SS f3.25 art Speciale aanbieding KEES HELDER MARINE EN LEGER KERK- EN SCHOOLNIEÜWS SCHEEPVAARTBERICHTEN GEMENGD NIEUWS De abonne's BURGERLIJKE STAND MARKTBERICHTEN Buitenlandsch Weerbericht. WISSELKOERSEN 95 per )nze >rst- W. kt 7. Rott. uur 9 9 id- .25 kele r 2e van rven 2727 EK, 153. .282. OUD-MINISTER EDEN TE NEW YORK AANGEKOMEN. Buitengewone maatregelen om hem tydig aan land te brengen. De „Aquitana", waarmede de Britsche oud-minister Eden naar de Vereen. Sta ten reisde, is tengevolge van mist buiten de haven van New York opgehouden. Alleen dank zrj buitengewone maatregelen kon Eden nog tijdig naar het feestmaal worden gebracht, waar hij zijn rede zou houden. Hg werd snel met een kotter van de kustwacht naai' wal gebracht, waar een afdeeling mo- tor-politie hem stond op te wachten. Met loeiende claxon werd Eden naar de zaal, waar het diner werd gegeven, gebracht en een half uur voor hij "Zijn rede moest begin nen, kwam hij hier aan. Minister Eden spreekt. In zijn rede heeft oud-minister Eden o.a. gezegd Waarvoor hebben wij en U ongeveer twintig jaar geleden voor gestreden? Men sprak over een oorlog om den oorlog te be ëindigen en zelfs wanneer dit voor sommi gen een doel schijnt, dat met menschelijke middelen niet te bereiken is, dan hadden wij toch het vertrouwen, dat, naar wij hoopten voor altijd, de macht van het ar rogante militairisme zou worden vernie tigd. Wij hoopten, dat verdraagzaamheid en rechtvaardigheid en niet macht en wille keur de wereld zouden regeeren. Na twin tig jaar zien wij met droefheid hoever wij nog verwijderd zijn van ons doel. Wat ook van de wereld geworden is, zij is geen vei lige plaats voor de democratie. Andere systeemen zijn opgestaan, met autoriteit en een geheel afwijkende philosophie en hebben hun uitdaging gezonden. De gebeurtenissen, welke zij hebben ont ketend, hebben Engeland van zeer nabij getroffen, misschien meer dan de Veree- nigde Staten. Ten aanzien van deze uitda ging zijn wij er zeer van overtuigd, dat wij ons zoowel materieel als geestelijk moeten verdedigen tegen den naderenden storm, teneinde zeker te zijn waar wij staan en wat wij willen en dan stand te houden. Het Britsche volk is nog hetzelfde als in het grootste oogenblik van zijn geschiede nis, het heeft nog hetzelfde geloof en de zelfde opvatting van leven en samenleving. Wij willen allen onze vrijheden bewaren, wij allen willen vrijheid en veiligheid, niet alleen voor onszelf, doch ook voor onze kin deren en onze kindskinderen, wij allen wenschen vrede, hoewel wg van meening mogen verschillen over de methode, welke wij het beste oordeelen om tot het doel te geraken. De meeningsverschillen in uw en mijn land' zijn menigvuldig en verscheiden, doch niettegenstaande dit is de samenstelling van den staat in onze samenleving in veler lei opzicht gelijk en wat meer is, ik geloof, dat het de juiste samenstelling is en een samenstelling, welke de beste vooruitzich ten heeft voor de menschelijke ontwikeling. Ook geloof ik, dat indien wij vastbesloten zijn dat de democratie zal overleven, doch wanneer wij niet vast hiervan overtuigd zijn, zij zal ondergaan. Wij en gij staan pal voor de democratie, omdat wij pal staan voor de rechten van den enkeling, omdat wij de vrijheid verlan gen voor de uiting van de gedachten, om dat wij die omstandigheden verlangen, waarin de menschelijke persoonlijkheid kan leven en zich ontwikkelen. Volgens onze opvatting is de mensch niet gemaakt voor den staat, doch is de staat ge maakt voor den mensch. Wij maken thans een poging mee om den mensch van het tegendeel te overtuigen, na eeuwen van strijd wordt de mensch bedreigd door den staat welke hg zelf heeft geschapen. Nie mand, die in de democratie gelooft kan ooit een dergelijken stand van zaken aanvaar den. DE AARTSBISSCHOP VAN CANTERBURY OVER DE JODEN VERVOLGING, In de vergadering in het Mansionhouse te Londen tot het verleenen van steun aan het Baldwinfonds vcior Joodsche vluchtelin gen, heeft de aartsbisschop van Canter bury gezegd, dat hij met vele Joodsche vluchtelingen heeft gesproken. Hij ver klaarde voorts het vreemd te vinden na alle hoop op vooruitgang in rechtvaardig heid en menschelijke regeering, dat het mogelijk is voor een groote mogendheid in deze twintigste eeuw haar toevlucht te nemen tot systematische vervolging, welke zonder voorbeeld is, zelfs in de middel eeuwen. - Lord Rotschild zei, dat hjj uit naam van de Joden der geheele wereld wenschte te verklaren, dat zg geen gevoelens van wraak jegens Duitschland koesteren en dat zg vóór alles den vrede wenschen. Onder de aanwezigen bevond zich ook kardinaal Hinsley. PRO-FRANSCHE BETOOGING VAN STUDENTEN IN ALGIERS. Gisteren is een duizendtal studenten door de voornaamste straten van Algiers ge trokken onder het roepen van „Sicilië en Sardinië *'oor Frankrgk, Italië voor den Negus". De betoogers, die door de politie werden begeleid, gingen na een half. uur zonder incidenten uiteen. DE FRANSCHE REGEERING EN DE MEERDERHEID. B\j de gisteren gehouden stemming in de Fransche Kamer heeft de regeering de meerderheid behaald. 315 afgevaardigden stemden voor de regeering, 241 tegen en 53 onthielden zich van stemming. MAATREGELEN TER BESCHERMING VAN DE DEMOCRATIE IIN ZWITSERLAND. De Zwitsersche Bondsraad heeft Vrijdag maatregelen genomen ter bescherming van de democratie. Hij die in het openbaar de democratische beginselen door het slijk sleurt of met dit doel bewust onjuiste berichten verspreidt hij die zekere bevolkingsgroepen aanzet tot baat tegen ecnig ras of telgders van eenigen godsdienst zal worden gestraft met een gevangenisstraf van ten hoogste een jaar en een geldboete van 2000 ken. De Bondsraad krijgt bet recht groepen die de binnen- of buitenlandsche veiligheid van het land in gevaar brengen te ontbin den of hun politieke activiteit te beperken en te verbieden. Bladen kunnen worden geschorst en worden verboden in geval van herhaling. Artikel 5 bedreigt groepeeringen van totalitaire strekking, in het bijzonder nat.- socialistische en communistische, met ont binding. EMIGRATIE-MOGELIJKHEDEN NAAR OVERZEESCHE LANDEN. Bij een binnenkort bij de Tweede Ka mer in te dienen suppletoire begrooting voor het dienstjaar 1938 zullen gelden worden aangevraagd wegens door de stichting landverhuizing Nederland te ne men maatregelen ter bevordering van de emigratie naar verschillende overzeesche landen, in het bgzonder in verband met een door genoemde stichting in te stellen onderzoek omtrent nieuwe emigratie-mo gelijkheden. De hieruit voor 1939 voortvloeiende uit gaven (kosten van vertegenwoordiging der stichting landverhuizing Nederland in Canada, Australië, Chili, Argentinië en Zuid-Afrika) worden geraamd op 41.000. DREIGBRIEF VOOR DE DEUR DER WERKKAMER VAN BURGEMEESTER LAGUARDIA. Vrijdagochtend is voor de deur van de werkkamer van burgemeester Laguardia opnieuw een dreigbrief gevonden, waarin de dood van den burgemeester werd aan gekondigd ingeval hij zijn aanvallen tegen het nationaal-socialistische regiem zou voortzetten. Van Laguardia is bekend, dat hij alle tegen hem gerichte bedreigingen veracht, aldus Havas, want het is niet de eerste maal, dat hij een dergelijken brief ont vangt. Dezen keer echter hebben de auto riteiten op zich genomen hem te bescher men of hij dat wil of niet. De politie heeft daarom voorzorgsmaatregelen genomen. DE BURGEROORLOG IN SPANJE. De bombardeering van de burger bevolking. In een Vrgdag op het Foreign Office te Londen overhandigde nota der Spaansche regeering is een beroep vervat, dat de Britsche regeering haar invloed bij Duitschland en Italië zal aanwenden om een einde te maken aan de bombardeering van burgerbevolkingen door rechtsche vliegtuigen. Verschillende decreten der republi- keinsche regeering. Er werd Vrijdag te Barcelona een aantal decreten afgekondigd, waarbij o.m. wordt voorzien in de reorganisatie en centralisa tie van het opperbevel, de inlijving bij het leger van alle autonome corpsen, met name de guardia de asalto en de carabineros, alsmede alle transportafdeelingen, de re- cruteering van oudere mannen voor den bouw van versterkingswerken, de militari seering van havens en oorlogsindustrieën en de verbetering der luchtverdediging. DE KRIJGSVERRICHTINGEN IN HET VERRE OOSTEN. Met het cog op een mogelijken Japan- schen opmarsch naar het binnenland ten noorden van Kanton, wordt het deel der Kanton-Hankauspoorlijn tusschen Lien- tsjiangkou en Jingtsjangwan, ten zuiden van Jingte, systematisch door de Chi- neesche troepen vernield, teneinde te ver hinderen, dat de Japanneezen langs de spoorlijn optrekken. Jingte zelf is naar gezegd wordt in een puinhoop herschapen. Gemeld wordt, dat Chineesche mobiele eenheden zeer bedrijvig zijn ten noordwes ten van Kanton, waarbij bijna 100.000 man zruden zijn saamgetrokken. Inmiddels hebben de Japanneezen Donderdag ten zuiden van Hankau proefaanvallen onder nomen op de Chineesche stellingen nabij de grens tusschen Hoepeh en Honan, ten einde na te gaan hoe sterk de Chineesche verdedigingstroepen in dien sector zijn. Chineesche berichten melden, dat de Ja- pansche aanvallen zijn afgeslagen. Gemeld wordt, dat verwoed gestreden wordt aan het front in Zuid-Sjansi, waar de Japan sche troepen de Chineesche stellingen aanvallen langs het zuidelijk deel van den Toengpoespoorweg. Op het oogenblik wordt gevochten bg Linfeng, Siangling en Sin- tsjiang. Kanonneerbooten te Sjanghai aangekomen. Vrijdag zijn in de haven van Sjanghai een Amerikaansche en een Fransche ka noneerboot aangekomen, de „Luzon" en de .Amiral Charnier". Het zijn de eerste vreemde schepen, die sinds den aanvang der vgandelgkhetien uit Hankau zijn ver trokken. Do reis heeft vier en een halven dag ged" rd. De kanonneerbooten werden den gehee- len weg geescorteerd door Japansche tor pedojagers. Een officier van de „Luzon" heeft te genover Reuter verk'^ rd: W\j hebben geen militaire of scheepvaartbelemmerin gen ondervonden. Er was een klein inci- 6 foto's in elke gewenschte uit voering, 1 artistieke groote foto, 2 proeffoto's vooruit, alles te samen slechts Door het groote,succes 't welk wij met deze aanbieding hadden, stellen wij nog de ge heele maand DECEMBER de gelegenheid open hiervan te profiteeren. FOTOGRAAF, BELLAMYPARK 38 dent aleer de kanonneerbooten Woeha be reikten. Een Japansche torpedojager gaf een stopsein, met de verklaring, dat de vijand op den rechteroever van den Yang- tse was gesignaleerd. De torpedojagers gaven hierna een volle laag, terwijl verder een half uur lang uit machinegeweren op den rechteroever werd geschoten, doch, aldus verklaarde de Amerikaansche offi cier, geen van ons kon uit zijn kgker eenig teeken i leven op den rechter oever waarnemen, nicch waarop de tor pedojager vuurde. Wij konden ook geen mijnen onderscheiden. De mariniers defileeren voor Prins Bernhard. Heden, den dag waarop het corps mari niers 273 jaar bestaat, heeft Prins Bern- hard een bezoek aan de mariniers gebracht. Op het Schuttersveld te Crooswijk stond vanochtend om half elf een bataljon mari niers (in linie) opgesteld, dat was samen gesteld uit detachementen van Willemsoord, Vlissingen, Amsterdam en Rotterdam. De luitenant-kolonel der mariniers F. Lugt, voerde er het, bevel over. Aanwezig waren alle officieren van het corps mariniers die nende in Nederland. Het geheel stond onder leiding van den kolonel van de mariniers H. F. J. M. A. van Freitag Drabbe, chef van dat corps. Om 10 minuten over half elf reed de Prins in een gesloten hofauto het veld op. Prins Bernhard was gekleed in de uniform van kapitein der mariniers. Kolonel von Freitag Drabbe maakte zich aan Z. K. H. bekend, waarna hij luitenant-kolonel Lugt aan den Prins voorstelde. Nadat de Prins eenige oogenblikken met dezen officier en met burgemeester Oud had gesproken, wer den de overige officieren aan hem voorge steld. Hierop inspecteerde de Prins, met kolonel von Freitag Drabbe aan zijn zijde, het in linie opgestelde bataljon, waarna de mariniers voor den Prins gedefileerd hebben. Benauwde oogenbliken voor enkele opvarenden van de O. 15. In den nacht van Zondag op Maandag 13 November waren, naar de Beurs- en Nieuwsberichten meldt, drie leden van de bemanning van de O 15 samen met drie andere personen, twee Venezolanen en een Curagaoënaar, in een zevenpersoonsauto op weg van Oranjestad naar St. Nicolaas. Onderweg sloeg de slagregen ontzettend neer en bg het Spaansche lagoen bleek hier zulk een stroom te staan, dat een stuk van den weg afgeslagen was en een gedeelte van de brug eveneens was ver nield. Hierdoor kwam de auto geheel on der water. De inzittenden zagen toen kans om door het raampje naast den chaufeur uit den wagen te kruipen. De kok van de O 15 werd door den woesten stroom meege sleept. Een der eersten, die het ongeluk op merkte, was een pastoor, die oogenblik- kelijk de politie waarschuwde, waarna het niet lang duurde of majoor Oppenhuizen van de militaire politie was ter plaatse, terwijl een groot aantal manschappen werd opgetrommeld en ook mariniers kwamen toegesneld. Touwen werden over en weer gesmeten, nietsmocht echter in het begin baten. Majoor Oppenhuizen waagde eigen leven om het leven van de menschen, die zich wanhopig aan de auto- kap klemden, te redden. Eindelijk gelukte het, na drie en een half uur van intense inspanning, om allen uit het water te halen, dat een vaart had van misschien wel veertien vijftien mijl per uur. Het bleek dat de kok zich aan een boomstok had vastgeklemd en gelukkig op een klip was terecht gekomen, van waar hij yerlost werd door twee Venezo lanen, die, eveneens met voorbijzien van hun eigen leven, hun kranige reddingspo gingen tot een goed einde brachten. Examens. Geslaagd voor 2en stuurman de heer H. P. Siegers, leerling der De RuytersekooL Benoemd tot kweekelinge met akte aan de Chr. school te Othene mej. Van Wijck te Terneuzen. Aan de R.K. Universiteit te Nijmegen is geslaagd voor het candidaatsexamen klassieke taal- en letterkunde, de heer A. Uitterhoeve, Vogelwaarde. Benoeming onderwijzer. Tot onderwijzer aan de Otto Bn. van Wassenaer van Catwyckaschool te Katwgk a.d. Rijn is benoemd de neer L. B. Korstanje 's-Heer Hendrikskinderen. Motorveerboot „Prins Hendrik" defect. Vrijdagmorgen heeft de ferryboot „Prins Hendrik" die den dienst tusschen Hans- weert en Walsoorden onderhoudt, machine- schade gekregen. Het schip is hierop ten anker gekomen. De post en passagiers werden met het postbootje „Zeemeeuw" overgezet, terwgl ook enkele reizigers met een andere gelegenheid naar hun bestem ming werden vervoerd. Des middags voor twee uur beeft de „Luctor et Emergo" die uit Vlissingen was gerequireerd, den dienst overgenomen. Te voren heeft de „Zeemeeuw" nog enkele reizen gemaakt, waarbij ook dit bootje machineschade kreeg. Inmiddels werd het defect aan den motor van de „Prins Hendrik" hersteld, zoodat dit schip des avonds den dienst weer kon uitvoeren. Bediende van een pand huis beleende „beleende goederen". Bij een onderzoek naar een inbraak in het pandhuis aan de 2e van Swindenstraat te Amsterdam heeft men bij de inventarisatie nog een merkwaardige ontdekking gedaan. Het bleek namelijk, dat een bediende van het pandhuis een aantal beleende goederen, voornamelijk kleedingstukken, opnieuw bad beleend. De man had deze goederen met de beleen- brief jes van de kapstokken genomen en de ze als eigendommen van vrienden en ken nissen weer aan de kassa aangeboden. De ze goederen werden daar weer opgeborgen en de bediende spelde er de beleenbriefjes van de werkelijke eigenaren weer op. Zoo had hij zijn patroon reeds voor een kleine honderd gulden weten op te lichten. De man is in het bureau Linnaeusstraat ingesloten. In aanbouw zijnde brug ingestort. Voor rekening van den rijkswaterstaat is de aannemer Tummers, uit Maastricht, onder Nuth, bezig met den bouw van een brug uit gewapend beton, waar onderdoor de autosnelweg Heerlen Geleen zal loopen. Het werk was nagenoeg gereed, alleen het laatste deel van de brug, over een lengte van 50 meter, moest nog werden gestort. Daarmee was men Donder dagmorgen vroeg begonne Het werk vor derde snel en Donderdagmiddag was onge veer de helft van het laatste deel gestort. Toen bezweek bet houtwerk van de nieuwe brug en de groote betonmassa die er inmiddels op was gebracht stortte in den bouwput, de bekisting en de daarin geves tigde ijzeren wapening meesleepend, meldt het Vad. Ook het reeds gereed gekomen deel van de brug, het grootste, werd ver nield, daar de gzeren wapening dit deel in de richting van den bouwput trok. Waarschijnlijk zal de brug geheel op nieuw moeten worden gebouwd. Op het oogenblik van instorten bevond zich nie mand onder de brug. De schade bedraagt eenige tienduizenden guldens. Sydney door cycloon geteisterd. Gisteravond is Sydney (Australië) geteisterd door een van de erg ste cyclonen, die men hier ooit heeft mee gemaakt. Op de beroemde brug over de haven werden een tram en een trein door hevige windvlagen uit de rails geworpen. Muren stortten in, daken werden afgerukt, en dozijnen luxe jachten werden op den wal geworpen. De schade loopt in de tien duizenden guldens. De telefonische en tele grafische verbindingen met Sydney zijn verbroken. EVENTJES LACHEN. Oude dame (tegen cassière bij bioscoop) „Alstublieft één plaats, niet te dicht btf en niet te ver van bet doek. Liefst bij een nooduitgang en niet bij iemand die verkou den is". Hij „Stel je voor, Henk heeft me ge zegd, dat ik een oude gek was". Zij „Wat een leugenJe bent nog niet eens dertig". in het bezit eener Polis, zijn gratis verzekerd tegen ongelukken voor f% gulden bij levenslange on- 1UUU geschiktheid tot werken. Cfö (PÜ S^lden dood door een 9IIU ongeluk. 0 ft fi gulden bij verlies van een üUU band, voet of oog. j r/i gulden bij verlies van I 0 U °en duim. 1 fi fl S"10611 verlies van lUU een wgsvirger. q |- gulden bij verlies van 4^3 een anderen vinger. MIDDELBURG. ONDERTROUWD* J. H, Verduin, 34 j. en S. Hariot, 27 3. L. C. Koster, 58 j. en J. P. Suvaal, 49 j. A. W. de Kok, 24 j. en S, M. Hel- bers, 23 j. BEVALLEN? T. Scherphuis, geb. Roelfsema, zt H. J, Vroon, geb. Quist, d. OVERLEDEN, A. van Aartse, 76 j., man van J. C. Jolmers. M. P. de Vos, 74 j., wed, van H. de Jong. A. Marijs, 74 3\, vrouw van A. Gideonse. M. J. Sanders, 79 j., wed. van J. Jonkman. J. Ehrhardt, 62 j., man van E. Steenbergen. W, J. Petiet, 88 j., wedn. van A. J. Eiff. (M.C.) SCHOONDIIKE, BEVALLENS S. J. de Hulster, geb. Dhont, d. B. S. Wieme, geb. van den Broek, d. OVERLEDEN? S. M. Schram, 45 j., wed. van P. J. Ocké. H. M. Brakman, 24 j., z. ,(B.C.) GROENTENVEILING MIDDELBURG. Veldsla 525 ct., Spinazie 59 ct., Spruiten 1019 ct., Witlot 9—18 ct., Schor- seneeren 1014 ct., Koolrapen lYs3 ct., Andijvie 2—10 ct., Peeën iy3—3 ct., Uien 13 ct., Kroten 14 ct., Savoye kool 2 Vé 5 ct., Roods kool li/21 ct., Boerekool 35 ct., Prei 69 ct., alles p. kg. Peeën 1 41/, ct., Rapen 1—3 ct., Kroten 1i/2 ct., Selderie (4—3/2 ct., Radijs l'/2—2y2 ct., alles per bos"Bloemkool 315 ct. per stuk. Samengesteld door het Kon. Meteorologisch Instituut te De Bilt. De weerstoestand van hedenmorgen 7.20 uur Vlissingen Den Helder Weerbetrokken zw. bewolkt Wind Z. stormachtig Z.Z.O. kr. Temperatuur 7 gr 4 gr. Min. hedennacht5 gr. 4 gr. Neersl. afg. etmaal0 m.m. 1 m.m. Verwachting geldig van hedenavond tot morgenavond 19 uur Voor het geheele land: matige, tijdelijk krachtige, Zuidoostelijke tot Zuidelijke wind, zwaar bewolkt tot betrokken, geen regen van beteekenis, zelfde temperatuur. Hedenmorgen uit officieele gegevens Samengesteld door het Kon. Meteorologisch De gisteren vermelde Oceaandepressie bevindt zich nog steeds ten Westen van de Britsche eilanden. Zij heeft vooral over Zuid-Engeland zwaren regen gebracht. Zoo tapte Croydon hedenmorgen 23 mm. af. Het regenfront drong echter niet verder dan het lichtschip Noordhinder door en het ligt thans stationair over de Noordzee. De hoogedruk in 't Oosten nam weer een wei nig in beteekenis toe, zoodat de luchtdruk- verschillen in onze omgeving weer grooter werden en hedenmorgen stormachtige tot krachtige Zuidelgke wind langs onze kust en over de Oostelijke Noordzee werd waar genomen. Over de Golf van Biscaye ont-. wikkelt zich een nieuwe secundaire sto ring, welke vermoedelijk op het weer ten onzent geen invloed kan uitoefenen. De oude IJslandsche depressie is naar de Poolzee verdwenen. De ochtendtemperatu- ren blijven vrijwel overal boven normaal. In ons land bedraagt de afwijking nog 1 tot 2 graden, terwgl in Scandinavië afwij kingen van 15 graden voorkomen. Stormwaarschuwingsdienst. Geseind 10 December 9.50 uur aan de posten van IJmuiden tot de Belgische grens„Stormsein neer", WEERBERICHT VOOR BELGIË. Vrij sterke Z.W. wind, bewolkte hemel, opklaringen, tijdelijk regen, aanhoudend matige temperatuur met een nachtelijk minimum van H- 5 gr. en een dagmaximum van 10 gr. Noteering van 10 December, 12 uur, (of ficieel) Londen 8.591/2 Berlijn 73.75 Parijs 4.8494 Brussel f 30.98>4 Zwitserland l 41.62 New York 1.84 1(16,

Vlissingse Courant | 1938 | | pagina 9