TRIUMPH De verboden voetbalwedstrijd NIETS SMAAKT U ZOO GOED ALS 1 CENT VIRGINIA EERSTE BLAD -'N TRIOMF VAN SMAAK 76e JAARGANG - NUMMER 291 ZATERDAG 10 DECEMBER 1938 ten STADSNIEUWS Grand Hotel „BRITANNIA". Zwitsersche Kunstturners 9el»cwrle«i5sc«! «iffiwa tlgafa UIT DE PROVINCIE ABONNEMENTSPRIJS Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agent schappen gevestigd zijn 2.20 per kwartaal of 17 cent per week. Franco per post 2.50. Voor het buitenland neme men een abonnement op het postkantoor zijner woon plaats. Afzonderlijke nummers 5 cent per stuk. VJissingsche Courant UITGAVE FIRMA F. VAN DE VELDE Jr., WALSTR. 58-60, VLISSINGEN - TEL. 10 - GIRO 66287 M ADVERTENTIEPRIJS Van 15 regels 1.25, iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijs. Reclames 50 cent per regeL Kleine adver tenties van 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent (max. 10 regels). Bij driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Alles bij vooruitbetaling. VERSCHIJNT DAGELIJKS, UITGEZONDERD OP ZONDAG EN ALG.ERKENDE CHR. FEESTDAGEN AANGESLOTE N BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIOING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" TWEEDE KAMER. Het Kamerlid De Geer wraakt de houding van het lid Rost van Tonningen Het N.S.B. Kamerlid wijst de beschuldiging van landverraad af Vrijdag is in de Tweede Kamer het debat over de begrooting van Economische Za ken voortgezet. Daarbij heeft de heer Ker sten (staatk. ger.) vooral gepleit voor de afschaffing van de landbouwcrisismaatre gelen. De heer Van Gelderen (s.d.) be steedde vooral aandacht aan de monetaire politiek. Sinds 28 September is de gulden, zoo zei hij, blijkbaar den dollar gaan vol gen in plaats van het pond. Dit zou voor de goederenbeweging, ook van Indië naar Engeland, noodlottig zijn. De verboden voetbalwedstrijd. De heer De Geer (ehr. hist.) richtte zich tegen een opmerking, die de heer Rost van Tonningen (n.s.b.) Donderdag tijdens zijn rede terloops had gemaakt. De nationaal- socialistische spreker heeft toen nl. gezegd dat men in deze tijden van de regeering regeering bezorgdheid voor de Nederland- sehe havens zou verwachten en stelde in tegenstelling daarmede het verbod door den burgemeester van Rotterdam van een voetbalwedstrijd N ederlandDuitschland, naar aanleiding van welk verbod de Duit- sche bladen reeds tegenmaatregelen tegen de Rotterdamscke haven nebben gevraagd. Naar aanleiding daarvan zei de heer De Geer dat de voetbalwedstrijd alleen in het belang van de openbare orde was verbo den, dat het ongeoorloofd was den Rotter- damschen magistraat andere beweegrede nen in de schoenen te schuiven, dat het nog minder, geoorloofd was daarbij te ver onderstellen- dat de maatregel door derden zou ingeblazen zijn en dat het voor een N edërlandschen afgevaardigde een zeer onwaardige houding is, de tegenmaatrege len van Duitsche zijde als iets natuurlijks voor te stellen. Een vrijwel algemeen ap plaus volgde op deze woorden. De heer Rost van Tonningen, die protesteerde, werd overstemd door het geroep „schan de, landverraad". Na de rede van minister Steenberghe antwoordde de heer Rost van Tonningen van meening te blijven dat er van Neder- landsch standpunt geen aanleiding tot het verbieden van den wedstrijd was. De be schuldiging van landverraad wees hij met klem af. De heer De Geer heeft, zoolang hjj lijdelijk toeziet dat in Oss kinderen worden onteerd, geen recht aanmerkingen op anderen te maken. Andere onderwerpen. Minister Steenberghe, die de sprekers beantwoordde, ging dit incident stilzwij gend voorbij. De Minister verklaarde zich bereid een commissie te benoemen ter be studeering van de reorganisatie van de Kamers van Koophandel. De monetaire politiek richt zich nog steeds op het be houden van evenwicht tusschen prijzen en kostenpeil. De gulden is een zelfstandige valuta, die niet vast zit aan pond noch aan dollar. De Minister acht het normaal en verheugend, dat de capriolen van het pond in de laatste maanden niet door den gulden zijn gevolgd. Van de depreciatie zei de Mi nister dat het uitgekomen is, wat hij voor speld had, namelijk dat de kosten van le vensonderhoud niet meer dan 5 pet. zouden sttjgen. Van den Minister is geen stimuleering van verlaging van bet levenspeil te ver wachten en evenmin een deflatiepolitiek. Geen maatregelen tegen het cadeaustelsel. De Minister bleef bij zijn weigering om maatregelen te beramen tegen de automa ten en tegen het cadeaustelsel. Voor den industrieelen middenstand zal dit jaar de credieten-kwestie in het bijzonder worden bekeken, terwijl het departement van Fi nanciën het geven van een liquiditeits garantie bij de Middenstandsbank voor den handeldrijvenden middenstand bestudeert. De markt- en straathandel zal op het de partement van Economische Zaken dit jaar eveneens bijzonder in de aandacht staan. Van de handelspolitiek zei de Minister dat men het automatisme der reacties van handelspolitieke maatregelen op het gebied van den in- en uitvoer niet te zwaar moet tillen. Men moet op dit gebied iets aandur ven. Met de clearingpositie moet men wel rekening houden maar niet zooveel dat men er een zeer goeden klant voor opof fert. Bij de exportbevordering moet zoo wel naar het Oosten als naar het Westen worden gezien. Met de spreuk „een volk dat leeft, bouwt aan zijn toekomst" besloot de Mi nister zijn betoog. Landbouw aan de orde. De Kamer is daarna begonnen aan de afdeeling landbouw, waarmee zij voorloo- pig nog niet ten einde is. Tal van sprekers hebben zich hiervoor opgegeven. Gistermiddag zijn de heeren Ruytei (r.k.), Van den Heuvel (a.r.), Van der Sluis (s.d.) en Van der Weijden (r.k.) aan de beurt geweest. Van hen kreeg de Mi nister nog eens te hooren dat er een wan verhouding bestaat tusschen de agrarische loonen en de industrieele loonen. Onder de genoemden was de heer Van der Sluis de eenige die over het beleid van den Minis ter in het algemeen ontevreden was. De andere drie waren in het algemeen wel te vreden, doch men zou zich vergissen, in dien men meende dat zij geen wenschen meer hadden. Het optreden tegen interna tionale concerns is een van die wenschen. De Kamer gaat Dinsdag verder en zal dan twee weken lang haar vergaderingen reeds des morgens 11 uur aanvangen, om voor Kerstmis een schoone lei te krijgen. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal. Vrijdagmorgen is het K.L.M.-toestel „Ekster" bjj een lesvlucht in de omgeving van Schiphol neergestort en in brand ge vlogen. De vier inzittenden zijn hierbij om het leven gekomen. Wij geven hiervan een zestal foto's. De Spaansche schatten. Zooals men zich zal herinneren, werd op 5 November de behandeling van het kort geding ingesteld door eenige Spanjaarden tegen de Nederlandsche Handelmaat schappij, de Baskische regeering, de re- publikeinsche regeering in Spanje, den ka pitein van het Engelsche stoomschip „Thorpehall" en verschillende vennoot schappen en particulieren te Bilbao of San Sebastian, uitgesteld op verzoek van den advocaat der Spaansche republikeinsche re geering ,mr. F. M Westeroven van Meete ken. Aanvankelijk werd de zaak, waarbij het ging om opheffing in kort geding van de sequestratie der van de eischers afkom stige effecten, door den president van de Middelburgsche rechtbank verdaagd tot 2 December, later tot heden. Vanmorgen om half twaalf zouden de pleidooien een aanvang nemen doch zij zijn niet door gegaan, daar de eisch is ingetrok ken, zoodat het kort geding verviel. Dit wil niet zeggen, dat de procedures zelf zijn vervallen, integendeel, die blijven hangende, zoo goed als de Spaansche schat ten van de „Thorpehall" voorloopig blijven liggen in de safe van de Nederlandsche Handelmaatschappij alhier. „JNVC'-actie. Dinsdag en Woensdag a.s zullen in de Evang. Luth. kerk alhier jeugdsamenkom- sten worden gehouden, uitgaande van de JNVC (Jong Nederland voor Christus) Centrale te Zeist. Als sprekers zullen optreden de heeren J. Kits te Zeist en L. J. Pasman te Hil versum. Voor verdere bijzonderheden verwijzen wij naar de in dit nummer voorkomende advertentie. Vlissingsch Scheepvaartnieuws. Aangekomen i „Prinses Ju liana" van Harwich (verwacht) Neder- landsch m.s. „Mudo" van Gent naar Mid- delharais„Mercurius" van Antwerpen. Vertrokken: „Mecklenburg" naar Harwich„Mercurius" naar Londen; „Anna" naar Duinkerken„Mary" naar Londen. De „Westernland" komt op de reede. Vanavond omstreeks kwart over zes zal een der groote schepen van. de Red Star Line, nl. de „Westernland", op de reede alhier voor anker komen om weer Jood- sche landverhuizers, bestemd voor de Ver- Staten, aan boord te nemen. Donderdag 15 Decem ber a.s. keurturn-uit- voering der met medewerking van „L. O." en „V.T.V." Aanvang 8.15 uur. En- trée ƒ0.60 inclusief be lasting. Kaarten ver krijgbaar aan het hotel en bij Sigarenmag. W. J. Kesteloo, Walstr. 52. Plaatsbespreking vanaf Dinsdag 13 December aan het hotel. Openbare vergadering der S.D.A.P. Men verzoekt ons plaatsing van het on derstaande In verband met de ernstige internatio nale toestanden heeft de afdeeling Vlis- singen der S.D.A.P. gemeend een openbare vergadering te moeten beleggen op Vrij dag 16 September a.r waar een deskun dig spreker, nL de heer J. van der Kieft uit Bussum, het woord zal voeren over den internationalen toestand. De heer Van der Kieft, die lid is van het partijbestuur der S.D.A.P., bezocht verscheidene malen Tsjecho-Slowakije en was gedurende de spannende dagen van September 1.1. in Londen en Parijs. Een bezoek aan deze vergadering zal voor hen die belang stel len in de brandende vraagstukken van dezen tijd, zeker de moeite waard zijn. Voor verdere bijzonderheden verwijzen wij naar achterstaande advertentie. „Luxor'VFheater. Deze week een Paramount-programma, dat opent met Paramount Wereld Nieuws, waarin vooral de „20e herdenking van den wapenstilstandsdag te Londen en Parijs" met als schrijnende tegenstellingen „De Duitsche Siegfried-linie" en de manoeuvres van het gemotoriseerde Amerikaansche le ger de aandacht trekken. Daarna gaat de spannende en vermake lijke detective-comedie, Een dame is zij niet, waaraan wij onmiddellijk kunnen toevoegen „maar heeren zijn het ook niet" in deze vroolijke rolprent met haar aardige intrige, welke de nieuwsgierigheid tot het laatste moment blijft prikkelen, daar men eerst aan het slot weet, hoe de vork eigenlijk in den steel zit of te wel hoe de verschillende personen bij de juweelendiefstallen betrok ken zijn. De hoofdrollen vinden gcede ver tolkers in Ann Dvorak en John Trent, die worden bijgestaan door Harry Beresford, Guinn Williams, Arthur Hoyt e.a. De regie is van Charles Vidor. Als tweede hoofdfilm wordt vertoond „Jij en ik", een uit het leven gegrepen verhaal, een overtuigend realistisch drama, dat een so ciaal probleem, het leven van voorwaarde lijk in vrijheid gestelden, het instituut van vrijlating op eerewoord in Amerika, be handelt en waarin op sublieme wjjze de hoofdrollen gespeeld worden door Sylvia Sidney en George Raft. Deze sterke, span nende, deels humoristische film, doch ook vol warme menschelijkheid en aangrijpende dramatiek, voortreffelijk geregisseerd door den filmkunstenaar Fritz Lang is rijk aan markante typen en scènes, waarbij tegen over de neiging om in het oude kwaad te vervallen en het smeden van plannen tot een overval juist in het warenhuis, waar de ontslagen gevangenen werk hebben ge vonden, daarbij bij voorbaat reeds tegen een flinke belooning' verzekerd van de me dewerking van een advocaat van kwade zaken, staan de mooie reclasseeringsge- dachte, die ook inhoudt, dat ook ontslagen gevangenen menschen zijn, en de prachtige vondst van het meisje, dat uitrekent, dat met misdaad niets valt te winnen, doch veel belangrijker zaken zijn te verliezen. Van de overige spelers noemen wij nog Harry Ca rey en Warren Hymer. Een pracht-film om niet licht te vergeten en welke door ieder een begrepen kan en medegevoeld zal wor den. „Alhambra"-Theater. Bij de begrafenis van den heer I. Gans, stichter van „De Joodsche Invalide" laat Polygoon duidelijk zien, hoe in Nederland nog zonder onderscheid van ras of geloof een goed burger bij het levensafscheid, om waarachtig menschelijke waarden, die uni verseel en der eeuwigheid zijn, geëerd kan worden en wordt. Hetzelfde Amsterdam zien wij later den eenzamen koning der Belgen Leopold HI met uitbundigen geest drift toejuichen. Met tal van interessante opnamen laat de camera de voortzetting van dien zegetocht door Noord-Nederland tot het vertrek uit de Residentie, waarbij het gesproken woord niet ontbreekt, voor den toeschouwer herleven. Een trouwe makker Het zoete verhaaltje van erg brave, sim pele menschen is volmaakt bijzaak. Het gaat hier om het spel te etaleeren van een prachtigen herdershond, die treffende staal tjes van trouw en dapperheid geeft. Zelfs als een knorrige oom besluit zich van het dier te ontdoen, redt hij dezen in een wild gevecht uit de klauwen van een poema. Goed weergegeven is ook de terreur, die een eenzame wolf uitoefent op de schapen en de grootscheepsche wijze, waarop jacht gemaakt wordt op dit onguur dier. Ten on rechte wordt de trouwe herdershond ver dacht, wien het echter niet aan moed ont breekt en die alleen het verscheurend dier te lijf ging. De hond wordt aan plotseling de held, waardoor zijn baas hem voor altijd mag behouden. Het meisje, dat deze saaie knaap op den koop toe krijgt, is eigenlijk veel te knap en te kordaat voor hem. Vadertje Langbeen. Men kent het geestige, Amerikaansche verhaal van het begaafde vondelingetje, dat in een particulier weeshuis wordt op gevoed. Een inrichting, die misschien voor 100 of 200 jaar een modelinrichting is ge weest, doch thans totaal verouderd is. Zij wordt in stand gehouden door de vrijgevig heid van den nakomeling van den stichter. Zooals het weeshuis is, zoo zijn ook de re genten. Een stelletje gewichtig doende da mes en heeren, die zich echter al heel wei nig aan hun pupillen gelegen laten liggen. Eén uitzondering vormt een lieve dame, die den beschermer overhaalt op een van de regenten-inspectiedagen (door de kinde ren oneerbiedig „lamme Woensdag" ge noemd) de stichting eens te bezoeken. Zij wil n.l. trachtten, een meisje uit het wees huis, Judy Aalders, een behoorlijke opvoe ding te geven. Deze Judy is de afgod der kinderen, de zondebok van de directrice. In een opstandige scène komt het contact tus schen het eenzame kind en den bescher mer, die Judy uit de toevallige schaduw slechts zal kennen als „Vadertje Lang been", tot stand. Zij mag hem echter niet persoonlijk kennen. Haar geheele opgang tot een schrijfster en... gelukkig vrouwtje van haa.r voogd speelt zich af in brieven. Zeer geslaagd weet de film die te verbeel den of in te voegen. Treffend is de vondst, wanneer Judy in haar grooten wanhoop zich aan het eind tot „Vadertje Langbeen" wendt en wij den stem van de afwezige hooren bjj het lezen van den laatsten brief door voogd en beminde. De geheele sfeer van de film is zoo bui tengewoon prettig, zoo beschaafd, zoo echt en onderhoudend, dat het goed doet deze Nederlandsche film, die geen moment ha pert of verveelt, te zien. De decors zijn ryk en smaakvol. Judy heeft op het meisjespen sionaat een stel lieve, moderne vriendin nen, die him rol met geest en vroolijkheid spelen en welke jonge, elegante meisjes men gaarne doende ziet. Lily Bouwmeester heeft een expressief gezichtje en gebaar tjes, die verrukkelijk passen bij de schitte rende uitbeelding van haar rol. Paul Storm speelt beheerscht en rustig zijn goed afge stemde rol van den rijken voogd. Bijzonder te vermelden is de korte rol van Johan, den trouwen huisknecht. Lau Ezerman maakt hier een fijne, innemende creatie van. Dit nummer bestaat uit 3 bladen en een kindercourant Debat in de Tweede Kamer over dei? verboden voetbalwedstrijd. .(Pag. 1, eerste blad)] Eden spreekt in New-York. (Buitenland)] Eenige verzachting der Duitsche antn Joodsche maatregelen te verwachten .(Buitenland)] Zware brand te Nunen bij Eindhoven. ^Gemengd nieuws)] Te Schiedam is een molen door brand verwoest. (Gemengd nieuws)! ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN. Al met al is dit een optimistische film, die een frisch, vroolijk geluid doet hooren van onze Nederlandsche filmindustrie. Een tot blijheid en dankbaarheid stemmend ge-» luid, dat wij allen ongetwijfeld deze week gaarne zullen gaan hooren. Teleurgesteld is vast niemand Rijkspostspaarbank. Opgave over de maand November* Vlissingen: ingelegd 69.793.73 terugbetaald - 40.810.0 meer ingelegd 28.983.13 Het aantal nieuw uitgegeven boekjes bedroeg 29. Middelburg: ingelegd 131.776.33 terugbetaald - 83.223,43 meer ingelegd 48.352.87 Het aantal nieuw uitgegeven boekjes bedroeg 54. Oost-Souburg: ingelegd 11.307.13 terugbetaald f 6.480.20 meer ingelegd 4.826.93 Het aantal nieuw uitgegeven boekjes bedroeg 4, Koudekerks: ingelegd 5.935.67 terugbetaald - 6.571.06 minder ingelegd t 535.39, Het aantal nieuw uitgegeven boekjes bedroeg 5. Breskens: ingelegd 127.194.94 terugbetaald - 60.471.62 meer ingelegd - 66.723.32 Het aantal nieuw uitgegeven boekjes bedroeg 53. G r o e d e;s ingelegd 11.859.62 terugbetaald - 5.180 meer ingelegd 6.679.62 Het aantal nieuw uitgegeven boekjes bedroeg 7. Scboondijke: ingelegd 8.454.45 terugbetaald - 2.281.73 meer ingelegd 6.172.72 Het aantal nieuw uitgegeven boeltjes bedroeg 2, Oost burg: ingelegd 11.307.13 terugbetaald - 6.480.20 meer ingelegd 4.826.93 Het aantal nieuw uitgegeven boekjes bedroeg 4. IJ z e n a ij k o ingelegd 21.773.33 terugbetaald - 9.S22.20 meer ingelegd 11.951.13 Het aantal nieuw uitgegeven boekjes bedroeg 5.

Vlissingse Courant | 1938 | | pagina 1