Kan dat langer zóó? EERSTE BLAD Plechtige inwijding Roomsch-Katholieke kerk 76e JAARGANG - NUMMER 289 DONDERDAG 8 DECEMBER 1938 I STADSNIEUWS UIT DE PROVINCIE Duitschland verbreekt sportbetrekkingen met Nederland. HIHHHHi.1WÊKÊ ABONNEMENTSPRIJS Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agent schappen gevestigd zijn 2.20 per kwartaal of 17 cent per week. Franco per post 2.50. Voor het buitenland neme men een abonnement op het postkantoor zijner woon plaats. Afzonderlijke nummers 5 cent per stuk. Ylissingsche Courant UITGAVEFIRMA F. VAN DE VELDE Jr., WALSTR. 58-60, VLISSINGEN - TEL. 10 - GIRO 66287 AD VERTENTIEPRIJ S Van 15 regels 1.25, iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijs. Reclames 50 cent per regel. Kleine adver tenties van 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent (max. 10 regels). Bij driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Alles bij vooruitbetaling. VERSCHIJNT DAGELIJKS, UITGEZONDERD OP ZONDAG EN ALG.ERKENDE CHR. FEESTDAGEN A A N G E S L OTEN B IJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPE R^S" rr. R- lat i/e- |he 59, ten ken ken pu- ers oe- fid- u, brd. iwe ik? lM- keer (zoo. laar 95, rolt. loet. IT", flid- .25 ;ele 2e van EK, .153. 1.282. De „Nationaal Socialist", het strijdblad van de Nat. Socialistische Nederlandsche Arbeiders Partij (N.S.N.A.P.), leider dr. E. H. van Rappard, bevatte een artikel waarin o.m. de volgende zinsneden: „Nederland, dat wij Duitschnederland noemen, zooals men van Duitschoosten- rijk spreekt of dat wij ook de Duitsche Westmark noemen, is Duitsch. Zijn volk, zijn taal, zijn cultuur, zijn oeconomische verbondenheid, zijn militaire wetenschap, industrie, landbouw, volkskarakter, ge schiedenis, aardrijkskunde, ligging, toe komst, alles, alles is Duitschuitge zonderd alleen zijn staat en het heer- schcnde regiem. Maar daarvoor dient dan ook onze strijdhet weer Duitsch en dus leefbaar maken van den Neder- landschen staat Dat er nog weinig menschen van die waarheid overtuigd zijn, doet niets aan die waarheid af de waarheid is nooit afhankelijk van het aantal menschen, dat er zich van bewust is'\ Enzoovoort. De argumenten besparen wij den lezer. Wij zijn als Nederlander voor een groote mate van. vrijheid, maar dit gaat toch alle perken te buiten Wij laten toch óók niet aan huisgenooten de vrijheid om den boel kapot te slaan of het huisraad aan den buurman te verkoopen Het citaat hierboven wijst op 1 a n d- verraad en dat is een groote en er gerlijke misdaad. Wie in Duitschland zoo durfde schrijven, zou onmiddellijk zijn hoofd verliezen onder de valbijl. Zoo wreed zijn wij ten onzent niet, maar voorloopig 10 jaar Veenhuizen komt Nederlandschen landverraders volledig toe. Het schijnt, dat er een „lacune" in on ze wetgeving is, welke den justitieelen autoriteiten belet om tegen geschrijf als hierboven gesignaleerd, op te treden, maar waarom moet het zoo lang duren, eer zulk een maas in de wet wordt gestopt? De Nederlandsche „Nationaal Socialist" be vatte al veel eerder dergelijke lectuur. Toen van de week de Hooge Raad de exploitanten van „wilde" busdiensten in het gelijk had gesteld in hun partij tegen de regeering, klonk nog denzelfden avond een mededeeling van den regeeringspers- dienst door de radio, dat „met spoed" een „noodwetje" aan de Kamer zou worden voorgelegd, waarbij in de lacune van het „reglement autovervoer personen" zal worden voorzien. Kan dat alleen maar, als het het welzijn van de spoorwegen betreft? L Dat de heeren van de N.S.N.A.P. niet tegen terreur-methoden opzien, blijke uit het volgende krantenbericht „In de Bijenkorf te Amsterdam hebben Donderdag 9 h 10 jongemannen, vermoede lijk leden der N.S.N.A.P. voor de Joden beleedigende biljetten onder het publiek rondgedeeld. „De helden gingen ook een controleur te lijf, doch de te hulp geroepen politie slaag de er spoedig in, hen te overmeesteren. Vijf der voornaamste raddraaiers werden naar het politiebureau gebracht. Het ble ken te zijn een 20-jarige colporteur, een 20-jarige student, een 18-jarige typograaf en twee scholieren van 16 en 17 jaar. Een van hen was in het bezit van een boks beugel". Nógmaalswordt het geen tijd voor een noodwetje Vlissingsch scheepvaartnieuws. Aangekomen „Prinses Juliana" van Harwich (verwacht) Nederlandsche m.s. „Tromp", „Corona", „Irene", „Meta" van Antwerpen. Om te bunkeren: Panameesch s.s. „Atlas" van BonaNederlandsch m.s. „Jutland" van Danzig; Noorsch s.a „Ring- wood" van RotterdamItalxaansch s.a „Giocchinolauro" van Nordenhamn. V ertrokken: „Mecklenburg" naar Harwich „Atlas" naar Gdynia „Jutland" naar Portrieux„Ringwood" naar Panama „Irene" naar Londen „Giocchinolauro" naar Genua, Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal Er bestaat, zooals bekend, gegronde hoop dat H.M. de Koningin Zaterdag 14 Januari persoonlijk de doopplechtigheid en de te waterlating zal verrichten van een der twee nieuwe motormailschepen, welke de Koninklijke Mij. „de Schelde" bouwt voor rekening van de Mij. „Zeeland". Wij geven een overzicht op de hellingen. In het Koloniaal Instituut te Amsterdam wordt een maquette geëxposeerd voorstel lende de haven van Willemstad op Curasao met de petroleum raffinaderijen, gemaakt voor de West-Indië-zaal op de Wereldten toonstelling te New York. Nu de bouw van het Deidsche stadhuis gestadig vordert, wordt ook in de klokken gieterij te Heiligerlee hard gewerkt aan de nieuwe klokken voor het carillon. ZIJ DDE KWAMEN EN GINGEN. Aantal inwoners op 1 November 22.508, op 1 December 22.538. Lijst van gevestigde personen gedurende de 2e helft van de maand No vember 1938 J. van Leersum, bankwerker, Kanaal straat 130, van Ede. A. de Bruijne, machinist, van Dishoeck- straat 47, van Tilburg. J. van Wier, korp. konstabel, Kanaal straat 28, van Den Helder. W. J. Snijder, luit. ter zee, Coosje Bus- kenstraat 38, van Rotterdam. F. J. de Wilde, smid, Steenenbeer 17, van Zuidzande. A. C. Bok, bakker, Kolvenierstraat 2, van Rotterdam. L. E. M. van Loon, monteur, Kr. Elle boog 7, van Bergen op Zoom. A. Brevet, smid, Kasteelstraat 112, van Cadzand. H. Kamming, machinist N.S., Walstraat 61, van Zwolle. J. Wisse, zonder, Bouwen Ewoutstraat 48, van O. en W. Souburg. P. A. Vriends, bankwerker, van Speyk- straat 13, van Roosendaal. B. C. Sorgedrager, scheepswerktuigk., Boul. de Ruyter 74, van Batavia. J. Pashuis, bankwerker, Molenstraat 41, van Vlagwedde. J. A. Rauws, luit. ter zee, Badhuisstraat 131, van Den Helder. K. Hahlen, electricien, Bellamypark 1, van Den Haag. A. J. Elfrink, bankwerker, Hobeinstraat 87, van Sluis. H. Kruizinga, sergt. vliegtuigmaker, Schuitvaartgracht 109, van Den Helder. J. W. van Kuik, electro-monteur, Ho beinstraat 35, van Rotterdam. D. L. Verrips, werktuigkundige, Groote Markt 7, van Batavia. L. van Eenennaam, timmerman, Glacis- straat 135, van Arnemuiden. C. J. Ardewijn, zonder, Leliënlaan 11, van Schiedam. J. Broerse, slagersknecht, St. Jacob- straat 3, van Serooskerke (W.). M. van Belzen, veldarbeider, Emmastraat 20, van Arnemuiden. H. Kievit, mach. bankwerker, Lam- brechtsenstraat 17, van Kruiningen. J. de Koning, gas- en waterfitter, Joost de Moorstraat 23, van Koudekerke. M. C. Harinck, onderwijzer, Kasteelstraat 46, van 's-Gravenzande. J. H. B. Peters, lasscher, Beursstraat 5, van Bergen op Zoom. S. Salomé, ads. hoofdjuff. wasscherij, Houtkade 16, van Middelburg. J. A. van Dierendonck, zonder, Badhuis straat 108, van Middelburg. Lijst van vertrokken personen gedurende de 2e helft van de maand No vember 1938 J. Kal, scheepsbouwk., Boul. Bankert 92, naar Rotterdam. A. A. Looijen, officier M.S.D., Boul. Ban kert 20, naar Den Haag. T. Boonstra, varensgezel, Noordstraat 2, naar Den Haag. M. Marijs, werkster, Molenstraat 23, naar Amsterdam. H. C. A. Evelaar, scheepswerktuigk., BouL Bankert 10, naar Amsterdam. F. F. M. Gerritsen, winkelier, Coosje Buskenstraat 44, naar Goes. J. W. Pieters, onderwijzer, BouL de Ruy ter 62, naar 's-Hertogenbosch. A. Siegers, J. de Jonge, C. van Wijnen, F. Knopjes, allen stoker Kon. Mar., A. J. van Eenennaam, marinier, Hr. Ms. Wacht schip, allen naar Den Helder. B. M. v .d. Meulen, telegrafist Kon. Mar., Hendrikstraat 14, naar Baarn. J. Nieuwschepen, kommies Rijks Belast., Irislaan 21, naar Rotterdam. P. A. J. Bertens, bankwerker, Bellamy park 32, van Nijmegen. W. F. cle Wit, leerl. machinist, en J. F. Schepers, idem, Kanaalstraat 28, beiden naar 's-Hertogenbosch. A. Veenhizen, onder-machinist, Kanaal straat 140, naar Arnhem. V. L. Geijsels, metaalbewerker, Bankert- straat 19, naar O. en W. Soburg. A. Vis, scheepsteekenaar, Glacisstraat 127, naar O. en W. Souburg. A. C. E. Bartelse, huishoudster, Aagje Dekenstraat 169. naar Middelburg. Wed. P. H. VrekeBoutkam, zonder, Aagje Dekenstraat 19, naar Woudenberg. C. de Rfc'ke, zonder, Koudenhoek 29. naar Terneuzen. J. A. Meijer, machinist N.S., Verkuijl Quakkelaarstraat 19, naar Zwolle. G. Rigter, huisknecht, Aagje Dekenstr. 167, naar Hengelo (O.). P. J. J. Wevers, bankwerker, Clijverstr. 48, naar St. Oedenrode. P. Ree, zonder, Badhuisstraat 131, naar 's-Gravenhage. M. Doomebos, zonder, Clijverstraat 16, naar Middelburg. Aan het openbaar verkeer onttrokken. Ged. Staten van Zeeland hebben besloten den Koopmansweg in noordelijke richting en den Kapoentjesweg in zuidelijke richting voor het verkeer met motorrijtuigen op meer dan twee wielen en met bespannen rij- of voertuigen gesloten te verklaren, een en ander, voor aoover deze wegen niet bij be sluit van den Raad dezer gemeente van 26 Augustus j.l. aan het openbaar verkeer zijn onttrokken. Algemeene vergadering Zeeuwsche Landbouwmaatscbappij. De gisteren te Goes gehouden alge meene vergadering van de Zeeuwsche Landbouw Mij. werd wegens ongesteldheid van den eersten en tweeden voorzitter ge presideerd door het H.B. lid, den heer A. I. Leenhouts, burgemeester van Retranche- ment. Onder de aanwezigen merkten wij o.a. op ir. Bonthuis, inspecteur van den landbouw, vertegenwoordiger van den Minister van Econ. Zaken, jhr. mr. Quarles van Ufford, Commissaris der Koningin, den heer Van Bommel van Vloten, lid van Ged. Staten, Graaf van Lijnden van Sandenburg, onder voorzitter van het Kon. Ned. Landbouw Comité, ir. Siebenga, secretaris van den N.A.K., Burg. en Weth. van Goes en ver schillende rijksconsulenten en adviseurs. Na te hebben herinnerd aan het gevierde 40-jarig regeeringsjubileum van HM. de Koningin, beschermvrouwe van de Z.L.M., besprak de voorzitter de resultaten van den oogst 1938. Die van suikerbieten stelde teleur. Spr. hoopt dat de garantie die nu is overgebleven, het volgend jaar zal mo gen worden gebruikt. De opbrengst van aardappelen was gun stig. Helaas zakten de prijzen spoedig in. Ze zijn nu zelfs zeer laag. Ook de export stelt teleur. De opbrengst van de overige producten was bevredigend. De ontspan ning die verleden jaar scheen te zullen ko men is helaas uitgebleven. De prijzen zijn te laag. Spr. verwacht dat de netto-op brengsten van den Zeeuwschen landbouw over 1937 20 k 25 lager zullen zijn dan over 1936. Spr. hoopt dat er een modus zal worden gevonden die den boer een redelijk bestaan waarborgt, temeer daar tegenwoordig de loonen bij arbitrage worden bepaald, zon der dat wordt nagegaan of het bedrijf die dragen kan. Nadat enkele huishoudelijke zaken wa ren afgedaan, hield de heer J. Bekius, di recteur van de Z.P.C. te Leeuwarden een inleiding over de moeilijkheden bij den uit voer van pootaardappelen. Bij de rondvraag drong de heer Vael (St. Jansteen) aan op een bietensteun van 13 14 gezien de mindere opbrengst. Naar aanleiding van deze en een andere opmer king uit de vergadering deelde de heer Van Bommel van Vloten mede, dat over het geheele land genomen de opbrengst niet zooveel minder is dan wel wordt voor gesteld. Er mochten 1575 millioen bieten worden verbouwd en er zijn 1515 inillioen K.G. verwerkt, wat dus maar een verschil van 4 uitmaakt. De regeering zal dit een normaal bedrijfsrisico noemen. De heer Dieleman wilde verhooging der richtprijzen, gezien de vastgestelde loonen. Geantwoord werd dat het Dag. Bestuur deze zaak in behandeling heeft. Verder voerden het woord de heeren ir. Bonthuis, die verzekerde dat de sluiting der Belgische grens in Zeeuwsch-Vlaanderen een daad der Belgische regeering is ge weest, waartegen de Nederlandsche in ver zet is gekomen, maar waarvoor de Belgi sche regeering in de Kamer door een agra risch Kamerlid dank is gebrachtMen was blijkbaar in Belgische landbouwkrin- gen dankbaar voor de bemoeilijking van den invoer van Ned. landbouwproducten, terwijl spr. betoogde dat onze regeering destijds verplicht was den invoer van Fran- sche aardappelen te verbieden, teneinde onzen uitvoer naar Engeland te redden de Commissaris der Koningin in Zeeland, die zjjn beste wenschen voor den landbouw in 1939 aanbood en verklaarde prijs te stellen op contact tusschen den landbouw en het Prov. bestuurGraaf van Lijnden van Sandenburg die critiek leverde op de anti- agrarische houding der groote pers en de burgemeester van Goes. Hierna volgde sluiting. De Duitsche rrjkssportleider von Tscham- mer und Osten heeft het besluit genomen, dat de sportbetrekkingen met Nederland voor onbepaalde:! tijd zullen worden ver broken. Dit besluit houdt verband met het ver bod, dat onlangs door burgemeester Oud werd genomen inzake het spelen van den voetbalwedstrijd Nederland-Duitschland te Rotterdam. Het besluit van den Duitschen sportlei der heeft betrekking op alle takken van sport en ook op die ontmoetingen, welke reeds waren vastgesteld. Diefstallen met inbraken. Een te Stekene (B.) woonachtige fabri kant, die te Kapellebrug, gemeente St. Jansteen, zijn fabriek heeft staan, ver mistte gedurende dit jaar, diverse gelds bedragen van zijn kantoor. Bij iedere ge legenheid bleek te zijn ingebroken, doch men kon den dader niet vinden. Diverse menschen werden ondervraagd, doch allen ontkenden iets met de diefstallen te heb ben uitstaan. Als regel werden de diefstal len gepleegd tusschen het tijdstip van Zaterdagavond tot Maan dagmorgen. Het is de politie thans mogen gelukken den dader, zekere C. L. v. D., arbeider te Hulst, op te sporen en aan te houden. Naar wij vernemen heeft v. D. bekend alle inbraken te hebben gepleegd. De man zal ter beschikking van de justitie worden gesteld. Dit nummer bestaat uit 2 bladen «BW cfteafg De Belgische regeering is, tegen alle verwachtingen in niet afgetre den. (Buitenland) Souburg's Katholieke kerk is heden morgen ingewijd, .(Provincienieuws) Het vernieuwde Gasthuis te Middel burg is vanmiddag officieel geopend. (Provincienieuws De begrooting van Binnenlandsche Za ken in de Tweede Kamer aangenomen. (Binnenland) In Japan is een passagiersvliegtuig met 13 inzittenden verongelukt. (Luchtvaart) De sportbetrekkingen tusschen Neder land en Duitschland verbroken. (Voorpagina le blad). ZEE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN. OOST- EN WEST-SOUBURG /f\\ (1 ITl-t-i-n- l\K1#T.t--f OU I I t 6 Vanmorgen te 9 uur vond in onze ge meente de plechtige inwijding plaats, van het nieuw gebouwde R. K. kerkje. Reeds geruimen tijd vóór 9 uur stonden heel wat belangstellenden voor de nog gesloten deur van het mooie, eenvoudige kerkgebouwtje. De schare van wachtenden groeide steeds aan, zoodat, toen iets over 9 uur de deuren werden geopend, het gebouw vlug vol stroomde. In opdracht van den Eisschop van Haar- lem werd de inwijding en inzegening ver richt door Deken Dolle van Goes. De inwijding vond plaats met het ge bruikelijke ceremonieel, waarna Deken Dolle een rede hield. Deken Dolle spreekt. Spreker begon er met op te wijzen welk een gioote beteekenis en diepen zin aan de plechtigheid van hedenmorgen is ver bonden. Dit eenvoudige kerkgebouw is nu ingewijd. Het is nu een Godshuis, waar de geloovigen hun godsdienstplichten kun nen vervullen en waar zjj bovenal kunnen komen om te bidden. Het is een gebeds huis. Sterk werd door spreker aangedron gen c. een biddend leven, daar er zoo heel veel gevaar bestaat, dat de geloovigen door de dagelijksche zorgen daarvan worden afgetrokken. Moge juist ook dit gebouw er aan herinneren, dat er een God is, die leert. Van harte feliciteert spreker de kleine gemeente van Souburg en met haar den pastoor van Vlissingen, aan wiens zorgen de Souburgsche gemeente is toevertrouwd en die zoo veel leeft gedaan om tot den bouw van. dit kerkje te komen. God geve Zijn zegen in ruime mate. Pastoor Timp aan het woord. Na de plechtigheden der inwijding werd het woord gevoerd door den pastoor yan Vlissingen. Deze begon met zijn dank uit te spreken tegenover God, die hem dezen schoonen dag beleven doet. In de tweede plaats dankte hij Deken Dolle, die in opdracht van den Bisschop van Haarlem de inwij ding heeft verricht. Met het gure weer en den hoogen ouderdom van Deken Dolle is dit zeker een kra-.ige prestatie, waarvoor spreker ten zeerste dankbaar is. Vervol gens dankte spreker den burgemeester der. gemeente Souburg, voor diens loyale me dewerking den architect voor zijn bijzon^ dere zorgen aan dit gebouwtje besteedt; den bouwer van de kerk, inzonderheid diens zoon en tenslotte den opzichter, die ondanks zijn drukke bezigheden, geregeld zich op de hoogte kwam stellen van de vorderingen van den bouw. Tenslotte richt te spreker een woord van dank tot alle aanwezigen, w.o. ook vele parochianen van Vlissingen, hetgeen door den pastoor op hoogen prijs werd gesteld. Ook in de toekomst hoopte spr. op den steun der Vlissingsche parochianen, die voor het kleine aantal Roomsch-Katholie- ken van Soburg onmisbaar is. Hierna verliet de schare het kerkge bouw. In deze omgeving komt het kerkje heel goed tot zijn recht. Het is voornaam op getrokken en maakt een uitstekenden in druk.

Vlissingse Courant | 1938 | | pagina 1