iBtS fWSS V06R 8 NOOTJES Officieele opening van het hernieuwde gasthuis te Middelburg Het K.L.M.-vliegtuig „Reiger", dat op weg is naar Zuid-Afrika, heeft vanmorgen om 6.23 (Ned. tyd) Cairo verlaten met toestemming naar Wadi Haifa. v Het schoolmelkcomité in Amsterdam is met de werkzaamheden thans zoover gevor derd, dat tegen het einde van Januari een eerste proef met het verstrekken van melk aan schoolgaande kinderen kan worden ge nomen. Deze proef strekt zich uit over 8 10.000 kinderen. Wanneer de proef slaagt mag worden verwacht dat de melkverstrek- king over alle Amsterdamsche scholen wordt uitgebreid. De heer mr. A. J. W. N. Stokvis, lid van den Arnhem schen gemeenteraad, benoemd tot kantonrechter te Terneuzen, heeft Woensdag officieel afscheid genomen van zyn functie van kantonrechter-plaatsver- vanger te Arnhem. De centrale jeugdcommissie van de Ko ninklijke Nederlandsche Vereeniging voor Luchtvaart heeft thans de toeschikking gekregen over de onlangs vervaardigde film „Luchtvaartopleiding in Nederland". De jaarlijksche algemeene vergadering van den bond van scholen voor neutraal bijzonder onderwijs in Nederland zal dit jaar gehouden worden op Vrijdag 23 De cember in hotel Noord-Brabant te Utrecht. De Valera heeft gistermiddag in den Ierschen Dail verklaard, dat de titels van den koning, zooals zij voorkomen op de geloofsbrieven van de diplomatieke verte genwoordigers van Eire bij vreemde mo gendheden, wat Ierland betreft geen con- stitutioneele beteekenis hebben. Vandaag zou de Fransche Staatscou rant een decreet van den minister van fi nanciën bevatten, waarin wcirdt medege deeld, dat Leon Jouhaux, secretaris-gene raal van de C.G.T., wordt ontslagen als lid van den raad van beheer van de Fransche Bank. Franz Winkler, de vroegere Oostenrijk- sche vice-kanselier in het eerste kabinet Dollfuss, is op last van den gouwleider Bllrckel uit de nationaal-socialistische partij verwijderd. GRENSKANTOREN IN ZEEUWSCH- VLAANDEREN. Op langere openingstijden aangedrongen. De K.N.A.C. heeft zich tot den Minister van Financiën gewend met het verzoek enkele douane-kantoren langs de Belgische grens langer geopend te doen blijven en tevens overleg te willen plegen met de Belgische douane-administratie opdat ook de correspondeerende Belgische grenskan- toren op de overeenkomstige tijden geopend zullen zijn. In Zeeuwsch-Vlaander en, dat in het bij zonder op het verkeer per as is aangewe zen, wordt uiteraard het ongerief, veroor zaakt door de vroege sluiting der grens- kantoren voortdurend sterker gevoeld. Men wordt daardoor soms genoodzaakt zeer groote omwegen tê mr.ken, voor zoover men niet des nachts opgesloten zit tus- schen de Schelde eenerzijds, wanneer de laatste pont is vertrokken en de Belgische grens anderzijds. De kantoren, die naar de meening van de K.N.A.C. het eerst voor langere ope ningstijden in aanmerking komen en waar op zij dan ook-thans de aandacht van den Minister heeft gevestigd, zijn Sluis (Schapenbrug), Sas van Gent .(Selzate) en Kapellebrug (Kem- z-Ke Paai). Liquidatie van het Ned. Verbond van Ziekenkassen. Door de algemeene vergadering van het Nederlandsch Verbond van Ziekenkassen is besloten tot liquidatie van het verbond. Aan dit verbond, waarvan ook onder scheidene afdeelingen in Zeeland lid zijn, is verbonden een sanatoriumfonds, hetwelk men echter wil behouden. Het Ned. Verbond van Ziekenkassen heeft een tekort, hetwelk door het Sana toriumfonds zou worden overgenomen. De bestaande gewesten (onderdeelen van het Ned. Verbond van Ziekenkassen) zou den ook blyven bestaan. Binnen korten tijd zal wederom een algemeene vergadering, voorafgegaan door gewestelijke vergaderingen, worden gehou den tot consolidatie van den nieuwen toe stand. LEIDER EN MASSA. Voordracht drs. J. Scheltens in het Zeeuwsch Genootschap. In massa wordt de mensch spontaan en heftig. Een onzelfzuchtig lei der, die een moedig mensch is, kan veel voor een groote massa doen. In de gewone vergadering van het Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen te Middelburg heeft drs. J. Scheltens Woensdagavond een voordracht gehouden over Leider en Massa. Op allerlei gebieden aldus spr. kan men zielkundige massaverschijnselen waar nemen. Men ziet, dat een mensch als lid van een groep, van een massa, anders rea geert, anders handelt dan als individu. Ook al is de groep samengesteld uit menschen met zeer uiteenloopende karakters en van zeer verschillende ontwikkeling, dan nog PASSAGE- EN REISBUREAU „VLISSINGEN" Boulevard de Ruyter 40. Telef. 38 zullen ze op een geheel andere manier voe len, denken en handelen, dan ieder op zich zelf gedaan zou hebben. Het lijkt, alsof er een nieuw organisme ontstaan is, met aparte eigenschappen en een eigen karak ter. Dit verschijnsel is zóó opvallend, dat men zelfs spreekt van „de ziel van de mas sa." Bij min of meer toevallig gevormde groepen, b.v. het publiek in een bioscoop, kan men dit uitstekend waarnemenhet lijkt dan, of de mensch door een onbekende kracht wordt voortgedrevenhet bewuste handelen en denken, dat, wat men wel den psychischen bovenbouw pleegt te noemen, valt eenvoudig weger blijft alleen over, wat de menschen gemeenschappelijk heb ben. Maar dat beteekent, dat de mensch tot een lager geestelijk niveau afdaalthy gelykt dan, in zyn gedragingen, veel meer op den primitieven mensch. Zyn uitingen zijn onbewuster hij handelt zoo goed als uitsluitend volgens zijn neigingen en hij wil die neigingen direct bevredigd zien. Hy wordt spontaan en heftig zijn critische zin is hem ontvallen; hy is sterk vatbaar ge worden voor suggestie. Hoe kan men de massa beïnvloeden? Hoe kan men invloed uitoefenen op de massa? En, meer bepaald, op de primitief geordende massa Niet door argumenten of door verstandelijke redeneeringen. Wèl is de massa gevoelig voor de magische kracht van het woord, voor de leuze, de formule, het slagwoord. De leiders van politieke vergaderingen plegen een min of meer im posante houding aan te nemen dat is van meer belang, dan hun woorden angstvallig af te wegen. Ze behoeven niet naar argu menten te zoeken; het komt er niet zoo zeer op aan, w&t ze zeggen, dan wel hoe ze het zeggen. Ze kunnen het haast niet een voudig genoeg zeggen ze moeten over drijven, voortdurend, in steeds krachtiger bewoordingen, herhalen. Op de impulsieve en voor suggestie zeer vatbare massa kun nen leiders zoo een geweldigen invloed uit oefenen. De motieven, waardoor ze geleid wordt, kunnen edel of gruwelijk, laf of heldhaftig zijn de massa kan zich door het groote aantal moedig toonen, onover winnelijk gevoelen. Maar evenzeer kan in de massa gemakkelijk een paniek ontstaan. Wanneer er een gevaar dreigt aldus Mac Dougall dan zullen enkelen der minst moedigen angst toonen degenen, die er niet aan zouden denken, zien die uitdrukkingen van angst daardoor ontstaan ook bij henzelven angstgevoelens. Den bangen menschen, die bij hun moediger lotgenooten angstverschijnselen waarne men, zinkt nu de moed heelemaal in de schoenendoor zulk een wisselwerking worden de angstgevoelens steeds heviger, zoodat tenslotte zelfs de moedigste mensch zich er nauwelijks meer aan kan onttrek ken. En bezwijkt ook die, dan .is er geen houd'n meer aan en de paniek is er In de massa kan de mensch tot zoo bar- baarsche en onmenschelijke daden komen, dat men zich moeilijk kan realiseeren, dat ze bedreven werden door dezelfde perso nen. op wier individueele leven niets is aan te .merken. Alle remmen vallen weg, voor al als het individu in de massa onbekend kan blijven Bovendien pleegt de mensch- in-massa zjjn verantwoordelijkheid dan over te dragen op den leider. Massa en leider. Bij de meer georganiseerde groepen is er een vaster verband tusschen den leider en de groep. Men verlangt in de eerste plaats initiatief van hamhij moet op ieder oogenblik weten wat er gebeuren zal. Maar hy moet niet door alles heen zijn wil willen doordrijven liij moet beslissingen nemen, die aan de meerderheid welgevallig zijn. Van eigen voordeel moet hij kunnen afzien. Karaktereigenschappen als eerlijkheid en rechtvaardigheid worden door de massa hoog aangeslagen. Hoe grooter het aantal volgelingen van den leider, hoe minder men twijfelt aan zijn onfeilbaarheid. Een leider kan geweldig veel voor een groep doen, mits hij zich op zakelijk stand punt steltdat wil zeggen wanneer hij alleen er naar streeft het doel van de groep te bevorderen, zonder daarbij te letten op eigen voordeel of nadeel. En dat nog niet alleen ook persoonlijk succes of persoon lijke nederlagen moet hij niet achten. Daar voor is noodig, dat hij een moedig mensch is. De waarnemend voorzitter, de heer H. J. van Geuns, heeft den spreker den dank van zijn gehoor voor deze bijzonder belangwek kende voordracht vertolkt. Aanwinsten, vertoond in de vergadering van 7 December 1938 van het Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen te Mid delburg. „Levensschetsen van Nederlandsche man nen en vrouwen", als schoolprijs in 1802 verworven door Anthoni Buteux, geschon ken door mevrouw C. FruinButeux te Middelburg een borduurraam, een paar houten weegschalen, eenlge werktuigen, behoorende bij het vroeger geschonken weefgetouw en een diploma uitgereikt in 1858 aan de Wed. H. Dormaar, alle ge schonken door de erven van wijlen den heer N. J. Dormaar te Middelburg eenige laat Bataafscbe scherven, gevonden op het strand bij de Oranjezon, geschonken door den heer J. S. Lenselink te Oranjezon, eenige fragmenten van 18e eeuwsche te gels, geschonken door mr. dr. R. W. Graaf van Lijnden te Koudekerke, eenige 16e eeuwsche scherven gevonden op de Erae- lisse-weië op N.-Beveland, geschonken door den heer C. van der Weele te Nieu- werkerk a/d. IJsseL MAGGB* BOUILLONTABLETTEN TER BEREIDING VAN BOUILLONSOEP MET FIJNE GRGENTE-SNIPPERS Een tablet van 10 cent is voldoende voor 4 6 borden bouillonsoep, die uitermate geschikt is, om als zacht-pikante soep tot inleiding van d» maaltijd te dienen. Bovendien kan Maggi's Bouillonsoep uitste kend gebruikt worden voor alle doeleinden, waar een enigszins vettere bouillon gewenst is. Nu by gedeelten ook het voorste deel van het geheel vernieuwde gasthuis aan het Noordplein te Middelburg in gebruik is ge nomen, heeft hedenmiddag de officieele opening in tegenwoordigheid v: vele auto riteiten en verder genoodigden plaats ge had. Men was daartoe samengekomen in de vergaderzaal der Provinciale Staten aan de Groenmarkt. In deze bijeenkomst heeft de voorzitter van het bestuur der Godshuizen, de heer W. Berdenis van Berlekom, het eerst het woord gevoerd. Spr. heette allen welkom en zeer in het bijzonder jhr. Quarles van Ufford „in eigen woning". Spr. voegde daaraan toe, dat mevrouw Quarles van Ufford en mevrouw Fernhout by herhaling blijk van belangstelling en waardeering voor het ziekenhuis hebben gegeven. Zeer verheugd noemde spr. de tegen woordigheid van Ged. Staten met den grif fier en van burgemeester en wethouders met den secretaris en de vroedschap van Middelburg. Spr. achtte het niet gewaagd te onder stellen, dat het college van B. en W. en de Raad met voldoening een horizon zien, wel ke hoewel nog eenigszins in nevelen ge huld, het aspect van betere financieele re sultaten in zich schijnt te dragen. Voorts heette spr. o.m. welkom de leden der interdepartementale ziekenhuiscom missie die met hun voorzitter mr. dr. K. J. Frederiks, aanwezig waren en met wie men drie jaar zakelijk en welwillend heeft sa mengewerkt. Spr. heeft het Gasthuis leeren kennen als een instelling, voortreffelyk geleid en door de bevolking in hooge mate gewaar deerd. De eenige vlek, die erop kleefde, was er een van financieelen aard. De steeds voortschrydende evolutie der wetenschap stelde nieuwe en hooge eischen en zelfs bij bescheiden toepassing daarvan bleek het niet mogeiyk de kosten hiervan uit de op brengst te dekken. Gevolg stijgende te korten. De talrijke bezuinigingsmaatregelen ga ven geen effect van doorslaande beteeke nis. Een der eerste experts op dit gebied, de heer H. A. F. Königs, administrateur der Haagsche ziekenhuizen, stelde een nauwkeurig onderzoek in en kon geen „lek" vinden. Hy zeide, dat het bestuur een uiterst zuinig beheer voerde. Tekorten onvermydelyk Men was tot de overtuiging gekomen, dat elk ziekenhuis met tekorten moest re kenen, toen in 193435 berichten door drongen eener interdepartementale com missie, welke voortreffeiyk'e resultaten had bereikt met de vermindering van kosten van gestichten voor zenuw- en zielsziekten en die zich nu ook met noodlijdende over- heids- en semi-overheidsziekenhuizen zou bezig houden. Als eerste op de lange ïyst der patiënten had de commissie het gast huis te Middelburg geplaatst. Spr. mag niet zeggen, dat hy met onverholen vreugd daarvan kennis nam. Welk standpunt zou deze commissie innemen ten opzichte van het Walchersche ziekenhuisvraagstuk in het algemeen? Middelburg en Vlissingen op korten afstand van elkaar gelegen sa men met een bevolking van 40.000 zielen, beschikkend over drie ziekenhuizen met 320 bedden. Hieromheen gegroepeerd een plattelandsbevolking met 28.000 zielen. Tal- ryke gissingen en veronderstellingen waren mogeiyk. Het waren de Inspecteur der Volksge zondheid, dr. J. G. Bantjes en de heer J. T. Verbaas, Inspecteur der generale thesaurie van financiën, economisch specialist der commissie, die in het najaar 1935 naar Middelburg kwamen en zich met het eerste onderzoek belasten zij werden daarin bij gestaan door den heer -J. van Tuinen, hoofdcommies en chef der eerste afdeeling van de Provinciale griffie. Spr. herinnerde zich hoe deze heeren met den secretaris- penningmeester, mr. A. J. van der Weel, rekeningen en personeelstaten bestudeer den, pogingen deden om hier en daar mo gelijkheid van bezuiniging te ontdekken. Zij konden niets vinden en toen kwa.m de heer Verbaas tot de uitspraak Er is maar één oplossing afbreken en.... opnieuw bouwen Niemand der bestuursleden kon in de mogelijkheid daarvan gelooven, maar het was ernst en kort daarop kreeg men be zoek van den Commissaris der Koningin, bij wien zich hadden aangesloten mr. dr. Frederiks, de hoofdinspecteur der Volksge zondheid R. W. M. Eijkel, dr. Bantjes, mr. Hardens en de heer Verbaas. De heeren doorkruisten het gebouw. Treffend was de verontwaardiging van den Commissaris der Koningin, toen hij op de zolders de slaapgelegenheden der leerling-zusters zag; vier bedden onder het schuine dak met on voldoende en primitieve waschgelegenheid. En toen de hoofdinspecteur op de slaapka mers boven het oude kantoor kwam, zei hij „Laten wy hier vlug weg gaan, want deze spelonken moet ik ambtshalve onbe woonbaar verklaren." Op 3 December werd vergaderd onder praesidium van den Commissaris en deze deelde mede, dat men zou komen tot een diep ingrijpende reorganisatie van den dienst, en ee nieuw en kleiner ziekenhuis, en dat hij zich persoonlijk tot het Werk fonds zou wenden om de uitvoerbaarheid der plannen toe te lichten en steun van het fonds te bepleiten. Het crediet werd door het Werkfonds verleend en reeds in de vergadering van Februari 1936 werd tot benoeming van een architect overgegaan, die opdracht ver kreeg tot het ontwerpen der noodige plan nen. Nadat de plannen door de betrokken in stanties waren goedgekeurd, kon in Sep tember de aanbesteding worden gehouden. Spr. gaf daarna eenige data uit het bouwjournaal. Er was tegenslag bij de fundeering, ten gevolge der weersomstandigheden en mo netaire tegenslag tengevolge der devalua tie. Vreugd en verrassing wanneer weder om een nieuw stuk werd afgeleverd, ver rassing over het licht, de ruimte en de zon, die overal doordrong en het gebouw, dat vroeger een en al somberte was en nu in een licht- en luchtpaleis herschapen scheen. Spr. wyst dan op de moeiiykheden by een ziekenhuisbouw en vooral als het een bedryf betreft, dat vol op gang wordt ge houden. Spr. wees op de groote moeilijkheden, die de verbouwing voor de directrice, mevrouw Terwal, mede bracht. De tekorten zullen nu verminderen, trou wens de dalende richting is reeds ingetre den. De totale uitgaven daalden van 1934 tot 1937 van ruim 185.000 tot 162.000, de post salarissen van ruim 49.000 tot 40.600. Doch alvorens een eenigszins betrouw baar overzicht te hebben, zullen de bezui nigingen der reorganisatie meer bUjvend moeten zijn ingevoerd moet het bouwwerk definitief ook in details gereed zijn, zoodat alle rekeningen kunnen worden afgesloten. Spr. bracht daarna achtereenvolgens de verschillende personen dank die aan de tot standkoming hadden medegewerkt. Spr. wees er nog op, dat het eenigszins vreemd moet klinken, een gebouw te ope nen, dat reeds een maand in gebruik is. Maar men moet niet vergeten, dat de drang naar ruimte onweerstaanbaar was en dat de Gasthuisdienst als een legef on der aanvoering van den directeur voet voor voet voorwaarts schreed. Het bestuur der Godshuizen heeft spr. opgedragen den voorzatter der interdepar tementale commissie uit te noodigen de opening te verrichten. Met instemming van den Commissaris der Koningin voldeed spr. aan deze opdracht. Hij bood mr. dr. Frede riks een zilveren sleutel aan, die hem macht en recht geeft te allen tyde het huis te betreden. Na deze redevoering hebben nog o.a. het woord gevoerd mr. dr. K. J. Frederiks, voorzitter der interdepartementale commis sie jhr. mr. J. W. Quarles van Ufford, Commissaris der Koningin M. Fernhout, burgemeester van Middelburg en arts L. Weijl, oudste lid van het bestuur der Gods huizen. De laatste spreker wendde zich speciaal tot den voorzitter, den heer Berdenis van Berlekom en deelde hem mede dat in de hal van het gasthuis een bronzen plaat is aangebracht met het opschrift „Tydens de voorbereiding, uitvoering en voltooiing van den bouw van dit Gasthuis was W. Berdenis van Berlekom voorzitter van het Bestuur der Godshuizen." Na de plechtigheid in de Statenzaal, begaven de genoodigden zich met auto's naar het Noordpoortplein, waar mr. dr. Frederiks met den zilveren sleutel de deur van het Gasthuis opende. In de hal hebben een kleindochtertje van den voorzitter, Anneke de Veer, en een dochtertje van den geneesheer-directeur, Loesje Brengers, beiden gekleed in ver- pleegsterscostuum, bouquetten aangeboden aan mevrouw Quarles van Ufford—Mulert tot de Leemcule en mevrouw Frederiks. Hier heeft ook de onthulling plaats ge had van de plaat door mevrouw Berdenis van Berlekom, aan wie door de jongste zuster uit het gasthuis bloemen zijn aan geboden. Na deze plechtige opening werd het ge bouw bezichtigd. MIDDELBURG. DADER VAN VERSCHILLENDE INBRAKEN GEVAT. Hij liad zijn programma nog niet geheel afgewerkt.... Gedurende het laatste jaar zijn in Mid delburg en directe omgeving eenige dief stallen met braak gepleegd. De politie heeft telkenmale een zeer nauwkeurig en uitgebreid onderzoek ingesteld, hetwelk aanvankelijk niet tot eenig positief resul- l tflot löirlrlö Wül tun-P tiot -ï1 taat leidde. Wel trof het den onderzoeken den ambtenaar van politie dat er bij de"ver schillende diefstallen eenige overeenkomst bestond in de wijze van werken van den dader. Reeds langen tijd verdacht men een bepaalden man. De politie heeft tenslotte voldoende aanwijzingen gekregen en kon Dinsdagavond overgaan tot de arrestatie van den 24-jarigen J. P. H. aldaar, toen deze per trein aan het station aankwam, terugkeerende van de werkverschaffing in Zuid-Beveland. De man werd naar het bu reau van politie overgebracht en in ver zekerde bewaring gesteld. Bij zijn verhoor bleef hij eerst ontkennen, doch er waren zoovele bewijzen verkregen dat dit hem niet zou baten. Hij heeft toen toegegeven den diefstal aan de Heerengracht en die aan den Tramsingel, zoomede andere vroe ger plaats gehad hebbende inbraken, te hebben gepleegd. Daar de aangehoudene volgens zijn me- dedeelingen zyn programma nog niet had afgewerkt en dus nog meer diefstallen te wachten waren, mag hier van een vangst worden gesproken. Ef aanrijding. De politie stelt een onderzoek in naar een aan ry ding, r'.ie dezer dagen is voorgekomen in de Nederstraat. Een auto, komende uit de richting van den Veerschen weg, werd aangereden door een ander motorrytuig dat van het Oud Arnemuidsche Voetpau kwam en waarvan de bestuurder recht' geen voorrang verleende. De eerstbedoelde auto, die goed reed, werd daarbij vrij ern stig beschadigd. RITTHEM Opbrengst collecte. De collecte voor de Joodsche vluchteling gen heeft hier 47.50 opgebracht. BIGGEKERKE Biggekerke k rij gó een muziekvereenigi';g, In een Dinsdagavond gehouden vergade ring is definitief besloten tot oprichting van een muziekvereeniging. Twee en twin tig personen zijn toegetreden. Met waar deering werd kennis genomen van de po gingen van burgemeester Simonse om by eenige vooraanstaande ingezetenen en en kele andere belangstellenden van bulten de gemeente financieele hulp te verkrygen. Een bedrag van 225 is hem toegezegd. Enkele leden zullen thans met lysten de gemeente róndgaan. Aan den burgemeester werd het eere voorzitterschap aangeboden. Het bestuur werd als volgt samenge steld J. A. Si.mpelaar, voorzitterA. Arentse, secretarisL. Jobse, penning meester I. Bak en W. Schreyenberg. De heer Kraak te Middelburg werd voor- loopig tot directeur benoemd.

Vlissingse Courant | 1938 | | pagina 2