernland". Even later waren ook duidelijk de roode sterren op de hel ver lichte schoorsteenen zichtbaar. De tas- schen en koffers werden uit de hutten gehaald en allen stonden reeds klaar om over te stappen. Het zou echter nog wel eenigen tijd duren voor de „Koningin Wü- helmna" langszij van den 16.500 br. reg. ton grooten Oceaanstoomer zou liggen. De „Westernland" voer nog even door en kwam recht voor Vlissingen dwars over de Schelde te liggen. Eenige malen gilden de stoomfluiten van beide schepen, waarna langzaam werd bijgedraaid tot vóór een inmiddels geopende poort, midscheeps van d'e „Westernland". Een draad werd uitge gooid en een loopplank uitgezet. Het bovendek van dé „Koningin Wilhelmina" en de poort van de „Westernland" lagen op gelijke hoogte, bovendièn stond er wei nig deining, zoodat het gemakkelijk was voor de passagiers, w.o. enkele oude menschen en kleine kinderen, om over te stappen. Met stralendie gezichten zagen wij ze de loopplank overgaan, terwijl een dame de veelzeggende opmerking: „Nunist allesvorbei" (Nu is alles voorbij) maakte. Nadat de laatste passagiers in den „buik" van het schip waren verdwenen, en ook de loodsen van de langszij geko men afhaalboot waren overgestapt, kwa men de bedienden in hun kraakheldere jasjes en de matrozen in hun roetzwarte oliepakken om de tallooze koffers, doo- zen enz. over te laden. Spoedig was ook dit geschied en nadat de verschillende Nederlandsche ambtenaren aan boord van de „Koningin Wilhelmina" waren terug gekeerd de kapitein liet de stoomfluit nog maar eens gillen om hen aan te spo ren werd de loopplank ingehaald, een groet werd gewisseld en langzaam ver wijderden de schepen zich van elkaar. De „Koningin Wilhelmina" zocht de haven weer op en de „Westernland" stevende naar zee op weg naar het voor de vluch telingen beloofde land. Vlissingsch scheepvaartnieuws. Aangekomen: „PrinsesJuliana" van Harwich (verwacht) Nederlandsen m.s. „Broedertrouw" van Londen naar Utrecht„Geziena" van Gravelines. Om te bunkeren: Spaansch s.s. „Jupiter" van Temeuzen Noorsch s.s. „Norefjord" vtn Göteborg Italiaansch s.s. ,,'Sagitta' van Bremen; „Nino Padre"van Gdynia „Sileno" van Danzig „Caterina Madre" van Nordenhamn „Fausto" van Stettin Noorsch m.t.s. „G. G. Brovig" van Hamburg; „Minnie de Larrinaga" van Antwerpen. V er trokken: „Mecklenburg"'naar Harwich „Jura" naar Londen „Ida" naar Glasgow „Meta" naar Dover„Ju piter" naar Blbao; „Sagitta" naar Genua; „Norefjord" naar Duinkerken„Nino Padre" en „Sileno" naar Genua„Caterina Madre" naar Bagnoli„Fausto" naar Ve- nezia „G. C. Brovig" naar Tampico „Minnie de Larrinaga" naar Mexico. Auto botst tegen gaslantaarn. Zaterdagavond reed een chauffeur met zijn auto op den hoek van -de Van Dis- hoeckstraat en de Van den Spieghelstraat tegen een gaslantaarn op. Lantaarn en auto bekwamen belangrijke schade. De politie maakte hiervan proces verbaal op omdat het vermoeden aanwezig is dat niet gereden is zooals behoort. Geen alcohol bij snelverkeer Den laatsten tijd hebben wij helaas her haaldelijk melding moeten maken van aanhoudingen van wielrijders die in staat van dronkenschap 'iun rijwiel bestuurden. Zaterdagnacht heeft de politie in de Wal- straat wederom om deze reden een man moeten aanhouden en bekeuren. Als de menschen eens wisten hoe ge vaarlijk het in den tegenwoordigen tijd is om niet volkomen nuchter een voertuig te besturen, zouden de voorvallen als hier. bedoeld, niet voorkomen. Volgt toch de leuze Geen alcohol bij snelverkeer Een jubileum. Heden herdacht de heer A. Sanderse den dag waarop hij vóór 40 jaar in dienst trad bij de firma Gebr. Polak alhier (thans N.V. Maatschappij voor Handel in Ijzerwaren en Industrieele Benoodigdheden, v/h Gebr. Polak). De directeur, de heer Alb. H. Po lak, heeft den jubilaris toegesproken en een geschenk onder couvert aangeboden. Namens het personeel voerde de chef, de heer J. B. Danckaerts, het woord onder aanbieding van een geschenk en bloemen. De jubilaris bracht verder den dag in hui- selijken kring door. Badhuis aan de Bonedijkestraat. Gedurende de week van 5 tot 10 Decem ber werden in het badhuis 575 baden ge nomen en wel 438 door heeren, 105 door da mes en 32 door kinderen. Nieuws van den dag in beeld. Vrijdag is de groote pluimveetentoon stelling van „Avicorni" in den Haagschen Dierentuin officieel geopend. Donderdag had de keuring plaats van het pluimvee Vrijdagavond is brand uitgebroken in den winlmolen „de Walviseh" gelegen aan het Westvest te Schiedam. Nog steeds worden in Twente de oude folkloristische gebruiken in eere gehouden, zooals thans het .zgn. „Midwinterblazen". Nelly, de regimentshond van het 7e re giment infanterie te Diepenveen nabij De venter, is na ettelijke omzwervingen o.a. Amsterdam, waar zij den intocht van Z.M. Koning Leopold van België meemaakte, teruggekeerd, enmet haar zeven babies. Een afscheid. Zaterdagmiddag na het beëindigen van den werktijd vereenigden zich chefs en werklieden der afdeeling machinefabriek der Kon Mij. „de Schelde" in een der werk plaatsen, ten einde afscheid te nemen van den heer J. Janssen, bankwerker, woon achtig te Middelburg, die na een diensttijd van meer dan 48 jaar, door het bereiken van. den vereisehten leeftijd deze maat schappij met pensioen ging verlaten. De heer J. van der Peijl heeft als oud ste ambtenaar in die afdeeling den heer Janssen toegesproken en hem eenige zeer nuttige cadeaux overhandigd. Zeer onder den indruk dankte de heer Janssen den heer Van der Peijl voor zijn hartelijke woorden en chefs en collega's voor de goede vriendschap die hij zoovele jaren ruimschoots heeft mogen ondervin den en voor de geschenken. Vlissingsche Speeltuin Vereeniging. Zaterdagmiddaghad in het gebouw van de C.J.N.V. in de Noordstraat het jaarlrjk- sche St. Nicolaasfeest van de V.S.V. weer plaats. De voorzitter, de heer D. Heijboer, opende deze bijeenkomst met een kort woord. Hij wees er o.a. op, dat de speeltuin, gezien het steeds grooter wordende aantal kinderen, nog steeds groeit en nog veel grooter kan worden. Voor Vlissingen is deze vereeniging de. eenigste instelling om de kinderen van de straat te houden. Ver der wees spreker er op, dat het bestuur was afgeweken van de vorige St. Nicolaas- feesten. Thans zou men den middag vullen door en uit eigen krachten,, in hoofdzaak de kinderen zeU. Onder het zingen van een toepasselijk lied werden Sint en Zwarte Piet door den voorzitter verwelkomd. Hoewel de voor dracht „Jantje van Gasselaar" slechts ten deele slaagde, behaalden de kinderen veel succes met de opvoering van „Pim en Pam" een vroolijke schets in twee bedrijven hier werd onbedaarlijk om gelachen. Ook de bei de voordrachten „Aan de telefoon" en „de „zingende Muis" werden goed gespeeld. De- butantjes, waaronder heel kleine pukjes, traden op, waarna zij een heerlijke specu laaspop in ontvangst mochten nemen. Trac- tatie in de zaal volgde zoowei voor de ouders als voor de kinderen. Het muzikale gedeelte stond onder de goede leiding van den heer W. Verbeek. Nadat als slot nog enkele St. Nicolaas- liederen waren gezongen, sloot de voorzit ter met woorden van dank en een verzoek, eiken Vlissinger aan te sporen lid of dona teur te worden, dezen geslaagden middag. Na een surprise van St. Nicolaas te hebben ontvangen keerden allen daarop voldaan huiswaarts. Kerstgave voor de werkloozen. Door het bestuur van. de Gemeentelijke Instelling voor Maatschappelijk Hulpbe toon is besloten evenals verleden jaar aan ondersteunde werkloozen boven hun ge wone steunuitkeering een Kerstgave te verstrekken. Deze Kerstgave zal 25 bedragen van het bedrag, hetwelk de be trokkenen over de week van 11 tot en met 17 December aan uitkeering ontvan gen, waaronder is begrepen de brand1- stoffen toeslag. De Kerstgave van 25 kan eveneens worden toegekend op de extra-bijdrage, die aan meerderjarige inwonende kinderen wordt uitgekeerd. Ook den werkloozen, die in de betreffende week bij de werkver schaffing zijn geplaatst, zal een uitkee ring worden verleend. Voorzoover zij, die kasuitkeering genie ten, minder ontvangen dan zij aan steun plus Kerstgave zouden genieten, wordt eveneens een Kerstgave verstrekt. Degenen, die vanwege Maatschappelijk Hulpbetoon worden ondersteund, ontvan gen een extra-uitkeering nl. gehuwden en/of kostwinners 2 plus 0.25 per ge zinslid boven de 2 personenalleenwo- nenden en/of kostgangers 1, De garaalenvisscherij in onze provincie. Sedert Vrijdag is wijziging gekomen in den verkoop van garnalen in Zeeland. De garnalenvisschers, die tot nu toe hun vangst te Veere verkochten, zijn verplicht de con sumptiegarnalen naar Amemuiden te zen den, waar zij over den afslag zullen worden verkocht. Met ingang van Maandag zal in verband met de geringe resultaten der garnalen- visscherij de zeef wijdte vergroot worden, zoodat dan ook de kleinere garnalen, die tot nu toe niet voor de consumptie in aanmer king mochten komen, onder de consumptie garnalen zullen vallen, meldt de N.R.Ct. Aangezien de uitkomsten in de garaalen visscherij in Zeeland nog altijd zeer slecht zijn, worden thans door den Zeeuwschen bond van garnaienvisschersvereenigingen pogingen aangewend ten einde een bijslag van de regeering te verkrijgen voor de schippers, tevens eigenaars van de schuiten waarmee de garaalenvisscherij wordt beoe fend. MIDDELBURG. Voor de vervolgden om geloof en ras. In de bij de winkeliers geplaatste bussen is 62 bijeengebracht, zoodat de inzameling door het plaatselijk comité voor de vervolg den om geloof en ras ƒ1487 heeft opge bracht. Nog meer veranderingen in het complex Abdijgebouwen. Het Rijk, dat zooals bekend alles doet om het hotel de Abdij te kunnen koopen of ont eigenen, blijkt nog andere plannen met het complex Abdijgebouwen te hebben. Reeds eerder werd het Rijk eigenaar van het pand 12 aan de Korte Burg, waar tal van jaren nu wijlen de heer Weijnman heeft gewoond en dat er deerlijk verwaarloosd uitziet. Thans blijkt, dat het niet alleen de bedoe ling was dit pand te bezitten, want na on derhandeling ter zake, is het Rijk nu in het bezit gekomen van het pand no. 2, op den hoek van de Groenmarkt, waarin de heer P. Jongeneel een sigarenwinkel drijft en van de panden 4, 6, 8 en 10, zijnde de werkplaats, het woonhuis en den winkel van den heer J. L. Hertogs, die aldaar zijn bekende meubelzaak drijft. Het ligt in de bedoeling al deze panden, die dus de verbinding vormen tusschen en de achterzijde van de woning van den Com missaris der Koningin en de gymnastiek lokalen aan de Groenmarkt, eerlang te res- taureeren. Wat de verdere bedoeling met de gebouwen is, schijnt nog niet precies vast te staan. Het comité B wordt opgeheven. Van de oprichting van het Nationaal Crisis Comité af heeft het zgn. comité B de zorg op zich genomen van de voorzie ning van kleeding en schoeisel voor ge steunde werkloozen. Per 1 Januari zal deze zorg worden overgenomen door de afdee ling steunverleening, welke is onderge bracht in het kantoor der arbeidsbeurs. Van dien datum af zullen formulieren worden uitgereikt, waar de gewenschte goederen op kunnen worden ingevuld. Het comité B wordt opgeheven en de commis sie van advies voor de steunverleening heeft mede toezicht op de verstrekking van kleeding en schoeisel, meldt het Volksblad. De tentoonstelling van „Onze Zangers". De tentoonstelling van kanaries enz., uit gaande van de vereeniging „Onze Zangers", heeft zich in een groote belangstelling mo gen verheugen, het bezoek heeft de ver wachting van het bestuur zeer overtroffen. De keurmeesters hebben aan de volgende inzenders prijzen toegekend W. Reinders 2e eerste, 1 tweede, 1 vijfde, 4 wissel- en 10 eereprijzen A. Faas 1 eerste, 2 tweede, 1 wissel- en 3 eereprijzen P. Geldof 1 derde en 1 eereprijs J. Tromp 1 vierde pr.P. J. v. d. Vijver 1 derde en 1 eerepr. Th. Blom- maert 1 vierde pr.J. v. d. Well 1 tweede en 1 eerepr.J. L. de Troye 1 derde en 1 vierde pr. A. Dert 1 eerste, 1 derde, 1 eere prijs K. P. de Wit 1 vierde pr. en C. A. J. van Herwijnen 1 eereprijs. OOST- EN WEST-SOUBURG. Gevonden voorwerpen. Belastingplaatje bij Heijboer, Drjkstr. 36 boodschaptasch op Postkantoor, Dijkstraat; werkjasje bij Meliefste, Marnixplein 28 fcoerinnenmts bij Vos, van Teijlingenstr. 12; jongensjas bij Mauer, Gr. Kruis, Paspoort straat ceintuur met nikkelen sluiting, Burchtstraat 44glacé handschoen bij Seijnstra, v. Trnhoutstraat 3zilveren speld, v. Turnhoutstraat 111nieuwe plank bij Dorleijn, Groote Abeele 111. ARNEMUIDEN Vergadering A. R. kiesvereeniging. Zaterdag vergaderde de A R. kiesver eeniging. Besloten werd de propagandalec- tuur tot aan de verkiezing op ruimer schaal te verspreiden. Verder werd nog de candi- daatstelling tegen de aanstaande verkie zingen der Prov. Staten besproken. Aan de A.R.J.A.-club „Idenburg" zal een jaarlijksche subsidie gegeven worden van Dit nummer bestaat uit 2 bladen OCTOT dew gjcag Weer een dooöelijk ongeval op onbe- waakten overweg. Gemengd nieuvys» 600 kinderen uit Weenen in ons land aangekomen. 100 blijven in Nederland* (Pag. 1, eerste blad)j De „Reiger" is te Johannesburg geest-* driftig ontvangen. (Luchtvaart)) De brand in den molen te Schiedam, blijkt gesticht te zijn 3 arrestaties. (Gemengd nienws)] Verschillende ernstige verkeersongeval* len. (Gemengd nieuws» ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN. 2.50. Voor de aanstaande verkiezingen zullen enkele sprekers uitgenoodigd wor-, den. om voor de kiesvereeniging op te tre den. Op de in Januari a.s. te houden ver gadering zal de heer A. Schuit, wethou der, een actueel onderwerp behandelen. Hierna sluiting met dankgebed. BRESKENS Goed geslaagde winkelweek. De deelnemers van de alhier gehouden winkelweek kunnen tevreden zijn over het bereikte resultaat. In totaal heeft men 48907 bonnen uitgegeven, terwijl aan 99 personen voor ƒ543 aan prijzen werd toe gekend. De Sterre der Zee in de Zeeliedenkerk van Amsterdam. In de stampvolle St. Nicolaaskerk, de kerk der zeelieden te Amsterdam, is gis teravond op plechtige wijze het beeld van Maria, Sterre der zee, geïnstalleerd. Het beeld, een getrouwe copie van het miraculeuze beeld te Maastricht, werd na door den bisschop van Roermond te zijn gewijd, naar de hoofdstad overgebracht, in navolging van de installatie, welke korten tijd geleden door de afdeeling Rotterdam van het apostolaat ter zee geschiedde.; Thans heeft ook de hoofdzetel van het apostolaat ter zee een afbeelding van de Sterre der zee binnen zijn muren. Tijdens een plechtig lof, dat pastoor Aarts gister avond celebreerde, werd het zeemanswerk te Amsterdam aan Maria, Sterre der zee, toègewijd, waarna in plechtige processie het beeld naar zijn plaats, achter in de kerk werd gedragen. Diefstal uit den Dom van Maagdeburg. Uit den Maagdeburger Dom is een uit de dertiende eeuw dateerend beeldhouwwerk^ een herderskop in zandsteen, gestolen, als mede twee uit eikenhout gesneden versie ringen van een koorbank. Men veronderstelt, dat een kunstverza melaar de waardevolle voorwerpen heeft; meegenomen voor zijn eigen verzameling,- De politie heeft een hooge belooning uitge loofd voor het geven van aanduidingen. De gezondheidetoestand van den Paus. De toestand van den Paus is Zaterdag middag, naar het schijnt tengevolge van de door de audiënties geëischte inspan ningen, weer wat slechter geworden. Er hebben zich vermoeidheidsverschijnselen en ademnood voorgedaan. Op medisch ad vies zgn de voor den laten namiddag vast gestelde audiënties afgezegd. ACHTTIEN PREDIKANTEN IN BRANDENBURG ZONDER TRACTEMENT. Omdat zij op 30 September „misplaatste*!." kerkdienst hebben laten houden. Naar vernomen wordt, is aan achttien Duitsche predikanten in Brandenburg op bevel der kerkelijke autoriteiten hun trac- tement onthouden, omdat zij op 30 Sep tember jL een kerkdienst hebben laten houden, welke, met het oog op de inter nationale crisis, misplaatst werd geacht. Van vijftien predikanten werd om de zelfde reden reeds het tractement ingehou den. Op het oogenblik worden 12 predi kanten van de belijdende kerk, o.w. ds. Martin Niemöller, in concentratiekampen of in de gevangenis vastgehouden.

Vlissingse Courant | 1938 | | pagina 1